Voor Nederlands elftal is een zege op de Noren mogelijk Ronde van Nederland beg onnen Noord-Veluwenaar bouwt zelf een dierenpark op 't Harde r Drobny vraagt duizend gulden voor Noordwijk Circusshow en sport in razende melange Aanzienlijk meer vertrouwen in de ploeg dan een jaar geleden Alleen eenvoudige spelers komen naar ons internationale tennistournooi In Korea 14 Nederlanders gevallen Radioprogramma Dierentuin gaat deze maand voor 't publiek open ,Eenster wordt geboren" Dinsdag 5 Juni 1951 5 In de middenlinie mag men rechts half Thorleif Olsen de man met de minste ervaring noemen. Hij speelt Woensdag zijn vierde internationale Norton eerste bij TT-races op Man DOUGLAS. De TT-races op het eiland Man werden ingezet met de race in de 350 cc. junior-klasse. De Engelsman Geoffry Duke werd met Norton eerste in 2 uur 56 min. 17.6 sec., een gemiddelde snelheid behalend van 144,68 km per uur. De totale afstand bedroeg 416,82 km. Een nieuw circuitrecord werd door Duke gevestigd met een ge- ïiddelde van 147.06 km. Tweede rerd zijn landgenoot Lockett met Norton in 2.59.35 (142,024 km per uur) en derde Brett (G.B.) met Norton in 3 uur 22.4 sec. (141,075 km per uur). In het begin van de races kwam de Norton-rijder Wenman te vallen en werd zo ernstig gewond dat hij later is be zweken. In het Internationaal Basket- ball-tournooi voor dames dat te Nice wordt gehouden, heeft Italië met 4532 van Nederland gewon nen. De ruststand was 2716 voor Italië. België won van Oostenrijk met 4122 ruststand 2413. Tennis te Noordwijk NOORDWIJK. Geen buiten landers stonden op het programma dat gisteren te Noordwijk werd gespeeld voor de internationale nniskampioenschappen, die tot cn iet Zondag zullen voortduren. De buitenlandse spelers zullen eerst op de tweede dag van dit tournooi op de baan komen. Hercnenkelspel: uitslagen van de le ronde luiden: B. Lim sl. J. Ta- niniau 86 61: H. Nolten sl. Th. Xlinkspoor 61 2—6 63; Th. Kra mer si. W. Akkersdijk 75 75; Wind sl. A. Maris 6—1 1—6 6—1: Rinkel sl. W. Breukink 1—6 6—1 1; J. Karamoy sl. G. Mutsaerts 4 6—3; A. Lathouwer sl. J. Volkmaars 2—6 63 7—5; J. Linck P. Horsman 62 61. Damesenkelspel: Mej. F. Teke- tnburg sl. mevr. T. Lubbers 63 6—1; mevr A. de Jager sl. mej. T. ;an Dalsum 3—6 61 86: mej. Muilemeister sl. mevr. C. Nico- lai 75 61: mevr. E. Vlielander Hein sl. mej. I. Eggersman 6—1 6—4; mevr. E. Hoy er sl. mej. A Lubbers 62 6—2; mevr. A. Her- reilers sl. mej. F. Herfkens 63 ^—4; mevr. E. van Loon sl. mevr. Lozecoot-Vermeer 61 86: ej. M. Kruizinga sl. mevr. J. Deh- nert 63 62; mevr. T. van Has ten sl. mej. L. Raymakers 57 6-3 6-4. Van Steenbergen nog aan kop in ronde van Italië VENETIë H^t klassement van e 15de etappe Brescia-Venetië (188 ml luidt: 1. Van Steenbergen (B l 07 48; 2. Bevilacqua (It 1 z.t.; 3 J'oni (It.) z.t.; 4. Conté (It.) z.t.; A. Brazola z.t.; 6. Menon (It.) z.t.; Pinarello (It.l z.t; 8. Grosso (It.) 9. Corrieri (ItJ z.t Na deze etappe luidt het alge- j^en klassement: 1. Van Steenber gen (B.) 90.52.36: 2. Atrua (It.) ?3641; 3. Magni (It.) 90.56.59; 4 fabler (Z.) 90 58.08; 5. Bobet <F.) S°13.11; e Fausto Cnppi (It.) 91 00 32 1 Pezzi (It.) 91 02 32: 8 Koblet (Z *103.03; 9. Zampini Ut.) 91.05 16; 10. Brazola (It.) 91 05.31: Bartali (It.) j?20e met 91.14 0 De Zwitser Fritz ^naer heeft opgegeven. NEDERLAND De Jong (ADO) v. Schijndel (SW) v. d. Tuyn Snoek Zo gaat het Nederlands elftal dan Woensdagavond in het Rotterdamse Feijenoord-stadion het internationale voetbal seizoen besluiten. En het doet dit met andere gevoelens dan een jaar geleden, toen ons nationale team zich in een ernstige impasse bevond. Maar de NUL is nu weg, en al zijn we met de Oranjemannen nog lang niet weer in de „We gaan naar Rome"- stemming, we kunnen op het ogenblik een internationale wed strijd toch weer met aanmerkelijk meer vertrouwen tegemoet zien dan in het vorige seizoen. Wij worden daarin gesterkt door de vooruitgang, die onder leiding van Jaap van der Leek bij de centrale training werd bereikt en de prachtige zege in de laatste wedstrijd tegen de Belgen, geeft wel een stevige mo rele ruggesteun. Thuis nog nooit gewonnen In dit licht bezien, geloven wij dat een draaglijk resultaat, zelfs een overwinning, op het Noorse elftal mogelijk is. Maar er zal hard voor moeten worden gevochten. Dat heeft de geschiedenis van de wedstrijden tegen de Noren, die van 1919 dateert, wel geleerd. Sindsdien werd vijf maal tegen deze tegenstanders ge speeld. De resultaten waren drie ge lijke spelen en voor elke partij één overwinning, merkwaardig genoeg in de uitwedstrijden. Wat Nederland betreft was dit de laatste ontmoe ting, n.l. in Mei 1948, toen in Oslo met 2—1 werd gewonnen, o.a. met behulp van de prof geworden spelers Wilkes, Rijvers, Roosenburg. De Vroet en Stoffelen. Nochtans geloven wij te mogen vertrouwen, dat het Nederlands elftal van het ogenblik en in eigen omgeving, tot een zelfde prestatie in staat zal zijn. Nederland komt met vrijwel het zelfde elftal dat België de sensatio nele 54 nederlaag toebracht. Al leen Kuneman, die last heeft van een blessure, wordt vervangen door Snoek, die overigens ook geen vreemde is in het internationale mi lieu. zodat de wijziging geen ver zwakking behoeft te betekenen. De snelle Eindhovenaar heeff bovendien het voordeel, dat hij naast zijn club genoot Van Melis staat opgesteld. Het Noorse elftal Van de Noorse spelers kunnen we het volgende mededelen: Doelman Tom Blohm uit Oslo ver dedigde reeds in 1937, toen hij 16 jaar was. het doel van Noorwegen. Hij speelde zijn laatste interland in 1946. Bjoern Spydevold is met zijn 32 jaren de oudste, heeft 27 interna tionale wedstrijden achter de rug en is een allroundspeler. Ook Harry Boye Kaarlsen is met zijn 26 inter lands geen onbekende voor onze landgenoten. wedstrijd. Aanvoerder Svenssen is een vaste keus. Hij is 27 en speelt Woensdag zijn 25e wedstrijd, wat overigens ook Piet Kraak doet. Lae- rum is behalve internationaal voet baller ook een bekende athleet en skispringer. De voorhoede telt evenmin debu tanten. Hivdsten, de rechtervleugel man. heeft vier landenwedstrijden achter de rug, evenals zijn collega Skifjeld van de tweede klasser Pors. De jongste en gevaarlijkste man in deze linie is rechtsbinnen Bre- desen. Hij is 20 jaar, doch speelde toch reeds twaalf wedstrijden in het nationale elftal. Soerensen. evenals zijn tegenstander van Woensdag uit een club, die de naam „Sparta" draagt, scoorde in 1948 tegen Neder land het Noorse doelpunt Johannes- sen, de linksbinnen, is weer in de ploeg opgenomen. Hij moest voor de wedstrijd tegen Ierland, die 30 Mei werd gespeeld, wegens ziekte wor den vervangen. De VARA zal een radio-reportage van de wedstrijd verzorgen, te geven door ir A. van Emmenes; aanvang 6.45 uur. Kraak (Stormvogels) (HDVS) (Eindh.) Terlouw (Sparta) v. Melis (Eindh.) Skifjell (Pors) Laerum (Vaalerengen) Karlsen (Oern) Johanessen Soerensen (Freder.stad) (Sparta) Svenssen (Sandefjord) Blohm (Lyn) Schyvenaar (EDO) Biesbrouck (RCH) Lenstra Groeneveld (Heerenv.) (Haarlem) Bredesen Hvidsten (Oern) (Sandefjord) Olsen (Vaalerengen) Spydevold (Freder.stad) NOORWEGEN v (Van onze sportredacteur) NOORDWIJK. Maandag. Er Is op deze dag al een flink balletje gesla gen achter het Casino in Noordwijk aan Zee. waar een begin werd ge maakt met de internationale tenniskampioenschappen, die om de twee jaar in Nederland worden gehouden. De Buitenlanders, die voor het me rendeel eerst vanavond zouden arriveren, kwamen nog niet aan bod. Algemeen betreurt men het ln de badplaats dat niet de eerste groten uit de tenniswereld aan de Nederlandse kunst het racket zullen opnemen. Er is te veel concurrentie van andere tournoolcn. In Brussel. In Kopen hagen, in Oslo. Kampioenschappen waar meer geld wordt geboden dan in NoordwUk. Ja. v/ij hebben het over tennis- amateurs. Och, misschien moeten wij zeggen dat de K.N.L.T.B. te weinig aan reis- en verblijfkosten betaalt. Maar waarom er doekjes om gewonden. Amateurs die het gehele jaar van het ene tournooi naar het andere trekken kunnen nu eenmaal niet van de wind leven en daarom: flinke reis- en verblijfkos ten Zo moet bijvoorbeeld de Egyptenaar Drobny duizend gulden voor Noordwijk hebben gevraagd. Dat kon onze bond niet betalen en daarom kwam Drobny niet. En zo is het eveneens met zovele anderen gegaan. Alleen de meer eenvoudige buitenlanders trok Noordwijk aan. Enfin, het kan nog interessant ge- Nortier winnaar van Vogezen-rit STRAATSBURG. In Duits land werd de Vogezenrit gehouden op een circuit van 266 km. dat tweemaal moest worden afgelegd. Van de honderd deelnemers, die waren gestart, volbrachten er 79 deze rit. Na het evenement werd een acceleratie en behendigheids- proef afgelegd. In het eindklassement werd onze landgenoot Nortier eerste met 936 punten, gevolgd door de Fransman Lefèvre met 932 punten. Schaaktournooi Staunton te Cheltenham CHELTENHAM Te Cheltenham werd het Internationaal Staunton- tournooi voortgezet met de partijen uit de vijfde ror.de. De uitslagen waren: Bogoliubow-Klein 0-1; Tri- funovic-Unzicker M-Vz\ Alexander- Golombek Vz-Vz', afgebroken werden de volgende partijen: Gligoric-Pirc; Wade-Rossolimo; Stahlberg-Tartako- wer: Broadbent-Matanovic; Van Scheltinga-Donner. De stand is thans: 1. en 2. Alex ander en Klein ieder 3Vz P-; 3. Pirc 3 p. en afgebr partij; 4. Matano- vic 2Vz p 2 afgebr. partijen; 5. Unzicker 2Vz p.; 6. Broadbent 2 p. 2 afgebr. partijen: 7. Trifunovci 2 p. 1 afgebr partij; 8. Golombek 2 p 9 Stahlberg 1*5 p. -f- 3 afgebr. partijen. 10 en 11 Rossolimo en Van Scheltinga ieder Vz p afgebr. partij. 12 Donner 1 p 4- 3 afgebr. partijen; 13 en 14 Tartakower en Gligöric ieder 1 p. -f- 2 afgebr. par tijen: 15. Wade 1 p. 4- 1 afgebr par tij; 16. Bogoljubow p. 1 afgebr. partij. EuweO'Kelly remise Gisteren meldden wij reeds dat Euwe van Fine heeft gewonnen De verdere uitslagen van van de eerste ronde van het Int. Wertheim Memorial Schaak tournooi luiden. O" Kelly België—Horowitz VS rem. Revans' VS—Nnjdorf Argentinië rem.; Reshevsky VS—Bisguier VS 10 Shainswit VS—Kramer VS 10; Gui- mard Argentinië—Byrne VS uitgesteld; De uitslagen van de tweede ronde lui den Bisguier VSEvans VS 10; Byr ne VS—Shainswit VS afgebr Euwe Ncd.O' Kelly België rem Guimard Argentinië—Najdorf Argentinië rem Kramer VS—Fine VS rem Horowitz VS—Reshevsky VS rem. De partij tus sen Euwe en O' Kelly eindigde reeds na 19 zetten in remise. noeg worden al ontbreken dan de Amerikanen, Australiërs en Drobny en Sturgess. Dinsdag gaan de buitenlanders en de Nederlandse geplaatste spe lers zich in de strijd mengen en dan zal men merkwaardige ontmoe tingen op het gravel kunnen zien. Zoals bijvoorbeeld de sterke Zuid- Slaaf Palada tegen zekere Kramer, de imitator Jos Windt tegen de ge duchte Zuid-Afrikaan Cockburn. Windt zal dan nog wel eens gekke gezichten moeten trekken. Om nog even door te gaan: de kleine Phi- lippijn Ampon komt tegen Nolten, B. Lim tegen de Philippijn Carmo- na. Lathouwers tegen Levy (Z. Afrika). Wilton moet de strijd aan binden tegen de voormalige Tsjech Mathous. Van Gasselt komt tegen de geplaatste Oostenrijker Redl, Linck tegen de Zuid-Afrikaan Co- nor. Van Meegeren tegen de Egyp tenaar Shafei. Ivo Rinkel tegen de geplaatste speler Branovic (Z. Sla- vië), Hein Beernink tegen de Brazi liaan Vieira. Holst tegen de ge plaatste Philippijn Devro. Van Swol, ook een „seeded" speler, moet het opnemen tegen de jeugdige student Karamoy en Krijt tegen de Italiaan Pantassi. Over het algemeen waren de partijen uit de eerste ronde vrij spoedig achter de rug. zonder veel emotie, behalve dan in dat gemengd dubbelspel tussen mevr Van Loon- Volkmaars en mej. Van Dalsum— Dehnert. Eerstgenoemden wonnen na 14—12. 10—8. Wilkes krijgt aanbod van Juventus (Eigen bericht) Naar wij uit betrouwbare bron vernemen heeft Faas Wilkes van de Italiaanse profclub Juventus te Mi laan een aanbod ontvangen van 250.000.als hij het volgend sei zoen voor deze vereniging wil ko men spelen. Of Faas dit aanbod zal accepteren is nog dubieus want In ternationale laat hem niet graag gaan en deze vereniging zou zelfs aan Faas een veel hoger bod gedaan hebben om te blijven. Het besluit zal vallen als Wilkes over 14 dagen van vacantie terug komt. Brommer uitdager van welterkampioen De Roode De uitdaging van Teun Brommer aan Giel de Roode voor het kam pioenschap van Nederland welterge- wicht is door de technische commis sie van de Nederlandse Boksbond goedgekeurd. De wedstrijd zal dus binnen de reglementaire termijn ge bokst moeten worden. Harlem Globe Trottersin Olympisch Stadion (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Maandagavond. Het 24 jaar geled-en door Abe Sa- perstein gegrondveste prof-basket ballteam, de ..Harlem Globe Trot ters". is vanavond gebleken geheel uit in menselijke gestalte gegoten elastiek en kogellagers te bestaan. De heer Saperstein bezit er een zeer beweeglijke goudmijn aan, om dat deze neger-basketballspelers een absoluut onbegrijpelijke, vaak bijna beangstigende greep op de bal heb ben. er alles mee doen wat u en ik hooguit in wilde droompjes bena deren en ruim 90 procent van hun wedstrijden winnen Ook dit keer in het Olympisch Loco-burgemeester van Amsterdam lost startschot AMSTERDAM. Zesenvijftig ren ners. verdeeld over zeven ploegen, vormen de bezetting voor de vierde Ronde van Nederland. Wat Nederland betreft is op een enkele uitzondering na het puikje van de wegrenners aanwezig. Ploeg A ziet er op papier met Schulte en Lakeman het sterkst uit. maar de vorm van het ogenblik zal van gro te betekenis zijn. In de beide an dere teams zitten namelijk ook uit stekende krachten, en onder hen jongeren die zeer zeker hun beste beentje voor zullen zetten, omdat deze ronde tevens een selectieproef is voor de Tour de France. De Belgen komen niet met hun allergrootste cracks, maar uit de drommen ervaren wegrenners waar over ze kunnen beschikken hebben onze buren zonder moeite twee ge duchte ploegen samengesteld. Bij de Fransen zien we een enkele bekende naam. Met dat al menen wij dat deze ronde als ze regelmatig verloopt in eerste en laatste aanleg een Neder lands-Belgische aangelegenheid zal worden. Er is nog even sprake van ge weest dat de bekende Belg Ray mond Impanis in de internationale ploeg zou worden opgenomen. Hij was hiervoor naar Amsterdam ge komen. maar zijn reis was vergeefs, want weliswaar viel Meneguetti uit. maar hiervoor kwam Cor de Best in de plaats en niet Impanis. Op de Dam. het traditionele ver trekpunt van de ronde, schaarden zich al om negen uur de eerste toeschouwers tegenover het Paleis op het middenterrein. Een drie kwartier later stelden de renners zich op in de voor de helft voor het verkeer afgezette Paleisstraat. Zij werden door de voorzitter van de Ronde van Nederland, de heer Obers, voorgesteld aan de loco-bur gemeester \an Amsterdam, de heer B. C. Franke. Om 10.15 uur loste de loco-bur gemeester het startschot en de stoet zette zich in beweging, over het Damrak in de richting van de Val- kenwegpont. DEN HAAG. De regering maakt bekend, dat tot haar leed wezen op 31 Mei jl. de navolgende militairen in Korea zijn gesneu veld; Van den Berg. J. Th. soldaat, le- gernr. 250125109 afkomstig uit Grave; Breeman. S. A. sergeant, le klasse, 230624015, Nijmegen; Da ling. J. soldaat le kl., 150220013, Smilde; Jansen, D. A. C. sergeant le kl-, 230820026, Utrecht; Dissel, A.t soldaat le kl., 240220008, Nij megen; Flak, J. soldaat 270822255, Radan (Polen): Kluft, H. C. J.. soldaat le kl.. 280105005, Haarlem; Van d- Kuij, W. soldaat, 290406190, Hagestein; Kuijer, C. H. soldaat, 191001019, Wijk bij Duurstede; Phaff, P. E. soldaat, 220901020. Djakarta (Ind.): Van Rossum, P-, soldaat 270106000, Heerlerheide; Amsterdam; Rijshouwer, M- H., soldaat, 281009125. 's-Gravenhage Ruck. L. C.. soldaat, 300707146. en Schoemaker, A. A., sergeant, 270109070, Musselkanaal. De naaste familieleden zijn ver wittigd. Tot de jraaie collectie dieren be hoort o.a. dit aardige kleine neus- beertje. Stadion, hoorde er ook gean neder laag bij. De tegenstanders van de Globetrotters, de „Boston Whirl winds" profs verloren met 41-35. Na vier maal tien fascineren de, adem en lach afsnijdende mi nuten. Veertig minuten circusshow en sport in een razende mélange. Een heerlijke avond.. Het negertcam presenteerde zich in nachtblauwe jacks met capu chons, die stijf om de verkilde oren waren getrokken. Warming-up op muziek (reeds een voortreffelijke uiting van balcontróle) maakte de spieren los. Toen de zes gebroe ders Clark (drie niet-identicko twee lingen) en Robby Karstens van de ..Whirlwinds" zich uit de technico- lor-trainingspakken hadden gewik keld, startten de Globetrotters met een verbluffende demonstratie van souplesse, snelheid, fantasie, vak manschap cn acrobatiek. Treffers vonden zij niet belangrijk, hoewel ze na een 2-2 stand met suizende schoten naar een voorsprong snel den. Achtduizend toeschouwers amu. seren, verbazen en verwarmen was belangrijker. Reece ..goose" Tatum. bijna zwart. 37 jaar. en snel als een hert, wierp zijn schallende stem over de sintel- baan. tructc vele tegenstanders met razendsnelle, fantastische schijnbe wegingen. klemde de» (ferme) bal vast tussen zijn lange vingers, be duvelde de (meegebrachte, Ameri kaanse) scheidsrechter en scoorde ook nog wol eens. De 18-jarige Les Collins, die 2.14 meter boven zijn voetzolen uitsteekt, legde de bal en kele malen in de basket door zich slechts uit te rekken. Marques Hay- nes. maar 1S2 meter, dribbelde langs, tussen, voor cn achter de „Wervelwinden" kortom, deze (goedbetaalde) tegenstanders gleden soms naar een nietgewilde belache lijkheid. De score steeg. De Globetrotters hielden steeds een voorsprong. Nie mand lette r op. Man vergat eigen lijk die toch bijzonder goed spelen de tweelingen. Omdat de heer Ree ce Tatum deze avond vrolijk wilde zijn. En het was. Wilde zwaaibe- wegingen met zijn afschuwelijke lange armen, kinderlijke uitroepen cn een nooit falende techniek plaat sten hem in het middelpunt der belangstelling Terecht. Dit kinder lijk plezier in een zakelijk gewor den sport uitte zich in de laatste periode, toen een van de spelers op dc schouders van een ploeggenoot klom en een pass van Tatum breed- lachend in de basket liet glijden De laatste fluitstoten van de mee- acterende scheidsrechter braken een uitermate opwekkende voorstelling. Vooraf speelde een zeer sterk Amsterdams team tegen de studen ten van de Sewanee University, amateurs, die d? Globetrotters ver gezellen. Het Amsterdamse team verloor met 38-33, nadat de rust met een 28-17 voorsprong voor de Amerikanen was ingegaan. WOENSDAG 6 JDNI 1951 HILVERSUM I 402 m- NCRV; 7 00 Nieuws 7.18 Gew muz. 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nws en weerberichten S.15 Gram. muz. 9 00 Voor de zieken 9.30 Waterstanden 9.35 Gram. muz. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. muz. 11.10 ..De Delftse Wonder dokter". hoorspel 12.00 Cello en piano 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Lichte muziek 13 00 Nws 13 15 Mili taire reportage 13.20 Residcntic-orkost 14 15 Amusementsmuziek 14.45 Voor de meisjes 15.00 Cello en piano 15.30 Ka merorkest cn solisten 16.15 Voor de Jeugd 17.30 Mozartvleugei cn viool 17.45 Regcringsuitzending: Prof. Dr C. C. Berg ..DJaka Dolog. de monnik van SurobaJa" 18.00 Gemengd koor 18 30 Metropole orkest, klein koor en solist 19.00 Nws en weerberichten 19.15 „Be roepskeuze". causerie 19.30 Gram. muz. 19.40 Radiokrant 20 00 Nws 20 05 Radio Phllharmonlsch orkest en solist 21.05 „Idealisten voor", causerie 21.25 Lichte muziek 22.00 ..Zwerftocht door Korea", causerie 22.10 Vocaal ensemble 22.30 Cello en orgel 22 45 Avondoverdenking 23 00 Nws 23.15—24 00 Gram. muz. HILVERSUM II 29 m. VARA 7.00 Nwi 7.15 Ochtendgymnas tiek 7 33 Gram. muz. 8 00 Nws en weer berichten 8 18 Orgelspel 8 50 Voor de huisvrouw 9.00 Gram. muz VPRO 10.00 Schoolradio VARA 10 20 KookpraatJc 10.35 Voor de vrouw 11.00 Gram. muz. 12.00 Orgelspel 12 30 Land- en tuin bouwmededelingen 12.33 Voor het plat teland 12.38 Lichte muziek 12.53 Sport I 00 Nws 13.15 Promenade-orkest 13 50 "ram. muz. 14.00 Gesproken portret <5 Kamerorkest 15 00 Kinderkoor „Levende Bezems", hoorspel voor ïeugd 15.50 Pianorecital 16.00 Voor eugd 16.30 Voor de zieken 17.00 »r de Jeugd 17 30 Dansmuziek 18.00 18.15 VARA-Varia 18.20 Navlgatle- ucht bij de waarnemersschool te Gil- ze-Rljen 18 30 Gram. muz. 18.45 Voet balwedstrijd Nederland-Noorwegen 21 00 Accordconmuziek 21.35 Voordracht 21.55 Instrumentaal kwartet 22.20 „Lichaam en gezondheid causerie 22.35 Fins mannenkoor 23.00 Nws 23.1524.00 Gra- mofoonmuziek. Engeland. BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12 00 Sportcommcntaar 1210 RAC Festival of Britain Rally 12.15 Orgel- soel 12 45 Orkestconcert 13.45 Voor de kinderen 14.00 Voor dc vrouw 15.00 Lichte muziek 15.30 Voor de soldaten 15.45 Sportreportage 16 00 Dansmuziek 10.15 ..Mrs Dale's Dagboek" 16 30 Spoti- reportage 16 45 Orkestconcert 17 30 Theater-orkest 18.15 „One Night Stand" 18 45 Hoorspel 19.00 Nws 19 25 Sportuit slagen 19 30 Gcvar. programma 20.00 Iiooispel 21 30 Have a go 22.00 Nws 22 15 Actualiteiten 22.20 Dansmuziek 2300 Voordracht 23.15 RAC Festival of Britain Rally 11.20 Lichte muziek 23.5C —24.00 Nws. BRUrSEL 481 m. 12.05 Lichte muziek 13.00 Nws 13.10 Gram. muz 14.30 1G 00 16.30 17.10 17.45 en 18.30 Gram. muz. 19 00 Lichte muziek 19 40 Gram. muz. 10 45 Nws 20 00 Gram. muz. ''O 15 Orkest.oncert 21.30 Gram. muz, 22 00 Nws 22.15 Jazzmuziek 22.45 Gram. muz. 22 55 Nws 23.00 Amuse mentsmuziek 23 55 Nws KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Var.sevcld (vac P. van Lclyveld) G. Moen pred.-directeur Ruimzicht' te Doetinchem. Be dankt voor WeSt broek. H. N. van Henshergen te Schalkwijk. Voor Zaandam. D. Lamberts te Drachten. Aangenomen naar Klazlenaveen. (toer) M v. d Helden cand. te Leeu warden naar Nieuwvllct (met bljz. opdr.), J. v. d. Graaff te Sas van Gent. Rem. Broederschap Bedankt voor Amersfoort. W. Wull- wljk te Hilversum. Er komen ook dieren uit West-Indië ,,'k Hield altijd erg van dieren," vertrouwde de heer J. Scharringa ons toe. ,,'t was altijd mijn plan al een dierenpark of iets dergelijks te beginnen. Maar eerlijk gezegd, 'k Advertentie l. M.) Venetiaanse barok stoel onder ken aardappels en zij met een schaal Mumm. verse groente met twee spiegeleie- Ket gezicht van een vrouw, die ren er boven op. Nadat zc weer op Hindenburg leek. alleen met afgemarcheerd waren, dempte de twee geelblonde vlechten op haar producer zijn stem en keek naar de oren, verscheen in de deur. Ze was deur: „Dus ligt dat terrasje altijd de vrouw van de butler. Ze over- vol met bladeren van die bomen, door Ludwig Bemelmans 28 Miss Princip had de kapper laten komen en nadat Mumm geknipt en geschoren was, had hij nauwelijks meer tijd om te douchen, een schoon overhemd aan te doen cn zijn net te donkere pak aan te trekken. Zonder op de lift te wachten ren de hij de trappen af en George reed hem naar het huis van Vanya Vash- vily. Mumm was op tijd. Het was pre cies zeven uur. Toen hij voor de zware met ijzer beslagen voordeur stond, ging deze automatisch open. Een ouderwetse Duitser, van een jaar of zestig, met gemillimeterd haar. stond in de hall. Vashvily, in een blauw fluwelen huisjasje, deed zijn gehoorapparaat aan. en. nadat hij' Ludlow Mumm had begroet, mixte hij een Martini. „U kunt Uw cocktail het beste mee aan tafel nemen", zei hij, „en hem daar opdrinken". De butler, die in de eetkamer stond te wachten, schoof een zware dus zei ik tegen die vent, dat hij ze moet opvegen. Ze hebben niets an ders te doen dan voor mij te zorgen; geen was. geen ramen lappen, mets. Een week later liep ik tot mijn enkels in de dorre bladeren. En toen gingen er nog twee dagen voorbij. U v/eet toch. dat ik net uit het ziekenhuis ben. en ik mag me n»et dus zei ik tegen handigde twee borden Nudelsoep aan haar man. „Bier of wijn?", vroeg de man. Mumm vroeg om bier. Toen de butler de kamer uitging, zei Vashvily op vertrouwelijke toon: „Ik had een neger-bediende voor zij kwamen... die was al jaren bij me. Ik hoop hem terug te krijgen." De butler kwam terug en nam inspannen, de borden weg. Hij zette een flesje hem bier naast Mumm's bord en legde Er viel opnieuw een doodse stilte er een opener naast. Mevrouw Hin- toen de man de kamer weer binnen denburg kwam binnen met een kwam. Hij keek ernstig naar de schaal brood. schalen en de producer begon te Het was doodstil tot ze weg wa- eten terwijl hij de kookkunst van ren. Toen fluisterde Vashvily: ..Weet mevrouw Hindenburg prees. U. ik neem zonnebaden; ik heb bo- Later draaide Mumm zich om, zag ven een terrasje waar ik zonneba- de Braque, bewonderde die evenals dan neem." een anoniem stilleven, dat Vashvily De man kwam weer binnen en ergens in een of andere zaak in de zette twee hele grote en hele hete benedenstad had opgepikt, en in 'n borden op de tafel en het was weer goeie lijst had gezet (In een tele- stil tot hij de deur weer uitging, foongesprek. de dag r.a de viering terug naar de keuken. van de bevrijding van Parijs, toen „Ik had het net over dat terrasje. Cassard zijn verontschuldiging voor waar ik gewoonlijk zonnebaad", zei zijn gedrag aanbood, had hij over de producer. „Nu. vlak naast dat Vashvily gezegd: „Een man van terrasje staan twee bomen. Ik zou smaak, niet de doorsnee producer ze wel hebben laten omhakken, zonder onderscheidingsvermogen. Je maar het terrein is niet van mij Het kunt over alles met hem praten. Hij zijn eucalyptusbomen en ze zijn ver- is goed op de hoogte. Hij heeft ge- schrikkelijk slordig, ze laten aller- reisd. Hij is een kenner van goed lei dingen vallen. Er vallen bladeren eten en van wijnen en hij speelt uit en vruchten en zelfs stukken prachtig piano. Hij heeft alles ge- van de bast." lezen. Alleen, als hij over schilde- Mevrouw Hindenburg en haar rijen gaat praten verandert hij in echtgenoot marcheerden weer bin- een volslagen idioot.) nen, hij met Sauerbraten en gebak- (Wordt vervolgd) (Van onze correspondent) Wanneer men de oprijlaan, die aangegeven wordt door twee stenen palen, waarop een bord ,.'t Harde" prijkt oprijdt, dan komt men bij de kippenfarm van dc heer J. Scharringa. Op zichzelf is dat niets bijzonders. Er zijn tientallen va ndie bedrijven op de Noord-Veluwe. Wel Iets bij zonders is, dat de Noord-Veluweuaar over enkele weken hier een dieren park gaat openen, dat hü met behulp van een 16-jarige jongen geheel zelf heeft gebouwd. had er geen geld voor. Na de oor log kreeg ik echter een kans. Op men voetstukken en palen voor de de Legerplaats Oldebroek maakte electrificatie van de spoorwegen. Daar was veel ïjzerafval en dat kocht ik op. Er waren o.a. dunne staven bij en die gebruikte ik om er kooien van te maken. Wat ik niet kon gebruiken verkocht ik weer. 'k Had geluk, want de ijzer- nriizen liepen sterk omhoog en zo kostten mij die kooien practlsch niets. Kijk daar staan ze." en de heer Scharringa wees in de rich ting van een ruimte, waar kooien dicht bij elkaar stonden en waar lassers en tuinlieden druk bezig waren de laatste hand aan deze af deling van het park te leggen. BORO-BOEDOER „Daar komen de apen in", be duidde onze zegsman en zijn vin ger ging in de richting van een 7 Vz meter hoge kooi, die in de vorm van de „Boro-Boedoer" is ge bouwd. Scharringa noemt deze kooi ook zo en de geliikcnis met het machtige bouwwerk in Indo nesië is sprekend. Rondom de „Bo ro-Boedoer" liggen de andere kooien, een 33-tal afdelingen die de volgende week met dieren be volkt zullen worden. De kooien staan dicht op elkaar gebouwd, zeer intiem. Men hoeft niet ver te lonen om van de ene kooi naar de andere te gaan In deze kooien komen allerlei apensoorten, beren enz. Er loopt reeds een Veluws varken, dat naar de naam „Ger- rit*' luistert en zich door zijn „baas" laat knuffelen, op zijn schoot gaat zitten, de bek open laat doen en de oogleden op laat tillen. „Dat wordt een van mijn attracties," vertrouwde de „tem mer" ons toe. „Hij is zo mak als 'n hondje. Met het zwarte Chinese maskerzwijn daar ben ik ook op de goede weg. maar deze is nog erg sch.w en laat zich noe niet goed benaderen." Een snuitbeertje. ook reeds aanwezig, liet zich echter heerlijk knuffelen en gaf zowaar ziin baas een, zij het dan ook erg natte zoen. OP 16 JUNI OPEN? Enkele dieren ziin er dus al. de volgende week komt de rest. Het park v/ordt waarschijnlijk 16 Juni geopend. Er komen drie afdelin gen. De kooienafdeling met als leu ke bijzonderheid het marmotten- dorp, dat al helemaal klaar is en v/aar marmotten de miniatuur huisjes, het molentje cn het kerk je bevolken. Od de wei de tweede afde ling komen de reeën en herten en andere grazende diersoorten. „Het huisje daar." vertelde de heer Scharringa, „heb ik zelf gebouwd, alleen het riet is er door een vak man opgelegd, 'k Wil proberen hier nog een lama, een giraffe of iets dergelijks te krijgen. Van de hertenwei eincen we naar de ook al zelf aangelegde vijver, waarin eenden, zwanen en ganzen rond- soartelden en waar binnenkort ook andere vogels, zoals een flamingo, een kraanvogel «»n andere langpo ten te zien zullen zijn. VOGELS In een volière vlogen reeds al lerlei vogels en duiven en deze fa milie zal evene*"- uitgebreid wor den. In het bijbehorend huis zal een lokaliteit oht worden, waar verversingen geschonken zu"en worden. Deze lokaliteit zal ii het park worden aangepast. De prachtige verzame ling tropische vlinders, verschillen de opgezette dieren en een aqua- rji<m mot tro^'^Ve vissen zullen er een plaats vinden. Scharringa heeft dus grootse plannen. ..Omdat ik het geld niet voor 't grijpen heb kan ik niet al te groot beginnen. De vele kooien - vrrn!--' '--ar en mocht het rtoed gaan met de Noord-Ve- luwse Dierentuin, dan kan het park vergroot worden." Scharringa gaat in het najaar of in de komende winter naar West-Indië om daar dieren te halen en wil zelf op het sch;" ziin als deze vervoerd wor den. Hij heeft verschillende op drachten van dierenimporteurs en wil op die manier ziin eigen dieren goedkoop zien te krijgen. De c jte bevolking van het park komt de volgende week en dan wordt het voor het publiek open gesteld. „Wat we aan ruimte missen, winnen we aan gezelligheid," is de opvatting van Scharringa. DEMONSTRATIES Overal worden ritjes gemaakt en ..temmer Scharringa" zal demon straties geven met zijn wild var ken, zijn vos en andere dieren. „Gelukkig heb ik de volle mede werking van burgemeester De Vries van Doornspijk. Deze zal mij bij mijn verdere plannen zeker steunen. Mijn bedoeling is om het kippenbedrijf 'k heb op het ogenblik meer dan duizend kippen langzamerhand op te doeken en mij helemaal op de verzorging van de dieren toe te leggen. Eerst moet ik natuurlijk kijken of het loopt." Nu daar zijn we niet bang voor. We vonden het in dit toekomstige Noord-Veluwse dierenpark al erg gezellig De vele pensiongasten, die 's zomers naar dit gedeelte van ons land komen zullen het park zeker b. ken.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5