PIKIRAN Mamma's mooiste verjaarsgeschenk waren de rode schoentjes Gino en Maria gingen schoenen poetsen om er het geld voor te verdienen Van heinde en ver komen cowboys naar de Rodeo zingt men Nederlands Kruiswoord- puzzle „Een ster wordt geboren' Meerval is 71 echte rover WAT DOEN WE MET DE PANNEKOEK? lil Hlirlcy (100 mijl van New-York) Eens heette het Nieuw Dorp en Washington was er te gast Wat Nederlandse problemen jprasKissMLübmeaBnvi, jBnaograTSiw V-T-J door Ludivig Bemelmans msmsmmsmmm. 32 Hij was precies op tijd in de Olympia Studios en werd onmiddel lijk bij de receptie binnen gelaten Een jong meisje met sokjes en een truitje bracht hem naar de tweede verdieping van het gebouw. Uit de lift stapte hij op het slag- schipgrijze linoleum van de étage, waar de werkkamers zijn van de schrijvers die maar duizend dollar per week verdienen en het met z'n zessen met één badkamer moeten doen. Langs deze afdeling leidde het meisje hem. via een gang met een dikke loper, naar die waar de ap partementen zijn, gereserveerd voor de schrijvers van drieduizend per week. De dikke gouden krullen van het meisje hielden op met wippen voor een deur. waarop in kloeke gouden hoofdletters ..Ludlow Mumm" was geschreven Ze opende de deur en liet hem binnen. Met uitzondering van het ver trouwde manuscript van „Wil je met me trouwen?" dat op het bu reau in de eerste kamer lag, leek de suite precies op een nimmer be woond appartement in een dure meubelzaak. De secretaresse kwam uit haar kantoor. Ze was aantrekkelijk maar niet tè wuft. ze had iets van de eigenaresse van een restaurant, dat voornamelijk vrouwelijke klanten heeft. Ze stelde zich voor cn zei een paar complimenteusc zinnen over het werk van de schrijver, dat ze goed kende. Toen. langs hem heen glijdend, liet ze Mumm de verschillende mechanische snufjes van het nieuwe kantoor zien: het knopje, waarmee hij haar kon roe pen; hoe hij met een nummer bui ten de studio kon telefoneren: hoe de ramen te openen; en hoe de air- conditionner aan te zetten Ze nam zijn hoed en wandelstok en bracht die naar de kleine garderobe. Ze vroeg hem of hij iets nodig had cn toen hij nee zei. verdween ze op die ongemerkte wijze, waarop de vol maakte secretaresse een kamer ver laat. Mumm ging zitten, alsof hij juist in een vreemde stad was aangeko men en op iemand wachtte in de suite van een nieuw hotel. Hij was te zijn handen in de grijs betegelde badkamer en ging weer zitten. Hij probeerde de leren draaistoel, die achter zijn bureau stond en viel bijna achterover. De stoel draaide en boog onmiddellijk in alle rich tingen zonder de prettige geleidelij ke bewegingen van de Koning der Gemakkelijkheid. Hij moest zich aan zijn bureau vastklemmen en met zijn benen schoppen om weer in evenwicht te komen Hij onderzocht het bureau. Het was stofloos, had een glazen plaat, en daarop lag een groot schrijfblad met verse vloeibladen. De glazen inktkoker was met inkt gevuld en het zag eruit, alsof donkergroene wijn in een kristallen karaf was gegoten Er was een kalender en een agenda opengeslagen op de juiste datum, met zijn lunchaf spraak in keurig handschrift ge schreven op het lijntje achter 1 uur 's middags. Hij trok een la open die al even ordelijk was. Geen stof in de hoe ken. bakjes met paperclips en elas tiekjes In de tweede la het tele foonlijstje met de nummers van de Olympia Studios en het telefoon boek van Los Angelos, In de grote middenla lagen reser ve-penhouders. geslepen potloden, vlakgommctjes cn ongelimiteerde hoeveelheden blank papier van de beste kwaliteit. Het was wit papier met een geel-achtige tint. in keuri ge stapeltjes. Verder waren er en veloppen en boodschappenbriefjes, waarop gedrukt ..Interoffice Memo randum van Ludlow Mumm aan Mumm had de impuls om wat pa pier en enveloppen in zijn zak tc steken Er was geen schrijfmachine. Hij liep weer naar de badkamer en daarna nam hij een sigaar en stak die aan. Hij zat een ogenblikje op de bank in de lichte zitkamer van zün suite, liep toen naar het raam en keek naar een tuinman die beneden een heg aan het knippen was cn naar een andere, die verdorde planten uitgroef cn er andere, die bloeiden, voor in de plaats zette. Hij had het warm. Hij liep naar het paneel met dc thermometer en drukte op een knop Er was een zacht zoemend geluid en dc rook van zijn sigaar begon langzaam naar boven tc stij gen De secretaresse kwam terug cn zei: „Wilt u nog dicteren voor ik ga lunchen meneer Mumm?" Hij bedankte haar Ze liet hem achter, op de bank zittend, en zei nog. toen ze op het punt was te verdwijnen: „U weet toch van de lunch me neer Mumm?" Hij vroeg haar waar hij heen moest gaan en ze zei: „Doet u geen moeite meneer Mumm. Wacht u hier maar. Zo ko men U wel halen." (Wordt vervolgd) Zaterdag 9 Juni 1951 FOOR de familie Angcletti was Mamma's verjaardag het grootste feest van het jaar. Die dag viel in Augustus tegelijk met een groot feest in de kerk. In alle straten maakten iedereen voorbereidingen voor het kerkelijk feest maar voor Gino en Maria leek het of iedereen voor Mamma aan het versieren was, hoewel ze best wisten dat al die vreemden het voor het kerkfeest deden. De familie Angeletti woonden in een grote stad aan de rivier tus sen twee grote bruggen. Carmen was de oudste. Die werkte in de slagerij, dan Jimmy die de trekpiano bespeelde en Tom die naar de H.B.S. ging. Ja, en dan waren er Gino en Maria nog. Gino was negen en de jongste en het enige meisje in de familie was Maria van zeven. Op de dag dat Papa worstjes Zij hadden nooit over de maat begon te maken voor het grote feest, werden Gino en Maria een beetje schoenen van Mamma gedacht. „Ik weet het niet" zei Gino. „Ze onrustig, want nu wisten ze dat zün voor Mamma's verjaardag." Mamma's verjaardag ook heel gauw kwam. Pappa maakte altüd de wor sten voor het feest. Maria keek naar Pappa's prach tige. grote, glanzende, zwarte snor. „Wanneer is het feest, Pappa?" vroeg ze. „Gauw Maria, heel gauw," Pappa lachte. „Hoe gauw, Pappa?" vroeg Gino nieuwsgierig. „Nog drie dagen, Gino. Duurt je dat te lang?" Pappa ging door met het maken van de worsten. Hij wist niet dat Gino en Maria nog geen cadeau voor Mamma's verjaardag hadden. 's Morgens hadden Gino en Maria hun centjes geteld die ze gespaard hadden. „We hebben maar twintig cent, Maria. Dat is niet erg veel!" „Laten we schoenen gaan poetsen. Dat kunnen wij best doen." Het klei ne meisje met de glanzende ogen keek smekend naar haar broertje. „Best, Maria. Dat kunnen wü doen. Dan gaan wij naar het dok waar de boten aan komen. Ik zal de schoenpoets en een doos gaan halen. Zoek jij maar even een poets lap." Drie dollar! Binnen tien minuten waren ze by de steiger van de boot. Er stonden al mensen te wachten. In het begin was Gino een beetje verlegen, want toen hij voor 't eerst vroeg „schoe nen poetsen mijnheer?" was het haast niet te verstaan maar hy wou een cadeau voor Mamma kopen en daarom was hij al gauw niet bang meer. Toen de laatste passagier van de boot was telden de kinderen hun geld en ze hadden by na drie dollar. Ze konden de volgende morgen bij na niet wachten om de stad in te gaan en iets voor Mamma te kopen. Ze waren zo trots en zo ryk. Drie dollar was veel meer dan ze ooit verdiend hadden. Bij iedere winkel stonden ze stil en Maria duwde overal haar neus tegen de ruiten. „Er is niets Gino. Helemaal niets." Ze waren byna aan het einde van de straat en toen op eens zagen zy wat ze voor Mamma wilden hebben. RODE SCHOENEN. Mamma droeg altijd zwarte. Rode schoenen zouden zo mooi zijn om tydens het feest te dragen. Gino en Maria duwden de deur met het rinkelende belletje open. Gino hield het geld stevig in zijn hand. „Hoeveel kosten die rode schoenen?" vroeg hy. „Twee dollar en negen en tachtig cent. In de uitverkoop." De verko per keek de kinderen vragend aan. Welke maat? \A/U willen zo'n paar hebben." v zei Maria vlug. „Welke maat?" Gino en Maria keken elkaar aan. een van Mamma's oude halen, weet U het „Als ik schoenen dan?" „Dat denk ik wel." „Jij wacht hier Maria, dan hol ik naar huis om een schoen van Mam ma te halen." En voor Maria een woord kon zeggen rende Gino weg, zo snel als zijn benen hem dragen konden. Het scheen Maria heel lang te duren voor hij terug was, maar plotseling stond hij weer in de win kel. Nog hijgend en puffend van het harde hollen. In één hand hield hy Mamma's oudste zwarte schoen en in de andere hand het geld voor de nieuwe rode schoenen. De man keek in de schoen." De maat is niet meer te zien," zei hij, „maar ik denk wel dat ik een paar vi iden kan die on geveer dezelfde maat zijn." Hij paste verschillende zolen van de rode schoenen tegen de oude zwarte en eindelijk was hy tevre den. Gino en Maria waren bijzonder gelukkig toen ze het huis weer bin nen gingen om een plaatsje te zoe ken waar ze Mamma's cadeau kon den verstoppen. Nog één dag 7 E hoefden nu nog maar één dag te wachten. Gekleurde lichten werden overal in de stad aange bracht en er was een hoop getim mer om de stalletjes klaar te maken waar warme worst verkocht werd. Ze konden die nacht haast niet slapen, want Gino en Maria moesten aldoor aan morgen denken.. De volgende morgen waren zij vroeg op, maar Mamma ook, want die was al met het ontbijt bezig. „Wel gefeliciteerd Mamma mia," riepen Gino en Maria tegelijk en omhelsden haar. „Dank je wel, kinderen, maar nu eerst voortmaken dan kunnen wij allemaal tegelijk naar de kerk." Al gauw was de hele familie, in Zondagse kleren, op weg naar de kerk. Pappa en Carmen met hun1 flanzende zwarte snorren, Jimmy en om, Gino, Maria en Mamma. De verrassing OEN zij thuis kwamen hielp A Maria de tafel dekken en legde, met Gino. het verjaarscadeau van Mamma op tafel. Carmen bracht zijn pakje en Jimmy en Tom en daar boven op legde Pappa twee rode rozen en een enveloppe. Gino en Maria konden nauwelyks wachten tot iedereen aan tafel zat. Mamma lachte toan zij de twee rozen in het haar stak. Ze kreeg cr een kleur van. Zij bedankte Pappa voor de bloemen en het geld voor een nieuwe japon, dat in de enveloppe zat. Ze bewonderde de tas die Car men haar gegeven had. dc beeldige onderjurk van Jimmy en de prach tige sjawl van Tom. Maar het leek wel of ze met het pakje van Gino en Maria het gelukkigst was. „Rode schoenen'" zei Mamma. "Ik heb nog nooit rode schoenen gehad. O. Gino en Maria dat is het aller mooiste cadeau in de hele wereld." Iedereen, behalve Gino en Maria natuurlijk, was verbaasd, dat de schoenen precies pasten. Mamma zei dat zij ze de rest van de dag zou dragen. Gino en Maria zaten maar te lachen en spraken geen woord. Tot Carmen vroeg hoe ze aan zo veel geld kwamen om de schoenen te kopen. „We hebben gewerkt." zei Gino. „Wat heb je dan gedaan. Gino," vroeg Pappa streng. „We hebben schoenen gepoetst bij de boot. Een paar uur maar." Even tjes dachten Gino en Maria dat Pap pa en Mamma boos werden, maar Mamma keek vlug naar Pappa en Maria zag dat ze tranen in haar ogen had. „Geef ze geen standje." zei Mam ma zacht tegen Pappa. „Ik heb nog nooit zo'n prachtig cadeau gehad." TEGENWOORDIG behoren alle Cowboy-bladen en kranten bekend beroepscowboy's tot de Rodeo gemaakt. Cowboys Bond. Zy krijgen punten voor iedere wedstrijd waar ze aan mee doen en aan het einde van het Tegen de tijd dat alles voorbe reid is en iedereen weet waar en wanneer de Rodeo gehouden zal Rodeo seizoen krijgen ze prijzen en worden, hangen de winkeliers doe ken en borden in de etalage's waar ..welkom cowboy's" op geschreven is. Aan iedere Rodeo gaat eerst een grote optocht vooraf. Iedere cowboy draagt dan zijn mooiste kleren. De wordt er een kampioen aangewezen. Ze krijgen een dollar per punt en wie de meeste punten heeft krijgt dan natuurlijk het meeste geld en de titel van „Chapion all-round Cowboy." Zo'n man is niet iemand Af ax Milianus Mormeldier, Had een huisje van papier, met een vloeipapier balkon en een tuin met een gazon in die tuin papieren hekken, en het huis had vier vertrekken, en hij zat in alle vier, dan eens daar en dan eens hier. en alles, alles, alles van papier! A/f ax Milianus Mormeldier was heel trots en was heel fier. Als hij in zijn huisje zat, schreeuwde hij: Wie doet me wat. Tafels, stoelen, vensterbanken potten, pannen, beddeplanken, die de hele week werkt en op Zon- burgemeester van de stad opant de dag in het park gaat wandelen. optocht met de heren die de Rodeo Een Rodeo wordt een maand te- P"*®"* hebben. Natuurlijk loopt de voren besloten en dat wordt in hele stad uit cm hier naar te gaan kyken. Cowboy s stromen van hem- de en ver de stad binnen. Ze komen op alle mogelijke manieren, maar lopen doen cowboy's nooit! Liften doen ze ook niet graag. Meestal komen ze per trein en als ze al veel Rodeo's gewonnen hebben komen ze per vliegtuig. Dan hebben ze geld genoeg om dat te betalen Soms ko men ze met hun eigen auto en er zijn er ook wel die met vrouw en kinderen komen en dan reizen zij met hun familie in een grote wagen. Sommigen nemen hun eig^n gaar den mee. Het is dan ook geen vreemd verschijnsel om wagens vol paarden door de stad te zien rijden Ja. en dan zijn er natuurlijk nog cowboy's die heel weinig geld heb ben. Die huren dan allemaal samen een auto die dan zo vol wordt dat ze binnen in die auto geen plaats meer hebben om zadels, touwen en bagage te berg' - Daarom hangen ze dat dan allemaal maar buiten aan de auto Daar hangen ook de kens aan. want deze mensen hebben ook geen geld om in een hotel te gaan slapen, waardoor ze de nacht dan maar in ic openlucht door brengen. De cowboy's komen omdat ze geld willen winnen en het publiek komt en betaalt de hoge toegangsprijs om dat ze iets bijzonders willen zien en waar voor hun geld willen hebben. De Indianen uit dc Westerse reser vaten leerden lang geleden al dat ze geld kenden verdienen met het uitvoeren van hun volksdansen en daardoor een feestelijk tintje aan een Rodeo kondén geven Daarom trokken ook zij hun beste plunje aan en gingen mot hun veren oorlogstooi op het hoofd naar de Rodeo kam pen. een paar dagen voor het be gon. Zy dansten in straten en waren bijna alleen in ver' ..gekleed" en zongen Indiaanse liederen. Dat is jaren achter elkaar zo ge gaan tot een paar dames hier tegen protesteerden omdat zi: vonden dat deze kleding" niet in overeenstem ming was met een zo hooggeolaatst feest als een Rodeo Maar toch voe ren tegenwoordig de Indianen hun dansen weer uit, hoewel ze nu ge kleed zijn in volledige Indianen kleren. Ook zij komen nu wel eens in auto's, maar toch meestal nog in zo'n echte oude kar met een oud paardje er voor eespannen.. Ze ver dienen nog steeds geld met dansen, maar ook door zien door vreemde lingen te laten rieken. Helemaal echt is dit dus niet meer. En toch. ondanks dit aller, is het een grappig gezicht als een Indiaan met een In- dianendeken om. opeens recht op in zijn kar gaat zitten, een grote handspiegel pakt en zyn gezicht gaat schilderen. B e c c y alle vloeren, alle kleden, zowel boven als beneden, en die grote kachel hier alles, alles, alles, alles van papier! n wat toen? Kun jij 't raaien? Ls Ja. o ja, Toen ging 't waaien! Fffft! en toen de loind opstak Ffffft. daar ging het hele dak! Fjjoei! Daar vlogen alle muren in het tuintje van de buren! Gommenikkie. wat een ramp Fffft en Fffjoei! Daar vloog de lamp en de stoelen en het bed en dc kachel en 't buffet Max Milianus Mormeldier zónder huisje van papier. \f AAR dat heeft niet lang geduurd: 1 Alle vriendjes uit de buurf gingen aan het stenen sjouwen om een huis voor hem te bouwen. Kijk, de egeltjes brachten de tegeltjes twee tureluren brachten de muren twee kleine vosjes brachten deurpostjes en de konijntjes de raamkozijntjes. Max Milianus Mormeldier had nog binnen het kwartier een nieuw huis van steen en hout helemaal voor hem gebouwd. ANNIE M. G. SCHMIDT. J\/TeERVallen komen bijna over 1 dc hele wereld voor: veel in Amerika, ook in Afrika, minder soorten in Azic en net èèntje in Europa! Stellig zijn er meer dan duizend soorten, grote en kleine, prachtige dieren soms, in meren en poeltjes, in brede stromen en smalle beekjes, in de modder als op een stenige bodem, sommige soorten zelfs in het brakke water aan de kust; een zeer rijke familie dus, die in tropen en sub. tropen thuis hoort. De Europese meerval is vooral te vinden in de grote, brede stro men van Oost-Europa. Maar het gekke is. dat or in ons land een klein gebied is. waar hy ook voor komt: dat is de ringvaart van de Haarlemmermeer-polder. en de wateren, die daarmee in verbinding staan. Dc broodvissers rond Aalsmeer krygen de geduchte rover nog wel eens in hun net. al begint de vis zeldzaam te worden. Hele grote exemplaren, van wel anderhalve meter, worden er niet meer ge vangen. In Oost-Europa worden ze nog groter, van daar zijn meer vallen bekend van wel een meter of drie lang en zo'n 250 kg zwaar! Zulke kanjers durven een mens aan Een andere keer werd een hond verslonden. Natuurlyk wor den het meest vissen gegeten, maar ook kikkers en watervogels. En dan ls er nog het verhaal van d* man, die een vijver had. waarin een paar honderd kg vis levend en wel rondzwom. Die werd daar zo lang bewaard om later verkocht te worden Maar de eigenaar had er ook een betrekkelijk kleine meerval in los gelaten. Na enige maanden zou de visser zyn vijver leeg maken. Tot groot verdriet van de man had de meerval alia vissen opgegeten, niet een was er meer over en de roofvis zelf was een flinke baas geworden van zo'n kilo of twintig zwaar. De meerval heeft niet de gewone visvorm; van voren is het dier rol rond. naar achteren zydelings af geplat: het heeft een grote kop en een zeer wijde bek. Boven iedere mondhoek zit een lange voeldraad cn aan de onderkaak zitten nog vier korte vocldraden. Er is maar een kleine rugvinnetje, twee borst vinnen en twee buikvinnen en dan een hele lange aarsvin. die overgaat in de staartvorm. Het heeft een donkergroene modderkleur met vlekken, van onderen is het vuil geel. De oogjes zijn maar klem. Eigenlijk heel mooie dieren. We spraken zo even van voel- draden. misschien is het beter van proefdraden te spreken, want het dier proeft er mee buiten z'n mond. trouwens waarschijnlijk kan het ook met bepaalde gedeelten van z'n lichaam proeven. Dat is van belang voor een dier. dat zo slecht ziet en in het halfduister leeft. Vissers hebben een diepe ver achting voor de meerval. In de eerste plaats zien ze een geduchte concurrent in hem, maar ook is er nog een oud bijgeloof; wie een meerval in zijn net krijgt, maakt het niet lang meer. Dat gelooft niemand natuurlijk meer. maar toch, je kunt niet weten HENK VAN LAAR .J TA/at zullen we met de pannekoeken doen?" Dat zijn zowat de »rr enige onvervalst Nederlandse woorden, die het handvol bur gers van Hurley, een dorpje, vlak ten Zuiden van de Amerikaanse stad Kingston, nog spreekt maar zij bewijzen toch overduidelijk, waar de wieg van de voorvaderen der tegenwoordige inwoners stond. Zij, die tegenwoordige inwoners, leiden een onopvallend bestaan als nijvere veeboeren, zoals Amerika ze bij millioenen telt. Maar dezer dagen bracht Amerika's invloedrijkste krant, de „New York Times", ze voor het voetlicht van de openbaarheid. Dat was ter gelegenheid van het feit, dat zij het 150-jarig bestaan van hun gereformeerde kerk vierden. Tot op de drempel van de ne gentiende eeuw plachten de oude pioniers, die de kerkloze neder zetting Nieuw Dorp, zoals Hurley toen nog heette, bewoonden, met een postkoets naar Wiltwyck, de oude naam van Kingston, te treK- ken, om daar hun godsdienstige plichten te vervullen. Op een ijs koude Zondagmorgen echter had den de kerkgangers weinig plezier in hun rit en sindsdien begonnen zij het zich tot gewoonte te maken, hun diensten in een van Hurley's woonhuizen te houden. Dat had enkele voor- en vele nadelen. Te recht meenden de Nederlandse ko lonisten, dat bepaalde kerkelijke plichten zo verwaarloosd werden. Daarom vroegen en kregen zy ten slotte toestemming van de moe derkerk om een Godshuis in Hur ley te bouwen. De eerste kerk ontving de gelo- Advertentie I M.) TEN ACHTER Heeft U boenwas Lavécire nog niet geprobeerd? Probeert het op Uw meubels en parketten. U zut zien, dat Lavécire reinigt, wast en boent. vigen op 2 Juni 1801 de dag. welke men zojuist herdacht hce.'t. Nieuw Dorp was cr trots op. dat. al was het dan maar een klein plaatsje, waar men om zo te zeg gen over heen kon springen, een eigen kerk had. Maar deze trots verbleekte een halve eeuw later, toen de gemeenteleden, klaarblij kelijk voor de eerste maal, eens een critische blik op hun kerk wierpen. Het stenen gebouw zag er uit als „een pas bestormd fort. met ingevallen dak", zoals een oud document zegt. Kort daarou begon men met dc bouw van een nieuwe kerk de kerk, die nog heden in Hurley staat, een ge bouwtje vol gratie, een sieraad in het landschap. En nu iets over die pannekoeken Deze goed vaderlandse kost wordt bezongen in het enige Nederlandse liedje, dat Hurley nog kent. Op de vraag: „Wat doet men er mee?', luidt het antwoord „Doop ze in de stroop van Hurley". Waarom het versje zolang bewaard is geble ven0 Dc inwoners van Hurley we ten het zelf niet, want de verkla ring. die de New York Times cr George Washington gaf de Nederlandse kolonisten van Hurley reden tot eeuwige trots, door in hun „stad" een glas wijn te drinken. op hun gezag voor geeft, is er glad naast. Deze zegt. dat Hurley eens zo'n beroemd centrum van kaas productie was. dat voor de grau werd beweerd, dat onder het plaatsje kaasmijnen zouden liggen. Vervolgens wordt „stroop" met „cheese", kaas, vertaald en de „verklaring" is rond. Wat men echter wel weet. is de stichtingsdatum van Hurley: 1662. enkele jaren na de ondertekening van een contract tussen Peter Stuyvesant en dc Indianen. De In dianen stonden het land af als schadevergoeding voor een aantal overvallen, die zij op de kolonisten van Esopus. het begin van King ston. hadden ondernomen. Overi gens waren dc Nederlandse pio niers zelf niet geheel onschuldig aan deze raids der rode broeders, want het waren hun geweren, ko gels en „vuurwaterdie de weg naar de wigwams hadden gevon den. In 1663 werd Nieuw Dorp door de Indianen platgebrand, maar de inwoners bouwden het weer op en het fungeerde zelfs in de Vrijheidsoorlog korte tijd als hoofdstad van de staat. Nog altyd gaan de Hurleyers er prat op. dat George Washington toen hun ..stad" bezocht, al was het dan ook maar om een glas wijn te drinken en onmiddellijk daarna weer te ver trekken. Advertentie l. M.) WELVERZORGDE HANDEN in elk jaargetij Hamca-Gelci Voor onze dammers Na de voorbeelden ln de vorige ru brieken over Russische combinatiekunst thans weer enige problemen van Neder landse auteurs. J. W. Konlngs, Rotterdam Zwart: 10 st. op 7-10-12-13-17-18-20- 25-26-35. Wit: 10 st. op 23-29-31-33-34-38/40- 42-44. De oplossingen van dit probleem en de andere vraagstukken vindt u onder aan ln deze rubriek. D\ Vuurboom, Glanerbrug Zwart: 10 st. op 4-8-10-11/13-18/20-28. Wit wint door 23-19 13X35 45-40 40X 42-43. En dan een aardige manoeuvre van B Springer. Den Haag Zwart 5 st. op 3-13-22-27-44. Wit 7 st. op 23-26-30-36-39-45-50. Wit wint door 23-19 13X35 45-40 40X 33 26-21» 27X16 gedw 36-31 35X44 50X 17 16-21 gedw. 17x26 3-8 (3-9 verliest door damhalen op tempo) 26-21 8-12 21-16 12-17 16-11 (al het andere ls re mise) 17x6 31-27 en wint door oppositie. Oplossingen Probleem Konlngs- 34-30 44-39 29-24 48x28 (meerslag!) 33X2 en 2X25. Probleem Vuurboom: 27-21 28x37 21-16 18 X 27 16 X 9 4x13 30-24 19 X 39 40-34 39X30 35X4 27-32 of? 4X48 32x43 48X2. PHILIP DE SCHAAP Horizontaal: 1. korte over jas, 6- licht bordpapier. 11. opgeld, 12 ij zerhoudende grond. 14. Ho ningdrank. 15. schrijfgerei. 16 zachtzure ap pel. 18. Euro peaan 19 Geo grafische aan duiding. 20. specerij. 22. muzieknoot. 23 schoosteen- zwart, 24 klank. 26. gor del. 28 sterk te. 30 Italiaan- rivier. 31. Griekse godin. 34. inhouds maat. 36. on- eeluksgodin, 38. begrip. 39. koorzang. 40. spreekgeluid, 41. mannetics- bij. 42. zyri- vier van de Donau. 43. metaal. 44. vertering. 46. uitgang van de overtreffende trap. 47. meis jesnaam. 48. als onderpand geven voor geld. 50. leng temaat. 51, glibberig 53. grote wa terplas. 56. modder. 58. jongensnaam. 60. bergplaats. 62. brommen. 64 wa ter in Noord Brabant. 65 vreemde munt. 67. koren, 68 insect. Verticaal: 1. kledingstuk. 2. ste- keldier. 3. deel van het gelaat. 4 boksterm, 5. ijzeroxyde, 6. gil. 7 vreemde munt, 8. ogenblik 9. ri vier in Duitsland. 10. plant. 13. loot. 16. prijzen. 17. zegeteken. 20. dap perheid. 21 voorzetsel. 23 Romeins Ryk, 25 nummer. 26. rieten stok. 27. in geld voldoen, 29. schouwburg. 30. weke stof. 32 leest. 33. dwinge land, 35 waterjuffer. 37 telwoord. 39 soort, 44. proces. 45 laag, 48. vierkante paal. 49. ontkenning. 52. briefaanhef. 54. boom. 55. houten schoeisel. 57. deel van de romp. 58 wmkeltent. 59. houten blaasinstru ment. 61. solozangstuk. 63. snel. 64- voertuig. 66. roem. 68. masker. 70. masthout, 72. vreemde munt. Oplossing blokfiguur HORIZONTAAL: 1 model. 3 strak. 5 plano. 7 kartel. 8 tillen. 9 natie. 11 nihil. 13 takel. 15 kliek. 17 galon. 19 troef. 21 krat. 22 klam. 25 spaan. 26 talon. 28 tango. 29 steek. 31 koper. 33 wasem. 35 karaat. 36 stelen. 37 meren, 38 poten, 39 graag VERTICAAL: 1 malen. 2 larie 3 steen. ■1 kriel, 5 palet, 6 orgel. 10 trip. 12 hal. 14 krot. 15 karos. 16 kaken. 1" graat. 18 nylon. 19 temet. 20 forto 23 mare. 24 knus. 27 lip 29 storm, 30 keren. 31 klamp, 32 rotan, 33 welig. 34 matig.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 7