Troebel water: Verplaatsing Ambonezen was misgreep .Naaimachine der toekomst draait op benzinemotor Verhouding tussen Rijk en Gemeente blijft probleem Wordt U gekweld Ex-kampcommandant staat vandaag terecht in Korea Maximumprijs voor melk blijft Verzoeningspoging in Griekenland niet geslaagd Indonesische wensen in zake RTC Brits-Amerikaans conflict over bezettingskosten Voorzichtig nou9 met al die tuinslangen! Fascistisch succes op Sicilië En het varken Dinsdag 5 Juni 1951 3 KOL. VAN SANTEN OP SCHIPHOL: Moorden in Indonesië dragen vrijwel nooit politiek karakter SCHIPHOL. Kolonel van Santen, de laatste Nederlandse militaire commandant in Indonesië, verklaarde Maandagavond bij zijn aankomst op Schiphol, dat de verplaatsing der Ambonezen naar Nederland „een nlis- greep" was en „een zielige bedoening". Velen hunner zouden z.L wel naar Ambon of een der andere eilanden hebben willen teruggaan, maar dit werd hun in feite door het bureau Zuid-Molukken in Nederland niet toe gestaan. Een groot deel der Ambonezen, dat besloot naar Nederland te gaan, heeft dit gedaan onder invloed van slechts enkelen. De Ambonezen hadden naar zijn mening zich als goede militairen moeten neerleggen bij de souverei- niteitsoverdracht. die door de Ko ningin is verricht. Er is in geheel Indonesië geen spoor van vijand schap te merken ten aanzien van de Ambonezen. Er was en er is dan ook niet de minste aanleiding om te denken, dat zij angst behoeven te hebben of zich in gevaar zullen be vinden. Een politieke moord komt vrijwel nooit voor. Een moord in Indonesië is meestal 'n roofmoord. Kolonel Van Santen zeide de rech terlijke beslissing inzake de Am- bonese militairen geheel onjuist te vinden. De Ambonezen hadden zijns inziens niets te duchten. „Waarom is de repatriëring der Ne derlandse militairen ongeveer met een jaar vertraagd?" was een van de vragen, die de kolonel werden gesteld. „Ten eerste zijn er tal van tech nische redenen geweest. En dan hebben de zaak-Westerling en de affaire op Makassar een vertraging in het schema ten gevolge gehad". Voor Westerlings acties zitten nog 25 personen gevangen. „Hij blies het vuurtje aan en trok er toen zelf tussen uit", aldus de kolonel. De verbinding tussen de K.L. en ZOEKLICHT OP: Kans op vrede j E hoop, dat door een overeen- komst een einde kan worden gemaakt aan de vijandelijkheden .n Korea, heeft een nieuw hoogte- punt bereikt. Dat is in hoofdzaak toe te schrijven aan één feit en twee veronderstellingen: 1. Amerika is bereid tot een wa penstilstand aan de 38ste breedte graad; 2. Rusland zou niet ongeneigd zijn onder deze voorwaarde, die op her stel van de oude toestand neerkomt, het Koreaanse avontuur te liquide ren; 3. Rood-China zou op grond van de enorme verliezen, die het gele den heeft, wel tot de overtuiging gekomen zijn, dat het bij een voort zetting van de oorlog niets te win nen heeft. Het vermoeden, dat Moskou, naar het voorbeeld van het Berlijnsc conflict, dat ook met een terugkeer tot de status quo ante eindigde, zich zou willen neerleggen bij een her nieuwde verdeling van Korea aan de 38ste parallel, schijnt niet onge fundeerd. Hoe slechter het de Chi nezen gaat, des te groter wordt de kans, dat Peking een beroep op het Russisch-Chinese verdrag van we derzijdse bijstand zal doen. Dat zou een totale oorlog betekenen en er zijn geen aanwijzingen, dat het Kremlin die op het ogenblik wenst. Houdt Moskou alle touwen in han den, zoals veelal wordt aangenomen, dan zou er dus inderdaad reden zijn, om aan vrede in Korea te geloven. Maar danst men in Peking werke lijk geheel naar het pijpen van Sta lin? Er is een andere theorie, die dit ontkent. Volgens deze zou Peking weliswaar de bondgenoot, maar ze ker geen satelliet van het Kremlin zijn. Verder zegt deze theorie, dat Peking zijn gehele buitenlandse po litiek gebaseerd heeft op de over tuiging, dat het grote doel van de Amerikanen de omverwerping van het regiem van Mao Tse-toeng zou zijn. Wanneer men deze overtuiging werkelijk in Peking heeft, kan de kans op vrede in Korea niet groot zijn. Want in dat geval is het niet aannemelijk, dat de Chinezen hun strijd in Korea, die zij als een strijd tegen Amerika zien, zullen opgeven. Daarvan zou eerst sprake kunnen zijn, wanneer de Amerikanen hun steun aan Tsjiang Kai-Tsjek op Formosa staakten. Daartoe echter kan Amerika, zolang de situatie in het Verre Oosten niet grondig ver- nderd is, onmogelijk besluiten. de Apri was tot het laatste toe zeer goed geweest volgens de heer Van Santen. Thans zijn uitsluitend nog in Indonesië achtergebleven een 2000 Nederlandse officieren en on derofficieren, die behoren tot de militaire missie. Onder hen bevin den zich geen soldaten. DEN HAAG. In het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting 1951 van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening is ge vraagd of de minister afschaffing overweegt van de maximumprijs voor consumptiemelk, indien de melkprijs, afgeleid uit de verwer king tot zuivelproducten, overeen zou komen met de basisprijs van ric consumptiemelk. Hierop ant woordt minister Mansholt in de memorie van antwoord, dat hij ook in dat geval opheffing van de ma ximumprijsregeling voor de con sumptiemelk ongewenst acht. Dc prijs voor de consument zou dan immers in nauwe relatie komen te staan met de prijs voor de ïndus- triemelk en de fluctuaties in de „vrije prijzen" der zuivelproducten zijn naar zijn mening te groot om opheffing van de maximumprijs voor consumptiemelk verantwoord te doen zijn. Vooral de laatste ia- ren gaven zeer grote verschillen te zien. ATHENE. De Amerikaanse ambassadeur Peurifoy, heeft Maan dag een onderhoud van twee-en- een-half uur gehad met veldmaar schalk Papagos. Hij trachtte hem te overreden zijn post van opper bevelhebber, die Papagos de vorige week opgaf, weer in te nemen Papagos heeft zich o.m. beklaagd over uitlatingen van premier Ve- nizelos. Deze laatste zou hebben verklaard, dat „Griekenland niet van de kaart zal verdwijnen, in dien Papagos niet langer de Griek se strijdkrachten leidt". Men ge looft, dat de Amerikaanse pogin gen om verzoening tot stand te brengen op steeds grotere moeilijk heden stuiten. Tóch altijd weer leuk zo'n plaatje met mensen uit allerlei landen. Ze kijken altijd alsof al dat geruzie in de we reld met een gemoedelijk babbeltje is op te lossen. Kijk ze daar nu staan, op de internationale Jaar beurs in Toronto, allemaal trots op hun nationaal costuum, is het niet lief? Van links naar rechts verte genwoordigsters van Nederland, Zweden, Japan, Israël en Italië. (Advertentie I. Af.) EEN ONDERVINDING Neemt een witte doek en een weinig boenwas Lavécire. wrijft Uw lino leum, de doek wordt zwart, het lino wordt helder en blinkend. Conclusie: het LAVÉCIRE wast en boent. Inplaats van Uniestatuut vriendschapsverd rag DJAKARTA. Het rapport van de Indonesische staatscommis sie over de R.T.C. is vandaag aan het kabinet overhandigd. Het rapport bevat adviezen, die o.a. strekken tot annulering van het Uniestatuut en het cultureel accoord, tot het oplossen van het vraagstuk-Irian en bevat voorts adviezen inzake de procedure van de nationalisatie der circulatie bank. Naar verluidt, zal het Unie statuut volgens advies van het rapport dienen te worden omge werkt tot een vriendschapsverdrag, terwijl de andere overeenkomsten van de R.T.C. tot incidentele ver dragen dienen te worden omge werkt. De regering is voornemens in haar antwoord op de debatten in eerste termijn over de rege ringsverklaring, Donderdag in het parlement een nadere uiteenzet ting over het rapport te geven. BONN De verklaring van de Westduitse minister van Financiën. Schëffer, dat slechts voor vijf mil liard mark aan bezettingskosten uit de bondshuishouding 1951/1952 be streden behoeft te worden en dat de rest gedekt zou worden uit buiten landse leningen, heeft een Brits- Amerikaanse tegenstelling in het le ven geroepen. Het schijnt, dat Schaf- fer zich over deze kwestie slechts met de Amerikaanse autoriteiten heeft verstaan. Van Britse zijde toont men zich over zijn verklaring zeer gekrenkt en ambtenaren van de Britse Hoge Commissie in Duits land hebben laten doorschemeren, dat zij de minister van Financien hebben verzocht, zijn „voorbarige" mededeling te herroepen. Doch Schaffer, die zich van de Ameri kaanse steun verzekerd weet. heeft aan dit verzoek tot dusver geen ge volg gegeven. Het loze vissertje: „Kom, als ik nu eens hier inlegde' (Advertentie LM.) Prof. dr J. J. BROEZE: 55 Belangwekkende voorspelling op Wereld Petroleum Congres in Scheveningen SCHEVENINGEN. Het Is niet onwaarschijnlijk, dat naaimachines, handzagen, Ja zelfs kruiwagens eerlang worden aangedreven door kleine compacte verbrandingsmotoren, die lopen op benzine of dieselolie met een chemisch bijmengsel. Deze belangwekkende voorspelling deed prof., dr. J. J. Brocze uit Delft gistermiddag in een plenaire zitting van het Wereld Petroleum Congres, dat in Scheveningen wordt gehouden. „Kleinere doch veel krachtigere benzine- cn dieselmotoren, die veel minder aan slijtage onderhevig zijn en tot zeer economisch gebruik lei den, vormen het toekomstbeeld der motorenindustrie", aldus spreker. „Dank zij de samenwerking tussen de moderne motorbouw en de voort schrijdende wetenschap der petro- leumtechniek, is het mogelijk ge worden krachtcentrales te bouwen van beperkte omvang, opgebouwd uit goed-samengestelde eenheden, die voorzien in krachtsbehoeften van slechts enkele tienden paarden krachten tot tienduizenden kilowatts met overtroffen zuinigheid, be trouwbaarheid en duurzaamheid", zo besloot prof. Broeze zijn uiteenzet ting. Tevoren hadden enige leden van de Amerikaanse delegatie voor de pers een uiteenzetting gegeven over de onderzoekingen, die in de V.S. en andere landen gaande zijn over het ontstaan van aardolie. In het bijzonder wordt nagegaan, welke in vloed bacteriën en radio-activiteit hebben gehad bij het ontstaan en dc latere veranderingen van aard olie. Als practische resultaten van dit onderzoek verwacht men in de toekomst een gemakkelijker metho de voor de localisering van aard olie in de bodem. DEN HAAG Bij KB. is Inge steld een commissie voor rijksstu- dietoelagen, die van advies zal heb ben te dienen bij de toekenning van studiebeurzen en renteloze voor schotten aan onvermogende jonge lieden van zeer goede studie-aanleg en belast zal wezen met het toe zicht op de studie der jongelieden, die met zodanige toelage begiftigd zijn. Voorzitter der commissie is prof. dr. M. W. Woerdeman. Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft bezwaren tegen wetsontwerp DEN HAAG. Het wetsontwerp, houdende voorzieningen ten aanzien van dc financiële verhouding tussen Rijk en Gemeente, wordt door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten waarbij thans alle gemeenten van ons land zijn aangesloten op drie punten volkomen onbevredigend genoemd. Er blijkt namelijk uit dat geen compensatie zal worden gegeven voor het verlies van de ondernemingsbelasting, de aanspraken der ge meenten op uitkeringen over de voorgaande jaren zullen teniet worden gedaan of aan voorwaarden gebonden en het gemeentelijk collectief be lastinggebied zal worden beperkt doordat het percentage van acht van de opbrengst van een aantal rijksbelastingen practlsch zal worden verlaagd tot ongeveer 6^. In een adres aan de Tweede Kamer heeft de Vereniging haar bedenkingen tegen dit ontwerp uiteengezet. Aldus blijkt uit het jaarverslag over 1950 der Vereniging van Ne derlandse Gemeenten dat zojuist is gepubliceerd. Grote aandacht wordt erin ook geschonken aan 't vraagstuk van de politie, dat vol gens de vereniging slechts bevre digend kan worden opgelost, wan- Advertentle (LM.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Uw toe- aicmi 0 vlucht tot Togal. Het middel, dat stuj<( vermakelijkheidsbelasting baat, waar andere falen. Laat U dus niet langer kwellen, maar ge bruikt regelmatig Togal. Togal zui vert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.83, 2.08 en 7.94. Boerderij afgebrand: de brandweer kwam te laat HELMOND Toen de landbou wer H. Marten te Brouwhuis in de nacht van Zondag op Maandag wak ker werd, merkte hij, dat de boer derij in vlammen stond. Hij moest zich via een raam in veiligheid brengen. Twee zoons sprongen uit een zolderraam. De brandweer kwam te laat. Boerderij en inven taris gingen verloren. De schade wordt op enige tienduizenden gul dens geschat en wordt slechts ge deeltelijk door de verzekering ge dekt. De oorzaak van de brand is DEN HAAG. Minister Mans- holt is met de Eerste Kamer van mening, dat maatregelen moeten v/orden getroffen om te voorko men, dat een groot deel van de binnenwateren wordt doodgevist. Hij stelt zich voor dit doel na te streven door een nieuwe pacht- regeling ter vervanging van het gedurende de bezetting tot stand gekomen Pachtbesluit Visrecht. kaarten. Het perronkaartje was toen een uur geldig en kostte 5 cents. Daar is strijd om gevoerd, vrienden. Men wilde de vrijheid behouden om het reizend publiek en de spoorweg beambten voor dc voeten te lopen. A JUIST, over dat tuinensproeien wilden we het even hebben. Als het een paar dagen niet heeft geregend, wordt er zo met water 1 Geknoeid, dat de mensen bij de waterleiding grijze haren krijgen als |-e op hun metertjes kijken, 't Zou allemaal nog niet zo erg zijn als |Q! dat watergehoos inderdaad bést was voor de planten, maar die schij- Inen 't niet eens leuk te vinden. Helemaal verkeerd is het om bij felle lion te sproeien: niet alleen lopen de arme bloemetjes dan kans te ver- Ibranden, maar allerlei bacterie- en schimmelgespuis knaagt dan aan Ide wortels (bij wijze van spreken). Hoe het wel moet? Zó (zeggen |de waterleidingmensen): één of tweemaal per week sproeien, smor- 9?ns vóór 7 uur (als u dit een te nachtelijk uur vindt, is 's avonds na lieuenen ook nog goed); de bodem goed doordrenken tot op een diepte ll'3n 5 cm (zandgrond wat meerklei wat minder); de waterstraal l»-? mnnr broken en - zo maar, voor de aar- -V ™a,r boven> digheid een ware ravage aange- lo'ór het water verstuift, en ver- -jcht. De recherche arresteerde acht I,' opletten dat er geen plassen j0ngcns van 13—20 jaar en een 13- frntjfacm. Nou, dat ts toch met zo jarjg Arnhems meisje. Wat nu? "joeilyk? En u doet er èn de Huilen geen gebrek voor de kinder- P'antjes èn de watermetertjeskij- rechter |I;ers, écht een plezier mee. Speeltuin Mees U ILVERSUM krijgt na voltooiing van het werk op Anna's hoeve de grootste speeltuin van Nederland. Openluchtbioscoop, kabelbaan naar de top van de berg en diverse an dere attracties. In de winter zal er geskied, gesleed en geschaatst kun- ster; nen worden. De grootste attractie van het ogenblik is het nest van een koolmees in het hart van een schet terende luidspreker op het terrein. Moeder mees met jongen moet ho ren en zien wel vergaan, maar zo blijft trouw op 't nest. heeft een ploeg van 200 man een nen lezen en schrijven. De aspirant prefab-huis met twee slaapkamers bruidegom is nl. verplicht de huwe- neergezet in 3 uur. 39 min. en 10 lijksacte voor te lezen cn daarna sec. Oók een wereldrecord, zeggen moet hij er zijn handtekening onder de bouwers. Maria Gonzales, die zetten. De autoriteiten hopen dat in 1841 als slavin uit Afrika naar de trouwlustige paartjes nu ernstig Cuba was gebracht, is op 121-jarige gaan studeren om het Indonesische leeftijd overleden. „Aap, noot, Mies" onder de knie te krijgen. Sonate op bestelling ER zijn nog wel mensen met de pi- - - Haak-uit èct".* L'.e(de voor„d' muziek. De P)E Westduitse politie is op zoek Mozartstichting in Salzburg (Oos- •■-''naar 100 kg radio-actief lood en tenrijk) ontvinc het volgende briefje buisjes, die in totaal 80 tot 100 mil- van een New Yorkse muziekliefheb- ligram radium bevatten. Het lood Geachte heer Mozart, Wilt U zo vriendelijk zijn en een sonate voor mij componeren? Die compositie zal dan mijn eigendom moeten worden. Natuurlijk ben ik bereid U elke prijs te betalen. Hoogachtend, Allemaal van ons! en de buisjes werden een paar we ken geleden uit het Max Planck- instituut te Mainz gestolen. Ter ge ruststelling: we weten zeker dat Johan Bodegraven er niets mee te maken heeft. Even eigen) geld terug r^AAR hebben we al die tijd op voorbereiding van de Festspiele. zitten wachten: het Russische Persbureau Tass bericht, dat volgens D 7 het orgaan van de Sowjetvloot, ra- DQLegP.tl OOTlUgje dar een Russische uitvinding is, die Ze hebben geantwoord dat de heer pTT-bedrijfsbanden, het „club Mozart het te druk heeft met de blad" van de PTT-ers meldt: Een dame kwam te Breda aan het spaar bankloket en vroeg: Juffrouw, als ik U op m'n erewoord beloof, dat ik het volgende week weer terugbreng, mag ik dan misschien 50 gulden van illegaal in Engeland is terecht geko- jnnr Wnmpnic Kocphrovon tta ü1 n*x spaarbankboekje?" En wie men. In de Russisch-Japanse o'orlog S (1904-1905) werd het al gebruikt. Nu derl£i^ - weet U het! Maar waarschijnlijk ha- ^n men ah"d heX g^td Dat °ntkenn^ w«' perde er toen iets. want de hele Rus- zeg, de directeur van het Franse Arnhemse lekkertjes £en jeugdige dievenbende maak- Perronkaartje 60 jaar *7 ESTIG jaar geleden kon Vader v.. nog tegen zijn spruiten zeggen: 'te heV Gelderse "Haagje önveï- ..Kom jongens we gaan eens naar 't J.? Inbraken in directieketen, kios- spoor kijken" en dat kostte hem dan en kraampjes aan de lopende geen cent. Op 27 Mei 1891 werd ech tend. Geld, sigaretten, en snoepgoed ter bepaald, dat het station slechts lakten de begeerte op. Maar ook toegankelijk was voor houders van p het gemeentemuseum werd inge- geldige plaatsbewijzen of perron- sische vloot werd vernietigdI Nou ja, centrum voor wetenschappelijk on- ppn kniesoor riio daar on let vt..gv. een kniesoor die daar op let! Langer, vlugger, ouder A LLEMAAL records: In Sankt Poelten heeft de Oostenrijkse koorddanser Otto Schoebel 'n nieuw derzoek. Nu moeten al die school boekjes al weer worden veranderd. 'A nti-analphabetismestrijd Vang die krab! WIE op 19 Juli langs de zeedijk In Terneuzen de meeste krabben N het onderdistrict Tjinangka M (ergens in de „Gordel van Sma- wereldrecord gevestigd door 84 uur ragd") is het voortaan niet meer belangstelling voor. Op naar Ter poord te dansen." In Californië mogelijk te trouwen zonder te kun- neuzen, mensen! binnen een vastgestlde tijd vangt wordt winnaar van de „Zilveren Krab'. Dit is de eerste amateur- krabbenviswedstrijd in ons land en vooral de Belgen hebben er grote neer men ervan uitgaat dat poli tie bestuur, en dat een goed be stuur een grote mate van decen tralisatie eist. In vogelvlucht geeft het verslag vervolgens een beeld van de grote moeilijkheden op het terrein van de volkshuisvesting en woning bouw, waarmee de gemeenten in 1950 te kampen hadden. De ver eniging heeft de gemeente hierbij actief terzijde te staan. Andere onderwerpen die in het verslag worden aangeroerd waren o.a. centralisatie van de gasvoor- ziening, het vuilverwijderingsvraag en de oprichting van een inter communale woningruilcentrale. Het aantal aan de individuele ge meenten verstrekte adviezen be droeg 1486. ROME. Uit de uitslagen van de Zondag gehouden Siciliaanse provinciale verkiezingen blijkt, dat de Christen-democraten van pre mier dc Gasperi een kleine over winning hebben behaald op de coalitie van communisten en links- socialisten. De neo-fascistische M S I voor wie de verkiezingen een groot succes werden, neemt de derde plaats in en heeft zich dien tengevolge van een belangrijke positie ten opzichte van het toe komstige politieke bestel op het eiland verzekerd. De onofficiële eindstand luidt: Christen-democraten 667.982 Communisten - links socia listen 644.652 M.S.I. (neo-fascisten) 274.359 Monarchisten 205 035 Rechts-socialisten 92.383 Republikeinen 35.562 Overigen: boerenpartijen, onafhankelijken (kleine socialistische groepen e.d201218 Bij een te verdelen 90 zetels lijkt het aannemelijk, dat de Christen democraten hiervan tussen de 32 en 35 zullen krijgen, het linkse blok 30 en de neo-fascisten 12 a 14. De monarchisten zullen mogelijk over 9 zetels beschikken, terwijl de overige zetels onder de diverse kleine partijen verdeeld moeten worden. /N het dulle kamertje moest Ik wachten tot de directeur zou ar riveren in zijn belendend werkver- 1 trek, waar ik hem vilde interviewen over iets nijpends. Aanvankelijk zat ik er rol goede moed, maar daar ik een zéér beknopt geestesleven heb, verveelde ik mij na een half zó mateloos, dat Ik. om de tijd tc do den, begon te melen hoeveel stapjes liet vloerkleed lang was. Op het hoogtepunt van dit balanceer-act. werd «k echter gestoord, doordat twee mannen binnentraden. Het wa- ren de directeur en een goed aan geschreven lid van zijn staf, dat zag je met één oogopslag. Curieuzer was ethter wat je hóórde. Precies op het moment van het binnentre den. barstten de mannen namclyk in zulk een daverend geschater uit, dat zij van louter vrolijkheid wel haast ter aarde sloegen. Hahahahahahaklonk het, in de slijmerige stilte van het wachthokje. Ik keek haastig naar beneden, maar toen vaststond, dat ik mijn broek niet had vergeten aan te doen, plooi de ik dc lippen ook maar tot een grijnsje want zien lachen doet lachen, ook als je niet weet waarom. „Hè. hè," zei de directeur einde lijk, zich dc tranen uit de ogen wis send. „Die was groot, Jan, die mot ik onthouden." Èn hij maakte gnif felend een notitie op een lucifers doosje. De ander, die een stevig blauw mapje onder de arm droeg zei: „En kent u die, van die douanen? De directeur had al twee stappen in de richting van zijn deur gedaan, maar nu bleef hij staan, keek gretig om en sprak: „Nee „Nou." hief Jan aan. Twee doua nen staan aan de grens, hè? Komt er een Duitser an, met een var ken HO had vertrouwelijk de arm van zijn baas genomen en liep, onder het praten, langzaam met hem op naar de deur met het bordje .di rectie". „Toen zegt die éne douanier: „Was haben Sie da?" Zegt die Duitser: „Ein Hund." ,,'n Wat?" vroeg de baas. Hij had de deur geopend. Ein Hund!" herhaalde de tapper, een dessin luider. „Toen zegt die douanier weer: „Ein Hund? Ncln, ein Schwein Langzaam achteruitlopend, schui felde de directeur, vloeibaar van verwachting, zijn kamer in. Jan kwam hem na en sprak, op de tri omfantelijke toon, die altijd het naderen van de pointe verraadt: „En weet u, wat dat varken zei?" Toen sloot hij de deur. „Dat neem ik niet," dacht ik ver ongelukt. „Nou zal ik ook weten. wat het varken zei." En ik sprong naar de deur en drukte er mijn oor tegen aan Nu had Jan 'm zeker niet zo best achter zich dichtgetrok ken, ruant opeens begon het paneel te hellen cn een seconde later lag ik languit in de directeurskamer natuurlijk weer juist op het mo ment,. dat die kerels begonnen tc bulderen om de pointe, die ik door mijn tuimeling net had gemist. „Hahahahahahaha!" Met gemengde gevoelens lag ik aan hun voeten. Daar ik fijn aan voelde. dat ze me tekst cn uitleg zouden vragen, zodra ze lecggela- chen waren, ben ik. eer het zover was, haastig opgekrabbeld cn het gebouw uitgelopen. Die directeur heb ik dus niet geïnterviewd. Zand er over. Maar dat ik nooit zal we ten wat het varken zei dat pij nigt me. KRONKEL. Toestand Koning George vooruitgegaan LONDEN Volgens een verkla ring van Buckingham Palace Is de longaandoening van koning George nog niet geheel genezen. Koning Haakon van Noorwegen zal door de broer van de koning, de hertog van Gloucester ontvangen worden, en de toespraak van de koning zal door zijn dochter prinses Elizabeth voor gelezen worden aan de officiële maaltijd. De verklaring zegt, dat de algemene toestand van de koning vooruitgegaan is. Voor een periode van ten minste vier weken zal dc koning volledig rust houden. Schilderijen en tekeningen van Prinses Wilhelmina op Curasao WILLEMSTAD (Curacao) Met de „Oranjestad" van de KNSM zijn de schilderijen en tekeningen van Prinses Wilhelmina gearriveerd, welke hier zullen worden geëxpo seerd. De opening der tentoonstel ling zal verricht worden door mr. A. A. M. Struycken. dc nieuwe gou verneur, die morgen hier wordt verwacht. (Advertentie LM.) MALVERSATIESIN OLDEBROEK Lange lijst van beschuldigingen ARNHEM. Aan de overste Ch. T. N., geschorst commandant van het artilleriekamp Oldcbroek. die vandaag hier voor de Krijgsraad terecht staat, is ten laste gelegd het zich wederrechtelijk toeëige- nen, in vereniging met een onder geschikte, van levensmiddelen, toebehorende aan de Slaat der Ne derlanden, in de jaren 1948, 1949 en 1950. Voorts zou hij hebben nagelaten om op te treden tegen het plegen van misdrijven door minderen ten aanzien van de toeëigening van levensmiddelen, aldus bijzondere ambtsplichten schendend. Volgens de tenlastelegging heeft hij voorts een boot, niet aan de Staat der Nederlanden toebeho rend, door ondergeschikten van het IJsselmeer naar Oldebroek laten vervoeren en het schip aldaar doen opknappen. Vervoer en werkzaam heden geschiedden met rijksma teriaal. Ook heeft hij aan een ser geant-majoor opdracht gegeven met twee bulldozers een aantal kogelvangers te maken ten behoe ve van de vereniging „Nationaal Studiecentrum Berkenhorst" te Elspeet. Verder ontlenen wij aan de dag vaarding, dat N. ervan wordt ver dacht zich een bedrag van ruim 3.000 te hebben toegeëigend, welk bedrag hij als lid van de commis sie van de officierscantine te Olde broek onder zijn berusting had. Hij zou een zekere K. tot afgifte van ruim f 2.900 hebben bewogen, welk bedrag zou moeten dienen om -xiwxcii aan te zuiveren.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3