SPANJE verkwijnt geleidelijk in ernstige ondervoeding DELFTSCHE SLAOLIE Madrileense arbeiderswijk zonder gas, zonder water leiding of riolering Levenslang geëist tegen verraadster Vredesbarometer in Korea staat op veranderlijk r Franse verkiezingen vertragen Europese defensieplannen Prinses Wilhelmina Exposeert op Curasao Nederlandse vrouw bracht Engelse piloten aan de zuinigste, de beste! Zeer honds Dronken schimmels doen beter en vlugger werk Premie voor woning splitsing verlaagd „Dagelijks bestuur van stichting wist alles" Zaterdag 16 Juni 1951 3 DRIE dagen ben ik de gast geweest van de arbeiders van Madrid. Alleen zó kan men hun armoede peilen, want de Spanjaard schaamt zich daarvoor. Hij zal u altijd zeggen, dat het hèm goed gaat, doch dat zijn neef of zijn buurman honger heeft. Bent u zijn gast dan blijkt het, dat 't hem niet anders vergaat. Eerst was een groot-industrieel mijn gast heer. Met hem dronk ik in het Ritz Hotel een glas whiskey en voor dat ene glas zou een goede arbeider twee dagen hard moeten wer ken. Die arbeiders hadden mij ook minder te bieden dan Don José de X. een glas witte wijn voor nog geen vier centen in de taveerne van hun wijk, waar geen straten meer zijn, doch zandwoestenijen in de zon of modder poelen wanneer er een uur lang regen valt. TOCH had ik weinig waardering voor het gezel schap van Don José: hij was de vierde onder nemer, die trachtte mij voor de gek te houden. Ter wijl zijn ogen de bewegingen volgden van de be- briljante vrouwen in de hotelhal, die zich gereed maakten voor het nachtelijk vertier in de stad, ver telde zijn mond mij, dat de armoede in zijn volk inderdaad schrijnend was. doch dat de arbeiders in zijn bedrijf het goed hadden Veertig peseta's per dag verdienden zij, als een gemiddelde Don José meent wellicht, dat wij in de P a i s e s B a j o s. in de lage landen, lichtgelovige lieden zijn, doch hij vergat stel lig, dat zijn Caudillo ons de gelegenheid geeft de lonen te controleren en wel met de Carta Professional, het identiteitsbewijs van de georgani seerde arbeider, waarin hij en zijn gezin beschreven zijn en waarin de loonstaat gesigneerd wordt door de werkgever. Hier zijn enkele maandlonen, ge middelden; er zijn er in die wille keurig gekozen beroepen, die min der, wellicht ook. die méér ver dienen: (In guldens per maand) politieagent Een speciale medewerker heeft, gewapend met een fototoestel en een onbedwingbaar verlangen om veel te weten te komen van de levensvoor waarden van de Madrileense arbei ders, enkele dagen in de Spaanse hoofdstad rond gezworven. Op de hoek van een straat ontmoette hij de ze bedelaar. Die ziet er overigens niet zo have-- loos uit, vindt u niet En let u eens op zijn schone handen! De Span jaarden zijn een zindelijk volk. Maar waar de rege ring in gebreke blijft, is het volk machteloos en kan het niets aan de miserabele le vensomstandigheden verande ren. Hoe leeft de Madrileense ar beider? Hoe voorziet hij in zijn behoeften en hoe is het in he1 algemeen in Spanje, twaalf jaar na het einde van de burger oorlog gesteld? Onze medewerker i vertelt u hierover meer in nevenstaand |j artikel. metselaar barkeeper schoenpoetser kleermaker mijnwerker bode gemeenteklerk timmerman ambtenaar gas bedrijf schilder 70 havenarbeider 65 80 metaalarbeider 75 85 marktvrouw 60 55 fabrieks- 55 arbeidster 35 80 winkelmeisje 30 45 werkster 24 50 kamermeisje 85 hotel 30 dienstmeisje 20 78 naaister 45 85 Ik heb vrienden gekregen, onder de Madrileense arbeiders; ik heb bij hen gegeten, met hen gepraat en nauwkeurige aantekeningen ge maakt over het leven, dat zij lei den. In Carabancheles, het meest trieste kwartier, een wijk van ze ker tienduizend arbeiders, die in krotten en stenen schuren leven, is geen gas en geen waterleiding, noch een riolering. De arbeiders koken hun maaltijd op een handje kolen en wat spaanders hout, waarop ook het strijkijzer ge warmd moet worden, want de Spaanse vrouw onderhoudt de kle ren van het gezin uitstekend en zij is ook opvallend schoon. Ik heb niet één van die krotten in een staat van verwaarlozing of ver vuiling aangetroffen. De tegels op de vloeren waren altijd schoon, zo ook de vochtige muren, de pannen in het miniatuurkeukentje van twee bij twee meter, dat tegelyx als huiskamer dient. Met een sterk gevoel voor zelfbehoud verbanden zij het vuil op hopen en de hele dag ziet men ze met emmers en kannen sjouwen, van de gemeen schappelijke waterpomp naar de woningen, dikwijls een paar hon derd meter ver. In geen huis is een W.C. en men merkt het niet: het is mij een raadsel hoe men die toestanden jaar in jaar uit dra gen kan en op zo'n voorbeeldige wijze. Eén keukentje en één ka mer van drie bij vier, die volge propt is met bedden, waar bij de ouders drie, vier en vijf kinderen slapen plus nog een tante of een grootmoeder. Dan blijft er nog juist ruimte voor één hangkast voor de Zondagse kleren en de paar kostbaarheden, zoals een zon nebril, familiefoto's en een doos met de sluiers, die de bruid ge dragen heeft. Het zijn over het al gemeen jonge huishoudens en de Spaanse gezinnen zijn zeer talrijk. Ik zou statistieken over de kinder sterfte willen zien: die moet ont stellend zijn in die broeinesten voor tuberculose. Ik sprak een mooie jonge Andalusische vrouw in die wijk: zij had één kind en er vier verloren PLANNEN worden or met gro te regelmaat gemaakt. Er wórdt gebouwd in Madrid. Er ver rijst een universiteitsstad, die een fakkeldraagster voor het regiem moet worden. Doch geen veertien de van het nationale budget wordt aan onderwijs uitgegeven eh bijna de helft aan politie en leger en in sommige streken treft men nog 60 pet van de vrouwen en 40 pet van de mannen als analphabeet aan, ter wijl van het gehele volk boven de vijf jaar nog geen acht van de tien lezen en schrijven geleerd hebben. Van deze natie van bijna dertig millioen zijn er vandaag niet meer dan 200.000 op middel bare scholen. Deze tegenstellingen zouden nog niet tot spanningen geleid hebben het Spaanse volk kan heel veel ver dragen als er geen honger geko men was. En honger is er. Ik stel U voor aan het gezin van een stuca- door: gehuwd in 1948, drie kinderen, een jongen van 2%, Juan, een meis je van l'A jaarPilar en Eloisa van één maand. De man verdient goed, hij werkt in de Universiteitswijk en de bouwvakarbeiders van Madrid gevoelen zich een bevoorrechte groen: 2 gulden 80 per dag. Het huishoudboekje vermeldt voor één dag, voor het gehele gezin: Brood, 500 gram 50 cent Olie, Va liter 34 cent Bonen of aardappelen, 500 gr 35 cent Uien of knoflook 10 cent Wijn, 1 liter 40 cent Melk, 1 liter 35 cent Kolen, brandstof 40 cent. Huishuur 50 cent Totaal2 gulden 94 cent WASHINGTON. Generaal Bradley, voorzitter van de ver enigde chefs van staven der V.S., heeft Vrijdag verklaard, dat be langrijke besluiten ter voltooiing van de West-Europese defensie plannen worden opgeschort tot na de Franse verkiezingen van as. Zondag. Hij zei, dat generaal Eisenhower zijn staf thans georga niseerd heeft. Deze staf function- neert en maakt plannen, aldus Bradley, maar hij voegde er aan toe, dat er een grote kloof is tussen de plannen en de strijdkrachten. Goed nieuws voor sigarenrokers AMSTERDAM. De vertegen woordigers van de Nederlandse si- garenindustrie hebben in een oo 15 Juni alhier gehouden vergade ring besloten de tot nu toe be staande maatregelen, ten doel hebbend de kostprijs van de siga ren zo laag mogelijk te houden, voor de tijd van twee jaar te con tinueren. Dit betekent dat de rem- boursconditie gehandhaafd wordt, dat de handelsmarges ongewijzigd blijven en dat de tot nu toe geza menlijk gevoerde propaganda voor het sigarenroken onverflauwd zal worden voortgezet. De eerste phase van een kern explosie, tijdens de jongste atoom- bomproeven op het Stille Zuidzee- eiland Eniwetok. Een hele „familie" van atoombommen, die in explosie ve kracht variëren van wellicht 5000 ton tot meer dan 120.000 ton (een vierde tot zes maal zo krachtig als het type, dat tegen Japan werd ge bruikt) maakt tegenwoordig deel uit van het atoomarsenaal der V.S. De betekenis van deze steeds gro ter wordende „bommenfamilie" is de grote militaire beweeglijkheid, welke hierdoor mogelijk wordt ge- I maakt Amerika beschikt thans niet I alleen over een rechtse „atoom- I punch", die aanzienlijk sterker is I dan tijdens de laatste oorlog, maar ook over een linkse „directe", die tegen vijandelijke legers kan wor- I den aangewend. dat is veertien cent meer dan het loon en dat betekent ook: geen vlees, geen vis, geen suiker, geen fruit en zeker geen eieren, nog geen centi meter textiel, geen kaartje voor de bioscoop. Er is al een tekort van veertien cent en als de man niet af en toe een kwartje of een gulden extra verdient aan de zwarte handel of de vrouw niet altijd haar bonnen voor koffie en suiker verkoopt, dan betekent het: nog minder eten. Het dieet van dit willekeurige gezin uit de honderdduizenden Ma drileense families valt in calorieën uitgedrukt nog mee; als de kin deren en de man juist hun mini mum aan caloriewaarde eten krijgt de vrouw juist 50 pet tekort en daarop komt het in de praktijk ook neer. Erger is evenwel, dat de Span jaard het allereerst bezuinigt op het eten. Daarom wordt er als re gel minder gegeten dan dit scha- WILLEMSTAD In het Cura cao's Museum heeft gouverneur Struycken dezer dagen een ten toonstelling geopend van schilde rijen en tekeningen van de hand van H.K H. Prinses Wilhelmina. De tentoonstelling, die wordt ge houden ter gelegenheid van het feit dat vijf jaar geleden de stich- tingsacte van het museum werd verleden en drie jaar geleden het gebouw in gebruik werd genomen, omvat vijftien werken Zij dateren uit de periode van 1924 tot 1949 In de catalogus schreef prinses Wilhelmina: „Bij deze stuur ik een vriendelijke groet aan alle be schouwers van mijn werk en spreek de hoop uit. dat zij „iets" van de vreugde mogen ondervinden, die mijn deel was bij het aanschouwen en mij verdiepen in die stukjes van Gods heerlijke schepping, die ik gepoogd heb weer te geven. (Advertentie l. M.) Wat de huid geneest, maakt de huid ook mooi. PUROL doet beide. mei menu, want er zijn ook nog kappers, schoenmakers, caféhou ders en textielwinkels in Madrid, die leven van de arbeiders. Het volk gaat dan ook heel langzaam aan ondervoeding te gronde. BREDA. De officier van justitie van de Bijzondere Strafkamer by de Arrondissements-Rcchtbank alhier heeft Vrydagmorgcn levenslange gevangenisstraf geëist tegen Paulina Vlaming. 31 jaar. Zü werd ervan beschuldigd tientallen piloten in handen der Duitsers te hebben gespeeld en drie verzetslieden te Baarle-Hertog te hebben verraden, met het ge volg, dat deze drie mensen werden gefusilleerd. Verdachte was indertyd in België tot levenslang en daarna in hoger beroep tot de doodstraf veroordeeld. Zy was uitgeweken naar Nederland en werd eind 1950 by haar familie In Yerseke door de Nederlandse politie gearresteerd. P. V., die zich uitgaf als mede (Advertentie LM.) WASHINGTON. De afgevaardigden van de landen, die troepen in Korea hebben, hebben Vrydag hun periodieke büeenkomst gehouden, zonder dat zy een vrede door middel van onderhandelingen met de Chinese communisten hebben besproken, aldus een bericht uit gewoon lijk betrouwbare bron. De daarnaast gehouden Brits-Amerikaanse be sprekingen hadden „goen enkele beslissing" opgeleverd, volgens dezelfde bron. Un. Press meldt echter, dat de minister van Buitenlandse Zaken, Aclieson, zeer optimistisch is ten aanzien van een vrede op korte termen in Korea. Lester Pearson, de Canadese minister van Buitenlandse Zaken, deelde dit Vrydag mede aan twee Canadese dagbladcorrespondenten na afloop van een bespreking, die hy tydens een diner met Acheson had gevoerd. Pearson zei. dat Acheson hem het volgende had medegedeeld: 1. De V.S. hebben duidelijke aan wijzingen ontvangen dat China het onproductieve conflict in Korea beu is. 2. De VS zijn overtuigd van de betrouwbaarheid van berichten over groeiende onrust in China. 3. De uitwerking van de slytage- stryd van de strijdkrachten van de V.N. heeft in Peking diepe indruk gemaakt, omdat men daar inziet, dat steeds meer Chinese troepen en wa pens in Korea verloren gaan. 4. Ofschoon de VS nog geen ge gevens hebben over Chinese „vre- des-voelhorens", gelooft het Ameri kaanse opperbevel stellig, dat de vijand een „gezichtreddende" ma nier ter beëindiging van de strijd zal toejuichen. 5. Zelfs indien de vijand de strijd wil voortzetten zal dit in het voor deel van de V.N. en de VS zyn. Naar Vrijdag te New York ver luidde, zijn de VS en Engeland het er over eens geworden, dat de Ver enigde Naties een nieuw voorstel moeten doen om een staken van het vuren in Korea te bereiken. Beide landen zouden echter een verschil lend standpunt innemen ten aanzien van het tijdstip, waarop een derge lijke actie zou moeten worden on dernomen. Engeland zou ervoor zyn om thans reeds stappen te doen. ter wijl de VS een grote overwinning j der V.N.-troepen verwachten en pas daarna diplomatieke stappen willen doen. werkster van de illegaliteit, maar in feite een Duitse spionne was. had in September 1944 ontdekt, dat twee zoons van de familie Cornelissen te Baarle-Hertog, in Antwerpen in pension waren en hun hulp ver leenden bij het in veiligheid bren gen van geallieerde piloten. Samen met een Belgische verraadster, wist zij zich uit te geven als illegaal werkster en zodoende werd zy in geschakeld bij het transport der pi loten van Nederland naar België. Zy leidde hen naar adressen in Ant werpen. waar de Duitsers hen op wachtten. Op een gegeven moment gingen de meisjes naar Baarle- Hertog, om zogenaamd de groeten over te brengen van de jongens Cornelissen. Zij wilden iets meer weten over de organisatie der pilo- ten-transporten. Daarover ontdekten ze echter niets. Wel merkten zij, dat moeder Cornelissen aan twee ma rechaussees asyl verleende. Zy brachten dit over aan de Duitsers, met het gevolg, dat de vrouw en de marechaussees werden gefusilleerd. De getuigenverklaringen beves tigden alle tenlaste gelegde feiten. De officier van justitie meen de. dat de doodstraf in dit geval op haar plaats zou zijn. Daar de arts echter verminderde toerekenings vatbaarheid had geconstateerd, wil de hij een gevangenisstraf eisen voor de duur van het leven en ont zetting uit de kiesrechten. TEN EINDE vijftig hoogst beno digde guldens te verdienen, moet ik een komische voordracht voor twee heren vervaardigen een eerlijk handwerk, waarbij ik echter ernstig word gehinderd door mijn zoontje, dat met een phalanx van weldoortimmerde kameraadjes, inde tijd van één kwartier vier maal heeft aangebeldom de step te haleA, I om te drinken, om te beproeven een voorschot op het Zondagskwartje los te converseren, en om een jampotje te zoeken, tot het bewaren van te- gcnliggende rupsen op het Frede- riksplein. Nou wil ik die bet tot zes uur niet meer horen!" schreeuw ik, ter- ivijl ze door de gang stormen, want als de voordracht dan niet klaar is, hoeft het niet meer. Mijn zoontje keert nog even terug. „En als ik nodig mot?" vraagt hij juridisch. Zelfs ddn niet", verklaar ik met die stompzinnige consequentie, wel ke Gide de Duitsers zo kwalijk nam. „O lekker! Dan mag ik het in m[in broek doen, zeker Er staat een definitief oordeel over mijn wanbeheer op ztjn bevlekt gezichtje. Smeer 'm", zeg ik machteloos en keer hem mijn rug toe. Ik hoor zyn voetjes kittig stappen door de gang. Hè hc, eindelijk rust. Schoenen uit, jasje op de stoel, boord los en de pen ter hand genomen. Twee komi sche heren duswaar zouden die het eens over kunnen hebben, in dit spirituele landje? Nou niet denken „wat 'n vak", denk ik. Peinzend kijk ik uit het raam. Op dat ogenblik krijg ik een vol treffer op het netvlies, want daar in de zonnige straat, nadert de heer Verdegaal mijn weerloze woning. Hij groothandelt in snoep en vervoert monsters van zijn beminnelijk artikel in 'n precieus koffertje. Soms schrijf ik wel eens een tekstje voor hem, maar die contacten eisen veel van m\j, want hij is een geboren han delsreiziger en zegt „Wat een regen, hè?" op een manier, die doet vrezen dat hij straks de zon te koop zal aanbieden. „Kijk" denk ik, „als ik die man nti binnen laat, kan ik de vijftig gulden wel afschrijven, want eenmaal in dit vertrek aangeland, blijft hij min stens een uur lang suggestief Neder lands proza ten beste geven Nu is mijn raam zeer groot. Ala je buiten staat, kun je de hele ka mer gemakkelijk overzien. Om zeker te z(jn dat Verdegaal mij niet zat betrappen, gl{j ik van mijn stoel en ga. onder het bureau, op de vloer zitten. Zo, nu mag hij desnoods dg kamer van achteren tot voren door gluren. maar hier kan hij mij on mogelijk vinden. Je zit anders wel gek in zo'n houten huisje. Net een hond in zijn hok. Omdat da verge lijking mij treft en de kat juist uit de stoel springt, blaf ik krachtig in zijn richting, want dat kan ik zó voortreffelijk, dat hij er altijd weer intuint en met een dikke staart hef hele huis afzoekt. „Wrrroef!" Kijk 'm eens.' Hij loert als eett roofdier en „Kerel, wat doe je?" Daar staat Verdegaal in dc deur*. opening en kijkt bezorgd op mB neer. „Dag!" zeg ik, hem vanuit my4 hokje toeknikkend, „Hoe kom zo ineens hier? „Iemand had de mat tussen due deur gedaan", antwoordt hij. Er ip angst in zijn blik. „O juist", zeg ik begrijpend, wara ik voel opeens, dat dit een maatZl regel van mijn zoontje is, voor hej$ geval hij „nodig zou mótten". „Ik stoor toch niet", vroeg VerdeL gaal. „Welnee Ik zat alleen maar eeu beetje te blaffen," zeg ik, op handen en voeten uit het hokje kruipend. „Doe je dat vaak?" informeert h\L „Soms Als het zo uitkomt", ant woord ik. Hij knikt delicaat, als iemand lm een sterfhuis. Jk kom je alleen even de vijftia gulden brengen, die je nog van mg kreeg," verklaart hij dan. Hij legt het geld op tafel en stapf schichtig de gang in. Bij de deur zegt hij nog: „Je moest eens met vacantie, ke* rel." KRONKEL» (Advertentie I. M.) Uw wagen staat voor, heeft een televisietoestel. In totaal staan er in Amerika 45.875.000 wo- mngen cn in de helft daarvan is EN treurig verschijnsel in het centrale verwarming. Dat is alle- - „Kameradschaft" maal fijn om te weten. J A, dat is een raar geval met die OVER de vaak rampzalige gevolgen van de dronkenschap voor in dividu en samenleving is veel en uitvoerig gesproken en geschre ven, maar vandaag willen we het eens hebben over merkwaardige voorbeelden van het nut van de dronkenschap al komen er dan cok geen mensen aan te pas. Men heeft n.l. kortgeleden ontdekt, dat zwarte schimmels (nee, dat zijn geen paarden, maar miscroscopisch kleine en wonderlijke organismen) beter en harder werken als ze dronken zijn. Die schimmels worden behalve bij de bereiding van het heilzame penicilline gebruikt voor het omzetten van zuivere suiker in citroenzuur (waar dat voor nodig is, doet er niet toe, het is een hoogst nuttige bezigheid, moet u maar aannemen). Als de schim mels door houtalcohol „beneveld" zijn produceren zij veel meer en veel beter citroenzuur, uit veel goedkoper materiaal dan zuivere suiker, vl. uit stijfsel en suikerstroop. Én nu een ander voorbeeld: in het Amerikaanse stadje Honesboro ontdekte de politie een enorme clan destiene distilleerderij, doordat kippén dronken door de aangrenzende ren waggelden en luid kakelden. De vloer van de ren bleek door drenkt met moutvocht. Koeien uit de omgeving bleken veel so berder, want uit de sloot waar de distilleerderij in loosde, weigerden zij te drinken. Na deze voorbeelden van de „nuttige dronkenschap", zouden wij tóch willen pleiten voor matigheid en soberheid. meneer \7OOR automobilisten die door v hevige emotie, plotselinge ziek te, alcoholgebruik of andere oorza- 0 T/ -> ken hun auto niet meer goed kun- J p,a"' "an Veer frechts op de ncn besturen, wordt binnenkort een Amerikaanse chauffeurscentrale opgericht. Ze hoe- 'e?Cr S'"ds ,m0°r vu*e,e" ven dan alleen maar een centraal h'-' SüjL? ace we. gee,. nummer te bellen en een werkstu- JfN Zl fjl hebben, want de straf kan niet wor- dent, door de KNAC getest, brengt °'dJ den overgedragen. Maar èrg is het. hen in hun eigen wagen thuis. Paul werd ,n Philadelphia geboren en dus is hij Amerikaans staatsbur- TJ^/i in riifprs Per volgens de Amerikaanse wet. T Maar zijn ouders hadden de Neder- IN Amerika zijn ze weer aan het landse nationaliteit bij zijn geboorte tellen geweest. Er valt dit uit en volgens onze wetten is hij dus te leren: in bijna elk huis is een Nederlands onderdaan. Hoe moet dat radio, in 4 van de 5 woningen zijn nu? Paul weet 't zelf niet. Eenmoeï- ijskasten, éen op de acht gezinnen lijk geval, hoor! na-oorlogse Duitsland: zeven jeugdige Duitsers, onder wie een meisje, hebben aangeboden de vier maanden gevangenisstraf van de neo-nazileider Remer uit te zitten. Remer werd veroordeeld wegens be lediging van Adenauer en de rege ring. Hun actie zal wel geen succes Een beetje zuiniger, D'r uit! Keverfron tn ieuws IN de omgeving van Hilversum zijn rif» laatito rlatr(»n vorcf»hoi/1f>nf» I UFFROUW Maria Cyliakus is J een Zweedse journaliste, die uit x de laatste dagen verscheidene Italië werd gezet om haar interview coloradokevers gevonden. Men ver met Salvatore Giuliano, de Siciliaan- wacht, dat het aantal m de komen- se „roverhoofdman". Ze is nu in de dagen sterk zal stijgen. Er zijn Parijs gearresteerd, omdat zij geen er ook drie ontdekt in een kolen- gevolg heeft gegeven aan de op- opslagplaats, vlak bij het Hilver- dracht om Frankrijk te verlaten. De sumse station. Men vermoedt hier 'hoffeiyke) Franse politie heeft haar met leden uit de Colorado-onderwe- echter weer vrijgelaten. reld te doen te hebben. MANNEN moeten geen kruide nierswaren voor hun vrouw halen, zegt het (Amerikaanse) Na tionale Verbond van Kruideniers. Want: een derde van die behulpza me echtgenoten geeft meer geld uit dan hun vrouwen zouden doen en 82 brengt dingen mee die hun j vrouwen helemaal niet kunnen ge- bruiken. Daar kunnen de mannen het dan weer even mee doen. Kleuterschoolslag EE, dit wordt te gek: de 5-jari- x y ge Bubba Tongay uit Miami en zijn zusje Kathy van vier, zijn naar Londen vertrokken om een po ging te doen het Kanaal over te zwemmen. Vorig jaar zwom Bubba 22 mijl in de Mississippi en de kleine Kathy 12 mijl. Waar moet dat heen als ze twintig zijn? „Luchtige" invitatie \7AN de duizend gekleurde lucht- v ballonnetjes met een uitnodi ging voor twee personen, die op het terrein van het Festival of Britain DEN HAAG. Het maximum bedrag, dat door Rijk en gemeen ten tezamen bij splitsing van wo ningen per nieuw-ontstane wo ning kan worden toegekend, is verlaagd van 2400 tot 2100. Tot dusver kon voor elke door wo- ningsplitsing nieuw-verkregen wo ning, waarvan de kosten niet min der dan 201, en niet meer dan 4200,bedroegen, een premie worden toegekend van 60% van de splitsingskosten. Deze premie kon dus ten hoogste 2400.bedra gen. Het bedrag van 4200,was afgestemd op de in het begin van 1948 geldende bouwkostennorm bij nieuwbouw. Sindsdien is de bouw kostennorm echter enige malen verlaagd, zonder dat tot een over eenkomstige verlaging van het maximum der toegelaten split singskosten werd overgegaan. Nederlander adviseur in Kasjmir-kwestie (Van onze correspondent te New York) NEW YORK. De Nederlande* P. Schmidt zal als eerste secreta ris de voornaamste politiek advi seur zijn van de Amerikaan pro fessor Graham, die door de Ver enigde Naties met de moeilijke laak belast is, in het Kasjmir-con- flict tussen India en Pakistan te bemiddelen. DEN HAAG. De administra teur van de Economische Hulp verlening van het Europese Her stelprogramma te Washington, Fos ter. is Vrijdagavond op het vlieg veld Valkenburg gearriveerd. Hij werd o.m. verwelkomd door het hoofd van de ECA-missie in zijn opgelaten, is er nu ook een in °ns Hunter en door dr. ons land terechtgekomen. Een lid 1 Hirschfeld, regeringscommissaris van de luchtmacht heeft het gevon- I voor 't Europese Herstelprogram- den. I ma. Oud-dirccteur van „Door de Eeuwen Trouw" onthult: (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Het dageiyka bestuur van de stichting „Door do Eeuwen Trouw" is byzonder goed op dc hoogte geweest met de vreemde financiële situatie van deze stichting, met dc aankoop van een vliegtuig in België en alles wat daarmee samenhing (Wester ling). Dit dagciyks bestuur wist er niet alleen van, maar verscheidene leden bemoeiden zich er dageiyks mee." Dit vertelde ons de heer Willem van Os, oud-directeur van „Door de Eeuwen Trouw", die van 2 April tot en met 27 April dagelijks als directeur op het centraal bu reau van de stichting, Floralaan te Eindhoven, heeft gewerkt. Bij mijn ontslag heeft men mij gevraagd loyaal te zijn en mijn mond te houden over de dingen die ik wist, aldus de heer Van Os. Ik acht mij thans niet meer gebonden aan die loyaliteitsverklaring en daarom vertel ik dit. mede, omdat ik de indruk heb, dat men Zater dag 16 Juni op de vergadering van alle afdelingen in Utrecht, zal zeg gen van de hele zaak weinig of niets geweten te hebben en men de schuld op de Ambonezen zal schuiven. Maar de Ambonezen wis ten er, evenals het hoofdbestuur van de stichting, weinig van. Maar het dagelijks bestuur wist alles. Van Sweerts wist ik niets, maar ik wist wel, dat er werd gepraat over een vliegtuig, over zenders. En ik begreep, dat er in dat vlieg tuig geen kauwgom zou zitten. Zo vertelt de heer Van Os. die zich ook herinnert, dat de tournee van de heer Hazelhoff Roelfzema ƒ4300 kostte.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3