Sober relaas van Morrison laat zaak in het duister DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Voorbereiding van Ambonese opstand publiek geheim DIPLOMATEN BLIJVEN ZOEK Burgc Candidaten rennen, zalen leeg Parijs steunt Amerika in Japanse kwestie Door de Eeuwen Trouw' wraakt publicaties rgess teruggeroepen wegens ongeschiktheid Frans advocaat: „Ik zag ze bij Andorra" Sweerts in cel te Antwerpen Nota van Moskou maakt Fransen onverwacht insch ikke lijk GLIMP EN TWEE ZINNEN MISS TRUMAN Verbazing over lankmoedigheid van Nederlandse regering Anti-communisten hebben kleine voorsprong (Van onze correspondent te Londen) LONDEN. In een overvol Lagerhuis heeft minister Mor rison gistermiddag een korte verklaring afgelegd over het ver dwijnen van de beide Engelse diplomaten. Veel nieuws had de minister niet te vertellen, hetgeen hij zelf ook zcide. Het feit, dat MacLean en Burgess afwezig waren, werd geconstateerd op Dinsdag 29 Mei. MacLean had voor Zaterdagochtend 26 Mei verlof gevraagd en gekregen. Burgess vertoefde met verlof in Engeland in afwachting van een beslissing over zijn toekomst. Tot dusver was er geen bevestigde informatie over hun doen en laten na hun ontscheping in St. Malo op Zaterdagochtend 26 Mei. MacLean had zoals reeds be kend was een jaar geleden als gevolg van overspanning in Cairo ean tijdelijke instorting gehad. Na zijn herstel was hij te werk ge steld als hoofd van de afdeling Ame rikaanse zaken op het Foreign Offi ce. Burgess was korte tijd geleden teruggeroepen van de Britse ambas sade in Washington „wegens alge mene ongeschiktheid voor de func tie. die hij bekleedde", en zijn even tuele verdere toekomst in de bui tenlandse dienst was op het moment van zijn verdwijnen in overweging. Noch MacLean noch Burgess waren ontslagen. Zij waren met ingang van 2 Juni. zolang het ingestelde onder zoek hangende was. geschorst. „De security-kant van de zaak wordt onderzocht en het is niet in het publiek belang hierover mede delingen te doen", besloot Morrison. Met dit sobere relaas moest, men het doen. Na Morrison's verklaring brak een stroom van vragen los. voornamelijk over de kwestie of het personeel van de buitenlandse dienst geregeld werd getest voor wat betreft veiligheid, „security". Morrison antwoordde hierop, dat IK noem u .Prins Hendrik" en trens u een goede vaart en vele gelukkige reddingen". Na deze oorden knipte H.K.HPrinses 'ilhelmina op de werf van de •V. v.h. H. Schouten een lint door, een champagnefles knapte te len de boeg en heel, heel lang- aam gleed gisteren in de namid dag de nieuwste en grootste Ne derlandse reddingsboot, de mo- ernste opvolger van de „Dorus Rijkers" de Vecht in. Foto boven: de „Prins Hendrik" :iijdt te water. Foto onder: H.K.H. Yinse^Jgilhelmina in gesprek met enige Helderse redders. zulk een onderzoek werd ingesteld bij hun benoeming en later nog van tijd tot tijd. wanneer dat nodig was Hij was een tegenstander van een systeem van stelselmatige, bijvoor beeld wekelijkse tests! Laster bestreden Evenmin vond hij het juist, dat de test van geschiktheid voor de buitenlandse dienst af moest han gen van de vraag, met welk land Engeland bondgenoot was of met welk land het in oorlog was. Dit was in antwoord op een suggestie, dat Burgess was benoemd in een tijd. toen Engeland met Sowjet-Rus- land verbonden was en dat hij geen geheim van zijn pro-Russische sym pathieën pleegde te maken. Mor rison zei, dat de reputatie van Bur gess in strijd was met dergelijke achterklap. Morrison maakte ook korte met ten met een andere suggestie van de ..Sunday Dispatch", nl. dat er kwes ties van sexucle perversie in het geding waren en dat zulke perver sie in het Foreign Office wijd ver breid was. Vele theorieën, maar geen enkel zekerheid Verder nieuws is er zo goed als niet. Men krijgt de indruk, dat de FRANSE VERKIEZINGSACTIE 1951 (Van onze correspondent te Parijs) PARIJS. De verkiezingsactie is in volle gang. Maar wij merken er weinig van. De candidaten schreeuwen elkaar tegen, maar ze doen dat meestal van de borden af, die hen hiervoor door de ge meenten beschikbaar zijn gesteld. Er wordt weinig „illegaal" geplakt. Een enkel biljet wordt afge scheurd, maar incidenten zijn tot nu toe zeldzaam. De hele campagne verraadt trouwens een niet,geringe onverschilligheid niet van de kant der candidaten, maar van die der kiezers. In Parijs hebben alle candidaten dit gemeen, dat ze practisch voor lege zalen spreken. Ze rennen alle scholen af, die 's avonds voor ver kiezingsvergaderingen beschik baar zijn gesteld en vinden er dan, behalve hun eigen partijgenoten, die er met de strooibiljetten in de hand zitten te slapen, twee of drie nieuwsgierigen, die meestal sprekers blijken van de tegenpar tijen. daarheen gezonden om de candidaten tegen te spreken. Op het platteland is het eigen lijk niet veel anders. Maar de candidaten volgen er een andere tactiek. Ze bezoeken de gehuch ten, praten met de notabelen en vooral met de gewone man, indien ten minste andere gewone mannen er om heen staan en het kunnen zien, strijken een kind onder de kin en een bontekoe over de rug en nippen aan een glas in een of ander populair café. Jules Moch is een der weinigen, die volle zalen trekt in zijn Zui delijke departement, maar hij is (Van onze correspondent-» BRUSSEL. In tegenstelling met het bericht in een Nederlands dagblad, dat de Belgische oud-S.S.- man Sweerts. de contactman tus sen het Nederlandse bureau van de „Republiek der Zuid-Molukken' en ex-kapitein Westerling, na ge arresteerd te zijn. zou zijn vrüge- laten en zich in Perzië zou bevin den. wordt in Brusselse justitiële kringen verklaard, dat deze Sweerts zich nog wel degelijk In hechtenis bevindt en wel in Ant werpen. Hetzelfde is het geval met de ambtenaar van het Nederlandse consulaat in Antwerpen. Mijnen Pot. die Westerling een vervalst paspoort heeft bezorgd, waarmee hij uit België kon vertrekken. De Belgische justitie heeft Sweerts hoofdzakelijk gearresteerd in ver band met zijn rol als verrader tij dens de oorlog, een optreden, dat hem in 1946 een ter dood veroor deling bij verstek bezorgde. Zijn verklaring, als zou hij in dienst staan van de Engelse Secret Ser vice en dat is de achtergrond van zijn tussenkomst in de affaire- Westerling wordt weinig waar schijnlijk geacht. autoriteiten de zaak thans ernstig inzien. De familie van Burgess zegt aan Ie nemen, dat hij vermoedelijk in derdaad, zoals zijn telegram uit Ro me zegt. ergens aan de Middelland se Zee vacantie neemt. In dit ver band is een mededeling van een Franse advocaat in Toulouse, die bezweert de beide vermisten vorige week Donderdag in het Pyreneese doipje Foix te hebben ontmoet, in teressant. aak John Thiessen tegen Westerling voor Haagse rechtbank (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Voor de president van de civiele kamer van de Haagse Rechtbank, mr Ikman van Burck, zou vanmorgen de zaak dienen die John Thiessen Jr. aanhangig heeft gemaakt tegen R. Westerling en zijn vrouw, wegens beledigende publica ties. Aangezien de verblijfplaats van Westerling niet bekend is en er ook niemand voor hem was verschenen werd de zaak in handen van de of ficier van justitie getseld. Deze zal op 26 Juni advies uitbrengen over het al of niet verlenen van verstek. dan ook minister en hij is er bo vendien in geslaagd, net een week vóór de verkiezingen, van de re gering een subsidie te krijgen voor de ontevreden wijnbouwers in het zuiden. Het comité „Paix et Liberté", j het waarschijnlijk door de regc- ring financiële gesteunde comité, dat al zoveel geestige affiches te gen de communisten op zijn ge weten heeft o.a. „Bevrijd Tho- rez!" en een- affiche met de vre desduif van Picasso, maar nu als tank heeft een advertentieprijs- vraag geopend in de Franse kran ten. „Gesteld een ogenblik, dat Frankrijk veroverd werd door het Rode Leger, welke communistische leiders zouden dan naar uw me ning door de mannen in Moskou onmiddellijk worden weggezui verd?" SOETAN SJAHRIR, de vroegere minister-president van Indonesië geniet met zijn jonge bruid, die voorheen zijn secretaresse is ge weestvan een tochtje per mo torboot op de kanalen van Ve netië. De dag daarop vertrokken de jonggehuwden naar Rome. Wedcmeyer voor Senaat De ware vijand zit in Moskou WASHINGTON. Generaal Wedemeyer, de vroegere stafchef van Tsjiang Kai Sjek en thans be velhebber van het in San Fran cisco gestationneerde Amerikaanse zesde leger, heeft voor de verenig de Senaatscommissies verklaard, dat Amerika zijn troepen uit Ko- ïea diende terug te trekken en te gelijkertijd de diplomatieke be trekkingen met de Sowjet-Unie en het Sowjet-blok af te breken. Hij adviseerde tot algemene mobilisa tie en voorts moest men zich tegen de werkelijke aanstichters richten en dat waren niet de Noord- Koreanen doch het Kremlin. Ge neraal Wedemeyer zei, dat hij nooit geadviseerd zou hebben om landstrijdkrachten in Korea te ge bruiken. Men had de agressie moe ten straffen met zee- en lucht strijdkrachten. (Van onze correspondent te Parijs) PARIJS. De heer Foster Dul les, op tournee in Europa om be sprekingen te voeren over een vre desverdrag met Japan, is Zaterdag in Parijs aangekomen. Hij heeft daar meer instemming gevonden voor het NEW YORK. Dr. Theodor Körner, oud-burgemeester van Wenen, zal 21 Juni als president van Oostenrijk beëdigd worden. Amerikaanse standpunt, dan een week geleden, op grond van uitla tingen van Franse diplomaten, werd aangenomen. Waarschijnlijk heeft daartoe de Russische nota. gisteren aan Amerika overhandigd, bijgedra gen. Omringd door de voor Moskou gebruikelijke en voor propaganda bestemde hatelijkheden wordt daar in voorgesteld, communistisch China tot de vredesonderhandelingen uit te nodigen, maar Frankrijk wordt buitengesloten, op grond van het feit. dat het niet behoort tot de on dertekenaars van het wapenstil standsverdrag met Japan. De Franse regering heeft de kwes tie behandeld. Noch communistisch Deelnemen aan een militaire pa rade schijnt in Engeland een be zigheid te zijn. die het uiterste van de menselijke kracht vergt. Van dc 2000 meisjes, leden van vrouwelijke hulpcorpsen, die pa radeerden in dc ..Trooping of the olour", vielen er ten minste tach tig flauw (twee ziet men hier wegdragen door ambulance-sol daten). De mannen bleken ove rigens niet veel beter tegen de vermoeienis opgeivassen. Volgens gravin Mountbattcn van Birma, die de parade afnam, gingen zelfs enige horse guards van hun stokje China, noch Noord-Korea behoren naar haar mening tot de vredescon ferentie te worden uitgenodigd en hierbij kiest Frankrijk de zijde van Amerika tegen Engeland. Daaren tegen maakt Frankrijk bezwaren te gen de mate, waarin Amerika de souverciniteit van Japan zou willen herstellen. Indien, zo zegt men hier. Japan bijvoorbeeld het recht krijgt, zich opnieuw te bewapenen, zal dit ongetwijfeld zijn weerslag hebban op het Duitse probleem. „Erg blij in Holland te zijn" (Eigen berichtgeving) DEN HAAG. In goed geïnformeerde kringen meent men te mogen aannemen, dat de ministerraad zich Maandagmorgen heeft bezig gehouden met de activiteit van de stichting „Door dc Eeuwen Trouw" en van het Bu reau Zuid-Molukken in Den Haag, die zich blükcns de publicaties, welke in deze dagen zijn geschied, bezig houden met acties, welke met onwet tige middelen gevoerd worden tegen een buitenlandse mogendheid. In of ficieuze kringen gaf men te kennen, dat de ministeries van'Binnenlandse Zaken en van Justitie zich met deze kwestie in de komende dagen Inten sief zullen gaan bemoeien. In politieke kringen wekt het verbazing, dat de regering zich blijkbaar eerst thans, nu tengevolge van het uiteenval len van de eenheid op het rechter oppositie-front dc deksel van deze doos van Pandora is opgelicht, met deze hoogst onverkwikkelijke zaak gaat bezig houden. pen en doordat vele avonturiers, die de betekenis van hun handelingen niet voldoende beseften en die ei genlijk een groot welbehagen schep ten in het gewicht dat hun hande lingen hun verleende. 2ich in deze zaken bijzonder loslippig toonden, waren al deze machinaties vrijwel een publiek geheim. Het was bekend, dat reeds ge ruime tijd een onderzoek gaande was tegen de Nederlandse consulaire ambtenaar Mijnen Pot, de man, die al gauw was ontmaskerd als degene die van zijn positie misbruik had gemaakt door het verstrekken van een nieuw paspoort op valse naam aan Raymond Westerling, toen deze zich met een afgelopen paspoort in België bevond. Er zijn door deze organisaties, die thans in opspraak zijn gekomen, dóór het uiteenvallen van het op positie-front, niet in de laatste plaats omdat men tenslotte zijn toe vlucht ging nemen tot zulke midde len. dat de eenheid niet meer te bewaren viel middelen aangewend, die alle redelijke grenzen verre en verre overschreden. Ambtenaren werden er toe overgehaald hun po sitie te misbruiken teneinde de or ganisaties stukken in handen te spe len, waarover zij anders nimmer de beschikking zouden hebben gekre gen. Dit alles kon zich in Den Haag Tal van avonturiers bijzonder loslippig Uit talloze publicaties waarin met name de figuur Westerling op uit zinnige wijze werd geadoreerd, ij reeds ettelijke maanden lang geble ken. dat een aantal buiten-parlemen taire oppositie-groepen alle midde len te baat nam, om van Nederland uit acties te blijven ontwikkelen, die er op gericht waren, in Indonesië, en met name in het gebied van de Zuid-Molukken. een opstandige be weging in leven te houden. Geld werd illegaal of onder voorgewende motieven over onze grenzen naar buiten gebracht om wapenen te ko- afspelen, zonder dat het blijkbaar bij enige regelingsinstantie opkwam, eens terdege in het oog te houden, wat het Bureau Zuid-Molukken, in feite een organisatie van Ambonese stromannen in de handen van uit het lood geslagen Nederlandse op positionele avonturiers, aan activi teiten ontwikkelde. Thans hebben de avonturiers het blijkbaar te ver gedreven en is hun tenslotte de steun ontvallen van velen, die hen tot nu toe steeds op de handen heb ben gedragen, van velen, die er toe I hebben bijgedragen, dat enorme I sommen gelds naar deze illegaal v/erkende stichtingen en bureau's zijn gevloeid uit de zakken van on tevreden (gemaakte en gehouden) burgers. Zie verder pag. 3 (Van onze speciale verslaggever) HOEK VAN HOLLAND. Miss Margaret Truman, enige dochter van dc Amerikaanse president, kwam vanmorgen met de „Arnhem" van dc Harwich-lijn in Hoek van Holland aan. De Amerikaanse am bassadeur mr. Scldcn Chapin, ver welkomde haar aan boord van het schip, dat zy om acht uur. ruim twee uur na de aankomst verliet. Het ontbyt gebruikte zü in haar luxe-hut, waar tevens de gezagvoer der van de „Arnhem" werd ontbo den om bedankt te worden voor dc goede zorgen. Het bataljon verslaggevers, foto graven en filmoperateurs, dat enkele uren lang onverpoosd storm had gelopen op de ondoordringbare af zetting van marechaussee en scheep vaartmaatschappij. die pas enkele minuten, voor haar ontscheping op mysterieuze wijze werd opgeheven, kreeg ongeveer 70 seconden tijd om haar tussen loopplank en gereed staande ambassade-auto te ontmoe ten. Margaret Truman dan, die over een eenvoudige japon een bontcape droeg en op het hoofd een blauw hoedje had. met hetzelfde witte stippelpatroon als haar handschoe nen, vertelde in het voorbijgaan, dat ze erg blij was in Holland te zijn. „Vader heeft me zoveel over uw land verteld", zei ze terwijl ze in Op pagina 2 staat een belangrijke medede ling voor U. Bliksem in antenne, radio vernield (Van onze correspondent) GOOR Terwijl de familie K. te Enschede uit was is de bliksem op de radio-antenne geslagen. Het toestel werd vernield en de vitrage en overgordijnen verbrandden. Wonderlijk genoeg bleef de brand daartoe beperkt. TENDENTIEUS EN HALF WAAR... Geen aankoop van wapenen en geen direct contact met Westerling EINDHOVEN. „Tendentieus en met halve waarheden doorspekt". Zo kwalificeerde de heer H. Coenradi van de stichting „Door de Ecuwen Trouw", de eerste publicaties over de mociiykhedcn van deze stichting en het Bureau van de „Republiek der Zuid Molukkcn". Wat het gebruikmaken van de diensten van de Belgische oud-SS-man Sweerts betreft, deelde dc heer Coenradi mede, dat het hierby niet ging om vervoer of aankoop van wapenen, maar alleen om het tot stand brengen en herstellen van dc ver bindingen van dc Ambonezen in Nederland met de op Ccram aanwezige leden van de „Republiek Zuid Molukkcn". Het oprichten van een radio zender zou alleen ten doel hebben gehad, dc wereld begrip tc vragen voor de „vryhcidsstryd" der Ambonezen. Over de verhouding met Wester ling zei de heer Coenradi, dat alleen Sweerts contact met hem had ge had en niet de stichting noch het bureau Zuid Molukken. Het door 't Bureau Zuid Molukken gebruikte geld dat door de stichting is ge fourneerd bedraagt inderdaad 357 000 gulden. Dit is niet wegge smeten, maar volgens het accoun tantsrapport besteed aan instand houding van het bureau (twintig man), aan salarissen van het per soneel, huur, inventaris, reizen door Ambonezen, de reis van een verte genwoordiger van de „Republiek" naar Lake Success, verblijfstoelagen aan Ambonezen en werkzaamheden voor de Zuid Molukken. Het hoogste bedrag daarvan is be steed voor een Rode Kruisvliegtuig, dat verleden jaar voedsel en medi camenten van Gcnève naar Ambon heeft vervoerd. Voorts zijn van dit bedrag de reis en de activiteiten van de heer Hazelhoff Roelfzema be taald Het was de heer Coenradi naar hij zei een groot raadsel hoe men kon spreken van een tekort van 38 000 gulden bij de stichting ..Door de Eeuwen Trouw". Inderdaad was er een schuld van dit bedrag, maar er was aan liquide middelen nog 10 000 en verder bevinden zich nog grote bedragen in de door de accountants gecontroleerde afde- lingskassen, terwijl in de zilveren lepeltjes-actie een bedrag van f 50.000 is gestoken. de aulo „plaats nam Een Amerikaans, detective maakfe sriel 'een éind aan deze overtreding van het protocol. Weg was dc stoet. Naar Den Hang, waar de presidents-dochter even ten huize van de ambassadeur zou ver toeven alvorens naar Amsterdam tc vertrekken, waar de burgemeester haar zou ontvangen. We vernamen dat dit bezoek toch minder het privé-karakter draagt dat. er oorspronkelijk aan gegeven scheen te zijn. Miss Truman bereist Europa als een soort goodwill-am- bassadrice, zoals de moderne tradi tie dit noemt. Na Engeland kwam Nederland aan de beurt, met o.a. een ontvangst ten paleize. Over en kele dagen vertrekt Margaret Tru man naar België en ook Frankrijk en Italië staan op het reisprogram ma. In haar gezelschap bevonden zich twee secretaressen cn twee heren van de geheime dienst, die op Ne derlandse bodem nog assistentie kre gen van Nederlandse rechercheurs. Volgens haar paspoort is Miss Tru man op 17 Februari 1924 in de stad Independence (Missouri) geboren. Ze heeft voorts donkerblond haar en groene ogen en meet 5 voet, 4 inches. Het enige bijzondere aan dit paspoort is dat het werd getekend door Dean Acheson en de opmer king bevat: ze is dc dochter van de President der Verenigde Staten Wie het document vindt, kan het terug bezorgen bij H. S. Truman, adres: 1651 Pennsylvania Avenue, Washing ton. Dit is het schamel resultaat van de (tweede) „Battle of (the) Arn hem". waar de Nederlandse cn een deel van dc buitenlandse pers door on-soepele houding van autoriteiten „met zovelen zo weinig bereikten voor zoyclen". Italiaanse verkiezingen (Bijzondere correspondent) ROME. De tweede ronde van de Italiaanse gemeente- en pro- yinclale raadsverkiezingen bracht meer dan 6 000.000 kiezers naar de stembus. Vanochtend pas kwamen de eerste uitslagen binnen. Zij to nen aan, dat de anti-communisti sche coalitie (Christen-democraten, liberalen, republikeinen en so ciaal-democraten) een kleine voorsprong op het communisti sche blod heeft. Maar de uiterste linkerzijde behoudt haar burchten in Noord-Middcn-Italie, onderan- dere in Reggio, Emillia, Spezzia, Piza, Livorno en Florence. Enkele buien Weersverwachting geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond: Wisselende bewolking en en kele buien Matige tot krachti ge Zuid-Westelijke tot Weste lijke wind. Iets koeler. 13 Juni Zon op 4u 20 m onder 21 u m. maan op 13 u 25 m on der 1 u 02 m. 11e Jaargang, no. 135 Dinsdag 12 Juni 1957 Opgericht door de Stichting „Het Parool' - Giro 510330 TTitrrQ*roN V T)0 Ni'oimro Pot-c Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 Bank. Rottcrdamsche Bank - Postbus 9 - Abonnements- Uitgave. IN.V De INieilWe rerS Redactie cn Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort prijs 40 cent p. w. of 5.1o p. kw. Losse nummers 9 cent HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1