Nederland is nieuwe brug rijk die vannacht wordt afgebroken Benelux gunstig voor onze tuinbouwexport Nood van Ambon misbruikt voor politiek avontuur Weg met de fotografen riep de koning Geen krankzinnigheid hij Waterstaat maar een oefening van de genie-school Zeer moeilijk punt gekozen Genie werkt bij maanlicht Onaangenaam wantrouwen KIESPIJN? Gewetensvraag K Minister Mansholt zit op rozen in Eerste Kamer Woensdag 13 Juni 1951 S ~N (Advertentie l. M.) (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT. Juicht, automobilisten: Nederland is vandaag een nieuwe brug over een der grote rivieren rijker geworden! Verbaast U, Neder landse mannen-van-de-weg: de brug is in vier dagen en één nacht gebouwd. En ween bitte re tranen, gij Nederlandse chauffeurs: de brug wordt van nacht weer afgebroken. Is er dan een waterstaatsingenieur krankzinnig geworden? Geluk kig niet. Om u uit de droom te helpen: het schoolbataljon van de genieschool heeft deze brug gebouwd bij wijze van oefe ning. Als u er nog iets van wilt zien, moet u er gauw bij we zen: even ten Zuiden van Maas tricht ligt zij over de Maas en over het kanaal naar Luik, tus sen Gronsveld en Slavante, aan de voet van de St. Pietersberg. En voor deze brug waren 25.000 onderdelen nodig! Eon brug slaan in zó korte tijd lijkt een geweldige prestatie. Dat is het ook. Maar de Maastrichtenaren trekken er toch een beetje hun neus voor op. „De Amerikanen deden het in twee dagen", zeggen zij. En zij kunnen er van meepraten, want de Septemberdagen van '44 liggen hun nog vers in het geheugen Maar dat is toch niet helemaal eerlijk. In de eerste plaats is dit een oefening met soldaten en onderofficieren, die slechts een theoretische opleiding hebben gehad. En in de tweede plaats heeft majoor L. C. Dijkstra, die de leiding bij deze „brugslag" heeft, een bijzonder moeilijk punt uitgekozen. „Een echt lekker be roerd punt." zei hij openhartig, toen wij hem gisteren in zijn commando post opzochten. En in de derde plaats gaat het in vredestijd bij het leger altijd nog wel iets anders toe dan in oorlogstijd. Dacht u, dat die Amerikanen er zich zorgen over gemaakt zouden hebben, wanneer een onhandige G. I. bij zo'n karwei een hamer uit zijn handen had laten glippen? Maar omdat de hamers, die hier gebruikt worden, uiteindelijk betaald worden door de Nederlandse belastingbeta ler. wordt in elk geval, waarin een stukje materiaal verloren gaat. pro ces verbaal opgemaakt. Dat brengt óók de nodige rompslomp (en tijd verlies) mede. RESPECTABELE LENGTE Een echt lekker beroerd punt jawel! Want de Maas alleen is van genie-standpunt gezien zo moeilijk nog niet eens. Maar op de linkeroever strekt zich een uiter waard (je) uit en direct daarop vol gen de dijk van het kanaal naar Luik en het kanaal zelf. En tien meter verder rijst de mergelwand van de St. Pietersberg loodrecht EEN detachement van de genieschool uit Soesterbcrg ter sterkte van 350 man heeft ten zuiden van Maastricht een Bailey-brug over de Maas en het kanaal naar Luik geslagen, die geschikt is voor lasten van 24 ton. Een van de bruggedcclten wordt hier op de-oever van de rivier opgetrokken. Op de achtergrond ziet men de St. Pietersberg. omhoog. Bijzonder veel moeilijk heden veroorzaakte dat stukje over de uiterwaard. Daar moesten twee gijiers komen en dit stuk van de rug helt over een lengte van bijna 40 meter. De Bailey-pontonbrug over de Maas is 119 meter lang en de vaste Baileybrug over het kanaal 33'2 meter. Samen een respectabele lengte. Dat de jongens van de genie dat in vier dagen en één nacht heb ben klaar gespeeld verdient alle hulde Maar ze hadden er ook ple zier in. Als nuchtere burgerman staat u een beetje gek te kijken, wanneer daar een troep soldaten in het zweet huns aanschijns bezig is met vlotjes zware onderdelen over het kanaal te zetten terwijl 100 meter verder een brug ligt. Ja, maar die brug wordt verondersteld opgeblazen te zijn. Er zijn nog meer veronderstel lingen. Bv., dat vijand voortdurend waarnemingen doet. Vandaar de ca- mouflageploegen en vandaar ook de „schijnbrug" even stroomopwaarts (een wankel bouwwerkje van tou wen en plankjes) en de „schijnvlot- ten" en de „dummy-tanks". Wanneer een stoet auto's over de brug zal zijn getrokken dat mo ment moet de soldaten en officieren wel de grootste voldoening geven! zal de brug worden „ingeneveld". Dan zal er een. gelukkig niet erg vijandelijk, vliegtuig boven Slavan te cirkelen om foto's te nemen. En de mannen van majoor Dijkstra zul len er zich bijzonder over verheu gen. wanneer op die plaatjes van de brug niets is te zien. Hoge ambtenaren in Belgrado in arrest BELGRADO Twee hoge func tionarissen van het ministerie van Buitenlandse handel zijn gearres teerd onder beschuldiging van het verstrekken van economische inlich tingen aan de Kominformlanden. De een is de waarnemend minister van Buitenlandse Handel Voja Srentic, de naam van de ander is niet be kend geworden. Door hun toedoen zou de Kominform geheel op de hoogte zijn van Tito's onderhande lingen met het Westen over econo mische hulpverlening. Districts-telefoongidsen eind 1952 ingevoerd DEN HAAG. In zijn memorie van antwoord over de P.T.T.-be- groting 1951 aan de Eerste Kamer heeft minister Wemmers medege deeld, dat tegen het einde van 1952 de districts-telefoongidsen zullen zijn ingevoerd, waardoor de inter- locale telefoongids kan vervallen. Deze uitgave is economisch niet verantwoord. Van de#totaal 500.000 op het telefoonnet aangeslotenen zijn 60.000 op de interlocale gids geabonneerd. De districtsgidsen worden de abonné's kosteloos uit gereikt, evenals in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag de plaat selijke gidsen. y Duizenden Maastrichtenaren kwa men Maandagavond kijken naar de bouw van de Baileybrug over de Maas. want toen werkte de genie bij het schijnsel van felle lichten. „Gebeurt dat in oorlogstijd dan ook?", vroegen wij kapitein Van Westenbrugge Inderdaad, maar dit kan alleen, wanneer men zelf over een behoorlijk overwicht in de lucht beschikt. Wist u. dat de Amerikanen in 1944 's nachts de bruggenbouw over het Albertkanaal met felle schijnwerpers verlichtten7 Die wer den op het lage wolkendek gericht, waardoor er kunstmatig maanlicht ontstond. De Luftwaffe bleef wel uit de buurt. ZOEKLICHT OP ANGLO-AMERIKAANSE tegen stellingen. voortvloeiend uit een zekere nervositeit aan Britse zfjde. die ongetwijfeld te wijten is aan de moeilijke positie, waarin Engeland sinds de oorlog is ge raakt. en de dikwijls weinig doel bewuste politiek van Amerikaanse kant. zijn in hoge mate verant woordelijk voor het veel te lang zame tempo, waarin het Atlantische ciefensiestelsel wordt opgebouwd Maandenlang heeft men bii voor beeld zoek gebracht met debatten over de vraag, wie het bevel zou moeten voeren over de Westerse strijdkrachten in de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee Ten slotte legden de Britten zich neer bij de benoeming van de Amerikaanse admiraal Fechteler als opperbevelhebber van de At lantische vloot, zulks in de ver onderstelling. dat aan een van hun landgenoten dan het commando in het Middellandse Zee-gebied zou worden gegeven. De Noordelijke groep van het Atlantisch pact heeft reeds een Britse commandant: ad miraal Patrick Brind. Turkije, met 1 zijn 20 divisies, heeft echter ge weigerd. het bevelhebberschap over de Zuidelijke groep toe te kennen aan sir Brian Robertson, die in het Nabije Oosten nog geen ander halve divis:~ heeft staan. Als ge volg van Amerikaanse druk op Ankara, zeiden de wantrouwende Britten. Generaal Bradley, de Amerikaanse stafchef, is er nu in Londen in geslaagd de bezwaren van de Britten weg te nemen en thans is de benoeming van de Amerikaanse admiraal Carney tot commandant op de Zuidelijke flank van het door generaal Eisenhower bestreken defensiegebied te ver wachten. Daarmede zijn de moei lijkheden echter nog geenszins op gelost. Amerika wil de landstrijd krachten van Turkije en Grieken land. landen, die het in het At lantisch Pact wil opnemen, direct onder Eisenhower stellen. Enge land daarentegen wenst Turkije en Griekenland buiten het pact te houden en hun landstrijdkrachten, als onderdeel van een apart verde digingssysteem, aan admiraal Car ney toe te vertrouwen. Nieuwe, moeizame onderhandelingen en verlies van nog meer kostbare maanden, zullen daarvan het ge volg zijn. Het wordt werkelijk hoog tijd, dat de Amerikanen en Britten hun samenwerking opnieuw schoei en naar het voorbeeld van 1941 1945. toen tussen beide landen volkomen openhartigheid, waarin geen plaats was voor wantrouwen, bestond. Het initiatief daartoe zou van Amerika, als de sterkste part ner, moeten uitgaan. Ned. Vakcentrale acht zich beknot DEN HAAG. De Nederlandse Vakcentrale acht zich beknot in haar ontwikkeling, doordat in het overleg met de Regering alleen N.V.V. KAB. en CNV. worden betrokken. Op deze wijze, aldus zegt het bestuur in een adres aan de Tweede Kamer, stelt de Rege ring deze organisaties in staat steeds meer arbeiders tot zich te trekken Het adres spreekt zelfs van „verkapte organ isatledwang". Wanneer men de E V C. buiten be schouwing laat, zijn er. aldus het adres. 150.000 georganiseerde werk nemers (van de 1.200.000). die niet erkend worden door Regering. Stichting van de Arbeid en Raad van Vakcentralen. (In de drie Uniebonden zijn 883.000 werkne mers georganiseerd). Marshall tevreden terug uit Korea WASHINGTON. De Ameri kaanse minister van Defensie. Mar shall, is gisteren teruggekeerd van wat hij noemde een „zeer succes volle" reis van een week naar het Verre Oosten. Hij heeft met mili taire leiders in Tokio en Korea ge confereerd. Marshall zeide. dat hu het achtste leger van luitenant-ge neraal James van Fleet in uitsteken de vorm had aangetroffen. Waar schijnlijk is het het best geoefende leger, dat we ooit gehad hebben, aldus Marshall. De minister was ook vol lof over de „zeer doeltreffende'" coördinatie in Korea tussen de troe pen der Verenigde Staten en die van hun bondgenoten. De in omloop zijnde geruchten over vredesonder handelingen sprak hij nog eens uit drukkelijk tegen. KARATSJ1. De minister van Buitenlandse Zaken van Pakistan, Zafroellah Khan. heeft Dinsdag ver klaard, dat Pakistan binnen enkele weken een ambassadeur te Peking zal benoemen. DEN HAAG. Aan de heer K. Lekkerkerkcr te Amsterdam is door het ministerie van O.K. en W opgedragen het samenstellen van een beredeneerde ca' ilogus van het werk van Jacob Israel de Haan. Advrrtnvtfp M BUREAU Z.-MOLUKKEN VERONTWAARDIGD: Wijze waarop ..Door de Eeuwen Trouw"zich distancieert ivekt ivrevel DEN HAAG. In kringen van het „Bureau der Zuld-Molukkcn" lieqft men ernstige bedenkingen tegen dc wijze waarop „Door de Ecuwen Trouw" zleh traeht te distanclëren van dc ten behoeve van de Ambonese zaak ontplooide activiteiten, welke het bureau R.M.S. heeft ontwikkeld. Een adviseur van dit bureau gaf ons te kennen, dat de verhoudingen veeleer zo waren, dat door de geweldige financiële verplichtingen welke het bureau R.M.S. ten opzichte van „Door de Eeuwen Trouw" had, het dagelijks bestuur van deze stichting vrijwel alle handelingen van de Am bonese leden van het bureau R.M.S. bepaalde. Vele malen is naar aanlei ding daarvan het dagelijks bestuur van „Door dc Eeuwen Trouw" er op merkzaam gemaakt, dat het niet aanging dat een Nederlandse organisatie tot steun aan Ambon zo volledig tot handelen van dc Ambonezen voor schreef, aldus onze zegsman. Er zijn vele mensen die de Am bonezen hebben geholpen uit diepe begaanheid met het lot van het volk van Ambon. Er zijn er echter ook velen, die de Ambonese zaak weinig diensten hebben bewezen, door van de nood der Ambonezen gebruik te maken, om een vuurtje van agitatie warm te houden tegen de geminachte Nederlandse rege ring en tegen de Indonesische rege ring. Romantische avonturiers heb ben in dit verband dc zaak van Ambon bepaald geen goed gedaan, aldus onze zegsman. Wat betreft de houding van de Nederlandse rege- Advertentie l.M.) MUnbvdi't Kiespiiopoeden. DooJ 45 Cf. ring vernemen wij thans nog, dat Den Haag de Indonesische regering bijna twee weken geleden op de hoogte heeft laten stellen van de pogingen van de Nederlandse Justi tie om klaarheid brengen in de zaak van het valse paspoort dat aan Westerling is uitgereikt, en van de bevindingen van de Nederlandse justitie met betrekking tot de tegen Indonesië gerichte activiteit van het „Bureau Zuid-Molu^cen" en de stichting „Door de Eeuwen Trouw". Een onderzoek bü het „Bureau Zuid-Molukken" heeft echter niet plaats gehad, aldus een zegsman van dit bureau. In de kring van dit bureau en van zijn adviseurs lucht men grote verontwaardiging over de houding van Anti-Revolutionnaire partij leiders. die volkomen op de hoogte zouden zijn geweest van de publi- I IMPORTEUR: A. J. BLOK SCHEVENtNGEH EEN lezeres te Enschede beklaagt zich, in een sierlijk gesteld schrijven over de nukkigheid van haar echtgenoot en verzoekt mij, tot nut van het algemeen, in deze hoek te willen formuleren wat mannen nu eigenlijk in vrouwen op prijs stellen Het is een vererende taak die mij echter plaatst voor een oeverloze problematiek, waarin ik mij nauwelijks fot de enkels durf te wagen. Want alle .mannen, mevrouw, stel len in alle vrouwen iets anders op prijs. Een klein, bevreesd sigaren-' baasje voelt zich veilig, in dc slecht verlichte despotie. waarin zijn Ke nau hem en dc winkel heeft opge sloten De krachtpatser uit het za kenleven. die met opgestroopte mou wen onafgebroken aan z\jn ik-ideaal staat te smeden, zal in ledige uren geen groter genoegen kennen dan ook nog alle zorgjes weg te blazen die in het fondanten voorhoofd van schichtige Plmmy een rimpelt je zou den kunnen krassen. De Westerse intellectueel met de alreeds naar on dergang wijzende mondhoeken, waardeert het zo in Mabel (litt.. dra) dat 2(j hem compleet met alle voetnoten partij biedt, als hij na tafel, onder het nootjes pellen, een van zijn babbeltjes opzet over het wezen van het Niets. En Kobus uit die donkere cÖ^tmat meent: ,Jk heb het getroffen met Mien ze heeft vier koters cn vijf werkhuizen." Het zal mijn geachte briefschrijf ster opvallen, hoe uit dit alles alleen volgt dat er mannen zijn die iets waarderen in vrouwen. Nog honder den variëteiten zouden cr kunnen worden bijgevoegd, een voor- mon niken ongewoon werk. waartoe zij m(j wel niet verplichten zal. Wat dan wèl gedaan? Hoogstens zou ik een paar subjectieve voorkeuren onder ivoorden kunnen brengen, maar hoe weinig tastbaar kan ik dan zelfs zijn! Stel ik bijvoorbeeld dat een vrouw best mooi maa wezen, dan moet ik er onmiddellijk bijvoe gen dat die schoonheid hand in hand dient op te marcheren met enige menselijke kwaliteiten, aange zien „waarheid in de reclame" ook hier ren eminent beginsel is. Wélke menselijke kwaliteiten? Dc goede verstaanster heeft al doorzien dat daaronder niet begrepen dient te worden het complex van deug den, dat een bewijs van goed gedrag zonder moeite of steekgeld doet ver werven, noch de lucide vaardighe den die cr toe leiden, dat een man „er altijd knap bijloopt". Of een vrouw in staat is een huis houding boven de permanente wan orde uit te tillen lijkt mij eigenlijk van geringe betekenis. Veel belang rijker komt het mfi voor. dat zij zó aardig is, dat zij duizend keer het zelfde kan zeggen zonder vervelend te worden. En zóveel wijzer dan haar man. dat zij hem dit nóóit laat merken. Soms, als een vrouw met een vriendin praat, kun je haar ho ren zeggen: „Nou ja, je weet hoe hij isEn dan wordt er ernstig be grijpend geknikt en ontstaat er zo'n bekwame verpleegsters-sfeer. Dit bedoel ik met wijs- niet de belezen heid. die de cowboy's „shootin irons handy" noemen. Waf mannen in vrouwen bijzónder waarderen zal ik niet behandelen, omdat het sneu zou zijn indien deze aflevering van ons dagblad door de overheid uit de handel genomen werd. Beklaag u niet over deze onvolle digheid. Ge hebt dit stukje, hoop ik, tóch maar voor dc aardigheid ge lezen. Mocht u het hebben geraad pleegd omdat u eindelijk weten wil det. dan kan geen dagblad-onderne ming ter wereld u helpen. KRONKEL. Dichter Max de Jong overleden AMSTERDAM Op 33-jarige leeftijd is te Amsterdam overleden de letterkundige Max de Jong. Van zijn hand verscheen bij Van Oor schot een lang gedicht: „Heet van de naald", dat in kleine kring zeer de aandacht heeft getrokken. Behalve dichter was Dc Jong voornl. essayist. Zijn gewoonlijk korte essays, waar van er enige in het maandblad „Cri terium" en in het huisorgaan van de Wereldbibliotheek verschenen zijn, getuigden van een brede eru ditie. een oorspronkelijke visie en een ongewone schrijfvaardigheid. catie in het blad „Trouw". Het heeft er veel van. dat de Anti-Revolu tionnaire partij op het ogenblik dat de verkiezingen naderen en de ver kiezingscampagnes worden uitge stippeld. zich los wenst te maken van een zaak die zij blijkbaar als verloren beschouwt, aldus een on zer zegslieden. „Wij kunnen meer respect hebben voor hen, die steeds consequent tegenover de acties van de Ambonezen hebben gestaan, dan voor hen. die nadat zij die acties lange tijd gesteund hebben, en die in hun bladen zelfs hebben aange spoord tot openlijke militaire acties, thans het roer omgooien uit poli tieke overwegingen", zo gaf deze verbitterde zegsman te kennen. 11 11 ON ING FAROEK van Egypte, die pas getrouwd is met Narriman Sadek, is met de koningin op de huwelijksreis op het romantische Sicilië. Tot nu toe zijn de wittebroodsweken zowel letterlijk als fi guurlijk onder een wolkenloze hemel voorbij gegleden, maar Maandag is Faroek in koninklijke woede ontstoken. Niet op de koningin, o nee, maar op die fotografen, die steeds maar weer plaatjes willen maken van Het Gelukkige Paar. Maandag hadden de koning cn de koningin 's avonds in het San Domenico Hotel gedineerd en met de auto reden ze naar Catania, misschien wel om de maan uit zee te zien opkomen. Ze werden trouw gevolgd door de Egyptische lijfwacht ende foto grafen. Plotseling liet de koning de chauffeur stoppen en schreeuwde woedend naar de lijfwacht en naar de Italiaanse politiemannen, dat alle films die van hem en de koningin waren gemaakt, vernietigd moes ten worden. Een half uur lang rende de politie achter fotografen en filmoperateurs aan onder het geroep van „halt, halt of we schieten!" Minstens vier fotografen en cameramensen werden gegrepen en hun camera's en negatieven moesten het ontgelden. Toen werden de foto grafen, die sinds vorige week Donderdag er op gewacht hebben op een kans om Faroek en de koningin te fotograferen, op hun beurt heel erg boos. Ze hebben een protest ingediend bij de regering. Maar die kan de vernielde negatieven ook niet meer maken. Een zwaar vak, dat van fotograaf. want Rueben Greenspan had een zware aardbeving vóór 10 Juni voorspeld. Er blijkt inderdaad een heel licht schokje te zijn geweest maar het scheelde 3000 mijl en 1 uur en 51 minuten met de voor spelling. 't Is toch wel een beetje knap, want de man had het op 10 April al aangekondigd. OP de vraag van een ongeduldige klant in Kansas City, of nu ein delijk zijn huis nog eens geschilderd werd, antwoordden 114 schilders met het vestigen i>an een wereldrecord: in precies 3 minuten en 18 seconden was het hele huis (tien kamers: van woningnood weten ze daar blijkbaar niet!) geschilderd. De 114 schilders smeerden 91 liter verf uit over een oppervlakte van 8000 vierkante voet. Driedubbel feest DAT wordt groot feest, daar in Hilversum. De drie zusjes Stor- tcboom zijn op dezelfde dag in on dertrouw gegaan (nee, met met drie broers) en ze zijn ook van plan om op dezelfde dag te trouwen. Op een mooie, warme dag in Septem ber. Illegale vlooien IN het Gooi moeten ze oppassen voor illegaal gevangen water vlooien. Want een Hilversummer heeft bij de politie geklaagd, dat onbekenden inbreuk hebben ge maakt op het door hem gepachte recht om watervlooien te vangen in de vijver van de rioolwaterzuive ringsinstallatie. Men vrage, alvorens :ot aankoop van vlooien over te gaan, naar hun legitimatie-papieren. rt t Business O doet men zaken tegenwoordig: de Canadese stad Medicine Hat heeft de Hertog van Harar, een zoon \an Haile Selassie, keizer van Ethio pië. uitgenodigd de plaatselijke pijl en bogenfabriek te komen bezichti gen. Men rekent er op een flinke order te kunnen plaatsen bij de Ethiopische jagers op groot wild. Voorspeller vergist zich T-Tl EL veel Amerikanen hebben A A geen prettig weekend gehad, \\f OLKEN muggen zwermen rond de vesting Naarden en verder overal in de omgeving van het IJselmeer. Millioenen cn millioenen mugjes maken soms zelfs het fiet sen onmogelijk. Sinds de droogleg ging van de Zuiderzee komen ze elk jaar terug en iedere keer brengen ze weer nieuwe vrienden en ken nissen mee. Robot-meester DAAR in Neck-Wijdewormerheb ben ze wat nieuws! Het hoofd van de lagere school legt buiten schooltijd de mondelinge lessen vast op de draad van een wire-recorder. Als de les begint en de draad loopt af .is dc onderwijzer overbodig. Nou overbódig: wie moet er dan straf werk uitdelen; of is dat in Neck- Wijderwormen niet nodig? Leuk slagje IN de oude Italiaanse stad Arezzo zouden ze een steekspel houden met ploegen in middeleeuwse wa penrusting om de beroemde slag van 1239 te herdenken. Maar de verlie zers waren erg boos op de jury en begonnen met hun lange slagzwaar den om zich heen te zwaaien. Toen de politie er bij kwam woedde er een volledige veldslag op het grote stadsplein. Driehonderd woedende „middeleeuwers" hakten op elkaar en op de politie In. Een woeste krij ger die gesmoord vloekte achter zijn gesloten vizier, probeerde een jonge, zenuwachtige agent aan zijn 4bit me ter lange lans te rijgen. Maar de hele slag liep zonder ongelukken af. Een levendige herdenking! (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Minister Mansholt zat Dinsdag in de Eerste Kamer op rozen. Beurtelings hadden de heer Louvers (WD), mr Kolff (CH), de heer Kuiper (KVP) en de heer Hoogland (PvdA) warme instem ming met z(jn beleid betuigd. Laatstgenoemde, die het betreurde, dat de bewindsman een zo deskundig adviseur als ir Staf moet missen door diens benoeming tot minister van Oorlog en van Marine, hoopte, dat dit niet om politieke redenen was gebeurd. Want dan konden straks politieke redenen wel eens 'n generaal tot minister van Landbouw bombarderen, hetgeen hü wel heel bedenkelijk zou vinden. Z.i. heeft de ordening op land bouwgebied zegenrijk gewerkt, op merking, die onder meer ook de Pachtwet betrof. In dat verband sprak hij over het vraagstuk van de pachtprijzen. Als men over ab normaal lage pachten klaagt, mag men wel eens bedenken, zo zeide spr., dat land nog niet zulk een slechte belegging is. Een soortge lijke zienswijze hing de heer Kui per aan, die in zijn met een ont zaglijk stemvolume voorgedragen maidenspeech, te velde was ge trokken tegen het beroep door mr Kolff, pleiter voor verhoging van de pachtprijzen, gedaan op een uitlating van prof. Minderhoud. dat hoge pachtprijzen gunstig werken. Dat vond de heer Kuiper een ver werpelijk liberaal geluid, passend in een verleden, waarnaar hij al lerminst terug verlangde. Deze spreker roerde ook alweer de moeilijkheden aan, die onze (Advertentie l.M.) 'n enkel labiet doet wonderen n Chefarine .4 TEGEN PUNENEN GRIEP. 20 ubletun 75 ct Electrisehe trein doodt oude man SITTARD De 73-jarige H. Vre- ken uit Echt is bij de spoorbrug over de Vloedgraaf te Nieuwstadt op het baanvak Sittard-Roermond door een electrisehe trein, komende uit de richting Sittard, gegrepen en op slag gedood. Een machinist van een kolentrein had het slachtoffer even te voren tussen de rails zien lopen en had nog een baanwachter gewaarschuwd. Deze spoedde zich per fiets naar de aangeduide plaats, om het ongeluk te voorkomen, maax kwam te laat. Hij was onge veer 60 meter van de oude man verwijderd, toen deze door de trein gegrepen werd. tuinbouwexport van Belgische zijde ondervindt, kwestie eveneens be sproken door mr Kolff („geen Eco nomische Unie vóórdat de proble men voor onze tuinbouwexport op gelost zijn", luidde zijn advies) en door mr Rip (A.R.), die vond, dat Benelux veel gaat gelijken op een onder zeer bezwaarlijke huwelijkse voorwaarden aangegaan huwelijk. Was hij het inzake de aangele genheid van de pachtprijzen met mr Kolff eens. anders dan deze wenste hij niet een afzonderlijk landbouwschap en een afzonderlijk tuinbouwschap. Trouwens, ook de heer Louwers bleek één enkel land en tuinbouwschap voor te staan en meer te zien in een dergelijke Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie op agrarisch gebied dan in een door de minister aan de Sociaal- Economische Raad te vragen in stelling van een commissie voor Landbouw en voedselvoorziening: daardoor, zo duchtte hij, kon de oude Adam van dc klassestrijd wel weer eens nieuw leven ingeblazen worden. Tot de binnenlandse pro blemen door deze spreker behan deld behoorde ook de melkprijs. Verhoging daarvan achtte hij thans zeker te rechtvaardigen. Als hekkesluiter becritiseerde mr Wendelaar (V.V.D.) het feit, dat een hoge ambtenaar van Land bouw de dienstauto voor particu liere doeleinden had gebruikt. Minister Mansholt nam Benelux nogal in bescherming tegen de verschillende senatoriale aanvallen. Zeker, er deden zich hier en daar, wat de tuinbouwuitvoer betreft, wel eens moeilijkheden voor en misschien klagen onze Belgische vrienden wat te gauw over nade lige Nederlandse concurrentie, doch alles te zamen genomen had het landbouwprotocol van 1947 toen maar gunstig gewerkt: verdubbe ling van onze agrarische export naar België en Luxemburg in ver gelijking met wat vóór de oorlog daarheen werd uitgevoerd. De Re gering waakt steeds en tijdig voor de belangen van de tuinbouwex port. Tenslotte zu aangestipt, dat de minister het gebruik van dienst auto's voor particuliere doeleinden beslist afkeurde.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3