West-Berlijn in greep van nieuwe „kleine blokkade' DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Meteor neergestort bij demonstratie Neo-fascisme groeit Nog geen plannen voor baby-luchtbrug Toch Duits leger voor Westerse defensie? Marathonzitting in Brits Lagerhuis Kapitein-vlieger G. Deibei omgekomen Wedemeyer wenst stalen ring om Rusland Man doodt zijn vriendin jNieuwe A-bom 5 x sterker ALSOF ER GEEN VERSOBERING IS Praagse spion gearresteerd Bliksem vernielt kerktoren Italiaanse verkiezingen Minder stemmen, toch winst voor democraten ROME. Dc democratische par tijen waren Dinsdagavond verzekerd van een beslissende overwinning op de communisten in vele Italiaanse steden, waar in het afgelopen week einde plaatselijke verkiczineen ge houden zijn. Hoewel de Christen democraten en de met hen verbon den partijen de communisten en hun socialistische bondgenoten uit tien tallen gemeenteraden, die zij sedert 1946 in 30 provincies beheersten, verdreven hebben, heeft het com munistische blok niets van zijn stemkracht verloren. In 26 provinciale hoofdsteden, is het aantal stemmen op de com munisten uitgebracht vergeleken met 1948 toegenomen van 709.000 tot on geveer 734000. Daarentegen is uit deze niet-officiële berekening geble ken. dat het anti-communistische verbond, dat in 1948 1.020.000 stem men behaalde, er dit jaar slechts 776.000 heeft gekregen. Dit stemver lies wordt vooral geweten aan de schrikbarende stijging van het op de neo-fascistische partü (MSI) uitge brachte aantal stemmen. In 1948 be haalden de neo-fascisten slechts 32000 stemmen in 26 provinciale hoofdsteden. Dit cijfer is thans ge stegen tot ongeveer 105.000. In de steden Florence en Turijn, die voorheen een overwegend com munistisch bestuur hadden, zijn de rollen thans omgekeerd. In andere belangrijke provinciale hoofdsteden heeft de socialistisch- communistische coalitie zich gehand haafd. zoals in Livorno, Pescara, Tarente,. Brindisi Modena, Reggio Emilia, La Spezia en Parma. Tevëns werden in het afgelopen weekend gestemd voor 30 provin ciale raden. Dit is de eerste maal dat voor deze raden is gestemd, zo dat een vergelijking niet mogelijk is. De ..Westers, democratische par tijen" behaalden ongeveer 51.6 pro cent van het aantal stemmen, het communistische blok ongeveer 38.5 procent, de neo-fascisten 4.3 procent. (Bijzondere correspondentie) BERLIJN. De nieuwe moeilijkheden, die door de Russen in Berlyn opgeworpen zijn, zijn nog niet opgelost. Het is nu mogelijk, dat indien de Sowjet-Unie het geven van doorvoer- vergunningen voor de uitvoer van West-Berlynse goederen naar West-Dfntsland blijft weigeren, de geallieerden een uitvoerstop voor belangrijke West-Duitse leveringen aan de Russische zone zullen uitvaardigen. De gevolmachtigde van de Bondsrepubliek in Berlijn, Vockel, heeft namelijk bekend gemaakt, dat de on derhandelingen over een nieuwe interzonale handelsovereen komst zullen worden stopgezet, tot de Sowjet-Unie een einde heeft gemaakt aan de nieuwe chicanes. Ass. Press meldt nog, dat Ook moeilijkheden in Wenen De Russen willen goederen, be stemd voor West-Duitsland, slechts doorlaten wanneer een bewijs van oorsprong kan worden ge toond. De Berlijnse Senaat kreeg gisteren opdracht van dc Westerse geallieerde commandanten niet aan de Russische eis gevolg te geven. De nieuwe moeilijkheden voor de West- Berlijnse export vallen samen met het optreden van de Russische controle-ambtenaren in Wenen, waar Dinsdag negen Amerikaanse aanvragen voor doorrexsvergunnin- gen tegen elke verwachting in wer den afgewezen. Slechts de aanvra gen van 2 personen werden goed gekeurd. Tot dusver kon echter niet worden vastgesteld, of de wei gering der Russische autoriteiten op een misverstand berust of een represaille is voor de uitwijzing van de Sowjetrussische repatriërings missie uit Salzburg tijdens het af gelopen weekeind. Verzet van bevolking tegen levering militaire bijdrage slinkt sterk (Bijzondere correspondentie) FRANKFORT. Officiële Amerikaanse instanties in West-Duitsland *ljn van oordeel, dat de houding der bevolking ten aanzien van een bij drage van de bondsrepubliek tot de West-Europese defensie de laatste maanden merkbaar is gewijzigd. Amerikaanse persberichten, volgens welke de geallieerden en Duitse militaire deskundigen het eens zouden zijn ge worden over een Duits leger, dat toegerust zou worden met twaalf divisies artillerie, pantserwagens, een luchtwapen van 600 vliegtuigen en een viool voor de beveiliging van de kust, worden officieel echter bevestigd noch tegengesproken. Volgens deze berichten zou een eventueel Duits leger op voorstel der deskundigen voorlopig slechts uit vrijwilligers bestaan. De moge lijkheid van een later in te voe ren dienstplicht zou echter niet uit gesloten zijn. De Amerikaanse Hoge Commissa ris in West-Duitsland. die thans in Washington vertoeft, zal het depar tement van Buitenlandse Zaken rap port uitbrengen over de voortgang der Duits-geallieerde onderhandelin gen over een vredesverdrag en over het resultaat van de voorbesprekin gen over een eventuele bijdrage van West-Duitsland aan de verdediging van West-Europa. Edam" en Austin op Honoloeloe DEN HAAG. De KLM Sky- master ..Edam" is Dinsdag op Hono loeloe aangekomen met aan boord de Austin A 40. die op wereldreis is. Het bijzondere van deze vlucht was dat de „Edam" op Honoloeloe arriveerde nog voordat het toestel van het eiland Wake naar Hono loeloe was vertrokken. Dat kon om dat tijdens de vlucht van Wake naar Honoloeloe de internationale datum- lijn werd gepasseerd. Zo kon het ook gebeuren, dat gezagvoerder J. Bak, die 11 Juni jarig was, op Wake zijn verjaardag vierde en op Hono loeloe nogmaals, al was het toen dan een dag later, maar nog wel 11 Junk Inmiddels zijn vliegtuig en auto de Grote Oceaan al weer overge stoken, in Los Angeles aangekomen en vandaar vertrokken. Congresleden komen een kijkje nemen DEN HAAG. Dinsdag ver toefden zes leden van het Ameri kaanse Congres in ons land om zich op de hoogte te stellen van de opbouw in ons land na de bevrij ding. Deze zes behoren bij een groep van achttien Congresleden, die 8 Juni uit Washington naar Europa vertrok. In Parijs sprak het gehele gezelschap o.a. met ge neraal Eisenhower. Daarna werden kleinere groepen gevormd, die naar Engeland, Noorwegen, België, Noord-Italië en Nederland zouden gaan. De in Nederland gearriveer de leden namen Dinsdagmiddag de havenwerken van Rotterdam in ogenschouw. WASHINGTON. De Ameri kaanse luchtmacht heeft medege deeld. dat sabotage niet de oorzaak 1» van het neerstorten der acht straaljagers Vrijdag j.l. boven In diana. De ramp was te wijten aan ijsvorming op de motoren als ge volg van bijzondere atmosferische omstandigheden, aldus de medede ling. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De gehele Ne derlandse politie zocht Dinsdag naar de 39-jarige Pool Jan Dukalsky, die ervan wordt verdacht in de nacht van Maandag op Dinsdag zyn 27- jarige vriendin mej. M. M. om het leven te hebben gebracht. De vrouw werd Dinsdagmiddag om twee uur zwaar gewond In haar woning aan getroffen. Een vloerkleed was over haar heen gelegd. Zonder dat zij kon worden verhoord is zjj over leden. De Pool. die enkele maanden ge leden als genezen uit een zenuwin richting was ontslagen, werd Dins dagavond door de politie in uitge putte toestand aangetroffen aan de spoorbaan Delft—Schiedam. Hij is naar een ziekenhuis vervoerd. In middels heeft hij een bekentenis afgelegd. LONDEN De Londense politie heeft onthuld .dat juwelendieven gis teren behalve de kokarde van ad miraal Lord Nelson nog meer heb ben buitgemaakt. Bij daglicht bra ken zij namelijk in in de grote win kel van Maple and Company en verdwenen met juwelen ter waarde van 3000 pond. woordvoerder van de Amerikaanse Hoge Commissaris ontkend heeft, dat er plannen bestaan voor een baby-luchtbrug ten einde West-Ber- lijnse goederen naar de West-Duit se markten te brengen. Wel maken particuliere firma's in West-Berlijn thans gebruik van enkele vlieg tuigen. Er leefde geen muis meer WASHINGTON. Op het eiland Eniwetok in de Stille Zuidzee leef de na de laatste atoomproef. die de Amerikanen cr onlangs verrichtten zelfs geen muis meer. En geen won der: Vüf maal groter was de uit werking van deze ontploffing dan die van de eerder tot explosie ge brachte atoombommen. Robert Allen van de New York Post weet over deze proef, die door Senator Brien McMahon. voorzitter van de Congrescommissie voor atoomenergie. ..volkomen geslaagd" is genoemd, nog te melden, dat de gloed zo sterk was. dat waarnemers er tijdelijk door werden verblind, ondanks het feit. dat zij speciale brillen droegen en 25 kilometer van de plaats van ontploffing verwij derd waren. De bom werd van een zeer hoge toren losgelaten, waar van men naderhand geen spóor meer vond. Toch konden de ge leerden nog geen drie uur na de explosie op het eiland terugkeren en het tot op enkele honderden meters zonder gevaar naderen. Meisje van 2^ jaar verdwenen AMSTERDAM. In Badhoeve dorp (in de Haarlemmermeer, vlak bij de hoofdstad) nam de heer Pech zijn 2I/4-jarig dochtertje Lam- megje mee naar het land. Het meisje heeft tegen een hooiopper zitten slapen. Om vijf uur was net er nog maar om zes uur was het kind verdwenen. Er werd overal gezocht, de politie assisteerde met een speurhond, maar zonder resul taat. Men vreest, dat het kind, na dat het wakker is geworden, weg gelopen is. De mogelijkheid wordt ook onder ogen gezien, dat iemand het kind heeft meegenomen. De kans op een ongeluk wordt gering geacht, omdat de sloten in de om geving droog staan. MAASTRICHT. De gemeen teraad heeft met 24 tegen 9 stem men André Rieu voor de tijd van vijf jaar op arbeidscontract be noemd tot dirigent van het Mans- trichtsch Stedelijk Orkest. ,,'t Is lastig hoor, als je mooi bent", zuchtte Hedy Lamarr uit New York nog geen maand geleden. Maar nu is ze weer in de wolken, want ze is juist getrouwd met Ernest Stauffer, een nachtclubeigenaar uit Mexico. Meneer Stauffer, die hier zo innig naar zijn vrouw kijkt, is haar vier de echtgenoot. Hedy is zó met hem ingenomen, dat ze plechtig en open lijk heeft verklaard haar hele leven aan hem te zullen wijden. Voor de mensen die graag alles weten: Hedy heeft bekend 35 jaar te zijn; op perrechter Stanley Mosk heeft ze bij hem thuis getrouwd en hun wit tebroodsweken gaan ze in Californiè doorbrengen. Ouders gearresteerd na dood van zoon TERNEUZEN. Vorige week overleed te St. Janssteen de 17- jarige Johannes de M. Het stoffe lijk overschot vertoonde sporen van geweldpleging, zodat sectie werd verricht en een nader onder zoek ingesteld. Zondag werden de ouders door de rijkspolitie gear resteerd en Maandag aan de offi cier van justitie te Middelburg voorgeleid. Dezelfde dag stelde het Middelburgse parket een ondei- zoek in de woning van de familie De M. in. Men acht het niet uitge sloten, dat onenigheid in het ge zin aanleiding is geweest tot een familiedrama. Veel, dat tot de gouden tra dities" van En geland behoort, moge ten offer gevallen zijn aan de door de om standigheden dringend gebo den versobering maar de ..Royal Ascot behoort daar niet toe. Slechts een oorlog is in staat de Britten te be- U'epen af te zien van dit jaarlijks terugkerende festijn, waaraan de beste vol bloeds van West- Europa en op hun fraaist uit gedoste dames van koninklijke en adellijke bloede fleur ver lenen. De koning zelf, herstellend van een longontste king, kon er dit maal niet u an deelnemen, maar de koningin, de beide prinsessen en de hertog en de hertogin van Gloucester lieten er zich in statie- karossen heen rijden. Ook de „kleine man" liet geen verstek gaan, want al voor een gulden kon hij een beste plaats krijgen: dat hoort geheel in het beeld van de Engelse democratie. De foto boven toont de aankomst van de koningin, prinsesEliza beth en dc hertogen van Gloucester en van Beaufort. Onder: een dame uit de Londense society, gekleed in een zalmkleurige japon, met kleine noppen en een kruis over het patroon; een breed ge rande strooien hoed voltooit het smaakvolle geheel. Voor de heren was de mode natuurlijk onveranderd gebleven: chaquette, streepjesbroek en grijze hoge hoed. VJ ..Honorable gentlemenin slaap en op sloffen in Westminster LONDEN. Het Lagerhuis heeft Maandagnacht en Dinsdag tüdens de arlikelgewyze behandeling van de begroting een nieuwe nachtzitting gehouden. De zitting begon Maandagmiddag om half drie en eindigde Dinsdagavond om 10 uur 17. Dat is byna 32 uur. Het was de langste zitting sinds 23 Juli 1936. Toen zat het Huis goed 3» uur. Het record van 41)4 uur is nog steeds de zitting van 31 Januari 1881. toen een dwang- maatregelenwct tegen de woelingen in Ierland aan dc orde was. er dus ontbijten en voor de kap salon was op Dinsdagochtend een Wanneer een zitting langer duurt dan 24 uur. vervalt automatisch de zitting van de volgende dag. Of ficieel was het gisteren dus nog steeds ..Maandag" in het Lagerhuis en er was ook geen vragenuur. Tij dens de zitting vonden 24 stemmin gen plaats en het aantal leden, dat stemde, daalde nooit beneden de 555. Men is nu gevorderd tot het 24ste amendement op art. 32. In totaal heeft de begrotingswet 38 ar tikelen. Deze lange zittingen zijn een mid del van de regering om het Huis te dwingen haar programma in dit geval de artikclgewijze behan deling van de begroting binnen het voorgenomen aantal dagen af te werken. Een tijdslimiet voor dc de batten zelf is er bij deze finan ciële kwesties niet. Dus als men niet voldoende opschiet is het enige, wat er op zit. dat de leden niet naar Huis mogen- Men zou natuurlijk ook het aan tal dagen, dat voor de behandeling is uitgetrokken, kunnen vergroten, zeker in dit parlement, waar eigen lijk maar zo weinig werkelijke nieuwe wetgeving op het program ma staat en formeel heeft men nog tot 10 Augustus de tijd. De regering heeft dit echter niet gedaan en zo vertoonde het paleis van Westmin ster weer eens het schouwspel van ..honorable gentlemen", die lang zaam maar zeker in slaap sukkelden an van ..honorable gentlemen" met sloffen aan. Men pleegt na zo'n nacht het aanbreken van de nieuwe dag te aanschouwen van het terras aan de Theems af. De buffetten en cafetaria's blijven open. Men kan Westers cadeau voor Tito: 500 millioen LONDEN De onderhandelingen die te Londen tussen Amerika. En geland en Frankrijk zijn gevoerd over het verlenen van hulp aan Joego-Slavië, hebben tot overeen stemming geleid. Naar verwachting zal zeer binnenkort worden bekend gemaakt, dat de drie landen bereid zijn tezamen een bedrag van 500 millioen gulden te schenken, als bij drage tot de stabilisatie van de eco nomie van Joego-Slavië. lange queue. TRAGISCH SLOT VAN LEGERDAG GRONINGEN. Tüdcns de Legcrdag op een tentoonstelling te Uithuizen gaven vier Mcteor-straaljagcrs een demonstratie, toen een van dc toestellen naar beneden schoot en in de gracht van een boerderij verdween. De piloot werd tijdens de val weggeslingerd; zijn stoffelijke resten werden later op dc avond in een tarwe-akker gevonden De omgekomen vlieger is de kapitcin-vlicger-waarnemer G. Dcibcl, vóór de oorlog eerste elftalspeler van de Haagse voetbalvereniging „Quick". Hij was drager van dc Militaire Willemsorde. Het publiek, dat op de tentoon- stellingstribunc de evoluties van de vier in Leeuwarden gestationneerde Meteor's volgde, hoorde een doffe knal en even later zag men slechts drie van dc vier vliegtuigen in dc lucht. De verbindingsdienst van de L.S.K., die nóg kort tevoren de instructies had opgevangen voor het- uitvoeren van een looping, kon geen verbinding meer met het toestel krijgen. Op hetzelfde ogenblik zag het per soneel van de verbindingsdienst een vliegtuig in razende vaart omlaag komen. Na de bomen geraakt te hebben stortte het toestel in de gracht voor de boerderij Ottoma, bewoond door de heer K. Dooren- bos. Voor 't huis stonden de dochter en de schoonzoon van de heer Doo- renbos. Zij ontsnapten ternauwer nood aan de dood want vlak voor hen stortte het toestel neer. Enkele ruiten van de boerderij sprongen door de enorme luchtdruk. De ver slagenheid op het tentoonstellings terrein was algemeen. Kapitein Deibei was gestation- neerd op dc vliegbasis Leeuwarden en trad daar op als hoofd lucht vaartzaken en waarnemend basis- commandant Hij woonde te 's-Gra- venhage, was 35 jaar en gehuwd. In Januari maakte hij met een Meteor op de weg tussen Zutphen en Deventer nog een geslaagde noodlanding. Kapitein-vlieger Deibei heeft zich als jachtvlieger zeer onderscheiden in de oorlog tegen Japan, waarvoor hem de M.W.O. is toegekend. Hij was na de oorlog commandant van een jachtesquadron op dc vliegbasis Padang. Na zijn terugkeer in Neder land kreeg hij op de jachtvlieg- school Twenthe een opleiding op straaljagers. Verband met verdwijning van Britse diplomaten? PARIJS. Dc Franse contra- spionnagedienst heeft Carl Strauss gearresteerd, een in Engeland ge naturaliseerde Tsjecho-Slowaak. In Maart verscheen Strauss voor een Britse commissie, belast met het ontnemen van het burgerschap. Sir Hartley Shawcross. toen pro cureur-generaal. verklaarde, dat de Tsjecho-Slowaakse regering via Strauss microfilms ontving Nadien heeft Strauss Engeland verlaten; hij vertrok naar Frankrijk. In Pa- rijse bladen zoekt men verband tussen het verdwijnen der twee Britse diplomaten en dc arrestatie. „In Korea is voor Verenigde Naties geen overwinning te behalen WASHINGTON. Verbreking van dc, diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-Unie en haar bondgenoten en het leggen van een volledige economische blokkade om het communistische imperium zjjn gisteren voorgesteld door generaal Wedemeyer. een van Amerika's invloedrijkste militairen. Hij wenste dit voorstel beschouwd te zien als alternatief voor voortzetting van dc strijd in Korea. Koning George moet lange rust nemen LONDEN. Koning George van Engeland heeft van zijn artsen te horen 'gekregen, dat voor hem een „langdurige herstelperiode" gebod.en is. F.en bulletin, dat dit advies ver meldt. werd gisteravond op het Buckinghampaleis gepubliceerd. Het droeg de ondertekening van de vier geneesheren van de 55-jarige koning. De gezondheid van koning Geor ge VI laat reeds geruime tijd to wensen over. Verleden week zag de Wedemeyer vertelde de Senaats commissies, welke het ontslag van MacArthur ondèrzoeken. dat een volledige economische blokkade van het gehele communistische gebied nog verwezenlijkt kan worden in dien de troepen der Ver Naties on middellijk uit Korea worden terug getrokken. Hij brak een lans voor vestiging van een ring van Amerikaanse luchtbases rond Rusland en ver klaarde: „Wij hebben een fout ge maakt door Korea met onze grond strijdkrachten binnen te trekken. Ik voorzie geen beslissende overwin ning in Korea. Naar mijn mening Iels warmer Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdag- jj? avond: S Over het algemeen veel be- wolking en morgen overdag 2= kans op enkele regen- of on- weersbuien. Matige tot vrij g I krachtige wind tussen Zuid en g Zuidwest. Iets hogere tempera- turen. 1 14 Juni Zon op 4 u 20 m onder p 21 u m: maan op 14 u 46 m on- 3 der 1 u 12 m. is Korea strategisch niet belangrijk voor onze toekomstige veiligheid en welzijn en ik ben niet van gevoe len, dat wij inspanningen, levens en materialen moeten gieten in een gebied dat niet belangrijk is". Na huiselijke twist Vrouw beschuldigt man van misdaden AMSTERDAM Een huiselijke twist in een Amsterdams gezin heeft er toe geleid, dat twee misdrijven tot opheldering zijn gekomen. Na een hooglopende ruzie met haarman verscheen een vrouw op het hoofd bureau van politie, die bekende de hand te hebben gehad in een be roving. die in 1948 geschiedde Zij diende toen als lokvogel en troonde een man mee naar de omgeving van haar woning, waar haar echtvriend het slachtoffer een klap toediende met een met tin verzwaard stuk rij wielband. Samen bestalen zij de buiten westen geslagene van 84 - De echtgenoot werd gearresteerd en legde een bekentenis af. Hij vertel de bovendien in zijn eigen woning brand te hebben gesticht, waarna hij van de verzekering een bedrag van 200,incasseerde. koning zich genoodzaakt al zijn openbare verplichtingen voor de tijd van een maand af te zeggen. De ge ruchten nemen nu toe. dat dc ko ning wellicht zal aftred-en ten gun ste van zijn dochter prinses Eliza beth. Uit officiële kringen is echter geen enkele aanwijzing te krijgen, dat koning George mogelijk zal be sluiten te abdiceren. LEEUWARDEN Tijdens een hevig onweer, dat Dinsdagmiddag omstreeks 12 uur boven Zuidoost- Friesland woedde is de bliksem in de ongeveer twintig meter hoge to ren van de N.H. kerk te Jubbega geslagen. De vlammen sloegen er al spoedig uit. De brandweren van Jubbega en Heerenveen hebben de kerk behouden. De toren, die veel houtwerk bevatte is geheel uitge brand. 11e Jaargang, no. 136 Woensdag 13 Juni 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 TTitrrav*»- IV V Dp Nioimrp Pprc Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 - Abonnements- Uitgave. i\.V JJe iSieUWC rer» Redactie en Admjnttiatte: Snouckaertlaan 7. Amersfoort prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1