DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Yan het Koreaanse slagveld naar de conferentietafel? Perzisch olieconflict nadert oplossing Bretagne dreunt van salvo's ver uit zee Nederlands vorstin bij de clubhuisjeugd Amerika bereid tot wapenstilstand aan de 38ste parallel Bij Mikkenie twee leeuwen ontsnapt In Korea toch nog opmars Oudste padvinder installeert hoofdcommissaris nieuwe CTle Jaargang, no. 128 Maandag 4 Juni 1951 Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort HOOFDREDACTEUR: Tl. DE BOORDER WASHINGTON. Het weekeinde heeft een aanzienlijke versterking van de in de kringen der Verenigde Naties bestaande hoop, dat door een wapenstilstand thans een einde kan worden gemaakt aan de vijandelijkheden in Korea, gebracht. Daarvoor worden de volgende oorzaken aangegeven: 1. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Herbert Morrison, heeft zijn ambas sadeur in Washington opgedragen, tezamen met de Amerikaanse regering en de vertegen woordigers der landen, die strijdkrachten in Korea hebben, te onderzoeken, op welke wijze een regeling van het conflict kan worden bereikt. 2. De minister van Buitenlandse Zaken van Amerika, Dean Acheson, heeft Zaterdag op een persconferentie verklaard, dat Amerika be reid is tot een staken van het vuren aan de 38ste breedtegraad. 3. De Russische pers heeft opvallend veel aandacht besteed aan een voorspelling van de Amerikaanse Senator Johnston, dat de oorlog vóór 25 Juni aan de 38ste parallel zou eindigen. In het algemeen wordt de tijd voor een nieuwe vredespoging rijj» geacht, omdat aan de ene kant -ie verbondenen thans een eind hebben gemaakt aan hun „achtervolgings offensief" en de Chinezen, die bij zonder op het bewaren van „hun gezicht" zijn gesteld, dus niet de Indruk kunnen krijgen, dat zij ge dwongen worden met de rug tegen de muur te onderhandelen, en aan de andere kant de zware verliezen, die de Chinezen in de laatste weken geleden hebben. Peking er wel van moeten overtuigen, dat het bij voortzetting van de strijd niets te winnen heeft. Het plan, dat men nu zou willen uitvoeren, bestaat uit drie delen: a. een staken van het vuren aan de 38ste parallel; b. instelling van een 35 kilometer brede bufferzone tussen de linies van beide partijen; c. geleidelijke evacuatie van alle it-K( niet-Koreaanse strijdkrachten, on der toezicht van de Verenigde Na ties. De Amerikanen zijn echter niet bereid, de Chinezen voor het slui ten van een wapenstilstand te beta len. dat wil zeggen en minister Acheson wees daar nadrukkelijk op dat de Verenigde Staten er niet over denken, Formosa aan Peking uit te leveren en Rood-China in de Verenigde Naties op te nemen. Voor deze beide zaken zal pas later, los Requisiteur zwaar gewond LEUVEN. Twee leeuwen van Nederlandse circus Mikkenie, dat op het ogenblik op het Mgr La- deuzenplein, recht tegenover de Leuvense Universiteitsbibliotheek staat, zijn Zaterdagmorgen ont snapt. De dieren, die de kooi kon den verlaten, omdat een nieuwe assistent van een der temmers na 't schoonmaken het hek niet goed had gesloten, liepen voor de uni versiteit te wandelen. Het perso neel stelde onmiddellijk alle po gingen in het werk om de dieren te vangen. De requisiteur H. Die- terman uit Amsterdam werd hier bij aangevallen. Zwaar gewond is hij in een ziekenhuis te Leuven opgenomen. Ten slotte werden do dieren in hun kooien teruggedreven, maar niet dan nadat zij een enorme ra vage hadden aangericht in de bij het circus behorende restauratie van de heer Smit uit Utrecht. van de Koreaanse kwestie, een op lossing gevonden moeten worden. Er zijn intussen nog geen aandui dingen, dat de Chinezen bereid zijn op bovengenoemde voorwaarden de hand, die men hun opnieuw wil toereiken, aan te nemen. Uit een in San Francisco opgevangen uitzen ding van radio-Peking, blijkt name lijk, dat de Chinezen juist gelden inzamelen voor de aankoop van zware uitrusting voor het leger in Korea. India boekt succes in strijd tegen honger NEW DELHI Het schijnt, dat India de eqrste slag van de strijd tegen de hongersnood heeft gewon nen. Het heeft overeenkomsten met elf verschillende landen gesloten, waardoor het tot eind Augustus verzekerd is van een gestadige voor ziening met granen. De tweede ron de begint in September a s. Op dat tijdstip zal het grootste gedeelte van de door het buitenland toegezegde leveringen van levensmiddelen In dia hebben bereikt, terwijl er nog drie schrale maanden overblijven vóór de oogst kan worden bin nengehaald. Drievoudige vliegtuig botsing boven Long Island NEW YORK Boven Long Is land zijn Zaterdag drie militaire vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen. Twee ervan explodeerden en stortten brandend neer, waarbij de piloten omkwamen. Het derde toestel zette zijn vlucht voort. Bij Boston in Texas is een vracht vliegtuig neergestort. Tien inzitten den kwamen om het leven. De poli tie gelooft, dat het toestel door de bliksem getroffen werd. ^lilllfÜI<LniintirillliltniïlWlililll(ll3[üfllUiiDDIi!in!lililQi;i:iir3'Jltl9>U!i]|^^ 1 Weinig verandering s Weersverwachting geldig van p g Maandagavond tot Dinsdag- e avond: In het Oosten van het land g nu en dan veel bewolking met g een kleine kans op onweer, el- p ders droog en overwegend zon- g nig weer. Zwakke tot matige g wind. Weinig verandering in 1 temperatuur. 5 Juni Zon op 4 u 24 m onder g 20 u 53 m; maan op 4 u 08 m onder f§ 22 u 29 m. ONGEDWONGEN heeft koningin Juliana zich Zaterdag bewogen te midden van de clubhuisjeugd op het eiland „Van Briensnoord' 'in de Rotterdamse Maas. Overal nam de vorstin een kijkje en uitvoerig liet zij zich door leidsters en lei ders voorlichten over de talrijke facetten van dit mooie werk. „KIJK NOU'S, DA'S DE KONINGIN" ROTTERDAM. Koningin Juliana heeft Zaterdag een bezoek ge bracht aan het eiland Van Brienenoord in de Rotterdamse Maas. ter gelegenheid van een samenkomst van clubhuiskinderen uit talrijke plaatsen des lands. Terwijl de spelen in volle gang waren, kwam de Koningin op het eiland aan en na een korte ontvangst door het comité clubhuis-buitendag is zij, geheel ongedwongen, overal een kijkje gaan nemen. Later op de middag heeft de Koningin zich door een dertig leiders en leidsters van clubhuizen laten inlichten over dit werk en tenslotte heeft zij het was inmiddels ruimschoots avond geworden een voorstelling van het openluchttheater bijgewoond. Het bezoek heeft bijna vijf uur geduurd. Ondanks einde offensief TOKIO. Al is het offensief der V.N. officieel gestaakt niet om politieke redenen heeft luit.- generaal Van Fleet verklaard toch blijven de verbondenen ge stadig vorderen. Zondag zijn z'u Jontsjon in de centrale sector bin nengerukt en zetten hun opmars naar het Noorden voort. Volgens een communiqué van het Amerikaanse achtste leger vorderden de verbonden troepen Zondag aan het Westelijk front twee tot zes kilometer. Zij onder vonden lichte tot matige tegen stand. Aan het centrale front msjkten zij vorderingen van een tot drie km. Ten Noorden van Jongpjong ontmoetten zij lichte tot hevige tegenstand van naar schatting een regiment. Twee tegenaanvallen van de Noordelijken werden afge slagen. Met ingang van 15 Juni wordt de censuur op oorlogsberichten opnieuw verscherpt. Er zal niet meer van „front'' worden gespro ken maar van „gebied". De natio naliteit der troepen mag niet wor den genoemd. Er mag alleen van V.N.-trocpen worden gewaagd. Kleine plaatsen, die door de ver bondenen worden bezet, mogen niet meer worden genoemd. Over de reden tot deze verscherping der censuur wordt het stilzwijgen be waard. Prijzenslag in VS woedt voort NEW YORK Macy's, het groot ste warenhuis ter wereld zette Za terdag de prijsafbraak voort en de concurrenten volgden. Eversharp heeft de levering van pennen en potloden aan Macy's stopgezet, daar dit warenhuis zich niet aan zijn overeenkomsten zou hebben gehou den. Ook andere leveranciers heb ben gedreigd hun leveranties te zul len staken. Er gaan thans geruchten, dat om deze reden en ook wegens het feit, dat de voorraden van som mige artikelen bij de warenhuizen uitgeput geraken, deze week een „wapenstilstand" zal worden geslo ten. Inmiddels zijn ook kleinere win kelbedrijven tot prijsverlagingen overgegaan. Ook in Memphis (Ten nessee) hebben enige warenhuizen in de uitspraak met het Amerikaan se opperste gerechtshof, dat de de- tailhandelsprijzen, vastgesteld door de fabrikanten niet bindend zijn voor de detaillisten, die geen over eenkomsten dienaangaande hebben getekend, aanleiding gezien scherpe prijsverlagingen toe te passen. West-Duitse minister naar Amerika BERLIJN. Naar in politieke kringen verluidt, zal de West-Duitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard. zich einde Juni op uitnodiging van de Amerikaanse autoriteiten naar de Verenigde Sta ten begeven De minister zal bij deze gelegenheid de kwestie van de grondstoffen-voorziening der Bondsrepubliek bespreken. Het hoge bezoek was voor de jeugd zorgvuldig geheim gehouden cn men kon dus uiterst benieuwd zijn naar het ogenblik, waarop H.M. zou worden herkend en naar de reacties, die zouden volgen. Die her kenning was al heel spoedig. H M. had nauwelijks het gebouw verlaten of een van de volleyballers op het grasveld daarvoor zei tegen een medestrijder: „Kijk nou's, da's de Koningin". Waarop de ander, na ge keken te hebben, ten antwoord gaf: „Nou effe goed spelen". Dat was de reactie, waarop men had ge hoopt. De kinderen vonden het mooi, maar zij raakten er niet door uit hun spel. Er kwam geen onor delijkheid, er werd niet achter de Koningin aangelopen, allen gingen normaal door met waar ze aan be zig waren, want het was bijkans te gewoon om waar te zijn. De Ko ningin ging bij het voetbalspel langs de zijlijn in het gras zitten, stond bii het hoogspringen vlak bij het touw en trad bij het volksdansen welgemoed in de kring om mee te doen. Er werd een stoet geformeerd, die de Koningin naar de aanlegsteiger begeleidde. Er werd gejuicht en ge zwaaid tot de boot uit het gezicht was verdwenen, door kinderen die een fantastische dag hadden gehad en door leiders die gelukkig waren, omdat alles zo prachtig was ge slaagd. In het gesprek dat de Koningin van ongeveer 6 tot 7 uur met de jeugdleiders heeft gehad, werden met grote openhartigheid onder scheidene problemen toegelicht, in het bijzonder die van milieu en mentaliteit, de werkwijze van de clubhuizen en de vorming van lei ders. Op een vraag van de Konin gin. of er enigszins voldoende kracn- ten zijn, moest het antwoord ont kennend luiden. Grote veldslag in Tonkin aan de gang HANOI In Tonkin, het Noorde lijke gedeelte van Vietnam, woedt sinds zeven dagen een strijd tussen de strijdkrachten der Franse Unie en de opstandelingen der Vietminh Naar schatting beschikt de Viet minh in dit gebied over negentig bataljons geregelde troepen, die ge organiseerd zijn in vijf volledig uit geruste divisies en evenveel onaf hankelijk opererende regimenten De sterkte der Vietminh in Tonkin wordljf hulpeenheden inbegrepen, op tweehonderdduizend man geschat. Wonderlijke vergissing: Mossadeq kreeg Trumans boodschap aan Attiee TEHERAN. liet Brits-Perzische geschil over de naasting van de Anglo-Iranian is weer een stap nader tot de oplossing gebracht door het besluit van de oliemaatschappij om vertegenwoordigers naar Teheran te zenden voor ..openhartige onderhandelingen". Dr Grady, de ambas sadeur van Amerika, dat zoveel tot bijlegging van liet conflict heeft gedaan, verklaarde gisteren, na bij de sjah geluncht te hebben: ,.Ik ben thans meer hoopvol dan ooit tevoren, dat er een voor beide par tijen redelijke, cn aanvaardbare oplossing zal worden gevonden" ran was gezonden, aan de Onze correspondent te Londen seint: Hier werd gisteravond op gewe zen, dat de stap van de Anglo- Iraanse oliemaatschappij om ver tegenwoordigers naar Perzië te zenden, ten einde verder over de nationalisatie te spreken, de volle steun der Britse regering heeft. De aide-mémoire van de oliemaat schappij, waarin deze mededeling wordt gedaan, is een antwoord op het stuk. dat door de Perzische minister van Financiën Woensdag aan de hoofdvertegenwoordiger der maatschappij in Teheran werd overhandigd, en waarin deze werd uitgenodigd om voor Maan dagavond eventuele voorstellen te doen. Algemeen wordt hier ver wacht. dat de delegatie, die naar Teheran zal gaan, bestaan zal uit de permanente vertegenwoordi gers, die de Engelse regering in de bestuursraad van de maatschappij heeft, te weten sir Thomas Gar diner cn lord Alanbrooke. Hun na men zijn echter nog niet officieel bekend gemaakt. Hoewel de oliemaatschappij in haar antwoord zich haar juridi sche rechten formeel voorbehoudt, lijkt in feite het antwoord van de maatschappij toch op een verder tegemoetkomen van Londen aan het Perzische standpunt neer te komen. Immers, terwijl tot dus ver het Engelse regeringsstand punt steeds is geweest, dat men zelfs bereid was het beginsel van „een of andere vorm" van natio nalisatie le aanvaarden, betekent het antwoord van de oliemaat schappij toch eigenlijk een aan vaarden van het feit der nationa lisatie! In ieder geval, men is te Londen blij, dat nu op een of andere ma nier onderhandelingen zullen kun nen beginnen. Het verzekeren van het voortzetten van een regelma tige olievoorziening aan het Wes ten en het veiligstellen van Britse belangen zijn van hier uit gezien daarbij thans voor Engeland de voornaamste punten. Een wonderlijke noot in het be drijvige diplomatieke verkeer van en naar Teheran is nog. dat de j Amerikaanse ambassade in Tehe ran bij vergissing de brief van Truman aan Attlee, die ter infor matie door Washington ook aan de I Amerikaanse ambassade in Tehe- OP DE GOUDSBERG te Luntercn is Zaterdagmiddag tijdens de Na tionale Koempoelan der Neder landse Padvinders de burgemees ter van Almelo, mr J. M. Rave- sloot, als hoofdcommissaris geïn stalleerd. Ten overstaan van ba ron Ph. van Pallandt Van Eerde en met de hand op de vlag legt de nieuwe functionaris de belofte af. „Austin" een dag vóór op het reisplan DAMASCUS. De Engelse auto van het type „Austin", waar mee twee stel Engelse bestuur ders in dertig dagen een reis om de wereld hopen te maken, is Zondag van Damascus naar Bagdad vertrokken. De auto is een dag vóór op het reisplan. Zondagmor gen had het KLM-toestel „Edam", dat de auto over de zeetrajecten voert, de wagen naar Beiroet ge bracht. Jongen verdronken bij het zwemmen HENGELO De 15-jarige W. T. V., is bij het zwemmen in het Twenthekanaal verdronken. De jon gen, die met enige vrienden was gaan baden, kon nauwelijk zwem men. Koempoelan van NPV te Lun teren (Van een onzer verslaggevers) LUNTEREN Temidden van twaalfhonderd leidsters en leiders, die zich in carré hadden opgesteld legen de groene glooiing van het met kleurige vlaggen omzoomde St. Jorisveld op de Lunterse Gouds- berg, is Zaterdagmiddag Almclo's burgemeester, mr. J. M. Ravesloot, door het oudste lid der beweging, baron Ph. van Pallandt van Eerde, lot hoofdcommissaris der Neder landse Padvinders geïnstalleerd. Hoorngeschal en tromgeroffel weerklonken over de wijde vlakte toen de nieuwe functionaris na het afleggen der belofte het saluut bracht aan allen, die met hem naar deze Nationale Koempoelan waren gekomen om zich te bezinnen op hun taak. Direct na zijn installatie riep mr. Ravesloot de leidsters en leiders op, hem hun open en spontane mede werking te geven. „Ik besef de ver- antwoordeliikheid, die op mijn schouders drukt." zo zei hij „Maar ik zal trachten met Gods hulp mijn taak zo goed mogelijk te vervullen." Do plechtigheid werd bijgewoond door een vertegenwoordiger van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschapp de commissaris der Koningin in Gelderland, jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, de voorzitter der Nederlandse Jeugdge meenschap. ds. N. O. Stcenbeek, af gevaardigden van Nederlandse en Belgische zusterorganisaties en van andere jeugdgroepen Voor hij. met de hand op de vlag, de belofte af legde, werd mr. Ravesloot toege sproken door ds. S Kranenburg, hoofdkwartiers-commissaris voor geestelijke training. Amerikanen mogen niet naar Tsjecho-Slowakije WASHINGTON. Zaterdag heett de regering het reizen van Ameri kaanse onderdanen naar Tsjecho- Slowakije, waar de correspondent van Associated Press Oatis zich se dert 6 weken in hechtenis bevindt, verboden. PARIJS. In een bekendmaking van het eiland Yen wordt Petains toestand „zeer ernstig" genoemd. Perzi sche premier heeft overhandigd. Deze brief was het, die later in Teheran werd gepubliceerd en die, als de Amerikaanse brief aan Mossadeq, gisterochtend hier ook in dc Zondagsbladen stond. Attlee zal zyn ogen moeten hebben uit gewreven! MILAAN. Bij een botsing tussen een trein en een autobus op een onbewaakte overweg nabii Brescia zijn 13 personen gedood en 22 zwaar gewond. NA een afwezigheid van twee cn een half jaar is Hr. Ms. .Evert- sen", de torpedojager, die ongeveer een jaar actieve dienst in de Ko reaanse wateren heeft verricht, op de rede van Den Helder terugge keerd en m-en heeft schip en be manning daar een grootste ont vangst bereid. De marinierskapel blies het „Wilhelmus" op het uiter ste puntje van de haven, cn de hele stad liep uit om er getuige van te zijn hoe voor het eerst in onze maritieme geschiedenis een oorlogsbodem de haven binnenvoer, die naast het fiere rood-wit-blauiv ook de blauwe vlag met witte aaidbol van dc Verenigde Naties in top had. Drieduizend huizen door brand verwoest in rood China HONGKONG. Tengevolge van een geweldige brand, die 26 Mei te Hankou op vier punten uitbrak, zijn bijna drieduizend huizen verwoest cn vierhonderd gedeeltelijk bescha digd. Door de onervarenheid van de brandweer woedde de brand 24 uur lang. Zeshonderd personen, van brandstichting beschuldigd, zijn ge arresteerd. STOCKHOLM. Zweden zal met ingang van 1 Julj het uityjoerrecht op krantenpapier verhogen van 200 tot 260 kronen per ton. Atlantische vloot is thans begonnen met oefening „Progres" (Van een onzer redacteuren) AAN BOORD VAN HR. MS. „VAN EWIJCK". In drie groepen zijn Zondag de schepen die tot de Atlantische oefenvloot behoren van Frankrijk uit de Oceaan ingestoken om een begin te maken met dc „Progres"-inanoeuvres. Uit Cherbourg gingen dertien onderzeeërs naar buiten om zich in hinderlaag voor het convooi te leggen. Uit de baai van Douarnenez voeren in de vroege morgen het vliegkampschip „Indomitable", twee kruisers cn dertien jagers de hoge zee op en na de middagrust verlieten elf fregatten en liet convooi de liefelijke baai. Slechts enkele Bretonse burgers waren getuige van het majestueuze schouwspel. Voor de bevolking van de nabije kust was het begin van de manoeu vres al dra merkbaar. Vroeg in de middag dreunden lange onheilspel lende salvo's van de 20 c m. artille rie over Bretagne ofschoon zij vijf tig mijl ver in zee werden afgevuurd Ons fregat kreeg allereerst de op dracht in volle zee met behulp van een lijn materieel over te nemen van de in volle vaart naast ons va rende „Tromp". De manoeuvre ge lukte feilloos en werd door de aller- hoogsten en de allerlaagsten adem loos gadegeslagen. Louis de Brouckère overleden BRUSSEL Louis de Brouckère, een van de apostelen van de Belgi sche socialistische beweging, is van daag. juist na zijn 81ste verjaardag, overleden. De Brouckère. afkomstig uit een welgesteld burgerlijk milieu, sloot zich als student bij het socia lisme aan en werd later als hoog leraar in de sociologie aan de Vrije Universiteit van Brussel een van de bekendste en boeiendste propagan disten der B.S.P., die wegens zijn doctrinaire onverzettelijkheid door Emil Vandervelde het „geweten van de partij" werd genoemd De Brouckère. die senator, minis ter van staat, voorzitter van de So cialistische Internationale en Vol- kenbonds gedelegeerde is geweest schreef nog tot kort voor zijn dood wekelijks hoofdartikelen in de grote socialistische bladen. Margaret Truman, dc 27-jarige dochter van de Amerikaanse pre sident (links) is Zaterdag in Lon den aangekomen, waar zij op Wa terloo Station werd verwelkomd door de Amerikaanse ambassadeur Walter Gifford cn zijn echtgenote. Miss Truman zal, na een negen- daags verblijf in Engeland, Neder land, Belgie, Luxemburg. Frank rijk en Itahe' bezoeken De doch ter van de president, een zangeres over wier talent in Amerika de meningen sterk verdeeld zijn, zal gedurende deze reis haar stem sparen. „Misschien, dat ik voor de koning en koningin van Engeland echter een uitzondering zal ma ken", aldus miss Margaret. Bradley wenst Spanje in Atlantisch Pact PARIJS De voorzitter van de Amerikaanse commissie van staf chefs. generaal Bradley, heeft zich hier op een persconferentie uitge sproken voor opneming van Grie kenland, Turkije en Spanje in het Atlantisch Pact. Hij kwam zich per soonlijk in Parijs en Londen op de hoogte stellen van de "tand der be wapening en voor besprekingen over hetgeen er nodig was en wat men in Washington in dit opzicht zou kunnen doen.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1