Drie jaar geëist in affaire kamp Oldebroek Britse mijnwerkers houden niet van verandering Chefarine# Defensieversterking eist minder belemmeringen schrijft drM. van Blankenstein uit Engeland Hier komt n blik water denk om je kameel! Auditeur-militair: Rumoer heeft discipline aangetast r Toeristen verkeer Ambonezen volgen bevelen op van bureau Z.-Molukken Verstikkingsdood van dieren uitgesloten, zegt KLM Chefarine „4" doet wonderen Communisten klagen over het schenden van eigendomsrecht Koninklijke keert 12 pCt dividend uit Een beginner Vasthoudendheid belemmert mechanisatie en exploitatie van nieuwe kolenlagen Woensdag 6 Juni 1951 3 (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM. Aan het einde van een zitting, die met een korte onderbre king tot 's avonds half acht heeft geduurd, eiste de auditeur-militair bij de Krijgsraad te Velde Oost tegen de 51-jarige luitenant-kolonel van de artillerie, C. T. N., oud-commandant van het schietkamp Oldebroek, een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest, ontslag uit de militaire dienst met ontzetting uit het recht om b(j de gewapende macht te dienen en een geldboete van één gulden wegens overtreding van de Vuurwapenwet. Over het verzoek van beklaagde's raadsman om de Over ste onmiddellijk in vrijheid te stellen, zal de Krijgsraad morgen beslissen. Het vonnis volgt op een nader te bepalen dag. Is deze nog betrekkelijk jonge, doch uiterlijk reeds in de dienst vergrijsde overste, een officier die de eer van het leger door het slijk heeft gehaald en getracht heeft door allerlei vreemde manipulaties te verrijken? Of is het 'n man van stipte plichtsbetrachting, met een sterk sociaal gevoel. die het slachtoffer van intrigues en laster praatjes is geworden? De auditeur militair vond nauwelijks woorden genoeg om aan zijn verontwaardi ging lucht te geven, maar stond daarbij lijnrecht tegenover mr P. H. M. Hoogenbergh uit Rotterdam, bexlaagde's raadsman. En de Krijgs raad staat voor de moeilijke taak in deze geruchtmakende en ver warde zaak met zijn vele tegen strijdige verklaringen straks een oordeel te vellen. De geheimzinnige sfeer rond het uitgebreide vooronderzoek ver richt door de Kon. Marechaussee, heeft enerzijds de geruchten voed sel gegeven, dat het hier ging om malversaties van zeer omvangrijke aard en anderzijds het verhaal in de wereld gebracht, dat nodeloos de goede naam en eer van een bo ven alle verdenkingen verheven opper-officier in opspraak was ge bracht. „Uit niets, maar dan ook niets, is mij gebleken", aldus de audi teur-militair, „dat de marechaus see verkeerd is opgetreden. Wel ZOEKLICHT OP: WAAR het toeristenverkeer ook voor ons land een be langrijke deviezenbron betekent, stemt het tot vreugde, dat uit het jaarverslag over 1950 van de ANVV blijkt, dat het afgelopen jaar voor Nederland een goed toe ristenjaar is geweest. Vergeleken met 1949 steeg het aantal buiten landers, dat inons land vertoefde van 315.000 tot 400.000. Als oor zaak van deze stijging worden aan gegeven enige evenementen in binnen- en buitenland, die het vreemclelingenbezoek gunstig heb ben beïnvloed. Zo zijn vele reizi gers ons land gepasseerd op weg naar Rome, waarheen zij reisden in verband met het Heilig Jaar. Het grootste aantal vreemdelingen in ons land, n.l. 85.000, kwam uit Belgie en Luxemburg. Uit Enge land kwamen er 55.000, uit Scan dinavië 44.000. uit de Verenigde Staten 40.000 en uit Frankrijk 33.000. Het aantal overnachtingen bedroeg bijna een millioen. Het bedrag, dat Nederland in 1950 uit dit buitenlands bezoek heeft geno ten wordt geschat op 58 millioen gulden. In 1949 bedroeg het 34,5 millioen. Hierbij komt dan nog ruim 20 millioen gulden aan kosten van boot, vliegtuig of trein, die door deze bezoekers aan de Neder landse vervoersmaatschappijen werden betaald. Het is mogelijk, aldus het jaarverslag, dat het vreemdelingenbezock uit Amerika en uit andere, ver verwijderde, ge bieden, een terugslag zal ondervin den van de huidige spanningen. Men gaat misschien liever niet meer zo ver van huis. Het zal daar om goed zijn er in de nabije toe komst rekening mee te houden, dat de Europese en vooral de ons om ringende landen voor het vreem delingenverkeer naar Nederland van meer belang zullen worden dan zij in vroeger jaren zijn ge weest. degelijk heeft beklaagde zich aan vele feiten schuldig gemaakt. Wil men deze zaak overzien, dan moet men zich niet blindstaren op de enkele feiten, die in de dagvaarding zijn opgesomd. Men moet de ach tergrond ervan zien De beklaagde zelf denkt dat hij terecht staat voor een blikje boerenkool, maar de zaak is veel ernstiger." Inderdaad waren tal van fei ten. die op de zitting werden on derzocht. op zichzelf niet zó op zienbarend. Ernstig was het feit dat de overste ƒ33.000 zou hebben opgenomen bij de Amsterdamse Bank. afkomstig van de vroegere officierscantine in Oldebroek. De auditeur-militair was van oordeel dat beklaagde het oogmerk had zich dit geld wederrechtelijk toe ie eigenen. „Waarom?" vroeg de ver dediger. „De overste had het niet nodig: hij was vrij bemiddeld. Hij heeft een deel gebruikt voor de cantine. Het restant had hij onder Valse acten voor invoer van Amerikaanse auto's AMSTERDAM. Een dergenen, die in de afgelopen jaren zijn me dewerking heeft verleend bij de smokkel van Amerikaanse auto's naar ons land met behulp van no tariële acten waarin de valse ver klaring werd opgenomen, dat het hier „geschenkzendingen" betrof, heeft voor de Amsterdamse politie rechter terecht gestaan. Het was een 53-jarige diamantbewerker, die vijf hoofdstedelingen had overge haald valse verklaringen af te leg gen en hen daarvoor met f 50,— be loonde in opdracht van de auctor intellectualis dezer smokkelaffaire. Hij werd veroordeeld tot drie maan den voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en geldboeten die varieerden van f 100,tot f 200. zich toen hij gearresteerd werd." Nadat de Krijgsraad zich heel lang bezig had gehouden met de poging tot oplichting van de heer K. uit Haarlem, broer van een overleden wachtmeester, roemden enkele getuigen a décharge de kwaliteiten van de beklaagde. De auditeur-militair meende dat he: rumoer rond het kamp Oldebroek de discipline van het leger zelf heeft aangetast. Beklaagde's raads man, dat de auditeur-militair te veel met gevoelsargumenten had gewerkt. Hij kon noch diefstal, noch heling, noch poging tot oplichting construeren, en drong met de' meeste klem op vrijspraak aan. Indonesisch debat Op de achtergrond van dit con flict lag uiteraard een verschil in beoordeling van de situatie in In donesië. De heer Meyerink bezag die, met de heer v. d. Wetering, uiterst somber. Onder verwijzing naar de gepleegde moorden, net verzaken van het zelfbeschikkings recht etc. De heer Schermerhorn ontkende de zwarte kanten niet, al vestigde hij er de aandacht op. dat de moorden geen politieke achtergrond hadden. Maar juist in versterking van het legerapparaat ligt een mogelijkheid tot onder drukking van het banditisme. Een tweede hoofdpunt van het debat vormde het vraagstuk van de Ambonezen, „de tragedie in ons eigen land", zoals het werd ge noemd. Verantwoordelijkheidsge voel jegens deze slachtoffers der souvereiniteitsoverdracht erkenden de vier genoemde sprekers allen. Al vroeg de heer De Graaf zich af, of ze niet van de wal in de sloot waren geraakt door naar hier te komen. Alle sprekers waren on gerust over de lediggang in de kampen en stelden klemmende vragen over het onderwijs der kin deren. Wat moet er met de Am bonezen gebeuren? In ieder geval moeten zij hier hun tijd nuttig be steden door vakopleiding e.d. Als een spoedige terugkeer waarschijn lijk is, zei mr. De Graaf, dan die nen zij voo'- administratieve en technische beroepen te worden om geschoold; is deze niet mogelijk, dan dient een blijvende vestiging alhier of een vervoer naar tropi sche streken te worden voorbereid. Intussen vond hij *t, evenals prof. Schermerhorn, ontoelaatbaar dat in de kampen soms de bevelen der regering niet, die van het bureau Zuid-Molukken wel worden opge volgd. Tijdens oponthoud op vliegveld Nicosia stond deur van toestel open DEN HAAG. Volgens een verklaring van het bestuur van Cyprus zouden van het K.L.M.-transport van 3 olifanten, 621 apen en 2.432 vogels door gebrek aan lucht gestikt zijn 78 apen en 153 vogels. De dieren zou den op het vliegveld te Nicosia van Zaterdag op Zondag de gehele nacht in het vliegtuig opgesloten zün geweest, terwijl er geen ventilatie was. De K.L.M. tekent hierbij het volgende aan: Dat verstikking de oorzaak zou zijn, wordt uitgesloten geacht aan gezien de dierenverzorger, die zich tijdens het oponthoud op Cyprus aan boord bevond, er voor zorg gedragen heeft, dat of de voor- of de achterdeur van het vliegtuig voortdurend openstond, waardoor voldoende zuurstof in de cabine aanwezig was. Bovendien is geble- gen dat de stuwage goed geschied is, zodat de zuurstof alle hokken kon bereiken. Ook een te grote hitte als mogelijke oorzaak is niet waarschijnlijk, gezien het gema tigde sub-tropische klimaat op Cyprus. Het wordt bij de K.L.M. niet onwaarschijnlijk geacht, dat de aard van de verpakking van de bewuste dieren niet geheel aan de eisen voldeed, en eveneens dat de conditie van de betrokken dieren, die alle tot één zending behoor den, een ongunstige invloed heeft gehad. Deze punten worden thans door K.L.M.-deskundigen nauwgezet onderzocht. Advertentie LM.) Wanneer U zich onbehaaglijk voelt ol hevige pijnen hebt, doet een enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwer king van 4 beroemde genees middelen, in dén tablet ver enigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te doen. TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 tablettenèfO.75 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. „Een bewüs. dat een slechte regering ook nog wel eens iets goeds kan presteren", aldus zei zuur prof. Gerbrandy (A.R.). „Een mogelijkheid tot absolute rechteloosheid van het Nederlandse volk", aldus de heer Hoogcarspel (C.P.N.), die vervolgens een voor een communist vreemde jammerklacht over inbreuken op het eigendomsrecht liet horen. Dat waren de meest uiteenlopende reacties op het wetsont werp, dat ten behoeve van een spoedige aanleg en een vlot gebruik van defensieve werken, de hand wil lichten met enkele Juridische belemme ringen, als het aanvragen van vergunningen, het naleven van verordenin gen en koninklijke besluiten. En dat ook de procedure, volgens welke aan rechthebbenden ten aanzien van onroerende goederen verplichtingen tot gedogen kunnen worden opgelegd, aanzienlijk wil bekorten. Aan communistische zijde zat het bezwaar uiteraard hierin, dat men geen enkele bijdrage van een ver steviging van onze defensie wenst te leveren, omdat, althans zo deed de heer Hoogcarspel het voorko men, de Russen niet de minste nei ging tot agressie tonen Dit betoog dat de CP.N. thans vrijwel continu in de volksvertegenwoordi ging afsteekt, bracht voorzitter Kor- tenhorst tot de wanhopige vraag ©f men de nationale tijd niet beter kon besteden dan met 't afdraaien van gramofoonplatcn. „Als de ge achte afgevaardigde", zo zei hij, „zich niet weet te beperken tot onderwerpen, die op de agenda staan, dan zal voortaan bij elk punt een tijdrantsoenering moeten wor den voorgesteld In deze presidentiële reprimande vond minister Staf voldoende rechtvaardiging om zijn antwoord op dit punt te beperken tot de simpele mededeling, dat de regering wel degelijk gevaar en noodzaak tot versteviging der defensie aanwezig achtte. Aangezien verder iedere fractie, deze zienswijze deelde, be hoefde hij, daaraan geen woord meer te besteden. Met de in het wetsontwerp neer gelegde waarborgen ter verdediging van de burgerbevolking tegen mili taire willekeur, stond het anders. Vonden prof. Gerbrandy (AR.) en mr. Vonk (V.V.D.). die redelijk genoeg, baron v. d. Feltz (C.H.U.) achtte ze zo ondeugdelijk, dat hij verklaarde, dat 't hem moeilijk zou vallen voor het wetsontwerp te stemmen, waarop zijn geestver want Beernink dra het spreekge stoelte beklom om de bevriende be windsman te verzekeren, dat hij er beter over dacht. Daarmee kwam hij in het schuitje van de heren v. d. Goes v. Naters (P.v.d.A) en Droesen (K.V.P.), die al amen derende, ijverig in de weer waren om de waarborgen voor de burger belangen te verstevigen. Wilde de eerste de minister van Oorlog, voor het opleggen van verplichtingen tot gedogen, voorschrijven steeds over leg te plegen met een collega, die het nauwst betrokken is bij het be lang, dat wordt geschaad, de tweede wilde de gedupeerde be langhebbende zelf. recht op over leg met de minister van Oorlog ge- l ven. En daar het meestal om agra rische belangen gaat, noemde dr. Droesen het een buitenkansje, dat ir. Staf vroeger aan Landbouw had gewerkt, en dus stellig wel begrip voor de noden zou hebben. De minister leek gevleid, al zei hü. dat men niet zou verwachten, dat hij zelf al dat overleg zou gaan voeren. Doch overigens wees hij het amendement Droesen in tegenstelling tot dat van mr. v. d. Goes niet af. Hij wilde enkel de Vier nieuwe leden werden Dinsdag in de zitting van de Raad van State beëdigd. Het college, dat niet vol tallig was, met de nieuwe leden. Van links naar rechts, zittend: jhr mr F Beelaerts van Blokland (vice- president), dr J. IV. Meyer Ranneft. mr J. M. M. van Angerenstaande H. F. M. baron v. Voorst tot Voorst, mr P. W. J. N. Cort van der Linden, mr J. M. Scholten, een referendaris, prof. dr G. A. van Poelje, mr P. C. Boele van Hensbroek secretaris mr J. R. H. van Schaik, mr dr L. N. Deckers. J Th. Furstner, prof. mr R. Kranenburg, mr W. F. Schokking, F. C. baron Van Aerssen Begeren van Voshol. tekst ietwat wijzigen. Door de ver langde verandering meteen voor te lezen, dacht hij de zaak te vereen voudigen. Doch de voorzitter gaf eerlijk te kennen, dat hij het nog niet helemaal kon volgen en schorste de beraadslagingen.... DEN HAAG De netto-winst van de „Koninklijke" over 1950 bedraagt f 111.220.805, tegenover ƒ82.643.956, over 1949. Zij maakt het mogelijk een dividend uit te keren van 4 op de 1500 preferente aandelen en van 12# op het per 31 December 1950 uitstaande gewone aandelen kapitaal van 906.523.000. DE portier kwam en zeide: ..Een meneer voor U. Woestbaard heet hij". De naam klonk met aanmoedigend. „Wat moet hij?" vroeg ik argwa nend u*ant er komen wcl eens men sen die een klap willen geven, bp wijze van antwoord op een onwel gevallig stukje. „Hij wil schrijver worden zei de portier. Dat klonk in elk geval Yjxs- tig Ik herinnerde mij scherp tloe Joixan Winkler me destijds gedulmg te woord stond toen ik hem pukke lig met mijn toekomst kwam lastig vallen en deed de welwillende glim lach voor, die men in de rol van pete-va behoort te vertonen. Toen ik in de hal kwam. rees een magere jongen uit de stoel, liet zijn hoed vallen en stak vervolgens een paar keer langs mijn hand. „Jan Woestbaard", bekende hv. met de schuldbewuste grijns van iemand die op school veel nageroe pen is om die naam. Aangenaam meneer Woestbaard. Waarmee kan ik U van dienst zijn?' De toon ging me slecht af. Ik ben nog niet oud genoeg voor zo'n pa triarchale hoogstand. „Ik wou schrijver worden Hij fluisterde het, angstig naar de grond kijkend als lag daar zijn tekst. „Zo", zei ik zachtmoedig. „En waarom wilt U dat?" Hij vond het kennelijk een strik vraag en wierp zijn hoed nog maar eens ter aarde tk denk, om tijd te winnen. Eindelijk sprak hij, ner veus lachend „Tja. ik wou het worden, ziet U. Het lijkt me leuk". Als reden voldoende als ver klaring toch wat summier „Schrijft U wel eens wat?", be proefde ik. „Nee", zei hij „Maar U wilde het gddn doen7 vroeg ik geduldig. „Ja". Enige stilte. „Als ik schrijver ben", meldde hij nog. ter aanvulling. .Dan zal het wel niet te vermijden zün", meende ik, want ik kon het niet binnen houden. „Nee", gaf h{toe, spijtig bijna. Er viel een uitvoerig zwijgen. Wat trekt U het meest aan in het schrüverschap?" hervatte ik. ,,'k Weet niet", zei hij. „Ik wou het graag worden." Ik gaf mijn hoop op een goede af loop van ons gesprek op en sprak: „Nou meneer Woestbaard, schrijft U eens wat en laat U het dan eens lezen „Dat is goed", zei hü gewillig. Geruime tüd zaten wÜ daarop zonder conversatie tegenover elkaar. De portier keek sceptisch toe. Hü vond het geen serieuze bezoeker, dat was duidelijk. „Nou, tot ziens dan maar", besloot ik, oprijzend. „Ja", riep hü opgelucht. „Tot ziens." Hij ging er zó haastig vandoor dat ik even vreesde hem van de trap te zullen zien tuimelen, maar ge lukkig kreeg hij de leuning bijtijds te pakken Schichtig vluchtte hij naar beneden zonder om te kijken. Ach, misschien was het de nieuwe Vestdijk. Dan kom ik nog wel eens, naar het leven getekend, in een van zün romans. Maar dat zijn zoraen voor de tüd, KRONKEL. T J WEET toch nog wel wie meneer Alan Hess is? Dat is de man L/ die met nog drie anderen vorige week in een auto van Londen is vertrokken voor een reisje om de wereld. En als ze voor water komen (en dat was aan de rand van Engeland natuurlijk al het geval) dan rijden ze hun Austin in de KLM-Skymaster ..Edam'', die ze dan even overzet. Weet u het weer? Binnen een maand willen ze weer terug zijn. Nu dan. Maandag reden ze in de Syrische woestün en ze hadden vreselijke dorst cn alle limonadeflesjes waren leeg. Meneer Hess seinde toen een boodschap naar de Edam, waarin hij precies op gaf ivaar ze door het zand ploegden: S0 mül ten Oosten van Bagdad. KLM-vlieger A. Coggen, die 20.000 vlieguren op zün naam heeft en heel handig is in het „droppen", greep de stuurknu-ppel en bracht het toestel van 9500 op 2000 voet hoogte. Boordwerktuigkundige J. Boon gooide de parachute met een blik water uit het vliegtuig en hij had aardig gemikt want het scheelde nog geen kilometer (op zo'n hele woestijn is dat niet veel). Met een flinke klap kwam het waterblik in het zand terecht, vlak bij een karavaan, waarvan de kamelen een hoge rug opzetten van schrik. Even daarna bereikten de wereldreizigers het blik. Dinsdagavond is de Edam met de auto aan boord van Basrah naar Bombay vertrokken. A* Steek es op MERIKAANSE fabrikanten ver- 1 wachten een record-productie van 410 milliard sigaretten voor de komende twaalf maanden. Dat komt neer op bijna een half pakje per dag voor iedere man vrouw en kind in Amerika (rekent U het maar na). Met de snuiftabak, de pruim- en de pijptabak wil het niet zo best: het \erbruik is met 65% gedaald, dat van sigaren met 44 Als het waar is. dat veel sigaretten roken een symptoom is bij zenuwachtige men sen, dan ziet het er niet best uit voor Amerika en daarmee voor de wereld. Onverbeterlijk DE 81-jarlge Berlijnse grootmoe der Margarethe Passarge gaat wegens oplichting voor de achttien de maal de gevangenis in. Met rouwkleren aan probeerde ze goed hartige mensen geld afhandig te ma ken door te vertellen, dat zij geen spoorkaartje kon kopen om naar de stad te reizen waar haar kleinzoon tje begraven zou worden. Het zit blijkbaar in de familie, dat oplich ten. want haar 51 jaar oude zoon Wilhelm leende overal schrijfmachi nes, „omdat hij 'n proefschrift moest tikken". De machines verkocht hij onmiddellijk. De rechter /ond dat niet mooi van Wilhelm, vooral om dat het al de vierentwintigste keer is dat hij wordt veroordeeld. Deze keer tot veertien maanden. Trouwen of niet trouwen RECHTER George Bartlett uit Reno (dat Amerikaanse stadje, dat bekend of moeten we zeg gen: berucht is om zijn „soepele" echtscheidingswetten) is op 82-jarige leeftijd overleden. Hij heeft in zijn langdurige loopbaan zoveel echt scheidingen uitgesproken, dat hij tenslotte ging twijfelen aan de wijs heid van het besluit om een huwe lijk aan te gaan. Hij heeft er een boekje over geschreven: „Is marria ge necessary?" (Is het huwelijk een noodzaak?) Een beetje cynisch, vin den we. Vers uit het ijs Th* R is wéér reden tot vreugde: wetenschappelijke onderzoekers van de Colorado-universiteit hebben een methode gevonden om delen van het menselijk slagaderstelsel snel te bevriezen om ze later te kunnen gebruiken bij trombose-operaties. Een nieuw soort diepvries dus. Ktvaaie karper JA, dit wordt weer de tijd van de grote en zware vissen en van de ongelofelijke hengelsuccessen. Uit de Loenerveense plas (bést viswater, meneer') haalde w. Pronk Maandag een spiegelkarper op van 28 pond en een meter lang. Het beest maak te zoveel kabaal dat de hengel brak. Met z'n drieen hebben ze er een half uur over gedaan om "m op de kant te krijgen. Wie volgt?! Aardige meisjes gevraagd T N een Londense krant verscheen 1 een kleine advertentie, waarin „een vlotte jongeman, met eerzame bedoelingen", aardige meisjes, die van een avontuurtje hielden, uitno digde hem Zaterdagavond te ont moeten voor het Criterion Restau rant. De Engelse meisjes houden blijkbaar van een avontuurtje, want op net aangeduide uur waren er bij na duizend! Het hele verkeer was in de war en de politie had de grootste moeite om de menigte weg te krij gen. Een beetje beschaamd maakte de BBC daarna aan haar personeel bekend, dat ze geen sensationele advertenties mochten plaatsen. Het schijnt dat een jonge omroeper, die een paar meisjes zocht om voor de microfoon te interviewen, de af spraak op z'n geweten had. Van het resultaat was hij geschrokken! '"TOEN ik in 1947, kort na de nationalisatie van de kolenidustrie, in Northumber land en Yorkshire mijnen bezocht, kreeg ik over het nieuwe regime ve le klachten te ho ren. Niet van de bestuurders der mijnen maar van de leiders der mijnwerkers. Deze klachten liepen steeds over centralisti sche belemmeringen uit Londen, gebrek aan soepelheid van het systeem. Nu, in Wales, was het anders. Ik trof onder voorlieden, arbeidersvertegenwoordigers enz., met wie ik sprak, naast on vermijdelijke critiek, naar beneden meer dan naar boven, in hoofdzaak tevredenheid met de vooruitgang. Een week betaal de vacantie en pensioenrechten vormen verlangens, waarvan de vervulling het systeem voor de arbeiders moet volmaken. Uiteraard namen aan de gesprekken in ruime kring, ervaren en intelligente mijnwerkers deel. Maar in Wales ligt intelligen tie nu eenmaal voor het oprapen. Deze intelligentie staat echter aan conservatieve vasthoudendheid niet in de weg. Dit conservatisme heeft grote be zwaren. Het belemmert de mechani satie. Weer is de herinnering aan jaren van werkloosheid daarvan een oorzaak. De machine is de vijand, die de mens verdringt en eens weer werkloosheid veroorzaken zal. De meeste jongeren denken er anders over. Maar niemand zal dat de ouderen uit het hoofd praten. Het verleden maakt hen intinctlef overgevoelig Een bericht, dat in het Saargebied tijdelijk korter v/erd ge werkt, voor productiebeperking, had in de Britse mijnen zijn uitwerking. Dapper protest Ln Aarhus (Denemarken) bonden A drie communisten zich met ket tingen vast op de treinrails als pro test tegen de Amerikaanse wapen- leveranties. Toen de politie ze los kwam maken bleek, dat de kettin gen lang genoeg waren om als de trein aankwam een eind opzij te kunnen gaan. Je moet maar durven! Wat ik nog uilde zeggen... t-T ET aantal woorden, dat bij de A A getuigenverklaringen over het ontslag van Mac Arthur voor de Amerikaanse Senaatscommissie is gebruikt, is nu het millioen gepas seerd. De stenografen hebben er al heel wat potloden op versleten. Leergierige rupsen f ONDER verdere bijzonderheden meldt The New York Herald Tribune, dat de scholen in Little Cur rent (Canada) gesloten zijn wegens 'n rupsenplaag. Betekent dat nu, dat de kinderen allemaal moeten helpen bij de bestrijding en dus geen tyd hebben om naar school te gaan of zijn de Canadese rupsen zo leergie rig dat ze de scholen bezet hebben. Een intrigerende vraag, want het kopje boven het bericht luidt; Rup sen sluiten scholen. Ja, Fijnproever nee, ja, nee, ja FY AT is toch óók wat! Een Hil- ■L-, versumse huisvrouw, die bij de groenteman spinazie had gekocht vond bij het schoonmaken een colo- rado-kever. We wisten dat het beest van aardappelblaadjes hield maar dit was er blijkbaar een met een verfijnde smaak. De fijnproever is door de Hilversumse politie opge sloten. DE heer en mevrouw Lavallee uit West Springfield (Massachu setts) zijn echt mensen, die zelf niet goed weten wat ze willen. Zij trouw den in 1936, scheidden ln 1942, trouwden weer in 1944, scheidden opnieuw in 1947 en nu zijn ze weer getrouwd. Bij dit derde huwelijk was hun twaalfjarig dochtertje ge tuige. Maar nu moet het ook maar uit zijn. d.w.z. aan blijven bedoelen we natuurlijk. Opeens was het spijbelen verer gerd. Er dreigde weer overproduc tie. zo vreesden de ouderen. Uitsme ren van het werk was hun wapen er tegen. Het kostte kracht, het on redelijke van deze vrees aan le tonen. Er zijn mijnen die te onproduc tief zijn om verder te worden ge ëxploiteerd. Maar tegen het sluiten ervan komen de mijnwerkers in verzet. Het zou hun overplaatsing uit vertrouwde omgeving noodzake lijk maken. Een ondragelijke ge dachte. In centraal Schotland ligt de In dustrie op sterven. Daartegenover is de productie van West Schotland sterk in opkomst. Het is nodig de mijnwerkers over te planten. Deze verzetten zich met hand cn tand. Dat Edinburgh niet. als Glasgow, 'n fatsoenlijk voetbalelftal heeft, is niet een van hun onbelangrijkste argu menten Hoofdreden echter is, rotsvast geworteld te zijn in oude omgeving. Morphinesmokkelaar tot vier maanden veroordeeld AMSTERDAM. Tot vier maanden met aftrek veroordeelde de Amsterdamse politierechter do 36-jarige Amersfoortse koopman A. D. die uit Duitsland 600 ampul len morphine had gesmokkeld, die hij in ons land trachtte te verko pen. Zijn medeplichtige, de 54- jarige C. B., eveneens uit Amers foort kreeg twee maanden met af trek. De morphine werd verbeurd verklaard. De eisen waren resp. zes en drie maanden met aftrek. DEZE dieseltrein in Nook Colliery is een voorbeeld van de me chanisatie, die de laatste jaren in de Britse kolenindustrie plaats vindt. Een afstand, die de mijnwerkers voorheen te voet in veertig minuten aflegden, is hierdoor tot zes minuten verkort Een belang rijk voordeel, dat echter in veel gevallen door de mijnwerkers m hun vasthoudendheid en afkeer van alle verandering, licht wordt geteld.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3