DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Westen houdt deur voor Moskou open Duitsers controle eisen verscherpte in Beneluxliavens Nieuwe regeling voor afgifte paspoorten Fransen stellen generaal Bradley tevreden N. Guinea geen rechtsbasis voor reconstructie Unie Britten herzien houding tegenover Peking „Gemeenten zijn vertrouwen niet onwaardig gebleken" Spoedig volop aardbeien lie Jaargan", no. 130 Woensdag 6 Juni 195Ï Opgericht door de Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckaertlaan 7. Amersfoort HOOFDREDACTEUR. Tl. DE BOORDER Voorlopig nog maar wat praten in Palais Rose - daarna verder zien (Van onze correspondent te Londen) LONDEN. Te Londen heeft gisteren het kabinet de kwestie van de Russische nota en de vraag, wat het Westen thans te doen staat, bestudeerd. Voor de kabinetszitting ontving Morrison de Britse vertegenwoordiger by de plaatsvervangers in Parijs, Ernest Davies. Men acht het hier zeer on waarschijnlijk, dat het Westen de Russische voorwaarden om het Atlantisch verdrag en de Amerikaanse bases in Europa als agendapunten aan de „ge splitste" agenda toe te voegen zou kunnen aanvaarden. Aan de andere kant is men zich ook duidelijk bewust, dat de Russen de bal weer terug hebben gespeeld en dat de formele verantwoordelijk heid voor het eventueel beëindigen der besprekingen bij voorbaat op de schouders van het Westen is gescho ven. Achterdeuren, om toch nog wat verder door te kunnen praten, zijn echter zowel in de Russische nota (die wenst, dat de plaatsvervangers zullen doorgaan met hun besprekin gen) alsook in de oorspronkelijke nota van het Westen aan Rusland aanwezig. Het lijkt het meest waar schijnlijk, dat dit vooralsnog een tijdje zal gebeuren, al was het al leen maar, dat de Franse regering vlak voor de algemene verkiezingen een abrupt afbreken der besprekin gen niet wenst. Te Londen schijnt zich echter gaandeweg de mening te kristallise ren, dat. wat voor propagandawaar- den de Russen er ook uit zouden mo gen halen, een beëindiging van de besprekingen der plaatsvervangers door het Westen toch een minder schadelijk ding zou zijn. darl een Hoge communisten achter IJzeren Gordijn in arrest LONDEN Alhier ontvangen berichten zouden volgens de diplo matieke correspondent van de „Times" wijzen op het aan de gang zijn van een zuiveringsactie in Hon garije op minstens even grote schaal als ten tijde van het proces tegen de voormalige Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Rajk. Als gearresteerden worden genoemd Kadar. minister van Binnenlandse Zaken tot Juni 1950. Kallai, tot voor enige weken minister van Buiten landse Zaken, Zold, de voorganger van Kadar. de vroegere presidenten Szakasits, Tildy en anderen. Na de onlangs gehouden jaarlijk se conferentie van de Tsjecho-Slo- waaksc communistische partij zijn in veertien van de negentien dis tricten, waarin het land is verdeeld, elf der districtsleiders vervangen, aldus meldt het blad van de partij, de „Rude Pravo". Motorongeluk met dodelijke afloop LUNTEREN Dinsdagavond omstreeks kwart voor negen had op de Mculunterseweg een aanrij ding plaats tussen een vrachtauto van de heer S uit Lunteren en 'n motor, bestuurd door H. Burgers uit Ede De motorrijder, die volgens oog getuigen met zeer grote snelheid links door de bocht reed, kwam tegen de uitstekende lading van de hem tegemoet komende vracht auto terecht. De linkerstuurhelft van de motor brak af en de oe- rijder werd tegen de grond ge smakt. Hij kreeg een schedelbasis- fractuur en een hersenbloeding en werd in zeer zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis te Nij megen overgebracht, waar hij la ter is overleden. ■HUJOEir Kouder s§ Weersverwachting geldig van f Woensdagavond tot Donderdag- t p avond: g Overdrijvende wolkenvelden, 1 maar later ook af en toe zon- g neschijn. Overwegend droog g weer. Meest matige noordelijke T- g wind. Vooral morgen overdag 1 lagere temperaturen, g 7 Juni Zon op 4 u 22 m onder 20 u 55 m; maan 5u 57m onder f 23 u 46 m. V J Zwitserland herdenkt met veel plechtigheden "en ongedwongen feesten het feit. dat de belangrijke stad Zurich 600 jaar geleden lid werd van de Bond der Eedgeno ten Kenmerkend voor de geest van gelijkheid van alle Zwitserse bur gers is. dat ook de hoogste ma gistraten zo zonder waardigheid" aan de algemene vreugde mee doen. Zwaaiend met bloemen be danken Bondsraad Nobs, Bonds raad Escher en vtce-kanselier Oser, tijdens een optocht in Zurich, voor de toejuichingen van de tiendui zenden, die zich langs de route hebben opgesteld. mislukken van een conferentie van de ministers zelf. Dit gezichtspunt wordt hedenoch tend ook door de „Times" in een van zijn hoofdartikelen als thema geko zen. Waar het om gaat, betoogt het blad. is de vraag, of een conferentie op dit ogenblik enige kans van suc ces zou hebben. Als men nu. of na voortgezette besprekingen in Parijs, tot de conclusie komt, dat zulks niet het geval is, zou er veel voor te zeg gen zijn om het overleg van de plaatsvervangers maar af te breken. De mogelijkheid om, als een nieuwe crisis ontstaat, alsnog een conferen tie van de minister van Buitenlandse Zaken te houden, blijft dan open. Chinezen opnieuw op de vlucht TOKIO. Drijfnatte en bemod- derde geallieerde troepen braken Woensdag door de buitenste gordel van de communistische verdedi gingslinie in Centraal-Korea en slaagden erin drie en een halve kilometer op te rukken in de rich ting van Tsojrwon en Koemhwa, de zuidelijke steunpunten van de communistische „ijzeren driehoek". De vijand heeft zijn strijdtech- niek gewijzigd. Er valt nu niets meer te bespeuren van het fana tieke „doodvechten", dat het tem po van de geallieerde opmars in het communistische Korea zozeer vertraagde. Blijkbaar wordt nu opnieuw de voorkeur gegeven aan een tactiek van terugtrekken. Fransen breken groot Vietminh- offensief HANOI. Naar het hoofdkwar tier van het Franse leger in Indo- China vandaag heeft bekend ge maakt, hebben Franse strijdkrach ten de troepen van de Vietminh. die negen dagen geleden een offen sief zijn begonnen, teneinde zich meester te maken van de grote rijstoogst in het Zuiden van de Tonkinese delta. teruggedreven. Een sterke mobiele Franse colon ne. die Dinsdag een aanval onder nam ten Zuiden van de delta, dreef de Vietminh-troepen op de vlucht. r~ Belg De Feyter wint eerste étappe Zo stormde De Feyter van de ge disciplineerde Belgische B-ploeg in Veendam op de eindstreep af. Hij won glansrijk de eerste etap pe van de Ronde van Nederland, VolendamVeendam (286 km). Onze landgenoot Wout Wagtmans bezette op eervolle wijze de tweede plaats. Voor het. verslag van de Ronde zie men elders in dit blad. Steeds meer auto's en motoren DEN HAAG Het motorwegver- keer neemt nog steeds toe. en wel blijkens gege/ens van het C.B.S over 1950. vergeleken met het jaar 1938. met niet minder dan 36%. Het indexcijfer voor personenauto's blijkt in dat tijdsverloop met bijna 90% te zijn vermeerderd. Het ver keer met rijwielen is voor het eerst na 1945 groter dan in 1938. Van 1949 op 1950 was de toene ming van het ge eie verkeer onge veer 6%^ In dit geval vermeerderde het rfjwlelverkeer het meest. nl. met een zesde. De grote toeneming van het verkeer met motorrijwielen, nl. met een negende, kan ten dele worden toegeschreven aan het grote aantal rijwielen met hulpmotor, dat thans op 135 000 wordt geraamd. Honderdjarige wet van Thorbecke heeft bruikbaarheid bewezen, zegt mr Oud UTRECHT In een rede. gewijd aan het 100-jarig bestaan van de Gemeentewet en uitgesproken bij de opening van het congres van Ver eniging van Nederlandse Gemeen ten. heeft de voorzitter dezer orga nisatie. burgemeester mr P. J Oud van Rotterdam, opgemerkt dat de thans een eeuw oude wet de voor waarden heeft geschapen voor de ontplooiing van het gemeenteleven. Zij legde, zo zeide hij. het bestuur in handen van de vertegenwoordi ging der burgerij Zij trok daarmee de consequenties uit de Grondwets- herzienin gvan 1848, die de grond slag legde voor de ontwikkeling der democratie. Op het beginsel, dat de gemeente zelfstandig en in open baarheid moet worden bestuurd, heeft Thorbecke ons Gemeenterecht opgetrokken. Deze beginselen heb ben hun practische bruikbaarheid bewezen. Echter, zonder gemeente lijke zelfstandigheid baat de organi satie neiL Alles hangt af van de vraag welke bevoegdheid tot zelf standig handelen door de wet aan de Gemeente wordt gelaten. De heer Oud ontwikkelde ver volgens zijn standpunt dat er tus sen gemeentelijk-, provinciaal- en rijksbelang geen onderscheid is. dat er slechts één openbaar belang be staat tot welks behartiging de over heid is geroepen. Aan welk orgaan die behartiging moeten worden op gedragen is een vraag van doelma tigheid. maar hoe dichter de be stuurder staat bij de kring der be stuurden. hor groter de mogelijk heid de maatregel te doen aanvaar den. Alles waartoe de gemeentelijke or ganen worden geroepen, wil de heer Oud het bestuur der huishouding van de gemeente noemen. Thor becke was in 1851 bezield met ver trouwen in het willen en kunnen der gemeentebesturen. De gemeen ten zijn dit vertrouwen niet on waardig gebleken. Maar heeft het hogere gezag er zich ook met de meeste nauwgezetheid van onthou den de gemeentelijke bevoegdheid meer in te perk?n dan volstrekt noodzakelijk was? Spreker achtte het een hard woord om uit te spre ken, vooral bij de viering van dit jubileum, maar het kon z.i. niet verzwegen worderv dat de gemeen ten zich ten aanzien van de politie ontrecht voelen en dat ook op het terrein der financiën een gevaar voor de gemeentelijke zelfstandig heid ligt. Als deze moeilijkheden niet zeer spoed ie verholpen worden zou. zo \reesde hii menige gemeen te op tal van punten haar activiteit moeten staken. De „zeven" van Landsberg Executie wellicht hedennacht WASHINGTON. Vanmiddag om drie uur verloopt de termijn van het laatste uitstel der exe cutie van de zeven, in de gevange nis van Landsberg opgesloten, ter dood veroordeelde nazi's. Daaraan John McCloy. de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland geen op dracht is gegeven, de terechtstel ling verder op te schorten, lijkt het waarschijnlijk, dat de zeven oorlogsmisdadigers in de komende nacht zullen worden opgehangen. Wel heeft de Amerikaanse ad vocaat der veroordeelden, mr Ma- gee, in Washington nog'een uiter ste poging gedaan om zijn cliënten alsnog te redden, door een beroep te doen op het Amerikaanse Op perste Gerechtshof. Dit Hof is ech ter zojuist op zomerreces gegaan en men schijnt in Washington wei nig geneigd, een beslissing op nieuw enige maanden uit te stel len. tot het Hof weer bijeenkomt. Uit Landsberg werd vanmorgen gemeld, dat de naaste familieleden der „zeven" bericht hadden gekre gen, zich om 5 uur aan de gevan genis te vervoegen voor een „laat ste bezoek". LONDEN. De Londenaren schijnen niet meer in een taxi te willen rijden, nu de regering de tarieven met een derde heeft ver hoogd. Zij nemen nu bus of trein of gaan lopen. Rotterdam: „Oude, overdreven klachten in een nieuw kleed BONN. Persberichten in het buitenland, die spraken van een ver scherpte geallieerde controle in de vrijhaven van Hamburg, ter voorkoming van de doorvoer van voor de oorlog belangrijke goederen naar de Sowjet- zone van Duitsland, zijn er, zo meent men in Hamburg en Bonn, de reden van geweest, dat de Russische autoriteiten opdracht hebben gegeven aan schepen, met een lading voor Oost-Duitsland. Hamburg tc mijden. In Bonn zal nu Donderdag een inter-ministeriele bespreking worden gehouden, waarop, naar men hoopt, een regeling zal worden uitgewerkt, die moet voorkomen, dat een belangrijk deel van de doorvoerhandel aan Hamburg zou worden onttrokken. In Hamburgse havenkringen geeft men te verstaan dat men niets heeft in te brengen tegen een verscherpte controle in de vrijhaven, mits deze gepaard zou gaan met gelijke maat regelen in de Beneluxhavens. In dit verband heeft de Hamburgse haven directeur Plate opgemerkt, dat goe deren, die in de Beneluxhavens wor den ontscheept, in geplombeerde spoorwagens ongecontroleerd de bondsrepubliek passeren. Dr. Rogge, de leider van het Hamburgse Bu reau voor Scheepvaart, heeft de vrees uitgesproken, dat andere West- Europese havens zullen trachten de in de laatste tijd uitgebreide tran sitohandel naar Oost-Duitsland ten koste van Hamburg aan zich te trekken. In Rotterdamse scheepvaartkrin gen. tot wie wij ons om nadere in lichtingen wendden, gaf men heden morgen te verstaan, niets van deze Duitse berichten en de opwinding, die er uit spreekt, te begrijpen. Nie mand had ooit ook maar iets ge hoord over manipulaties met ge plombeerde wagons naar de Sowjet- zone van Duitsland. Algemeen was men van oordeel, dat de Duitse uit latingen getuigen van overdrijving I en zenuwachtigheid. Zo geloofde men DEN HAAG. Er wordt in ons land een nieuwe paspoorten regeling ingevoerd, waardoor de paspoorten in vier categorieën worden ingedeeld, resp. bestemd voor: 1. Landen, waarvóór voor Nederlanders geen visumplicht bestaat; 2. De Bondsrepu bliek Duitsland (West-Duitsland), Finland, Oostenrijk, Spanje, Portugal, Griekenland en Turkije; 3. De overige landen van Europa; 4. De landen in andere werelddelen. De nieuwe pas poorten zullen in de regel slechts geldig worden gemaakt voor de landen genoemd onder 1. Tot nu toe werd, zoals men weet, voor de paspoorten slechts onderscheid gemaakt in geldigheid voor Europa of voor de gehele wereld. Voor de onder 2 genoemde lan- van het paspoort, wegens „mis- den is een aparte aantekening m het paspoort nodig. Men zal daar voor moeten aantonen, dat het reis doel aannemelijk is en dat men over voldoende middelen beschikt. Dit laatste geldt ook voor Canada en Amerika. De A.N.W.B acht het onverklaar baar en onbegrijpelijk, waarom deze omslachtige regeling, met al haar beslommeringen, tijdverlies en extra-onkosten, thans wordt inge voerd. terwijl in V.N.-verband juist gestreefd wordt naar vereenvoudi ging van paspoort- en visa-formali- teiten. Aan de besprekingen hier over nemen ook vertegenwoordi gers der Nederlandse regering dee'. De AN WB. heeft dan ook de minister van Buitenlandse Zaken met klem verzocht te overwegen om de indeling der landen, met betrekking tot de territoriale gel digheid van het paspoort, alsnog te herzien en de onder groep 2 genoemde landen op te nemen in groep 1. zodat normaal een pas poort geldig wordt voor alle lan den van West-Europa Het kan dan aan de reiziger worden overgelaten of hij in West-Europa landen wil bezoeken» waarvoor een visum no dig is. Thans kan men, indien men van Parijs wil of moet doorreizen naar Spanje, daar een Spaans visum aanvragen. Volgens de nieuwe voorschriften zou een zakenreiziger door een dergelijke handeling in overtre ding zijn en zou inbeslagneming Voor dit jaar beloofde tien divisies worden tijdig op de been gebracht (Van onze correspondent te Parijs) PARIJS. De conferentie tussen generaal Bradley en minister Moch is geëindigd m*t een kort communiqué, dat voldoening uitspreekt over de gedachten wisseling. Het schfjnt. dat beide partijen elkaar genaderd zijn. Jules Moch heeft de verzekering gegeven, dat de tien divisies, die Frank rijk toegezegd had. eind 1951 op de been te brengen, ook klaar zullen zijn. vfjf direct en vijf na een spoedmobilisatie van drie a vier dagen. Nieuwe methoden van mobilisering zijn Bradley voorgelegd. Van hun kant maken de Amerika- miüiairi) .vir.ivtri'iim i r:. dvi--.;-'!;: w*"'J i nen geen bezwaar tegen uitbreiding van de Franse bewapeningsindustrie, die thans tot basis heeft een indus trieel apparaat, dat veertig procent groter is dan in 1939. Het schijnt, dat de Amerikanen nogal tevreden wa ren over de vorderingen, die de Franse plannen hebben gemaakt. Amerika heeft moeten toegeven trouwens, dat de materiaal-leverin gen voor het Franse leger de laatste tijd wat langzamer zijn geschied als gevolg van de eisen, die andere bondgenoten stellen, maar vooral ook als gevolg van de eisen, die de oor log in Korea stelt. Ook dit was een van de redenen om uitbreiding van de Franse bewapeningsindustrie niet in de weg te staan. bruik" mogelijk zijn. Bovendien wordt, wat de tweede categorie betreft, de beoordeling van het reisdoel en de beschikbare geldmiddelen gelegd in handen van plaatselijke instanties, welke daar voor niet de competentie bezitten. Het gevaar bestaat daarbij, dat oij de beoordeling van de geldmidde len en reisdoel niet of onvoldoende rekening zal worden gehouden met de belangen van de zeer vele toe risten, die met bescheiden midde len moeten rondkomen. nief, dat een Russische aanwijzing indien deze al gegeven is om Hamburg te mijden, betrekking zou hebben op de schepen, die in gere gelde dienst varen, hetgeen zijn rechtvaardiging vindt in het feit, dat er een Panamecs schip (de Mo- rella", dat opdracht kreeg Rotter dam in plaats van Hamburg aan te doen) bij betrokken is. Een folder van de „Stichtinp Ha- venbelangen", waarin sprake is van de Rotterdamse haven „die vrijer is dan een vrijhaven" en waarover men zich in Hamburg op het ogen blik bijzonder opwindt, blijkt al vijftien jaar oud te z\jn. En zo is het ook met een belangrijk deel van de Duitse klachten: zij zijn zo oud als Mcthusalem. (Van onze correspondent) ALKMAAR Tegen het einde van deze week worden de eerste aanvoeren van aardbeien van de koude grond verwacht. Over veer tien dagen is het hoogtepunt van de drukte op de Bevcrwfjksc veiling te verwachten. Het gewas staat er goed voor. Omtrent de afzet van de aard beien is men hoopvol gestemd. Voor dit jaar wordt geen concurrentio van Bulgarije verwacht en men rekent op uitvoer naar Duitsland. Ook voor diepvries-export naar Amerika denkt men nog al wat te kunnen slijten. Dronken achter 't stuur Maand hechtenis voor 2 medici ARNHEM Twee Arnhemse doktoren, die terecht hebben ge staan. omdat zij dronken achter het stuur van hun auto zouden hebben gezeten, zijn door de rechtbank ieder veroordeeld tot een maand hechtenis. Aan beiden is voorts voor een half jaar de bevoegdheid ontno men een auto te besturen Boven dien kreeg een der doktoren een boete van f 50 - subs 10 dagen hechtenis en de ander f 25 - boete subsidiair 10 dagen hechtenis. INDONESISCH DEBAT IN TWEEDE KAMER Grote partijen stellen prijs op een blijvende samen werking (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Voor het eerst sedert de kabinetscrisis in Indonesië en in Nederland houdt dc Tweede Kamer zich weer bezig met de problemen der Unie-partners, zulks naar aanleiding van de begrotingen van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, ter verdediging waarvan minister Peters en dc staatssecretarissen Blom en Gótzen zich achter dc regeringstafel hadden gezet. De belangstelling der sprekers ging Dinsdag uiteraard uit naar de bedoelingen der Indonesiërs met het Unie-Statuut en de R.T.C.-accoordcn. al uitte men zich opvallend voorzichtig. Prof. Schermerhorn (P.v.d.A.) oordeelde hierover iets optimistischer dan mr. De Graaf (K.V.P.) al gaf laatstgenoemde toe. dat men van een eenzijdige opzegging van het Statuut niet meer hoort reppen. Beiden wilden de Indonesische voorstellen afwachten: maar van K.V.P.-züde werd duidelijk te kennen gegeven, dat voor een reconstructie N. Guinea geen rechtsbasis kon zfjn. Flinke versterking voor Eisenhower NEW YORK President Truman heeft de zesde Amerikaanse vloot in de Middellandse zee opdracht ge geven, het Atlantisch commando van generaal Eisenhower in Europa te steunen, meldt de New York Times In geval van moeilijkheden kan Eisenhower daardoor rekenen op onmiddellijke en krachtige bij stand van vlootstrijdkrachten In zfjn zuidelijke flank. De omvang van de zesde Ameri kaanse vloot is de laatste maanden reusachtig uitgebreid. Zij omvat on geveer 70 schepen. Ook in het standpunt van de A R. en C.H.U. is op dit punt geen wijzi ging gekomen, terwijl de P v.d.A. van de thans gevolgde koers nog vreest, dat zij moeilijkheden zal brengen. Namens de C.H.U. volstond ae heer v. d. Wetering met de vrome wens. dat een oplossing zou worden gevonden, die beide volken zou bevredigen De heer M e y e- rink (AR) verzuchtte, dat dit nu het resultaat van de regeringspolitiek was. dat een ..onopzegbare" Unie na een jaar reeds op de helling wordt gezet. Het bleek duidelijk, dat de beide grootste partijen prijs stellen op blijvende samenwerking met Indo nesië. als zijnde een gemeenschap pelijk belang allereerst, maar oox tot behoud van de wereldvrede, die met een goede verstandhouding tussen Europa en ZO -Azië wordt gediend Mr De Graaf hoopte der halve. dat Indonesië de Unie niet lichtvaardig zou op zij schuiven; zij kan slechts waardevol zijn als beide partners haar inhoud geven. Prof Schermerhorn gaf te ver staan, dat het de internationale positie van Indonesië geen goed zou doen als het vlot omspringt met afspraken, waarvan de inkt amper is opgedroogd. Omdat 'hij overigens niet verwachtte, dat In donesië bij een eventueel conflict in de wereld de zijde van Rusland zou kiezen, wenste hij de militaire hulpverlening voort te zetten. Zulks in tegenstelling met de heer Meye- rink. die vreest, dat deze uiteinde lijk gericht zal worden tegen onze positie in N. Guinea. Deze ver langde ook inkrimping van onze militaire missie in Indonesië, tot verbazing van prof Schermerhorn. omdat dit nu juist een punt is. waarop de samenwerking uitste kend verloopt. Zie verdei pag. 3 Als een vreedzaam veroveraar voer koning Haakon van A'ooruie- gen aan boord van de koninklijke bark „Norge" gisteren de Theems tot in het hart van Londen op. Vrolijk wapperden de vldggen en luid knalden de saluutschoten, waarvan de rook de enige wolkjes aan de stralend blauwe hemel vormden. De foto werd genomen van de beroemde Waterloo Bridge af. Ongeluk op loren in Naaldwijk (Van onze correspondent) NAALDWIJK. Dinsdagavond omstreeks half zeven is de zeven tienjarige F. LTitdenboogaard uit Zwolle bij werkzaamheden op het dak van de R.K. kerk in Naald wijk enkele meters naar beneden gevallen, doordat zijn ladder brak. De jongen bleef in de dakgoot lig gen. Men moest hem met een brancard aan touwen bevestigd naar beneden brengen. Hij bleek een ribfractuur te hebben opgelo pen. Hij is naar 't ziekenhuis aan het Westeinde in Den Haag over gebracht. LONDEN. In het Lagerhuis is een conservatieve aanval op de voorgestelde verhoging der benzi nebelasting door Labour met 304 tegen 286 stemmen, afgeslagen. Geallieerden laten pogingen toenadering varen (Van onze correspondent te New York) HOOFDKWARTIER DER VN De Russen hebben zich tot gewoonte gemaakt, op elke nieuwe bijeen komst van een der organen van de Verenigde Naties de vervanging van de afgevaardigde van nationalistisch China door een van de regering te Peking aan de orde te stellen. Dit was ook gisteren bij de opening van de negende bijeenkomst van de Be- heerschapsraad in Flushing Meadows het geval. Evenals bij de aanvang van de achtste zittingenreeks in het laatst van Januari beantwoordden de V.S. deze geste met een voorstel, bespre king van deze kwestie uit te stellen tot de Assemblée een definitief standpunt ten opzichte van de toe lating der regering te Peking heeft bepaald. Engeland bestreed dit voor stel totnogtoe steeds, maar wijzigde thans voor het eerst zijn houding: het liet de Russen alleen staan in hun protest en sloot zich aan bij de tien landen, welke hun stem vóór het voorstel uitbrachten In het licht van de vredesgeruch- ten mag deze gewijzigde houding van Engeland worden uitgelegd als een aanwijzing, dat de geallieerden elke toenaderingsgedachte hebben laten varen.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1