Koepok-enting en hersenontsteking Onrust in Eerste Kamer over de z.g. bouwstop Smaldeel V houdt een generale repetitie Eerste Kamer luidt haar voorzitter uit L oenen-Am sterdam 1-1 Minister Stikker bepleit dynamische democratie' Muggen vangen met een w luidspreker Bij bezuiniging mag welvaart niet erg in gedrang komen r y ky Familieleven Donderdag 31 Mei 1951 3 Volkshqisvesting de bevoegdheid zal toekennen bouwvoorschriften uit te vaardigen, waarvoor dan ge meentelijke bouwverordeningen te wijken zullen hebben. Aldus zal goedkopere standaardisatie makke lijker bereikbaar zijn. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. In de ochtendbüeenkomst van de Eerste Kamer ('s mid dags en 's avonds, na het afscheid van de voorzitter, hanteerde prof. Anema als oudste lid de presidentshamer) kreeg de heer v. Santen (CPN) geen voet aan de grond met z'yn voorstel om eerst door een commissie uit de Eerste Kamer een diepgaand onderzoek naar de bestuursverwikkelingen te Finsterwolde te doen instellen. Met 262 stemmen verwierp de Kamer de desbetreffende motie na korte bestrijding door mr Kropman (KVP). Toen was de baan vry voor behandeling van de begroting van Weder opbouw en Volkshuisvesting, nadat te voren oud-minister Weyers (KVP) i ter opvolging van zjjn overleden geestverwant dr ir Deckers als lid was geïnstalleerd. Kostprijs van een ei plm. 13 cent DEN HAAG. Het Landbouw- Economisch Instituut heeft voor 1951 de kostprijs van kippen eieren op twee manieren berekenu. Het resultaat van beide berekenin gen is vrijwel gelijk, nl. 12.9 en 128 cent per ei De beloning voor de on dernemer is hierbij niet berekend. Oost wil handel drijven met West GENEVE. De Russische ver tegenwoordiger in de Economische Commissie voor Europa der Ver enigde Naties. Arutiunian, heeft Woensdag verklaard, dat de Rus sische buitenlandse politiek is ge grondvest op vreedzame samenwer king tussen de economische stelsels der kapitalistische en communisti sche landen. Alle Oost-Europese de legaties legden in navolging van de Russische afgevaardigde de nadruk op de mogelijkheid van samenwer king tussen het kapitalistische en het communistische economische systeem. Zij drongen er op aan, dat de commissie zou ijveren voor de handel tussen Oost en West. Een treurzang van de heer T j a 1- ma (AR.) over de zijns inziens hopeloos vastgelopen woningbouw, een pleidooi van de heer R e y e r s (C-H.) met het oog op de achter stelling van het platteland, critiek van de heer Kraay vanger (K.V.P. op de onrust inzake de zo genaamde bouwstop. alsook op de huurpolitiek en voorts o.m. een uit eenzetting van de heer Wouden berg (P.v.d.A die in het alge meen met het door minister In 't Veld aangekondigd beleid, zoals dit door de bezuiniging nodig is gewor den, wel kan instemmen Natuurlijk liet deze spreker niet na de Regering voor ogen te hou den, dat er een grens is aan hetgeen met het oog op de. op zichzelf nu eenmaal noodzakelijke bekostiging van de militaire uitgaven, geofferd kan en mag worden. Tot de door deze senator gekoes terde zorgen behoorde om. de stij ging van de bouwkosten, aangele genheid waarover de minister een vrij optimistisch geluid liet horen. Ongetwijfeld zal hetgeen hij inzake het nogal veel besproken vraagstuk van de huurpolitiek zeide, zijn geestverwant Woudenberg wel heb ben kunnen gerust stellen. De be windsman maakte namelijk duide lijk. dat hij er bij bleef, dat er pas een gunstig ogenblik voor verdere huurverhoging zou aanbreken, wan neer verlaging van de kosten van het levensonderhoud zou zijn inge treden. Intussen, de ministerraad moet hieromtrent zijn standpunt nog bepalen en daarna komt de hele kwestie in de S E R., die haar in het l.ade. van de lonen- en prijzenpoli tiek zal hebben te bekijken. Uit hetgeen de minister omtrent het drama van de bouwstop te ber de bracht, viel wel op te maken, dat er te dien opzichte op een ge- ZOEKLICHT OP Jeugdbeweging A AN de betekenis van de jeugd- beweging behoeven geen woor den meer te worden verspild. Wat er lang geleden ook gezegd en ge schreven moge zijn, in de jaren tus sen de beide wereldoorlogen heeft zij zich een eigen plaats verworven en heden ten dage zal niemand haar paedagogische, sociale en culturele betekenis meer ontkennen of be twisten. Zij kweekt onder de bij haar aangesloten jongens en meis jes een saamhorigheidsgevoel, dat weliswaar misschien een beetje te veel tot eigen kring en kleur be perkt blijft, doch dat niettemin voor de samenleving in haar geheel van moeilijk te onderschatten belang is Vandaar dat men er zich slechts over kan verheugen, dat blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gegevens over de vrije jeugdvorming in Ne derland 856.000 jongens en meisjes georganiseerd zijn. Van de georga niseerde jongeren behoort 45 pet tot organisaties op R.K.- en 37 pet tot organisaties op Prot. Chr. grond slag. Van het aantal van 856 000 be horen 165.000 tot padvind(st)ers-, verkenners- en gidsenorganisaties. Eij clubhuizen voor ongeorganiseer de jeugd stonden (de hier vermelde cijfers hebben betrekking op 1950) 98.000 jongeren ingeschreven, waar van 36 pet bij R.K.- en 34 pet bij Prot. Chr. organisaties. De sport organisaties telden in 1950 893 500 actieve leden, waaronder 34 pet voetballers en 23 pet turners en turnsters. Van elke 100 jongens zijn er ongeveer 20 aangesloten bij jeugdorganisaties. 31 bij sportorga nisaties en 2 bij het z.g. massa jeugdwerk. Voor de meisjes zijn de ze aantallen 18. 11 en 2. Hierin zijn echter dubbeltellingen begrepen, omdat er jongeren zijn. die lid zijn van meer dan één organisatie in totaal is ongeveer een derde deel van de Nederlandse jeugd georga niseerd. geven ogenblik op het departement iets gehaperd heeft en voorts, dat de stóp nu geleidelijk aan verdwijnt. Te verwachten valt. dat met ingang van 1 September de bouw van 3500 a 4000 woningen per maand zal wor den goedgekeurd. In de loop van 1951 zullen ongeveer 50.000 wonin gen gereed komen, in '52 zal dat ongeveer 45 000 en vervolgens dit alles onder de mits, dat zich geen ernstige internationale verwik kelingen voordoen 40.000 per jaar bedragen. Op korte termijn valt een nota van de minister van Financiën tege moet te zien over het vraagstuk van financiering van de woningbouw, vraagstuk, dat minister In 't Veld aanleiding gaf kenbaar te maken van verdere opvoering van de ren tevoet geen gunstige vooruitzichten met het oog op de woningbouw te verwachten. Tot besluit zij nog vermeld, dat de minister, die de heer Branden burg (CPN) duchtig te pakken nam met sprekend vergelijkend, voor de Sowjetheilstaat wel zeer ongunstig cijfermateriaal, een wets ontwerp aankondigde, dat aan de minister van Wederopbouw en Voorzitter Kranenburg neemt afscheid van Parlementaire Pers (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De voorzitter van de Eerste Kamer. prof. mr Kranenburg heeft Woensdagmid dag in een gemoedelijke bijeen komst in de koffiekamer van onze Senaat afscheid genomen van de Parlementaire Pers. Nadat haar voorzitter met een korte toespraak namens dit gezelschap een herin neringsgeschenk aan de heengaan de Kamervoorzitter had overhan digd. gewaagde deze in zijn dank woord niet slechts van de aange name betrekkingen met de Parle mentaire Pers doch tevens van de grote waarde, die in zün ogen. voor ons democratisch staatsbestel in het bestaan van een vrije, in een de openbare mening voorlich tende pers gelegen is. (Advertentie l.M.) lui hutcmg 1CAÜ0U. (OtnZ A <jUuui/C 4c eCu £u dcCu/" Zijn optreden maakte een eind aan de aristocratische autocratie (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. „Als gekozen vertrouwensman van dit vrije en sterke volk, met welks leven, geschiedenis en staatsinstellingen ik mij vertrouwd gevoel, en waarmee ik mij met elke vezel van mijn bestaan verbonden weet" nam. gelijk hü in zün treffend spcechje zeide. prof. mr Kranenburg van de door hem sinds 1946 gepresideerde Eerste Kamer afscheid, nu hij, met 1 Juni lid van de Raad van State wordende, geen deel meer kan uit maken van deze tak der Staten-Generaal. Uit zün toespraak hlcek duide lijk, hoezeer hem onze Senaat na aan het hart ligt en hü in dit lichaam een nuttige instelling ziet. De goede luisteraar kon bepaald waarnemen, dat deze kenner van ons staatsrecht ongaarne de opheffing van de Eerste Kamer zou zien. Het afscheid als volksvertegenwoordiger is hem geens zins licht gevallen. Doch de wetenschap dat hij zich, tot lid van de Raad van State benoemd, de gelegenheid geboden ziet daar een taak te kunnen vervullen op het speciale gebied van de rechtsoefening, waaraan hü als hoogleraar een goed deel van zün leven heeft gewüd, gaf hem tevens reden tot opgewektheid. LOENEN. Ruim een week geleden trokken le den van de Amsterdamse katholieke studentenver eniging Sanctus Thomas Aquinas" de Vechtstreek in om beladen met tro feeën uit de diverse plaatsen in hun sociëteit terug te keren. De Vecht streekbewoners hebben zich niet onbetuigd gela ten. Zoals men zich her inneren zal trokken en kelen hunner per auto naar de hoofdstad. Het gevolg van dat uitstapje was. dat het vaandel der studentenvereniging op mysterieuze wijze ver dween. Zij, die aan deze verdwijning debet waren, lieten weten, dat het vaandel weer aan de rechtmatige bezitster zou worden teruggegeven, wanneer ook de Vecht- kanters weer in het bezit van hun ontvreemde eigendommen zouden worden gesteld. En de studenten bleef niets an ders over dan hun neder laag te erkennen en aan de gestelde voorwaarde te voldoen. Thans is bekend ge worden. waar het vaan del onvindbaar voorde studenten opgeborgen is geweest. Het bevond zich een week lang in de kluis van het Loenense gemeentehuis, een plek waar zelfs de ouderne- mendste hoofdstedeling niet kon doordringen. Vijf gemeenteambtenaren uit Loenen zijn het geweest, die de eer van de Vechtstreek hebben opgehouden en de stand voor de Vechtstreek op 11 hebben gebracht. Op de foto: het vaandel en de kluis, waarin het verborgen was. Prof. Anema, die namens de Kamer de heengaande voorzitter toesprak, stipte aan, hoe Kranen- burg's voorzitterschap als een feit van eigen betekenis in onze parle mentaire geschiedenis te beschou wen valt. Sinds de Grondwetsher ziening van 1848 was de Eerste Ka mer in beginsel verburgerlijkt, maar onder de sterke invloed van de tra ditie was nog zeer lang het aristo- cratisch-autocratisch stempel, eens aan de Eerste Kamer eigen, op het voorzitterschap blijven drukken. Met de benoeming van de man. die thans deze hoge zetel verlaten gaat. was een vernieuwing ingetreden, geken merkt door het geestelijk gezag van de staatkundige en staatsrechtelijke begaafdheid van hem. die op soepe le wijze de hamer hanteerde ter handhaving van de orde en bij het leiden der debatten. Wanneer de Eerste Kamer zich met volle be reidwilligheid aan de bij deze tijd passende werkmethode had aange past. viel dit zeker in belangrijke mate te danken aan de pakkende persoonlijke bedrijvigheid van deze voorzitter. Minister D r e e s, naast wie ver schillende andere leden van het Ka binet even verschenen waren met het oog op deze plechtigheid, sloot zich bü de aan de aftredende Presi dent gebrachte hulde aan Hij stipte aan, hoe deze getoond had als parle mentariër en voorzitter volkomen op zijn plaats geweest te zijn. De minister-president, die tevens te recht opmerkte, dat de senator Kranenburg een sprekend voorbeeld in 's lands vergaderzaal was ge weest van de gelukkige verbinding van iemand die zich wijdt zowel aan de theorie alsook aan de prak tijk van het staatsrecht, gaf uiting aan de verheugenis der Regering, dat deze eigenschappen thans in de Raad van State aan ons land ten goede zullen komen. Klassieke balletgroep danst figuren op de woelige zee MUNCHEN. Minister Stikker, voorzitter van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, heeft Woensdagavond voor de Beierse radio-omroep onder meer verklaard: „Indien de West-Europese naties niet duidelük te kennen geven, dat zü bü elke eventuele agressie tegen een van hen schouder aan schouder zullen strüden, dan bestaat het risico, dat zü een voor een het slachtoffer worden van het Russische imperialisme". De samenwerking van de West- Europese staten moet niet alleen op de wil tot zelfverdediging be rusten doch ook op het geloof in eigen kracht, aldus de minister. Men zou dit „dynamische demo cratie" kunnen" noemen. De beste weg tot een grotere eenheid is die j van de „functionele unificatie", I dat wil zeggen: men moet op elk gebied van het economische, poli tieke en cul.urele leven, waar men een mogelijkheid tot toenadering ziet, tot het bewerken van een heid ook op dit gebied trachten te komen. Wij kunnen niet wachten totdat een volkomen vereniging van de volkshuishoudingen en staten mogelijk is. (Van een onzer redacteuren) AAN BOORD VAN DE ..VAN EWIJCK". In het witgemarmerde Kanaal, in niemandsland tussen de Noordelijke en de Zuidelijke vaar geul. heeft Smaldeel V de generale repetitie voor de oefening Progres gehouden. De schepen schenen te zamen een klassieke balletgroep te vormen, met Hr. Ms. „Tromp" als prima ballerina even ongemakkelijk ook als zulk een prima ballerina naar tradities behoort te zijn De ganse Woensdagmorgen heeft de .Tromp" het vijftal boven-water- schepen van het smaldeel figuren laten dansen op de woelige zee. Links uit de flank, met vijven schuins vooruit, rechtsomkeert mars De „Tromp" heeft zijn zaakjes aan een touwtje als indertijd Van Weer den Poelman zijn beroemde jacht- vlicgers escadrille Wat niet wil zeggen, dat de commanderende of ficieren op de vier kleine broeders van tijd tot tijd niet het gevoel hebben, dat een misprijzende blik van de brug van de ..Tromp" in hun rug steekt als een nieuwe koers eens niet feilloos wordt bereikt of als een sein niet onmiddellijk kan worden ontcijferd. Voor de lichte fregatten „Van Ewijck" en „Dubois" viel 't Woens dag bepaald niet mee. Voortbreng selen als zij zijn van de jongste oorlog tonen zij die kleine onvolko menheden van alle dingen, die in te korte tijd moeten worden ge maakt. Als de Amerikaanse bou wers het vandaag nog eens over hadden mogen doen zouden zij hun fregatten wellicht een beetje vaster op de zeeën hebben gelegd Dat tijd gebrek destijds kostte Woensdag middag de onderofficieren van de ..Van Ewijck" hun kommaliewant, dat door een zeetje in scherven werd gelegd en kost de artilleris t-en van het fregat nu en straks een ganse massa moeite met zoeken en richten. Maar de kok van de „Van Ewijck" heeft voor zijn nieuwe schip niets dan lof. „Als alle kombuizen van Harer Majesteits schepen zo zijn als deze. teken ik vandaag nog voor zes jaar bij." zei hij met een ver liefde blik op zijn van a tot z elec- trische keuken Eigenlijk is alles op deze fregatten electrisch en dat schept heel eigen problemen. Maar al kijkt een gewone Jan nu en dan met slechts een half waarderend oog naar zijn nieuwe schip, dat hem weinig comfort en handenvol werk geeft voor zijn taak als ter rier onderzeeboten en vliegtuigen buiten gevecht te stellen, de fre gatten zijn ideaal. Dat hebben de commandanten van de drie onder water-componenten van ons smal deel Woensdagmiddag gemerkt, toen zij vergeefs poogden een aanval te dnen op hun bovcn-water-broeders. Zij werden door deze varende on- derwaterknkers zoal niet gegrepen, dan toch tijdig ontdekt. Half jaar geëist tegen muiters AMSTERDAM Zes maanden gevangenisstraf eiste de Officier bij de Amsterdamse rechtbank tegen vier voormalige leden van het schip „Congostroom". Dit viertal, de 49- jarige J. van der H., de 22-jarige J. F. J. van B.. J C. B. en de 26-jarige H A J., weigerden op 19 October van het vorige jaar hun dienst op de „Congostroom". Zij hadden in Amsterdam gemonsterd voor een reis naar West-Afrika en terug en voeren uit onder de hofmeester Schieken. die de eigenlijke hofmees ter. de heer Gevsen, verving. Toen het schip op 18 October in Bordeaux aankwam werd de komst van hof meester Geysen aangekondigd. Een 25-tal leden van de bemanning be sloot toen de reis naar Afrika niet mee te maken, als hofmeester Gey sen aan boord kwam, omdat zij klachten hadden over het eten on der zijn leiding. Nadat de gezag voerder van het schip, kapitein Bos. de mannen had gewezen op de eventuele gevolgen van hun dienst weigering. besloten 21 schepelingen toch mee te gaan. Het bovenge noemde viertal ging echter in Bor deaux van boord, nadat de consul in Bordeaux hen nogmaals op de gevolgen van hun daad had gewe zen. De vier schepelingen zijn door de Raad van de Scheepvaart gestraft door het intrekken van hun mon sterboekjes voor tijden, die variëren van 4 tot 6 maanden. Uitspraak 13 Juni. naar Lemmer, waar de Tjerk Hid- drijvende te blijven uitgedacht, des-sluizen werden geopend onder Om de nieuwe theorie proefonder- gejuich der schoolkinderen. Voort ging het. naar het Harinxma-kanaal en daarop was de „Prinses Mar- grietsluis" aan de beurt. Holland toont weer wat „goede courage" vermag. Een eeuw letters AT letters vermogen is in dui zend woorden niet neer te schrijven. Honderd jaar zou er voor vindelijk te bewijzen hebben zes tien jonge studenten acht uur on- de 77-jarige herder W. K. Laat die oubaas nu volgens een getuige „de beesten zo hard met een knuppel op de kop en tegen de dunne poot- H N. Tetterode hebben verlaten. Bij het jubileum bedraagt het aandelen- EUS, de mooie zomeravonden komen weer en, mèt de mooie avon- kapitaal 6.000.000. Behalve met de afgebroken in het water doorge- jes hebben geslagen, dat ik hem bracht. De heren bleven drijven, met een sigaartje tot een wat men- door zich zo stil mogelijk te hou- selijker wijze van optreden (overi- den. De deskundige van het insti- gen zonder succes) moest trachten tuut is van mening, dat het z.g. te brengen." Weer een illusie ar- watertrappen voor 90% berust op mer „niet-bewegen". Na afloop van de proef zei hij: „Het is helemaal niet ilUllUCIU Jdfll 1.UU Ci V UUl j i i nodig zijn, om alle letters te tellen, nodl.£ J® d°?d le ,>veilk^n* om dnJ~ T^\AMVERENIGING „Nijverdal" vende te b!*Jven Dat maS voor LS bestaat 'n kwart eeuw Op Za terdag 28 Juli zal 'n partijtje wor- den gespeeld, met een bord van !e...b&VJn.:?.nJ„f' uT.aï.„™Su®. 025 vierkante meter, op de bodem Openlucht-damspel die in de loop van een eeuw de Lettergieter.; „Amsterdam" voorheen een bad in de oceaan opgaan, maar - probeert u eens van de baas thuis den, de open ramen. Zomeravond -f open raam muggen -f- luid- lettergieterij dient men de grafische water te. houden. uw stoel zittend, het hoofd boven sprekergerucht. Dit rekensommetje schreef dezer dagen dr Morton C. Kahn van de medische faculteit van de Cornell-universiteit (New York) gedachteloos op. En toen kreeg hij een geniale inval. Na koorts achtig werk v>an weken wierp hij de wetenschappelijke wereld met bravour de eenvoudige formule: „ar muggen -f luidspreker -f 10.000 volt x lijken" in het verbaasde gezicht. Wat was het geval? Dr Kahn ontdekte, dat de „paarroep" van de vrouwtjesmug. talloze malen versterkt, lijkt op het geluid van een cirkelzaag, die zich door een harde plank heenwerkt, gecombineerd met het lawaai van tien tallen luchtalarm-sirenes. Eén zo'n paarroepje, een milliard maal per luidspreker verhevigd, heeft de zeergeleerde heer over een moeras op Cuba laten klinken, waar malaria-muggen broeden. De grote luidspre ker was omgeven door een hekwerk, dat onder een spanning van 10.000 volt stond. Resultaat: een massa-executie na liefdes-verlangen... Je moet er maar op komen. wereld ook met machines en mate rialen. Zeshonderd personeelsleden telt het bedrijf met dochteronderne mingen in Brussel, Djakarta. New York en Parijs. Bij zo'n jubileum past het toch er met een enkel let tertje meldjng van te maken? Voor verzamelaars Help man. help vrouw E) ELFZIJL davert de laatste dagen van bedrijvigheid. Behal ve de gewone drukte, door uitvoer van strocarton en aardappelmeel en de invoer van hout met coasters, geven ook grotere schepen, die ca. 10000 ton kolen en 6.000 ton ruwe Cubaanse suiker in de haven brach ten, Delfzijl het aanzien van Rotter dam aan de Eems. Werknemers uit Groningen, Loppersum, Appinge- dam en omringende plaatsen moe- Onder de hamer EJET landgoed „Het Ross" onder A A Laren (Gld.), 44 ha groot met drie boerderijen en het kasteel, is aan een particulier verkocht, die het zal gaan bewonen. Een veiling van de inventaris bracht op de eerste ten een handje helpen, daar ook de daS.' 85000 °P- Schilderijen en te- volgende week een lading kolen uit Amerika wordt verwacht. Zeehaven Harlingen FRIES-Groningse kanalen zijn officieel in gebruik genomen. „We staan hier aan het begin van een nieuw tydvak in de ontwikke ling van de Zeehaven Harlingen." zei minister Wemmers tijdens een „kleine" plechtigheid. In de loop van de dag gingen de autoriteiten keningen van o a. Adriaan Brouwer. Emanuel de Witte.. Nicolaas Maes van het 25 meter diepe spoorweg ravijn te Nijverdal. Duizenden zullen komen kijken De schijven zijn schatjes van de plaatselijke WANNNEER U tot het gilde gymnastiekvereniging. De heren behoort van de lieden, die A Jurg uit Almelo en G. Spijker zich 's avonds onder de lamp, met uit Nijverdal zullen hun krachten pincet en loupe gewapend, ver- meten met dit levend materiaal, heugen in het aanschouwen van Wat gebeurt er nu, wanneer een postzegelalbumschatten, dan volgt der heren een dam haalt? Geduld, hier nieuws voor U: het Vaticaan Zaterdag 28 Juli weten we alles, zal. ter gelegenheid van de zalig- Strijd om het bestaan verklaring van paus Pius X, een J serie van vier zegels uitgeven met I ERUCHTEN willen dat de Edel- s' Pausen beeltenis. achtbaar-sigarenfabrieken te Leiden wegens slapte zouden slui- Hoe V€r is Ttlijn heide? ten. De directie deelt ons mede, T EEST U nog eens goed wat dat getracht wordt een uitweg uit -*—hier hovpn staat Ja? Waar de moeilijkheden te vinden. Ver- hier boven staat. Ja? Waar de moeilijkheden te en Saftleven gingen vlot van de denkt U nu aan? Aan een oude sobering der verpakkingen en an- Vronrl Flo 4uioorlo rlou uiar/1 non rnl- ...Iom 1Un« dere kostprijsdrukkende maatre gelen hebben echter niet kunnen verhinderen, dat aan tachtig ar beiders ontslag moest worden ver leend. Men hoopt dat deze ont- slagperiod e van korte duur zal (U.S.A.) heeft een systeem om mishandeling zijner schapen tegen zijn. hand. De tweede dag werd een col- vriendelijke baas, met trouwhar- lectie meubelen, keramiek en bron- tige blauwe ogen in een verweerd zen geveild. gezicht, turend over paarse heide- n-;;,vlakten naar zijn weidende kudde.. Lfrijien blijven stop! Moet u eens horen! Drie ons nog even in het weten- maanden voorwaardelijk met een schappelijke te vermeien: het proef tyd van drie jaar eiste de technologische instituut in Georgia procureur-generaal terzake van Teheran toont zich inschikkelijker TEHERAN Perzie is bereid de Anglo-Iranian Oil Company volledig schadeloos te stellen voor door de nationalisatie te lyden verliezen, te garanderen, dat de oude kopers geen schade zullen lijden en de buitenlandse arbeids krachten van de maatschappij in dienst te houden, aldus is volgens Reuter, in een memorandum van de Perzische regering aan de hoofdvertegenwoordiger der Anglo- Iranian, Seddon. medegedeeld. Verder heeft de Perzische rege ring gisteren in een communiqué verklaard, dat zij zal instemmen irt een bespreking met de Britse regering over de Britse olie-be hoeften, maar dat zü de Britse re gering niet zal beschouwen als partij in het oliegeschil. Twee Britse correspondenten hebben bevel gekregen Perzie te verlaten, omdat zij „nieuws ver draaid" en „de Perzische natie" be ledigd zouden hebben. JpEN dagje in het door grijze regen bezocht Lunteren doet de vraag rijzen of zij die ons land in dertijd aan de baren ontworstelden, daarin cigcnl\jk ivel gelijk hadden. Nat tot op het been vlucht ik een landelijk hotel-café binnen er» word begroet door kindergeschrei. Er staan drie babyboxen naast eikaar, waarin een groot aantal bruine jon getjes woedend de lepeltjes met QKip wegstoten die donkere mama's min vastberaden willen voeren. Terzijde zitten de vaders, van top tot teen in khaki. de courant tc lezen of be droefd naar buiten te staren Het zijn gestrande families uit Indonesië", zegt de eigenaar, een uitgewoede dikkerd, bij wie het niet duidelijk is of hij het meest naar een goed seizoen of naar een mooi sterfbed verlangt. „Ik heb ze al een hele tijd. 't Is de bedoeling dat ze huizen krijgen, maar ja... Hij maakt het gebaar van iemand die de afstand tussen droom en daad niet onderschat en sloft weg. om mijn koffie te halen Vqn buiten komt nu een bejaarde, zwarte vrouw met een stuk of zeven ver regende jongetjes cn meisjes, die het looprek net te boven zijn en een ander gedruis aan dat van de kleintjes toevoegen. OmaOma wordt geroe pen uit alle boxen Vriendelijk glim lachend gaat ze de rij langs, unjst op het nut van pap eten en krijgt twee van de opposanten tot êcn hapje Als zc even later zit te ha ken, komt er nog een jonge vrouw met een baby van boven en begint deze, op de stoel naast het buffet, de borst te geven. Een der mannen heeft zich op een rieten bank uit gestrekt en dut in. Boven het zach ter geworden gehuil der kleintjes uit begint Oma in een traag-slepend tempo te zingen, ivaardoor de tropi sche kampements-stemming in deze Lunterse gelagkamer nog toeneemt. „In de zomer kan het hier heel rustig en mooi zijn", verklaart de eigenaar die mijn koffie heeft ge bracht, maar het weer moet mee werken" Dit laatste voegt hij er aan toe met de gepasteuriseerde weemoed van een lady-crooner. Dan haalt h\j zijn schouders op en ver dwijnt eenzelvig in het kantoortje. „Ik heb toch zó gek gedroomd", zegt Oma zonder van haar haak werk op te zien en terwijl ook de tweede man bij het raam met ge sloten ogen onder uitzakt, vervolgt ze. met veel rollende r's: „Ik droom de dat ik ergens binnenkwam om te eten en dat was een lekkerstoin- kel. ja. En de man. die zei dat ik zelf de tafel moest leegmaken. Nou, ik maar sjouwen met die taarten... Toen zei die man- „De melkflikken moeten op de tweede plank cn de bittere flikken daar helemaal boven. Ach. ach ik had het toch zo druk. ja..." Ze lacht als een meisje ran elf jaar. „Gek he""' vraagt ze. Maar de mannen slapen nu allemaal en de vrouwen zitten met gelukkige ge zichten naar de kinderen te kijken, die eindelijk het huilen hebben op gegeven En buiten ritselt de regen op Lunteren. op het hotel, on een stuk je geschiedenis van het 'Koninkrijk. KRONKEL. BERN. Zwitserland heeft be sloten de uitnodiging te aanvaar den om deel te nemen aan de con ferentie over het instellen van een Europese landbouwgemeenschap. die op initiatief van Frankrijk zal worden gehouden. (Van onze medische medewerker) In de afgelopen week zijn een aantal mensen ziek geworden aan een hersenontsteking, die een enkele maal optreedt na enting met koepokstof: de encephalitis postvaccinalis. Deze aandoening, die in een op drie der patiënten dodelijk verloopt, is waarschijnlijk ccn „nieuwe" ziekte in die zin, dat zij vroeger niet zo vaak voorkwam als de laatste tientallen jaren. In 1902 heeft de overheid onder de Nederlandse artsen een enquête ge houden aangaande de mogelijke schadelijke gevolgen der koepok-inenting en hoewel negen-tiende van alle artsen antwoordde, werd een op de heden daagse encephalitis gelykend ziektebeeld niet door een van hen beschreven. In 1924 publiceerde de Haagse neuroloog Van Bouwdijk Bastiaanse vrijwel tegelijk met een Londen- se collega waarnemingen bij drie van zulke patiënten, en het volgen de jaar spoorde hij er verscheidene tientallen op Sindsdien hebben zo wel deze scherpzinnige onderzoeker als vele andere Nederlandse en bui tenlandse artsen en wetenschappelij ke werkers zeer veel energie en vernuft besteed aan het ontmaske ren van de oorzaak van deze ziekte, maar tot op de huidige dag met zeer gering resultaat. Een paar feiten echter staan onomstotelijk vast: le. Dat encephalitis na norincn- ting zeer zeldzaam is wie dus in zijn jepgd met succes (d.w.z. zoda nig dat hij een pok kreeg) geent is, behoeft voor encephalitis niet bang te zijn. 2e. Dat encephalitis na de vacci natie en dóór de vaccinatie bij de 01-jarigen, dat zijn dus de zuige lingen. eveneens buitengewoon zeld zaam is. terwijl op die leeftijd de sterfte aan de hersenontsteking bij zonder gering is. Van Bouwdijk Bastiaanse spoorde van 1924'38 elf gevallen op, waarvan er geen een stierf 3e Dat er landen zijn, waar de encephalitis niet voorkomt, of in ieder geval zo zeldzaam is, dat de aandoening niet herkend wordt. Tot deze landen behoren oa. grote tro pische gebieden en Noord-Afrika 4e. Dat de oorzaak der encepha litis niet in de koepokstof gezocht moet worden Ik wil niet ingaan op de verschil lende theorieën, die het ontstaan der aandoening moeten verklaren, maar slechts de meest waarschijn lijke veronderstelling noemen: deze. van Hollandse onderzoekers stam mende hypothese neemt een onder de mensen zeer verbreid, maar ge woonlijk onschuldig virus aan. dat ten gevolge van de enting met koe pokstof de mens ziek zou maken. Dit virus, en dat is helemaal niet ongewoon, zou dus in sommige lan den Nederland. Engeland. Zwit serland vooral veel meer voor komen dan elders, en m de tropen geheel ontbreken Dit virus is ech ter nog nooit gevonden, zodat er nog vele raadselen op te lossen blijven. WAT zijn nu de practische conse quenties van de encephalitis postvaccinalis? In Nederland deze. dat men een tijdlang vóórdat het duidelijk werd hoe weinig risico de 01-jarigen liepen de vaccinatie- dwang heeft opgeheven: maar geluk- i kig sinds een tiental jaren voor kin deren onder het jaar weer heeft i ingevoerd. De encephalitis is niet ontdekt of bestudeerd door de in ons land zo talrijke vaccinatiebestrijders, maar de ziekte is een welkome aanvul ling van hun propagandistisch ma teriaal geweest. Ook ditmaal zal wel weer voorgerekend worden, dat er bij deze ten onrechte als „lich te" beschreven pokkenepidemie méér mensen aan encephalitis dan aan pokken zyn gestorven, en dat men dus beter niet kan vaccineren. Wie het hem gegeven verstand naar behoren gebruikt, zal inzien, dat deze redenering absurd is. Im mers. wie op grond van de sterfte aan encephalitis, de vaccinatie af wil schaffen, moet de cnccphalltls- sterftc niet vergelijken met de pok ken-sterfte in een uitzonderlük goed gevaccineerde stad als Tilburg, maar met de pokken-sterfte in een, door toedoen der antl-vacclnisten büvoorbeeld. ongevaccincer- d c bevolking. Aangenomen, dat Tilburg niet ge vaccineerd was geweest, en dat des ondanks, zoals nu, slechts 40 men sen pokken hadden gekregen, dan zouden er niet twee. maar 10 a 30 sterfgevallen .\n pokken tc betreu ren zijn geweest. Leerzaam is in dit verband dc w e r k e 1 ij k lichte pokkenepidemie in Glasgow, die slechts enkele we ken (en niet maanden!) duurde en twintig slachtoffers maakte. Zes van deze twintig patiënten stierven; de enige zes. die niet waren ingeënt. Ook in Indonesië zijn onder dc Nederlandse soldaten sterfgevallen aan pokken haast uitsluitend voor gekomen bij principiële tegenstan ders der vaccinatie. Men bedenke, dat er situaties zijn, die een enting beslist noodzakelijk maken Gewone situaties, zoals een reis naar de tropen of naar Ameri ka (of zelfs naar België dezer da gen). maar ook buitengewone, zo als b.v. een geval van pokken in de naaste omgeving. Verder zijn er be roepen, waarin het risico van pok ken zo groot is. dat enting volstrekt nodig is. Als deze flensen geënt moeten worden op de volwassen leeftijd lopen zij een onnodig groot risico Dit dienen ouders te beden ken. vóór zy weigeren om hun kin deren onder het jaar te laten enten en dat zyn er in sommige Neder landse gemeenten zelfs 90 De encephalitis als dodelijke complica tie van de koepok-enting zal prac- tisch verdwijnen als alle Neder landse kinderen van 0—1 jaar in geënt worden.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3