VOORAL VOOR DE VROUW Drie gelukkige VHK-meisjes ontdekken Parijs odak Film U bent de eerste, die me sinds weken groet.... De vrouw zo kwetsbaar? Honderd jaar Broederschap der Candidaat-Notarissen Eerst het WERKdan knopen poetsen en de lichtstad in Moedertje i'jj* Ideale keuken Winnaars van NCRV- lelevisieprijsvraag Uitkeringen voor de werkende vrouw bij zwangerschap Nationale Reserve bezit oefenkamp Gasten van Brits Festival bellen aan bij SHERLOCK HOLMES Een ster wordt geboren'' Vrijdag 15 Juni 1951 5 CARIN CITROEN is geboren in Soerabaja, Rita Grondman in Nijmegen en Hennie Swaagman komt uit Assen. Alle drie behoren zij bij het V.H.K. en alle drie zijn ze naar Parijs overgeplaatst. Carin is sergeant-majoor, secretaresse bij de Nederlandse Liaison Missie, en tikt in drie talen voor Generaal Majoor Mathon (Teeh), Rita, sergeant eerste klasse, brengt haar tijd door op de Logitic Divisie van Generaal Leavey, ter wijl Hennie, eveneens sergeant eerste klasse bij de Plannen, Politie en Operatie Divisie van de Franse Generaal Bodet werkt. Drie meisjes volkomen onafhankelijk in Parijs, in een Amerikaans-Franse omgeving. Drie meisjes zijn gelukkig, zo wel in haar arbeidsuren als in haar vrije tijd. In de cantine van het hotel As toria, Eisenhowers Hoofdkwartier, vlak bij de Are de Triomphe, zit ten wij in de vroege ochtend sa men wat te praten. Carin Citroen is van 1947 tot 1950 in Indonesië in dienst geweest, Rita heeft vier jaar bij de Genie in Den Haag ge werkt en Hennie was op kantoor. Hier hebben zij elkander ontmoet en zoals dat zo vaak in den vreem de gebeurt, er is tussen haar een vriendschap ontstaan. Hennie zegt: „heel veel gaan wij nog niet uit, want weet U, die uniformen van de Amerikaanse meisjes zijn zö mooi en wij willen daarbij niet af steken, daarom brengen wij vele uren door met het poetsen van onze knopen, met strijken en borstelen." „Wat vind je nu het mooiste van Parijs, Hennie?" „De caféterrassen." „Én wat drink je het liefste?" „Champagne." Rita houdt het meeste van al die licht jes die des avonds aangaan. Nu, daar kan zij dit zomerseizoen met die lange twee duizendste verjaar dag van Parijs haar hart aan op halen. Iedere avond zijn de histo rische monumenten verlicht en spuiten de fonteinen. Parijs is één groot feest. Rita zegt: „ik houd veel van die vrolijke groen-gcle drank, pernod." Maar Carin zit het lief ste achter een glaasje water, en wandelt, en bekijkt oud Parijs, en schildert wat. Drie meisjes, en alle drie om zo te zien volkomen gelijk: goed ver zorgd, jong en aantrekkelijk. Ze hebben een vast salaris en nog een toelage voor logies en eten. Ze wonen in een hotel, eten in res taurants, zijn overdag echt Ameri kaan. en des avonds kleine coquet te Parisiennes. Ze spelen guitaar, spreken een perfect Engels, stude ren Frans en maken haar eigen kleren volgens Parijs voorbeeld. Ze hebben dertig vacantie-werk- dagen en verdelen die over verlo- TE rieten wieg waarin de poppen van dikke zusje hun dagen ver slapen is gehaald door Van Gend en Loos. „Er komt een echt kind in." zegt zoontje, .piep nou maar niet want een echt kind gaat voor." Maar dikke zusje piept wel. Ze duwt de doos, die we haar als plaatsvervanger gegeven hebben, op zij en loopt met haar lappen schep selen verontrust door 't huis. Als een nerveuze poezenmoeder legt ze ven naar Holland. Carin wil van haar leven geen sleur maken en daarom ziet zij, met haar onafhan kelijke geest, wijde perspectieven. Rita wacht rustig af wat de toe komst brengen zal. Hennie zegt met jeugdige openhartigheid: „Ik wil trouwen". Hennie houdt van de Franse keuken, maar alle drie hebben ze een voorliefde voor Chinees eten. Carin dit en Rita dat en Hennie dit en datDrie Hollandse meisjes verdienen in Parijs haar eigen geld. en vinden zo gelegen heid deze stad beter te leren ken nen, dan welke tourist ook. En waar zij ter wereld ook nog mo gen belanden en hoe zij ter wereld ook nog terecht mogen komen in een eigen huiselijk leven, deze tijd zal onmiskenbaar een stempel drukken op haar gehele wezen. Nu moeten zij aan het werk. Ik volg ze nog even tot in haar bu reaux. Maar zij hebben zich met een overgeschakeld van de canti- ne-conversatie tot de arbeid, die ligt te wachten, zodat ik ze, zon der nog iets te zeggen, verlaat. Buiten zie ik, boven de Are de Triomphe. de eerste bezoekers van die dag Parijs ontdekken. En ik denk: wat deze mensen zo heel uit de verte trachten waar te ne men, wordt die drie ondernemende Hollandse meisjes iedere dag van zelf vertrouwder. Josepha Mendels. HET hart van de stad New York bergt ook het „International House". Er zijn, volgens zeggen, vier van deze internationale centra in de wereld. Drie in Amerika en één in Parijs. Hier wonen en werken studen ten. die uit alle hoeken ter wereld samen komen en die streven naar EEN groot ideaal" om te leven in een gemeenschap waar alle rassenverschil weg valt. De bedoeling is. dat in ieder land een groot internationaal huis zal wor den opgericht. Als U op een werkdag, om een uur of acht, daar in New York zou kunnen binnen stappen, zou U minstens 50 jonge mensen in de conversatie-zaal aantreffen. U vindt daar Chinezen, in Amerikaanse costuums, die met hun vrienden uit Paraguay luisteren naar het piano spel van een huisgenoot uit Frankrijk of Oostenrijk. Studenten uit Neder land en Puerto Rico vertellen van hun eigen land. Er ontstaan hevige gesprekken over Indonesië, China en de vrijheid op de Amerikaanse scho len. Het laatste toneelstuk wordt, in een tiental verschillende accenten, in discussie gebracht. de pop met de puntmuts, de slappe met de pruik en die zonder gezicht op aldoor andere plekken. „Poppe kunne niet slape," is het trieste lied van de dag. Maar omdat die wieg door niemand teruggeto- verd wordt, staakt ze hel gewee klaag en propt de poppen nijdig in de versmade doos. „Nou speelt ze er nooit meer mee" vertelt zoontje, dat zei ze gisteren nog. Ze speelt er nooit meer mee Ze wil alleen met m'n trein. Straks wordt ze er nog een jongen van." Dikke zusje, de oogjes licht en strak, is duidelijk op 't hart getrapt. Ze is in de weer met zoontjes speelgoed over de poppen, verstopt onder 't bed. geeft ze geen kik Tot op een Zondagmorgen tante met een blinkende kinderwegen de tuin instapt. De gloednieuwe babji ligt er in met een blauw gebreid mutsje op. Binnen mag hij zelfs op schoot „H\j moet eruit, zegt tante zakelijk, ,,'t is tijd voor de fles." Zo zit hij op een luier en een zeiltje en we kijken vertederd toe hoe hij slokt en slokt en hikken moet van de haast. Zoontje gelooft het tenslotte wel ,,'t Is net een heel oud ventje," vindt hij en verdwijnt. Maar met dikke zusje is iets gebeurd. Ze staat als in trance bij die blinkende kar en voelt devoot de kleine witte knietjes. Als tante weer verder trekt, toant ze heeft een ingewikkeld middag programma, worden zwijgend en bijna plechtig de lappen schepselen in ere hersteld. Dikke zusje sleept de doos tot op het stoepje in de zon. Tantes kordate gebaren nauwge zet imiterend legt ze de pop met de puntmuts en de slappe zonder pruik op een kussen Ze haalt een houten kegel utf de mand en houdt die minuten lang bi? de slappe z'n mond „Ze denkt dat dat de fles is." knikt zoontje voldaan „Nou kan je toch e//efjes goed zien dat ze geen vader wordt." B1BEB. Van uit het International House kijkt U uit op de Columbia Uni versiteit. waar met grote letters op staat: „Dat broederschap zal heer sen". Men doet dan ook alles om deze spreuk, die dagelijks door alle be woners van het huis gelezen wordt, waar te maken. Het idee van het oprichten van een Internationaal huis werd vijf en twintig jaar geleden geboren. Harry Edmonds, een New Yorks student, passeerde een Chinees stu dent vlak voor de Columbia Uni versiteit en zei: „Goede morgen De Chinees was zo verbaasd dat iemand hem groette, dat hij stil stond en zei: „Weet U wel. dat U de allereerste bent in weken en weken, die mij groet in heel New York?" Geschrokken door de een zaamheid van een buitenlands stu dent, vroeg Edmonds een groep studenten om de komende Zondag-, avond bij hem te eten Een Sia mees. een student uit Kansas en een uit India Zo ontstond de Cos mopolitan Club. Alle leden met een en het zelfde verlangen: om alle rassen dagelijks onder één dak te brengen. John D- Rockefeller was zo verrukt over dit idee. dat hij in 1923 een stuk land cadeau gaf en drie millioen dollar om er een gebouw op te zetten. Iedereen die toegelaten wordt, moet boven de 21 zijn en geïnte resseerd in de internationale pro blemen en in allerlei mensen Waar ze ook vandaan komen. De drie en dertig jarige president van het huis is een Canadees Hij is groot, kalm en geestig, en bekend in het huis als een geboren bemiddelaar Als we even in de cafeteria van het huis gaan kijken zien vuj een Arabier van 23 en een andere man uit Israel ook 23 en geboren in Tsjechoslowakije. Hij is helemaal alleen over want hij verloor zijn vader, moeder en zusters in een kamp. Maar in zijn Arabische vriend Mahmud S Hariri vond hij troost Hariri zei: „Hier zijn Sonnenmark en ik als broers Wij zijn bijzonder op elkaar gesteld, ondanks het ver schil van onze politieke opvattin gen." Amerikaanse studenten, die ma joor in de laatste oorlog waren, vinden hun beste vrienden in de Chinezen. Negers en Oostenrijkers die daar wonen. Zij werken alle maal hard. hebben het druk en zijn op elkaar gesteld Maar des ondanks is het niet allemaal even Vrouwen en moeders Van de een en twintig millioen Franse vrouwen zijn er vier en half millioen moeder, en daarvan werken er een millioen acht hon derd acht en zestig duizend, die allen kinderen onder de zestien jaar hebben. Terwijl het gemid delde percentage van het aantal kinderen van de niet-werkende vrouw 2.8 is, is dat van de wer kende moeder 1.5. eenvoudig. Er zijn veel studenten bij die oud soldaat zijn. Het is moeilijk om de studie weer op te vatten en de sombere stemmingen komen ook daar voor. En toch, het lijkt of ieder onderwerp van ge sprek in het International House mogelijk is. BECCY. (Van een onzer verslaggeefsters) T~") E TIJD" van 1 Juni wijdt ffLS een artikel aan de emigra tie van alleenstaande vrouwen. Hierin wordt de noodzakelijkheid bepleit van selectie der vrouwen, die niet in gezinsverband willen emigreren. „De Tijd" schrijft: „Nu is het al niet gemakkelijk om een goed emigrante te zijn in gezins verband, maar er wordt in zekere zin wél zo veel gevraagd van de vrouw-alleen, die zich in een an der land vestigt en daar de eer van haar land van herkomst wil hoog houden en dan verder „omdat het echter èn voor het land dat de emigranten opneemt èn voor de jonge vrouwen, die de stap wagen, van het grootste be lang is, dat er geen teleurstellingen komen, is kort geleden besloten, dat alleenstaande vrouwelijke emi- granten-in-spe de zeef zullen pas seren van een vrouwelijk selectie- orgaan." Tot zover „De Tijd". Het lijkt ons zeer zeker nuttig om diegenen, die willen emigreren, tevoren de gelijk aan de tand te voelen, om trent de verwachtingen, die ze van het nieuwe land hebben. Men moet inderdaad weten wie men uitstuurt, omdat het Nederlands belang is, dat onze emigranten hun goede naam blijven behouden. Niemand kan o.i. dan ook bezwaar maken tegen een selectie der emigranten. Maar wél willen we protest aan tekenen tegen een speciale selectie van de zelfstandige vrouwelijke emigranten alléén. Er is geen en kele reden om aan te nemen, dat de kans, dat men zich in het nieu we land zal misdragen, voor de vrouwen groter is dan voor man nen. Niets wettigt de mening, dat vrouwen immoreler zouden zijn dan mannen. Maar vrouwen zijn zo „kwetsbaar" zegt „De Tijd" ver volgens. Onder het mom van dat kwetsbaar-zijn heeft men indertijd de hele emancipatie der vrouwen willen tegenhouden en nog steeds, als vrouwen iets willen proberen, dat men voor mannen geheel nor maal vindt, wordt dat „kwetsbaar"- zijn der vrouwen weer eens van stal gehaald. Van de zijde der Stichting voor de Landverhuizing verzekerde men ons echter, dat men daar op het ogenblik niet denkt aan een speciale selectie voor vrouwen. Wel zullen in een op te richten selectie-commissie enige afgevaar digden der vrouwenbonden plaats nemen, die in het bijzonder de be langen der vrouwen zullen behar tigen. Dit is natuurlijk volkomen normaal en hierdoor zal geen vrouw zich beledigd voelen. Maar laat men dat „kwetsbaar-zijn-der- vrouwen" nu toch ééns en voor goed opbergen naar de tijden, waarin men er in kon geloven. Iets anders is, dat naast selectie, ook voorlichting omtrent de mo raal van het land waarheen men wil emigreren, zeer nuttig zal zijn. De fatsoensnormen kunnen in het andere werelddeel wel eens geheel verschillend zijn van de normen, die men hier pleegt aan te leggen, maar hierover zal voor mannen èn vrouwen goede en juiste voorlich ting op zijn plaats zijn. JN het laboratorium van het Ame rikaanse Bureau voor Menselijke Voeding en Huishoudkunde in de nabijheid van Washington zijn des kundigen voortdurend bezig nieuwe methoden en apparaten te ontwer pen ten einde het werk van de Amerikaanse huisvrouw te verlich ten. Het nieuwste op dit gebied is een ontwerp van een hoefijzervor mige keuken, waardoor veel heen- en-weer geloop, bukken en andere bewegingen waarmede het klaar maken en koken van het voedsel gepaard gaat, vermeden kunnen worden. Bij de keuken is uitgegaan van het motto „gemak dient de mens". De plaats, waar veel voorbereidend werk gedaan wordt, is de gootsteen, die in verbinding staat met een automatisch apparaat ter verwijde ring van het afval. Boven en onder de gootsteen bevinden zich bakken voor groente en fruit. Een lade voor keukenbenodigdheden en een mes- senrek zijn naast deze bakken op gesteld. Op de plaats, waar het eten gekookt wordt, staan bet kook- stel. de scha len. de potten en de pannen. Het warme eten kan door een luikje in de eetkamer gebracht wor den of er kan aan een tafel in de keuken ge geten worden. In de keuken vindt men bo vendien 'n aantal arbeidsbesparende snufjes Er zijn bijvoorbeeld op ver schillende hoogten tussen de laden van de muurkastjes planken aange bracht. die uitgetrokken en als zit plaats gebruikt kunnen worden, zo dat de huisvrouw een groot deel van haar werkzaamheden zittende verr'chten kan. Fasten met rond draaiende planke maken het haar gemakkelijk pakken en blikken etenswaren er uit te nemen. De verlichting van de keuken be staat uit een hoefijzervormige licht bak aan de zolderih" Vier T.L -bui zen werpen licht naar beneden en verhinderen he*. optreden van schaduwen. Voordat de nieuwe keuken werd ontworpen hebben de onderzoekers een studie gemaakt van alle werk zaamheden bij het klaarmaken en koken van het voedsel Zij hebben daartoe de tiiden en de bewegingen opgenomen, die nodig wapn tijdens ieder stadium va het werk m de keuken teneinde de juiste vorm en de juiste plaats voor elk onderdeel van de keuken te kunnen vaststel len. (Van onze correspondent) HILVERSUM. De uitslag van de vorig jaar door de NCRV uitgeschreven televisieprijsvraag is thans bekend geworden. Het alge meen bestuur van de NCRV ver langde een verhandeling in het bijzonder voor Nederland, over de televisie en wel over haar op komst en ontwikkeling, over de psychologische factoren daarbij werkzaam, en de mogelijkheid om de televisie dienstbaar te maken aan de doorwerking van het Evan gelie. De eerste prijs kon niet worden toegekend. Twee prijzen a 750 elk werden gewonnen door P. J. ten Have, Eindhoven en F. Kuyper, candi- daat-notaris, Naarden. De derde prijs (250) werd toegekend aan ds P. Robbers, Rotterdam. l\/| EN valt onder de Ziektewet •'als men bij wijze van beroep arbeid verricht in loondienst cn niet mper dan 4725.—U per jaar ver dient. Op deze regel zijn nog enige aanvullingen, die wij hier niet kun nen behandelen. Gedurende 6 weken vóór en 6 weken nè de bevalling heeft de ver zekerde vrouw recht op uitkering krachtens de Ziektewet van haar volle loon, echter met een maximum van 13 per dag. Het is niet nodig, dat zij tengevolge van zwanger schap of bevalling gedurende deze weken niet in staat is te werken. Over de dagen gedurende welke zü tijdens deze periode nog werkt krUgt zij ge-en uitkering. Het komt er dus op neer. dat de vrouw ge durende 6 weken vóór en 6 weken na de bevalling niet behoeft te wer ken, ongeacht de vraag of zij niet kan werken en dat zij dan haar gemiddelde loon uitbetaald krijgt Voor de bevalling zelf wordt een kraamgeld van 55 uitbetaald, mits de vrouw in het jaar voorafgaande aan de bevalling op minstens 156 dagen verplicht verzekerd was. Blijft de vrouw na de bevalling arbeidsongeschikt tengevolge van ziekte welke rechtstreeks uit de be valling voortvloeit, dan krijgt zij gedurende hoogstens een jaar haar volle loon (altijd met een maximum van 13 per dag). Deze uitkerin gen zijn dus niet te versmaden Het bijzondere is. dat bij zwangerschap en bevalling 100 procent van het loon wordt uitbetaald terwijl bij andere ziekten meestal slechts procent wordt gegeven. Zoals wij al zagen heeft een vrouw geen recht op zwangerschaps uitkering (waarmee dus bedoeld wordt de 6 weken vóór en na de bevalling) over dap?n waarop zij gedurende deze periode blijft wer ken. Later zullen wij nog zien. dat zij haar uitkering ook kan verspe len door te vroeg met verken op te houden. U ziet dus: dit terrein zit vol voetangels en klemmen. De bepaling, dat bij zwanger- schapsuitkering niet wordt onder zocht of de vrouw niet tot werken in staat is hangt samen met het voorschrift in de Arbeidswet, dat arbeid van vrouwen gedurende acht weken na haar bevalling verbiedt De tïid gedurer le welke vóór de bevalling geen arbeid is verricht mag tot ten hoogste twee weken op die acht weken in mindering worden gebracht. Deze bepaling in de Arbeidswet is weer een gevolg van een internationale overeen komst. welke ook door Nederland is aanvaard. l) De in de sociale verzekerings wetten genoemde maximum-be dragen zijn de laatste tiid vele malen veranderd, i.v.m. de ver schillende loonronden. Het is mogelijk, dat op het moment, waarop deze artikeltjes ver schijnen. de grenzen alweer ver hoogd zijn. (Advertentie l.M.) Eens zullen de foto s die U nu neemt dierbare beelden zl|n uil een ver verleden - Foto s leggen een kost bare band tussen generatiesI Zorg dat ze goed zijn 1 Foto's op Kodak Film altijd goed I Minister Mulderije gewaagt van zeer te icaarderen verdiensten AMSTERDAM. Een rechtsper soon. die het honderd jaren uit houdt heeft daarmee zijn bestaans recht bewezen en heeft op zichzelf daardoor verdienste verworven. Al dus verklaarde de minister van Jus titie, mr. H. Mulderije hedenmiddag op een bijeenkomst in het Kon. In stituut voor de Tronen ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan van de Broederschap der Candi daat-Notarissen. die in de hoofd stad een groot jubileumcongres be legt. Op glorieuze wijze, aldus de minis ter, heeft de Broederschap gedu rende al die jaren haar taak ver vuld en sterker wellicht is zij thans dan ooit tevoren. Haar kracht nam na de moeilijke beginjaren allengs toe Haar leden „groeiden vast in tal en last". Zij kreeg eigen sfeer cn geest, waardoor haar naam „Broe derschap" reële inhoud begon te verkrijgen. Het is deze geest, zo vervolgde mr Mulderije. die in de voorbij gegane honderd jaar is gegroeid, beproefd en gehard, waardoor de Broederschap tot een hechte (ge meenschap is geworden. Zij heeft een open oog gehad en gehouden voor het belang van het notariaat in het algemeen, hetwelk zij ook daadwerkelijk heeft gediend. On waardeerbaar noemde de minister de verdiensten van de Broeder schap. doordat zij het initiatief nam tot de uitgave van een weekblad, waarmee zij zich in de loop der jaren de dank van iedere Neder landse jurist zoü verwerven. Daar naast zijn in de loop der tijden tal van prao-adviezen verschenen. De Broederschap, aldus de minis- Advertentie l.M.) ARNHEM. Sedert Donderdag beschikt de Nationale Reserve over een oefenkamp. Het is gelegen aan de golflinks bij Arnhem. In aanwezigheid van tal van militaire autoriteiten heeft lt. generaal T. Stolz, inspecteur der Nationale Re serve, het oefenkamp met enig ceremonieel in gebruik gesteld en majoor L. A. van Roosmalen als commandant van het kamp ge ïnstalleerd. Het is de bedoeling, dat vrijwilligers van alle onderdelen der Nat. Reserve hier het gehele jaar door minstens 6 dagen per troep kunnen oefenen. Bovendien wordt gastvrijheid verleend aan een groep van 169 oud-KNIL-mi- litairen, die deel uitmaken van het bewakingscórps van de Konink lijke Landmacht. De capaciteit van het kamp bedraagt 250 man. ,Het is alles een kwestie van deduceren combineren, mijn beste Watson".... Het zal de bezoekers van Bakerstreet 21 b, in Londen, het in de hele wereld bekende adres van Sherlock Holmes en zijn onafscheidelijke vriend dr Watson, zijn, of zij de scherpzinnige detective deze woorden horen uitspreken, als zij zijn woning betre den. Zijn woning, dat wil zeggen, de volko men getrouwe weerga ve van het huis van Sherlock Holmes, zoals zijn geestelijke vader, de schrijver sir Arthur Conan Doyle, dit in zijn ontelbare boeken zo minutieus beschreef En als zij kijken naar de wat weemoedige, maar scherp gesneden trekken van de imita- tie-Sherlock Holmes, zullen zij wachten op het gebaar van „zijn slanke, goedgevormde vingers, die hy pein zend tegen elkaar plaatste." Bakerstreet 221 b is een originele bijdrage van de Engelse ge meente Marylebone tot het Festival of Britain. In de studeerkamer, die Conan Doyle tot het toneel maakte van de kostelijke gesprekken der twee vrienden, hangen aan één kant van de deur de hoge hoed en de stethoscoop van dr Watson, aan de andere kant hoed en cape van de detective. Alles is aanwezig: handboeien, revolvers, een afgeschermde lan taren. de leren sofa. de haard, de gemakkelijke stoelen, de likeur en de sigaren, sigaretten en de tabak, alles van het jaar 1890. De verrukte bezoe kers lezen als het ware de door hen verslonden detectiveverhalen, want elk voorwerp kan wel ergens in een van Doyle's boeken worden gevonden. Een half op gegeten stukje toast, een gedeeltelijk uitge dronken kop koffie, kranten op de sofa, boksijzers, alles geeft de indruk alsof de be roemde bewoners zo juist in grote haast op een nieuw trillend avontuur zijn uitge trokken. En van buiten dringt zwakjes het geklik door van paardenhoeven en het geratel van een vigilante, het geroep van een krantenjongen, het galmen van een straatzanger alles afkomstig uit een ver dekt opgestelde gramo- foon ter, is de betrouwbare mentrix, waardoor een stroom van jonge mensen vloeit naar het notariaat. Daarom is het dat de regering, die voor de bezetting van het ambt van notaris uit deze stroom voortdurend zal moeten putten, voor de Broeder" schap de grootste belangstelling heeft. Aan het slot van zijn rede deelde de minister mee. dat de voorzitter, mr W. Udo, benoemd is tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Zeepost voor Oost. West en emigratielandcn DEN HAAG. Met de volgen de schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië m.s. „Oranje" (20 Juni); Nieuw Gui nea m.s. „Langkoeas" (10 Juli), Antillen m.s. „Hydra" (26 Juni); Suriname m.s. „Hècuba" (19 Juni) Canada s.s. „Nieuw Amsterdam" (16 Juni), s.s. „Veendam" (20 Juni), Australië via Engeland (16 Juni). Radioprogramma ZATERDAG 16 JUNI HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7 00 Nieuws 7.15 Gewijde muziek 7.45 Morgengebed cn Liturgische kalen der 8 00 Nieuws en weerberichten 8.15 Promenade orkest 8.55 Gram.muziek 9.00 Voor de huisvrouw 9 30 Waterstan den 9.35 Gram muziek 10.00 Voor de kleuters" 10.15 Gram.muziek 11.00 Voor de zieken 11.45 Gram.muziek 11.50 „Als de ziele luistert", causerie 12.00 Angelus 12.03 Gram muziek 12.30 Land- en tuln- bouwmededelingcn 12 33 Gram.muziek 12.55 Zonnewijzer 13 00 Nieuws cn ka tholiek nieuws 13.20 Gevarieerde muziek 14.00 Gram.muziek 14,20 Planoduo 14.40 Amateuruitzending 15.15 Kroniek der Letteren en Kunsten 15 50 Symphonctte- orkcsi en vocaal kwartet 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans"; 17 00 Voor de jeugd 18.00 Pianomuziek 18 15 „Werving Koninklijke Marine' causerie 18.25 Lichte muziek 18 40 Regerlngsult- zcndlng: Zoeklicht op de Westerse de fensie 19.00 Nieuws 19.15 „Dit is leven", causerie 19.21 Actualiteiten 19 27 Gram.- muzlck 19 52 Journalistiek weekover zicht 20.00 Nieuws 20 05 De gewone man zegt er 't zijne van 20.12 Gram.muziek 20.15 Lichtbaken 20.40 Steek eens op. Heren" 21.00 Gevarieerd programma 21.53 Wat zou U uoen? 22 00 Operette muziek 22.30 „Wij luiden de Zondag in" 23 00 Nieuws 23 15 Nieuws in Esperanto 23.22—24 00 Kamerorkest. HILVERSUM II. 298 m. VARA 7 00 Nieuws 7 15 Ochtendgym nastiek 7 33 Gram.muziek 8.00 Nieuws en weerberichten 8.18 Gram.muziek 8 45 Idem. VPRO. „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie 10.05 Morgenwijding VARA 10.20 Voor de arbeiders In de continu bedrijven 11.30 Altviool cn plano 12 00 Gram.muziek 12 30 Land. en tuinbouw- medcdelingcn 12 33 Gram.muziek 1300 Nieuws 13.15 -Gram.muziek 14.00 Voor de jeugd 14 20 Harmonie-orkest 14.40 Het Nederlandse Lied 15.00 Boekbespre king 15.15 Accordeon muziek 15 45 „Van de wieg tot het graf", causerie; 16.00 U S A -Cabaret 16 30 Sporlpraatjc 16 45 Omroeporkest 17.30 Voor de Jeugd 18.00 Nieuws 18 15 „Varla-Varia" 18 20 Gra- mofoonmuziek 18 30 Dansmuziek 19.00 Artistieke Staalkaart. VRPO: 19-30 ..Pas separtout". causerie 19.40 „Het Oude Testament ln deze tijd", causerie 1955 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws 20.05 Actualiteiten 20 15 Holland Festival: Concertgebouworkest en so list 21 00 Socialistisch commentaar 21 15 Tlroler muziek 21 45 „Onder de pan nen". hoorspel 22 05 Promenade orkest 22 45 Gram muziek 23 00 Nieuws 23 15 Instrumentaal sextet 23.4524.00 Gram. muziek. ENGELAND 1500 cn 217 m. BBC Light Programme 12.00 Parlcmcntsovcrzlcht 12.15 Dans muziek 13.00 Crickct-rcportacc 13.35 Orgelspel 14 00 Orkestconcert 14.30Sport 15 00 Klankbeeld 15.30 Sport 16.00 Mili tair orkest 16 30 Gram. muziek 16 45 Sport 17.00 Lichte muziek 17.30 Sport 17.45 Jazzmuziek 18.15 Sport 18.45 Cau serie 18.59 Cricket-uitslagen 19 00 Nws en radiojournaal 19-25 Sport 19.30 Wed strijd tussen Jongens- en meisjesscholen 20.00 Populaire muziek 21.00 ..Lighter side" 21.30 Koorzang 22.00 Nieuws 22 15 Lichte muziek ït.15 Gram muziek 23.56 —24.00 Nieuws. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram. muz. 12.30 Weerber. 12 32 Gram. muz. 13 00 Nieuws 13.15 Gram. muziek 13.30 fdem 14.00 Belgische mu ziek 15.00 Accordconmuzlek 15.15 Gram. muziek 15.30 Accordeonmuzlck 15.45 en 16 Oo Gram. muz. 16.30 Vocaal kwartet 17.00 Nieuws 17 10 Instrumentaal kwar tet 17.30 Orgelconcert 18.30 Voor de sol daten 19 00 Nieuws 19 30 Gram. muziek 19.50 Voordracht 20.00 Omroeporkest cn solist 2100 Actualiteiten 21.15 Licht© muziek 21.45 Gram. muziek 22 00 Nieuws 22.15 Verzoekprogramma 23.00 Nieuws 23 05 Gram. muziek 23.30—24.00 Idem. I door Ludwig Bemelmans 37 „Als U me voor iets nodig hebt, meneer Mumm", zei de secretaresse, de deur van haar kantoortje nog eens opendoend, „Ik ben hier." Mumm zocht in zijn herinnering. Hij had die bleke wilde man in de gang ergens eerder gezien. Ten slotte schoot het hem te binnen. Hu had hem in Romanoff ontmoet op de eerste dag „Hack", zei hij. „Ja. Jerome Hack. Een groot talent." De stemming van krankzinnig heid bleef. Zonder te kloppen werd de deur van het appartement plot seling open gegooid en daar stond Jerome Hack. Hij posteerde zijn lange dunne ledematen m de deur post alsof daar een stuk steiger in de ingang was gezet. Plotseling, met twee grote stappen, was hy bij hel bureau Hij keek naar Mumm met zijn grote droevige ogen. die nog groter leken door de dikke brille- glazen. „Hallo Mumm", zei hij. en hield zijn lange bleke vinger die een lid meer scheen te hebben dan een normale, in een beschuldigende hoekige manier vlak voor Mumm's gezicht. Hy praatte door. „Ik dacht, dat ik je een minuut of zo geleden zag. Ik heb je ook in de eetzaal van do staf gezien toen je met Moses Fable en de zonnegoden lunchte. Je beni een gelukkig mens. Mumm. Wal voor een gevoel is dat als je luncht met Moses Fable9 Ik heb nu twaalf jaar p deze plek gezeten cn ik heb nooit met Moses Fable ge luncht. Nou, gefeliciteerd Mumm. maar laat het je niet naar je hoofd stijgen. Wacht maar er komt nog wel eens een dag, dat ze dat aureool- tje over je gezicht heen naar bene den trekken en er een strop van maken." Met een stap was hij bij het raam en keek naar buiten. „Mooi uitzicht heb je. Weet Je waar ik op kijk? Op een kale muur. Dit zou me veel te veel afleiden Ik zou geen kans zien om elke tien dagen een filmscript klaar te heb ben. Dat herinnert me aan iets. Die kerel die hier voor jou zat en die hier twee jaar bleef daar erfde ik tenslotte zes betikte pagi na's van, waarvan ik geen woord kan gebruiken. Een reuze baan als je hem kunt krijgen." De man, die Hack tevoren buiten in de gang had vastgehouden, kwam binnen en greep hem opnieuw beet. Hy begon hem de kamer uit te trekken, terwijl hij zei: Vooruit Jerry, Vashvily wil )e spreken Hij wil weer naar Palm Springs." Terwijl de andere trok, hield Hack zich aan het bureau vast. en leunde over naar Mumm Hij lachte bij de naam Vashvily alsof hij een hysterische aanval kreeg. „Weet jij wat Vashvily is?", vroeg hij op vertrouwelijke toon. „Vash vily is het brandvrye gordijn tussen het publiek en het amusement. Hij begint altijd met iets nieuws te wil len. Hij denkt, dat hij eep revolu tie in de industrie teweeg zal bren gen, maar tenslotte kruipt hij m zijn holletje terug. Vashvily is een lafaard. Hy laat zich verdoven ais hij gemanicuurd wordtTot ziens. Mumm. ik hoop, dat je hier een hele tijd bij ons blijft. „We hebben hier zowel geld en tijd in onbeperk te hoeveelheden". En denk eraan. „Je kunt me op elk moment van de nacht te spreken krijgen, als het belangrijk genoeg is, de hele nacht." Hack imiieerde Moses Fable voor treffelijk terwijl de ander hem de kamer uitsleepte. De neger kwam binnen met ie schone handdoeken en een thermos, fles en glazen en hij neuriede en hij groette Mumm met het diepe sonore geluid van de kruiers op het station. De plichtsgetrouwe Ludlow Mumm zat elke dag in zijn werk kamer. Hy zat aan het bureau en hij waste zijn handen en hij dacht over zijn werk. De vijfde dag vroeg hij zijn secretaresse of hij een schrijfmachine kon krijgen. Hij zei. dat hij niet kon dicteren. Zijn agenda was blank. Hij liet de deur naar de gang op een kier staan, omdat hij het gevoel had. dat hy op die manier dichter bij het leven stond. Toen de klok begon te luiden ging hij naar de cafetaria en at. Toen hij terug kwam vond hij een grote nieuwe schrijfmachine naast zijn bureau op een tafeltje. Hij deed er een stuk papier in en tikte met de wijsvinger van zijn linkerhand. (Wordt vervolgd

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5