Duizenden slaan intocht van Vierdaagselopers gade Vier stromingen strijden om de macht Veelkleurig lint trekt door onze stad Poppen en marionetten van uiterst verfijnde allure Avondvierdaagse besluit met mooi parcours DAGBLAD VOOR AMERSFOORT FRANKRIJK MORGEN TER STEMBUS Zaterdag 16 Juni 1951 5 (Van een onzer verslaggevers) Onder een ongekend grote belangstelling en enthousiasme hebben de lopers aan de „Avondvierdaagse 1951" Vrijdagavond een onvergetelijke triomphantelijke intocht gemaakt. Reeds op de Hugo de Grootlaan, waar de deelnemers na de laatste tocht hun voorlopig entree maakten, waren zeer vele mensen, die hun favorieten bloemen kwamen brengen. Vooral de militairen werden niet vergeten en toen dan ook om ongeveer kwart voor negen het commando „voorwaarts mars" klonk, was er geen soldaat meer of hij droeg bloemen in zijn armen, tussen zijn epauletten op de schouders of achter de cocarde op de baret. Ook de burger deelnemers torsten grote bouquetten bloemen, waardoor het veelkleurige lint van binnentrekkende wande laars op een wandelende bloementuin geleek. Machtig défilé op O.L. Vrouwekerkhof Voorop liep de ruim vijftig man sterke „Koninklijke Militaire Kapel", ditmaal onder leiding van onder kapelmeester, adjudant Jansen. Daarachter kwamen grote groepen militairen, voor deze laatste avond, evenals de daarachter komende bur- gergroepen, versterkt met sympa- thiserenden uit legeronderdeel of vereniging. Het was een machtig gezicht dit veelkleurig lint van de Hugo de Grootlaan te zien komen. Vooral de militairen maakten een uitstekende indruk en over de gehele breedte van de straat liepen zij keurig in de houding en toch losjes, zoals de wandelaars nu eenmaal lopen, in de richting van de stad. Ook de bur- gergroepen, die vooraf werden ge gaan door de PTT-Harmonie. zetten hun beste beentje voor. Vooral de jeugd verdient een pluim voor de wijze waarop zij het weliswaar wat ingehouden tempo, maar toch nog altijd flinke pas, trachtte bij te houden. En dan de gezichten van al die wandelaars! Zij voelden zich kenne lijk stuk voor stuk als indertijd „Julius Caesar" bij "een triomphale intocht. En dat was het ditmaal meer dan ooit tevoren. Duizenden en nog eens duizenden hadden zich op de trottoirs van Leusderweg, Julianaplein, Arnhem sestraat en Langestraat opgesteld, om de prachtige en indrukwekkende lange stoet te zien voorbijtrekken. Toen kwam het hoogtepunt, zoals in de geschiedenis van de Amers- foortse Avondvierdaagsen tot dus ver niet was voorgekomen: Het défilé! Op het Lieve Vrouwe Kerkhof stonden burger- en militaire autori teiten, waaronder Burgemeester H. Molendijk, Wethouder C. van Zwol, de heer G. Goorhuis, Commissaris van Politie, de heer B. Verschuur, directeur van de Amersfoortsc Sport Stichting, directeuren van be drijven waarvan wandelverenigin gen in de stoet liepen en van mili taire zijde waren o.a. aanwezig ka pitein Van Gulik, als vertegen woordiger van de Garnizoenscom mandant. Majoor Houffaert, de waarnemend commandant van de Huzaren van Prins Alexander en vele andere autoriteiten. GOED WERK VAN KMK Onder de pittige tonen van defi- leermuziek van de Koninklijke Mi litaire Kapel, marcheerden de vele honderden wandelaars, nog eens ex tra hun best doende, hoofden op gericht, maar met vrolijke trotse blikken langs de officials. Het was een prachtig gezicht en een intocht, zoals wj die in Am rsfoort nog niet hebben meegemaakt. Na het défilé, dat uit de aard der zaak ook zeer veel belangstelling trok, trokken de wandelaars en la ter de autoriteiten naar de Markt hal De heer Van der Klok, voor zitter van de Plaatselijke Rege- lmgs Commissie, die zo ontzettend veel goed werk heeft gedaan bij de organisatie van deze achtste vier daagse, hield een korte toespraak, waarin hij dank bracht aan de mi litaire en burgerlijke autoriteiten voor de prachtige medewerking die de organisatoren vooral dit jaar hadden gekregen. Toen de heer Van der Klok een dankwoord aan de Militaire Kapel en de PTT-Harmo nie sprak ging' een langdurig ap plaus op. Hierna sprak de burgemeester de grote menigte wandelaars toe. De heer Molendijk sprak er zijn grote vreugde over uit dat deze avond vierdaagse zo bijzonder was ver lopen en dat hieraan veel gunstige factoren hadden medegewerkt. Zelfs de „Lange Jan'' was op dit wandel festijn ingesteld geweest en beierde elke avond het „De paden op. de lanen in". Spreker besloot met: ..Wat is 't uitstekend, wat is 't goed geweest". „Dit moet echter slechts een begin betekenen, want in het komende zomerhalfjaar moet het zo zijn dat deze deelnemers regelmatig de natuur intrekken". Kapitein Van Guük was kort cn krachtig. Hij wenste de deelnemers cn organisatoren namens de Garni- zoeenscommandant geluk met het welslagen van dit evenement en hoopte dat het garnizoen een vol gende maal met een dubbel aantal militaire deelnemers aan de start zou verschijnen. Op het O.L. Vrouwenkerkhof sloe gen burgerlijke en militaire auto riteiten het défilé van de Avond vierdaagse lopers met grote aan dacht gade. (Archifoto) Daarna kregen de wandelaars hun beloning: Het avondvierdaagse kruis, of het cijfertje, waar zij recht op hadden Er waren er zelfs, die een „acht" kregen, omdat zij ook alle voorgaande tochten hadden meegelo pen. Zij konden zich echter niet ge lukkige voelen dan uw verslaggever, die deze tocht voor de tweede maal heeft meegelopen en daarom ook een „tweetje" kreeg. In de koffiekamer van de „Markt hal" had later op de avond nog een intieme bijeenkomst plaats, waarbij door de organisatoren, zo wel als door vertegenwoordigers van deelnemende verenigingen en individuele tippelaars hartelijke woorden werden gesproken. Het Regiment Geneeskundige Troepen en het Verplegingscorps van het Militair Sanatorium bracht veel lof aan de organisatoren en tot grote hilariteit van de aanwe zigen werd de heer Van der Klok „gedecoreerd". Vooral ook de EHBO'ers van de plaatselijke afdeling kregen veel lof. die hun ook ten volle toekomt, toe gezwaaid. Speciaal Mejuffrouw Lok, die ondanks haar 59 jaren, evenals de heer Vreede. die 74 is. altijd ac tief aan het EHBO-werk deelnemen cn dit nu al twintig jaar doen. werden eens extra in „het zonnetje gezet." En het komt hun toe! Na afloop van het défilé is de Koninklijke Militaire Kapel een uur tje te gast geweest op het Politie bureau De muzikanten werden ont haald op koffie en broodjes. Na een toespraak door Commissaris Goor huis en de heer Boshuizen,, lid van de Plaatselijke Regelingscommissie, heeft ook de onderkapelmeester, ad judant Jansen, enkele woorden ge sproken. Spreker zeide verheugd te zijn over de buitengewoon prettige ont vangst en het enthousiasme van de Amersfoorters. Hij hoopte spoedig weer met zijn corps in Amersfoort terug te komen. De pittige groep van „Volharding" voorafgegaan door een paar indivi duele lopers(sters), juist nadat deze van de Hugo de Grootlaan „Klein Zwitserland" is ingezwenkt om de grote zwerftocht op de der de dag van de Avondvierdaagse te beginnen. (Archifoto) LEUSDEN Meer kinderen naar bewaarschool Donderdagavond hield de „Vere- niging tot Instandhouding van de 1 Bewaarschool te Leusden haar jaar- i lijkse ledenvergadering in het kleu- I terschooltje aan de Ooievaarshor- sterweg. Mevrouw Kwint, presiden te, opende deze bijeenkomst en sprak haar spijt uit over de slechte opkomst van de leden. Mevrouw Van de Velde-Van Buren, secreta resse. las de notulen voor en daarna het jaarverslag. Hieruit bleek dat er in het afgelopen jaar even een inzinking is geweest van het aantal schoolgaande kleuters, maar mo menteel is dit aantal weer stijgen de. Het is thans op 28 kinderen ge komen. Bovendien is er gegronde hoop dat met de uitbreiding van Leusden (Kerkcbuurt) het aantal schoolgaande kinderen nog meer zal stijgen. De presidente bracht een dank woord aan mej. Spek. leidster der kleuterschool voor het vele werk. door haar verricht in het afgelopen jaar. Uit het verslag van de heer P. A. Grootendorst. penningmeester, bleek dat de vereniging dit jaar met een nadelig saldo heeft te kampen van f 93,11. Gelukkig kan dit tekort on gedaan worden gemaakt doordat er op 1 Juni 1950 een batig saldo van f 597,83 aanwezig was. zodat er op 1 Juni 1951 nog een overschot is van f 504,72. De netto opbrengst van de jl. gehouden bazar ten behoeve van het aanschaffen van schoolma- terieel voor de kleintjes heeft dui zend gulden opgebracht. Voor dit bedrag zullen zo spoedig mogelijk tafeltjes en stoeltjes worden aange schaft. die dan gelijktijdig met het nieuwe gebouw in gebruik kunnen worden genomen. Aftredende be stuursleden waren mevr. Kwint en de heer Grootendorst. welke beiden met grote meerderheid van stem men werden herkozen en die deze herbenoeming aannamen. Na nog het in aanbouw zijnd lokaal te hebben bezichtigd, sloot de presidente deze samenkomst en stelde in Januari e.v. een ledenver gadering in zicht. ,Voor elk bouwwerk een vergunning nodig De Rijkspolitie te Leusden heeft dezer dagen diverse bekeuringen moeten maken wegens overtreding van de Bouwverordening der ge meente. In enkele gevallen was helemaal geen vergunning aange vraagd, terwijl anderen te laat een vergunning hadden aangevraagd. Voor de belanghebbenden heeft dit veelal grote gevolgen. Behalve de bekeuring, worden zij bovendien ge dwongen om het bouwwerk af te breken. Vooral het laatste is spijtig In verband hiermede wordt er nog eens nadrukkelijk op gewezen dat practisch voor elk bouwwerk een vergunning moet worden aange vraagd. Bij twijfelgevallen kan men zich voorzichtigheidshalve beter even tot de gemeente-architect wenden die te allen tijde genegen is om inlichtingen te verstrekken en zo nodig aanwijzingen te geven. Jules Moch de Gaulle „Aardverschu i vi ng. niet waarschijnlijk door nieuwe kieswet door onze correspondent te Parijs Maurice Thorez Gevonden voorwerpen: bruin le deren herenportemonnaie en grijs lederen damesportemonnaie. alsme de een zakje inhoudende visgerei. Inlichtingen Rijkspolitie Leusden, telefoon K 3496-232. Gevonden voorwerpen* een auto- wiel met band. uitschuifbaar raam- hor. Inlichtingen Postcommandant i Rijkspolitie Hamersveld, telefoon K sterke man van de „derde macht". PARIJS. Morgen zal Frankrijk weer naar de stem bus gaan. Vijf jaar geleden ging Frankrijk kiezen onder de nawerking van de oorlog en de bevrijding. Na vijf jaar is er veel in de wereld overhoop ge haald, maar ook veel in Frank rijk gestabiliseerd; en voor de meeste kiezers is de atmosfeer van 1946/1947 een verleden, dat aan hun voorstellingsver mogen en begrip ontsnapt. Voeg daarbij, dat de kieswet gewijzigd is, zodat de directe vergelijking der verkiezingscij- fers onmogelijk geworden is en ge begrijpt, dat een voorspel ling alleen gemaakt kan wor den door hen, die de onfeil baarheid bezitten van het fa natieke partij vooroordeel. Drie stromingen staan in het groot gezien tegenover elkaar en men spreekt zelfs al van vier, want '.er- wijl communisme en gaullisme als extremen geplaatst worden aan weerskanten van de derde macht, de gematigden, vanaf de sociaal democraten tot aan de tamelijk conservatieven heeft zich een stuk van de rechtervleugel niet ai- leen tegenover communisme cn derde macht, maar ook tegenover WATERSTANDEN 's GRAVENHAGE. 16/6. Mannheim 416 —0 07. Trier 191 —0 06, Keulen 406 —0.07. Ruhrort 518 0.09, Lobith 1126 0.01, Nijmegen 908 onveranderd. Arn hem 894 onveranderd. Deventer 301 +0.10, Namen 167 +0-14, Borgharen 4032 —0 03. Belfcld 1110 —0 16. Grave 472 —0.17. Vreeswijk 101 +0.14. Lith 059 —0.01. Werk van Harry van Tussenbroek in het Centraal Museum „Dat is nu echt iets voor jou!" Otto van Tussenbroek was in 1920 directeur van het Kunstnüver- hcidsmuseutn in Haarlem en orga niseerde daar een internationale poppententoonstelling. HU vond dat zgn oudere broer Harry daar voor wel bijzondere belangstelling moest hebben, immers deze was van zün jeugd af al bezig met pop pen. Harry knikte, maar hü vatte het anders op dan zijn broer had bedoeld. HU wilde zelf inzenden cn ging dus poppen maken. Na enige tUd was er een viertal ge reed. Maar toen het op inzenden aankwam ging de tentoonstelling niet door. Niettemin kwam Otto kUken en zei terstond: „Nu heb je iets om mee voor de dag te komen." Harry gaf er gehoor aan en thans, 30 jaar later, is hij nog even enthousiast met zUn pop pen bezig. HU is grUs geworden, maar dc fanatieke poppenbezweer- der is hU gebleven. Er is, zoals men weet. in de nieuwe tentoonstellingszaal van het Centraal Museum in het kader van het Holland Festival een ex positie van Van Tussenbroeks pop pen en marionetten ingericht, die van 16 Juni tot 15 Juli zal duren Zij zal ook, elke Dinsdag, met na me op de avonduren, geopend zijn. Tien dagen lang is Harry van Tus senbroek op z'n eentje met het ar rangement van deze tentoonstelling bezig geweest en het geheel is een resultaat geworden van uiterst verfijnde smaak, waarbij het ver- nuf'. en de fantasie van deze hy- peraestheet zich evenzeer heeft laten gelden als bij de compositie van zijn poppen zelf. Materiaal Men vraagt zich af hoe deze man aan zijn ideeën komt en waar hij zijn materiaal vandaan haalt. Hij zelf bleek aanvankelijk niet al te scheutig met zün mededelingen, maar zijn enthousiasme liet hem telkens verder gaan dan hij aan vankelijk wilde. Zo kregen wij op het persbezoek een vrü aardige indruk van zijn werkwijze. Soms stuit hij ergens, hetzü in een kunst winkeltje, hetzij buiten, in de dui nen. aan het strand, op iets bij zonders, dat hem plotseling op een idee brengt; het kan ook gebeuren, dat hü lange tijd rondloopt met een bepaalde gedachte, maar het materiaal ervoor niet ontdekt. Op eens komt het hem dan toch in handen. Zoals hü het zelf uitdrukt: „Alles komt naar je toe." Op een Zaterdagavond ontdekte hy in een klein zaakje aan de Sin gel te Amsterdam een grote exo tische vogelkop. De volgende Maandagochtend liep hij er adem loos naartoe en hü kon het voor een krats kopen. Met behulp van vuurrode lampekapzijde en even rode veren heeft hü van deze kop een fameuze Vuurvogel gemaakt, Tijdschema klopt voortreffelijk (Van een onzer verslaggevers) Och, het was cigcnlük maar een „peuleschilletje", dat laatste par cours. Niet zozeer omdat dc afstand ditmaal korter was. doch het voor uitzicht van de „blüde incomste" maakte dc Laatste loodjes in dit geval zeer licht. Toch waren wjj nog wel even benauwd, dat het tüdschcma van de P.R.C. In duigen zou vallen. Immers, de overweg van de Koppel, waarover wij moesten alvorens de Birkt in te kunnen trekken, was lange tüd gesloten. Edoch, zo nu en dan konden enkele Duizendkoppig was de menigte in de Markthal, die luisterde naar de rede van burgemeester H. Molen dijk. Archifoto groepen passeren, zodat ook wU aan de beurt kwamen. Langs de Gemeentereiniging en via de Nijverheidsstraat trokken wij de Birkt in. De stemming was als ooit tevoren. De keten waren blijk baar gesmeerd en dc zang was dan ook niet van de lucht. Via de Bo- menwijk, waar de belangstelling vooral bijzonder groot was. trokken wij door de Bokkeduinen Oorspron kelijk was het de bedoeling dat wij Birkhoven zouden „nemen", doch terwille van de tijd was de laatste route nog bekort. De overweg Vlasakkers werd ge passeerd. waarbij het ons, evenals op enkele andere drukke verkeers punten. soms moeilijk werd gemaakt door automobilisten die zich niet ontzagen door de groepen te rijden. Wü zagen zelfs de leider van de groep van „Zandbergen" op het laatste moment voor een auto weg springen Het verwonderd ons wel dat de Amersfoortse politie op deze gevaarlüke punten ditmaal ontbrak. Alles ging echter goed en zo ging de lange colonne dwars over de Vlasakkers. Het was van de P.R.C. goed gezien om de wandelaars een bezoek te laten brengen aan het Militair Sanatorium. De patiënten bleken hiermede ook zeer te zijn ingenomen. Zij stonden met bloe men in de armen te wachten en steeds werd ons gevraagd „Wanneer komt de groep Verplegend Perso neel van dit Sanatorium". Welnu, deze kwam en het was ook de eer ste groep die beladen werd met bloemen. Het was een originele ge dachte om ook de liggende patiën ten mee te laten genieten door met een geluidsinstallatie de zang tot in de ziekenkamers door te laten drin gen. Soms werden wandelaars of leiders van groepen voor de micro foon geïnterviewd, welke interviews dan naar deze patiënten werden doorgegeven. Langs het Ziekenhuis de Lichten berg ging het parcours over Laan 1914 en Genestetlaan naar de Hugo de Grootlaan. Het voorlopig eind punt van de achtste avondvierdaag se was bereikt. die op deze tentoonstelling te zien is Het knekelballet, dat ook deel uitmaakt van deze expositie en dat zo langzamerhand een wereld reputatie heeft gekregen, maakte hü in Bergen en op de Blinkert. Dc duinen leverden hem de botten en schedels (van konijnen, vogels etc.i en de meeste van deze kno kige sinjeuren muzikanten, bal let dansers, karkassenkoning en dirigent vervaardigde hij aan zee. Zo is er aan de meeste van deze poppen, hetzij mens of dier, wel een of andere geschiedenis verbonden. Van oude paraplu's maakt hij fantastische mantels voor maangodinnen en de schrik wekkende Wildeman is aangekleed met rafels van oude zwabbers. De meeste koppen zijn van stof met talloze steken aan elkaar genaaid en opgevuld met lappen, dodden, staaldraad, zo dicht, dat men ze met de hand nauwelijks kan in drukken. Wonderlijke beesten zijn samengesteld uit gedroogde zee planten. geklopte boombast etc. Bepaalde exotische poppen doen sterk denken aan wat de natuur volken aan voorouderbeelden of anderszins produceren. De helft Wat in het museum momenteel bijeen is. is nog maar de helft van de volle dige verzameling. In het linker gedeel te van de zaal zijn de poppen van men sen en dieren ondergebracht, w.o. ook de poppen, die v. Tussenbroek het aller eerst heeft vervaardigd. De variatie is hier al heel groot en zeer bijzonder is de discrete kleurgevoeligheid, die uit een en ander spreekt In de rechter helft zijn de marionetten opgesteld, waarbij hij in de kleur wel eens wat uitbundiger wordt, zonder dat zijn feil loos instinct hem op dit punt heeft ver laten. De marionetten lijken wat groter van stuk dan de poppen cn zijn meestal met drie tegelijk in een comhlnatic opge steld. die aan het marionettentheater herinnert. Hopelijk worden ze hier ook nog eens in een echte marionettnnver- toning te zien gegeven. Meer dan één kunstenaar heeft zich op dit werk geïnspireerd. Wij denken aan de etsen, die Hans van Dokkum gemaakt heeft n.a.v. enkele knekel figuren cn aan de twee schilderijen die Jan Sluyters vervaardigde naar een paar marionetten; schilderijen, die bei de naar Engeland zijn verkocht. De vraag kan natuurlijk opgeworpen worden in hoeverre de virtuositeit, dan wel de zuivere scheppingsdrift de voor rang heeft gehad bij de vervaardiging van deze poppen. De vraag dringt zich ook op. of in dit fragile werk, bij uit stek vrouwelijk van aard en allure, de verfijning niet vaak wat al te veel raf finement is geworden. In hoeverre hier naar diepere expressie en transfigura tie is gestreefd dan wel naar een be koorlijk, subliem en subtiel spel Hoe dit alles intussen moge zijn, dat de tentoonstelling in hoge mate interes sant en attractief is, zal niemand be twisten. communisten zullen hem trouw blijven het gaullisme geplactst, de naam aannemend van vierde macht. Wai zijn hun perspectieven? Communisten apathist, maar niet afvallig Dat de communisten zetels zullen verliezen staat wel vast. Maar ver liezen ze ook stemmen? Het lijk' me tamelijk onwaarschijnlijk. Mm zou denken, dat een partij, die op zo brutale wijze haar beginselen to' gehakt gemaakt heeft, en op zo mis dadige. wijze haar vakbonden van de ene nederlaag naar de andere heeft gesleept, door de proletari sche kiezers verlaten zou worden. Het resultaat echter is niet zo zeer afkeer van het communisme, als wel apathie. De gemiddelde ar beider hier, achtervolgd door de prijsverhoging, heeft er genoeg van. j Hij denkt er niet over voor het I communisme in beweging te komen 1 dat de stakingen verlopen be wijst dit duidelijk maar hij heeft ook nergens anders meer vertrou wen in. Hij vloekt met het stem biljet en die vloek heet: Thorez. De Gaulle's stormloop Zal de Gaulle zijn stormloop op de republiek met succes beëindigen? In 19451946 was de Gaulle het aantrekkingspunt voor allen, die vernieuwing zochten en gebiolo geerd waren door zijn figuur. Een niet onbelangrijk aantal daarvan is inmiddels critischer geworden. Daar entegen heeft hij vele. ik gelooi zelfs veel meer, nieuwe aanhangers gekregen, onder de vroegere Pé- tainisten, en onder de conservatie ven van diverse pluimage, die altijd al voorstander waren van een auto cratisch bestuur, waarmee ze de arbeiders op hun bescheiden plaats hopen te houden. Maar dat is niet voldoende voor een „aard verschuiving" in de richting van de Gaulle. Daarvoor moet de ontevre denheid zo groot geworden zijn, dat de gehele middenstand als het ware zich tot één klomp verzet samenbalt. Het is echter de vraag of de ontevredenheid zo diep zit, als de Gaulle meent, of beweert. „Ah, het is een bende hier", zei me onlangs een conservatieve katho liek, „maar we leven niet ongezel lig in onze bende!" Wil Frankrijk vernieuwen? Zo ja, dan zal een deel van die vernieu- wingswil zich, ondanks de bezwa ren, die tegen het vage program 1 van de Gaullistische beweging rij- zen, zich op de Gaulle richten. In één opzicht is hij immers zeker i niet vaag: indien hij aan de macht komt. zal hij ongetwijfeld energie ke maatregelen tegen het commu- kan rekenen op dc steun der vernieuwers nisme nemen. Sommigen zün be reid daarvoor een hoge prijs te be talen. Maar niet iedereen, j Wie dat niet wil, en wie geen ver nieuwing wil, zal zijn stem geven aan de partijen van de derde macht. I Hun kansen zijn de laatste tijd gc- 1 stegen. De S F I O., de sociaal dc- j mocratische partij, heeft in Frank- i rijk het grootste deel van zijn pro- i letarische aanhang verloren; ze is I te bescheiden, te weinig energiek, j ze is ook te fatsoenlijk, om tegen de communistische propaganda op te kunnen. Apathie is een rottingsver schijnsel. Maar de hoofdarbeiders, de kleine bazen, zullen haar trouw blijven. De M.R.P. zal stellig het meest verliezen; maar in veel plaat sen heeft ze de meer of minder stille steun van de kerk; onder schat die steun niet! De radicalen leden in 1946 nog onder schande van dc capitulatie in 1940 sma delijk einde van een regime, dat in hoge mate door radicalen was be heerst en de lamentabele hou ding van vele radicale leiders tij dens de bezetting. Dat alles ligt vijf jaar achter ons wót een tijd voor het volksgeheugen! Ze zullen zich herstellen. Blijft over de vierde macht. Ze vormt de uiterste rechter vleugel en doet een beroep op een kiezers corps, dat de Gaulle al tot de zijnen gerekend had. Het zijn al die con servatieven, die juist het dynami sche in de gaullistische beweging vrezen. Van hun succes hangt in hoge mate het gezicht van de uit slag af. De alles beheersende vraag is of communisten en gaullisten samen zoveel zetels krijgen, dat ze de vor ming van een regeringsmeerderheid door de anderen kunnen beletten. Geschiedt dit. dan staan we voor een regering de Gaulle, doordat een deel van de rechterzij naar de meest energieke uit hun midden ovcr- loopt, óf we krijgen kamerontbln- dingen. En in zo'n situatie is een stembusoverwinning voor de Gaulle in tweede instantie waarschijnlijk, waarschijnlijker in ieder geval dan dit keer. Gctruckeerde kietwet Maar wie zal zeggen of dit ge schiedt' Het spel der coalities kan in een aantal departementen alle ze tels aan de tegenstanders van de huidige regeringsmeerderheid ont trekken. De communisten en Gaul listen verwijten de regeringspartij en, dat ze de nieuwe kieswet ge maakt hebben om de oppositie-par tijen te benadelen. Dat verwijt is juist. De verkiezingen zijn, zo zeg gen ze, getruckeerd. Ik spreek het niet tegen. De wijze waar op het departement Parijs en Seine „geregeld" is, verdient nauwelijks een andere naam. Maar wat wil men? Indien een derde deel van het volk bereid is op een partij te stemmen, die openlijk landverraad propa geert (en het natuurlijk ook practisch voorbereidt, daaraan twijfelt geen mens) dan heeft men niet zoveel keus. Zo staan we er voor. Hoe al de stromingen zich in de cijfers zullen uitdrukken, ge zult het Maandag vernemen. Eén ding weet U nu al: de moeilijkheden beginnen daarna. GROENTEN- EN VRUCHTENVEILING UTRECHT EN OMSTREKEN" Vellingberlcht van 15 Juni 1951 Bleten 527 .Radijs 3—11. Bospeen 8 —50 per bos; Bloemkool 8—70, Kom kommers geel 814. Idem groen 9—38. Sla 28 per stuk; Aardappelen 2819. Andijvie 5—38. Asperges 50—340, Dop- i erwten 55—76, Spitskool 12—22. Peulen I 5598. Postelein 624, Rabarber 411. Stamspereiebonen 190—230, Stoksnijbo- 1 nen 90—230, Spinazie 8—26, Tomaten 24 j 134, Tuinbonen 29100. Uien 219. Aardbeien 20—230. Kersen 7—90. Prui- j men 40—200. Rode bessen 90—160 per kg. Perziken 2—51 p. st. I UITKNIPPEN OOK OP UW VACANTIE-ADRES Gaarne zenden wü U. zonder extra kosten Uwerzijds, het Dagblad voor Amersfoort naar Uw vacantie-adres. Maar dan dient U ons TIJDIG Uw tijdelijk adres mede te delen. Wilt U dit formulier Invullen en tenminste 5 dagen tevoren aan onze abonnementenafdeling zenden Naam; Vast adres: Woonplaats: Datum van vertrek naar vacantie-adres: Datum van terugkomst op vast adres; VACANTIE-ADRES Uw vacantie-adres zo uitgebreid mogelük vermelden (naam van het pension, hotel. kamp. huisje, p/a enz.) Straat: te Vriendelük verzoeken wü U. als U week-abonné bent. het abon nementsgeld voor de vacantieperiode vooruit aan de bezorger te voldoen Onze dank voor Uw medewerking en.... PRETTIGE VACANTIE!

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5