Britse kolenindustrie verkeert al sinds vele jaren in verval „Volk steunt op kerk steunt op volk kerk Conservatisme van mijneigenaren heeft zich gewroken Moet U eens hóren! schrijft drM. van Blankenstein uit Engeland DRONKEN OP DE FIETS IS EEN MISDRIJF SURINAAMS AVONTUUR Tapijtslang drong door tot hart van hoofdstad Nederlandse consuls mogen lifttoeristen niet meer helpen ,En nog wat' Zaterdag 2 Juni 1951 Honderden meters onder de grond De ruggegraat van de Britse industrie, ieder weet het, vormen de kolenmijnen. En sedert bijna 40 jaar is deze tak van nijverheid in verval. Zij bereikte haar hoogste productie in 1913, met 287 millioen ton. Sedertdien is het achteruitge gaan, ofschoon de bemanning van de mijnen nog steeg, tot ruim 1.2 millioen koppen in 1920. In 1938 bedroeg de productie eerst nog 227 millioen ton. In 1946 was zij tot 181 millioen ton gedaald. Sedertdien is weer een langzame stijging be gonnen. 1950 bracht 204 mil lioen ton op. Ruim 700.000 man werkten toen in of bij de mij nen. Men hoopt het op den duur weer op 240 millioen ton te brengen. DEN HAAG. Het „liften" naar het buitenland van vele jonge mensen zonder geldmid delen bezorgt, gelijk bekend Ne derland een slechte naam, afge zien van de gevaren, dat het voor deze „toeristen" inhoudt. Het mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft, om aan deze ergerlijke toe standen een einde te maken, de consuls in West-Europa opgedra gen om aan vacantiegangers, die op deze wijze in moeilijkheden zijn geraakt, geen hulp meer te verschaffen om naar Nederland terug te keren. Er zullen dus geen voorschotten of reisbiljetten meer aan hen verschaft worden. Hope lijk zullen ouders van aspirant-lif ters alsmede de jeugdige „lifttoe risten" zelf deze officiële waar schuwing ter harte nemen, overweegt. Op de bovenste foto ziet men Engelse mijnwerkers diep onder de grond zich door een der hoofdgangen naar de plek begeven waar het zwarte goud wordt gedolven. Een betonnen beschoeiing behoedt deze gang voor instorten. Maar zo is het lang niet in alle delen van dezelfde mijn, zeker niet op de plek waar deze mannen zo dadelijk in gebukte houding of liggend hun arbeid moeten verrich- ten. In het algemeen is de onveiligheid in de achterlijke Britse kolenindustrie véél groter dan op het vaste land. Dat maakt onder meer het beroep van de mijnwerker, die men op het onderste plaatje bezig ziet met het loswerken van de kolen uit de lagen waarin men ze aantreft, zo gevaarlijk en zo zwaar. ANVV stelt buitenland gerust over pokken DEN HAAG. De Algemene Nederl. Vereniging voor Vreemde lingenverkeer heeft via haar bui tenlandse vertegenwoordigers zo veel mogelijk bekendheid gegeven aan het feit, dat de maatregelen ter bestrijding der pokkenepidemie thans zijn ingetrokken. Dit is ge daan teneinde de nadelige gevol gen voOr het tourisme uit het buitenland naar Noord-Brabant zo veel mogelijk op te heffen. Zo is bijvoorbeeld in België het bericht via pers en radio, alsmede onder de reisbureaux verspreid. Onderzoek naar inning luisterbijdragen (Van onze correspondent) HILVERSUM. Op verzoek van het bestuur van de Nozema zullen de heren W. Vogt, directeur van de AVRO en P. A. M. Speet, di recteur van de KRO. Zondagavond naar Keulen vertrekken. Het be stuur van de Nozema- oordeelt het nodig eens een vergelijking te ma ken tussen het systeem van inning van radioluisterbijdragen in ons land en dat in Duitsland. Donder dagmorgen worden zij weer in ons land terugverwacht. PARIJS Van Amerikaanse zijde wordt vernomen, dat generaal Van- denberg, stafchef van de Ameri kaanse luchtmacht een bezoek aan Parijs 7.al brengen. Hij wordt daar op 7 Juni verwacht. Menselijkmaarverboden Q INDS de Invoering van de nieuwe wegenverkeerswet behoren enkele zaken, die vroeger door de Kantonrechter werden behandeld, tot het terrein van de rechtbank. Een voorbeeld daarvan is, het in dronken toe stand een fiets berijden, dat tegenwoordig ais een misdrijf wordt be schouwd en dat als zodanig op het strafblad van de burger kan worden vermeld. Men mene niet, dat het een zelden voorkomend euvel Is. Het bljjkt. dat er heel wat lieden, voorzien van buitensporige hoeveelheden sterke drank op de fiets klimmen. En één onzer rechtbanken kreeg kort geleden niet minder dan vijftig van dergelijke gevallen te behandelen op één enkele morgen. En vijftig politie-agenten of rechercheurs kwamen als getuigen vertellen hoe dronken de verdachte wel was geweest, hoe hij zich „in slingergang over de rijbaan had bewogen" en hoe groot het aan tal borrels was, dat dit allemaal had veroorzaakt. Meestal was het allemaal vrij menselijk en normaal gegaan. Er was een verjaardagsfeestje geweest of de schaakclub had gewonnen. En na afloop was de verdachte op (Van onze correspon dent). PARAMARIBO. Te Paramaribo, de hoofd stad van Suriname ge beuren soms merk waardige dingen. Stel u voor dat in Neder land een troepje pret makers zich enige uren na middernacht huis waarts begeeft en er gens onderweg een ge weldige ijsbeer tegen een blinde muur aan gedrukt ziet zitten. IJlings wordt het naas te politiebureau verwit tigd. de corpscomman dant komt met 'n klein stuk veldgeschut aan zetten. een paar scho ten daveren door de nachtelijke stilte en de ijsbeer tuimelt neer in zijn bloed. Onzeker of men het gevaarlijke ondier wel goed ge dood heeft, laat men nog fluks een paar gro te vrachtwagens aan rukken. die men in vol le vaart een paar maal heen en weer over de gssneefde ijsbeer laat rfjden. dewelke dan «jndelijk definitief doodverklaard, op last van de politie-autoriteit verwijderd en aan de een of andere dieren tuin afgestaan wordt om op te zetten. Stel u dan nog voor. dat de pretmakers die de volgende morgen dit .Pull, dat is in het laat ste jaar zeker al zes maal gebeurd in ons goede land. En wat dan nog? Is het hier elf maanden winter, of niet soms? De ijsberen hebben gelijk." Zo ongeveer staan de zaken erbij in Parama ribo. dat toch een hoofdstad is, met ijskas ten, radio's, automobie len en zo. en waar veel valt te beleven. Er komen beslist geen ijsberen duizenden kilometers in de omtrek voor. maar hebt ge de goedheid om in plaats daarvan „tapijtslang" te lezen, dan hebt ge precies he. verhaal, dat iedereen hier vrij ge woon vindt, on dat toch welbeschouwd vrij raar is. Het gebeurde onlangs voer de zoveelste maal, in de Gravenstraat die „de" straat van Para maribo is de aan staande minister-presi dent woont er. en de bisschop en de direc teur van Economische Zaken. Het telegraaf kantoor staat er en 't kere politieagenten kwam aangewandeld, die zijn revolver trok en twee schoten op dc bezoeker uit de wilder nis loste. De wildernis is na melijk heel dicht bij Paramaribo, sommigen zeggen zelfs tot in de stad en geven het de partement van Open bare Werken, dat voor wieden en verccre schoonmaak te zorgen heeft daar d? schuld van. Maar alle boos aardige praatjes daar gelaten. men vertrouw de nóch de slang, nóch de agent heel erg (wat menselijk is in deze oorden» en vroeg to-en een passerende, ai tonio- bilist om voor rl'e vei ligheid een paar maal over de grote slang heen te rijden, aan welk beroep op oen- voudige burgerplicht prompt werd voldaan. de fiets naar huis gegaan. De officier van justitie eiste over het algemeen 30.boete of 15 da gen hechtenis en de president ver meldde telkens nadrukkelijk het al coholpercentage. dat de bloedproef had opgeleverd. Een man wiens percentage 2.10 was. was de kam pioen, maar de officier van justi tie bleef ook in dit geval bij de zelfde eis. Een der rechters gaf toe. dat ook bij hem de derde borrel pas goed begon te smaken. Maar men trok toch strenge gezichten, toen een man voorkwam, die van zijn invalidi- teitsrente leefde. De officier van justitie vond blijkbaar, dat zo iemand niet mocht drinken. Ook de verdachte tot wie een agent had gezegd, dat hij „toch niet op die fiets moest gaan zitten" kreeg strenge woorden. „Ik weet wel. dat dronken mensen eigenwijs zijn", vond de president, „maar ik vind het toch ernstig, dat men ondanks de raad van een agent toch gaat fietsen." Eén vei-dachte had de bloedproef geweigerd. Een ander had gezegd: „Ik ben zo dronken, dat die bloed- Een hoofdoorzaak van het verval is het koppige conservatisme van de ongeveer 4000 mijneigenaars ge weest. Er was tussen hen te geringe samenwerking. Hun mijnen bleven, in technische en ook in sociale in richting. ver bij die van de buiten wereld ten achter. Er was roofbouw gepleegd, ten koste van de beste la gen. De lonen waren laag. In 1933 kwam de mijnwerker, ondanks het zware en gevaarlijke van zijn werk, met een gemiddelde verdienste van nog geen 3 in de week. nummer 82 in een rij van 90 naar lonen ge rangschikte beroepen. Thans staat hij nummer 3 in een rij van 130 be roepen. De gemiddelde verdienste van allen, die in de kolenindustrie werken, bedroeg in 1949 8.15, leer lingen inbegrepen. De eigenlijke del ver haalde een gemiddelde van 10.10. Hierbij zijn dan indirecte voordelen berekend Desniettemin zal het nog jaren du ren voor de gevolgen van het ver leden overwonnen zijn. Fnuikend, zowel voor productie als recrutering, werkte een tijd lang onder de natio nalisatie een wettelijk verbod, het werk in de mijnen te verlaten. De onvrijheid schrikte af. Men heeft dit moeten opgeven. Er wordt hard ge werkt aan modernisatie van het be drijf. maar van de 520 millioen die voor de komende 15 jaren voor de mijnen uitgetrokken is. zijn twee derde nodig voor het handhaven van het oude peil. En voor het overige eisen de verbeteringen veel tijd. Een gedeelte van de Britse mijnen lenen zich slecht voor het gebruik van me chanische middelen. De vooruitgang vergt geduld cn is in zekere opzich ten teleurstellend. Het hoge woord moet worden uit gesproken: De toekomst van de Brit se kolenindustrie laat zich nog steeds niet gunstig aanzien. Het zou anders wezen als de vooruitzichten der re crutering voor de mijnen betere vooruitzichten bood. Op het ogen blik is cr vooruitgang, maar er is weinig reden te verwachten dat die blijvend is. Men voert nu Italiaanse mijnwerkers in. Maar de Britse ar beiders, steeds nog weer voor hun toekomst bevreesd, aanvaarden dat niet met vriendelijke gevoelens. De hoofdmoeilijkheid voor de re crutering ligt in de aard van het be drijf. Het werk in de diepte is vuil, blijft ondanks alle voorzorgen, ge vaarlijk, en er is de inademing van kolenstof. Toch had men vroeger, onder in ieder opzicht ongunstiger omstandigheden, geen moeite met het vinden van arbeidskrachten. Dc* armoede der familie dreef de zoon jong naar de mijn. Hij kende niets anders. Maar dat was het niet al leen. De mijnwerkerszoon werd mijnwerker, zoals de visserszoon, on danks nog grotere gevaren, op de zeevisserij ging. Zo werden ook de Engelse, Welse en Schotse zonen van mijnwerkers wat hun vader was. Maar de doorgestane ellende, ook morele ellende, van 8 jaar werke loosheid heeft er bij de ouders de schrik voor het vak ingebracht. Moe der vooral vindt dat de zoon wat „beters" worden moet. Alleen goede betaling en speciale voordelen kun nen tot het harde bestaan verlok ken. Er zijn nu allerlei aantrekkelijk heden. De overheid is gul met beur zen voor middelbaar en hogere tech nische opleiding. Jongens met aan leg kunnen van alles worden, mon teurs, voorlieden, onderdirecteuren van mijnen, en. per technische hoge school, zelfs mijnbestuurder. Maar tenslotte moeten de mensen er zijn, om de kolen los te maken en in te ia den. De basis voor een bevredigende recrutering is er op de duur niet. Zuid-Holland bijna 2 Vi millioen inwoners DEN HAAG. Het aantal in- woners van Zuid-Holland was op 31 December 1950: 2. 424.581. waar van 1.193.541 mannen en 1.231.040 vrouwen. 's-Gravenhage had op die datum 571.853, Rotterdam 684.658 inwoners. ook al kan men de toeloop tijdelijk prikkelen. Een pijnlijk euvel is het spijbelen. Over het geheel genomen bedroeg dat in 1938 6.4 pet. van het personeel, in 1946 16 pet. en sedertdien is het om de 12 pet. blijven hangen. Onder de eigenlijke delvers is het hoger. Vroeger werd het door de armoede lager gehouden, maar het hoort tot een traditie. In vele mijnen was er niet de hele v.-eek werk. Een mijn werker was toen een gelegenheids- werker, die op 'n beurt moest wachten als een bootwerker. De ouden heb ben daarom nog te armoediger moe ten leven en zij zijn nog bescheiden. Hun weelde is het kopen van vrije tijd, voor een voetbalwedstrijd, voor zijn tuintje of zijn pleizier. Zij voelen dit niet als verzuim maar als een recht, waarvoor zij betalen. De jongeren gaan eens naar stad. Men heeft getracht dit te bestrijden door het inhouden van de bonus voor de zesde, vrije dag van de week, bij het ontbreken op werkdagen. Dit is wei nig afdoende geweest. Daartegenover verricht nu hot overgrote deel van de mijnwerkers overwerk, meestal door de Zaterdag te werken, niet als nationale plicht maar terwille van bijverdienste. Het leven is duur ge worden en men kan de Zaterdag niet meer missen. Maar het „absen- seeism" van velen blijft. CARMEN CITA VAN CARVEN ARMENCITA" noemde de Parijse ontwerpster Madame Carven deze avondjapon. Het is een japon, die de neiging opwekt om cliche uitdrukkingen als „een sprookje", een „droom" te gaan gebruiken. Een model met een waarlijk internationaal karakter: De Franse ontwerpster inspireerde zich op de kleding van de Spaanse danseressen, maar werkte die uit in verfijnd- Parijse geest: harmonisch, evenwichtig. De stof van dit toilet kwam uit Zwitserland. Het is een nou veauté v>an Rohner, een fabriek die zich toelegt op de vervaar diging van fijne stoffen, een witte organdie met zwart gebor duurd. Fabienne. een beroemdheidje onder de Parijse manne quins, draagt het toilet. Tn PnJpn noo" &PPII vorm van openlijke vervolging aan- iri ruien nug geen genomen, en wel omdat het gehele 1- 'j volk de kerk trouw blijft. De com- ODCnlllriC vervolging munistische regering te Warschau r J o o moet daar rekening mee houden. Tr» rlo Tsjp.,0 7iiroViPr-Tpitima Meer dan 96 procent van de Polen in de iNeue z,urcner z,eitung 2ijn toegewijde katholieken. Hun Vinden Wij een indrukwekken- trouw aan het geloof c*n de kerke- de opsomming van de maatre- 1Jjk.e tradities is zo groot, dat de re- 1 j gering hier op een belangrijke hin- gelen, in Polen van overheids- dernis stuit, die zu althans op het openen, waarin zij regelmatig arti kelen van elkaar zullen opnemen, opdat de lezers kunnen kennis nemen van wat de zusterorganen publiceren. Leken komen byeen De mens opnieuw ontdekt dat is het hoofdthema dat zal worden behandeld op een lekenconferentie - vanwege het Oecumenisch Instituut proef echt niet nodig is." In al die wege tegen de rooms-katholie- ogenblik nog niet met geweld uit de te Genève, de onder leiding van 11— i -1" W4W—1, v;I rjot weg durft ruimen. En zo is de onze landgenoot prof. dr. H. Krae- ke kei k genomen, riet priester rooms-katholieke kerk in Polen de mer staande instelling van de We- gevallen zal de rechtbank binnen kort uitspraak doen. Maar u weet het nu vast: „Onder de invloed op de fiets, is een misdrijf tegenwoor dig!" WAT VOOR WEER? Mooi weekeinde weg wee t verwijderde bracht, niemand waarheen. We doen het hier Landshospitaal, maar maar met ontmoetingen zo'n tapijtslang van drie op straat cn vinden dat meter stoort zich aan niets of niemand, als hij eenmaal op nachte lijke avonturen uit gaat. Feestgangers trof fen hem, zoals gezegd. griezelige avontuur, ter een paar uur na mid- staving van het bericht dernacht aan, enkele daarover in uw dag blad. aan al hun vrien den en kennissen in kleuren en geuren ver tellen. van al deze lie den te horen krijsen: stappen van het tele graafkantoor verwij derd. en waren nog niet van hun schrik en ver bazing bekomen, toen daar een van onze wak- (Van onze weerkundige medewerker) Hoewel mag worden aangenomen, dat de temperaturen gedurende het komende weekeinde iets lager zul- Waarop de agent de i 4an gisteren. =un de «oor- slang van dc straatweg uitzichten allerminst ongunstig Wel- iswaar heeft een boven Frankrijk gelegen storing zich in de afgelopen vierentwintig uur in noordelijke richting uitgebreid en zal er dien tengevolge in het zuidoosten van ons land meer bewolking komen, waardoor de kansen op een regen buitje of onweer daar iets toene men. elders zal het toch overwe gend droog zijn. De winden zullen wat zwakker worden en over het algemeen wordt het weer de ko mende dagen iets minder stabiel. Aan de kuststreek zal een koele zeewind waaien, maar de geringe temperatuursdahng betekent geen koude-inval. Velen, die er komende Zondag op uit willen trekken kun nen er zich over verheugen, dat het weer net niet te warm en niet te koud zal zijn. wel zo avontuurlijk, of schoon je het beter aan niemand kunt vertellen, omdat men een derge lijke belevenis „vrij ge woontjes" vindt en al leen maar uit een soort van beleefdheid vraagt: „Was die slang heus maar drie nieter lang? Ik schoot er laatst een van zeven, niet zo ver hier vandaan, en over dag. O-ver-dag!" seminari te Wroclaw (Breslau) werd „ge- requireerd". Idem dat te Olsztyn (Allen- stein) en Opole (Op- peln). Desniettemin een groei- enige nictijcommunistische instel- end aantal priesterroepingen: lu&t episcopaat oefent no „dat is nog het enige beroep zijn functies uit en geniet altijd bij de voor de uitoefening waarvan het volk een bui" f tengewoon groot het lidmaatschap der commu aanzien. Daaraan ontlenen de bisschoppen de kracht leidraad van Kerken. Die conferentie zal van 18 tot 24 Juli te Bad Boll be kend door de gebroeders Blumhardt plaats vin den, eveneens onder prof. Kraemers voorzitter schap. Zij, die de conferentie bijeen rie pen deden dat, geïnspireerd door de uitspraak van de Amsterdamse As semblee van de Wereldraad van Kerken in 1948, dat „de Kerk alleen door middel van het getuigenis van nistische partij niet verplicht om zecr beslist en zonder ook maar een actief en geestelijk strijdvaardig on een mint tne te ffpvpn Ho Hoor Ho lonn. IS. Meer dan 400 geestelijken bevin den zich in arrest, w.o. de bisschop pen Kaezmarek van Kielce en Splett van Danzig. De godsdienstige verenigingen zijn ontbonden, de rooms-katholieke pers kreeg geen papier en werd zo tot zwijgen ge bracht. De kruisbeelden zijn uit de scholen verwijderd en het gods dienstonderwijs is tot een minimum beperkt of geheel afgeschaft. Vijf honderd priesters werden van het geven van godsdienstonderwijs op de openbare scholen uitgesloten, omdat zij het „vredesappèl van Stockholm" niet hadden willen on dertekenen. Toch, aldus schrijft het altoos goed ingelichte Zwitserse blad, heeft die bestrijding nog niet de op ccn punt toe te geven de door de staat bedreigde rechten van de kerk te verdedigen. Een kerkelijke hoog waardigheidsbekleder verklaarde onlangs te Warschau: „Ons volk steunt op de kerk en de kerk steunt op het gehele volk." En dat is, zegt de Neue Zürcher Zeitung, een on aanvechtbare waarheid. lekendom de moderne wereld tege moet kan treden." De mens opnieuw ontdekt waarom dit onderwerp? De weerga loze hoogte die de menselijke be schaving in onze tijd bereikte is tegelijkertijd de weergaloze diepte waarin de mens is omlaag gestort. Die mens moet opnieuw ontdekt Samenwerking worden. Wat is hij eigenlijk? Omdat de nieuwe Kerkorde in de Tweehonderd leken zullen die Ned. Hervormde Kerk „tot een vraag te Bad Boll trachten te be nieuw verantwoordelijkheidsbesef antwoorden. Studiegroepen zullen drijft,'' besloten de redacties van de zich afvragen wat er in de kerken protestants-kerkelijke weekbladen „In de Waagschaal" (Barthiaans). „De Gereformeerde Kerk" (gerefor meerde richting in de Hervormde Kerk) en „Kerk en Wereld" (vrij zinnig-hervormd) tot een samen werking in deze zin, dat zij een rubriek „Wat anderen schrijven" veranderen moet en hoe het kerke lijk leven vernieuwd moet worden. Professor Kraemer zal het hoofd thema inleiden, dr. W. A. Visser 't Hooft zal spreken over de rol van de leken in de Wereldraad van Kerken. Verder zal het woord wor den gevoerd door o.a. de Franse Waar blijft de spoor- expresse? Voor de oorlog bestonden er drie mogelijkheden om een brief te ver zenden,. of zo men wil eigen lijk vier. De gewone wijze, verzen ding per expresse en afgifte van een brief aan het station, onder bij betaling van een bedrag van 15 cent voor een treinzegel van de N S. De brief ging met de eerstvolgende trein mee en bleef dus niet tot de volgende buslichting, respectievelijk postverzending liggen. Verzond men op de laatstgenoemde manier een expressebrief, dan werd de per eer ste gelegenheid vertrekkende brief ook nog per eerste gelegenheid be zorgd, zodat men op die wij ze de snelst mogelijke briefverbinding tot stand kon brengen. Het is mij wel eens overkomen, dat ik op een uitvoeri ge brief (veel te lang voor tele gram), die op deze manier van het uiterste oosten van ons land naar het westen ging, nog voor de avond viel op dezelfde wijze een uitvoe rig antwoord had. Waarom is de mogelijkheid om op deze snelle wijze te corresponderen nog niet in ere hersteld? C. J. H. (Naar wij van de zijde der Ne derlandse Spoorwegen vernemen, zijn er twee redenen waarom aan het publiek niet gelijk voorheen de gelegenheid kan worden ge boden brieven met treinen mee te geven. 1. Het betreft hier vervoer zonder documenten, waarop geen enkele controle is en daarom ook in het belang der betrokkenen on gewenst moet worden geacht; 2. de wederinvoering van briefvervoer per trein zou het spoorwegper soneel onder de huidige omstandig heden overbelasten. Vroeger golden deze bezwaren in mindere mate.) Militairen en inenting tegen de pokken Met gloeiende verontwaardiging las ik het bericht, dat inenting voor militairen verplicht werd gesteld, ook wanneer het een z.g. primo- vaccinatie betrof. Betekenen de ge vallen van encephalitis, die zich hebben voorgedaan, betekent een mensenleven clan niets meer? Hoe denken de militairen zelf daarover en van welke gevoelens zijn de ou ders bezield? Is het dan al zover, dat men geen zeggenschap heeft over eigen lichaam? Voor éen men senleven wordt vaak door medici e.a. alles ingezet Aan de andere kant worden jonge mensen gedwon gen zich aan een verschrikkelijke ziekte prijs te geven. Het is mij een raadsel waarom ons volk hiertegen niet in verzet komt. M. J. KELLER-v. d. ENGEL. Bij de uitvaardiging van het hier gewraakte dienstbevel heeft men wel degelijk zorgvuldig overwogen, dat primo-vaccinatie encephalitis tengevolge kon hebben, zoals men dat ook in Tilburg overwogen heeft. Men heeft in beide gevallen het standpunt gehuldigd, dat tot primo- vaccinatie diende te worden overge gaan, zodra het risico op uitbrei ding van pokken groter werd, dan het risico op encephalitis. Is het werkelijk zo, dat het bij een ziekte als pokken of cholera om „recht op eigen lichaam" gaat? Als het alleen om eigen lichaam ging, dan, ja dan zou iedereen zelf moeten uitmaken welk risico hij wenste te lopen. Maar zo is het niet.) Vroeg opstaan en radio-muziek Voor mijn werk moet ik zeer vroeg opstaan. Ik verlaat mijn huis voor dat de uitzendingen van radio Hil versum een aanvang nemen. Maar ik ben een liefhebber van muziek bij het ontbijt en beproef mijn ge luk dus bij buitenlandse stations. Tevergeefs helaas. Hilversum zendt op het uur waarover ik hier spreek een hinderlijke fluittoon de aether in, die alles overstemt. Is daar niets aan te doen? V. D. GUATEMALA. Volgens in Guatemala ontvangen berichten heeft de president van Nicaragua, generaal Somoza, de staat van be leg afgekondigd voor Granada. Dit zou een gevolg zijn van demonstra ties tegen de regering. n.fM rtÊitr 99- TT ET woord viel tijdens een gesprek met de dominee en, zoals vanzelf spreekt, ging dat gesprek ook over „de kerk", wat voor veel mensen en ook in dit geval betekent: de preek. „Je hoort wel eens graag een goed woord", zo werd er ge zegd en uit de manier, waarop dat gezegd werd, was op te ma ken, dat daarmee nu ook het laatste woord over de kerkgang gezegd was. Is het niet voor heel velen zo. dat zij naar de kerk gaan (ik denk hier dan uitsluitend aan Protestantse kerkgangers) om een preek te horen. Degene, met wie ik dit gesprek had, keek dan ook wel wat verwonderd op, toen ik de opmerking maakte: „naar mijn mening is er nog wel wat Wanneer het goed is, kan en mag dit voor u toch niet de hele betekenis van uw kerk gang zijn." Daarover moest toen natuurlijk worden doorgepraat en dat is voor mij een aanlei ding geworden om dit kleine artikeltje er aan te wijden. Ga bij u zelf nu eens na, waarde lezer, voor zover kerkgang iets of veel betekent in uw leven, stemt gij in met de uitspraak hierboven gedaan, of heeft u begrip voor dat „en nog wat"? Ik wil u bij uw overpeinzing enigszins op weg helpen door enkele dingen te noemen: ont moeting met God, verering, aanbidding, ervaring van de gemeenschap. H. N. B. prof. Jacques Ellul (De mens in de gerationaliseerde massa-maatschap pij), de Duitse Lutherse bisschop Lilje (Wat is de mens?), de grieks- orthodoxe dr P. Evdokimov (Wat is gemeenschap), de Duitse oud-mi nister Gustav Heinemann ('s Men sen politieke verantwoordelijkheid), de Franse politicus André Philip (De Europese eenheid), de Deense journalist Arne Sdrensen (De kerk. bolwerk der vrijheid).

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 4