TABSVENSTER J Dr Miedema gaat Remonstrantse Gemeente verlaten Emeritaat voor groot Amersfoorter Neptunus verliest na spannende strijd ONS POSTDUIVENNIEUWS SEC gaat naar Bosstraat Geen animo voor mesten van baconvarkens? Utrechts elftal samengesteld Noteert U even De verdediging van minister Wemkners 2 Dinsdag 5 Juni 1951 (Van een onzer verslaggevers) Op 23 September a.s. zal een werkelijk groot Amersfoorter zich uit het openbare leven van onze stad terugtrekken. Op die datum neemt dr. R. Miedema In een laatste kerkdienst afscheid van de Remonstrantse Gemeen te. die hij 33 Jaar als voorganger heeft gediend. Ook het andere werk, dat dr. Miedema in Amersfoort verrichtte, legt hij neer, om zich volledig te kunnen gaan wijden aan het directoraat van het Instituut voor Religieuze en Kerkelijke Kunst in Utrecht, dat ook nu al veel van zijn tijd in beslag neemt. We z(jn deze nu 64-jarige predikant in zijn woning gaan opzoeken, en werden ontvangen in een ruime studeerkamer, waar boeken, brochures en bladen met aantekeningen een sfeer hebben geschapen, die zich maar met één woord laat omschrijven: arbeid. Arbeid op velerlei terrein. „U heeft Uw werk als predikant heel ruim gezien," zeiden we. Het antwoord luidde: „Ik zag het zoals we het moeten zien. Wie leiding geeft in een ge loofsgemeenschap, moet zich daartoe niet beperken, maar iets laten uitstra len naar de burgergemeenschap en op deze wijze zijn idealen op sociaal en cultureel gebied in praktijk brengen. Dr. Miedema heeft dit gedaan, zijn hele leven lang. Met zijn volle persoonlijkheid heeft hij voor zijn mede mensen gewerkt en gestreefd en hen geloof en levensvreugde gebracht. Arbeid op velerlei terrein Zijn jeugd bracht de nu al grij zende predikant door in Rotter dam, waar hij het Erasmiaans Gymnasium bezocht. Hij had daar o.a. les van de dichter Leopold. ..Het was een mooie tijd...." zegt dr Miedema met een glimlach. Later ging hij in Leiden theolo gie studeren. Op 17 November 1912 deed hij zijn intrede in Schoon hoven Waarom juist daar? „In Schoonhoven was in geen honderd jaar een predikant geweest, en nu werd ik er als hulpprediker naar toe gezonden", hoorden we. Het volgend jaar veranderde de func tie echter al in die van predikant. Er was daar in het stadje aan de Lek heel wat te doen voor iemand, die er opvattingen op na hield, zoals we hierboven hebben beschreven. De eerste wereldoor log kwam; het grote artillerie- depót herbergde talrijke militai ren. waarvoor dr Miedema veel werk op cultureel terrein verrich te. Een van zijn eerste daden was het oprichten van een militair te huis. De malaise in de zilverindus trie bracht ook op sociaal gebied arbeid voor de jonge predikant. Hij trok zich het iot van de werk lozen aan en deed veel om hen in hun moeilijkheden terzijde te staan. SERGEANT MIEDEMA De militaire dienst en de mili tairen hebben een belangrijke rol gespeeld in ds Miedema's leven. Hij stelde zich op het standpunt, dat een predikant niet vrijgesteld van dienst hoorde te worden, en vervulde dus zijn dienstplicht a's zovelen. Toen hij de sergeantsrang had was het zijn bedoeling ser geant-majoor te worden. Men be sliste echter anders en maakte hem reserve-veldprediker. Hij had dus zijn normale werk in de gemeente, maar in zijn vrije tijd trok hij er op uit, langs de kampen en de hos- pitalen. Hij preekte voor de sol daten, jaren lang, en bovendien werkte hij mee aan de ontspanning van de jongens langs de grenzen. Tot hij in 1918 een beroep aannam naar de Remonstrantse Gemeente in Amersfoort Op 18 Januari deed ds Miedema zijn intrede in de kerk in de Herenstraat. Ds Hooykaas bevestigde hem, en de eerste rede, die de nieuwe predikant in Amers foort hield, was naar aanleiding Dr R. MIEDEMA van Handelingen 36 „Wat ik heb dat geef ik U." Zou er één tekst zijn, die de persoon van deze man beter karakteriseert? Want ook in onze stad beperkte hij zich niet tot het werk in zijn gemeente, die zich nu van 150 tot ongeveer 500 leden heeft uitge breid. De militairen hadden zijn aandacht en ook hier was een van de eerste dingen: het stichten van een militair tehuis aan de Korte Gracht. „We hadden 't er uitste kend, al werd het gebouw in de loop der jaren er niet beter op", zegt ds Miedema. Vyf en twintig jaar was de pre dikant ook belast met de leiding van de Amersfoortse afdeling van de Nederlandse Protestanten Bond, het overkoepelende orgaan der vrijzinnig protestanten Deze func tie heeft hij echter een aantal ia- ren geleden overgedragen aan ds Gosses, omdat hy vond. dat hier een jongere kracht beter op zijn plaats was. GEEN RUST 3y de niet-kerkelijken is ds Miedema vooral bekend door zijn leiding van twee lichamen op so ciaal en cultureel gebied. In 1919 kwam hij aan het hoofd te staan van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en een jaar later van de Volks Universiteit. „Ik kon dit doen in volledige samenwerking met mijn ambt", horen we. Weer dat ruime begrip van zieleherder. Nu ds Miedema als voorzitter van beide instituten is afgetreden heeft men aan zijn wens het voor zitterschap in één hand te houden, gehoor gegeven. Daardoor kan het een tegen het ander worden afge wogen. We vroegen de toekomstige eme ritus predikant naar zijn plannen. Rust? O nee, geen sprake van, is het antwoord. Ik heb mijn privaat docentschap in Utrecht en Leiden vorig jaar al afgezegd, juist om me volledig te kunnen gaan wijden aan het Instituut voor Religieuze en Kerkelijke Kunst in Utrecht, waarvan ik sedert 1938 directeur ben. Ik blijf echter in Amersfooit wonen Om dat laatste zijn we verheugd. We zouden ds Miedema niet graag in onze stad missen, ook al heeft hij zich dan teruggetrokken uit de meeste van zyn werkkringen hier. DE A VONT UREN VAN KAPITEIN ROB In het kader van het gouden jubi leum van de afdeling Utrecht van de K.N.V.B. speelt het Utrechts pro vinciaal elftal op Woensdagavond 13 Juni in het Utrechtse stadion een wedstr.ijd tegen een Westelijk elftal. Voor de ontmoeting is de Utrechtse ploeg als volgt samengesteld: doel: Mosterd ('t Gooi); achter: Ockhuyzen (Velox) en Daudey (Hercules); midden. W. Visser (DOS). Bak ('t Gooi) en Bloemendaal (Elink- wük); voor: Freekamp (HVC), Poort ('t Gooi), Vonk (Elinkwyk), Schaap ('t Gooi) en Blom (Elinkwyk). Reserves: Van Kooten (Velox), Malcstein (HVC), H. Visser, Tem ming en Luiten fallen DOS). Op Zaterdag 14 Juli speelt een Utrechts elftal een wedstrijd tegen een Haarlems elftal. Ook deze ont moeting is geprojecteerd in het kader der gouden jubileum-feesten. Vermoedelijk zal een groot sport- defilé aan deze wedstrijd vooraf gaan. 1603. Wanneer Rob en Lupardi op de vliegen de schotel zijn terugge keerd, vraagt Rob aan de geleerde, waarom hij hem in vertrouwen leeft genomen en wat hij net dit alles precies bedoelt. „Ja." zegt de geleerde, „om je de waarheid te zeggen: ik heb nu die twee planeten wel ge maakt je kunt ze bei de als afzonderlijk na schouwen en ik heb ze daarom maar Romeo en Julia genoemd, omdat ze toch ook weer bij elkaar horen maar het komt er nu op aan te onder zoeken of ze ook inder daad bewoonbaar zijn. Zou jij niet als eerste mens naar mijn planeet willen vertrekken?" Daar moet Rob even over nadenken. Maar htj kent Lupardi veel te goed om niet te weten, dat hij geen kans zal hebben om te ontsnappen Min of meer is hy zijn gevangene, al moet tuj er bij zeggen, dat hij goed wordt behandeld. Brutus verzorgt hem en Skip uitstekend. 55' In Bosbad „Birkhoven" speelde het eerste heren-zevental van „Neptunus" voor de Zomercompetitie KNZB zijn eerste waterpolowedstrüd tegen Nep tunus Arnhem. Ondanks de lage temperatuur van het water werd er enthousiast gespeeld door twee gelijkwaardige tegenstanders. De Arnhem mers beschikten in de aanval over de uiterst gevaarlijke Wim van Setten welke speler twee van de drie Arnhemse goals voor z'n rekening nam. De thuisclub verknoeide enkele fraaie kansen en bracht het niet verder dan één doelpunt. Het werd dus een 31 zege voor Neptunus Arnhem. Krakende wagen in beslag genomen Het was een miserabel stelletje dat over de weg trok. Een truck met opleger, waarop 9.000 kg palen. De oplegger was echter in verre staat van „ontbinding". De ijzeren en houten leggers vertoonden breu ken, waardoor de grote last elk ogenblik kon gaan schuiven. De politie achtte het, in verband met de veiligheid van het verkeer niet verantwoord het spul verder te laten trekken Daarom werd de be stuurder bevolen naar de achter plaats van het politiebureau te rij den. De vervoerder zal naar andere middelen moeten omzien om zijn 9 ton palen te vervoeren. Begin van brand bij N.V. Bronswerk „Groot alarm" werd in de fabrie ken van Bronswerk aan de Brabant sestraat geslagen, toen 'n slang van 'n gasfles losschoot en door vonken een begin van brand ontstond. Actief personeel kon door snel optreden erger voorkomen en de inmiddels gewaarschuwde Amers foortse brandweer behoefde geen dienst te doen. GRAND THEATRE (t.m. 6 Juni): ..Tot de rand van de afgrond" („Edge of doom''). 13 jaar. Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur: Overige dagen: 2.30. 6.45 en 9 uur. ..Donderdagcyclus". 7 Juni. 2.30. 6 45 en 9 uur: „Quartet". 18 jaar. CITY THEATER: .Young man with a horn" (De jongen met de trompet). 18 Jaar. Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur: Overige dagen: 2 30. 6-45 cn 9 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag t.m Maandag: „De dodende straal", 18 Jaar. Vooraf „Duistere machten". 18 jaar. Van Dinsdag t m. Donder dag- „Ingerukt mars!', elke leeftijd Vrijdag en Zaterdag 2.30. 6 45 en 9 u Zondag: 2. 4.13. 6.45 cn 9 uur. Overi ge dagen- 2 30 en 8 uur. CITY THEATER SOESTDI.TK. van Vrij dag t.m. Maandag: .Het geheim van drie moeders". 18 Jaar. Van Dinsdag t.m Donderdag' „Alles goed ln Hollywood", elke leeftijd. Vrijdag 8 uur: Zaterdag- 2.30. 6 45 en 9 u Zondag: 2. 4.15. 6.45 en 9 uur: Ove rige dagen: 2.30 en 8 uur. OPENBARE LEESZAAL Uitlening volwassen 25 en Dinsdag- en Vrlldagavond van 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag- en Zaterdag middag 2304.30 uur. OPENBARE LEESZAAL filiaal Soea- terkwartler (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag, en Vrl1dagavon<j van 7—8 uur. R K. OPENBARE LEESZAAL: Ultle- nlng 11—12.30 en 2 30—5.45: en Maandag- en Vrijdagavond 7—9 u. Voor kinderen Woensdag 35 en Vrijdag 4—5 uur. APV „De Koerier" Uitslag wedvlucht uit Orleans af stand 534 km. Duiven ln vrijheid om 10.30 uur Aankomst eerste duif Zon dag om 19.49.32. Laatste duif Maandag 6 2.53. K.p. 1 en 2 Speciaal 1 2 3 4. Aangewezen 25 cent 1 en 4. Aange wezen 10 ct 2 en 7. A v. Plateringen 1 7 15; C v Zwol 2 8 10: C. de Gans 3 13; Zoegard—Ruitenbeek 4 5 21; J- Meerbeek (Jr.) 6: J. Ising 9 11 14 20: G. Veenendaal 12 16: A. Dieters 17 25: W. Rammers 18 19. C. Gcurtsen 22: J. Len^ink 23; E Koudijs 24. A.P.V. „De Ordonnans" Uitslag wedvlucht Orleans, 534 km. In cone 472 duiven. Aankomst le duif 7 29.31. laatste 8 58.5. Aangew. 25 ets no. 1 en 3. Aangew. 20 ets no. 4 en 8. 15 ets no. 2 cn 12; 10 ets no 7 en 11: 5 ets no 9 en 17 K. Poule no 1. Speciale, nos 1 t/m 16 Winnaar. Jan v d Brom Wisselbeker: N. de Waal. N. de Waal 1. B. Burg 2: W. Buitink 3: A Lablans 4. 16; A. Wlckart 5. 12, 17. 41. 49 90. 117; T Harteman 6. 36. 64. 103. 118; P Bos 7. 22. 24. 47. 69: M. v. d. Kuilen 8. 15. 27; Jan v. Voorst 9. 55. 63. 91. T v. Bocijcn 10. 31. 80: W Gerth 11. 19. 25. J. Levenhorst 13. 21. 60. 70; C v. Bocljen 14; P. Wolffcnbuttel 17. 20. 30. 37; J. Hoenholt 18: Chr. Wlndhouwer 23. 43. 46. 48; J. Burgsteden 26. 39. 42. 51. 53. M. v Keken 28. 34. 58; W. de Winter 29 96: G de Graaff 32. 78; L. Biezen- bos 33. 45: W. v. Dam 35; S. Visscher 38. 44. 66. 68. G. Veenendaal 40. 65; Joh. v Voorst 50 83. 86. G. de Valk 52; A Kraak 54. 107; P v Hoorn 56. 82. 102; P. Wijnands 57; E. v Wilpen 59: Jans v d. Berg 61. 71. 112: D. v Loveren 62, 105, C. v. Putten 67. 113: G. Haarmans 72; E Woudenberg 73; A. v. Leeuwen 74. Ill; G. Veldhuizen 75. 114; J. Isong 76: C Essenburg 77; J Bolhaar 79, 116; M. Dekker 81: D. Koops 84; Th v. d. Bogt 85;H v. d. Lisdonk 87; J LUnsveld 88: A Hoek 89: V/. Florijn 92; G. v. Door nik 93. 95; C. Meijer 94; Th Pecrenboom 97 G Renes 98: G. Hagebcuk 99; Th Corbee 100; L. te Kulve 101. A. Kaal 106; J. Heideveld 108: J. v. Duinen 109. 115, H. Flis 110. APV „Pro Patria" Wedvlucht van No.von uit. Afstand 332 k.m In concours 159 duiven. Duiven Onderscheiding voor de heer H. J. Velinga De burgemeester van Amers foort heeft hedenmorgen uitgereikt de ere-medaille in zilver, verbon den aan de Oranje Nassau orde aan de heer H. J. Velinga, verte genwoordiger der firma Blikman en Sartorius. De onderscheiding is aan deze heer verleend bij diens 50-jarig dienst jubileum. Burgerlijke stand 4 Juni Geboren: Maria Helena, d. v. T H. v. d. Berg en G J J. M. de Beer; Melisje. d van G. v. d. Berg en W J. Bruines: Wllhelmina Johanna Gerrltje. d. van J. P. v. d Hoek en W. Snijders; Diederik Frederik, z van M. A- Boomker cn M. H. Meilink; Margaretha Magdalena. d van M A. Boomker en M. H Meilink: Carlo Ferdinand, z. van W. P. Smits en H. Pleiss: Hendrik Bernard Jan. z. van B. J. te Roller en J. W. Boshuizen; Jo- landa Wllma Jacquellna. d. van J. Stots on T. A. de Booys, Wllhelmina Carolina d. van P. Hoksbergen en P. Berendsc. Getrouwd: J I. van Doornick cn J. J. C. van Hasselt. Overleden- Jacobus Kuljper, 57 jr., geh. met H. Werges: Grietje Lljnsveld. 63 jr., geh. met D. van Burgsteden; Ma ria Gljsberta van Plateringen. 67 jr.. geh. met A. Koenen: Antonle Bont. 1 j.- Gerrit Hendrik Pleter v. d. Linden, 40 Jr., geh. met J. van Eldert; Allegon- da Elisabeth Broenland, 17 jr., ongeh. GEEN SPREEKUUR Wethouder J. Koopman houdt Donderdag a.s. geen spreekuur. in vrijheid 11.30 uur. Wind Noord-Oost. Aank. le prljsw. duif 4 47.13 uur. idem laatste 6.8 23 uur. Dc aangewezen 10 ct. werd gewonnen door C. Rijn met no. 1: idem 25 ct. door W. B. A. de Graaf met no. 2. De schecrweg door C Rijn met no. 1. Speciaal 10 ct. no. 12. 2. 3, 4. 5, 8- C. Rijn 1, 14. 21. 22: W. B. A. dc Graaf 2. 3. 4. 9; J. Hommerson 5. 19; W. Krusse 6. 40; J. D. P. van Garderen 7. 25: G. A. Koelman 8: G- Hienekamp 10. 20; G. Witteveen 11J. G. van Pla teringen 12: G. van Ree 13: Joh. Kas- perts 15. 30; W. Kempkes 16: R. Lam mens 17. 34; B. van Kullen 18. 24; D. van Oolk 23: H. J. Dickcrhof 26; W. Th. Pot 27, 39; J. R. Schoonman 28: K. van Midlum 29: E. de Jonge 31; G. Eising- horst 32; C. de Vries 33: W. Brink 35; F. Lappaln 36; H. Ipenburg 37; H. Zwan 38. APV „De Zwaluw" Aankomst eerste duif 18 uur 27 min. 24 sec.; laatste duif Maandag 6 uur 7 min. 17 sec.; aangewezen 25 cent 1, 2; aangewezen 10 ct. 7: speciaals 1, 2. 3; R P. 1. 2. P. v. d Brink 1. 3: J. Vos 2. 9. 11. 12, 17; G. v. d. Matten 4; W. Dijkhuizen 5. 10. 16. p. van Oven 6, 15; L. Jachtenberg 8: 13. 14. Gerrit de Bruin redt Amersfoorts eer Na enkele vergeefse pogingen van Jan de Gans gaf van Sctten Arn hem al spoedig de leiding. Dsn on houdbaar doelpunt voor keeper v. d. Vlasakker. (0-1). Beide doelen werden herhaalde malen onder schot genomen, doch de respectievelijke verdedigingen domineerden voor rust. Rust 0-1. Ook na de hervatting was van enige meerderheid geen sprake. Eén der Arnhemmers werd door scheids rechter Van As, wegens afzetten, het water uitgestuurd. Niet direct maakte Amersfoort van deze gele genheid gebruik om gelijk te ma ken. Van Setten kwam eerst nog aan bod met een gevaarlijk schot dat v. d. Vlasakker maar net on schadelijk kon maken. Gerrit de Bruin zorgde bij de volgende aan val in vrije positie voor het enige Amersfoortse doelpunt. (1-1). De Va ter polozeventallen zomercompetitie In „De Zwemkroniek" blijkt dat de Amersfoortse poloclubs met de navolgende zeventallen zullen uit komen: Dames: A.Z.P.C. I: T. Huisman, L. Lagerwaard, A. Pon. J. Mosterd Minten, H. Lieuwes, A. Bodemeijer en T. Raebel. Neptunus I: I. de Gans, R. Kuiper, J. de Jong, N. de Wilde. T. de Wil de. A. Schreuder en J. de Vries. Heren: A.Z.P.C. I: F. Insigner, H. de Jongh. W. Droog, W. Jansen. G. Mosterd, W. Mosterd en Th. Mos terd. Neptunus I: J. v. d. Vlasakker, P. Heilijgers, W. Dekkers, J. de Gans, N. Keizer, G. de Bruin en B. Rühl. OVERSCHRIJVINGEN Blijkens „De Zwemkroniek" heb ben de navolgende zwemmers over schrijving aangevraagd: A. J. Hafkamp van A.Z.P.C. naar P.C.G. in Gorcum H. Mol van Neptunus naar Flevo in Nijkerk. Gevonden voorwerpen vat» 2 tot 5 Juni Hamer, vulpotlood, Lippsleutel, paar kousen. sjaaltje, parel kettinkje, tas met lnh muntbiljet, riem. handschoen. 2 sleutels, portemonnaie met lnh., cein tuur, overgordijnen, moersleutel. cein tuur, ballpointpen, kettinkje, portemon naie, bijbeltje en psalmboek, dasspeld, 2 contactsleutels, boekje van de NSB. étui inh. buskaart, bindtouw, militaire 18; E. Hilhorst 7. tas met inh., kettinkje met hanger, kin- G. L. ten Hoove dertasje, vulpen, bril, muntbiljet, vul potlood. strijd werd heviger en men nam geen risico's. Met een handige ma noeuvre doelpuntte Van Setten uit een goed aangegeven bal voor de tweede maal. (1-2). Nic. Keizer had bepaald pech met een hard schot tegen de paal. G. de Bruin liet voor Neptunus Amersfoort de mooiste kans onbenut door voor open doel over te schieten. Linksvoor Fooy van Arnhem bracht even voor het eind signaal met een goed schot de over winning in veilige haven. Einde 3-1 voor Neptunus Arnhem. Benoeming aan KNMI DEN HAAG De minister van Verkeer en Waterstaat, de heer Wemmers, heeft op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Stufkens (PvdA) in zake de be noeming van een nieuwe directeur aan het KNMI te De Bilt het vol gende geantwoord: Behalve de zuiver wetenschap pelijke taak heeft het instituut een maatschappelijke opdracht: de aan wending van de resultaten van ue wetenschappelijke arbeid ten be hoeve van landbouw, scheep- en luchtvaart en vele meer algemene maatschappelijke belangen. Tot dusver is in de hoofdleiding uitsluitend de dienstbaarheid aan de wetenschap tot uitdrukking ge bracht. Het ls onder bepaalde om standigheden, met name in tijden als de tegenwoordige, wenselijk, dat in de hoofdleiding het tweede deel van de taak vertegenwoordigd is. Als vooropstaand moet daarbij worden gesteld, dat voor de goede uitoefening van de maatschappe lijke werkzaamheid een zoveel mo gelijk vrije beoefening van de zui vere wetenschap een eerste ver eiste is. Een man van wetenschap pelijke vorming, met ruime alge mene bestuurservaring, kan hier aan voldoen. HARSKAMP BENOEMD Mej. F. C. Gerrits, onderwijzeres aan de School met de Bijbel alhier, is als zodanig benoemd aan de Prin ses Margrietschool te Apeldoorn. De datum van haar benoeming is vermoedelijk 1 September. SOEST In een op Maandagavond gehou den buitengewone ledenvergadering van de voetbalvereniging SEC ver gaderde men over de inhuur van een nieuw speelveld. De voorzitter, de heer O. L. Zim merman. deelde mede, dat het be stuur er in is geslaagd, twee ter reinen te huren voor de tijd van 30 jaar, gelegen naast hotel „Bos en Duin" aan de Bosstraat te Soest (het voormalige Soest-terrein). Dit ter rein, dat in eigendom toebehoort aan de tegenwoordige eigenaar van „Bos en Duin", de heer M. Bergers, kan SEC huren voor de tijd van 30 jaren, doch de terreinen moeten ge heel worden omgeploegd en met zoden worden bedekt. Een Soester en goed SEC-supporter wil deze kos ten geheel voor zijn rekening ne men. zodat SEC alieen de huur voor twee velden, zijnde 650 per jaar, heeft op te brengen. Het voorstel van het bestuur om de twee ter reinen te huren werd met algeme ne stemmen aangenomen. GEVONDEN VOORWERPEN Als gevonden voorwerpen zijn aangegeven: Jonge hen; bruine kinderschoen; achterklep van auto; zwart-bonte koe; kindermanteltje; padvindersriem; rood etui met enig geld; beige regenjas; rood etui met pen en potlood; medaille aan lint; sleutel met ring; zilverbon van 1.donker blauw jasje; broche (3 dubbeltjes); zonnebril; zwarte vulpen; klein hondje. OVERTREDING BOUWVERORDENING Tegen de Soesterberger J. B. werd proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de bouw verordening. B. had clandestien een houten loods gebouwd en deze tot woning ingericht. Nieuwe bestuursleden in Prot. Bond De Vrijz. Godsdienstigen afde ling Soest van de Ned. Prot. Bond, hield haar jaarvergadering in het gebouw „Religie en Kunst" onder voorzitterschap van de heer M. van Veeren. Mej. C. E. Jolles, de voorgangs ter, sprak enige woorden ter over denking, waarna zij een verslag uitbracht over haar werkzaamhe den gedurende het afgelopen ver enigingsjaar. De kascommissie had de boeken en bescheiden van de peningmees- ter in de beste orde aangetroffen. De obligatienummers 53 en 144 werden uitgeloot. De nieuwe kas controle-commissie zal dit jaar ge vormd worden door mevr. Meurs en de heren Endel en Kruijff. Bij de bestuursverkiezing wer den de aftredende leden, de dames Balt en Slagter herkozen, terwijl in de vacature voor penningmeester werd benoemd, de heer J. G. de Wit. De heer W. J. Drijber werd als aanvullend bestuurslid gekozen. De heer J. Mol zal zich tijdelijk met het secretariaat belasten. De voorzitter sprak woorden van af scheid tot de penningmeester, de heer K. de Vries. Tegen de statuten-wijziging had niemand bezwaar en het bestuur werd gemachtigd de vereiste re dactie-wijziging aan te brengen. Een bedrag van 511.— werd toegezegd door de leden aan het voorgangersfonds. NUTSSPAARBANK SOEST Bij de Nutsspaarbank te Soest, bijkantoor van de Nutsspaarbank te Amersfoort, werd in de maand Mei ingelegd een bedrag van 100.939.65. terugbet. 98.050,73. Het aan de inleggers verschul digde kapitaal bedraagt thans 1.005.213,01. Er werden 34 nieu we boekjes uitgegeven. 482 Kinde ren namen aan het schoolsparen deel. die in 1 100 stortingen een be drag spaarden van 661,28. Stichting van de Landbouw acht politiële der Regering niet stimulerend DEN HAAG. De persdienst van de Stichting voor de Landbouw maakt bekend, dat naar de mening van de hoofdafdeling veehouderij der Stichting de nieuwe richtprijs voor baconvarkens geen stimulans inhoudt voor do varkenshouderij. Op zich zelf ls de prijs van 2.38 per Kg op 1 Augustus redelijk, doch het is dc vraag of de boeren, gezien de grotere risico's, deze prijs voldoende zullen achten om tot baconmesterU op grotere schaal over te gaan, hetgeen nodig is ln verband met het bacon- contract met Engeland. Men kan, aldus wordt betoogd de redenering opzetten, dat een systeem van oplopende prijzen vol komen billijk is, omdat de var kens welke nu reeds een zeker ge wicht hebben bereikt, ten dele ge- Klop Een veteranen-elftal van de politie heeft tegen „jeugdige" poli tiemannen gespeeld. ,X>e oudjes deden het nog best" en wonnen, na leuke strijd met 3-1. Vacant ie ET Stadsvenster staat open. Van buiten drin gen geluiden naar ons door. Een vogel fluit schel. Ergens huilt een kind. Op de Snouckaertlaan jakke ren auto's voorbij. Wij kij ken uit het venster in de tuin. Het ziet er lief uit. De bomen zitten frisgroen in hun blad. Het gras draagt al pluimen en de wind blaast pluisjes weg van de witte bolletjes der paardenbloemen. Dat is dan een stadstuin. Hoe moet het straks zijn als wij buiten vacantie genie ten? Het is goed nu aan die dagen te denken. De stad uit, ver weg van het jach tende leven. Geen krant meer om aan te denken, geen autogetoeter, geen Van al dat geroezemoes niets meer. Alleen nog maar rust. De stilte kan weldadig zijn. De stilte, die men al een kwartier gaans buiten Amersfoort vindt. In het groen verscholen staan wat huisjes aan de wegkant. Een man wroet in de grond. Hij lijkt er mee ver groeid. Netjes zet hij jonge plantjes, rij na rij. Een ge zellig knorrend varken schuurt zijn bast tegen een knoestige wilg. Vogels ju belen, het is feest: een feest vanstille landelijke rust. Daarom denken wij zo zo hartstochtelijk aan onze en uw vacantie. Trekt er op uit straks. Heus, u hoeft niet ver te gaan om te ge nieten. Rode bal Gertje Hoogeveen van de Woestijgerweg. die zijn rode bal kwijt was, lacht weer. Niek Verweij uit de Marconistraat leest trouw het Stadsvenster. Hij wist dus dat Gertje erg treurde om zijn verlies. Niek wist nu ook waar hij de bal moest terugbrengen. Hij deed dat prompt. Nu zijn er twee bly, Gertje en Niek. En zo is deze ge schiedenis van 'n rode bal ook weer uit de wereld. Zilvervloot De schepen van de zil vervloot blijven binnenva ren. Gisteren kregen wij vrachten zilverpapier en capsules van mej. Beek, Vondellaan 25 en van mevr. Van Kuik, Flantsoen West 16. Zo blijft de zilverpapier actie rustig doordraaien. Dat moet ook wel, want er is heel veel nodig om tot het gewenste doel, een ge leidehond voor een blinde stadgenoot, te geraken. Ons vertrouwen is vol komen op u gericht. Met het enthousiasme, waarme de men tot op deze dag onze actie steunt moeten wij wel slagen. De Beyaard Er komt deze maand geen Beyaard in uw bus. Ja, het is zelfs zo, dat de Amersfoortse Gemeenschap gedurende de zomermaan den geen Beyaard laat ver schijnen. Daar moet u de A.G. niet lelijk om aan kijken. Het is voor vele Amers- foorters misschien beter, dat zij de hand_ in eigen Jubileum „Ik heb nu al tweehon derd maal Iets gezegd, maar ik heb nog nooit gelijk ge- even aan t Stadsven ster. Tel 4291; Iedere morgen van tien tot twaalf uur. boezem steken. U vindt het mannekc toch achteraf wel jammer, v*nrnn'"Tan dat de Beyaard met ver schijnt. „Het was toch wel een aardig blad," zegt u nu. Ja, maar voor dat aar dige blad is geld, veel geld nodig. Ook 't overige werk van de AG vraagt veel geld. Het adres van die AG is nog altijd Zuidsin gel, derde bruggetje vanaf de Varkensmarkt. Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig. Kom over die brug! Kunt u De Beyaard mis sen? Wij niet! Autotocht I Voor de autotocht van Ouden van Dagen op Za terdag 9 Juni a.s. komt het organiserend comité nog twee auto's tekort. Twee trouwe medewerkers zijn namelijk op de betref fende dag verhinderd. Wie stelt alsnog zijn auto beschikbaar? Bel de heer Stam, Schimmelpen- ninckkade. Autotocht II Hier volgt nog een ver antwoording van ontvan gen bijdragen voor de acht tiende autotocht Amers foortse Ouden van Dagen: Vorige verantwoording f 571. N.N. 25.— Mevr. B. 1. Mevr. E. v. R. 2.50 P. de V. 2.50 L. 5.— P. en BI. gasthuis 40. Wed. v. D. 2.50 v. d. D. 2.50 Bijdrage personeel Amersf. Courant 18.60 Per giro: Mevr. S. C. des T. 2.50 Mevr. H. C. G. 3.— 8e vérantwoording f 676.10 WACHT eens even heren", zegt beurt schipper Los. „Jullie schrij ven nu wel van die kern achtige stukjes over een moeilijk transport van ke tels, maar dat ls zo'n kunst niet!" En dan vertelt mijnheer Los, die zijn sporen in de binnenscheepvaart wel ver diend heeft, nog veel meer. Over de tijden waarin men nog met de beurtschippers rekening hield. „Nu wil men deze mensen blijkbaar helemaal van de kaart hebben," zegt de heer Los een tikje wrevelig. „Twin tig ton, 't is wat. Daar draaiden we al vijftien jaar geleden onze hand niet voor om. Toen maakten wij geen herrie langs de weg, want de ketels gingen het ruim van ons schip in en op het water hadden geen gemier." Zo, dat was er uit. Eigen lijk heeft mijnheer Los wel gelijk. Waarom maakt men zo weinig gebruik van de binnenscheepvaart? Moet alles per se over de weg? Dat het vijftien jaar ge leden ook per schuit goed ging, blijkt wel uit dit plaatje. Twee ketels, van tien ton elk, gingen de schuit in. Ze werden net jes afgeleverd bij het mu seum Boymans. Niet dat ze daar aan de wand zijn ge hangen. Nee hoor, ze moes ten dienst doen voor de verwarming en dat doen ze nu nog. Mijnheer Los heeft gelijk als ie es op zijn poot speelt. Beurtschippers moeten ook levep, o zo! voederd zijn met veevoeder, dat te gen de oude prijs gekocht was. Maar als men deze redenering, die theoretisch volkomen juist is, volgt, houdt men geen rekening met de werkelijkheid. De werkelijkheid ls, dat de boer aan de ene kant rekent met de prijs, die hij nu voor de var kens kan maken, en aan de andere kan met de prijs, die hij nu voor het voer moet betalen. Geen enkele theoretische redenering kan de boer hiervan afbrengen. Indien de rege ring baconvarkens wil hebben om aan het contract met Engeland te voldoen, zal zij meer rekening moe ten houden met de werkelijkheid dan met theoretische volkomen juiste overwegingen. Als tweede bezwaar wordt aan gevoerd, dat de Regering te vaag is ln haar mededelingen over de be schikbare hoeveelheid voer voor de baconmesterij. Als de Overheid b.v. voor tien maanden de huidige vee voedernormen zou waarborgen, a®l er meer kans bestaan, dat het ba- concontract met Engeland ook ln verdere toekomst zal kunnen wor den uitgevoerd, dan wanneer zij zich slechts beperkt tot vage ver wachtingen, waaraan de varkens houder geen enkel houvast heeft. Het baconcontract met Engeland is niet alleen voor de boer, maar ook voor het gehele economische leven van ons land te kostbaar dan dat het zou mogen mislukken. De Overheid zal dus, aldus wordt geconcludeerd, zowel een zodanige voederbeleid als een zodanige var- kensprijspolitiek moeten voeren, dat daarin voor de boeren voldoen de stimulans ligt om de varkensmes- terij op een gunstig niveau te bren gen. •- Boterbloemenplaag in onze weilanden (Van een onzer redacteuren) Hoe het komt. kan de plantenziekte - kundige dienst niet vertellen, maar de Nederlandse boer gaat dit jaar gebukt onder een boterbloemenplaag. De weilanden zijn een lust voor het oog voor wie er langs komt, doch voor de boer levert deze overvloed van gele bloemen een groot nadeel op: de koeien lusten de boterbloemen niet. waardoor de weiden niet behoorlijk afgegraasd kunnen worden. Er be staat een uitstekend middel ter be strijding van het hardnekkige gel® onkruid: bespuiting met monochloor- methylphcnoxiazljnzuur bevattende middelen tijdens de bloei. De koeien moeten dan echter een paar dagen uit de wei. wat ook al weer veel narig heid met zich meebrengt. Door het late voorjaar ls de bloei van de boterbloemen erg laat. Meestal staan zij in April al te pronken met hun glimmend gele tooi. Dan geeft de bestrijding geen moeilijkheden, om dat de koeien nog niet in de wel zijn-

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2