Ambonezen in Nederland zijn zorgenkind der regering Vijf en een halve ton Perzië ontslaat „mr G" van de oliewereld verdiend met smokkel Belastingontduiker zal niet worden ontzien Pleegkinderenwet vindt algemene instemming JJw koopwaar stinkt een uur in de wind Tweede Kamer verlost uit de ballingschap A nti-Nederlandse propagandisten infiltreren Nieuw-Guinea MEENKs Sommige Kamerleden vrezen te grote overheidsbemoeiing Vrijdag 8 Juni 1951 3 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Minister Peters heeft in de Tweede Kamer op de ontwikkeling in Indonesië gereageerd op een wijze, als verwacht mocht worden. Een afwachtende houding werd aangekondigd tegenover voor stellen met betrekking tot het Unie-Statuut en de RTC-overeenkomsten. gepaard aan de waarschuwing, dat daarbij de normen van het diplomatiek verkeer in acht genomen moeten worden. Een verlangen uitgesproken naar een brede samenwerking met Indonesië, maar niet tot elke prijs, niet als daarbij onze nationale waardigheid in het gedrang zou raken. Kort samen gevat dus: bereidheid tot overweging van eventuele Indonesische voorstel len, zonder zelf echter enig initiatief te willen ontplooien. Zelf heeft de regering immers geen behoefte aan een herziening van het Unie-Statuut. Voor haar is het blijkbaar de vraag, waarom zulke recente overeenkomsten reeds moeten worden herzien. Uit deze door prof. Scher- m er horn (PvdA) onderstreep te reactie sprak een gematigd ver trouwen. Naast zorg over de on veiligheid in Indonesië, die 78 Ne derlanders het leven kostte, ook voldoening over het feit, dat het kabinet-Sukiman tegen het ban ditisme wil optreden. En daarom wil de regering onze militaire mis sie aldaar ook niet terugroepen. Deze kan het streven van het Indo nesisch kabinet immers steunen, temeer daar zij een voorbeeld is van een samenwerking, die in het algemeen bevredigend verloopt. De Ambonese oud-KNIL mili tairen in Nederland zijn het zor genkind der regering. Minister Pe ters hoopte, dat via een regeling met de Indonesische regering zij spoedig naar hun land van her komst zullen kunnen terugkeren. De verkeerde propaganda, waar aan zij onderhevig zijn, waarop de heer S t u f k e n s (PvdA) nog eens de aandacht had gevestigd, wil hij, zo nodig, krachtig tegen gaan. Wanneer het vertrek der Ambone zen zal kunnen plaats vinden, ver mocht de bewindsman niet mede te delen. Wel wist hij met zeker heid. dat het voorstel van de heer W e 11 e r (KNP) om hen naar een der eilanden ten Westen van Nieuw-Guinea te brengen, door de gouverneur misdadig was genoemd o.a. wegens de tegenstellingen tus sen Ambonezen en Papoea's. Omtrent dit gebiedsdeel heeft hij overigens wel zeer uitvoerig ge sproken. Er vinden infiltraties plaats van anti-Nederlandse pro pagandisten en te vrezen valt, dat zij door gewapenden zullen wor den gevolgd. Tot dusver heeft de politie de zaak in de hand. Voorts gaf de bewindsman prof. Scher- merhorn te verstaan, dat hij de re gering niet verplicht acht de Sta- ZOEKLICHT OP: Wankele welvaart IN deze wereld van beleden inter nationalisme maar toegepast na tionalisme en protectionisme moet men voor ons land bijna van een structurele wankele welvaart spre ken. Deze van weinig optimisme ge tuigende woorden zijn ontleend aan een prae-advies van dr. M. W. Hol- trop voor de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel, waarin voora. het monetaire aspect van do huidige economische situatie wordt belicht. De vraag of het mo gelijk is het reële welvaartspeil van 1950 te handhaven, zou dr. Holtrop bevestigend willen beantwoorden, mits een reëel nationaal inkomen als in 1950 bereikt, gehandhaafd wordt, mits de overheid geen groter deel voor zich opeist en mits onge veer een gelijk deel uit het inkomen wordt bespaard. Maar juist ten aan zien van de handhaving van het nationaal inkomen is dr. Holtrop somber gestemd en. het oog gericht op de militaire inspanning, evenmin verwacht hij. dat het deel van het nationarl inkomen, dat de overheid uitgeeft ongewijzigd zal blijven. De conclusie waartoe dr. Holtrop komt is deze. dat een juiste welvaartspo- litiek dient te zijn gericht op opvoe ring van de productiviteit, bevorde ring van het internationale ruilver keer. beperking van het overheids- gebruik en zorg voor een toerei kend niveau van besparingen. In prae-adviezen voor dezelfde Maat- schaopij van Nijverheid en Handel betogen prof. dr. J Tinbergen en dr. G. van der Wal respectievelijk, dat de vraag naar Nederlandse export goederen alleen kan gedijen in een welvarende wereld cn dat het er thans om gaat in ïoeverre de Ne derlandse consument bereid is de tering naar de nering te zetten. ten-Generaal bij voorbaat in ken nis te stellen van beleggingen in N.-Guinea, welke de geraamde 50.millioen zouden overschrij den. Dat was mr De Graaf (KVP) volkomen met hem eens. Doch prof. Schermerhorn gaf te kennen, dat de PvdA deze 50. millioen als uiterste beschouwt en het sterk betreurt, dat de land- bouwplannen voor Suriname niet met bedragen van deze grootte worden gesteund. Met de. overigens algemene, sympathie voor deze plannen was minister Peters duidelijk in zijn nopjes. Maar hij liet de bespre king van deze kwestie toch goed deels aan staatssecretaris G t z e n over, die o.a. melding maakte van een 10-jaren plan van de Stichting voor de Mechanische landbouw en voor een beperkt aantal Indische Nederlanders de mogelijkheid Bonn toont geen haast bij plan-Schuman BONN. Het is niet aannemelijk, dat het plan-Schuman vóór het zo merreces door het West-Duitse par lement geratificeerd zal worden, zo verklaart men in politieke kringen. De commissie voor Buitenlandse Za ken van de Bondsraad heeft besloten, dat het ontwerp 22 Juni bij de Raad zal worden ingediend. Men acht het vrijwel onmogelijk, dat het ontwerp dan alle stadia zal kunnen passeren voor de aanvang van het zomerreces. Frankrijk, de Ver" Staten en Neder opende om zich als boer in Surina me te vestigen. Voorts sprak deze over de positie van de Indische pensioenfondsen, doch zonder de Kamer te bevredigen. Dat lukte hem beter met de aankondiging van een spoedige herziening van de ves tigingseisen in de Garantie-wet. Met betrekking tot het Nederlands onderwijs in Indonesië wil hij af wachten of de door de Indonesische reeerin» te ontwerpen subsidie regeling uitkomst brengt. Al bij al oogstten de redevoerin gen van achter de regeringstafel stellig geen onwelwillend onthaal in de Kamer. Duizenden achter baar van De Brouckère (Van onze correspondent te Brussel) BRUSSEL Een indrukwek kende begrafenis, waarvoor vele duizenden uit alle streken van het land naar Brussel waren overge komen. heeft Belgie gisteren do socialistische politicus Louis de Brouckère bereid, een begrafenis, waaraan op uitdrukkelijk verzoek van de overledene alle eerbewij zen ontbraken, die een staatsman en hoogleraar toekomen. Alleen door de arbeiders, aan wier lot hij zijn leven had gewijd, wilde hij naar zijn laatste rustplaats worden geleid De heer Van der Goes van Na- ters woonde de begrafenis bij. Slimme Armeen werd milliardair en partner van vijf grote naties LONDEN. De fanatieke beslotenheid van Perzië om de laatste draden van buitenlandse controle over de olievelden af te snijden, blijkt uit het ontslag uit crcposten verleend aan een vader cn een zoon. wier werkzaam heid in dc olie-industrie zelfs die van de Rockefellers overschaduwt. De vader is de 82-jarige Calouste Gulbenkian, dc „mr. G." van de oliewereld, een fabelachtige figuur, die voor de eerste wereldoorlog dc burgemeester van Baghdad bewoog hem de controle over Irak's olievelden te verkopen en die. waarschijnlijk gestart als koopman in Oosterse tapijten, ten slotte een „partner" werd van vier grote naties. De zoon is Nubar Gulbenkian. 55 jaar oud. die in een koffiekleurige] i IPkA. Rolls Royce iedere dag van zijn kan- iWi-i'ÉA- Tfmfirri toor naar zijn suite in het Londensc Ritz Hotel rijdt en die een fortuin zal erven, dat op meer dan 3000 mil lioen gulden wordt geschat. Berichten uit Teheran onthulden deze week. dat premier Mossadeq de beide Gulbenkians had ontslagen uit hun erefuncties van commercieel attaché bij de Perzische ambassades te Parijs en Londen. De Gulbenkians hebben altijd zo in het geheim gewerkt, dat het moei lijk is te bepalen, welke invloed zij uitoefenden. Gulbenkian Sr. is aan deelhouder van de Anglo-Iranian Oil Company, maar dat is slechts een van zijn vele contacten met de olie- ïndustrie van het Midden-Oosten. Hij is van Armeense geboorte, maar werd in 1902 tot Brits staatsburger genaturaliseerd. Gulbenkian was na de eerste we reldoorlog de man. die zaken deed met de regeringen van Engeland. WIE vanvacht langs de Amster damse Stadsschouwburg liep zag daar een groepje zittende en staande mensen. Het waren de dapperen, die cr een nachtwake met thermoflcs en kaartspel voor over hadden om de eersten te zijn. wanneer de voorverkoop voor het Holland Festival zou beginnen. Dat gebeurde vanmorgen om 10 uur. „NOOIT EERDER ZO'N GROTE AFFAIRE •r Uitgever bracht f Ij millioen over Nederlands-Belgische grens (Van onze correspondent) HAARLEM. Een geschenkzending van enkele doosjes buitenlandse sigaretten heeft de recherche op het spoor gebracht van een deviezen- smokkel van ongeveer anderhalf millioen gulden. De Haarlemse uitgever G., die met deze smokkelarij ongeveer 5% ton verdiende, stond terecht voor de rechtbank te Haarlem, waar de officier van justitie verklaarde, dat een zo grote smokkelaffaire nimmer tevoren in Nederland behandeld was. Hij eiste een gevangenisstraf van 10 maanden en tevens een voor waardelijke geldboete van 400.000 gulden. Bovendien moet dc uitgever zich verplichten, zijn bedrijf voor de tijd van drie jaar onder bewind te stellen van een financieel deskundige. Deze Haarlemse uitgever wilde na de oorlog zijn bedrijf aanzienlijk uitbreiden. Met nog slechts enkele bedrijven in de wereld had hij de toestemmihg gekregen voor de uit gave van een Latijns brevier. Van de Nederlandse Bank ontving hij een blanco volmacht om over Belgische francs te beschikken. In België nam de uitgever een groot crediet op, waarna hij het ontvan gen geld omzette in Nederlandse guldens. In briefjes van 1000 gulden heeft hij toen een bedrag van ruim anderhalf millioen gulden in een auto over de Belgisch—Nederlandse grens gesmokkeld. Enkele doosjes sigaretten van twijfelachtige herkomst gaven de recherche aanleiding om de boek houding van de uitgeverij eens te controleren. Daarbij ontdekten zij valse posten en constateerde zij dat dc uitgever in belangrijke mate ge knoeid had. De verdachte maakte de indruk een goede naam te hebben aldus de officier maar een nauwgezet zakenman versmokkelt niet met voorbedachten rade een dergelijk fantastisch hoog bedrag. De aankla ger verweet de Nederlandse Bank, dat zij in deze kwestie zeer licht vaardig te werk was gegaan. Om dat de uitgeverij financieel prac- tisch aan de grond zit vorderde de officier slechts een voorwaardelijke gevangenisstraf. (Advertentie l. M Mijnheer Vijf Procent" maakt een wandeling. land in de exploitatie van de olie velden van het Midden-Oosten. Hij verkocht zijn belangen in Irak voor een fantastische prijs, maar zorgde er voor, dat hij met vijf procent in de exploitatie bleef delen. In 1947 toen een nieuw olieverdrag werd opgesteld, was Gulbenkian de vijfde partner „meneer Vijf Procent". Gulbenkian Sr. woont nu in het luxueuze Aviz Hotel in Lissabon, waar 112 bedienden 25 gasten ver zorgen. Hij bewoont daar een met glas overdekte suite op de daktuin, waar hij in eenzaamheid verblijft, met zijn vrouw, die 20 jaar jonger is Soms gaat hij voor een kort ver- wegen (C.H.U.) cn Fortaniei blijf naar de beroemde Portugese I btra (A.R.), De Haas (K.V.P.), Landelijk comité Schelde- Rijnverbinding opgericht ROTTERDAM. In een bijeen komst te 's-Gravenhage heeft zich Donderdag een landelijk comité gevormd ter bescherming van de Nederlandse belangen, welke ver band houden met de Schelde Rijnverbinding. Gouverneur Struycken aanvaardt zijn ambt WILLEMSTAD (Curacao). Don- derdagochtend heeft de nieuw be noemde gouverneur van de Neder landse Antillen, mr. A. A. M. Struyc ken. zijn ambt aanvaard in een plechtige vergadering van de Staten, waarin de voorzitter de nieuwe gou verneur toesprak. Officier van Justitie waarschuwt voor verkeerd invullen aanslagbiljet (Van onze correspondent) HAARLEM. De Haarlemse rechtbank heeft twee zaken van belasting ontduiking behandeld. Tot nu toe heeft de justitie dergelijke overtredingen niet zo dikwijls vervolgd zo verklaarde de Officier van Justitie, nir. van der Valk Bouman in zijn requisitoir. Het is echter het streven van de mi nister van Financiën, om al deze misdrijven ter kennis van de Justitie ie brengen. Juist nu in deze maanden de zo gevreesde aanslagbiljetten thuis bezorgd worden, moge dit een waarschuwing zijn voor alle belasting plichtigen. Een groot deel van het publick beschouwt het benadelen van de staat als een zekere vorm van sportiviteit aldus de officier. Dergelijke sportminnende indivi duen zullen in de toekomst echter strafrechterlijk vervolgd worden. De eerste verdachte, die te recht stond, had als directeur van een Zaandams bedrijf de staat be nadeeld voor een bedrag van f 4300. Hij bekende dat hij vaker Zeepost voor Oost en West DEN HAAG. Met de volgende j schepen kan zeepost worden ver- zonden. Dc data. waarop de cor- respondentia uiterlijk ter post moet j zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip ver meld: naar Suriname: m.s. „Hccuba" (19 Juni); naar Canada: s.s. „Volcn- dam" (11 Juni); m.s. ..Noordam" (14 Juni) cn naar Australië via En geland (9 Juni). I (Advertentie l Af.) keêpex, ctlaecV (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Algemene instemming betuigde de Tweede Kamer Don derdagavond met de ontworpen voorzieningen betreffende het toezicht op de verzorging van bepaalde categorieën pleegkinderen. Geruchtmakende misstanden ln bepaalde gezinnen en inrichtingen hebben de noodzaak van toezicht door de voogdijraden duidelijk gemaakt. De dames v. Stoet- valse belastingaangifte had ge daan De officier eiste een gevan genisstraf van twee maanden. Een makelaar in assurantiën uit Zaandam had bij de opgave van zijn inkomsten ongeveer f 5000 verzwegen. Tegen hem eiste de officier een gevangenisstraf van vier maanden. De verdediger, mr van Dijk. verweet de overheid dat zij to weinig voorlichting geeft aan het doel van het belasting- betalen. Volgende week eind staat van oorlog met Duitsland LONDEN Het is waarschijnlijk, dat de volgende weck het einde van de staat van oorlog met Duitsland wordt afgekondigd, gelijktijdig door Frankrijk, Engeland. Amerika en bijna alle andere geallieerden, zo verluidt in doorgaans welingelichte kringen. De afgelopen zes maanden hebben de Westelijke regeringen aan een desbetreffende verklaring ge werkt. badplaat? Estoril. maar lang kan hij nooit blijven, want in zijn hotel suite te Lissabon komen dc tele foonlijnen samen, waarlangs hij voortdurend in verbinding staat met zijn agenten over de hele wereld Soms ook verblijft hij in het Ritz Hotel te Parijs. De zoon is een bekende figuur in de Londcnse society Hij is opgevoed op de beroemdste scholen van En geland. draagt een monocle onder een borstelige donkere wenkbrauw. Hij cultiveert een grote knevel en een zwarte baard. Zijn tweede vrouw is de dochter van een mil- lionnair. een Franse champagne- magnaat. Zij is een van Londens bekendste paardrijdsters. (C.P.N.) waren wat dat betreft een van zin. -De Wit (V.V.D.), de heren Terp- Donker (P.v.d.A.) en Stokvis Met de aanmeldingsplicht kon een ieder hunner instemmen, doch moeilijker lag het met het voorstel om daarna door de voogdijraad een onderzoek te laten instellen naar het gezin of de inrichting waar het kind is opgenomen. Dat be schouwde mr. De Haas als een te ver gaande overheidsbemoeienis op het terrein van de ouders Hij wil de een dergelijk onderzoek, per amendement, slechts bij een rede lijk vermoeden van bestaande wan toestanden doen plaats vinden. Mi nister M u 1 d e r ij e toonde zich be reid in de instructies aan de voog- j iJ LJET zal de meeste mensen wellicht niet zijn ontgaan, dat het tus- 1 sen Amerika en Rusland niet best botert. Het nare daarvan is dat wij gewone mensen, die er toch ook heus niets aan kunnen doen, van tijd tot tijd dat onplezierige gevoel krijgen van „wat hangt ons nu weer boven 't hoofd". Er was een tijd, dat de diplomaten elkaar op een bal of een receptie ontmoetten en dan kon het gebeuren dat twee van die heren met het glas in de hand zich terugtrokken om achter eer kamerpalm een babbeltje te maken. De volgende dag was er dan ineens een vriendschapsverdrag of zo tussen die twee landen en ieder een zei dan: „Hè, da's aardig". En over de vervelende dingen, die ook in het geheim werden voorbereid, hoefde niemand zich jaren van te voren in een voortdurende, zenuwslopende spanning op te winden ze waren er ineens. Tegenwoordig is dat allemaal anders. Officicle vertegenwoordigers van landen, die het niet zo goed met elkaar kun nen vinden zeggen openlijk steeds maar weer ruwe en lelijke dingen, waarvan wij steeds weer opnieuw schrikken. Soms zijn die scheldpar tijen ook vermakelijk. Daarvan gaf The New York Times het volgende voorbeeld. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken xwr- spreidt in de Sowjet-Unie het maandblad „Amerika", om de Russen op de hoogte te brengen van het Amerikaanse leven. Het Russische blad Praivda en het blad van de Sow jet-schrijvers, de Litteraire Kro niek hebben fris van de lever een vinnig stukje over „Amerika" ge schreven. Het Amerikaanse maandblad, zegt de Prawda, wekt by de Russische lezers alleen maar hoongelach en walging". En de Litteraire Kroniek heeft een nog veel vuilere zin gewrocht: „Uw koopwaar, he ten, (bedoeld wordt het gewraakte Aardige minister I) E Zweedse minister van Sociale Zaken. Gustav Moller. is 67 jaar geworden, 't Is een aardige en bescheiden man, want de 1000 kro nen (750 gulden) ouderdomspensi oen, waarop hij recht had volgens een wet, die hij zelf destijds heeft ingediend, wilde hij niet eens heb ben. Misschien voelt hij zich ook nog niet oud. Gevaarlijke pindasch illen In R mogen geen ongepelde olie- noten meer worden verkocht in het baseball-stadion in Sherbrooke. De schillen leveren brandgevaar op, zegt het stadsbestuur. Gelijk hebben ze. Moeten de supporters maar si naasappelen eten. Tivee ridders E baas van het Engelse pers- bureau Reuter, meneer Christo pher Chancellor, die ons steeds helpt om U iedere dag op de hoogte te hou- Briesende paarden, glimmende maliënkolders en vervaarlijke lan sen (waarvan hier brokstukken door de lucht vliegen): ts het niet of we weer in de Middeleeuwen zijn die twintigste eeuwse toe schouwers op dc achtergrond even buiten beschouwing gelaten? Maar het ts maar een schertstournool, want dc ridders zijn Franse film acteurs die ten Zuiden van Parijs een demonstratie geven, ter gele genheid van de 20QOste verjaardag van de Lichtstad. maandblad) vindt bij ons geen af- tef. Ze stinkt een uur in de wind, omdat ze door en door rot is en doortrokken met onvergeeflijke leugens en bedekt met een veel kleurig omslag, dat op zichzelf al vals is". Is dat geen lyrische scheldpartij? Maar toch is het jammer van dat geruzie, want de meeste Amerikanen en Russen zullen best aardige mensen zijn. Ze weten het alleen niet van el kaar. den met wat er in de wereld gebeurt, is ridder geworden, ter gelegenheid van de verjaardag van de Engelse koning. En meneer Gerald Barry ook. Omdat hij het Festival of Britain zo netjes in elkaar heeft gezet. Siamese tweeling T N Torrington (Connecticut) is een Siamese tweeling geboren, met één hart en waarschijnlijk één le ver. De tweeling maakt het goed en behoeft niet speciaal te worden be handeld. Moeten we nu zeggen dat het twee meisjes zijn of dat het een meisje is? Bejaard gooiclubje DEHALVE een pijprokersclub (de -*-* eerste in Nederland) heeft Pur- merend nu ook een steenwerpers- vereniging. Een aantal ouden van dagen hebben een oud volkspel in ere hersteld. Het gaat heel eenvou dig: je moet de ene steen tegen dc andere gooien. Een vief stel, die Purmerendsc oudjes. Gooi ze! Dag excellentie Ij E Russische ambassadeur ln J-, Washington is ook met vacan- tie. Hij blijft een maand weg. Voor hij op 't Zweedse schip ging. dat hem naar huis brengt, is hij nog even gedag wezen zeggen op het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. En nu maar lekker zonnen en luieren, Excellentie, en niet te veel aan zaken denken. Meester-lijke vergissing MEER dan honderd studenten in de rechten te St. Louis hebben bij vergissing de meesterstitel ont vangen inplaats van de candidaats- bul. Het bureau van de Universiteit heeft geprobeerd de doctoraalbullen terug te krijgen, maar de meeste studenten willen ze liever houden. Niemand weet er raad op. i dijraad neer te leggen, dat dit on derzoek zich zou moeten beperken tot het Inwinnen van informaties, waar de indruk bestaat dat alles in orde ls. Maar geheel wilde hij het onderzoek niet missen. Maar mr. De Haas liet zich niet vermurwen zomin als mr. Terpstra, die via een amendement wou voor schrijven. dat slechts als het belang van het kind dit „bepaaldelijk" vor dert, de voogdijraad zou kunnen besluiten, dat het niet langer in een gezin of inrichting zal mogen blij ven. Terecht noemde de bewindsman dit een tautologie en mr. Donker het een overbodigheid. Zij meenden dat het woord „vorderen" de bedoeling sterk genoeg uitsprak. Bovendien kunnen de pleegouders altijd bij de rechter in beroep gaan. Maar des niettemin werd het amendement gehandhaafd en aangezien er in de zaal toen niet meer dan een elftal leden aanwezig was, viel over een beslissende stemming niet te peinzen De stemmingen over de amendementen en het ontwerp moesten tot 20 Juni worden uitge steld. Z. h. s. werd vervolgens wel het wetsontwerp tot bevordering van grotere specialisering van de kin derrechters aangenomen Pharmaceutisch congres in Groningen GRONINGEN. In het pharma- cologisch laboratorium te Gronin gen wordt momenteel het congres gehouden van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter Bevor dering van dc Pharmacie. dat ge opend word door prof. dr. C. G van Arkel uit Amsterdam Het wordt bijgewoond door ruim 300 personen, alsmede alle hoogleraren in de pharmacie aan dc Nederlandse uni versiteiten en alle pharmaceutische inspecteurs. Staatssecretaris dr. P. Muntendam behoort mede tot de aanwezigen. Nederlandse vliegers uit Canada terug DEN HAAG. Met de „Volen- dam" zullen Zaterdagmorgen te Rotterdam de eerste Nederlandse militaire vliegers, die in de na oorlogse periode op 't Amerikaan se continent hun vliegopleiding hebben gehad, arriveren. Deze eer ste kleine groep bestaat uit een luitenant en zes sergeants, die in Canada hun brevet hebben ge haald en hier op de jachtvliegschool Twenthe een opleiding op straal jagers krijgen, waarin de Canadese opleiding niet voorziet. Looddiefstallen in kamp van Ambonezen VUGHT In het verblijf van de Ambonezen te Vught zijn de laatste tijd diverse koper- en lood diefstallen gepleegd, waarbij in totaal voor een aanzienlijke waar de werd ontvreemd. Bovendien werden in het kamp vernielingen aangericht. De Vughtse recherche heeft thans vier personen aange houden, die van deze diefstallen worden verdacht. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG „De ballingschap is ten einde, het beloofde land ln zicht"! Deze juichkreet liet mr Kortenhorst Donderdagavond horen bij het einde van de laatste Tweede Kamervergadering, welke in de Ridderzaal werd gehouden. Doch niet met louter vreugde sloot hij een eervol hoofdstuk af van de ridderlijke zalen, die nu weer terugtreden uit de woelingen van de actuele politiek. Hij wees op het belangrijke werk dat er werd verricht: geen wetsontwerp werd er verworpen, wel verdween er een oud en ver scheen er een nieuw kabinetNeen, zo zei hij, wij hebben het hier niet slecht gehad. En hij verklapte ook de voordelen van een rookverbod, dat gehandhaafd kon blijven zonder dat het de leden ook maar iets hinderde en van een nauwer contact met de dagelijkse gasten van de parlementaire pers, die in deze eenkamerwoning permanent aan tafel mee aanzaten. Dat alles is nu afgelopen. De vervaging tussen leden en gasten is ten einde, geen lid zal meer door wind en weer een wedstrijd met zijn collega's behoeven aan te gaan over het met belgerinkel vervulde Binnenhof om intijds zijn be slissende „voor" of „tegen" te laten klinken. De evacuatie is ten einde: terug naar het eigen gebouwl

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3