shag van Dl! Zeelui met landhonger schorten na „Progres" hun slaap op Nederlandse inzendingen naar exposities Brandblusinstallatie van Muiderslot is nutteloos Ga uw gang mevrouwhet is nu uw beurt Drie verenigingen rijden elkaar in de wielen Vechtjas Van Ewijck is een ongeriefelijke slingerbak Anthony Eden wil niets vertellen Koffie verborgen in autowanden Onweer te machtig voor straaljagers Hongerkuren SveltPills Rijksmuseum half gesloten door tekort aan geld Gestoord duel Zaterdag 9 Juni 1951 3 EEN GLIMLACH BEDREIGT RUST VAN JANMAAT (Van een onzer verslaggevers) CHERBOURG. Voor de tweede maal in zeven jaren tijd is Cher bourg op de 6de Juni door de geallieerde strijdkrachten van uit zee genomen. Zeven jaar geleden door mannen met helmen op de koppen en geweren in de handen. Deze keer door mannen met landhongerige blikken in de ogen en een grijpstuiver aan Franse franken in de vingers. Het Cherbourgse Syndicat d'Initialive had moeilijk een passender op luistering kunnen bedenken voor de zevende herdenking van D-day dan de vice-admiraal van de Franse marine M. Potuau. Naar schatting de helft van alle 12.000 Jannen hing over der respectieve relingen toen de grauwgrijze oorlogsbodems tussen de lange pieren de haven van Cherbourg binnenkoersten en voor wie oren had om te horen was duidelijk genoeg, dat de mccsten van hen die daar hingen de solide beleggingsplannen voor hun welverdiende rust bij voorbaat al weer voor een dag of wat hadden opgeschort tot de koers der omstandig heden een weinig verbeterd zou zijn. De rust in het leven van de zee man, dat is ons thans wel gebleken, is steeds gedoemd er voor en na bij in te schieten. Loopt hij oorlogs- wacht dan droomt hij van zijn kooi als zijn roodgerande ogen naar de kompasroos staren. Zes uur op. zes uur af. maar van slapen l.omt er in het zwoegende schip verduiveld weinig. Straks als de haven komt! Jawel, dan lokt er de wal en dan staat er een zonnige Franse glim lach te wuiven en de rust, nou ja, dat ziet ie dan later nog wel. Die rust komt nooit. Totdat een verstan dige Oudste Officier als de loop der (Advertentie LM.) ZOEKLICHT OP: Bradley s reis Generaal omar bradley. voorzitter van het Amerikaanse comité van stafchefs, bezoekt op het ogenblik ons continent om, in op dracht van zijn regering, te trachten de uitvoering van het Westeuropese defensieprogram nu eindelijk eens op volle gang te brengen. Dat is geen overdadige luxe. want de bouw van een bolwerk tegen het Rode Leger aan deze zijde van de Elbe is ver achtergebleven bij het tempo, dat de vertegenwoordigers der At lantische landen tijdens hun laatste bijeenkomst in Brussel daarvoor aanga/en. In het Kremlin is dat niet onopgemerkt gebleven en het is waarschijnlijk de oorzaak van het feit. dat de Sowjets zich zo onwil lig tonen om met het Westen over een wapenstilstand in de koude oorlog te praten. In het begin van het jaar. onder de indruk van de Westerse bewapeningsplannen, wa ren de Russen zeker bereid een ac- coord met aanzienlijke concessies te kopen. Toen hun echter bleek, dat de woorden van het Westen groter dan de daden waren en de Russi sche militaire superioriteit in Euro pa nog in lange tijd niet bedreigd zou worden, verdween deze bereid willigheid zienderogen. Gelukkig heeft Bradley in Frankrijk, dat in het Westeuropese verdedigingstelsel een sleutelpositie inneemt, een goe de start gehad. Minister Moch heeft beloofd, dat de dit jaar toegezegde tien Franse divisies er staan er >as twee klaar er werkelijk vóór 952 zullen komen. Aan de andere kant kon de Amerikaan verklaren, dat zijnland nu voldoende grond stoffen zal gaan leveren voor een draaien op volle capaciteit van de Franse oorlogsindustrie. (Deze be lofte toeldt ook voor de andere Westeuropese landen.) Zo kan wel licht de achterstand in de Ameri kaanse levering van wapens en uit rusting aan Europa, ontstaan door de behoeften der V.N.-strijdkrachten in Korea, ingehaald worden Wat van de nieuwe afspraken in de practijk terecht zal komen, moet natuurlijk afgewacht worden. Suc ces of mislukking zal men echter af kunnen lezen aan de graad van ge neigdheid van Moskou, om Wisjinsky aan de conferentietafel te doen plaats nemen. dingen zijn normale gang weer heeft genomen en alle posten, die bezet móeten zijn van een wakend oog zijn voorzien, de rest per scheepsradio „verplicht plat" com mandeert. Dat gebeurde op het fre gat ..Van Ewijck" het laatste toen na een zware Oostzee-manoeuvre vijf nóg zwaardere dagen Kopen hagen waren gevolgd. Het zal er ook na Cherbourg wel van moeten komen, als de' Van Ewijck naar Nieuwe Diep terug slingert. Dat slingeren, is de heel eigen gang dier fregatten. De boeg zo scherp als een zwaard, tekent cle slanke lijn van het hele schip. Rank en sierlijk, maar zo wankel als een jong hert op zijn hoge poten Des kundigen hebbc.i berekend, dat die Amerikaanse onderzeeboot-killers bij ferme storm een slagzij van zo'n graad of 50 maken. Maar het zij dan gezegd, dat bij een briesje met een windkracht van niet meer dan 5. van die 50 graden er al meer dan dertig worden opgenomen. Dan schelden zelfs oude ervaren zeerot ten met bedenkelijk bleke gezichten op dat loeder van een „slingerbak". Men kan niet volhouden dat Hr. Ms. „Van Ewijck" een voor zijn be manning bijster gerieflijk schip is. Het is ook niet voor gerief gebouwd. Het kwam in productie in de som berste jaren van de laatste oorlog toen de Duitse onderzeeboten een sterker troef dan ooit tegen de ge allieerde verbindingslijnen vorm den, en het doorkomen van de geal lieerde convooien, hetzij met troe pen. hetzij met materieel, meer dan ooit een zaak van winnen of verlie zen v/as geworden. Toen bouwden de Amerikanen een zakelijk vecht- schip, precies voor zijn taak bere kend en dat zelfs bijzonder goed. Maar meer dan ook niet. Hetgeen wil zeggen: geen kubie ke. geen vierkante meter teveel. Om onze kooi links en rechts langs de wanden buizen, leidingen, verbin dingen. Alles electrisch. Dat ligt een Hollandse zeeman niet best. Het vormt op de Van Ewijck nog altijd een onderwerp precaire discussie. „Een kortsluiting en het gehele schip ligt schaakmat," zegt misprij zend een moe geslingerd officier. ..Altijd is er wel ergens een elec- troon op de loop," zegt comman dant Bussemakers met een journaal vol ervaring. En toch. bij al die critiek vergeten deze mensen niet. dat deze vechtjas van de 'wateren, die als een boksel iedere spier van zijn body nodig heeft, ideale moge lijkheid biedt om mensen op te lei den voor de onderzeebootafweer. Met de zes fregatten, de Van Ewijck. de Bitter, de Amstel. de Dubois, welke met ons in Progres heeft ge zeten, en de Van Zijl en de De Zweeuw. hebben de V.S. ons in het bezit gesteld van een aantal con- vooi-beschermers die onze marine mensen ervaring kunnen geven in een stuk maritieme operatie, waar in wij in ernstige tijd meer dan met wat dan ook te maken zullen hebben. Tijdens Progres hebben de Nederlanders bewezen, dat zij op dit ijs tenminste zo goed beslagen ver schijnen als de andere Europese bondgenoten. (vacantie in Amsterdam AMSTERDAM. De plaatsver vangend leider van de Engelse conservatieve partij, de vroegere minister van Buitenlandse Zaken, Eden, vertoeft thans in Amster dam. Met zijn zoon, die officier is bij de Engelse bezettingstroepen in Duitsland, brengt hij een korte vacantie in Nederland door. Bij zijn aankomst op Schiphol wei gerde hij enige politieke verkla ring af te leggen. Ook over de geruchtmakende affaire van de twee verdwenen ambtenaren van het Engelse ministerie van Bui tenlandse Zaken bewaarde hij het stilzwijgen. PRAAG Het Tsjechische blad „Rude Pravo" meldt, dat recruten van het leger in de kolenmijnen van Ostrava te werk zijn gesteld om de productie te vergroten. Hr. Ms. Fregat „VAN EWIJCK" is een slank en sierlijk schip, dat voor zijn vecht-taak uitstekend is berekend maar zo wankel op de golven lipt dat het doet denken aan een jong hert op hoge poten. Nederland boekte goede resultaten op Jaarbeurs te Toronto DEN HAAG. De grote inter nationale jaarbeurs in Toronto, die tien dagen lang het trefpunt is ge weest van duizenden zakenlieden uit Canada, de Verenigde Staten en de rest van de wereld, is Vrij dag gesloten. Reeds uit berichten van enkele dagen vóór de slui ting blijkt, dat de resultaten voor de Nederlandse deelnemers over het algemeen niet onbevredi gend zijn. Velen boekten grote orders en legden een groot aantal waardevolle contacten. Finse gezant in Nederland te Stockholm overleden STOCKHOLM. De Finse ge- zant in Nederland, de heer Aarno Yrjoe Koskinen, is gisteren in het Carolus-ziekenhuis van Stockholm overleden. Hij was onder behande ling van professor Nanna Svartz. Beeldende kunstenaars protesteren tegen bevoorrechting bij samenstelling DEN HAAG. In een brief aan de staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen protesteert de Nederlandse Fede ratie van Beeldende Kunstenaars verenigingen tegen bevoorrechting bij de samenstelling van Neder landse inzendingen voor tentoon stellingen in het buitenland. De recente aanleiding hiertoe is de tentoonstelling van hedendaagse Nederlandse kunst in Schotland. Reeds lang voor de laatste oor- Advertentte (l.M.) log heeft de Federatie geprotes teerd tegen de wijze, waarop Ne derlandse tentoonstellingen in het buitenland tot stand kwamen. Zon der enig overleg met de Federatie benoemde de Regering voor het samenstellen der inzendingen een permanente commissie. Het gevolg was, dat deze ten toonstellingen gewoonlijk waren samengesteld uit werken van de commissieleden, aangevuld met werken van enige vrienden. Van een werkelijke vertegenwoordiging van de Nederlandse kunst was toen al evenmin sprake als in on ze tijd. Daar de commissie tegen over niemand verantwoordelijk was en bovendien permanent, was verandering of verbetering niet mogelijk. Na de oorlog wordt de naam van ons land op kunstgebied opnieuw geschaad door een ver keerde, zeer eenzijdige keuze van inzenders. SCHOONHOVEN. Activiteit der douane aan de Belgisch-Neder landse grens heeft geleid tot de ar restatie van de chauffeur J. V. te Schoonhoven, die in dienst van de expediteur L. de B. uit Hoornaar in een koelwagen spoedig aan be derf onderhevige goederen uit Bel gië via Nederland naar West-Duits- land vervoerde. De douane vond in de wanden van de auto grote hoe veelheden koffiebonnen verborgen. Met twee wagens schijnt gedurende enkele weken een dergelijke smok kelarij te zijn bedreven. Zowel de expediteur als de chauffeur zijn te Rotterdam in arrest, doch het is nog niet bekend in hoeverre zij schuldig zijn aan deze handelingen. Gepoetste kranen en mooie slangen, maar er komt geen druppel water uit Verschenen zijn de „Verslagen 's rijks verzamelingen van geschiede nis en kunst" over het jaar 1949. Gewoonlijk zijn zulke jaarverslagen niet bepaald boeiende lectuur. De goede lezer echter vindt dit keer In deze bundel genoeg wat hem kan bezig houden. Wat in dit jaarverslag vermeld staat over het Muiderslot gelijkt een detective-story „Brandt het slot of zal het gaan branden?" dat is het thema van deze boeiende roman. In 1945 stalen de Duitsers de mo- torpomp, die het slot in geval van brand van bluswater voorzag Het verslag van 1949 zegt: „Zeer ernstig is het nog steeds ontbreken van een motorpomp. omdat de gehele brand- installatie thans nutteloos is Op 5 December ontstond door een lek in de schoorsteen boven de Bisschops- kamcr, in het houten tongewelf van de kapel, een schroeiplek, die tot brand had kunnen uitlaaien indien een der supposten niet snel had in gegrepen. Ware dit niet spoedig ont dekt, dan had het ontbreken van een motorpomp fataal kunnen zijn." De slotvoogd van het Rijksmuseum Muiderslot, de heer Ton Koot. zei ons: „Ook mijn voorganger heeft steeds op het brandgevaar voor het Muiderslot gewezen. Steeds is er bij de minister op aangedrongen, de diefstal door de Duitsers ongedaan te maken. Nu. in 1951. is er nog steeds geen pomp. Onze installatie is prima in orde. De slangen zijn er en de kranen zijn gepoetst. maar er komt geen drup pel water uit. Er is in Muiden een vrijwillige brandweer. maar we schatten, dat deze drie kwartier no dig heeft om op te tred-en, als er ooit brand mocht ontstaan. Er zijn snel- blussers, maar dat is slechts bij be ginnende brand van enige betekenis. Hoe duur zo'n pomp mocht zijn? Ik schat een paar duizend gulden. Ik heb het maar eens in het jaarver slag gezet, dan ga ik tenminste vrij uit als het Muiderslot mocht bran den." Het jaarverslag is een uitgave van de Staatsdrukkerij te 's-Gravenhage. Wie zich wil ergeren en een beeld krijgen van de zorg voor de Neder landse cultuur anno 1949, kan het daar bestellen. RICHMOND (VS). Vrijdag is een formatie van 35 straaljagers, die van Houston (Texas) naar Sel- fridge (Michigan) vloog, in een onweersbui geraakt. Als gevolg daarvan zijn minstens acht toestel len neergestort. Van twee piloten is bekend, dat zij het leven verlo ren, terwijl van drie wordt gemeld, dat zij zich met hun parachute in veiligheid wisten te brengen. Om trent het lot der anderen bestaat nog geen zekerheid. (Advertentie l.M.) schodcn de gezondheid I Duizen den vrouwen In hel buitenland verkie zen don ook, om slonk ie worden, dej «Burchard» da kroditlg «rirkanda, z 11vro >lonkheididfogaej.| Zuiver plontoordlp en volkomen onschadelijk, ook bl| long. durig gebruik! Tliaios ook in Holland wkriisbaail tn Apollitltn *n£)rogHr«ri]*ft Depoh ALPHA.A do«i.|on Lui|lenilroettOO „Sinds 15 Juli zijn (in het Rijks museum) niet minder dan 1.820000 bezoekers geteld, w.o. zeker drie kwart millioen buitenlanders", al dus het Jaarverslag over 1949 van 's rijksverzamelingen voor geschie denis en kunst. Al deze bezoekers hebben Slechts een deel der verza melingen kunnen bezichtigen. Het acherwege blijven van de gevraag de credieten maakt het onmogelijk plannen uit te voeren van een al gehele herinrichting, die aan mo derne eisen voldoet". Het blijkt, dat de helft van het Rijks museum niet toegankelijk gesteld kan worden voor het publiek en dat het grootste deel van de beeldhouwkunst en de kunstnijverheid, w.o veel gevraagde verzamelingen porcelein, glas. zilver, textiel, enz benevens alle schilderijen van kunst-historische betekenis nog zijn opgeborgen. Voor de verzamelingen gra fiek en tekeningen is zelfs in het geheel geen expositieruimte voorhanden. Het verslag wijst er op, dat in 1952 8001.000 collega-museumdirecteuren, hoogleraren in de kunstgeschiedenis en verzamelaars uit de gehele wereld naar Amsterdam zullen komen (als deelne mers van het internationaal kunsthis torisch congres) en dat het daarom van groot belang is. dat dan „zegge zeven jaar na de bevrijding, het gehele mu seum heropend is". Margaret Truman komt Dinsdag in ons land DEN HAAG Margaret Tru man, de dochter van de president der V.S., wordt, in tegenstelling tot het aanvankelijke plan, Dins dagmorgen 12 Juni in Hoek van Holland verwacht. Zij zal tot Don derdagavond 14 Juni in ons land blijven, waarna zij naar Brussel vertrekt. Naar alle waarschijnlijk heid zal de Koningin haar Woensdag op het paleis Soestdijk ontvangen. BONN Behalve voor melk, bo ter, vetten, olie. suiker en meel, is de omzetbelasting in West-Duits- land verhoogd van 3 tot 4 procent. TOEN ik in Amsterdam het ach- ierbalcon van lijn vier beklom, bestond de verdere levende have al leen uit een eenzelvige conducteur die bij de K. al in gesprek was, «ff zo'n door feeën gemorst oud vrouw tje dat elk oploopje nog steeds in verband brengt met de nieuwe jam bon. Welwillend bekeken door de zon, dribbelde het trammetje voorwaarts, nam roepend om smeerolie een stroeve bocht en sfopte met kenne lijk genoegen bij de halte. Nu verscheen een dame in het trapgat. Zij droeg een zeegroene zomerjurk en behoorde, uit een oogpunt van scheppingskunst, tot de fijnere kwaliteiten, een feit dat. naar een zelfbewust trekje om de mond te oordelen, door iemand aan haar was verklapt. Daar zij op de bank vlak tegenover de vage oude juffrouw plaats nam kon ik haar waarnemen, zonder hoofd of boven lijf opdringerig te verdraaien. Terwijl de tram voortreed. maak te ik van mijn gunstige plaats een bescheiden gebruik, maar aangezien de dame blijkbaar met radar was toegerust, wendde zU na enige tijd haar gezicht plotseling in mijn rich ting en wierp my een strenge, cor rigerende blik toe. „Kijk naar je eigen", zeiden haar ogen .maar ik gehoorzaamde niet. Tot. de mensenrechten behoort im mers de bevoegdheid van de man om te kijken in alle richtingen die hem behagen. Daar het hier dus een principiële kwestie gold riep ik mijn blik niet naar huis, zodat wij oog in oog bleven voortschokken de dame toornig, ik met de vastbera den ernst van iemand die een goede zaak verdedigt. Nu verschenen de twee mannen. Zij stapten druk pratend binnen en stelden zich naast mij op „Nee Kees!" riep de ene man, die zeer dik was. „Je bedoelt die goed kope Belgische die hebben geen pasvorm. Maar onze nieuwe blauwe jasjes zijn prima „Ze deugen niet", antwoordde de ander somber. „Ik heb er nog zes tien hangen, maar geen mens koopt ze." „Dat bennen die andere!" riep de eerste koppig. Hoewel hij zeer luid sprak, leidde hij de dame daarbin nen in het geheel niet af van haar voornemen, mij net zo lang be straffend aan te zien, tot ik de blik zou neerslaan. Mijn ogen werden een beetje moe van het duel, maar ik gaf geen kamp en hoorde, met een half oor, hoe de sombere man naast mij sprak: „Hier, die meneer heeft er een aan. Kijk maar waar of niet?" Dat is zo'n Belgische", zei d« dikke man. Maar zijn stem aarzelde. „Meneer, permitteert u euen9" Voor ik precies begreep wat er gaande was, had de ene man mijn jasje van achteren aan de kraag omhoog getrokken om het handels merk te zien. „Alsjeblieft!" riep hij triomfante lijk. Ik voelde mij als een hond die. aan het nekvel van de grond wordt getild en hoorde de dikke man zeg gen: Nou goed, ik zie het. Het is er een van ons. Maar wat mankeert er aan?" De ander had mijn kraag weer losgelaten. De blik van de dame was nu veel milder en stellig ge boeid. Zie je het. dan zelf niet, man?" klonk het. „Ten eerste zit er een staart aan. Ten tweede zijn die re vers veel te iel En ten derde Hij pakte nu het jasje op buik hoogte vast en rukte er bijzonder krachtig aan. „Het trèkt!" riep hij minachtend. „Hou toch op, meneer!" zei ik. „Dat ligt aan het figuur van die man", sprak de dikke, het jasje liefkozend gladstrijkend. „De pas vorm is goed." Op dat ogenblik stapte de dame uit de tram. Er twinkelden duizend kleine lichtjes in haar blik, maar de mijne lag uitgeteld ter aarde. Vaag hoorde ik de stem van de man naast mij zeggen: „U neemt het ons toch niet kwa lijk, meneer?" KRONKEL Nationale Reserve krijgt een oefenkamp DEN HAAG Binnenkort zal het kamp „Golflinks'1 nabij Arnhem in gebruik worden genomen als oefenkamp voor de Nationale Reser ve. De inspecteur der Nationale Re serve zal het kamp officieel in ge bruik stellen op Donderdag 14 Juni /y IEMAND zal waarschijnlijk willen beweren, dat in onze Westerse wereld de vrouwen nog schandelijk zijn achtergesteld bij de man- "sn. O nee, in een vaak opgewonden, maar toch onbloedige strijd, heeft de vrouw zich een (vrijwel) gelijkwaardige plaats naast de man be vochten en niemand die daar achteraf niet tevreden mee is; een dwaas immers die de tijd wil terugzetten? Maar toch zijn er een paar ter zinen, waar de mannen hun alleenheerschappij met hand en tand verdedigen, omdat zij in eerlijke verontrusting meenden, dat het einde vzn de wereld nabij zou zijn, als de vrouwen daar invloed kregen, bén van die terreinen is de diplomatie. En toch hebben al die manne- ';jke diplomaten niet kunnen verhinderen, dat we met al hun confe- znties, in een chaotische wereld leven. Waarom zouden we, waar al vele mannelijke pogingen" gefaald hebben, de vrouwen niet eens voorzichtig natuurlijk een kans geven? In Amerika schijnt men er ook zo over te denken, ivant sinds de laatste wereldoorlog is het aan tal vrouwen in de buitenlandse diensten vertienvoudigd. Meer dan £'100 Amerikaanse vrouwen werken op vaak zeer hoge posten in 294 buitenlandse missies. En waarom ook niet? Het is best mogelijk dat ook de vrouwen er niet in slagen de wereldproblemen aan de confe- Zntietafel en in onderling overleg op te lossen. Maar niemand zou ons kunnen verwijten, dat we het niet geprobeerd hebben. Oei! héét! Voor de reizende jeugd JP Korea vloog een terugketsen- \7 IJF Europese landen, Frankrijk, Y de kogel de mond van soldaat v België, Nederland. Luxemburg j-ugene Lucas binnen. Hij spuwde en Engeland geven binnenkort ge- kot projectiel, dat vrijwel geen vaart zamenlijk een reisgids voor de jeugd had, onmiddellijk uit. „Een uit. „En route" heet het boekje dat tardig trucje, maar niet best voor in Engels, Frans en Nederlands is IJ'o gebit", zei Lucas, die twee tan- geschreven en alle inlichtingen be- kwijtraakte en zijn gehemelte vat, die jeugdige reizigers in het khroeide. buitenland nodig hebben. Monnikenwerk (^.OED nieuws! De konijnen in Australië zullen van regerings wege worden geteld, 't Is een heel werk, want de meeste boeren geloven dat er nog veel meer konijnen dan schapen in Australië zijn en daar hebben ze er 118 millioen van. Als ze nu maar niet halverwegen de tel kwijt raken. Kind ook mee op motor FAe ANWB en de KNMV hebben aan de minister gevraagd of hij goed wil vinden, dat kinderen tot een bepaalde leeftijd als „derde per soon" op een motor meerijden. De minister heeft nog niet ja gezegd. Monster op hooivork DAT verhaal over die reuzenspie- gelkarper van 48 pond, dat wij een paar dagen geleden vertelden, was eigenlijk nog niet uit. Want Wim Vonk die eerst een hengel brak toen het beest met zijn kop boven de Loenerveenseplas uitkwam, ge bruikte een hooivork om het mon ster op de kant te krijgen. En dat mag niet. Wim kreeg een proces verbaal en de vis (die hij aan het Hilversumse diaconessenhuis had gegeven) werd in beslag genomen. Maar later heeft de politie de vis weer teruggegeven. Leo zingt DE Zanger Leo Fuld is ook weer in ons land. Hij heeft het erg druk: in de paar weken die hij hier is zingt hij voor de radio en maakt hij gramofoonplaten. Dan gaat hij voor twee maanden naar Israël, daarna naar Engeland cn dan moet hij weer in Zuid-Afrika gaan zin gen. Jokkebrok! \A/AT is de lading", vroeg de JJ v Belgische douane-ambtenaar aan de chauffeur van een koelauto. „Vlees", zei de man en tegelijk kraakte de valse bodem uit de wagen en vijf ton koffie rolde voor de voe ten van de douane. Laat los, beest 7 E keken wel even gek op. daar *-* op de Veendam. toen er op weg naar New York, een reuzenhaai van 30 voet aan de boeg bleef kleven. Het beest zag het 15000 tons schip blijkbaar voor een prooi aan. „Volle kracht achteruit", commandeerde ka pitein Verhoog cn van al dat heen en weer geshnger werd die haai zo zeeziek, dat hij losliet. Nieuw kaartje EJ DNDERD-VIJFTIG-DUIZEND vierkante mijlen Canadees grondgebied worden nog dit jaar in kaart gebracht. Wie daar in de va cantie wil gaan fietsen hoeft niet meer steeds naar de weg te vragen. Niet voor mannen bestemd U UISVROUWEN. even luisteren. -1- De bekende vouwbladen van het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad kent ze toch, die aardige blaadjes met verhaaltjes over vitaminen en recepten om lek kere dingen op de beste manier klaar te maken), die vouwbladen dan, worden duurder. Die van 3 cent gaan nu 5 kosten en die van 6 worden 10 cent. Géén reden om ze niet meer te kopen. Mao-tse-boem-boemWeer 'n „pom-pom-pom"? boem! |)E leden van de in Shanghai door communisten opgerichte hoem pa-orkesten scheppen er een wonder lijk genoegen in om 's morgens om 4 uur te repeteren. Niemand in Shanghai kan na die tijd meer een oog dicht doen Bijna elke fabriek heeft zijn eigen band. De kranten- bureaux worden overstroomd met brieven waarin wordt geklaagd, dat de ijverige muzikanten „persé op zulke onmogelijke uren willen spe len". Een muzikaal volkje! „Kleine" parade Al is generaal Mac Arthur dan ook ontslagen, hij is toch nog generaal. Donderdag heeft hij de jaarlijkse parade afgenomen van 100.000... Zondagsschoolkinderen uit Brooklyn. T N plaats van een net vol vis, haal- J- de de bemanning van de Uk 136 een net met een roestige brandkast uit het IJselmeer op. Ze hebben hem nog niet open durven maken, omdat ze bang zijn dat er explosieven in zitten. Explosievcn is niet zo erg. daar weten deskundige mannen wel mee om te gaan; als het „Het Ding" maar weer niet is! Verspillingzei Sir Benn SIR Ernest Benn, stichter van de Vereniging van Individualisten, is tot vijf pond boete veroordeeld, omdat hij op zijn formulier voor de volkstelling schreef: .Met het oog op de kritieke toestand van de nation i- le economie, moet ik weigeren deel te nemen aan deze onnodige verspil ling van arbeidskracht, geld. papier en drukinkt". Hij zei er bij dat hij nog liever de gevangenis inging, dan zijn formulier in te vullen. OPLEIDING BLINDENHONDEN Algemene standpunt: Blinden mogen niet de dupe worden van onenigheid (Van een onzer verslaggevers) l'"*7 Er is onenigheid onder hen, die in Nederland voor het heil van de blinden werken: de verenigingen, die zich bezig houden met het op leiden van blindengeleidehonden. Er zijn verscheidene van dergelijke instellingen ln ons land, zoals de grootste cn bekendste: het Nedcr- landseh Geleidehondenfonds, twee verschillende stichtingen te Dor drecht en cén in Ermclo. De meningsverschillen zijn ontstaan, toen twee bestuursleden van de Stichting Blindcngclcidefonds voor Wolf-/; honden te Dordrecht uit dat bestuur zijn getreden. op liefdadig ter-'# jf- De twee afgescheidenen richtt- ten een nieuwe stichting in Dor drecht op, die voor Blindengeleide honden. En tussen deze twee Dor- drechtse instellingen ontwikkelde zich de eerste onenigheid. Doch deze had verder strekkende gevol gen. Zo voelt op het ogenblik het Ne- derlandsch Geleidehonden fonds zich de dupe van colportage-prac- tijken van deze twee stichtingen, die trachten financiële steun voor hun werk te krijgen. De colpor teurs treden zo op, aldus het Fonds, dat wij van mensen, die niet op het verschil tussen de diverse ver enigingen hebben gelet, klachten krijgen over hun gedrag; wij wer ken niet met colporteurs. Aan deze opmerking voegde het Neder- landsch Geleidehondenfonds nog toe. dat de Dordrechtse instelling van de twee uitgetreden bestuurs leden van „de wolfhonden" tot nog toe geen hond heeft afge leverd. Er zijn veel onderlinge verschil len tussen deze drie verenigingen. Maar uit de gesprekken, die wij met bestuursleden van de ge leidehondenverenigingen hadden, kwam wel één belangrijk punt van overeenkomst naar voren: „De blinden en hun honden gaan voor". Samenwerking zou dan ook zon der twijfel de beste oplossing zijn voor rein. deze twist De opleiding van blindengeleide- henden. die een moeilijk te on derschatten steun voor de blinde zijn, mag t in gevaar komen. Dat is. bij alle onderlinge on enigheid het standpunt van de drie verenigingen.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3