Schoolreisje gaat nog net zo als in Uw jeugdjaren REIS NAAR DE MAAN IS IN THEORIE MOGELIJK m HHHIHlimm Wij seven raad Een rooms-katholieke Thijs Booy: „De Kogel door de Kerk5' LiüdÜH Moet U eens hóren! Motor hoeft slechts acht minuten te werken MOEILIJKHEDEN? Doorbetaling van loon in geval van ziekte Wie is er rijk (in kerk e n wereld) Dt j Zaterdag 9 Jurii 1951 5 rs „De pahahaden op, de lahaha- nen in, vooruit met fikse pasdat zong U ook vroe ger en dat zingt de jeugd van tegenwoordig nóg! (Van een onzer verslaggevers) ZE rijden elke dag de stad weer uit de trei nen en de autobussen vol zingende kinderen die met de meester en de juffrouw het schoolreisje gaan maken dat welhaast ieder mens in zijn leven bijblijft als een herinnering aan een uitbundig soort geluk, waarvan we op een kwade dag de sleutel verliezen. Omdat een krant in het belang van het zwart-wit effect, ook zo nu en dan wat goed nieuws brengen wil, werd uw verslaggever binnengesmokkeld in de autobus waarmee dertig jongens en meisjes uit de vierde klas voor een driedaags verblijf naar Lunteren reden. Mej. A. Halbesma commandante VHK AMSTERDAM. Met ingang van 15 Juli is tot nieuwe comman dante van het Vrouwen Hulp Korps benoemd mej. A. Halbesma uit Amsterdam, thans leidster van het inlichtingen- en advies bureau aan het Centraal Station aldaar. Mej. Halbesma, die de rang van majoor zal krijgen, heeft reeds verscheidene functies in het maatschappelijke leven vervuld. Na de oorlog werd zij leidster van het colonnewerk van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, tot haar benoeming bij het inlichtingenbu reau aan het Centraal Station volgde. Zij heeft nog nooit in de militaire sector van het maat schappelijk leven gewerkt, en heeft nog geen vaste plannen voor haar nieuwe functie, zo deelde zij ons mede. Zo'n reis begint vroeg in de mor gen als de stad haar gezicht nog niet gewassen heeft. Voor de school staat de autobus al klaar en over de lege stoep ijsbeert één kleine jongen die de spanning thuis niet langer kon verdragen en daarom, met de bagagebuit van een Hima- laya-reiziger, maar vast naar het punt van vertrek is gegaan. Hij is een kruidenierszoon, hoor ik. La ter zal hij de winkel onder zijn hoede nemen. „En dan gaan mijn vader en moeder de hele dag met d'r armen over elkaar voor het raam zitten", voegt hij er aan toe en opent de rugzak om na te gaan in hoeverre de plotseling gerezen vrees dat hij zijn brood vergeten heeft, gewettigd is. Tegen achten wordt het druk. De stoep staat nu vol moeders en kinderen, de juffrouw is uit dertig kelen begroet toen ze, in een blau we zomerjurk van de fiets sprong en de meester heeft grote geest drift gezaaid door uit de bus te stappen in gezelschap van een jonge hond, die de reis zal mee maken en voorshands hijgend en met de tong uit de bek beproeft alle jongens en meisjes die hem .even mogen vasthouden" van de sokken te trekken. ,Er is door de hele klas al vele maanden gespaard", vertelt de on derwijzer. „Maar er moest op het laatst een flinke heffing ineens worden betaald, om de benodigde som te completeren. Het is een reis van drie dagen moet u bedenken, dus goedkoper dan twaalf gulden per kind kon het wérkelijk niet. Voor een hoop ouders is dat be drag oen bezwaar, maar gelukkig zijn er geen thuisblijvers om fi nanciële redenen." Op de gezichten van de moeders staat dan ook duidelijk te lezen dat ze het geld voor dit evenement in het leven van Jantje of Ma- rietje, desnoods uit de hel zouden hebben gehaald. Terécht, want zelden werden twaalf guldens be ter besteed. Vaarwel ALS we allemaal afgeroepen, ge teld en geturfd in de bus zit ten gaan we vertrekken. Moeders hebben, gelijkieder weet. de ge woonte om op zo'n ogenblik nog allerlei ernstige raadgevingen te roepen, maar alleen geoefende lip lezers zouden de inhoud daarvan kunnen ontcijferen, want de raamp jes zijn potdicht en het binnenste van de bus trilt van een dertig maal versterkt: „Daég! Daag! Daég!" Nog lang wordt er gewuifd maar dan zijn we toch definitief op weg naar Lunteren. Laat niemand u trachten wijs te maken, dat zo'n reisje tegenwoordig anders begint dan in uw eigen jeugd. Net als wij in onze tijd. ontladen deze kinde ren hun enthousiasme door te zin gen, te schreeuwen, te duwen, te roepen en te wuiven met de in tensiteit van wezentjes die tóch energie te veel hebben. De hond wordt er een beetje zenuwachtig van en de chauffeur heeft de rug van iemand, die vindt dat het tocht, maar de juffrouw en de meester zitten er Stoïcijns glim lachend tussen want zij weten uit ervaring dat deze storm straks gaat liggen. We zijn nog geen half uur onder weg als de tweede phase aan breekt; het openen der rugzakken om de mondvoorraad aan te spre ken. In de tijd van een kwartier worden mij achttien zuurtjes van verschillende samenstelling gepre senteerd, want daar mijn identiteit onduidelijk is voor de kinderen, delen, zij mij maar bij ..de mees ter" in, zodat ik ook telkens een zakje -krijg voorgehouden als iemand een rondje geeft. Tegenslag ALS we Lunteren binnenreden bewijst de bewolkte hemel, dat het geen grootspraak was. Hevige regen kletst neer op de bossen, de villa's en de uitspanningen en 6poelt alles wat met vacantievreugd in verband gebracht zou kunnen worden, radicaal weg. De hond van de meester mogen ze om beurten even vasthouden. Bij de volwassenen tenminste. Want wij vergissen ons als we den ken dat zo'n wolkbreuk iets afdoet aan het onverwoestbare plezier van kinderen. Het zandpad naar het va- cantiehuis, waar we zullen logeren en eten, is modderig en doorweekt als we uit de bus stappen en alle kuifjes van de jongens en meisjes v/orden op weg naar de bagagetent in het bos, veranderd in natte pie ken. Maar iedereen roept dat het „juist fijn is". De rij wasbakken on der een afdak wordt bewonderd. Kees en Matthieu willen hun „gym pies" aandoen, doch worden afge wezen. Het voetbalveld opent wijde perspectieven. En voor het souve nir-tentje groepen ze doornat en welgemoed samen omdat ze nu al metéén zo'n leuk stenen klompje voor thuis) willen kopen. „Neen jongens, eerst allemaal naar de eetzaal", roept de meester, want daér zitten we tenminste droog. Het wordt een verblijf van verscheidene uren in een lange, houten barak. Terwijl de regen ritselt op het dak wordt er gekwartet en gesjoelbakt. Twee jongens bonken onophoudelijk op de piano, zonder daartoe ooit on derricht te hebben ontvangen, ter wijl de hond ons zijn op gewonden toeblaft. Na het tiende spelletje „Mens er ger je niet" worden de gezichten der grote mensen een beetje mat. Misschien was het wel om daar iets aan te verhelpen, dat die ene jongen plotseling naar ons toeliep en ver legen lachend zei: „Meester, dit is nu het fijnste schoolreisje dat ik ooit gehad heb". Standbeeld voor Smuts in Westminster LONDEN. Attlee heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat door de regering een standbeeld voor ge neraal Smuts in Westminster zal worden opgericht en dat een inza meling wordt georganiseerd voor het vestigen van een leerstoel voor Gemenebest-studie te Cambridge ter gedachtenis van de Zuid-Afri kaanse staatsman. TVTaAR gelukkig zelfs in Ne- -LV-lderland duurt reg*2n niet eeu wig. Tegen vijven valt de laatste druppel. Het bosterrein kan nu wor den verkend en aangezien het uit gestrekt en romantisch is, komt het gezelschap ten slotte zó moegespron- gen in de slaapzaal aan, dat Klaas Vaak de plannen om ,,de hele nacht lekker keet te maken" zonder de ge ringste moeite verijdelt. De zon maakt ons de volgende morgen wakker. Nu zijn ook de meester voor hun plezier uit. Zin gend gaan we op een wandeling, die ons voert naar een grote speeltuin midden in het bos, waar de vreugd van schommelen en wippen, wordt gecombineerd met de genietingen die poffertjes in elke kinderziel te weeg brengen. En dan maar weer terug naar de schommel om in spreekkoor te roepen wat de trein zegt: „Daar kom ik an. daar kom ik an, daar kom ik an". Of wel: „Ik sweet so, ik sweet so, ik sweet zo Het avondmaal eten we in de open lucht en de dag wordt in woudlo persstijl besloten met een authentiek kampvuur, waarover in bed nog veel wordt nagefluisterd. Neen. twaalf gulden is niet duur. Daarover zijn alle moeders het eens als zij de kinderen aan het eind, van de derde dag gebruind, moe en voldaan uit de bus zien stappen. Nog één hoeraatje voor de juffrouw en de meester. Nog één hand aan de chauffeur. Dan is het reisje op en wordt bijgezet in de kleine col lectie goede herinneringen, die we later met een glimlach mogan be kijken. IVJlET meer dan enkele tientallen jaren geleden „bewezen" geleerden van naam de onmogelijkheid van een reis naar de maan en trouwens naar elk ander hemellichaam. Men zal er thans weinig meer vinden die durven volhouden dat het streng wetenschappelijk gesproken onmogelijk is. Maar de problemen zijn ongetwijfeld vele en daarbij van een omvang als de techniek nog niet eerder te verwerken heeft gekregen- Dat „ruimtevaart" iets geheel anders wordt dan luchtvaart, zal begrijpelijk zijn. Sterker: er is nauwelijks enige verwant- j schap te ontdekken. Er zal geen lucht meer zijn om onze ver- voermiddelen te dragen, dus die vervoermiddelen zullen meer I het karakter van projectielen moeten krijgen. En waar we ons in het domein der hemellichamen wensen te begeven, zullen we in astronomische termen dienen te gaan denken. De grote moeilijkheid is van de heid energie nodig. Hoe groot die Op grond van artikel 1638 c van het Burgerlijk Wetboek kan een arbei der bü ziekte recht doen gelden op doorbetaling van zün loon gedurende een betrekkelijk korte tijd. Hoe lang deze termijn is, zal van geval tot geval beoordeeld moeten worden door de Kantonrechter. Aangezien het derhalve nogal moeilijk is voor de arbeiders om hun aanspraken geldig te maken, is de practische betekenis van deze bepaling niet groot te noemen. Bovendien kan bü collectieve arbeidsovereenkomst de gehele bepaling bui ten werking worden gesteld. Dit is bü'voorbeeld geschied voor de bouw bedrijven. Dit in antwoord op een vraag van H. D. Het volgende in ant woord op diverse andere vragen: aarde weg te komen; de zwaarte kracht van onze planeet is de grootste handicap. Nu heersen daar over nogal verkeerde denkbeelden, vaak ook zelfs bij mensen die beter konden weten. Zo wordt vaak ge dacht dat de atmosfeer, onze damp kring, er iets mee te maken heeft. Maar die lucht doet het hem zeker niet. Alweer met astronomisch oog gezien, vormt de atmosfeer niet meer dan een dun schilletje om de aardbol en de aantrekkingskracht van die bol zal aan de buitenkant van de luchtschil nauwelijks minder merkbaar zijn dan een paar tien tallen kilometers lager op de grond. Voor het overwinnen van de zwaartekracht is een zekere hoeveel- H. D. Een dienstbode is ver plicht tegenover derden te zwij gen over aangelegenheden, die de huishouding van haar werkgeef ster raken. Zij zal er dus voor moeten zorgen deze huishouding niet „over de straat" te brengen. Tegenover de strafrechter kan zij zich echter niet op een verscho ningsrecht beroepen. P. R. Ten principale lijkt het niet juist, dat de huiseigenaar, nu de gootsteen op een dergelijke wijze kapot is. een deel van de kosten op U wil verhalen. U zoudt U tot Bouw- en Woningtoezicht kunnen wenden, maar het is niet zeker, dat in een dergelijk geval aange nomen wordt, dat hier sprake is van een ernstig euvel. Probeer dan met de eigenaar samen tot een oplossing te komen. D. C. E. De overbruggingsrege ling is voor gehuwden in het al gemeen gebaseerd op 80% van het laatst verdiende loon. Het kan echter voorkomen, door allerlei omstandigheden, die zich moeilijk voor een omschrijving lenen, dat een andere regeling moet worden toegepast. Bij de Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken zal men gaarne inlichtingen verstrekken waarom een afwijking van de ge wone regeling is toegepast. K. K. Wanneer er sprake is van nieuwe inwonenden, mag de huur prijs opnieuw door de huiseigenaar worden vastgesteld. In hot onder havige geval kan de oude huur, dus zoals deze was voor 1 Januari van dit jaar, worden verhoogd niet met 15%, maar met 23%%. FRANK SINATRA, held van de bakvissen, gaat in Hollywood over de tong. Hij wil namelijk scheiden van de vrouw, die twaalf jaar met hem was ge huwd. Als zijn toekomstige echt genote wordt genoemd Ava Gardner (rechts) Schiet een pijl af. Hij stijgt, krijgt een steeds geringere snelheid en valt dan terug. Schiet hem har der af. hij zal hoger stijgen en het zal langer duren voor hij terug komt. Maar hij valt ten slotte weer neer. Wiskundigen vinden het nu heel gemakkelijk om uit te rekenen hoe hard hij moet gaan om niet meer terug te vallen: de snelheid moet ruim 11 km per seconde zijn. Jules Verne liet zijn maanreizigers in een kogel afschieten, maar dit is om verschillende redenen onmoge lijk Dan blijft er slechts één me thode over, die van de vuurpijl, de raket, zoals de Duitse V-2 er een was. Verbrandingsgassen spuiten achter j uit de straalpijp en stuwen de ge- hele machinerie voort. Het principe is eenvoudig genoeg, maar praat ons 1 niet van de constructieve en andere problemen die er in de practijk bij komen kijken! Om de vereiste kracht op te wekken moeten in een enkele minuut tonnen en tonnen brandstof verbrand worden. Het is dan ook de bedoeling dat de raketmotor slechts zo lang werkt als nodig is om de ontsnappingssnelheid te bereiken. Naar sommiger berekening zou de motor van een bemande maan- ï-aket slechts acht minuten behoe ven te werken. De rest van de tocht zou een vrije val door de hemel ruimte zijn langs een nauwkeurig tevoren berekende baan. Vier dagen onderweg Vier dagen duurt de tocht naar de maan. Maximaal. Voor de lan ding op de maan moet de snelheid natuurlijk weer afgeremd worden. Dit doet men door de motor op nieuw te laten werken, maar nu met de straalpijp naar de grond ge richt. Dit kan allemaal heel aardig be- rekend en op boeiende wijze be- De raket in stelling op de maan, gereed voor de terugtocht naar de aarde schreven worden, doch er is maar één vervelend ding bij: het kan na melijk niet. Er bestaan geen brand stoffen die een zo snelle gasstraal kunnen geven als nodig is voor het bereiken van de vereiste eindsnelheid. En men kan bij een gegeven con structiegewicht niet genoeg brand stof meenemen. De V-2 bereikte een maximum snelheid van 5000 km per uur en de beste hedendaagse raketten mis schien 8000 km. Maar wij hadden 11 km per seconde nodig. Dit is 40.000 km per uur, als u dat meer zegt, en dat is nogal iets. Atoomenergie? Het woord is ge- Groente draait door Dezer dagen las ik het bericht, dat de op de Vcnlose veiling aan gevoerde sla wordt doorgedraaid omdat zij geen 2 ct per krop op brengt. Dit is echter afwijkende sla. die een doorgeschoten randje of luizen heeft. De eerste kwaliteit bracht 3 Va op. Op diezelfde veiling echter zijn vorige week dagelijks 70 a 80.000 kilo asperges aangevoerd tegen 238 tot 2.75 per kilo, die door Duitse fabrieken werden gekocht. Dat leest men ech ter niet in de krant, waarin even min iets stond te lezen omtrent de prijzen van bloemkool en peen. En zo gaat het nu altijd. Zit in het een of ander artikel de klad. dan schreeuwen de tuinders moord en brand en staat de ganse pers er vol van. Is de groente echter pe perduur en kan een arbeider een behoorlijk maal groente niet be talen. dan hoor je niets De an dijvie kosttte verleden week Za terdag 50 ct. per kilo inkoop. Daar moet dc groenteboer dan nog wat aan verdienen. J. v. BEEKUM (Juist omdat groente een duur ar tikel is, voor velen schier onbetaal baar, ts het doordraaien van partijen die toevallig de tuinders geen winst opleveren sociaal onverantwoord. Dit en niets anders dan dit is de reden, dat op het feit, dat er alweer voedsel wordt vernietigd, nooit ge noeg de aandacht kan worden ge vestigd) Niet consequent Mij komt de politiek der Ver enigde Staten ten opzichte van China weinig consequent voor. Men heeft Rood-China in de kwes tie Korea tot agressor verklaard Accoord. De consequentie daarvan kan m.i niet anders zijn, dan dat men deze agressor ook op eigen terrein aanvalt: in Mandsjoerije én in China. Dit doet men niet. want: president Truman wil geen derde wereldoorlog. Waarom is men er bij die tweeslachtige houding eigen lijk op tegen, dat China lid van de Verenigde Naties zou worden? EEN ABONNEE I W eekkaart-m isère Weekkaarten zijn op de stations van de N.S. verkrijgbaar op Zater dagen en des Zondags tot 10 uur 's avonds. Is dat speciaal in de j zomermaanden geen maatregel, waardoor talloze vacantiegangers. die aan het einde van hun uitstapje op Zondagavond met de laatste trein in hun woonplaats aankomen ernstig worden gedupeerd? Zij kunnen geen weekkaart meer voor de komende week kopen en wan neer zij 's Maandags met de eer ste gelegenheid naar hun werk reizen wat ook zeer velen doen kunnen zij het evenmin. Zij hebben die eerste werkweek na hun vacantie extra reiskosten ten zij zij hun toch al zo spaarzaam toegemeten vacantietijd bekorten i Is er niet een wat soepeler regeling mogelijk? G. J. I Ambonezen en Apri Met verwondering las ik in dc krant een verklaring van kolone' 1 Van Santen, dat de Ambonezen op Java niets te duchten hadden Op Zaterdae 19 Augustus werd een auto van de militaire busdienst Tandjong-Timur-Djakarta, waar op zich Ambonese militairen be vonden, door de Apri beschoten. I waarbij twee Ambonezen werder. i "ewond. Wat de goede verstand- 1 houding tussen K.L. en Apri be treft: begin September 1950 stond sergeant D. in Djakarta te liften Op een gegeven moment stopt eer auto met Apri-militairen, die hem met een stengun beschoten. Dc Apri-militairen reden weer door De sergeant heeft hierdoor zijr been verloren. Ik heb dit zelf mee gemaakt. Er zouden meer feiten t< noemen zijn. W. L. HOFMAl Fel geschrift, dat verontrusting zal wekken deringen in te voeren, dan zal langs vattingen de mensen van de kerk vreedzame weg niets bereikt wor- afstoten, dat priesters door slap op- den. Dan zal er een tweede Luther treden, te grote weelde en over- opstaan." daad, door zich te isoleren van de De toon is ,.anti-clericaal". In die grote massa der parochianen de bizondere zin dan, dat hier gespro- godsdienstige onverschilligheid in ken wordt vanuit het overigens ook de hand werken." Niemand durft door de schrijvers betreurde „anta- echter rechtstreeks klagen: „in deze gonisme tussen de priesters en de aangelegenheid speelt aan de kant De heer Ghiele Franckens in vrij korte tijd bewust geworden van het volk een vage maar sterke •7r.11 mor» Ho rnnmc-kathnlipkf1 katholieke leken." Hier treft reeds vrees mee voor talloze complicaties, zou men cte rooms KatnoneKe dadelljk de overeenkomst tussen tot en met broodroof en tenslotte Thijs Booy kunnen noemen. Booy cn Franckens: beiden verwij- een bange vrees voor „zonde". Vele Wierp laatstgenoemde zijn ten de „herders", dat zij met meer Nederlandse priesters genieten „een F T i i_„„„ zijn opgewassen tegen de taak. die zo grote welstand, dat ze liberaal „Kerk en Jeugd als een Knup- hun ]n dit veranderend tijdsge- zijn geworden Het hoogste ideaal pel in het gereformeerde hoen- wricht is gesteld. van menige jonge kapelaan is een derhok, eerstgenoem de zal wellicht met zijn „De Kogel door de Kerk" in de kring zijner geloofsgenoten niet minder verontrusting wekken. I Dit boekje, „een zeer ernstig woord tol alle katholieken van Ne- Pastoors die allang de zeventig een gepasseerd zijn en eenvoudig niets meer kunnen, blijven „zitten"'. Pas toors houden uit sleur spreekuren op een ochtenduur, zo dat uiteraard niemand die werk heeft hen kan derlandis gegroeid uit een kring bezoeken Zij spreken „prullerig" en mooie pastorie, goed ge meubileerd, een parochie waarvan zij weten, dat het er goed is van eten en drinken. Hoe dikwijls hoor ik: die en die heeft maar geboft, hij heeft aardig spulletje gekregen." van twintig jongere katholieken, die blijkens het „Voorwoord" reeds in i 1935 bijeen kwamen om „eens ern pennen hun predikaties „een prekenboekje van nul." Zij handhaven kerkboeken in stig te spreken over conservatisme, „onwerkelijke, zalvende taal" ge- sleur. dorpmei, sepotisme en ver- schreven. Zij weren de arbeider uit starring" in hun kerk. Al die euve- de kerkbesturen. De klasse-indeling len constateren zij thans, na de bij huwelijken en begrafenissen tweede wereldoorlog, nog. Vandaar geeft aanstoot. Het huisbezoek hun geschrift, dat zich richt tegen wordt verwaarloosd. Parochiestruc- „een verkeerde practijk in de gees- tuur en parochiezielszorg zijn volko- telijke bediening." 1 De toon is fors. men verouderd. ,,In deze tijd is het fout, erger dan I nu maar eens door de kerk. als het een misdaad, dat conservatieve oude I nu niet gelukt om radicaal veran- pastoors door hun eigenzinnige op- Steeds weer spreekt „De kogel door de Kerk" op de klasse-indelin gen in de kerk: „Op de dag van het huwelijk, terwijl het bruidspaar al op het altaar zit, ontdekt de pastoor dal er meer zangers op het koor over uit zijn dan een derde klas-Mis toelaat, het jaar Hij weigert de dienst voort te zet ten als niet eerst die zangers van het koor gaan Te veel jongemannen worden priester die voor dit hoge ambt eigenlijk niet geschikt zijn. „Men denke eens aan de godsdien stige belangen van het volk." Demo cratisering van de parochiegemeen schap wordt bepleit. Bij alle critiek spreekt uit „De Kogel door de Kerk" toch dezelfde warme liefde tot de Kerk, zoals zij idealiter zou moeten zijn, die ook E Aga Khan zegt U Of de erfgenamen van Rockefeller. Of iemand dichter in onze buurt Wij kennen wel iemand. En zou den wij het niet anders en beier inrichtenEen versje van ae kleuterschool dal een lang leven blijkt te hebben U kent het vast ook luidt: „O jongens, als ik rijk was, ,Jk wist wat ik dee Maar als je dat zingt, ben je vijf en is het leven vanzelfspre kend en zonder zorgen. Nu we ten wij het niet meer zo goed Als U hiertegen protesteert, want U zoudt het wèl weten, waarom zit Uruguay dan vol met vlucht- kapitaal' en verbitteren de meest- benijden vanwege de hoge belas tingen9 In Boymans hangt het portret van een twaalfjarige schooljon gen uit 1531 Als levensles heeft Jan van Scorel, de schilder, er in het Latijn onder gezet: „Wie is rijk? Die mets begeert. Wie arm? De gierigaard." Dat is uiel wijs, maar ook ne gatief. Wie goed spiegelschrift kan lezen, ziet dat de schooljon gen op het stuk papier in zijn hand heeft geschreven „God geeft alles en bezit toch niets minder". Een geloofsuiting. Ja: ook po sitief ware rijkdom. F OBERMAN. een Thijs Booy tot zijn optreden noop'e Wij wachten de uitwerking van het fel geschrift met belang stelling af. Advertentie (I M aambeieniAIE makkelijk uitgesproken! Maar hc'. wordt hier niet zo iets als de atoom krachtbron voor schepen en vlieg tuigen, waaraan reeds daadwerke lijk wordt gewerkt. Ook in die rich ting is nog niet zo heel gauw een oplossing te zien. Kunstmatige maan Er zijn principieel twee uitwegen denkbaar. In de eerste plaats kar het overblijvende gewicht beperkt en daardoor de eindsnelheid opge voerd worden, door een aantal ra ketten aan elkaar te koppelen en deze achtereenvolgens nadat ze dienst hebben gedaan, af te werpen. De tweede methede is een tussen station in de ruimte tol stand te brengen. Het merkwaardige is. dat dit laatste veel fantastischer klinkt dan het in werkelijkheid is. Het is theoretisch mogelijk om een raket een zodanige snelheid te geven, dat zij „ten eeuwigen dage" om de aar de blijft cirkelen als een tweede maan. Het tussenstation buiten de at mosfeer zou de ruimtevaart enorm vergemakkelijken beter gezegd, de oplossing daarvan naderbij bren gen maar het tot stand brengen er van is op zichzelf toch wel weer een project van ontzagwekkende proporties. Het ruimtevaartprobleem is niet alleen in physisch opzicht van astronomische aard, hetzelfde geldt voor de cijfers, die de finan ciële kant van de zaak laat zien.... Daarom lijkt het verstandig om voorlopig nog maar helemaal niet aan bemande maanraketten te den ken. Onoverkomelijk echter zijn dc honderden moeilijkheden, waarvan wij er hier slechts enkele niet meer dan aangestipt hebben, in principe niet. Er schuilen in dit gehele vraag stuk geen fundamentele onmo gelijkheden. Daarom wordt er dan ook nauwelijks meer aan getwijfeld, dat het eens zal komen. Toeristen- reizen naar de maan zullen nimmer plaats vinden. Er zullen ook nooit kolonies gevestigd worden Maar uit wetenschappelijk oogpunt zal dit al les in vele opzichten hoogst belang rijk worden. J. DE GROOT

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5