TEUNTJE VAN AAL VOORAL VOOR 1)1: VROUW WEET GOEDE RAAD daarom draagt Marietje altijd groen? Blauw zou haar veel beter staan 'n Prachtig voorbeeld is de hoed £cKfd£otv WOL De ZIEKTEWET is een moeilijke wet RADIO-PROGRAMMA ,,Een ster wordt geboren'' Kennismaken Mag ik van U een foto? SPECIAAL ALKALI VRIJ VOOR [Vrijdag 1 Juni 1951 7 (Van een onzer verslaggeefsters) HEBT u wel eens een hele tijd voor een spiegel staan dralen met over iedere schouder een lap van een andere kleur, zonder te kunnen beslissen welke kleur u nu het beste stond? Om, wanneer de jurk klaar was, tot dê droeve ontdekking te komen, dat het toch niet helemaal was wat u zich gedacht had. Dat er meer vrouwen zoals u zijn, kunt u om u heen zien, want u hebt vast wel eens gedacht: Waarom draagt Marietje toch altijd groen? Blauw zou haar veel beter staan. om eens te zien, wat die over kleu ren schreven. Sommige zeiden, dat de kleur bij de teint moest passen, andere bij het haar, weer anderen: bij de ogen. Maar de kleurcombina ties die zij aanrieden, waren ver keerd. De bladen, die schreven dat er verband moest zijn tussen de kleur van het toilet en die van de ogen, waren het dichtst bij de waar heid. Want, waar kijkt u naar. als u met me spreekt? Niet naar een oor, niet naar de neus, niet naar het haar. Maar naar de ogen. meestal zelfs naar één oog. Waarin ligt de bekoring van een vrouw? In haar ogen. Doet zij die dicht, dan gaat er weinig meer van haar uit. Kijkt u eens wat er nu gebeurt. Hij gaat met zijn gezicht naar het licht staan en wij moeten hem aan kijken. Hij neemt een hard-rode postzegel en legt die op zijn das. „Rood is catastrofaal voor mij," zegt hij dan. Het rode plekje trekt on weerstaanbaar de aandacht. „U kijkt Die gevoelens van onbehagen, die de combinatie van een bepaalde Ideur met de één of andere per soonlijkheid opwekken, zijn heel al gemeen, maar meestal wordt daar niet veel verder over nagedacht. Een FFrans schilder heeft dat wel ge daan. Hij heeft zelfs een systeem hiervoor opgebouwd. Hoe André Roussel dat is zijn naam daar toe kwam? ,Ik schilder kerken," vertelt hij, „en maanden lang werkte ik in de kathedraal van Chartres. met zijn beroemde glazen. Daar binnen was alles schoonheid en harmonie. En 's avonds reisde 'k weer naar Parijs terug, met de trein, die vol toeris- len was. Nu daar heerste geen har monie. Wat een kleuren droegen die vrouwen! Het interesseerde me er ik begon modebladen te lezen, OP een keer verslaapt dikke zus je de middag, 't Is over vijven, ie krant valt op de mat. In d'r hemdje op blote voetjes komt ze ie trap af, verschrikt huilend, want ze voelt 'l: de dag is bijna om. „Nou kan ik niet naar buite," piept ze. ,.Nou kan ik niet met de emmer naar buite ..Ga jij nog even met haar," zeg ik gejaagd tegen zoontje," ze móét moe worden anders wil ze straks niet naar bed." „En de tuin dan?" roept hij ge belgd. Dat wieden kan morgen ook," knik ik. „Dat heeft geen haast." En hij, verontwaardigd: Onkruid is gevaarlijk, mam, de boel ver tikt." Tenslotte kleed ik haar aan en po zélf. Ik smijt met de voordeur want ik ben kwaad. Op de stoep loopt dikke zusje ge dwee aan m'n hand. Ze is wel blij maar ook een beetje beducht. Wan delen op dit uur is vreemd. Een paar huizen verderop zijn ze met pension begonnen. „Niet een ewoon maar een snper-de-luxe". eeft de bakker verteld. Het hek is if geverfd en in de tuin staat een bolle rode parasol. Terwijl ik speur naar nog meer nieuwigheden, gaat de deur open en daar stapt een magere dame uit, in een tailleur fan grijze tweed. Ze lijkt op prinses Margaret maar dan in het heel erg oud. „Look out boys," roept ze. take care of your beautiful dress." (kijk uit jongens, pas op je mooie pak). Tegelijk hollen twee verkle de kereltjes het pad op. Ze zijn klein als het dikke zusje, dragen geruite broeken, bruine pakjes met een rond wit kraagje en een pittig petje. Ze reppen zich de straat op, doch de dame grijpt ze terstond. Ze heeft er nu een aan elke hand en wan delt achter ons aan. Dikke zusje echter kijkt rusteloos om. Ze trekt en raakt verward met de voetjes, zodat ik de tweede plaats kies. Zo gaan we achter elkaar op de floep. 't Is stil, in elk huis koken de aardappels. Ik let op de nylons ionder naad en op het tweed daar boven. .Dat is niet Alfons." praat zusje. ..en ook niet Ruud je." D'er stemmetje is hoog en zoet, de jochies kijken om. ..Don't boys," vermaant de dame. Ze rukt aan de handjes, links en f echts. Dikke zusje echter houdt aan: rDag allemaal met de grote broek," Volt ze uitgelaten. De keurige ventjes reageren niet. doch bij de hoek springt er iets, tik, tik op de stoep. Een rond kit balletje, 't Stuit in 't gootje en bifA verder. Dikke zusje rukt zich •os. pakt 't snel. ..That 's your ball, boys." waar- lr-huwt de dame. ..Die is van de jon- 0?tjes." vertaal ik snel. Maar dat is «om, want ze staan al tegenover ejkaar. Ze lachen en ze kijken, ze 'tin duidelyk zeer content. .Zoiets heet nou kennismaken." "likt zoontj'e als ik 't thuis vertel. ■Alf zegt ook, dat gaat altijd per «aseluk." BIBEB. wordt verdeeld. Nu dit. Een blauwe postzegel (die vloekt met zijn groen met oranje das). Weer wordt de aandacht afgeleid. Maar kijkt u nu eens. Een Nederlandse postzegel van 10 ct,. oranje dus, in de kleur van de das. „Ziet u, u kunt weer rustig naar het oog kijken. Wij knikken, niet helemaal overtuigd, want af en toe gaan onze ogen toch naar het oranje plekje. Na lange studie van de kleuren is Roussel tot een systeem geko- meo. Hij verdeelt de ogen in zeven soorten: 1. Donkerbruin. 2. Blauw en grijsblauw. 3. Groenblauw. 4. Geelgroep (dat is zijn eigen oogkleur). 5. Smaragdgroen (de ogen van de grote verleidsters. volgens hem). 6. Geelachtig of hazelnootbruin. 7. Violetblauw. De kleuren van haar en teint zijn, zo meent hij secondaire factoren, die, als ze niet passen, aan de ogen- kleur moeten worden aangepast. Hij is daar heel radicaal in. want de combinatie blond haar blauwe ogen deugt volgens hem niet. Asblond gaat, maar ravenzwart is beter. Vrouwen met blauwe ogen mogen vooral ook geen rossig haar hebben! Zijn kleurenschema is gebaseerd op harmonie. Dat geeft de volgende resultaten: Vrouwen met bruine ogen dragen: bruin. rood. oranje bordeaux-rood, ul tramarijnblauw en smaragdgroen. Zij moeten een steenrode lippenstift ge bruiken en hun haar moet rossig zijn, venetiaans blond of donkerbruin. Vrouwen met blauwe ogen kunnen dra gen: blauw in alle tinten, grijs, grijs blauw, blauwgroen en blauw-vlolet. Lip pen: violetachtig rood; haren: asblond of ravenzwart. Voor de groen-blauwe ogen gelden dezelfde kleuren als voor de zuiver blauwe, alleen komt er nog een wat harder groen bij. Maar het blijven koele kleuren. Heel anders ziet het kleurenschema voor de geelgroene ogen eruit. Allemaal warme tinten: beige, bruin-groen, geel, oranje. Geen rood of blauw. De lippen moeten een oranjeachtige tint hebben en het haar kan blond of bruin zijn. (Aangezien dit de kleur van de heer Roussel zelf is. draagt hij een pak van groen en bruine tweed, de reeds be schreven das en een wit overhemd. Wit cn zwart, zo vertelt hij, kan Iedereen dragen). Voor de smaragdgroenogige verleid sters heeft hij kennelijk een zwak. want ze mogen bijna alles van hem dragen, bruin, blauw, grijsgroen, rozerood, maar geen gee) of hardrood. Lippenstift: een beetje naar de paarse kant, haren van blond tot tltiaanrood. De kleuren voor de lichtbruine of geelachtige ogen lijken veel op die voor de geelgroene, alleen zijn de tinten nog wat warmer: het groen helt sterk naar geel over en hij heeft een hele reeks diepe oranje tinten Oranje lippen en haar van blond tot bruin Wie violetblauwe ogen heeft, krijgt ook een rijk kleurengamma toegewezen veel blauw, grijs, turkoois, violct-rood De lippen moeten even naar het violette zwemen cn de haren moeten donker zijn. Dit hele systeem is keurig vastgelccd op kaartjes, die in Parijs te koop zijn, waarop met verf het bij de oogkleur passende gamma is aangegeven. De be doeling is. dat een vrouw dit boekje altijd met zich meedraagt cn bij alle kleren of accessoires die zij koopt, kijkt of het wel in ..haar" tint is. Zijn vrouw (bruine ogen. bruine ja pon) vertelt trots: onlangs kwam hier een echtpaar, waarvan de man helemaal verkeerd gekleed was. Wij hebben hem toen andere kleren aangetrokken en zijn vrouw zei direct:: .Ik heb je nog nooit zo mooi gevonden I" Nog een laatste demonstratie op me vrouw Roussel- Eerst een donkere rode shawl (staat mooi) „Goed!" Toen een geelgroen stuk papier (volgens ons wel mooi) „Fout". Tot slot een shawl met grijs en cyclamenrood (heel lelijk naar onze smaak): „Goed. niet zo goed als het donkerrood, maar veel beter dan het vorige." Dc Nederlandse vrouw heeft een slecht gevoel voor kleur, zegt meneer Roussel. Gebruikt zij mijn schema, dan kan ze leren wat voor tinten ze moet dragen. Vele vrouwen laten zich aanzienlijke bedragen ontgaan IN de Ziektewet ligt een gewel dig stuk moederschapszorg. Jaarlijks worden vele tienduizenden uitgekeerd aan zwangerschapsgeld. kraamgeld cn ziekengeld wegens arbeidsongeschiktheid tengevolge van zwangerschap en bevalling. Het nc«o«.Qi.Uaa, uc MjjjjjjlBBL w is alleen maar zo jammer, dat nog niet meer naar het oog, de aandacht* steeds vele vrouwen zich aanzien lijke bedragen zien ontgaan, door dat zij in haar onwetendheid haar rechten verspelen De Ziektewet is n.l. een zeer moeilijke wet met veel ingewikkelde bepalingen. Dat kan nu eenmaal moeilijk anders. Een verzekering die een paar millioen personen omvat en waaronder alle denkbare cn zelfs nog niet eerder vertoonde ziekteverschijnselen kun nen vallen, moet natuurlijk tot in alle onderdelen nauwkeurig gere geld zijn. Dat brengt mee, dat zo'n wet voor leken een moeilijk toe gankelijk gebied wordt. Wij zijn van plan in enkele ar tikeltjes de aandacht van onze le zeressen te vestigen op een paar van de meest voorkomende mis verstanden. Voorop wordt echter gesteld, dat volledigheid hier on mogelijk is. Wanneer wij dc Ziekte wet zelfs maar in grote lijnen vol ledig zouden willen schetsen zou den wij minstens een heel jaar lang de beschikking moeten heb ben over de gehele vrouwenru briek. Trouwens, wij hebben en kele weken geleden ook voor de vrouw de noodzakelijkheid bepleit lid te worden van een vakorgani satie. Welnu, hier ligt nu een zeer direct belang van de vrouw bij de vakorganisaties De grote vakcen- tralen beschikken alle over rechts kundige adviseurs. Het is daar een heel gewoon verschijnsel, dat een vrouwelijk lid, in de beginperiode van haar zwangerschap, eens op het spreekuur komt om zich te laten voorlichten over haar rechten en plichten. Onze voorlichting heeft alleen ten doel de vrouwen op dc moeilijkheden opmerkzaam te ma ken. Weten zij eenmaal, dat er zich problemen kunnen voordoen, dan is de vakorganisatie de aangewe zen instantie haar bij het voorko men cn oplossen daarvan te hel pen. Is men geen lid van een vakor ganisatie. dan kan men zich altijd wenden tot de Raad van Arbeid of Bedrijfsvereniging waarbij de werkgever is aangesloten en bij gebreke daarvan tot de Raad van Arbeid van de plaats zijner in woning. Verder kan men veel in teressants lezen in de zgn. Kleine Gids voor de Sociale Verzekering, een boekje dat men voor een paar dubbeltjes bij iedere Raad van Arbeid kan krijgen. HET is moeilijk om een goed „model" te zijn Dat weet ieder een. Maar misschien is het nog wel een beetje moeilijker om een goed fotograaf van al die modellen te zijn. Een van de beroemdste vrou welijke fotografen in Amerika, is Lillian Bassman. Zij is de vrouw die de meest „vrouwelijke'' foto's maakt van al die vrouwen. Zelf is zij buitengewoon charmant en le- DE vrouw is soms intuïtief een radicaal wezen. En daaruit ontstond waarschijnlijk de hoedenloze mode van thans. De hoed is van oor sprong een noodzakelijke hoofdbedekking. Bij de vrouw ontwikkelde zij zich echter hoe langer hoe meer als middel om de charmes van de vrouw te verhogen. Maar dan wordt het een kostbare geschiedenis. En bovendien ben je met één exemplaar niet klaar, maar hebt er ter afwisseling min stens een stuk of drie nodig. Vóór het hoedenloze tijdperk heeft men een fase gekend, dat de vrouw een hoed droeg voornamelijk omdat het zo hoorde. Je kon eenvoudig nergens komen zónder! En zo werd die hoed langzamer hand vaak een heel oncharmant nutteloos artikel, voorgeschreven door de vormelijkheid Vele vrou wen hebben daar de consequentie uit getrokken en de hoed radicaal afgeschaft, wanneer zij geen geld genoeg hadden om er hun vrouwe lijk schoon mee te verhogen. Zo zijn er meer dingen in onze samenleving, die hun oorspronke lijke bestemming behorende bij een vroegere levensstaat hebben verlo ren en door ons alleen worden ge bruikt „omdat het zo hoort". Die dingen te vervangen door doelma tiger en vaak goedkopere zaken ot eenvoudig weg te laten, is een deel van onze versobering. Wat denkt u van de taartenschep. het gebakste!, de pendule, het 36-delige daagse eetservies plus nog een voor oo Zondag. Als wij aan dat „Zondags" A rhirrtemie I M denken snijden wij opnieuw een vruchtbaar versobenngsveld aan. F.r zijn mensen die in principe alles dubbel hebben, één exemplaar voor door de week en één voor Zondags Natuurlijk wil iedereen naast zijn werkkleding zich ook wel eens net jes maken. En daarbij misschien nog een sportblouse of broek bezit ten voor een wat lossere kleding. Maar daarom is het nog niet nodig eerst een jaar lang 's Zondags stijf als een plank te lopen paraderen met een van nieuwheid fonkelende hoed. pak en schoenen. Merkwaar dig is dat dit gebruik voortkomt, behalve uit een burgerlijk deftic- heidsstreven, uit een zekere armoe de. De arbeider kende veelal eigen lijk geen werkkleding, maar ge bruikte daarvoor zijn halfversleten Zondagse plunje. Er is niets armoe diger dan een gedegradeerde streep jesbroek en een uit elkaar hangend paradejasje bij het ruwe werk of de satijnen blouse en afgetrapte pumps bij het schrobben. Een doel matige werkkleding en eenvoudige kleding voor de rusttijd daarna, is dus tegelijkertijd versobering en minder armoedig. Wil men het onnutte afschaffen en zich beperken tot het zinvolle en eenvoudige, dan verschuift het accent van uiterlijke schittering naar innerlijke kwaliteiten. En daarvoor is waren- en materiaal kennis nodig Nu is het opmerkelijk dat de gemiddelde Nederlander zien daar nooit erg om heeft bekommerd en er ook niet veel gevoel voor heeft. Bij het buitenland vergeleken is er op dit gebied nog heel wat in te halen. JAN Dobber snoot zijn neus met trompetterend geluid en als ik niet beter had geweten zou ik in de waan verkeerd hebben, dat een der olifanten uit de een of andere die rentuin op slinkse wijze de gelag kamer van café „De Zwaan" was binnengedrongen. Na het trompet geschal van Jan Dobber's neus was het opeens vreemd stil geworden. De Muis en Kleine Nep. die ook van de partij waren, steunden met hun ellebogen op de rand van het biljart en beschouwden daar met ongewone aandacht de ivoren bal len. die een beetje verschoten waren en daar. op het groene laken in een zelfs voor een pikeur uitermate lastige positie te dromen lagen. „We hebben een boot nodig. nu. onmiddellijk!" Het was Jan Dobber weer en zijn stem klonk als het luiden van bron zen klokken. „Ik heb geen boot," zei de waard en hij glimlachte zowaar. „Hoe wil ik nou op die plas ko men nis ik geen boot heb." toornde Jan Dobber. Toen er geen antwoord kwam. richtte hij zich opnieuw tot de waard, die bedachtzaam een sigaar tje had uitgezocht en daar nu de brfmd in stak. „Vertel me es. beste man. hoe komen jullie dan op die plas?" Puf. puf deed de waard. Toen zei hij: „We komme nooit op die plas." f vendig. Zij is de vrouw die de be kende en prachtige foto's maakt voor het veel aanbeden nylon-on dergoed. O. U ziet ze zo vaak. die foto's. Vrouwen die in slaapkamers zitten met een nylon-droom aan Of zij zitten voor hun toilettafel met een tulen of kanten negligée, zo maar. Eigenlijk net of ze zelf niet eens weten hoe mooi ze er wel uit zien. Als wij die foto's goed bekij ken kunnen wij ons niet eens voor stellen, dat daar werkelijk nog een fotograaf bij te pas gekomen is. want het lijkt wel of wij zo maar door een raam k-jken en daar deze beeldschone vrouw zien zitten. Ja zegt Lillian Bassman, dat komt door dat ik er voor zorg. dat deze man nequins zich absoluut thuis voelen in de slaapkamei waar de foto ge^ maakt werd. In de eerste plaats beschouw ik mijn model als een actrice. Zij moet eerst een beetje in de stemming komen, zich helemaal instellen op het kledingstuk, dat zij moet tonen. Het is best mogelijk, dat zij eerst een uur hoeden heeft moeten tonen en daarvoor op straat gefotografeerd werd. Als ik haar niet even de tijd zou geven om aan die nylon-pracht te wennen, dan zou ze bij een spie gel gaan staan alsof ze 'op de tram wacht. Nee. voor ik met het werk begin, moeten zij eerst volkomen oo hun gemak zijn. En als het wérke lijk begint, stuur ik iedereen, die er niets mee te maken heeft, weg om een kop koffie te drinken. Of het moeilijk is om zo te wer ken? Helemaal niet Ik laat ze ge woon hun gang gaan Een vrouw is altijd elegant. Als zij stofzuigt, als zij uit het raam kijkt, of als zij het haar kamt. Maar dan weet zij dit meestal niet. Ik wacht net zo lang, tot zij niet meer op mijn camera let en DAT moment leg ik vast BECCY. door H. Engelaar V Jan Dobber keek hem verslagen aan. „Dus jullie gaan nooit vissen?" „Nee. waarom zouwe we." „Weet je eigenlijk wel wat vissen informeerde Jan Dobber sar castisch. De waard grinnikte eens en rook aan zijn sigaar. Hij weet het niet," constateerde de Muis droevig. Ik nam een slok koffie en richtte mij op. „Luister, goede man," zei ik, „een korte, objectieve verklaring kan hier zijn nut hebben. Vissen, niet de handeling, maar het dier, komt van pisces.. Achter mij klonk een bulderende lach, die in een hoestbui eindigde en toen ik omkeek, stond daar een lange, schonkige vent met een rode kop en geel peenhaar. „Ben jij de nieuwe meester?", vroeg hij tussen twee hoestaanval- len door. Toen veegde hij zijn mond af en riep op een toon, die niet misverstaan kon worden: „Hetzelf de als altijd. Gijs van der Neut!" De waard, die de welluidende naam van Gijs van der Neut bleek te dragen dook. om in de stijl tc blijven, als een vis achter zijn tap kast en begon daar tussen allerlei flessen te rommelen. Intussen mon sterde Jan Dobber mistroostig de nieuw aangekomene, die, met de vrijmoedigheid van dc stamgast, er mee volstond ons toe te knikken op de manier van: dag ouwe jongens, blij jullie te zien. Toen viel zijn oog op onze hengels. Hij floot zacht jes tussen de tanden en zei, bewon derend: „Zo, zo. gaan jullie vis sen. Nee," baste Jan Dobber, „we zoeken een boot en eerst dan gaan we vissen. Alleen Teuntje van Aal heeft een boot en die geeft 'm niet Dat klopt," zei dc peenharige opgewekt. „Waarom?" vroeg Jan Dobber argwanend. „Omdat ik Teuntje van Aal ben Er viel een onheilspellende stilte Toen zei Kleine Nep benepen: „Eén nul voor Teuntje van Aal." De lange, schonkige man knikte goedkeurend. „Proost." zei hij cn sloeg het op water lijkende vocht naar binnen „Maar we zullen je er voor be talen," zei de Muis listig. Ik leen me boot niet uit, voor geen duzend gulden." „Die hebben we niet eens." ze ik „Misschien kan ik jullie toch hel pen," zei hij, zich peinzend langs de kin strijkend. „Schenk nog es in voor meneer," zei Jan Dobber gul. Gijs van der Neut stond al klaar. „Alleen kenne d'r niet meer dan drie man in." vertrouwde Teuntje ons toe. Hij schatte met kennersblik het gewicht van Jan Dobber en voegde er aan toe: „Je bent nogal an de zware kant. vader." Jan Dobber keek ons gejaagd aan „Dan moet er een van ons hier blijven," besliste hij Ik bood aan mij vrijwillig op te offeren aan Het Hoge Doel. „Schenk voor meneer (dat was ik) ook maar es in." verordonneer de Jan Dobber royaal. „Nou moeten jullie es goed luis tere." sprak Teuntje geheimzinnig. Als samenzweerders dromden we om hem heen en gedurende een volle tien minuten hoorde Gijs van der Neut niets anders meer dan een geregeld weerkerend goedkeurend gebrom, afgewisseld met uitroepen, die op begrijpen duidden cn zag ge noemde Gijs slechts het heftig knik ken van onze hoofden Even later gingen we. met Teuntje voorop, vastberaden op weg. Het riet ruiste en het grauwe water van de plas klotste en soms voerde de wind het geloei van koeien mee. van heel ver weg, uit de verloren vlakten van het polderland En toen ston den we. na talloze kronkelwegen achter ons te hebben gelaten, voor de boot. Het was geen mooie boot en ik vroeg mij even af of zo'n ding eigenlijk wel een boot mocht heten. Er groeide mos op dc verveloze planken en zowel gevleugeld als kruipend gedierte benutte het kar kas als openbaar closet. Maar Jan Dobber en de Muis cn Kleine Nep waren enthousiast en pas. toen Teuntje al een paar keer had ge zegd. dat hij maar ging. bedankten ze hem in klinkende munt cn mot een sigaar in cellophaan. Het vis tuig werd in de boot gelegd. Jan Dobber greep de riemen, iV* Muis cn Kleine Nep verdeelden hun ge wicht als ervaren zeevaarders en terwijl ik hen met weemoed in het hart zag vertrekken, gleed het vaar tuig een beetje lomp en allesbehal ve gracieus tussen het liet door naar de plas die zich als een blin kende zee voor hen uitstrekte. „Zo," begroette Gijs van der Neut mij toen ik weerkeerde. En hij liet er op volgen: „Ze durreve wel. dat mot ik zeggen." Ik keek eens door het venster, dat uitzicht gaf op de plas. Ja hoor, daar dreef de boot met de driekop pige bemanning cn ik zag. dat zij reeds hadden ingelegd ook. Het be gon aan me te knagen en ik kreeg opeens vreselijk spijt van mijn aan bod Tenslotte was het 1 Juni. „Waarom durven?" vroeg ik, meer om iets te zeggen. Gijs van der Neut kuchte eens cn zei alleen maar: „Tja.." Hij keek me niet aan en dat beviel mc niet Mijn blikken zochten opnieuw de boot. maar ik zag nu alleen nog maar drie zwarte stippen, midden in het water van de plas. zonder boot. Drie zwarte stippen zeg ik. die tot aan hun knieën in het wa ter stonden en waarvan de dikste wild met een roeispaan werkte Ik kan kort zijn. geachte lezer, ze zijn er uitgekomen, uit die plas. Ze waren alleen drijfnat en hebben het verdere gedeelte van de dag in hun onderbroek staan biljarten. Maar Teuntje van Aal hebben wc niet meer gezien. (Advertentie I M.) LIKDOORNS I verdwenen snel en zeker mot: zaterdag HILVERSUM I 402 m. KRO: 7.00 Nieuws 7 15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en liturgische kalen der 8 00 Nieuws en weerberichten 8.15 Gramofoonmuzlek 9.00 Voor dc huls vrouw 9.30 Waterstanden 9.35 Grnm.muz. 10.00 Voor de kleuters 10 15 Gram.muz. 11.00 Voor de zieken 11 45 Gram.muz. 11.50 „Als de ziele luistert" causerie 12.00 Angelus 12.03 Metropole-orkest en solisten (12 30—12 33 Land- cn tulnbouw- mcdcdellngcni 12.55 Zonnewijzer 13 00 Nieuws en katholle* nieuws 13.20 Amu sementsmuziek 14.00 Pinnoduo 14.20 In strumentaal sextet en soliste 14.40 Ama- teursultzcndlng 15 15 Kroniek van Let teren cn Kunsten 15 50 Zang en plano 16 10 Gram,muziek 16.30 ..De Schoonheid van het Gregoriaans" 17 00 Voor dc jeugd 18.00 Pianomuziek 18 15 Binnen lands overzicht 18.25 Orgelspel 18.40 Rcgcrlngsuitzendlng .Zoeklicht op de Westerse defensie 19.no Nieuws 1915 „Dit is leven causerie 19 21 Actualiteit- ten 19.27 Gram muziek 19 52 Journalis tiek overzicht 20.00 Nieuws 20.05 Dc ge wone man zegt er 't zijne van 20 12 Gram.muziek 20 15 „Lichtbaken" cau serie 20.40 „Steek eens op Heren" 21.00 Gevarieerde muziek 21.53 ..Wat zou U doen?" 22 00 Operette-concert 22 30 Wij lulden de Zondag In" 23.00 Nieuws 23.15 Nieuws in Esperanto 23.2224.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 298 m. VARA 7 00 Nieuws 7.15 Ochtendgym nastiek 7 33 Grim.muziek 8 00 Nieuws c-n weerberichten 8 18 Orgelspel 8 45 Gram.muziek. VPRO 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie 10.05 Morgen wijding VARA 10 20 Voor de arbeiders in dc continubedrijven 11,35 Strijkkwar tet 12.00 Gram muziek 12 30 Land- en tuinbouwmededeltngcn 12.33 Dansmuziek 13.00 Nieuws 13.15 Omroeporkest 14 00 Voor de Jeugd 14.30 Hawallan-muzlek 15 00 Boekbespreking 15 15 Kamerorkest 16.00 ..Van de wieg tot het graf cau serie 16 15 Lichte muziek 16 45 Sport- praatje 17 00 ..Festival of Britain" Phil- harmonisch orkest, koor en solisten 17.30 Voor dc jeugd 18.00 Nieuws 18 15 VARA- Varia 18 20 Gram.muziek 18 30 Volks muziek 19 00 Artistieke Staalkaart. VPRO. 19 30 .Passepartout" causerie 19.40 „Het Oude Testament In deze tijd", causerie 19.55 Deze week", cau serie VARA 20 00 Nieuws 20.05 Actuali teiten 20.15 Gevarieerd programma 21 15 Tlroler muziek 21.45 Socialistisch com mentaar 22 00 Instrumentaal sextet 22.25 „Onder de pannen", hoorspel 22.45 Or gelspel 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Gram.- muzlck. ENGELAND BBC Light Programme. 1500 cn 247 m. 12.00 Parlemcntsoverzlcht 12.15 Dans muziek 13.00 Sport 13 35 Orgelconcert 14.00 Orkestconcert 14.45 Sport 15.00 Sport 15 30 Militair orkest 16.00 Sport 16 15 Idem 16 35 Lichte muziek 16 45 Sport 16 58 Idem 17.00 Orkestconcert 17.3U Sport 17.45 Jazzmuziek 18.15 Sport 18 45 Causerie 18.59 Sport 19 00 Nieuws en radiojournaal 19 25 Sport 19.30 „Quiz 20.00 Orkestconcert 21.00 ..Lighter Side" 21.30 Verzoekprogramrna 22.00 Nieuws 22.15 Lichte rrjuzlek 23.15 Gram.muzick 23 56—24.00 Nieuws BRUSSEL 324 m. 11 45 Operettemuziek 12.30 Weerbe richten 12 32 Gram.muziek 13.00 Nieuws 13 15 Volksliederen 13.J0 Koper-ensem ble 13 50 Uitwisselingsprogramma 15.00 Accordconmuziek 15 15 Gram.muziek 15.30 Accordconmuziek 15.45 Gram.muz, 16.00 Idem 16.10 Meisjeskoor 16.25 Luit- recital 15.45 Meisjeskoor 17 00 Nieuws 17 10 Gram.muziek 1730 Orgelconcert 18 30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws 19.30 Gram.muziek 19.50 Radio-fcuillc- ton 20 00 Omroeporkest en solist 21 00 Actualiteiten 21 15 Gram.muziek 21.55 Gram.muziek 22 00 Nieuws 22 15 Ver- zoekprogramma 23.00 Nieuws 23.05 cn 23.3024.00 Gram.muziek. ■Advertentie I M De slanke lijn Is het geheim der schoonheid Duizenden vrouwen, die een nei ging hobbentolzwaor- fl|vlgheld, maken In het bullenlond sedert |oren gebruik van Svelf Pills <Burcbard> di kreditlg tirkindi, zilveren slonkhndsdrojeii Zuiver plontaardlg en vollomon on»chodeli|k. ook bl| langdurig gebruik I I Thans ook in Holland verkrijgbaarI In ApolhtWn «n O'osl«j«n Of pol: ALPHA,A'dom,|on lui|l«ntliool 100 iiiaici!.TVüiii3iraiiaiyirxuii door Luduig Bemelmans 3 25 Een ander aardig kamermeisje kwam binnen en nam de borden van het bleke karpet. Carr Cassard vroeg haar hun koffie te brengen. Uit een grote nieuwe krokodillen leren koker met gouden hoeken bood Mumm Cassard een Upmann aan. en nadat ze hun sigaren had den aangestoken leunden ze achter over in hun stoelen, die net zo ge makkelijk waren als de Koning cier Gemakkelijkheid-leunstoel in het hotel. „En amigo, mag ik je vragen", zei Cassard, „wat voor auto je rijdt?" „Ik rijd niet zelf", zei Mumm. „Maar dan moet je het leren", zei Cassard „Ja", zei Mumm. „Ik heb een chauffeur." ,JEn de wagen?" „Een Cadillac. lukkig mee." De mooie actrice, in een model jurk van twaalf honderd dollars, legde haar jas van sabelbont op de armleuning van Cassard's stoel zei „Let jij daar even op, lieve", en ver dween. Cassard keek haar na „Je zult het prettig vinden om met haai over Rusland te kunnen praten", zei Cassard, „Nu over onze vrienden de Rus sen". zei Mumm en ging rechtop in zijn stoel zitten. „Amigo", zei Cassard. hem onder brekend. „Neem me niet kwallik, maar ik weet wat je nu wilt gaan zeggen. Sta me toe Hij vulde zijn eigen glas en dat van Mumm. „Ik ga nog verder dan Jij in lief de voor de mensheid. De Russen mogen komen; ik zou me aan de Engelsen onderwerpen, die ik de beste regeerders vind: ik zou de katholieke kerk welkom heten; en het fascisme ook; alles, wat de we reld zou kunnen verenigen maar mijn verstand weigert dat te gelo ven Het is nu niet gewenst. Niet door Amerika. Niet door Engeland. En allerminst door Rusland Ik ge loof zelfs niet door de natuur. Het is de tijd er nog niet voor. Europa zal blijven zoals het is Kleine lan den zijn ideaal. De ammunitie van de Fransen past niet op de geweren van de Luxemburgers. De Serven haten de Slovaken en kunnen hen niet eens verstaan. De Roemenen zullen nooit de Bulgaren vertrou- ,Ah", zei Cassard. „ik rijd ook wen. die de motoren maken voor de een Cadillac. En ik ben er erg ge- tanks waarvoor zij de granaten ma ken. En al die verwarring heeft een goeie kant." „En welke is dat?" ,,Oh, een paar jaar vrede en dat geeft de anderen de tijd zich opnieuw klaar te maken. De klei nen zijn de pionnen op het schaak bord. Die verplaats je in het begin tot je klaar bent om te spelen „Jij denkt dus, dat er altijd oor logen zullen zijn?" .Ik ben er zeker van. Oorlog, amigo, is de voornaamste wet van het leven en het theater. Het is hier in dit glas champagne; in die karaf water daar. Als je in je vin ger prikt en de druppel bloed on derzoekt. die eruit komt. dan zul je ontdekken, dat die vol oorlog is. Zonder dat is er geen bestaan en geen drama mogelijk cn het pu bliek rent schreeuwend het thea ter uit" „Waar geloof jij dan in?", zei Mumm. „Wij Fransen hebben een bijzon der en ongelukkig talent om te voorzien en or niets tegen te doen. Maar misschien kun jij het ook. Bovenaan de weinige dingen waar in ik in deze wereld vertrouwen heb. monsieur, staat de Generale Staf van het United States-defen- sie Ik zou daar te allen tijde mijn geld op zetten Dat zijn onze enige schutsengelen U bent kwetsbaar, monsieur Mumm. van de punt van Patagonië tot New-Foundland Dat zijn uw nieuwe grenzen en u hebt geen tijd voor experimenten. Er is geen oceaan meer (Wordt vervolgd)

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 15