Een eeuw beurtvervoer op Utrecht •TADS VENSTER 200 GULDEN Kleine Kunstkring besluit succesvol seizoen Kees van de Biezen bos ging met zijn tijd mee Eer :ste auto in Amersfoort r DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB Noteert U even iEén brieikaart slechts Prachtig fluitspel van A. Bonsel 2 Donderdag 14 Juni 1951 (Van een onzer verslaggevers) Op de Utrechtse Weg klimt moeizaam een met twee paarden bespannen wagen teg ende Berg op. Zeven ton beurtgoed zit er op, en de voerman loopt er naast. HU heeft nog een flinke tocht voor de boeg; maar liefst vier uur duurt de rit van Amersfoort naar Utrecht. In alle vroegte is hU ver trokken, want er moet die dag nog meer gebeuren. In Utrecht worden de goederen per handwagen rondgebracht, en dan gaat het in de middaguren weer terug naar Amersfoort. Nog eens vier lange uren; het zal avond zUn voor Kees van de Biczcnbos thuis is. Kees loopt te piekeren over een snellere manier van vervoer. HU heeft automobielen gezien, die met een „kolossale snelheid", zeker dertig, veertig kilometer per uur, over de weg sulzen. In Amersfoort heeft echter nog niemand zo'n ding. Maar waarom zou hU er niet mee kunnen beginnen? De mensen, aan wie hy over zUn plannen vertelt, lachen hem uit. „Jullie gaan failliet, als je met een auto mobiel wilt beginnen," zeggen ze. Maar Kees Iaat het er niet bU zitten. HU haalt zUn vader, Hendrik van de Biezenbos, die aanvankelUk ook niets van de nieuwigheid wil weten, over, en in 1918 rijdt de eerste Amersfoortse „Arbenz" in een dagclUksc goederendienst op Utrecht. De goederendienst van Van de Biezenbos. begonnen in 1851, nu honderd jaar geleden. In Juli zou dit jubileum gevierd moeten worden, maar de heer Van de Biezenbos voelt daar niets voor, omdat de tUdsomstandigheden er niet naar zUn. We maken ons echter sterk, dat het ook zUn bescheidenheid is geweest, die bU dit besluit een woordje heeft meegesproken. Lubertus van de Biezenbos pro beerde al in 1845 een concessie te krijgen voor de goederendienst op Utrecht. Pas zes jaar later lukte het hem, omdat de man die de dienst al sinds de Franse tijd uit oefende, Abraham van Weyland, toen was overleden In het Gemeen tearchief vinden we het stuk terug, waarin aan Bart van de Biezenbos de concessie wordt overgedragen. Dat gebeurde op 26 Juli 1851, en het is dus volgende maand precies honderd jaar geleden. In die honderd jaar is er wel een en ander veranderd, maar de dienst op Utrecht is jaar in jaar uit in handen gebleven van de familie Van de Biezenbos. Na Bart kwam zijn zoon Gijs in het Bunschoter Veer huis aan het Bloemendal, en later diens zoon. die ook Gijs heette. Toen deze overleed kreeg zijn broer Hen drik de teugels in handen, teugels, die vooral door toedoen van zijn zoon. de tegenwoordige Kees van de Biezenbos, plaats moesten maken voor het autostuur. De heer Van de Biezenbos. die een week vóór het jubileum zijn zestigste verjaardag viert, wordt nu terzijde gestaan door zijn zoon en schoonzoon. Inderdaad, er is een en ander veranderd in de loop der jaren. Een eeuw geleden, en ook nog in het begin van onze eeuw werd driemaal per week de tocht naar Utrecht gemaakt. De wagen was de avond te voren geladen en 's morgens om 4 uur werd dan gestart. Eén paard kon de zware vracht niet tegen de berg optrekken. Meestal reden er dan twee wagens, die na elkaar met twee paarden de helling namen. VIER UUR ONDERWEG De tocht naar Utrecht duurde vier uur; onderweg werden de paar den gedrenkt bij Jan Lodder in Soesterberg. „Die Jan was nog eens een man", vertelt de heer Van de Biezenbos. „Die liet je nooit in de steek. Ik had eens een trap van een paard tegen mijn been gekregen, en toen is Jan Lodder met me mee gegaan naar Utrecht, en heeft me de hele dag geholpen." De jongere generatie kent de naam Lodder niet meer; tegenwoordig is het Bertus de Bruin, die het café bij de pleis terplaats drijft. In Utrecht kregen de paarden rust; de mannen echter niet. want die moesten de beurtgoederen met een handwagen gaan rondbrengen. Dat duurde zo tot een uur of vier; daarna werd de terugreis aanvaard. Wanneer er maar één wagen op een dag reed. was er dikwijls een voorpaard nodig, om hem tegen de berg op te trekken. Dat werd dan van Soesterberg uit besteld. Alle maal oponthoud. Bovendien moeten Droevige ervaringen langs de weg Wie elke dag langs de weg is. kan heel wat meemaken. Dat heeft Gijs van de Biezenbos tien tallen jaren geleden op wel heel tragische manier ondervonden, toen hij een „lifter" met zijn paard en wagen liet meerijden. Deze man viel hem op een stil gedeelte van de weg aan met een roodmes, met de bedoeling zich meester te maken van de vracht gelden. Het slachtoffer werd le vensgevaarlijk aan de hals ver wond, en is deze verwonding nooit meer geheel te boven ge komen. De dader werd later ge grepen, en heeft acht jaar gevan- aenisstraf moeten uitzitten. Enkele jaren geleden probeer de een dief zich meester te ma ken van een personenauto, die voor de garage aan de Zuidsin gel stond geparkeerd. Met drie man in een volgeladen vracht auto werd de achtervolging in gezet, dwars door Amersfoort, en op de Hoge Weg slaagde men er in de andere wagen in te ha len. De dief sprong er uit, maar kon bij de politiepost worden ge grepen. Hij was dus meteen op de plaats van zijn onherroepe lijke bestemming. V GRAND THEATRE t/m 20 Juni: ..Er kwam een vreemdeling". 18 Jaai. Zondag 2. 4.15. 0.45 en 9 uur. Over. dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. Donderdag 21 Juni aanvang 8 uur Concert te geven door 't Utrechtsch Stedelijk Orchcst met als solist Cor de Groot. CITY THEATER- ..Tarzan's Wonder- bron", 14 jaar. Zondag 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30, 6.45 en 9 uur REMBRANDT THEATER Van Vrijdag t/m Maandag „Saloniki. het Spion- nennest". 14 Jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag. „Gekooide meisjes", 18 jaar Vrijdag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur Overige dagen 2 30 en 8 uur. CITY THEATER SOESTDIJK Van Vrij dag t/m Maandag ..De vrouw mij ner dromen". 18 jaar. Van Dinsdag tm. Donderdag: ..Christine", 14 Jr. Vrljd.: 8 u. Zat 2.30. 6 45 en 9 uur. Zond - 2. 4.15, 6 45 en 9 u. Ov. dag. 2.30, 8 u. 14 Juni - Donderdag: Vanouds De Wa penroem. ledenvergadering „De Hanze". 8 uur. 15 Juni - Vrijdag: Amlcltla. Ver. t Bev. v. d. Bijenteelt. Jubileum-kleuren film, 3 30 uur. 15 Juni - Vrijdag: Markthal, Ontvangst deelnemers Avondvierdaagse, 612 uur. 16 Juni - Zaterdag: Amicitla, receptie P.T.T.-Harmonle. 3—5 uur. 16 Juni - Zaterdag: Nieuw-Amsvorde, Nederlandse Ver v. Spoor- en Tram wegpersoneel. feestelijke bijeen komst, huldiging 11 leden. 7.30 uur. 17 Juni - Zondag. Markthal, sportdag Kath. Sportccntrale v. A'foort. 9—24 uur. 18 Juni - Maandag Gebouw Zuidsingel, Ver. v. Vrljz. Herv., algemene ver gadering. 8 uur. 18 Juni - Maandag: P.T.T.-Harmonle. mars door de stad. vertrek Post kantoor. 8 uur. 19 Juni - Dinsdag: Monnikendam, po pulair concert P.T.T.-Harmonle en klein orkest. OPENBARE LEESZAAL Uitlening volwassen 25 en Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag- en Zaterdag middag 2 30—4.30 uur. OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartler (Zonnebloemstraat 67) Uitlening Dinsdag, en Vrijdagavond van 7—8 uur. RJL OPENBARE LEESZAAL: Ulüe- nlng 11—12.30 en 2 30—5.45; en Maandag- en Vrijdagavond 7—9 u. Voor kinderen Woensdag 35 en Vrijdag 45 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Haan. Jullanaplein 3. tel 4609. Sorster Apotheek, O. Soesterweg 92, tel. 5474. 1611. Wanneer Rob In staat is naar buiten te kijken, aanschouwt hij een wonderljjk land schap. Diep beneden zich ziet hij een groot meer, dat omringd wordt door hoge bergen. Waar de dampkring grenst aan de wereldruimte, regent net onafgebroken en van de bergen stromen rivieren naar het meer. Zacht daalt de schotel in net meer. Lupardi vraagt di rect om gegevens Hoe is het zuurstofgehalte? Nor maal. En de luchtdruk? Die wijkt weinig af van die van de aarde en de aantrekkingskracht moet ook ongeveer gelijk zijn. Maar Rob voelt zich wel iets lichter, zodat de aantrekkingskracht iets minder zal zijn. Hij kan echter, zonder bij zondere voorzorgsmaatregelen te treffen, oe schotel verlaten. De tweede auto. die door de firma Van de Biezenbos in 1920 in ge bruik werd genomen. Dit vehikel had massieve banden en een ket tingaandrijving Waar mogelijk werden vrachtgoederen opgeladen, getuige de mand met kippen op het spatbord. Voor de auto staan Kees van de Biezenbos (links) en zijn broer Jo. Kees van de Biezenbos in zijn glorietijd als wielrenner. Naast hem staat zijn inmiddels overleden broer Wim. we niet vergeten, dat de wegen in die dagen voor onze begrippen bar slecht waren. Bij De Pan. onder Bilthoven, vinden we nu nog een voorbeeld van de kwaliteit van toen. Het was allemaal klinkerbe- strating. om over de breedte van de weg maar niet eens te spreken. Wanneer twee wagens elkaar moes ten passeren kwamen ze op de berm terecht, zodat ze nogal eens wegzak ten. We kunnen ons voorstellen, dat het bij alle voordelen, toch geen on verdeeld genoegen was om met een auto over deze wegen te rijden. Want de snelheid was toch zeker op de rechte weg zo'n veertig kilo meter per uur. Kt van de Bie zenbos heeft echter zijn plannen doorgezet; hij was de eerste in Amersfoort, die met een vrachtauto op de weg kwam. en de meeste mensen verklaarden hem voor gek. „Jullie gaan failliet op die manier", zeiden ze Maar de volgende jaren hebben wel anders geleerd. Al spoe dig nadat de eerste auto in dienst was genomen, een nieuwe Arbenz. gingen ook anderen over tot motori seren. De concurrentie was ook toen al scherp, en het bleek dat een auto ontzaglijke voordelen bood. In de allereerste plaats de snelheid. De tocht van vier uur naar Utrecht werd teruggebracht tot één uur. een groot verschil. „GELUIDSWAGEN" Het valt ons mee te horen, wat je met zo'n „oud beestje" nog kon presteren. „We reden gerust in de derde tegen de berg op", vertelt ons de hoer Van de Biezenbos, „ook al was de wagen zwaar geladen. Maar de banden hadden heel wat te lij den". Ja, die banden! Die waren in die dagen nog massief, en de aan drijving gebeurde door kettingen. Van verre kon men zo'n auto al horen aankomen door het lawaai, dat-ie maakte. Twee jaar na dc aanschaf van de Arbenz. in 1920. kwam er een twee de auto in dienst. Dat was een Eysink, ook met kettingaandrijving. Weer een jaar later werd nog een Arbenz gekocht. Daarna kwamen er kleinere wagentjes, die lichter en sneller waren. Nu wordt met mo dern materiaal gereden, o a. met een auto. die in 1949 door de heer Herman van de Biezenbos is ge bouwd. en die als bestelwagen voor delen biedt, die geen enkel merk heeft. Deze auto heeft o.a. een front- besturing; het stuur zit uiterst links, en de motor is rechts in de cabine ingebouwd. Een groot gemak is de verbinding tussen cabine en laad ruimte, waardoor de chauffeur bij het bestellen niet eerst om de wa gen heen behoeft te lopen. De dienst op Utrecht is nog in de tijd van paard en wagen uitgebreid tot een dagelijkse. Behalve dit beurtvervoer worden ook verhuizin gen en wild vervoer uitgevoerd, en niet te vergeten de vacantietrans- porten o.a. voor de padvinders. Elf man zijn nu bij de firma in dienst en er wordt gereden met zes wa gens. Het oudste lid van het personeel is de heer Dirk Snijders, die al 33 jaar het bedrijf dient. Hij kwam er als zestienjarige jongen bij. WIELERKAMPIOEN De heer Kees van de Biezenbos vertelde ons al deze bijzonderheden in het kantoor aan de Zuidsingel. We zagen daar een grote kast han gen. vol medailles, bekers en lin ten. En daardoor kwamen we op een ander onderwerp, dat zeker even interessant is als het beurt vervoer: de wielersport- Kees van de Biezenbos is in zijn jonge jaren een groot wielrenner geweest. Drie jaren achtereen, in 1913, 1914 en 1915 was hij amateur kampioen van Nederland op de weg. Ook later, toen hij prof werd, heeft hij dik wijls „in de prijzen" gezeten. Hij reed o.a. met Klaas van Nek, Blekc- molcn en Piet Moeskops. In Apel doorn is hij eens uitgekomen tegen de bekende wielrenner en schaat senrijder Jaap van Eeden. Ook was hij een van de eersten, die in Bel gië reed. „Dat was een mooie tijd", zegt de heer Van de Biezenbos. terwijl hij één voor één een groot aantal medailles voor ons uit de kast haalt. „Nadat ik echter in dienst was geweest, was het afgelopen". Toen heeft deze bekende renner gewerkt aan de opbouw van de Amersfoortse wielersport. Hij ver telt ons van Steef Veger, die later door een droevig ongeval in Gent om het leven is gekomen. Veger v/as de man. die veel voor ,,'t Hert" heeft gedaan, de vereniging, waar aan ook de heer Van de Biezenbos zijn krachten heeft gegeven. Naast de wielersport is kippen- fokken altijd een liefhebberij van hem geweest. Ook daarin was hij zeker niet de eerste de beste- Talrijk zijn de linten van de Rhode Island Club uit Utrecht, die hij ons kan laten zien; de getuigen van zijn successen. Het mooiste re sultaat heeft hij behaald tijdens de Belgische wereldtentoonstelling: de Grand Prix d'Honneur. met een oor konde van de Belgische Koning. A.MHC III heren nog niet gepromoveerd Maandag j.l. heeft dc protestcommissie van dc Kon. Ned. Hockey Bond het pro test van VVV II naar aanleiding van de wedstrijd AMHC III—VVV II behandeld en dit protest toegewezen. Hierdoor ls de voorlopige uitslag van 21 in het voor deel van AMHC III nader bepaald op 2—2. Door deze gang van zaken zijn de Am sterdammers op de derde plaats geëin digd In de promotie-competitie, waardoor zij hun derde klasseschap hebben behou den. en neemt AMHC III de vierde plaats In. Onze stadgenoten moeten nu een be slissingswedstrijd spelen tegen nummer vier van dc andere promotic-afdeling om één plaats in de derde klasse Deze wed strijd vindt Zaterdag a.s. plaats op een der velden van Schaerweyde te Huis ter Heide. De tegenstander ls Leiden III. Over de krachtsverhouding is niets be kend: het is bovendien twijfelachtig of de elftallen nog wel volledig kunnen uit komen. Wel een groot verschil met de auto uit 1920 vormt deze moderne bestelwagen, die op het ogenblik in gebruik is. Hij is gebouwd door Herman van de Biezenbos. AZ en PC speelt vriendschappelijk Scheidsrechter laat verstek gaan Tengevolge van het niet aanwe zig zijn van scheidsrechter Van Senus maakte dc A.Z. en P.C. een vergeefse reis naar Arnhem. Vriendschappelijk werd de wed strijd echter toch gespeeld. Reeds direct legde A Z. en P C. aan Nep- tunus zijn wil op. Felix Insinger toonde in het middenveld zijn bij zondere kwaliteiten. Regelmatig onderbrak hij de Neptunus aanval en gaf de ballen haarscherp af aan de groen-witte voorhoede. Gertie Mosterd scoorde uit deze mooi aan gegeven ballen twee maal. Ook Wim Mosterd was weer zeer actief en scoorde eveneens twee doelpun ten. Met een 40 voorsprong brak de rust aan. Na de rust weer een sterk aanvallend A.Z. en P.C. en een wanhopig verdedigend Neptu nus. De Neptunus-crack van Set ten versterkte inmiddels zijn ach terhoede, doch ondanks dat bracht Wim Droog de stand op 50. Hier na kon van Setten voor Neptunus een tegen punt scoren. Maar weer trok A.Z. en P.C. ten aanval en Gertie Mosterd bracht de stand op 61. Vlak voor het einde doelpunt te Kniest nogmaal voor Neptunus. Met deze stand (62 brak het ein de aan. De A.Z. en P.C.-dames, die tegen Zwemlust 1 (Utrecht) speelden toonden zich in de Liesbos de meer deren. Geen moment is de over winning in gevaar geweest. Er werd enthousiast en fris gespeeld. De uit slag 52 gaf de spelverhouding zeer juist weer. De Amersfoortse doel punten werden gescoord door Bep Busket (2x), Alice Bodemeyer (2x) en Tonny Raebel. Eindexamens Gymnasium Voor het eindexamen van het Joh. van Oldenbarnevelt gymnasium di ploma A slaagden: Th. G. J. Elbert- se, Elizabeth Fe. van Kreel. Reina Ma. Labreê, J. H. Sikkes, H. Sluiter, W. E. Steenbeek. A. Th. Vermeulen, J. Visbeck, Bertha Pa. Wensink, E. J. Werner. Afgewezen 2 candidaten. Voor diploma B: D. van Gulik, H. Heijkoop, Marie Le. Hoytema v. Konijnenburg, F. R. Knoppe, H. J. R. Kuipers, D. Q. R. Mulock Hou wer, C. J. Ruitenberg. J. J. Segaar, J. A. Vermeulen. Afgewezen 1 can- didaat. Aan de Kweekschool O.L.V. ter Eem slaagden voor de acte L.O. de dames; Wies van Dalen, Hilver sum; Nanda Curelle, Utrecht; Marga Veldbrugge, Groningen; Joh. Groot, Den Haam; Hedwig Hengelder, Enschede: Annie Holt- man, Nw. Pekela; Tonny Houte pen, Utrecht; Riny Husse, Schoo- nebeek; Nelly Jacquemijns, Hil versum; Aleida Joh. Keizer, Dene kamp; Maria Kokhuis, Almelo; zuster Roberta Maria, Amersfoort. Het Verbond voor Veilig Verkeer zegt vandaag „Blijft thuisals u de verkeersregels niet kent!" Stelt u zich eens voor, dat achttien Engelsen een goed L. Nicasiusstraat 11 steken wij deze raad zouclen op- iderdak te verschaffen. we op een goede keer de volgen. Wat zou het De heer Gerritsen besluit vlag uit. Piet, Tonny en stil op straat zijn. maar vond toch wel, dat die mulle wegen een mens onderdak te verschaffen. moeilijkheden bezorgen. De heer Gerritsen besli w Vanavond gaat ie weer. met: zorgt er voor, dat jul- Robby Schuin hebben ons kennen van verkeersregels dan Het Tenslotte moeten we ook lie straks kunt zeggen- al menig keer een bezoek is een zaak van betekenis. morgen weten of er al uit- Aan de geslaagde trip vallers zijn. Neemt u van van onze Engelse vrienden onze ons aan, dat het onze vxan heb ik ook meegewerkt." belar_ In het blad wordt verder gens, het is geweldig, met leedwezen vastgesteld, Jan van der Haar, gebracht. Na zo'n bezoek is Gestel, dat men u op straat zilverpapiervoorraad aanhoudt om een paar vra- niet zal zijn. Al staat het bloed in zijn schoenen, hij belangrijk uitgebreid. Jon- gen te beantwoorden verkeersgebied. Weet dr dan onmiddellijk een juist zal volhouden. En dat alles dat de sportuitwisseling in Nolenslaan 8 blijft niet antwoord te geven? We omdat we zo graag een 1951 tussen Amersfoort en achter. Hij heeft ook de vermoeden van niet. Troost stukkie in de krant hebben. Middelburg door een te weg naar ons bureau ge- u, zo is het niet alleen met geringe belangstelling bij vonden. Dank Jan en we u gesteld. Zo is het met honderden en nog eens honderden mensen. Zo langzamerhand wint Ter inzage de Amersfoorters niet door- zien je graag nog eens te Op ons bureau en bij de gaat. De korfballers voeren rug. Het is tijd voor de aard- administratie van de am- Cen oud-papier-actie om beien. Toen Ria Korver en Veilig Verkeer terrein. Op bachtsschool aan de Leus- geid te verkrijgen voor het Agatha Hulsman zo par- de scholen wordt nu ver- derweg liggen trekkingslijs- bezoek van de Engelsen, mantig met een slof ons keersonderwijs gegeven. Volharding ten ter inzage van de ge houden verloting. Men wil die mensen iets kantoor binnen-stapten, Dat is een grote winst. De TEDERE dag opnieuw kijkt Stadsvensterman met bewondering naar zijn collega, die om der wille de van het stukkie de Avond- Clubblad In „Ons Clubblad" van korfbalvereniging 't behoorlijks aanbieden. Zilvervloot Vandaag vaart de vloot weer, en behoorlijk! We dachten we daarin aard- scholieren zijn straks de beien aan te treffen. Weet grote mensen in het ver- u wat cr in die slot zat? keer. Die mensen komen Zilverpapier! Dat is leuk dan wat beter beslagen ten bedacht, meisjes. O ja, dit- ijs. Want glibberig is het Soesterkwartier wijdt voor- krijgen zo langzamerhand door Ria gespaard. Agatha vierdaagse meeloopt. Het is zitter H. Gerritsen enige trouwe klantjes. Vooral on- js nu aan de beurt. de man niet aan te zien. aandacht aan het bezoek der de jeugd is de animo maal was dat zilverpapier pad des verkeers. Als u dus jj njet thuis wilt blijven, leert u dan de verkeersregels. van de Engelse korfballers om zilverpapier te sparen op 28 Juli en de daarop groot. Zo is Meike Teng Hij is even monter als al tijd. -fr - Gisteren liet hij zich volgende dagen. Tien da- van de Heemskercklaan ze- ie gen zullen die Engelsen in ker wel echter ontvallen, dat toch beter zijn sokken had het kader van de sportwis- kunnen poederen. Dat zijn seling in Amersfoort ver- zo van die symptomen, die toeven. Door de Amers- op aftakeling wijzen. voor de derde maal met zilverpapier ge komen. Dat is nog es een trouwe klant. Verder was föörtse korfballers zal veel er nog een partijtje van de Veilig Verkeer Nu bekend is, dat er in Amersfoort in Juli een Vei lig Verkeersactie komt, zou er voor ons aanleiding zijn om voorlopig maar over Veilig Verkeer te zwijgen. Klop Vanochtend was ie er werk verzet moeten wor- fam. Van Wageningen, We doen dat bewust niet. weer. Hij sprak opgewon den over de prachtige om geving van den. De heer Gerritsen Leusderweg 155a. Hartelijk Het kan geen kwaad nog doet dan ook een beroep dank. Amersfoort, op al de leden om aan de Voor de familie Schuin, eens extra op de gevaren langs de weg te wijzen. even aan 1 Stadsven- ster. Tel. 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf aur. en U kunt verdienen! Het kost U 3Vfe week lang elke avond 10 minuten van Uw vrije tijd. Dat heeft U er toch wel voor over? Let op het „Dagblad van Amersfoort" van Zaterdag 16 Juni a.s. Dit was dan het laatste concert, dat de Kleine Kunstkring in dit seizoen gaf en het was een slot, dat pakte! Flinke belangstelling van cen muziekmlnncnd publick, een pret tige en verwachtingsvolle stem ming en daarbij een stijlvolle uit voering van het programma maak ten deze avond tot een succes. Zoals wij in de aankondiging van het concert vermeldden, droeg dit een geheel instrumentaal ka rakter. De optredenden waren een kamerorkest van uit de O.V.A. ge- recruteerde leden, terwijl de be kende fluitist, de heer A. Bonsel, het solistisch deel voor zijn reke ning nam. Het geheel stond onder leiding van de heer P. M. Parker, die zich een fijnzinnig dirigent be toonde. Een klein, maar nobel pro gramma werd afgewerkt: Handel. William Alwijn. Edward Grieg en Jos. Haydn waren de componisten. Wat uiteenlopende stijlen mis schien, maar de draad, die alle nummers verbond was die van een verfijnde muzikaliteit. En in deze geest vatten de uitvoerenden en leider dan ook hun taak op. Zij le verden het bewijs, dat in ons mid den een kring van muzikale stad genoten leeft, die een hoge opvat ting van hun kunst hebben niet alleen, maar ook technisch in staat zijn deze tot uiting te brengen. De balletsuite uit de Opera „Alcina" van Handel opende de uitvoering. Misschien klonk het inleidende grave nog wat te zwaar, maar de dansen, die volgden, wa ren van een aangename lichtheid, waarbij elke dans in stijl en rhyt- me goed werd gekarakteriseerd. Misschien had het menuet nog iets statiger kunnen klinken. Daarna werden wij op een fluit- solo vergast, die alle facetten van Bonsels technische en muzikale bekwaamheid blootlegde in een Divertimento van William Alwijn. Wat leent de fluit zich toch bij uitstek voor dergelijke speelse muziek, maar welk een vaardig heid is er nodig om ze zó te kun nen voordragen. Bonsel is wel een eerste-rangs artist op zijn speciaal instrument. Na de pauze hoorden wij twee elegieën van Grieg, die alle Scan dinavische zwaarmoedigheid van deze componist demonstreerden. Door niesbui stuur kwijt Op de Berkenweg reed Woensdag een personenauto, bestuurd door de heer B. uit Nijkerk. Deze bestuur der werd op een gegeven ogenblik overvallen door een hevige niesbui, met het gevolg, dat hij het stuur kwijtraakte. De auto reed tegen een boom en werd aan de voorzijde licht beschadigd. B. kwam met de schrik vrij. ^Vie zag auto tegen pui rijden? Een vrachtauto heeft gistermid dag om half zes de pui van „Kort beek" geramd, op dc hoek van de Stationsstraat en de Snouckaen- laan De bestuurder is echter dooi - gereden. De politie vraagt daarom inlichtingen van ooggetuigen. Burgerlijke Stand 13 Juni 1951 Geboren: Jan zoon van J. C. v. d. Hoek en G. de Vink: Jacob G. L. zoon van W. Herpers cn C. J. S. Swuste. Getrouwd: A Tijmensen en M. A. Kerkhof: J. Edam en H J. Hermans: A. Jansen en B. P. v. d. Horst: J. W. Wchrmeljer en E van Buren: E. v. d. Veld en S- C. van 't Wel. AUTOMARKT AMERSFOORT. 13 Juni 1951 Op de wekelijkse automarkt werden 146 motorvoertuigen aangevoerd. Het was jammer, dat de accous» tische verhoudingen in het zaaltje van het Gebouw der Vrijzinnig Hervormden de eerste violen soms een teveel aan scherpte verleen den. Het glansnummer van de avond besloot dit concert. Haydns con cert in D dur voor fluit met bege leiding door strijkorkest vermocht van de eerste tot de laatste noot te boeien. Het samenspel van so list en strijkers bereikte hier een hoge graad van volmaaktheid en de ovaties der aanwezigen aan het slot vertolkten duidelijk de in stemming van het publiek. De Kleine Kunstkring heeft het seizoen waardig besloten. Tot we derhoren! roepen wij deze jonga vereniging van harte toe. S. SOEST Laatste gang van C. N. v. d. Flier Woensdagmiddag te half drie werd door velen het zo plotseling alhier overleden hoofd der Chr. School aan de Prins Bernhardlaan, wijlen de heer C. N. v. d. Flier, naar zijn laatste rustplaats op de Ned. Herv. Begraafplaats begeleid. Aanwezig waren, de wethouder van Onderwijs, de heer K. de Haan, de hoofden van alle Chr. Scholen in Soest, ds. Lambers Heerspink, ds. E. Groeneveld, ds. Wouters van Dordrecht (vroeger te Soest) dia kenen en ouderlingen van Ger. en Ned. Herv. Kerken, alsmede de kinderen van de hoogste klassen van de vier Chr. Scholen. Na een korte dienst in de aula, werd de kist met het stoffelijk over schot, bedekt met een schat van bloemen, grafwaarts gedragen. Bij de geopende groeve voerde het eerst het woord. ds. Lambers Heer spink. Ger. predikant te Soest, die van de grote verslagenheid sprak, welke in de gehele gemeente te be speuren viel. Onder leiding van de heer Van der Flier is het Chr. On derwijs in Soest groot geworden. Hij was een bekwaam schoolhoofd. Daarna sprak de heer H. Fennema, voorzitter van het schoolbestuur, mede namens personeel en school kinderen. De schoolkinderen zongen daarna Psalm 256. Vervolgens voerden het woord. ds. Wouters van Dor drecht. de heer P. Boerema, hoofd der Chr. school aan de Driehoeks- weg, namens de vier schoolhoofden en de heer J. Vonk, namens de Ger. Kerkeraad. Een broer van de overledene dankte voor de overweldigende be langstelling en voor de woorden van troost gericht tot zijn schoon zuster en kinderen. Ds. Lambers Heerspink liet na deze indrukwekkende plechtigheid zingen Psalm 73 vers 12. KPSSoester Boys 31 In het kader van de wedstrijden om het kampioenschap van Soest, waaraan verbonden de „Soester Voetbalbeker", werd Woensdag avond om 7 uur de wedstrijd KPS— Soester Boys gespeeld op het ter rein van KPS. KPS was sterker dan de Boys en reeds na 10 minuten spelen bezorgde midvoor Roland door een voorzet van linksbuiten B. Hoogeveen KPS de leiding. 10- Bij een felle Soester Boys-aanval bewerkte een KPS'er de bal met de hand, waarvoor prompt een pe nalty werd toegekend. Midvoor Van Asch schoot hard in. (11). Met deze stand kwam de rust. Toen na de rust linksbuiten B. Hoogeveen voor KPS van dichtbij kon scoren en de stand op 2—1 bracht, konden de Boys weinig meer doen. Even hierna maakte rechtsbinnen Jansen voor KPS d® derde goal, 3—1.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2