Minister Peters zou „desolate boedel" hebben overgenomen Geheimzinnigheid om „Morella" opgelost Mr 4c Binding der gemeenten niet blijvend Oefening „Progres" van onschatbare waarde Stoomdroom Fout fout fout fout! Van streepsok tot moorcl Parij se politie slaags met vakboiidleiding Eerst banditisme onderdrukken Receptie in imposant slot in Indonesië zegt mr Vonk Herhalingsoefening driemaal oorzaak van ontslag 'y tui btncuA/ xfc iioufu L België gaat zelf auto's maken Utrecht ontvangt gemeente-congres op De Haar Een ton voor de rheumabestrijding Londen wil Sanders vrijkopen Donderdag 7 Juni 1951 5 VOORTZETTING INDONESISCH DEBAT (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De heren \V e 11 e r (K.N.P.) en Vonk (V.V.D.) hebben minister Peters, Woensdagmiddag bij de voortzetting van het Minuor-debat zowaar een compliment gebracht, iets waarmee zij zijn voorgangers niet verwenden. Edoch zij prezen zijn moed om zulk een „desolate boedel" over te nemen. En in deze zure lofprijzing lag heel hun ontstemming over het Indonesische beleid in het verleden opgesloten. Vooral ds. Zandt (S.G.) heeft dat verleden, met de zwartst mogelijke bril bekeken, nog eens opgerakeld, slechts enkele wensen voor de toekomst uitend o.a. dat de vrijheid van de zending in Indonesië verdedigd zou worden en N. Guinea bij Nederland zou blijven. De heer Vonk keek méér naar de toekomst. Hij putte voldoende hoop uit het anti-communistisch karakter van de Masjumi en de aangekondigde strijd van het kabi- net-Sukiman tegen het banditis me om de regering te verzoeken daaraan materiële en mentale steun te bieden. Doch de klem mendste eisen van het Indonesisch kabinet ten opzichte van Neder land, wilde hij intussen onvervuld laten. Eerst als het banditisme is onderdrukt, bestaat er z.i. hoop op een betere samenwerking en ver standhouding, waaruit als vanzelf nieuwe rechtsvormen kunnen op groeien. De heer Weiter daarentegen wil de de Unie meteen overboord zet ten. Die had z.i. toch alleen maar gediend om ons volk wijs te ma ken, dat er van het Koninkrijk toch iets was gered en zij belemmerde nu maar de samenwerking tussen beide volken. Zij kon z.i. dus be ter naar de nationale rommelzolder verhuizen om plaats te maken voor gewone verdragen. Een conclusie, waarmee de heer Gortzak (CPN), op andere gronden, het eigenlijk wel eens was. Alleen wou hij N.-Guinea ook overdragen. Dan eerst zou z.i. de koloniale overheersing ten einde zijn en een betere samenwerking mogelijk worden. Nadat voorts door de meeste sprekers met zorg ook gesproken was over de positie van de Indische ambtenaren, gerepatrieerden en Ambonezen ed., sneed drs. Jans sen (KVP) een gans ander onder werp aan n.l. de credietwaardig- heid van de Republiek en de Ne derlandse kapitaalbelangen aldaar. Hij vroeg tevens inlichtingen over het ontslag van dr. Houwink en omtrent de rechtmatigheid van de DEN HAAG. Uit een daartoe landelijk door de Gewestelijke Ar- beidsbureaux ingesteld onderzoek gebleken, dat tot op heden slechts in drie gevallen een werk gever het voornemen heeft gehad het dienstverband met een werk nemer, die voor herhalingsoefenin gen werd opgeroepen, te verbre ken. Door tussenkomst van de er bij betrokken arbeidsbureaux werd in twee gevallen bereikt, dat het dienstverband bestendigd bleef. Het betrof hier werknemers, die respectievelijk een jaar en twee jaren in dienst van de werkgevers waren. In het derde geval stond de werkgever op het punt van faillis sement. De oproeping voor herha lingsoefeningen was in dit geval meer een aanleiding dan een reden tot ontslag. Aldus luidt het antwoord op schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid Goedhart (PvdA) over deze materie. (Advertentie I. M.) ktuuL Cu dceuA voorgenomen nationalisatie van de Ja vase bank. De West koos dr De Kort (KVP) tot onderwerp van zijn be spiegeling. Met het beleggen van een Ronde Tafelconferentie had hij geen haast. Wel achtte hij 't ge wenst, dat alvast een college van negen mannen, een voorlopige Ne derlandse delegatie dus, zou wor den samengesteld om de bespre kingen voor te bereiden en de ge biedsdelen in de West te bezoeken. Mr. Vonk waarschuwde voor traagheid met de regeling van de nieuwe verhoudingen binnen het Koninkrijk, doch hij was even en thousiast als dr. de Kort over de landbouwplsnnen voor Suriname. De heer Weiter trouwens ook, die zag daarin een nieuwe uitlaatklep voor de Nederlandse energie, waar aan h;j meer geld wilde offeren dan de regering thans nog doet. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Vrijwel zeker zal België, dank zij de herbewapening binnenkort weer een eigen, zij het nog bescheiden, auto-industrie be zitten. Een groep Belgische fabrie ken wil samenwerken bij de ver vaardiging van onderdelen van mi litaire vrachtauto's, waarvan de montage dan uiteindelijk in een nieuwe, te Brugge te vestigen, fa briek zal plaats hebben. Het leger heeft reeds een be stelling van 3700 vrachtauto's in eens toegezegd. Tot begin 1954 zou op een afzet van 6500 stuks kun nen worden gerekend. Mogelijk zal de nieuwe industrie ook jeeps kunnen fabriceren, waarvan het leger een levering van 2500 stuks heeft aanbesteed. Daarvoor zouden dan uit het buitenland de moto ren en sommige onderdelen wor den betrokken. UTRECHT. De deelnemers aan het congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten hebben Woensdagmiddag genoten van een korte maar schone tocht in de on middellijke omgeving van Utrecht, toen zij met een groot aantal auto bussen en auto's naar het kasteel „De Haar" reden waar het gemeentebe stuur van Utrecht hun een ontvangst bereidde. Het imposante kasteel leent zich voor een dergelijke recep tie bij uitstek. Het dagelijks bestuur ontving de gasten, bijna duizend in getal, aan de voet van de slotbrug. Toen de laatste bezoeker was be groet begaf het college zich even eens naar binnen. Alle benedenzaten waren in gebruik en zij waren maar nauwelijks groot genoeg om de vele gasten te bevatten. In de avonduren bood de gemeente Utrecht de deelnemers nog een opera-voorstelling van de „Camera- ta" aan. DEN HAAG Op het ministerie van Sociale Zaken heeft dezer da gen de voorzitter van de Ra3d van Beheer van de N.V. Organon te Oss een chèque van 100.000 gulden ter hand gesteld aan de staatssecretaris van sociale zaken, dr. P. Munten dam, bestemd voor rheumatiekbe- strijding. Dit bedrag vormt het be ginkapitaal van het rheumatiek- fonds „Dr. Jan van Breemen", dat beheerd wordt door een curatorium, waarvan genoemde staatssecretaris het voorzitterschap bekleedt. VLISSINGEN. De comman dant Zeemacht Nederland, schout bij nacht C. W. Slot, heeft Woens dagmiddag, vergezeld van zijn chef-staf overste W. Mahieu, een kort bezoek gebracht aan Vlissin- gen. IJ ET GEMEENTEBESTUUR VAN 71 UTRECHT, in welke stad de Vereniging v. Nederlandse Gemeen ten gisteren een congres hield, dat vandaag wordt voortgezet, ontving Woensdagmiddag de deelnemers aan deze bijeenkomsten in kasteel „De Haar" te Haarzuilens. Hier ziet men Utrechts burgemeester, jhr mr C. J. A. de Ranitz (tweede van links) in gesprek met (v.r.n.l.) de heer M. A Reinalda, commis saris der Koningin in het gewest, burgemeester Oud van Rotterdam en burgemeester Matser van Arnhem. MINISTER VAN MAARSEVEEN UTRECHT. Gemeenten uit alle hoeken van liet land hadden vandaag vertegenwoordigers naar Utrecht gezonden, waar in het Congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten de honderdjarige werking van de Gemeentewet werd herdacht. Aan de bestuurstafel hadden behalve het bestuur en de sprekers o.m. plaats genomen de vice-president van de mi nisterraad, mr. Teulings, de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda en de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitza Ook de vertegenwoordigers van alle elf provinciale besturen woonden het Congres bü- Dr. W. Drees met applaus begroet heeft, nadat de voorzitter, mr. P. J. Oud, een woord van welkom had gesproken en enkele zakelüke mededelingen had gedaan, over de betekenis van de Gemeentewet gesproken. Hij wees er daarbij op, dat het Thorbccke meer dan enig ander staatsman is gegeven geweest in de wetgeving in practijk te brengen wat hij in woord en geschrift had bepleit. De openbare behandeling van de publieke zaken en de grote mate van zelfstandigheid der ge meenten zijn enkele van de zaken, die een zegenrijke invloed ten goe de hebben gehad voor een doel treffende behandeling van het alge meen welzijn. De bemoeiingen van de gemeenten hebben een omvang als in Thorbecke's tijd niet kon wor den verwacht; maar geest en letter van de wet hebben de mogelijkheid daartoe gelaten. Spr. noemde het Sojabonen zijn voor Nederland, NIET voor Sowjet-zóne bestemd (Van onze correspondent) AMSTERDAM.. Van de z(Jde der Commissie Handelspolitiek van de Indonesische Kamer van Koophandel voor Europa vernemen w(j, dat de indruk aan Westduitse zyde, als zou de lading van enkele schepen, die, uit Oost-Azlë komend, op onregelmatige wijze via Rotterdam naar de Oostelijke zone van Duitsland worden doorgezonden, bepaald onjuist is. Het betreft hier enkele schepen, waaronder het Panamese schip „Morella" en het Griekse schip „Nicolas" het eerste geladen met 10.000 ton sojabonen en het tweede met eenzelfde hoeveelheid maïs uil Mandsjoerije waarvan de lading is gekocht voor Nederlandse reke ning. Het eerste schip is reeds te Rotterdam gelost, het tweede wordt dezer dagen verwacht. Deze scheeps ladingen zijn gekocht door tussen komst van de N.V. Commissiehan del „Cerealis" te Rotterdam voor rekening van de Stichting Import Voedselvoorziening ln Nederland. Uiteraard stelt de Commissie Han delspolitiek van de Indonesische K. v. K., in nauw contact met de autoriteiten te Djakarta, veel be lang in de handelsbewegingen tus sen Aziatische landen en Europa, vooral in verband met de monetaire aspecten, die hiermee zijn verweven. Uit dien hoofde zou zij ook gaarne de suggestie, die de berichten uit Bonn hebben gewekt, als zouden langs duistere wegen deze ladingen uiteindelijk bestemd zijn voor de Russische zone van Duitsland, wil len ontzenuwen. Dat deze transacties in een zeke re sfeer van geheimzinnigheid znn verlopen, vindt waarschijnlijk zijn oorzaak in het feit, dat niet alleen Nederland, maar verschillende an dere Europese landen getracht heb ben, deze ladingen te kopen. De gang van zaken met deze versche pingen is namelijk zo, dat pas wan neer de schepen Suez zijn gepas seerd, Europesche firma's bereid zijn contracten af te sluiten, omdat het risico daarvoor veel te groot is. Door een voorzichtige handelspoli tiek is het nu Nederland gelukt, de anderen een slag voor te zijn en zowel de sojabonen als de mais zijn (en blijven) voor ons land bestemd. van grote betekenis, dat de gemeen ten de stoot hebben gegeven tot re gelingen die later door het Rijk moesten worden overgenomen, waar door de nationale organen konden steunen op ervaringen, die in klei ner bestek waren opgedaan. De minister-president schetste voorts de invloed die de internatio nale toestanden via de nationale zorg hebben op het leven der ge meenten Maar reeds Thorbecke, een der oudste strijders voor de ge meentelijke vrijheden, had rekening gehouden met de noodzaak dat de Staat één geheel zij. Spr. uitte ziin vreugde, dat alle gemeenten lid zijn van de vereniging. Deze samen werking zal kunnen bijdragen de grote moeilijkheden te boven te ko men. En de gemeenten mogen be seffen, dat wanneer aan de gemeen telijke vrijheid beperkingen worden opgelegd, dat slechts een uitvloeisel is van bittere noodzaak. Mr. J. H. van M a a r s e v e e n, minister van binnenlandse zaken, sprak vervolgens over de ontwikke ling van de verhouding rijk—ge meente in de laatste honderd jaar. Wanneer bij deze eeuwfeestviering de rekening wordt opgemaakt dan zal men moeten erkennen, dat de uniformiteit van bestuursinrichting gevolgd is door een streven naar uniformiteit in het gemeentelijk be stuursbeleid. Wie nagaat, hoe sterk de gemeentebesturen aan normen zijn gebonden zal de betrekkelijke betekenis van de vrijheid en zelf standigheid van de gemeentebestu ren beseffen. Maar anderzijds is er reden te vinden zich te verheugen over de grote betekenis, die de ge meentebesturen in ons staatsbestel hebben verkregen. De verhouding tussen rijk en ge meente mag niet gemechaniseerd worden in die zin, dat het gemeen tebestuur een rad wordt in de staatsmachine, in plaats van een in en uit de bevolking levend organis me te zijn, zei de minister en hij wees er vervolgens op, dat niet al leen de Gemeenten aan vrijheid en zelfstandigheid hebben ingeboet. Ook de souvereiniteit van het rijk is een veel beperkter begrip gewor den. De vraag is echter, of men ten aanzien van de binding der gemeen tebesturen niet te ver is gegaan en of daarop niet een reactie zal volgen en moet volgen. Spr. is overtuigd, dat dit laatste het geval is. al ge looft hij ook. dat de voorstanders der gemeentelijke autonomie goed zullen doen met een algemeen of fensief in deze richting te wachten tot de moeilijkheden, waarin wij ons thans bevinden, zullen zijn vermin derd. „CHINESE WACHT' OP ATLANTISCHE VLOOT Vijf dagen lang unieke kans om fouten te constateren (Van een onzer verslaggevers) AAN BOOED VAN Hr Ms „VAN EWIJCK". De oefening „Pro- gres" behoort weer tot het verle den. De vfjf dagen z(jn omgevlogen al hebben de mannen der vijf ver schillende naties een groot aantal uren gemaakt. Alle bemanningen hadden de gehele duur dor ma noeuvres oorlogswacht, hetgeen zeggen wil. voor de officieren had den zjj meer weg van wat spottend „Chinese zccwacht" wordt ge noemd, wat betekent: opkomen om zichzelf af te lossen. Misschien heeft het meeste lagere personeel van onze schepen het iets gemakkelijker gehad dan tij dens de oefentochten van smaldeel V. Daarbij was er iets meer brand alarm, luchtalarm e.d. dan thans. Dat kan ook straks wel weer ge beuren. als smaldeel V in eigen verband weer zee kiest. Bij de At lantische oefeningen heeft men vooral aandacht geschonken aan situaties, die zich alleen bij zulke grote verbanden voordoen. Dat men een dergelijke gelegenheid slechts een keer per jaar heeft, wordt betreurd. Oefeningen als deze zijn vooral van belang voor de training van het kader in de practijk Jonge en oudere officie ren, adelborsten en vooral seiners hebben vijf dagen lang een unieke kans gehad hun fouten te consta teren. Gebleken is hoe moeilijk het is schepen zelfs bij betrekkelijk simpel manoeuvreren precies m onderlinge positie te houden en te zorgen dat er geen gat in de afweerschermen ontstaat. Er is onbetaalbaar veel geleerd Daarom zijn deze oefeningen voor de Westelijke veiligheid van on schatbare waarde. Het lijdt geen twijfel dat wanneer Vrijdag in de haven van Cherbourg aan boord van de kruiser „Gloire" de com mandanten bijeen komen om on der leiding van admiraal Pothuau de resultaten te bespreken, veel critiek zal worden vernomen. Maar daarnaast is er ook zoveel goedr,, dat deze vloótmanoeuvres beter geslaagd mogen worden genoemd dan die van vorige jaar. Indonesische opvarende van „Sibajak" vermist ROTTERDAM Bij bet naderen van de Australische kust werd aan boord van de „Sibajak". die met emi granten op weg is naar Sydney, een Indonesische opvarende vermist. Men vermoedde, dat de man over boord was gesprongen en het schip heeft daarop de steven gewend en is drie uren terug gevaren, de zee aftastend met zjjn zoeklichten. Andere schepen werden gewaar schuwd. Maar het zoeken heeft geen resultaat gehad. SOESTDIJK De ambassadeur van België, de heer E. Graeffe en zijn echtgenote zijn Woensdagmid dag ten paleize Soestdijk door de Koningin in audiëntie ontvangen. VAN een stugge oud-oom te Zut- phen kreeg mijn zoontje een stoommachine gestuurd, waarmee die men in :ijn knapenltfd zfl/ nog heeft gespeeld. Het geschenk werd met geestdrift begroet, maar toen hij me vroeg hoe het ui zijn u^crk, ging en waar al die knopjes voor dienden, stond ik met de mond vol tanden, want zelfs een kleine aruK- bel i-s voor m\j een groot raadsel. Nu woont er schuin tegenover ons een stokoude man, dte al in de tijd, van het gaslicht door een havenbe drijf met pensioen gezonden werd. Sindsdien loopt hij met de kalme tred van iemand die nergens be paald verwacht wordt door de stad, staat veel stil bij huizen in aanbouw en vertelt iedere middag aan de waard van een buurtcafé dat e» vroeger fikser werd aangepakt op de karweien. Daar hij, bij nauraacr, op de hoogte bleek te ryn van allc geheimen die zelfs dc meest pre cieuze stoommachine zou kunnen bevatten, noodden wij hem tegen vijven op de thee opdat ny mijn kind de poort naar het volle genot van het Zutphense geschenk zou kunnen openen. Hij kwam al bijtijds, ontstak een sigaartje en vertelde mij zijn ge schiedenis, verlevendigd door veie jaartallen. Toen hij nog pas van '1916 sprak, roffelde mijn zoontje de trap op, wierp jassen, petten en an dere accessoires om cn nabij ae kapstok ter aarde -en trad de kamer binnen. Daar de stoommachine reeds gereed stond, kon er meteen wor den toegeslagen. „Kijk eens jongen. De oude hief aan en de kleine pu pil stond weetgierig bij zijn dorre knie. Terwijl de functie van buis jes, ivieltjes, knopjes en zuigertjes omstandig wera verklaard op een toon vol evidentie, kreeg mijn min derwaardigheidsgevoel voedsel bij karrevrachten, want ik snapte cr hoegenaamd niets van, maar hei kind knikte ernstig en plaatste zo nu en dan ingewijde terzijdes, die duidelijk bewezen dat mijn techni sche onmacht een generatie had overgeslagen. Onder het praten werd de grijze docent steeds verder meegevoerd door de geestdrift voor zijn vroeger ambacht. Dc stoommachine blies de zeventig lange jaren die hem van de jongen scheidden met ccn wonder lijk gemak dc eeuwigheid in. Tioee eensgezinde kameraden waren ze, coals ze daar naast elkaar aan tafel zaten en met glinsterende ogen za gen hoe de wieltjes, op voorspraak van u>at spiritus uit het theelichtje, langzaam begonnen te draalen. „Alsjeblieft!" zei ae grijsaard vol daan. Het werkstuk war. klaar, de machine liep. Terwijl hij er naar keek met zo'n aan het verladen kle vende oude mannen b'ik. haalde li j zijn sigarendoosje uit zijn zak en hield het, zonder op te zien, aan de jongen voor. „Opsteken?" Het was de nors-kameraadschap pelijke loon die arbeiders op het karwei tegen elkaar bezigen. Even bleef het stil. Toen herstel de het hoge stemmetje van het kind de in gezamenlijke droom verdwaal de verhoudingen, door verlegen te zeggen- „Ik mag niet roken, meneer." KRONKEL Sommige gedeelten van ons pol derland liggen in een zeer water rijk gebied, waar elk stuk wei land een klein eiland vormt, dat alleen per boot te bereiken is en waar de tuinder zijn paard en zijn landbouwmachine per pun ter naar de akker brengt. gramma aan ter bestrijding van „schadelijke" culturele invloeden uit de Verenigde Staten. Na twee jaar studie is de commissie tot de conclusie gekomen, dat de Canadese cultuur, o.m. door de invasie van Amerikaanse films, radioprogram ma's en tijdschriften, er bij hing als een stervende plant. v *7 '7r haHiJor* hii ons nooit moe- dat was me gisteren een dagje voor een paar ambtenaren van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken! Ze hadden een kleine plechtigheid voorbereid, waarbij de onder-commandant van het Legioen van Eer, Herbert Jacobi aan de Amerikaanse gezante in Luxemburg, Perle Mesta, een Luxemburgse vlag zou overdragen, die doorzeefd met kogels, in de wereldoorlog door een G.I. was meegenomen uit Echternach. Het begon al verkeerd, want Jacobi kwam een half uur te laat aan, doordat hij was opgehouden in de rechtszaal. Nog even mijn haar in orde maken," zei toen mevrouw Mesta en verdween in de antichambre. Na een kwartier, waarin iedereen op z'n nagels beet van de zenuwen, kwam ze terug, maar nauwelijks had ze de vlag gezien of 2e riep geschrokken: „Oóóh, jullie hebben de verkeerde! ln de Luxem burgse vlag zit geel". Vier ambtenaren vielen bijna om van schrik. Ulings belde iemand de Luxemburgse legatie op, maar daar zeiden ze dat hun vlag écht rood, wit, blauw was. Iedereen hing weer een inge togen glimlach om en de plechtigheid begon. Maar tot tweemaal toe moesten ze opnieuw beginnen, want eerst raakte de film in de knoop en daarna haperde de geluidsinstallatie. Toen schraapte Jacobi voor de derde maal z'n keel en sprak op warme toon: Mevrouw de pre sidente „Nee, nee", riep een wanhopige ambtenaar, „het moet zijn: mevrouw de gezante". En zie: vijf minuten achtereen ging alles goed. Mevrouw Mesta nam de vlag in ontvangst en beloofde hem te zullen overdragen aan „onze minister van defénsie en minister-president Du- pong", maar eên ambtenaar on- •ierbrak haar en tvees er tactvol op, die tevens minister-president is dat ze niet kon spreken van „onze" Daarna vertrok de gezante met de als ze een Luxemburgse minister vlag en iedereen zuchtte diep en bedoelde. Mevrouw Mesta beloofde wies zich verstolen het voorhoofd. de vlag te zullen overdragen «fln „de minister van defensie, die CultUreluilTS door levens onze minister-president is". v j t Amerika Wee, dat was ook met goed. Ten- slotte verklaarde ze tot ieders te- Tn een rapport aan het Canadese vredenheid, dat zede vlag zou ge- -*■ parlement beveelt 'n speciale com- I 1'en aan „de minister van defensiemissie een kostbaar cultureel pro- ZE hadden bij ons nooit moe ten beginnen met het maken van kniekousen met gekleurde stre pen", klaagt 'n lid van de Tsjecho- slowaakse communistische jeugdbe weging. „Het dragen van die bonte kousen is een Amerikaanse gewoon te, die leidt tot oorlog, uitbuiting van de arbeiders, verhongering, ge brek, slavernij en moord." Nou, w ij geen streepsokken meer! Zuidpool's Utopia HET geloof aan een Utopia, aan de volmaakte maatschappij, blijkt onuitroeibaar, zelfs in onze cynische eeuw. De 27-jarige Amerikaan George Krouse heeft als plaats voor Die „ouderwetse" zijspannen wa- ren blijkbaar nog niet comforta bel genoeg, want een vernufteling heeft nu een leunstoel-zijspan geconstrueerd, dat (als het ten minste op d i t moment al niet wéér verouderd is) het toppunt aan gemak verzekert. De leun stoel, die aan elke motor of scoo ter kan worden vastgemaakt, kan binnen een minuut worden gede monteerd en dan bijvoorbeeld als strandstoel dienst doen. De Duitse uitvinding was te zien op een ten toonstelling in München. zijn Utopia de Zuidpool uitgekozen (daar is het nog niet zo druk). Hij denkt er 46 millioen voor nodig te hebben; hij heeft nu al 37 dollar. Alleen „ideale" echtparen komen voor toelating in aanmerkinguit te i maken door een psychiatrische test). Een kleine vraag. George: wat moet er met de iets minder „ideale" mensen gebeuren? Daar komt dan helemaal niets meer van terecht, als alle volmaakten weggaan, dach ten we. Eerste bank in N.O.P. IN de Noord-Oostpolder kunnen ze nu ook hun geld veilig kwijt: het eerste bankgebouw (van de Am sterdamse Incassobank) is in Em- meleroord geopend. Op een raam staan de symbolen van verleden c:. heden: vissen en korenaren, klapro zen en korenbloemen. Hij won de pot EEN zeventigjarige en hulpbehoe vende kleermaker uit Stuttgart heeft de hoogste voetbalpool, die tot nu toe in West-Duitsland is uitbe taald, groot 283.500 mark gewonnen. De man had nog nooit van zijn leven een voetbalwedstrijd gezien. Ha, dat monster! HET is nog niet eens komkommer tijd cn er zijn nu al Schotten i die een zeemonster hebben gezien. Immers van Rothesay, een water sportcentrum aan de Clyde, hebben het monster in de rivier zien zwem men. Het was 200 meter lang en zijn staartvin stak drie meter boven water uit. Het beest zwom de kant op van Lock Striven. Sommigen be weren zelfs dat het monster vrese lijk heeft gebruld. Misschien was v het wel het beroemde monster van Lock Ness. dat met vacantie ging: bij de Zeemonstersvakbond is dat tegenwoordig prima geregeld. Aanslag op CGT-hoofdkwartier een communistische stunt? (Van onze correspondent te Parijs) PARIJS. Dc politie en dc leiding van dc communistische vakcentrale, de C.G.T., zitten elkaar in de haren. Dat begon zo: twee dagen geleden, gedurende de nacht, schijnt een aantal mannen, waarvan de herkomst on bekend is, een aanval te hebben gedaan op het hoofdkantoor van de C.G.T. Zij sloegen de ruiten in, molesteerden de twee bewakers en vernielden een paar meubels in het kantoor. De dag daarop bracht de C.G.T. een banier aan op de voorgevel van het gebouw, waarop de vol gende woorden voorkwamen. „De ze nacht moesten twee arbeiders naar het ziekenhuis, ziedaar het werk van de nazi's van de R P.F." De politie heeft deze woorden beledigend geacht wij nemen aan voor De Gaulle en eiste, dat zij verwijderd werden. De C.G.T. weigerde dit echter, waarop de po litie het gebouw binnendrong, alle aanwezigen, onder wie enige hoofd LONDEN. De minister van Buitenlandse Zaken heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat En geland bereid is voor Hongarije bestemde herslelbetalingsgoederen in de Britse zone te deblokkeren, indien Hongarije de Britse zaken man Sanders vrijlaat. Sanders werd zeventien maanden geleden tezamen met de Amerikaan Voge- ler gearresteerd op beschuldiging van het plegen van spionnage Vo- geler is de vorige maand vrijgela ten. Naar men meent bedraagt de waarde van genoemde goederen enkele tienduizenden guldéns. bestuursleden, arresteerde en ten slotte het dundoek verwijderde. Dit alles ging met zonder enige vechtpartijen Het hoofdbestuur van de C.G.T. en de communisti sche partij hebben nu geprotes teerd tegen wat zij een provocatie van de kant der politie noemen. Velen vragen zich echter af, waar om de communisten onmiddellijk de aanslag op hun bureau aan de Gaullisten hebben toegeschreven. Zij hebben daarvoor in elk geval geen enkel bewijs aangevoerd. Daar komt nog bij, dat alle hoofd kantoren van de communistische beweging bijzonder goed bewaakt plegen te zijn. Sommigen, die dè communistische beweging goed kennen, staan daarom nog al wan trouwend tegenover de hele aan slag. Laatste contingent uit Antillen gedebarkeerd VLISSINGEN. Hedenavond is het laatste contingent troepen uit de Antillen, onder commando van de kapitein der infanterie A. van der Han in Vlissingen gedebar keerd. De groep, bestaande uit 49 man van verschillende wapens, heeft de reis gemaakt met de „Boskoop" van de KNSM.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5