Noorse binnenspelers brengen de Oranje-defensie tot wanhoop Spel van Nederlanders en Noren fel contrasterend Nederlands „donder-offensief na rust niet afdoende Gesprekken achter drie deuren 746e maakt gelijk Laatste „interland" van dit seizoen verloren (2-3) ANALYSE WEDSTRIJD EN SPELERS Trcige Nederlandse aanval loopt vast in viermans-achterhoede Noorse voetbalseizoen is pas begonnen! In 2 minuten is de sla klaar Donderdag 7 Juni 1951 3 ROTTERDAM, Feijenoord-stadion. De Nederlandse sportwereld heeft ver misgetast ten aanzien van de sterkte van het Noorse voetbal-elftal. En over vrijwel de gehele linie is men te optimistisch geweest wat betreft het spel van ons Oranje-team. Dat is er tenminste Woensdagavond in het Feijenoord-stadion niet in geslaagd de eerste thuis-overwinning op de Noren te behalen. Erger, het maakte in deze wedstrijd herhaaldelijk een armzalige indruk. Nederland verloor met 23, maar een uitslag 25 zouden de tegenstanders evenzeer hebben verdiend. Het spel van de Nederlanders herinnerde slechts korte tijd (het eerste kwartier in de tweede helft) aan de 15de April, toen bijna het zelfde elftal (alleen Kunenian werd nu door Snoek vervangen) een zo briljante overwinning op de Rode Duivels behaalde. Tegen de hoog opgevoerde lichaams- en speltechniek van deze elf Noorse athleten vermochten de onzen be trekkelijk weinig in te brengen. Bij tijden zeer fraai spel van de tegenstanders en het wisse lende scoreverloop hadden het objectieve publiek evenwel nog veel te bieden aan spanning en sportief genoegen. 55 Het was weer eens zo vol op Fc(jcnoord. dat sommige mensen in de bo venste ring elkaar vasthielden, uit angst om van hun zitplaats te glijden. En de stemming was er ook onder die ruim zestigduizend, die al ruim een half uur tevoren vol verlangen zaten te turen naar de vlekkeloze grasmat, die er van boven zo glad uitzag als een biljartlaken. Prachtig zomerweer was het. Weer om vroljjk te zijn, te lachen en om opgewekt te luisteren naar de marsen van het uitstekend spelende harmonie-orkest „Pieter Aat jes" uit Culemborg en om geamuseerd omhoog te zien naar de reclame- vliegtuigen en ballonnen. Lenstra en Van Melis maken doelpunten Om tien voor zeven betraden de elftallen het veld. En nog voor het hele uur had geslagen, waren de volksliederen gespeeld, handen ge schud en was de munt geworpen voor de toss. Toen kon de Italiaan se scheidsrechter Galeatti, die een flatteus wit jasje droeg, het begin- signaal geven. De Noorse middenvoor Soeren- sen liet de bal de eerste omwen teling maken, doch die manipu latie bracht hem geen voordcel Want de bal ging bijna direct over de lijn en Van Schijndel mocht ingooien, waardoor ook onze voor hoede haar taak kon beginnen. Vrij onzeker overigens, want Snoek gó f slecht door naar Groeneveld, die daardoor miste. Een Lenstravan Melis samenspel werd door rechts half Olsen ongevaarlijk gemaakt en Abe's kogel, even later, vloog hoog over. De Fries ontplooide overigens van meet af een grote activiteit, waarvan Nederland, naar later zou blijken, veel profijt trok. Doch eerst begon rechtsbinnen Bredesen te laten zien. dat hij nitt voor niets een grote reputatie heeft. Deze vlasblonde knaap schoot eerst onze stopperspil eens een bal keihard in de rug. Daardoor wankelde het „granietblok" uit Ki'impcn natuurlijk niet, maar als het op lopen aankwam, werd Ter louw nog al eens in de luren ge legd. Vooral als Bredesen onbe zorgd begon te combineren met zijn al even watervlugge collega- linksbinnen Johanessen. Die twee waren de sterren van liet Noorse team. Zij vormden als het ware de punten van de schaar, die de band, welke onze verdedigers moest binden, middendoor knipte. Onze achterhoede heeft in de afgelopen nacht waarschijnlijk naar van hen gedroomd. Aanvankelijk kon onze linksach ter Schijvenaar tweemaal met fraaie slidings redding brengen en een gevaarlijk schot van Groene veld, dat door doelman Blohrn fraai werd gehouden, alsmede goede scoringspogingen van Snoek, Van der Tuyn en Lenstra, die goochelde of er tonnen gouds te verdienen waren, schonken de ver wachting, dat het nog zo'n vaart niet zou lopen. De eerste gonls Maar de Noorse voorhoede bleek genadeloos. Steeds weer visten Bredesen en Johanessen (bijna ide ale schakelspelers) de bal op uit het „achterland" en keer op keer stichtten zij verwarring. Onze ver dedigers wisten niet meer waar zij blijven moesten. De snelle, laag gehouden combinaties in de lengte en niet te stuiten dribbles stelden hen voor onoplosbare problemen. Eenmaal nog had de bijna versla gen Kraak het geluk, dat de bal hem door Johanessen tegen de voe ten werd geschoten, maar enkele minuten later, in de 25ste, Schij venaar had juist voor de derde maal een zeker schijnend doelpunt voorkomen werd Kraak, die zijn zilveren jubileum als nationaal doelverdediger vierde gepas seerd. Door Johanessen. Natuurlijk. Deze Wilkes-van-het-Noorden, zag de pass van zijn rechtsbuiten Hvid- sten aankomen en opende met een gave kopbal de score (01). En de zelfde jongeling zou di rect daarop met doelpunt nummer twee zijn gekomen, ware hij niet na het passeren van De Jong èn Piet Kraak! gestruikeld, zodat de bal uit rolde. Voor dat tweede doelpunt zorg de echter al spoedig zijn midden voor Soerensen, die profiteerde van een grove fout van rechtsbinnen Snoek, die in de buurt van het Nederlandse doel op Kraak terug speelde; te zacht echter, zodat Soe rensen slechts snel zijn voet be hoefde op te heffen om Kraak voor de tweede maal te laten buk ken (02). Grote meerderheid Het was een overweldigende meerderheid, die de Noren ten toon spreidden. Steeds maar weer vloog de bal voor het Nederland se doel langs, van links naar rechts en andersom. En de zestigduizend op de tribunes hielden de adem in. Zou Nederland nog voor de „gong" van een knock out (30) worden gered? Maar geen tien seconden scheidden ons meer van de rust. toen Abe Lenstra plotseling het leer te pakken kreeg en in de lengte van het veld doorkopte naar Groeneveld. Die kon de bal met een boog over de Noorse backs heenwerken en middenvoor Van Melis, die snel volgde, kon op zijn beurt keeper Blohm met eenboog- balletje verschalken (21). Donder-ojjensief Direct na de rust begon Oranje aan de van Nederlandse kant oe- langwekkendste periode uit deze wedstrijd. Het werd een donderend tegen-offensief, uitgevoerd met een brille en geestdrift, die het Neder- Zo maakte middenvoor Van Me lis het eerste doelpunt voor Ne derland in de wedstrijd tegen. Noorwegen: met een hooghal, over de Noorse doelman Blohm heen. lands elftal uit zijn beste na-oor- logse periode zouden sieren. Het begon, zó van de aftrap. Lenstra lanceerde een diepte-pass, waarna Van der Tuyn formidabel hard schoot. Naast echter. En een mooie omhaal van Snoek, die volgde, werd door Blohm knap gekeerd, evenals een bedrieglijk lage kan jer van Groeneveld. Wel moest Terlouw de Noorse middenvoor met een stevige tackle tot de orde roepen, maar toen was het Wee - de beurt aan de fantastisch ener gieke Lenstra en aan Van der Tuyn, die echter het doel nog eens te hoog zocht. Toch trilde en daverde in de vijfde minuut na rust het stadion in al zijn muren en spanten. Abe had een pass uit de vrije ruimte van Van Melis, met een welgemikte stoot van het hoofd in een strakke boog verder enlangs doel man Blohm gezonden. Het was 22. Resultaat van vijf minuten hard vechten! En Abc's doelpuntenhonger scheen nog lang niet bevredigd Van minstens 20 meter zond hij een schot op het doel van de tegenstanders af. dat onder een massale kreet van spijt slechts rakelings over ging. Het publick begon te sme ken. te gebieden: ..Abe! Abel"... Abe vuurde nog eens. Denderend. Wéér naast I Zelfde spelletje Toen begonnen de Noren, die een ogenblik overbluft schenen, hun spelle tje an voor de rust te herhalen En weer waren de binnenspelers Bredesen en Johanessen. die zeer royaal samen werkten met middenvoor Soerensen en rechtsbuiten Hvldsten. de aanvoerders Zij hadden direct weer succes. Wanneer een der Noorse voorwaartsen een sprint aanzette, schenen zijn Nederlandse te genstanders een ogenblik stil te staan. Het bevreemdde niet, dat Terlouw op een gegeven ogenblik door een schijn beweging en enkele kwieke passen van Bredesen werd overrompeld Toen was er ook voor Kraak geen houden meer aan. (2—3). Daarmee was de beurt gekomen aan het groepje Noorse supporters, ergens op een verre tribune om een blij ..Héja- heja" aan te heffen. Zij verheugden zich terecht in de voorsprong van hun favo rieten. De Noren verdienden het er méér dan dat. Maar Kraak liet weer enkele wonderbaarlijke safes zien verder verkozen de laconieke aanvo der-stopper Svenssen en zijn mannen enkele opgelegde kansen niet te benut ten. Soerensen b.v. was èn Terlouw èn (voor de zoveelste maali De Jong al voorbij, maar hij zag nóg kans. vóór het Nederlandse doel langs te schieten Spelpeil daalt. Naarmate het einde naderde begon het spelpeil snel te dalen. Zo langza merhand waren alleen de dribbles van de aalgladde Bredesen en diens specta culaire switches met Hvidsten nog de moeite waard Zij werden echter veelal door de met alle macht zwoegende Ne derlandse verdediging opgevangen. Vier of vijf verwoede, of misschien moeten wij zeggen woeste, pogingen van Groe neveld om tot de gelijkmaker te komen, resulteerden in harde, maar onbeheers te schoten, dio hoog over of ver naast gingen. De Oranje-mannen verlieten na hun laatste interland van dit seizoen (er werd er slechts een van de vijf de laatste tegen België gewonnen) met hangende hoofden het veld. Franse belangstelling; voor O O voetbalrobot HAARLEM. De heer Stroker uitvinder van de z.g. voetbal robot vertrekt Vrijdag naar Frankrijk. De Franse Voetbalbond heeft hem uitgenodigd naar Reims te komen om aldaar op 11 en 12 Juni zyn uitvinding voor technici en officials te demonstreren. Dr Euwe wint van Kramer NEW-YORK. De uitslagen van de derde ronde van het internatio naal scljaaktournooi te New York luiden: Reshevsky (Ver. St.)Gui- mard (Argentinië) 10; Shanswit (Ver. St.)Horowitz (V. St. 'a!6; Fine (Ver. St.)Bisquier (Ver. St.) 10 Evans (Ver. St.)Byrne (Ver. St.) 10; Najdorf (Arg.)O'Kelly de Galway (België) li's. Dr. Euwe won in de derde ronde na 31 zetten van de Amerikaan Kramer. In de vierde ronde won Reshevs ky (V S l na 49 zetten van zijn land genoot Kramer. De afgebroken par tij uit de eerste ronde tussen Byrne (VS.) en de Argentijn Gui- mard eindigde na 58 zetten in een overwinning voor Byrne, die tevens zijn hangpartij uit de tweede ronde tegen zijn landgenoot Shainswit tot een goed einde bracht. Reshevsky (VS.) heeft thans de leiding met 3% P Op de tweede plaats staat dr Euwe (Ned.l die 211 punt heeft, gevolgd door Byrne met 2 punten. Lod. Prins wint al weer MADRID Onze landgenoot Lod. Prins heeft in het schaaktournooi te Madrid weer een overwinning be haald. Hij siocg de Fransman Bern stein in 57 zetten, waarmede hij zijn leidende positie nog heeft versterkt. De Spanjaard Toran sloeg zijn land genoot Pomar en bezet thans stevig de tweede plaats. Zaterdag eindigt het tournooi. (Advertentie LM.) ore luxe dozen VAN 50 STUKS UOr, urm (Van een speciale verslaggever) ROTTERDAM. Woensdag. De gunstige curve van het Nederlands elftal, welke de vorige week in de oefenwedstrijd tegen de Engelse profs van Derby County reeds flauw was af gebogen, is vanavond in het stadion Feyenoord door Noorwegen met een 23 score gebroken. Een nederlaag met bescheiden cijfers dus, maar die niettemin op pijnlijk duidelijke wijze de wankele basis bloot legde, waarop het vertrouwen in het defi nitieve herstel van onze nationale ploeg, vooral na de overwin ning op België, was gebouwd. De centrale training van v. d. Leek, waarbij in het bijzonder aandacht werd besteed aan de lichamelijke conditie van de spelers, heeft de kern van onze amateurs, die aan het einde van het vorige jaar na een reeks van zware teleurstellingen innerlijk ontredderd was achter gebleven, uit een ontstellende diepte opgeheven. De weg naar een betere conditie is met deze moderne trainingsmethode in geslagen. Meer niet. Noorse looptechniek voortreffelijk Want hoe lang deze weg is, heb ben de Noren vanavond aangege ven. Het spel van deze Scandina- viërs dwong geen bewondering af door perfecte techniek en geraffi neerde combinaties, maar hun be wegingen waren soepel en geba seerd op snelheid, die zij door hun voortreffelijke looptechniek konden bereiken. Daardoor droeg vrijwel iedere aanval van de Noren een ge vaarlijk karakter, want zij waren meesters in de korte sprint Zij ont grendelden daarmee de dekking in de Nederlandse achterhoede en buitten dit voordeel verder uit door het snel afgeven van korte of lange passes, waarop onze halfspelers en verdedi gers bij herhaling misgrepen. Moes ten misgrepen. Onze ploeg kon te gen dit tempo-spel geen wal opwer pen. Schijvenaar, voor wiens traag heid de vorige week nog het excuus van een pas overwonnen griep kon (Van onze speciale ver slaggever) Pang, zei de deur van de kleedkamer waarop een slordig bordje was ge hangen: NoorwegenEn we bleven op de gang. Met ons een hoogblonde Noorse verslaggever eh dit troostte ons als Nederlan der, die toch al een ne derlaag te verwerken had. Achter deze deur was de complete Noorse ploeg weggeklost. Ja, natuurlijk, met lachende, hoewel ver hitte gezichten. Behalve linksbuiten Skifjell, die trok met een der benen en gesteund werd door een zijner triomferende mak kers. We moesten dus onze felicitaties inslikken en dat hinderde niet zo erg. want later bleek dat de Noren alleen maar Noors verstonden. Neen. moesten maar een kwar- Schijndel, Groeneveld. Elf Verslagenen op een rij. „Dag Piet," zeiden we toen maar tot Kraak, om toch iets te zeggen. ..Dag jongen", zei Piet met een gezicht dat uit drukte: en toch heb ik er van gemaakt wat er van te maken was. ..En man." ging onze doelman verder, terwijl hij Lotsy: Nu lekker vacantie houden een brok gras van z'n we schoen pulkte. ,,ik heb in die tweede helft haast niets tier wachten. Eerst netjes te doen gehad. Maar ja. douchen. Iets dergelijks probeerde ons een der Noorse officials in steen kolen-Engels duidelijk te maken. We begrepen het het wilde niet. En die ke rels zijn een stuk vooruit gegaan sinds drie jaar ge leden toen wij hen in Oslo ontmoetten. Dat heb je ze en hebben toen de deur ker ook wel gezien." van de Hollandse kleedka mer opengedraaid. Daarachter was het nu Ja. dat hadden we zeker Karei Lotsy brengt met zijn komst wat leven in de juist geen kermis. Dat zult kleedkamer. „Het ging niet. U willen aannemen. Piet Kraak zat er. Van hè", zegt hij wat gewild opgewekt. „Voor mij wa ren rechtshalf Olsen en die blonde rechtsbinnen Bre desen net 20 jaar ge worden de besten. Steeds maar halen en aanvallen", aldus Lotsy. „En jongens, dat positie-sprinten van die kerels. Absoluut verdiend gewonnen. Nu moeten we maar eens lekker vacantie gaan houden, nietwaar v. d. Leek?" Van der Leek knikt on der zijn bereddering ten teken dat hij het uitste kend vindt Wij scharen ons nog even bij dr Thomée en RatVer- legh. ..Je moet een verduveld goede techniek hebben om deze kerels aan te kun nen," is de mening van Vcrlegh. Thomé?: „Wat een dash; grotersnelheid, degelij ker". En onze spelers douchen de nederlaag weg (zonder te gingen). ALLEEN NOORS Toen ging de deur van de Noorse kleedruimte voor ons open. maar nie mand sprak Engels of een der andere moderne talen. Men wees op linksachter Bove Karlsen. een knaap met een intelligent gezicht. „Ja, hij sprak Engels. Terlouw de beste. Uw landgenoten drongen over het algemeen te ver op. We konden er een doel punt uit halen. We speel den beter dan onlangs te gen de Ieren. Wat een heerlijke grasmat. Harde training? Ja, maar vergeet niet daf bij ons het voet balseizoen pas is begonnen. Het loopt bij ons van Mei tot November." Ai. daar kan de kneep zitten, overdachten we, ter wijl we nog even aanklop ten bij de Italiaanse scheidsrechter Giovanni Galeatti. De goede man uit Bologna begroette ons met een vloedstroom van zoet Italiaans. Enfin, we heb ben er uit kunnen opvan gen dat hij de techniek en het tempo van de Noren beter vond. Het was een faire wedstrijd, met spor tief publiek en zijn taak was dus gemakkelijk In de eerste helft hadden de No ren volgens hem wel vier doelpunten kunnen maken. Dat waren zo de indruk ken worden aangevoerd, maar deson danks toch dc indruk achterliet, dat zyn internationale carrière ook na volledig herstel in een volgende in terlandwedstrijd zou eindigen, kon zich in het begin nog redelyk met „slidings" handhaven. Maar dit kostte energie, te veel naar later bleek, want toen de Noren zich een maal hadden losgespeeld, kon hij rechtsbuiten Hvidsten met deze glijdende „tackle" niet meer stuiten, in het rechter verdedigingsblok trad het gebrek aan sprintsnelheid nog duidelnker aan het licht. De handige linksbuiten Skifjell nam in tien meter tenminste twee jneter winst op De Jong en ook in duels gleed hij bij herhaling door zijn grote beweeglijkheid langs de A.D.O.-'er. Machteloos De zwakte van de hoekpunten maakte de taak van Terlouw in het centrum nog zwaarder dan in an dere wedstrijden. De Spartaan, die het lyf-aan-lyf gevecht met een middenvoor beslist niet schuwt, liet aanvalsleider Soerensen vanavond ruimte, kennelijk met de bedoeling om in geval van een snelle door stoot over de vleugels de dekking dan te kunnen handhaven. Deze Aai>t>rt(>Tirit' 11 M v 'oegcr tii'om er hrrl icnI voor kijken als cr sla moesl worden aangemaakt. Maar sinds er De Gruyter's sla saus is. is hel in een wip gebeurd Even een scheutje over de slaeven mengen en de sla is klaar. Heerlijk fris en zacht van smaak. Geef hij elke maaltijd sla omdat het zo gezond is en gebruik De Gruyter's sla saus omdat hel zo lekker, zo erg gemakkelijk en ZO bij zonder voordelig is. Zo'n grote fles van 80 cent gaat verbazend lang mee en U krijgt er een cassa- bon bij voor 8 cent korting! tactiek ontnam deze stopper echter zyn zekerheid en werd bovendien doorkruist door Soerensen*S snel heid van handelen. De Noor schoof listige centers langs Terlouw, waar op de binnenspelers Johanessen en Bredesen voluit sprintten De machteloosheid om de Noors© aanvalsdrift in te dammen, kwam In het bijzonder na het tweede doel punt van de Scandlnavicrs tot uiting. Twee, drie man stortten zich In die periode op één tegen stander. de persoonlijke dekking werd daardoor uiteraard volkomen verwaarloosd en er ontstonden bo vendien misverstanden en botsin gen. By een poging om linksbuiten Skifjell te stuiten, werd De Jong door Terlouw gewalst en even later konden Van Schyndel en Snoek in het gras liggend de uitwerking ga deslaan van een handige Johanes- sen-manoeuvre. Achter deze warrig door elkaar rennende verdediging was de positie van Kraak niet aan genaam. De Noren bleken welis waar geen grote schutters, maar uit hun snelle .doorstoten en scherpe voortzetten vloeiden toch schoten voort, die onze doelman tot blik' sem-reactles dwongen. Kraak voer de die niet altyd zonder geluk betrouwbaar uit. Niet beweeglijk Een fel contrast met de vaart die de Noren ontwikkelden, vorm de ook het spel van onze halfspelers Biesbrouck en Van Schijndel. Hun passes kwamen ook in de perioden, dat Nederland zich ijverig in de richting van de Noorse 16-mcter lyn bewoog, te traag los. Vooral Van Schijndel maakte dikwijls de fout om de bal naar de voorhoede tc brengen, waardoor onze aanvallers zich in de viermans-verdediging rechtshalf Olsen hield nauw contact met zijn stopper en de achterspelcrs vastliepen. Overigens geschiedde dit ook veelal bij een directe aan val, want onze voorhoede demon streerde een ontstellend gebrek aan beweeglijkheid. Snoek in het eer ste half uur toch al de zwakke schakel in het „magische vierkant" zakte na zijn ongelukkig op Kraak teruggespeelde bal, die door een snel reagerende Soerensen langs onze doelman werd gescho ven, volkomen weg. De Eindhove- naar kwam nauwelijks tot een be hoorlijke pass cn doolde in het middenveld van Noor tot Noor zon der verder te komen dan onduide lijke bewegingen en dito bedoelin gen. Zijn steun aan dc middcnlinio was te verwaarlozen en zijn onpro ductief gedribbel werkte remmend op de aanval. Lenstra's kopstoot Van Melis, wiens drie doelpunten tegen België de belofte leken in te houder, dat uit hem nog een bruik baar middenvoor kon groeien, ver nietigde vanavond de na Derby County toch al gedevalueerde ver wachtingen, Goed, hy scoorde een doelpunt, maar indien hij de rijpe kans, hem door een boogbal van Groeneveld geboden, had gemist, zou zijn prestatie nog triester zyn geweest. Groeneveld is ook in zyn tweede interland niet volledig voor zijn exa men geslaagd, maar van z(jn voet kwamen tenminste schoten. Enkele zeer goede zelfs, die doelman Blohm met moeite kon breken. Do geringe steun, die hy van zijn part- ner Snoek kreeg, beïnvloedde zijn spel uiteraard nadelig. Van der Tuyn op de rechtervleugel bereikte geen hoger niveau dan voldoende en klas seerde zich van het vijftal daarmee achter Lenstra Tja. Lenstra. De Pries scoorde met een weergaloze kopstoot een briljant doelpunt, deed virtuoze dingen op de vierkante me ter en liet met een simpele voet soms wonderlijke schone centers los. maar over zfln hele spel lag toch een matheid, die het verlangen naar voetbalrust deed vermoeden. In de tweede helft legde de Fri^s meer dash in zijn spel. maar zij.x boste wedstrijd speelde hij vanavond toch niet. Het tweede doelpunt voor Nederland kwam van Abe Lenstra. Een afgemeten pass uit de vrije ruimte bij de rechter cornervlag (van Van Melis) ving de Friese crack onberispelijk op cn met een welgemikte kopbal werd de Noorse back Karlsen alsmede doelman Blohm gepasseerd. Daarmee bracht hij dc stand op 22

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3