DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Marshall onverwacht in Korea - maar niet met vredesmissie Bijna f 25 millioen meer voor pensioentoeslag Telegrammen brengen geen enkel licht Of het een stuk kabeltouw is Algemene verwachtingnieuw offensief tegen halsstarrige Chinezen Economische Unie toch nog op 1 Juli? Vogeler: mijn bekentenis was nonsens Journalisten in onderzoek betrokken Toeslag van f90 wordt f250, f.300 of f350 Toeslag van f50 wordt f150, f200 of f250 Beperking van totaal vervalt Wonderlijke organisatie van Frans reisplan lie Jaargang, no. 133 Zaterdag 9 Jurii 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER TOKIO. Generaal Marshall, de Amerikaan se minister van Defensie, heeft volkomen on verwacht in Korea belangrijke besprekingen gevoerd met de militaire leiders der V.N.-troe- pen. Na afloop verklaarde hij, dat de 38e breed tegraad of dergelijke overwegingen niet belang rijk meer zijn. „Het leger zal op de doeltreffen dste wyze worden gebruikt". Op een vraag of er een staking van het vuren zou komen, antwoordde de generaal: „Ik geloof dat u dat aan Mao Tse-Toeng en Tsjoe En-Lai moet vragen." In Washington wordt in kringen, die nauw bij het Amerikaanse departement van Defensie betrokken zijn, gezegd, dat uit het plotselinge be zoek van minister Marshall aan Korea en Japan een nieuw offensief van de Verenigde Na ties zou kunnen voortkomen. Ofschoon in officiële kringen een volkomen stilzwijgen wordt bewaard, wordt bericht, dat het doel van Mar shalls missie geheel militair is. In Washington liepen geruchten, dat Marshall te Tokio besprekingen zou voeren met het opperbevel der V.N. om tot een wapenstilstand te komen, maar minister van Buiten landse Zaken Acheson verklaarde Vrijdag in de Senaatscommissies dat. voor zover hem bekend, Mar shall niet met dat doel naar Japan is. In diplomatieke kringen te Washington zegt men, dat er geen reden is om te hopen, dat de Chi nezen op bet ogenblik op nieuwe vredespogingen ingaan. In een bericht uit Korea herin nert Reuter er aan, dat de stafchef van het Amerikaanse leger, gene raal Collins, vorige week voor de Senaatscommissies heeft verklaard, dat nieuwe richtlijnen voor de campagne in Korea waren opge steld en spoedig zouden worden uitgegeven. Waarnemers brengen Marshalls bezoek aan Korea met de2e nieuwe instructies in verband. Hoewel generaal Collins voor de commissie niet nader op de richt lijnen wilde ingaan, waren er van andere zijde aanwijzingen, dat het de bedoeling was een zo groot mo gelijke druk op de Noordelijke li nies te handhaven, tenzij de Noordelijken accoord gingen met een redelijke en snelle regeling. Dczaak-Schallenberg DEN HAAG. Naar aanleiding van een publicatie in een Amster dams dagblad over dc zaak-Schal- lcnberg heeft indertijd het Eerste Kamerlid Schooncnberg (CPN) schriftelijke vragen gericht tot dc minister van Justitie. Deze heeft hem als volgt geantwoord: In de zaak-Schallenberg is thans een gerechtelijk vooronderzoek ge opend tegen een onbekende dader. Het ligt in de bedoeling daarbü de schrijver van het bedoelde artikel en enkele andere journalisten naar aanleiding van door hen gedane publicaties te horen omtrent d? redenen van hun wetenschap. Uiteraard kunnen in dit stadium, nu de zaak nog bij de rechter commissaris in onderzoek is. be zwaarlijk verdere mededelingen weden gedaan. Hulp aan uitgeputte redder baatte drenkeling niet AMSTERDAM. Vrijdagavond raakte een 7-jarige jongetje te wa ter in de Plantage Muidergracht. Een agent van politie, die het on geluk zag gebeuren, is onmiddel lijk te water gesprongen en heeft vier maal gedoken, waarbij hij er inderdaad in slaagde het jongetje te vinden. Hij was echter zo uitge put geraakt, dat het hem niet ge lukte het kind op de wal te bren gen. Een burger, die eveneens te water was gesprongen, lukte dit wel. maar inmiddels bleek het kind te zijn overleden. Lie hoopt nog op vrede in Korea (Van onze correspondent te New York) NEW YORK. De secretaris generaal der V.N., Trygve Lie, heeft tijdens een hem door de pers afdeling der V.N. aangeboden lunch zijn onlangs te Ottawa uit gesproken mening herhaald, dat de tijd is gekomen om een poging te ondernemen, de strijd in Korea te beëindigen. Lie gaf uiting aan zijn ingeno menheid over de ontvangst, welke zijn mening bij menige V.N.-dele gatie heeft gehad. Hij zeide er ze ker van te zijn, dat bij de V.N. de algemene wens heerste, om de strijd op eervolle voorwaarden af te sluiten. DEN HAAG. Het toneelstuk „Het onbekende eiland" van A. Defresne zal binnenkort in een Noorse vertaling te Oslo worden opgevoerd. Generaal Osbornde internatio nale leider van. het Leger des Heilssamen met zijn echtgenote, verlaten op Schiphol het vlieg tuig, waarmee zij zijn gearri veerd voor een bezoek aan ons land. Kleine Vier praten (zonder hoop) door (Van onze correspondent te Parijs) PARIJS. Na een onderlinge conferentie, die twee dagen heelt geduurd, hebben dc drie Westelijke plaatsvervangers aan Gromyko meegedeeld, dat zij noch over het Atlantisch Pact noch over dc zoge naamde Amerikaanse bases bereid zijn te discussiëren. „Gij wijst dus ons voorstel af", zei Gromyko. „Gij zijt het, die de conferentie niet wilt". Hierop werd besloten, de volgen de zitting, de 67ste, Maandag te houden. Niemand sprak zelfs nog maar de officiële hoop uit, dat de conferen tie nog tot een resultaat kan komen. Maar niemand wilde de conferentie nu al verbreken, de Fransen wel het allerminst, want zij gaan de laatste week voor de verkiezingen in. Dit zijn de twee mannen Guy Burgess (links) en Donald MacLean (rechts) naar wie meer dan 10.000 politie-agenten en honderden leden van ten minste drie geheime diensten dag en nacht zoeken. Mocht de ergste vrees bewaarheid worden en blijken, dat deze vooraanstaande Britse diplomaten, die kennis dragen van talrijke geheimen van dc Westerse politiek, het Sow- jet-kamp gekozen hebben, dan zou dit in het bijzonder in Ame rika tot ernstige reacties leiden. v.. (Van onze correspondent te Londen) LONDEN. Het mysterie van de twee verdwenen diplomaten blijft nog altijd volslagen duister. Hoewel van officiële zijde nog steeds geen enkele formele beschuldiging wordt geuit en slechts verklaard werd, dat men aanneemt, dat de telegrammen aan hun familie „echt" waren, al thans door hen zelf zgn opgesteld, lijken de bijzonderheden, die thans over hun manier van vertrek be kend worden, toch in de richting te wijzen, dat er iets niet in de haak was, althans dat de twee hun Zitting Assemblée NEW YORK. De eerstkomende zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties wordt 6 No vember te Parijs geopend, aldus heeft de algemene secretaris der V.N., Trygve Lie, bekend gemaakt. DEN HAAG. De Regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarin zij het standpunt heeft verlaten, dat de bijzondere toeslag op de pensioenen voor alle pensioentrekkenden even hoog moet zijn. Zij heeft echter geen percentuele toeslag menen tc moeten geven, omdat het verband tussen de loonbeweging en de pensioenen dan te sterk zou worden, doch heeft zich bepaald tot het indelen van de pensioentrekkenden in drie groepen. Volgens het nu ingediende voorstel wordt de bijzondere toeslag van 90 verhoogd tot 250.—, 300.— of 350.indien het totaal van pensioen, de toeslag ingevolge de wet van 5 November 1948 en de extra-bijslag ingevolge de wet van 1 November 1948 onderscheidenlijk minder dan 1500, 1500 of meer, doch minder dan 3000 en 3000 of meer bedraagt en dat de bijzondere toeslag van 50 wordt verhoogd tot 150, 200 of 250, naar gelang de grootte van het pen sioen dit zijn dus pensioenen, waarop geen toeslag en extra-bijslag is of wordt verleend in evengenoemde drie groepen van pensioenen is onder te brengen. Regeling der drie grote problemen zou worden uitgesteld BRUSSEL. Het hoofdorgaan der Belgische socialistische partij, het dagblad „Le Peuple" weet te berichten, dat de Belgische regering zich schijnt voor te bereiden om vóór 1 Juli, dus nog deze maand, van de economische vóór-Unie der Bcnclux-landen over te gaan tot de definitieve Economische Unie. Het blad merkt in dit verband op, 1 rnÜ5IBC2^nr.'ïïnJiTAT'J:-r.T.r3r,v:3.^iiLTiirr dat men zich er mede tevreden zou stellen, de vóór-Unie te transforme ren in een zuiver Economische Unie, daarbij da oplossing der drie grote problemen, namelijk die van de wa terwegen, de landbouw en de mone taire aangelegenheden, voorlopig uit stellend. „Le Peuple" zegt verder, dat binnenkort een conferentie op ministerieel niveau te verwachten zou zijn. Van Belgische zijde, aldus het blad. wijst men vooral op het belang van de Nederlandse markt voor het evenwicht van de Belgische handelsbalans. Officiële kringen wijzen op de in vloed. welke de tot standkorning van de definitieve unie zal hebben op het internationale plan, en in som migen kringen wordt gehoopt, dat het voorbeeld van drie kleine lan den, een stimulans zal zijn voor an dere landen, die Europese integratie nastreven. Clandestiene muziek radio verbeurd AMSTERDAM. Een radio- luisteraar, wiens toestel, wegens achterstand in de betaling van dc luisterbijdrage, groot 40 gld. was verzegeld, verbrak dit op een dus danige wijze, dat hij toch kon luis teren. De P.T.T.-ambtenaar, die de overtreding constateerde en het toestel in beslag nam, vertelde de Politierechter, dat alleen bij grote achterstand tot verzegeling wordt overgegaan. De luisteraar werd bij verstek tot 25 gld., subsidiair 5 dagen hechtenis veroordeeld, en zijn toestel werd verbeurd ver klaard. CCD-man schuldig aa:i corruptie? Succesvol speurder, maar veel klachten (Van een onzer verslaggevers) BREDA. De vroegere taxi chauffeur C. v. d. V., die na de be vrijding in dienst kwam bij de C.C D., is door gerechtelijke autoritei ten, hangende een tegen hem inge steld onderzoek enige tijd geleden geschorst. V. maakte van 1946 tot 1950 deel uit van de zgn. vliegende brigade van de C.C.D. en had zijn arbeidsterrein hoofdzakelijk in het arrondissement Breda, waar hij zich verdienstelijk maakte met het oprollen van de veesmokkel. II ij heeft veel omvangrijke zaken tot klaarheid gebracht en stond daar door in hoog aanzien bij de justi tiële autoriteiten. De wijze, waarop hij de zaken aanbracht is gebleken verre van fraai te zijn. Tal van klachten zijn over hem binnengekomen. Het on derzoek van de rijksrecherche in deze omvangrijke corruptie-affaire is na maandenlange onderzoekin gen nog niet voltooid. DELFT De ministers van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen en van Wederopbouw en Volkshuis vesting hebben zich Vrijdag door een persoonlijk bezoek op de hoogte gesteld van de uitbreidingsplannen der T.H.S. De beperking van de 20 pet- grens blijft gehandhaafd, omdat de Regering het niet juist acht, dat dc bijzondere toeslag op het pensioen uit een nevenbetrekking, alsmede op militaire pensioenen, toegekend uit hoofde van een ge ringe invaliditeit, onevenredig zou worden ten opzichte van het pen sioen. Voorts heeft de Regering ge meend de beperking van het totaal van pensioen, toeslagen en extra- bgslag tot de absolute maxima, welke voor pensioenen zijn ge steld, te moeten laten vervallen, met dien verstande, dat een mi nisterspensioen vermeerderd met de bijzondere toeslag van maxi maal ƒ350,- niet mag stijgen bo ven het bedrag, dat een ministers pensioen, vermeerderd met de bijzondere toeslag van ten hoog ste 250 maximaal, kan bedragen. De Regering is er zich van be wust. dat door het verval van evengenoemde beperking inciden teel in feite een beginsel van de Pensioenwet 192? wijziging onder gaat, waartegen principiële beden kingen kunnen worden aange voerd. Intussen is de Regering van oordeel dat ook voor de ge- pensionneerden. die het maximum pensioen genieten, de levensom standigheden van dien aard zijn, dat deze afwijking gerechtvaardigd en noodzakelijk mag worden ge acht. Dc kosten van het onderhavige voorstel worden geraamd op rond .f24.6S0.000 meer dan de kos ten ad 12.120.000 van dc wet van 9 November 1950. De Rege ring heeft van deze gelegenheid tevens gebruik gemaakt dc Kin- dertoclagewct voor gcpcnsionncer- den te wijzigen overeenkomstig de bestaande en toekomstige regeling van de Kinderbijslagwet voor "n- validiteits-, ouderdoms- en wezen- rentetrekkers. Zet tegen Peking Amerika levert Tsjiang moderne luchtvloot TA1PEH (Formosa). De eer- ste Amerikaanse militaire adviseur van Tsjiang Kaï Tsjek, generaal- majoor Chase, heeft op een pers conferentie verklaard, dat de Amerikaanse regering de mogelijk- reisplan naar Frankrijk o» een won heid bestudeert dc verouderde dcrlijke wgze organiseerden, luchtmacht van nationalistisch j Op Vrijdag 25 Mei' boekten Mac- China te moderniseren Een be- Lean en Burgess plaats voor dc drag an 16 millioen dollar is hier- 1 weekend-toeht met de „Falaise". voor reeds toegewezen Dc Ameri- I Later op de dag huurde Burgess kaanse regering heeft zich bereid I onder zijn eigen naam een Austin - - A 70 en betaalde de gebruikelijke 25 pond deposito In de avond pikte hij MaeLean op in een club in het West End en het tweetal spoedde zich naar Southampton. Zij kwamen vlak voor het vertrek van de boot op de kade aan, gaven aan de be waker van het autopark vlug een paar shilling, riepen „Wij zijn Maandag terug" en gingen aan boord. Zaterdagochtend verlieten de twee met dc andere toeristen in St. Malo het schip, namen daar een taxi naar Rennes, om vandaar een trein naar Parijs tc nemen. Hun bagage had den zij aan boord achtergelaten. Maar elk van beide had een aete- tas bij zich. Gedurende de taxi-rit spraken zij vrijwel niet tegen dc chauffeur en ook bijna niet tegen elkaar. Dan wordt het spoor duis ter. Gisteravond ging tc Londen het gerucht, dat het telegram van Bur gess niet uit Parijs maar uit Rome afkomstig was. Ook schijnt het dat de tekst van dc door de Franse politie gepubliceerde telegrammen MYSTERIE DER VERMISTE BRITTEN verklaard 64 adviseurs voor lucht- machtaangelerenheden naar For mosa te zenden. I11 Juni achthonderd emigranten dooi de lucht DEN HAAG. Op 23 Juni as zal de KLM. de tweede emigran- tenvlucht van dit jaar naar Oak land (Nieuw-Zeeland) uitvoeren. Naar Montreal zullen deze maand twee extra cmigrantenvluchten worden gemaakt, zodat het aan tal vluchten naar Canada op zes komt. Acht vliegtuigen zullen naar Australië vertrekken. In to taal zullen in de maand Juni 15 emigrantenvluchten worden uitge voerd. Tijdens deze vluchten zul len naar schatting ruim 800 Ne derlanders worden vervoerd. WASHINGTON. Robert Vogeler. die, na zgn vrglating uit Hongaarse gevangenschap, waarin hg zeventien maanden heeft doorgebracht, gedu rende een maand is verpleegd in een Amerikaans marine-ziekenhuis, heeft op een bijeenkomst van de Nationale Persclub een boekje opengedaan over de schandelijke wijze, waarop achter het ijzeren gordgn beschuldig den tot een bekentenis worden gedwongen. hij, doch er komt een tijdstip, dat iemand, die door de communisten wordt verhoord, het volslagen nut- van MacLean niet de volledige tekst is, immers eerst werd gezegd, dat het telegram aan zijn vrouw 82 woorden lang was. Een ander punt, dat vreemd is aan de telcgrammcn- zenderij, is. dat zij in Londen be zorgd werden juist op de dag, d-A in de Engelse ochtendbladen is verdwijning *Voor het eerst bekend werd. Wisten dc afzenders, dat dat het geval zou zijn? Kennelijk worden thans de hoog ste politie-autoritciten en alle spe cialisten, die met dergelijke zaken tc maken hebben en ook bij de ver dwijning van Pontocorvo betrokken waren, bij het onderzoek ingescha keld. Zo vertrok gisteravond hoofd inspecteur Wilkinson voor contact met dc Franse autoriteiten naar Pa rijs. De tekst van c!e telegrammen, zo als deze voor publicatie werd vrij gegeven. luidt: Van de vrijgezel Burgess aan zijn moeder: Neem mij mijn stilzwijgen niet kwalijk. Heb mij ingescheept voor een lange vacantie op Middel landse Zee. Vergeef mij. Guy." Van MacLean aan zijn vrouw: „Moest onverwacht (de Franse tekst zegt „waarschijnlijk" en verschilt dus van dc Britse) vertrekken. Spijt mij lieveling. Ik houd van je. Blijf van m.j houden." Van MacLean aan zijn moeder: „Met mij is alles in orde. Maak u niet bezorgd. Liefs voor allemaal." BONN De Britse Hoge Com missaris in West-Duitsland, Kirkpa- trick, heeft dc Duitsers voorgesteld om twee zandbanken in dc Noord zee in plaats van Helgoland als doelwit te gebruiken voor oefen- bombardementen. De zandbanken liggen ter hoogte van de Noord westkust van Duitsland en een flink eihd van de scheepvaartroutes. Mijn bekentenis was nonsens, zei Houdt 'm goed vast, mannen", zouden we willen zeggen, ,.en stop het beest zo gauw mogelijk in z'n kooi, want al heeft ie dan geen giftanden, een omhelzing en je bent er geweest." Maar we geloven nietdat de mannen er zich veel van zouden aantrek ken. Daar in Diergaarde Blij- dorp zijn ze deze klusjes gewend en zo'n python, al is het dan een flinke, wel, daar weten ze wel raad mee. Trouwens, dat kunt u wel zien. Net zo rustig en net zo zeker als was het geen reuzen slang maar een stuk kabeltouw. teloos acht om de eisen van zijn verhoorders niet in te willigen. De WAT VOOR WEER? Wel zonnig maar iets minder warm (Van onze weerkundige medewerker) Na een week van droog en zonnig weer scheen gisteren een depressie, die boven Frankrijk regen en on weer veroorzaakte ook voor ons land onaangename consequenties te zul len hebben. Zij trekt echter thans in oostelijke richting weg en kan onze omgeving niet meer bereiken. verhoorde meent, dat hij in de steek 'n verband daarmee houdt het weer is gelaten, dat hij toch in elk geval zal worden gedood, en dat, ook als hij niet zelf bekent, zijn communis- j tische ondervragers er wel voor I zullen zorgen dat een gefingeerde bekentenis wordt gepubliceerd. Dat is het ogenblik waarop hij dc non- sens tekent, die hem wordt voorge- 1 lcgd. Vogeler verhaalde, dat hij het eerst gevangen is gehouden in de I gevangenis van de Hongaarse ge heime politie te Boedapest. Hier on derging ik 78 uur lang onafgebro ken een „derde-graadsverhoor". Ik mocht niet slapen. Toen ben ik in gestort. Vervolgens werd mij mijn zg. ..bekentenis" voorgelegd. waarin ik mededeelde te hebben „gesabo teerd". Toen ik bleef weigeren te beken nen werd ik tien dagen, op water en brood, in een vochtige en on verwarmde cel opgesloten. Ik werd voortdurend ondervraagd en gade geslagen en ik mocht mij niet was sen. Eens werd ik naakt in een em mer met ijskoud water onderge dompeld. Ik verloor tijdens mijn ge vangenschap negen kilogram aan gewicht. van de laatste dagen ook heden nog aan. Om een zich over Zuid-Noor- wegen bewegende storing stroomt echter koude lucht naar de Noord zee en de kans bestaat, dat deze Zondag Nederland zal bereiken. Slecht weer is daarmee nog niet in het zicht, maar het zal iets minder warm zijn. De wind zal overwegend uit noordelijke richtingen waaien. In het zuidoosten van het land be staat er een kleine kans op onweer. Meer bewolking Weersverwachting geldig van f Zaterdagavond tot Zondag- j uvond: Geleidelijk toenemende be- wolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind. Ongeveer dezelfde tem- i peratuur als vandaag. 10 Juni Zon op 4 u 21 m onder - 20 u 58 m: maan op 9 u 37 m onder Ou 26 m 11 Juni Zon op 4u 20 m onder 20 u 58 m maan op 10 u 52 m on der Ou 40 m.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1