DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Stabilisatie opgetreden in het Nederlandse prijsniveau Zeggenschap Kleine zelfstandige krijgt kinderbijslag Miss Truman: „Geen tijd om te winkelen MacLean en Burgess toch achter ijzeren gordijn? STICHTING VAN DE ARBEID VERKLAART: Op het ogenblik geen aanleiding tot het nemen van compensatie-maatregelen LIEFDE KENT GEEN GRENZEN Stap dichter bij waterstofhom Argentijnse politie slaags met demonstranten Tegen advocaat een half jaar geëist Acheson: Russische voorwaarden ziju onaanvaardbaar Vogelpest in Ede „Koningin is charmant zegt Amerikaanse gast Chifley, oud-premier van Australië overleden Economische Unie stapje dichterbij Bij Nooclwet-Drees blijft eigen verdienste afgetrokken lie Jaargang -no. 137 Donderdag 14 Juni 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER DEN HAAG. In de afgelopen weken hebben de vertegenwoordigers van de centrale werk gevers- en arbeidersorganisaties zich nader beraden over het nemen van bepaalde maatregelen bij een eventuele overschrijding van de 5 verbruiksbeperking, tot welke beperking door de regering werd besloten. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid stelt aan de hand van de prijsindexcijfers van 16 April en 15 Mei met voldoening vast, dat een stabilisatie in het prijsniveau is opgetreden. Derhalve vond geen overschrijding van enige betekenis van de 5 consumptiebeperking plaats, zodat geen aanleiding bestaat tot het nemen van com pensatiemaatregelen. Dr.lJ1]«WlAiaaiLJ:a::,'ïi:i]^rj!lü9ri ;f.i3IjT' V l.'If! iïüü'-j'j} Toezicht crediettvezen (I) T-T ET overkomt minister Lieftinck -L bepaald niet voor de eerste keer. dat een van zijn voorgenomen maatregelen een stroom van reques- ten en protesten ten gevolge heeft. Wat echter rondom het wetsont werp „Toezicht op het Credietwe- zen" gebeurt, dreigt alle records te slaan. In het algemeen is de kracht van de gebezigde taal groter dan die van de argumenten, wat er jammer genoeg vaak toe leidt, dat men on der het uiten van allerlei min of meer vage bezwaren op zijpaden ge raakt. terwijl de principiële kwes ties nauwelijks ter sprake komen. Het is natuurlijk niet voor niets, dat het bezwaarschrift van de Ne derlandse Bankiersvereniging een gunstige uitzondering vormt op het onnutte gejammer van vele andere instanties- per slot zijn hier deskun digen aan het woord. Dat wij het op een groot aantal punten met de bankiers niet eens zijn, verandert hieraan niets. Het verwijt van de bankiers, dat zij. als bij uitstek praktnkdeskun- digen, niet zijn gehoord bij de tot standkoming van het wetsontwerp, is. hoewel niet geheel onverdiend, toch ten dele van onwaarde, aan gezien in een commissie uit de SER. die een minderhcidsrapport over deze materie -uitbracht, twee ban kiers zitting hadden. Wij willen ech ter toegeven, dat voor een goede verstandhouding het verstandiger ware geweest rechtstreeks overleg met de bankiers te doen plaatsvin den. Maar wij zouden ongaarne be weren. dat alleen dit overleg scher pe critiek in het openbaar (later) zou hebben voorkomen, indien mi nister Lieftinck en de bankiers het niet eens waren geworden In het algemeen dient men de op merkingen over het wetsontwerp ook van de Bankiersvereniging in twee groepen te verdelen. In de eerste plaats zijn er die over liet toezicht op de solvabiliteit cn de liquiditeit. Ten tweede gaat het om het toezicht zoals dit in artikel 10 van het ontwerp „ter coördinatie van het monetaire beleid van de overheid en van het bankwezen" wordt nagestreefd Het is opmerkelijk, dat de ban kiers, de deskundigen dus, in tegen stelling tot enige andere proteste renden. de controle op de liquiditeit en solvabiliteit in principe aanvaar den. Met dit feit voor ogen lijkt het ons niet zinvol het debat over dit punt te vervolgen. MTRENT de coördinatie van overheids- en bankbeleid is commentaar wel nodig. Hier botsen de meningen uiterst scherp. Indien men ook bij deze zaak het principiële pad blijft bewandelen en dus het geschreeuw ten behoeve van welke politieke tribune ook ter zijde laat. zal het opvallen, dat geen enkele ons bekende proteste rende instantie heeft bestreden, dat de grondslagen voor het monetaire beleid in hoogste instantie door de regering dienen te worden bepaald. In het adres van de Sankiersver- eniging wordt dit zelfs vooropge steld. Uit deze vaststelling volgt dan ook de eis, dat de overheid zeggenschap moet hebben over de factoren die het monetaire beleid kunnen be ïnvloeden. En tot die factoren be horen nu eenmaal de geldscheppen- de instellingen. HET logische feit van de zeggen schap der overheid over de in stanties, die het monetaire beleid kunnen beïnvloeden, leidt tot zeg genschap over de geldscheppende factoren. Nu is het merkwaardig, dat men nooit protesten hoort tegen het feit. dat de regeling voor het in omloop brengen van chartaal geld (bankbil jetten dus) geheel berust bij de cen trale bank. Indien men echter er van uit gaat. dat het chartale en het girale geld tezamen één monetair blok vormen, lukt het ons vreemd, zodra het toezicht op het girale geld ten tonele komt. de centrale bank de controle-mogelijkheid te ontzeggen. Maar ja: bij het girale geld treedt immers de credietver- lening ook door particuliere instellingen op het tapijt Zie verder pag. 3 ^^)ininmmniit)in!giiiï)?i!iniinpniiiiniiiminini:iiii;iintfiiin:iiri(i^irii:inm^^ Meer bewolking g Weersverwachting geldig van g 1 Donderdagavond tot Vrijdag- g g avond: g Tamelijk veel bewolking met g g enkele verspreide buien. Meest g g matige zuidelijke wind. Vrij s p warm weer. s 15 Juni Zon op 4 u 19 m onder r* g 21 u lm; maan op 16 u 12 m on- S der 1 u 24. m. Besloten is om in overleg met de interdepartementale commissie voor de loon- en prijspolitiek om ook de volgende maanden tot aan de aan vang van de winterperiode na te gaan of op grond van het verloop van de prijsindexcijfers tot een com pensatiemaatregel dient te worden overgegaan. Bij de beoordeling van de situatie zullen de centrale werk gevers- en arbeidersorganisaties zich laten leiden door het regerings besluit Het Stichtingsbestuur is voorts van oordeel, dat een nieuwe analyse van de economische toestand van ons land nodig moet worden geacht, op dat aan de hand hiervan onder meer kan worden bepaald, of de ver bruiksbeperking van 5 dient te worden gehandhaafd, dan wel be hoort te worden gewijzigd. De Stich ting van de Arbeid acht het wense lijk een dergelijk onderzoek door de S.E R. te doen instellen. De conclusies van de Stichting van de Arbeid zijn gebaseerd op de vol gende prijsindexcijfers van het ge- zinsverbruik op 16 April en 15 Mei: voedingsmiddelen 122124. kleding 146142, schoeisel 147143. reiniging 115116, woninginrichting 138136, overige groepen inclusief huur 113— 112, huur 115—115: totaal 122—122. Het indexcijfer voor de voedings middelen steeg met 2 punten, het geen voornamelijk het gevolg was van een prijsstijging van fruit. Het indexcijfer van groenten lag per 15 Mei iets hoger dan per 16 April, bij de overige voedingsmiddelen deed zich een aantal geringe prijsstijgin gen en -dalingen voor. die elkaar vrijwel compenseerden. De indexcijfers voor kleding (wol len kleding), schoeisel en woning inrichting en huisraad (dekens) ver toonden alle een daling. Bij de groe pen reiniging en overige groepen deden zich nog enkele kleine prijs wijzigingen voor. die vrijwel niet van invloed waren op het totaal- indexcijfer. Aftreden min. Moli. Yamin spoedig verwacht DJAKARTA. Het aftreden van mr. Moh. Yamin als minister van Justitie uit het zes weken oude ka- binet-Sukiman werd in politieke kringen te Djakarta zeer waar schijnlijk geacht. Het aftreden van de partijloze minister zou een ge volg zijn van de kwestie over de vrijlating van 950 politieke gevan genen. waarover sedert het einde der vorige week in het parlement en de pers een levende discussie heeft plaatsgevonden. Minister Yamin heeft een bezoek gebracht aan president Sukarno. "N P)IT is mevr. Benita Lasseter, de echt genote van een Brit se majoor, die er in slaagde in het door de oorlog voor een aroot deel vernielde Seoel binnen te ko men. met het doel haar man te bezoe ken. De foto werd genomen bij haar te rugkeer te Tokio op 13 Juni. De ambtenaren van de veiligheidsdienst zijn bijzonder ge schrokken door het feit, dat alles wat de ondernemende dame behoefde te doen om zonder toestemming de frontlijn in Ko rea te naderen, was, in een Amerikaans kocriersvliegtuig te slappen. Zij had de uniform van een Amerikaans welfare- meisje aangetrok ken. In Seoel nam zij haar intrek in het Chosen-hotel, waar zij er in slaagde een ontmoeting met haar echtgenoot, die bij de Royal Northum berland Fusiliers- dient, te hebben. Mevrouw Lasseter was een maand ge leden op een pas poort met een toe ristenvisum naar To kio gevlogen. Zij is op advies van haar echtgenoot nu weer naar Tokio teruggekeerd. Tot nogtoe heeft men geen straf maatregelen tegen haar genomen. VJ tnDciaiiniiiB'JDiiifBi^EiiLisTiTuP.ac'iiaBOiiiiiiDoiniDaiciiiiD^ninaintDiiniiii Resultaat van Eniwetok WASHINGTON. Dc laatste atoomproevcn op Eniwetok hebben niet slechts bewezen, dat de nieu we A-bommen vijf maal sterker zijn dan dc exemplaren, die indertijd op Hirosjima en Nagasaki werden geworpen, zü hebben ook belangrijk materiaal verschaft, dat kan bijdra gen tot de ontwikkeling van de wa terstofbom en van gespecialiseerde atoomwapens voor gebruik legers en vestingwerken. De voorzitter van de Amerikaanse Commissie voor Atoomenergie, Dean. die dit mededeelde, voegde hieraan echter toe. dat berichten, volgens welke Amerika de water- stofbom reeds vervaardigd zou heb ben. ..niet gebaseerd waren op of ficiële verklaringen". Nauwkeurige mededelingen over de vordering van het project van de waterstofbom kunnen om veiligheidsredenen niet bekend gemaakt worden. Bij de proeven op Eniwetok, die in April en Mei werden gehouden, is voor de eerste maal in de ge schiedenis ook gebruik gemaakt van straaljagers zonder piloot. Bijna 10.000 man werkten aan de proe ven mede. Van buitenlandse zijde werd geen poging gedaan in het veiligheidsgebied van 200 vierkante mijlen binnen te dringen. BUENOS AIRES. Voor het Con- gresgebouw te Buenos Aires is het gisteren tot een botsing tussen poli tie en demonstranten gekomen. Elf politiemannen werden gewond, twin tig demonstranten gearresteerd. Na de charge van de politie met gummi knuppels zag men vrouwen op straat liggen, die om hulp riepen. Het protest gold een student, ge naamd Maria Bravo, die een com munistische jeugdleider werd ge noemd. Na zijn arrestatie op 17 Mei zou hij verdwenen zijn. Er werd een spandoek ontrold, waarop gezegd werd. dat Bravo vermoord was. Op pamfletten werd uitdrukking gege ven aan het „medeleven van de Ar gentijnse vrouwen met het lot van Bravo's moeder". De studenten van Buenos Aires hebben oen staking van drie dagen afgekondigd. DEN BOSCH. De officier van Justitie bij de Bossche recht bank heeft tegen dc Eindhovense advocaat A. F. v. d. M. een half jaar gevangenisstraf geëist, omdat hij, m een zaak, die betrekking had op het copiëren van een fa brieksgeheim, de beschuldigde tot een meineed zou hebben overge haald. De betrokkene verklaarde onder ede, dat hij de tekening waarom het ging uit Duitsland had gehaald. De officier sprak harde woorden over het met voeten tre den van de regels der advocaten cn eiste bovendien ontzegging van het recht om het ambt van advo caat en procureur, uit te oefenen voor de tijd van drie jaar. De ver dediger, mr. J. J. A. van der Putt kwam tot de conclusie, dat de of ficier erin was gelopen door on voldoende kennis van de advoca tuur. Hij vroeg vrijspraak. WASHINGTON Op zijn weke lijkse persconferentie heeft minister Acheson, Woensdag o.m. verklaard, dat de voorwaarden die de Kussen in Farüs op de conferentie van dc plaatsvervangers voor een bijeen komst van de Grote Vier hebben gesteld, onaanvaardbaar zijn. De vergadering van Woensdag te Parijs duurde slechts enkele minu ten omdat niemand het woord wenste. De Engelse plaatsvervanger Davies heeft op een bijeenkomst der Brits-Amerikaanse persclub te Parijs verklaard, dat noch de Sow- jet-Unie noch de Westelijke mo gendheden het afbreken van de be sprekingen wensten. Niets zou ge beuren. dat de huidige impasse zou kunnen verbreken, vóór de Franse verkiezingen op 17 Jur. aldus de Britse afgevaardigde. (Van onze correspondent) EDE. Bij de landbouwer H. te Ederveen meende de veearts een geval van vogelpest te constateren. De Veeartsenijkundige dienst werd gewaarschuwd en stelde een nader onderzoek in. Na dit onderzoek wer den 460 kippen afgemaakt. Als voor zorgsmaatregel is voor de omwonen de pluimveehouders een ophokver- bod afgekondigd. (Van onze correspondent te Parijs) PARIJS. In het algemeen wint de opvatting veld, dat de twee diplo maten van het Foreign Office, MacLean en Burgess, achter het IJzeren Gordijn zijn verdwenen. Men is bezig de omvang na te gaan van de schade, die zü kunnen aanrichten. Militaire geheimen, wordt aangenomen, zullen niet in hun bezit zün het is gewoonte deze van de diplomatie te schei den cn alleen in handen te geven van mannen van het (militaire) vak. Daar nauwkeurig nota wordt gehouden van alle documenten, die ambte naren van het Foreign Office ter inzage krügcn, kan men vrijwel nauw keurig nagaan, wat de twee ambtenaren op dat stuk weten. Er is voornamelijk één gevaar: ben. of hun nut voor Rusland ver- (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Mtss Margaret Truman heet alle foto's liegen. Ver tel niemand die haar persoonlijk heeft ontmoet, dat foto's altijd de waarheid spreken. Gisteravond op dc Amerikaanse ambassade in Den Haag werden wij verrast door de binnenkomst in dc ontvangkamer van een jonge vrouw van 27 jaar, met een intelligent, lief meisjesgezichtje, maar dan ook geen dag ouder dan zij werkelijk is. En de foto's' Alleen als zij lacht zien wij even iets terug van die scherpe trekken, die al haar foto's onwaar maken. Margaret Truman heeft de Ne derlandse pers weinig te vertellen. Ze is uitermate voorzichtig. ..Dc Koningin, die ik vanmiddag heb ont moet. is charmant, alleraardigst vriendelijk", wil zij ons vertellen. En van de prinsesjes Beatrix en Margriet die zij gezien_heeft, spreekt de oudste perfect Engels Margaret Truman is teleurgesteld, dat zij het begin van het Holland- Festival niet meer kan mee maken. Donderdagavond moet zij namelijk te gast aanzitten bij minister van Zeeland in Brussel. Dat is zo voor haar vastgesteld. Door wie'' Daar laat zij zich niet over uil. Wel gaat zij vandaag nog praten met minis ter Stikker. Zmgen is heel wat eenvoudiger", ver. ucht zij, terwijl zij zich toch even beklaagt hoe zij van do ene minister naar de andere, van am bassade naar ministerie gereden wordt- Deze reis is wel iets heel anders dan een kunsttournce. Maar anderzijds is een poosje niet zin gen een welkome rust voor haar, nadat zij twee jaar lang zonder va- cantie is opgetreden. Als zij na deze reis van zes weken in New York terug komt. wachten concertpodium cn radiostudio al weer op haar. Later wil zij wel graag eens terug komen. Als u geen dochter van de president van Amerika meer bent? Over hoeveel tijd zal dat zijn?" Maar miss Truman laat zich niet vangen door deze slimme jour nalist Over een eventuele herver kiezing van haar vader laat zij zich niet uit. De ambassadeur. Seldcn Chapin. kijkt veelbetekenend naar de klok Er was een kwartier uitgetrokken voor dit gesprek en het is om. Een vrouwelijke journalist vraagt of Margaret Truman in Parijs gaat winkelen, haar garderobe aanvullen. Ze zal het proberen. Het zal wel net zo moeilijk zijn als in ons land. Op de vraag of zij hier nog iets leuks heeft gekocht, zegt zij wat verdrietig: „Ik heb immers geen tijd gehad om een winkel binnen te gaan. MOOI LEEDWARDEN. Een commis sie van de afd. Friesland van de Ncd. Ver. voor Chr. Mulo- scholen is tot de conclusie gekomen, dat het invoeren van de Friese taal op Ulo-scholen gewenst is. dat de beide mannen, tegenstanders tot op zekere hoogte van de Ame rikaanse politiek, in ieder geval te genstanders van Amerika's over wicht in de Atlantische gemeen schap, de Russen materiaal zullen verschaffen, waaruit dat overwicht zou blijken. De eigenlijke onaange naamheden beginnen dan pas. indien de Russen dit materiaal zouden ge bruiken om tussen Engeland en Amerika te stoken. Maar het Engel se volk heeft gelukkig niet de ge woonte zich te laten beïnvloeden door verraders. De geheime politie zet zijn arbeid voort Er bestaat nog altijd een klein geachte kans, dat de twee mannen zich in West-Europa ophou den en met het voortzetten van hun vlucht wachten tot de agitatie rond hun verdwijnen bedaard is. In het Parijse ochtendblad „le Figaro" komt een specialist voor communis tische kwesties met een andere hy pothese. Hij veronderstelt, dat de beide mannen door de NKVD ge dood zijn. Deze Russische spionnen- centrale heeft niet de gewoonte mensen, die voor haar gewerkt heb- loren hebben, doordat zij ontdekt zijn, te helpen of in leven te laten. De NKVD verdonkeremaant alle hinderlijke getuigen. En hij citeert het voorbeeld van de Russische spi on, die tot Troski was doorgedron gen. Na de moord op Trotski werd ook hij door de NKVD zelf afge maakt. Karl Strauss, de tot Engelsman genaturaliseerde Tsjech, die door Frankrijk werd vastgehouden, omdat hij iets af zou weten van de beide verdwenen Britse di plomaten Guy Burgess en Donald MacLean, is terug in Londen. In Maart werd Strauss er van be schuldigd een door de Tsjechen betaalde spion te zijn. Het resul taat van het onderzoek hiernaar is nog niet bekend. Het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft intussen ontkend dat Strauss de verdwenen diploma- ten zou kennen. CANBERRA. Tijdens een sta tiebal ten gelegenheid van het ju bileum van het Australische par lement, is een van zijn prominen te figuren, de oud-premier Chifley, plotseling overleden. In zijn hotel kamer overleed de arbeiders- leider op 66-jarige leeftijd. Hij was de zoon van een smid en was aanvankelijk werkzaam als stoker en machinist bij de spoor wegen. Van 1945 was hij leider van de Australische Labour-partij. Woensdagmiddag was Margaret Truman op palcis Soestdijk dc gast van koningin Juliana cn prins Bernhard. Miss Truman was op getogen over de hartelijke cn gastvrije ontvangst en zij was vol lof over het perfecte Engels van prinses Beatrix. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Eerste Ka mer heeft het verdrag tot unifica tie van de accijnzen in Benelux- verband z.h.s. goedgekeurd. De communistische fractie verlangde aantekening, dat zij geacht wenste te worden te hebben tegengestemd. Bij de openbare behandeling werd het woord gevoerd door prof. Molenaar (VVD), en de heren v. d. Kieft (PvdA) en Van Santen (CPN) en van rege ringszijde door minister Lieftinck. De discussie draaide goeddeels om de verhoging van de gedistilleerd- accijns. Doch de meerderheid van de Kamer was er van overtuigd, dat de daaraan verbonden nadelen aanvaard moesten worden in het licht van het doel, de economische Unie tussen België, Nederland en Luxemburg, welke door de ac cijnsunificatie weer een stap dich terbij wordt gebracht. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Na een korte gedachtenwisseling heeft de Eerste Kamer Woensdagmor gen de Noodregeling Kinder bijslag voor Kleine Zelfstandi gen aanvaard. Als tegenstan ders van het wetsontwerp tra den de heren Schipper (AR) en Molenaar (VVD) op, terwijl de heren Kramer (PvdA), Vixse- boxse (CHU) en Van Santen (Comm.) zich er vóór uitspra ken. Bij de gedachtenwisseling met staatssecretaris Van Rhijn deden zich. in vergelijking met de behandeling in de Tweede Kamer geen nieuwe ge zichtspunten voor cn de VVD en AR-fracties lieten zich er niet door bewegen, haar steun aan het wets ontwerp te verlenen. Hoewel de Tweede Kamer er haar teleurstelling over heeft uitgespro ken in 't verslag over het wetsont werp „verhoging van dc inkomens grenzen en de uitkeringen van de Noodwet Ouderdomsvoorziening" dat de Regering de aftrek van eigen inkomsten niet voor een deel wil la ten vervallen, handhaaft deze in een nota aan de Kamer haar standpunt. De huidige financiële omstandighe den laten dit niet toe. De kosten, welke aan de wij- stelling van een bepaald gedeelte van het eigen inkomen zouden zijn verbonden bij vrijlating van een bedrag van 100, onder scheidenlijk 200, zouden de extra kosten onderscheidenlijk 13.300.000 en ruim 20.000.000 per jaar bedragen vormen voor de Regering een onoverkomelijk bezwaar. Naar de mening der Regering was de verwachting der Kamer, dat aan het verlangen, om een be paald bedrag buiten de inkomens aftrek te houden, zou worden te gemoetgekomen, geenszins ge rechtvaardigd. Ten slotte deelt de Regering nog mede, dat het njet in haar voor nemen ligt een voorstel te doen om de inkomensgrenzen ei- uitke ringsbedragen, zoals deze thans gelden in het bij de Eerste Kamer aanhangige ontwerp-noodregeling kinderbijslag voor kleine zelfstan digen, met 5 pet te verhogen. Repatriërende» per „Kota Inten" Met het troepentransportschip „Kota Inten" dat vermoedelijk 21 Juni te Rotterdam binnenioopt, ko men de volgende personen naar Amersfoort: H. Segers „Boskamp"; J. P Suetherland Roskamp": J. J. F Schrijver. Franklinstraat 68; A. Gcurtsen, Trompstraat 70, A. A. Ha rekamp, Heiligenbergerwcg 26. Ned. Hoge Commissaris in Indonesië naar ons land DJAKARTA. De Nederlandse Hoge Commissaris, de heer Lam ping, is voornemens om met zun echtgenote half Juni naar Neder land te vertrekken voor een ver blijf van ongeveer twee maanden. De heer Lamping zal in Nederland overleg plegen met de regering. Staking in haven van Londen opgeheven Op een vergadering van 1.300 sta kende ladingklerken is Woensdag besloten, dat het werk vandaag zaL worden hervat. Men werd het eens over de aanstelling van tachtig nieuwe ladingklerken. Er waren totaal 1.463 stakers en 60 werkwilli gen. Het gevolg van de reeds twaalf dagen durende staking was. dat 9.000 havenarbeiders gedwongen werk loos waren en 107 schepen stillagen.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1