QERALDO^jfUr Schoenfabrieken zonder orders sluiten de een na de ander PRIJZEN-„OORLOG" WOEDT IN DE VERENIGDE STATEN Drie moties besluiten debat over defensie speelt in Nederland Promotie met priktol Winstmarge-regeling is niet alleen schuldig ZOEKLICHT OP New Yorkse ivarenhuizen geven startsein Jammermandje Zaterdag 2 Juni 1951 5 LANGSTRAAT BANG VOOR DE TOEKOMST (Van een onzer verslaggevers) NkJAALWIJK. De bond van schoenfabrikanten in Kaatsheuvel heeft V aan (je federatie van Nederlandse schoenfabrikanten medegedeeld, dat wanneer de beschikking handelsmarges voor schoenen wordt gehand haafd, de fabriekspoorten in Kaatsheuvel binnen één tot twee weken wor den gesloten voor 2000 arbeiders. Dit eenvoudige, enigszins dreigende be richt, kunt ge momenteel uit ieders mond in het gebied van de schoenen industrie. de Langstraat, vernemen. Het gaat rond in de kantoren van de fabrieksdircctics maar ook in de huiskamers van de arbeiders. Het is geen bericht, dat de mensen vrolijk stemt. Er wordt momenteel in de Langstraat gesproken over wachtgeldregelingen van 80Tc, en een enkeling laat zelfs de woorden ontslag en werkeloosheid vallen. Waar gaat het om? De beschikking handelsmarges voor en hij hoopte dan weer inde (luxe)- schoenen houdt in, dat de winkelier klasse te worden ingedeeld, sinds enige tijd een winstmarge op ..Kunt U dan weer orders plaat schoenen mag nemen van niet meer sen?" vroegen wij. dan 18 of 22 r'e. Heren-, kinderschoe-..Ja. luxe-schoenen koopt de win nen en pantoffels over het algemeen j keiier wel. want daar mag hij die 18 damesschoenen 22 Alleen beroemde 40 winstmarge op .ie- voor luxe-schoeisels mag een marge I men." van 40 f r berekend worden. Vroeger waren deze winstmarges vrij. De schoenenwinkeliers namen de ze maatregel niet En vrijwel gelijk tijdig zetten zij drie weken geleden hun bestellingen aan de fabrikanten stop. Dit begint een ernstige invloed op de schoenindustrie uit te oefenen. ..Ik betaal mijn personeel lièver 80^. dan dat ik een voorraad vorm van mijn dure grondstoffen." zei een kleine industrieel in Waalwijk, die normaal een tiental arbeiders in dienst heeft. Nu waren een oude ar beider en een jongen in de verlaten werkplaats bezig, wat klein werk af te maken. De eigenaar hoopte vrij spoedig weer aan het werk te kun nen. Hij maakt namelijk luxe schoeisel. maar was ingedeeld in de klasse van de ..volksschoenen". Zijn klacht was in behandeling genomen, MAR1NUS BOOR (27 jaarvader van drie kinderen heeft „n o g" werk op een flinke fabriek in Kaatsheuvel. Over enkele dagen zal hij op wachtgeld worden ge plaatst. (Eigen foto) ..De bedoeling van de regering is de prijs van de schoenen omlaag te brengen," zei een grotere industrieel, die een honderdtal arbeiders in dienst heeft. „Op deze manier lukt dat nooit." vond hij. „De winkeliers zitten vol schoe nen en houden dus voorlopig hun been stijf, wij zijn de dupe. De fout zit 'm hierin, dat men de schoenindustrie te veel over één kam geschoren heeft." NOG ENKELE DAGEN T-T EN fabrikant in Kaatsheuvel. <120 man in dienst) vertelde, dat bij hem de leersnijderij geen werk meer had. Hij houdt dè arbei ders bezig tot de door hem aange vraagde wachtgeldregeling in wer king kan treden. Volgens de wachtgeldregeling krijgt men 80 uitbetaald, terwijl gerekend wordt naar een werkweek van 38 uur. Voor sommige arbeiders komt dat neer op f 34 per week." „U begrijpt", zei een arbedier 27 jaar, drie kinderen van deze fa briek, „dat dit geen vrolijk beeld is Er moet maar gauw iets gebeuren, anders ziet het er voor ons niet zo best uit." ZIJN dit nu dreigementen van öc- fabrikanten om de regering in een bepaalde richting te dwingen, of gelooft U. dat er voor de fabri kanten werkelijk een noodzaak is de fabrieken te sluiten?" Die vraag stelden wij op het Gewestelijk Ar beidsbureau voor het rayon Waal wijk. Kaatsheuvel, Waspik en Loon op Zand. „Een dreigement is dit zeker niet", was het antwoord. „Er is wel dégelijk een noodzaak. Natuurlijk steunt de slapte in de schoenindus trie niet helemaal op de beschikking van de regering. Er was toch al een slapte. „Vreest u een arbeidsonrust?" „Voorlopig niet. Alleen als een fa brikant zou sluiten zonder noodzaak VOOR DEZE ARBEIDERS is er nog een paar dagen werk, de rest van het personeel staat op wacht geld. De iverkbanken van dit kleine bedrijf, waar voornamelijk luxe-schoeisel wordt gemaakt, staan leeg en verlaten (Eigen foto) zouden er moeilijkheden komen. Maar ja. als de sluitingen lang zou den duren, is natuurlijk alles moge lijk." Er zijn momenteel besprekingen gaande om tot een oplossing van de dreigende moeilijkheden te komen, zo vernemen wij. In de Langstraat wacht men met spanning ieder be richt af. Eerste Meikersen op de veiling HOORN Vrijdag werden aan de veiling te Zwaag de eerste Mei kersen aangevoerd. De kersen uiteraard een klein partijtje werden verkocht voor f 2.25 p. kg. CA Grondstofgebrek in het Westen DE economische commissie der V.N. voor Europa is ernstig be zorgd over de toekomst van de West-Europese metaal- en machine nijverheid wegens het acute tekort aan noodzakelijke grondstoffen, zo blijkt uit een rapport. Mocht er geen oplossing gevonden worden voor het grondstoffenprobleem dan zal de Europese metaal- en machi nenijverheid haar productie en haar uitvoer moeten beperken. En deze uitvoer bedraagt meer dan 30^- van de totale uitvoer van het Europese vasteland naar overzee. De indus triële productie van de Sowjct Unie is tussen 1928 en 1950 ongeveer veer tig maal zo groot geworden. Zij heeft thans na de V.S. de grootste voorraad machinewerktuigen ter wereld. Er bestaat gevaar, dat de verhoogde vraag naar militaire goe deren in Europa tot gevolg zal heb ben, dat zelfs de minimum-behoef ten der onontwikkelde landen niet bevredigd kunnen worden, aldus de commissie. Tsjechoslowakije, Hon garije cn Polen werken aan de op bouw van een uitgebreide, niéuwe metaal- cn machine-industrie, die is gebaseerd op specialisatie en inte gratie. De productie die deze landen hebben bereikt en die zij van plan zijn te bereiken is buitengewoon hoog in vergelijking met die der an dere Europese landen. In West- Europa beginnen de producten die voor de defensie benodigd zijn. reeds schaars te worden. De com missie verwacht, dat deze schaarste voortdurend groter zal worden. Het geen alles bijeen genomen een som ber perspectief is. Korter werktijd in schoenindustrie (Van onze correspondent) NIJMEGEN. De directies der Nijmeegse schoenfabrieken heeft gisteren de officiële goedkeuring ontvangen voor een werktijdver korting. Voor een wachtgeldrege ling is nog geen toestemming ver leend zodat die geheel voor risico van de vier grote schoenfabrieken in Nijmegen blijft. Bij de Robin- sonfabriek is de werktijdkorting al regelmatig toegepast. Men zal ook daarmee blijven doorgaan, zo lang er geen orders afkomen. In de afgelopen week werd bij Ro binson gedurende drie dagen niet gewerkt. De komende week zal dezelfde maatregel worden geno men. De drie fabrieken, Swift, Menco en Wellen en Co. zullen naar omstandigheden dezelfde maatregeien treffen. Opvallend is, dat in Nijmegen in de schoenwin kels prijsverlagingen worden aan gekondigd. GENEVE Dr Jaca.ues Parisot, deken van de medische faculteit van de universiteit van Nancy, is met algemene stemmen gekozen tot voorzitter van het hoofdbestuur van de Wereldgezondheidsorganisatie. Combinatie met strijkers van Dolf van der Linden (Van een onzer verslaggevers) ALPHEN AAN DEN RIJN. Glad grij- zend haar, een karakteristieke vierkante kop jfmray,.J" en een mond, die dra tot lachen plooit. Daar staat hij voor ons: de 42-jarige Engelse or- HBB kestleider Geraldo, die tien dagen lang de KBBJjAMgK bezoekers van Avifauna zal tracteren op K swing en sweet, geproduceerd door zijn vijf 1 trompettisten, vijf trombonisten, vijf saxo- ali^B J phonisten, drie vocalisten, bassist, guitarist, ^^7 A drummer enhemzelf, breed-uit achter de Even ruikt hij aan dc grote witte anjer in A. zijn knoopsgat gewoonte, die hij van Prins Bernliard heeft overgenomen, na Z.K.H. in Juli 1950 op een hofbal in Buckingham Pa- BR^B^B lace te hebben ontmoeten dan heft Ge- raldo de dirigeerstaf. Prompt barst het ko- R^^Rfl^^^^HBRI per los. En hoewel de inzet vrij bombastisch aandoet, het repertoire blijkt over het alge meen zij het groots van arrangement tammer dan wij hadden vermoed. „Ik speel dansmuziek, die voor ieder aan vaardbaar moet zijn," licht hij later toe, wanneer wij hem even aan zijn ja-s hebben getrokken. „Dc progressieve jazz ligt mij niet zo zeer, ofschoon ik er af en toe natuurlijk wel eens een Stan Kenton-achtig nummertje tussendoor gooi". Dan doet de bandleider de onthulling, dat Jackleen Jennings, één van Geraldo's vo calisten. Geraldo heft zijn dirigeerstok op en daar daveren zijn vijf saxo foons, chromatisch klimmend in - wrange, dan weer zoetelijke ac- hij eigenlijk helemaal geen Geraldo heet. „Mijn achternaam is Bright coorden. I en mijn voornaam Gerald, waarvan mijn pseudoniem is afgeleid", zegt hij. Zijn eerste geld verdiende Geral do in een bioscoop bij Convent Gar dens. als pianist-organist, naderhand maakte hij deel uit van diverse En gelse dansorkesten. Na de tweede wereldoorlog nam hij echter een fikse sprong. Zodra zijn orkest, dat optrad voor de geallieerde troepen, ontbonden werd. formeerde hij een nieuw. Dat was het orkest, dat bin nen luttele jaren enorm veel op gang maakte; niet alleen in Enge land en geheel Europa, ook in het verwende Amerika. Dat was het or kest. dat gisteren zijn optreden in Avifauna begon met een avond ten bate van het Rode Kruis. „Maar ik heb nog veel meer bands," verklapt Geraldo. terwijl hij met een achteloos gebaar een ge offreerde sigaret afslaat. ..Dertien zijn het er in totaal. Het orkest, dat u nu voor u ziet is het grootste en bekendste De twaalf anderen, die ik te hooi en te gras dirigeer, spe len in Engeland of verzorgen muzi kale programma's aan boord van enkele grote Britse passagierssche pen. Morgen vroeg (Zaterdag) vlieg ik even naar Londen en leidt daar een van mijn andere ensembles tij dens een BBC-uitzcnding. Ik keer daarna direct terug om 's avonds weer in Alphen tc kunnen spelen. We verzorgen dan een lijnuitzcn- ding voor de AVRO." Aanstaande Donderdagavond om half zeven leidt Geraldo voorts in Hilversum een tweede uitzending onder het motto Tip Top Tunes. Zijn orkest wordt dan versterkt met 16 strijkers uit Dolf van der Lindens Metropole Orkest De muziek gaat de aether in via BBC en AVRO. Geraldo. aan het eind van zijn verhaal, draait ons plotseling de rug toe. heft de dirigeerstok.... en dan beginnen de saxen weer te loeien, chromatisch klimmend in wrange, dan weer zoetelijke accoorden. „Als U wacht, dan dalen de prijzen nog verder" NEW YORK. In de Verenigde Staten is de grootste prijzen- „oorlog" uitgebroken sinds 15 jaar. Hij begon Dinsdag en ver scheidene artikelen zijn nu al 40 pCt. goedkoper. De concurren- tie-strijd startte in New York, is reeds overgeslagen naar Chicago en verwacht wordt, dat spoedig ook andere steden er in zullen worden betrokken. De prijzen in de New Yorkse warenhuizen bereikten gisteren, binnen enkele minuten na de opening nieuwe laagten. Duizenden die op koopjes uit waren, baanden zich een weg tussen de toonbanken. De winkels be gonnen zelfs hun verkoopreserves aan te spreken om de klanten te kunnen bevredigen. De prijzen-„oorlog" begon toen het grootste warenhuis ter wereld, Macy's zes pet liet vallen op de prijzen van 6000 artikelen die bij gerechtelijk vonnis buiten de prijs-vaststelling waren komen te vallen. Deze uitdaging werd on middellijk overgenomen door Gimbels, die begon te adverteren: „Niemand, maar dan ook niemand kan Gimbels verslaan in het prij zen omlaag brengen." Abraham and Straus uit Brook lyn adverteerden dat zij bereid wa ren zelfs de prijzen van Macy's te slaan door meer dan 10 pet. be sparing te geven. Toen Macy om kwart voor tien gisteren opende, stonden 1500 mensen in de rij en stormden naar binnen naar de afdeling huishou delijke artikelen. Behalve de 86 normale verkopers, waren er 50 man extra in dienst, onttrokken aan afdelingen die niet door deze „oorlog" waren getroffen. De prijzen daalden gelijk de beursnoteringen in 1929 terwijl Macy alle moeite deed om de prij zen in overeenstemming te houden met zijn belofte om zes pet. lager te zijn dan de concurrentie. De best-seller „From here to eteri^ty" opende op 3.94 dollar, 56 cent lager dan Maandag en kel derde vrijwel onmiddellijk tot 3.15. Abraham en Straus verkochten ogenblikkelijk voor 2.59 dollar De „directie-spionnen" die ge woonlijk in de winkel van de con currentie hun identiteit even angstvallig verborgen houden als hun notitieboekje gaven zich ge heel bloot en liepen openlijk de prijzen van de concurrentie af te kijken. Vertegenwoordigers van concurrerende warenhuizen hiel pen zelfs elkaar een handje om zo dicht mogelijk bij de toonbanken te komen. Een dame hoorde voor de Gimbels boekentoonbank twee rapporteurs tegen elkaar zeggen, dat nu de prijs bij Gimbels even hoog was als bij Macy's. „Dan moet ik naar Macy's," zei zij „want dan kost het daar minder." Bij Macy's en Gimbels stonden de vrouwen met het geld in de hand de prijzen te bekijken voor een gunstige koop zoals de grote kooplieden de beurs volgen. Op verschillende artikelen leden de warenhuizen grote verliezen. Een van de directieleden van Macy's vroeg een mevrouw waar om ze zo'n haast had en zei toen, „als u maar lang wacht, dan zak ken de prijzen nog wel verder." Vrouw redt kind van de dood WOERDEN. Vrijdagmiddag is het 4-jarig zoontje van de fam. Steenkamer uit de Leliestraat, in een onbewaakt ogenblik in een sloot achter de woning geraakt. Niemand had iets van het ongeval bemerkt, maar op een gegeven ogenblik zag een der omwonenden, mevr. De ValkHagen, iets in de sloot drijven en ontdekte tot haar schrik dat het een kind was. Met een hark haalde zij het slachtoffer tje naar de kant. Hoewel het kind geen enkel levensteken meer gaf en anderen de dokter gingen waar schuwen dat er een kind verdron ken was, ontkleedde mevr. De V. direct het slachtoffer en begon het te wrijven met warm water. Even voordat dokter Dijk arriveerde keerden de levensgeesten bij het kind terug en kon dc geneesheer het verder in behandeling nemen. DE bel ging omdat een man er aan had getrokken. Hij was klein en gezet en zijn gelaat ver toonde een huiskleurtje. Geen jager, maar één. die leeft bij de tenten zou de Schrift zeggen. Nü stond kö voor de mijne, met een sjerp va/t wel dertig tenen mandjes om he£ mollige lichaam. „Meneer, zoudt u een prima mandje van mij willen kopen?", vroeg de man ernstig. „Het is zui ver handwerk". „Nou, dank u, maar ik zit er écht op het moment niet zo om verle gen", zei ik, en wilde al weer slui ten. Nu gebeurde er iets schokkends. De man begon opeens verschrikke lijk te huilen, net als Cornellsdie een glas heeft gebroken Terwijl dc tranen in een wonderlijke overvloed om hem heen spatten .jammerde hij: „O. meneer, ik ben vanmorgen om vijf uur al op weg gegaan en Ik heb nog helemaal geen handgift en ik durf niet bij mijn vader te ko men. zonder een cent.... Hij snikte zó luid dat allerlei voor bijgangers op straat bleven stilstaan en mij vuil aankeken. Ze dachten zeker dat ik de man had gestompt of gekrenkt. Want zo zijn dc men sen ze haten het onrecht en plaatsen graag hun vuist in degeen, die het klaarblijkelijk heeft bedre uen. „U moet niet zo schreien", zei ik. „Wilt u misschien een glaasje water drinken?" „Ach meneertje, maak me nou toch eens gelukkig!" snikte de dik kerd en hij begon, onder aanwen ding van een geweldige zakdoek, trombone-achtig met zijn neus te toeteren .Misschien mag ik déze eens zien", zei ik, om hem te doen bedaren en ik wees het allerkleinste mandje van de hele sjerp aan. Op hetzelfde ogenblik viel de smart als eenplak- snor van 's mans gezicht. „Kijk eens even", zei hij zakelijk, „een alleraardigst en zéér solide werkstukje. Ik moet zeggen u hebt er kijk op". ,Nou, dót niet", zei ik, tóch ge vleid. „Wat is de prijs eigenlijk?" „Vijf vijf-en-zeventig, meneer", riep de man opgeruimd en hij trok meteen zijn knipje, om er het be drag in te kunnen opbergen. .Dat lukt me toch wel een beetje érg veel", waagde ik, maar daar had ik onmiddellijk spijt van, want de woorden waren nog niet uit mijn mond, of het gelaat van de man vertrok of hij gloeiend lood had gedronken en opnieuw liet hij al z(jn waterlanders tegelijk de vriie loop, gelijk een school, die uitgaat. „O, meneertje", jammerde hij, .mijn vader en ik hebben er zó aan ge-ezeld. 't Is zulk priegelwerk. Oh „Ja, jastil nou maar", zei ik op sussende toon. „ik zal het wei kopen. De moeilijkheid is, dat ik alleen maar een biljet van 25 gul den heb „Dat kan ik wel wisselen", riep de man, zonder de tranen van zijn nu weer monter gelaat te wissen cn hy opende zijn buidel en gaf m(j accuraat wat me toekwam. Goeden middag meneer, en nog wel bedankt". Hij besteeg veerkrachtig de trap pen van de eerste étage en nog geen twee minuten later hoorde ik daar zijn gejammer opsteken. Nou ja, acteurs kunnen het ook op bevel. Ik heb het mandje maar op de kast gezet .Er kon net één appel in- Leuk om cadeau te geven aan een jarige Pygmee. Maar ik kén er geen een. KRONKEL. Congres Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren LEEUWARDEN In Hotel Amicitia werd Vrijdagmorgen een aanvang gemaakt met het twee daags congres van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren, onder leiding van de heer H. van Poelgeest uit Leiden. Da heer A. W. de Koningh ie 's-Gra- venhage werd benoemd tot erelid, waarna de medaille voor dierlie- vend hulpbetoon werd uitgereikt aan mevrouw Van HulstDiemer uit Harlingen en de heer N Krop van de Leeuwarder brandweer. Het aftredend bestuurslid de heer J. Fremery Kalft uit Bussum werd herkozen, terwijl de heren R. J. Klumper te Zwolle en C. Keg te Zaandam werden opgevolgd door de heren dr H. Bakema te Delfzijl en E. J. van Glerum te Middel burg. T?EN koning, een minister-president of een professor zijn ook maar Jamensen, 't zijn zelfs kinderen geweestwist u dat? Soms zijn ze het nog een beetje, net als wij. Dat geeft toch niet, juist leuk. De Zweedse koning was deze week in Lund, waar aan de universiteit de jaarlijkse promotics tot doctor plaats vonden. Tijdens de plechtig heden haalde de beroemde atoomonderzoeker en Nobelprijswinnaar prof. Nohr een klein tolletje uit zijn zak en liet het de monarch en de minister-president zien. Nu dat ding moest draaiendat snapt u zo. „Hoe is dat mogelijk?", zei de koning, toen het tolletje zich, onder het draaien, vanzelf omkeerde. „Dat weet ik zelf niet," antwoordde de hooggeleerde, „ik heb geprobeerd dit verschijnsel in een wiskundige formule vast te leggen, doch het is me nog niet gelukt." Toen kuchte de rector-magnificus bescheiden, maar veelbetekenend, en de drie heren luisterden weer braaf naar de redevoeringen. Voorkom alblaffen HONDEN thuis laten, adviseert de ANWB, bij reizen naar het buitenland. In België en Luxemburg is Bello welkom, maar overal el ders doen ze honds. In Engeland wordt het stomme dier zes maan den in quarantaine gehouden (dan is de helft van uw vacantie al om). Voor de Scandinavische landen is een keuring vereist, Duitsland. Oos tenrijk en Spanje vragen een ge zondheidsverklaring, Frankrijk eist een depot ad 9 van de waarde van uw trouwe viervoeter. Vaccina tiebewijzen tegen hondsdolheid die nen getoond en wie weet. misschien nog wel wegenbelastingkaarten. Thuislaten voorkomt afblaffen aan de grens. Carnavalsgrap Duizenden Kerkradenaren zijn „slachtoffer" geworden van een grap. Er werd bekend gemaakt, dat bestuursleden van de interna tionale muziekfederatie uit Parijs een bezoek aan de oude mijnstad zouden brengen, waar deze zomer een internationaal muziekconcours wordt gehouden. De gasten, waaronder baron Stra bismus, zouden zich persoonlijk ko men overtuigen van de stand van zaken der voorbereiding. Om ne gen uur 's avonds moesten zij op het gemeentehuis worden ontvan gen. Even voor negen arriveerde de autobus op het marktplein, waar een duizendkoppige mensenmenigte was saamgestroomd. De gasten, ge kleed in nationale klederdracht, stapten uit: een Schot, een Frans man, een Turk. een Rus. een Tiro- ler enz. Het bleken leden van de Kerkraadse Carnavalsvereniging te zijn, die de menigte toespraken in Kerkraads dialect en een beroep op de bevolking deden om mee te wer ken bij de oplossing van het huis vestingsprobleem tijdens het mu ziekconcours. Kerkrade accepteerde de grap met gejoel en het leek er even op. of Prins Carnaval zijn intocht had ge daan. Hoe verzinnen ze 't? CTROOI is aangevraagd op de vinding van een hanteerbaarder ziekenhuisbed. Met de hulp van een enkele verpleegster zal een patiënt in elke stand kunnen worden ver legd. De constructie van de Deven ter smid Dommerholt zal wassen en bestralen van zieken aanmerkelijk vergemakkelijken.» Twee Bosschena ren verbeterden de schroefdopslui- ting van tuben. Met één vingerbe weging kan een afsluitmechaniekje op de dop terzijde worden gescho ven.... uitpersenmechaniekje in de oude standklaar is kees. V erbazingivekkend MEMORIAL DAY heeft ditmaal minder slachtoffers geëist dan in enig jaar sedert de tweede we reldoorlog. In de periode van 's avonds 6 uur tot de andere dag te middernacht kwamen 123 personen bij ongelukken om het leven (79 op verkeerswegen, 24 door verdrinking en 20 door ongelukken van allerlei aard). Het lage cijfer valt temeer op, waar het prachtige weer talloze automobilisten naar buiten had ge lokt. De Nationale Veiligheidsraad in Amerika sprak van een „verba zingwekkende gebeurtenis". Baby-vliegtuig T-T ET vliegtuig van Dakar, van de -1- A Air France, zal voortaan Dins dags families met kinderen vervoe ren. De bloedjes krijgen flesjes melk op temperatuur, een hangmatje en spelletjes of boeken. Twee stewar dessen, met diploma kinderverzor ging. staan de moeders bij. die. tij dens de vacantiedrukte. dankbaar deze extra-service accepteren. Machtige boom P EN pereboom zal over het „ein- -*-*de van de wereld" beslissen, meent men in Oostenrijk. Deze machtige boom staat in Salzburg en de dood of vernietiging ervan bete kent: dag-met-je-handje. Ameri kaanse legerautoriteiten wilden dc boom omhakken, omdat op des boompjes Lebensraum installaties gebouwd moesten worden. Heel Salz burg soebatte en smeekte.de boom mag blijven en wij dus ook nog even. Bij het 100-jarig bestaan van de Lettergieterij Amsterdam worden zeer oude en de nieuwste grafische machines tentoongesteld. Op de foto: een oud beestje, dat een eeuw geleden bij Tetterode in ge bruik was. Kamer niet alom content met rede van minister Staf (Van onze parlements-redacteur) DEN HAAG. Het Kamerdebat over de begrotingen van Oorlog en Marine is deze week niet ten einde gebracht. Drie moties zijn op het bureau van de voorzitter achtergebleven om a s. Dinsdag, tegelijk met de eind stemmingen, te worden afgehandeld. Het aantal aanwezige Kamerleden was Vrijdagmiddag, wellicht mede tengevolge van het uitzonderlijke-aan- trekkelijke voorjaarsweer, tenslotte blijkbaar niet groot genoeg om aan de eisen van het reglement van orde te voldoen. Twee moties betreffen het inentingsvraagstuk. De verststrekkende. die van de Staatkundig-Gere formeerde ds Zandt, verklaart zich, voor verleden en toekomst, tegen iedere verplichte vaccinatie; de andere, die van dr Bruins Slot (AR), mede ondertekend namens de VAT), vermijdt dit behoedzaam doch meent en alweer in indirecte bewoordingen dat er een wettelijke rechtsgrond moet worden geschapen voor toekomstige inentingsbevelen. Z|j benadert het vraagstuk dus van de Juridische zijde en niet van de medische kant. En het zijn juist de medische ad viezen geweest, welke minister Staf. ter vermijding van het pokkenge- vaar. bewogen hebben om een tijde lijke inentingsplicht aan onze mili tairen op te leggen. Uit zijn woor den viel op te maken, dat hij in overeenkomstige gevallen in de toe komst niet anders zal handelen. Hij meende derhalve, dat een algemene wet in de toestand weinig verande ring zou brengen: en voor zover men voor iedere inenting een apar te wet zou wensen, achtte hij dit on aanvaardbaar. Dan zou men immers achter de feiten aangaan. Terecht vroeg de heer Vermeer (PvdA), hoe betreurenswaardig hij de ge vallen van hersenziekte ook vond: „Wat zou er in de Kamer wel zijn gezegd als de vaccinatie was nage laten en er in het leger een pokken epidemie was uitgebroken'»" Zorgvuldig vermijdt de motie- Bruins Slot over deze kwestie een uitspraak te doen. En de door haar wel behandelde juridische kant acht de minister niet dc belangrijkste. Zonder overieens teren een alge mene wettelijke rseoiinr dachten ook de heren Fens <KVP). Vermeer (PvdA) en Tilanus (CHU) er over. Aldus als „overbo dig" gestempeld, maakt zij voors hands niet veel kans. En die van ds Zandt (SG), ook al zetten enkele Kamerleden er uit welwillendheid een handtekening onder om haar al thans te laten bediscussiëren, heeft er helemaal geen. Overbodig te zeg gen. dat hetzelfde geldt voor de mo tie-Gortzak (CPN), welke de eersta oefentijd tot 12 maanden wil beper ken. Zij zou, aldus minister Staf, de basis aan de huidige legerplannen ontnemen. Dat het debat slechts deze drie en vrijwel kansloze moties heeft opgeleverd, wil niet zeggen, dat men alom content was met de antwoord- rede van minister Staf. De heer Fens bleef aandringen op meer parate troepen, actieve belangstel- ling voor c-en Europees leger en een i de woestijn-inzenden van de heer Kruis. Voor dit laatste was de be- I v/lndsman niet zo maar te vinden. De heer Vermeer bleef waar- 1 schuwen t^gen over-organisatie in do Westelijke defensie-leiding en mr Vonk <VVD» hamerde lustig voort op de noodzaak van een betere ver dediging van het „thuisfront"

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3