Vechtvliet" vandaag gebruik genomen AARDBEIEN komen het eerst uit de Bommelerwaard „Een eeuw Hoenderloo Sartre's nieuwe stuk krijgt ruim applaus in Parijs FI IMS IN AM E RS F O O Rï .Er kwam een vreemdeling' een dramatische film De heer W. v. d. Werken voerde de zeer vroege „Evern r Zelden nam toneeldirectie zo n groot risico Voortreffelijk en modern typografisch gedenkboek verschenen Nieuwe Tarzan 6 Zaterdag 16 Juni 1951 ..Hier is de sleutel voor de opening" Van een onzer verslaggevers) A'S vast een fles advocaat," 11 zei de redacteur-binnenland. .Kom, kom," zo onderdrukte zijn (Van een onzer verslaggevers) ZALTBOIVIMEL. Toen in 1911 de Duitse „Evern" onder aanvoering van de gebroeders Van der Werken de Bommclerwaard binnen trokken was dat een (vreedzame) invasie, waarvan de Zaltbommclaars nu nog letterlijk! de zoete vruchten plukken. De heer W. v. d. Werken had met hen in het Limburgse Eysden kennis gemaakt en die eerste ontmoeting was van zo aangename aard. dat hjj besloot ze ook op zijn tuinderij gastvryheld te ver lenen. En ziet, daar voelden de Evern zich zo goed thuis, dat zij wortel schoten en er bleven om ons. Nederlanders, van hun zoets te laten genie ten. Want weet, die Duitse, oftewel Deutsche Evern, zün aardbeien, die volgens kenners behoren tot de allerbeste, die er in ons land worden gekweekt. sprong van de gezonde wedijver, die de veredeling van het product bevordert. En wij boften werkelijk met de Evern: nergens in het land doen ze het zo goed als hier. Om dat wij ons specialiseren op deze vroege aardbeien zijn wij geen concurrenten van andere aardbei centra, zoals Beverwijk, waar men pas oogst als onze planten kaalge plukt zijn." Cijfers tonen aan. hoe belangrijk deze teelt is voor de Bommclerwaard: de Deutsche Evern kweekt men op onge veer 200 h.a. „koude grond", terwijl de platglas-kwekcrij ongeveer 140.000 ra men telt. Vóór de oorlog werd er jaar lijks voor ongeveer twee-en-cen-half millioen gulden aan aardbeien geveild, vertelt de heer Schipper. Ziekte onder Opbrengst verwacht van twee millioen Niet alleen de allerbeste, maar ook de allervroegste! Een simpele mededeling van het (Haagse) Cen traal bureau voor Tuinbouwveilin gen. waarin werd verklapt, dat Zaltbommel ieder jaar het eerst met zijn aardbeien aan de markt komt, dreef ons naar het oude stadje aan de Waal, waar de heer W. v. d. Werken nóg de grote man is in aardbex-kwekerskringen. Hij is voorzitter van de veiling „Zalt bommel en omstreken" en weet, ook volgens de directeur, de heer H. Schipper, alles van aardbei enteelt. Niet slechts wat de prak tijk betreft, ook over de biologi sche, chemische en zelfs bouwkun dige problemen, welke deze teelt oproept, weet de heer v. d. Wer ken (een tanige kweker) veel. (en boeiend) te vertellen. Zijn eigen kwekerijen zijn voorbeelden voor z*n collega's. Daarbij is hij, 's win ters. leraar aan de tuinbouwschool te Nijmegen. In opkomst De Bommelerwaard is. de laat ste jaren, een streek in opkomst. Door allerlei maatschappelijke om standigheden er is bijvoorbeeld weinig industrie was de wel vaart er niet groot, maar de Deut sche Evern hebben hierin veran dering gebracht. Voor het kweken van deze heerlijke vruchten zijn de overslaggrondcn van de Bom melerwaard uitermate geschikt. Tot goed begrip daarvan dit: de waard ligt als een kom tussen de Waal en de Maas, die hun water bij hoog tij over de zomerdijken Op 2 December „Op de Zaltbommelse veiling komen vrijwel het gehele jaar door verse aardbeien", vertelt de heer Schipper, de directeur. Dat deze uitlating geen frase is on dervond een Utrechtse leraar, die in Zaltbommel les gaf. Op 2 De cember vroeg hij de heer Schip per, of die misschien aan verse aardbeien wist te komen voor zijn oude, zieke moeder. Zelf vond hij dit verzoek eigenlijk ietwat absurd, maar dacht hij je kunt nooit weten. En tot zijn stomme verbazing wist de heer Schipper een doosje vol pas geplukte aardbeien op te duike len daarin stuwen. De fijnste kleidelen zoeken hun weg naar het midden van de kom, de grovere delen blijven aan de randen de over- slaggronden liggen. Deze gron den nu vertroetelen als het ware de Deutsche Evern, die daar ge dijen als nergens in ons land. Deze vruchten rijpen het eerst van de gehele uitgebreide aardbei familie. Dat vindt zijn oorzaak niet in de grond, maar in het ras, dat wel in zijn eigenschappen gunstig wordt beïnvloed. Half Maart al kunnen de Zaltbommclaars de z g. stook-aardbeien in kassen ge trokken aan de markt brengen. Rond 1 Mei begint de oogst in de (koude) platte kassen en tegen 1 Juni zijn de Evern van de koude grond rijp. Reeds in het vroege voorjaar wordt de Zaltbommelse veiling overstroomd door buiten landse kopers Belgen vooral, maar ook Duitsers en Engelsen die graag een goede prijs betalen. En de Bommelerwaard gedijt daar door^ „Toen wij mijn broer en ik pas de Deutsche Evern kweekten was het enthousiasme onder de collega's niet groot," vertelt de heer Van der Werken, „maar om dat in de jaren 19141913 de vroe ger geteelde soorten o.a. ce Laxton Noble vooral door -de aardbeimijt ten onder gingen kwa men de Evern er hoe langer hoe meer in. De stichting van de vei ling in 1917 heeft deze om zwaai sterk in de hand gewerkt. Op de veiling ontmoeten kwekers elkaar, higr vertellen zij van hun ervaringen, hier ook ligt de oor- de planten heeft dit bedrag na de oor log teruggebracht tot rond anderhalf millioen. Maar de kweekers zaten niet MUenland velllngbcstuur hebben zij proefvelden aangelegd, scherpe selecties op de plan ten toegepast, het arsenaal uitgebreid, de ziekten bestreden cn zo de kwaliteit der vruchten verbeterd. Dit jaar ver wacht men al weer een opbrengst van twee millioen gulden. ECnjarige planten leveren de beste vruchten De kwekers laten de ranken van de moederplant wortel schieten, in Juli en Augustus worden de jonge plan ten los gesneden cn vier aan vier in houten bakjes gepoot. Deze gaan In Januari in een matig verwarmde kas, waar de planten rijkelijk bloeien vruchten geven. Kaalgeplukt hebben de planten geen waarde meer. men laat ze verdorren Elk jaar weer herhaalt zich die kringloop, waaraan wij „consumen ten". de heerlijke Zaltbommelse aard beien flanken. Ja. de Deutsche Evern bevorderen de welvaart in de Bommelerwaard. Dat heeft het departement van Sociale Za ken ook begrepen. Aan een groot aantal kapitaalloze Bommelcrwaarders heeft 't voor totaal 100.000 aan bedrijfskapi taal verstrekt, waardoor deze mensen een eigen kwekerijtje beginnen cn zo een zelfstandig bestaan konden verwer ven. „Zijn die Deutsche Evern geen prachtige aardbeien?" vraagt de heer v. d Werken (midden). Op de foto rechts naast hem de keur meester W. van Ballegooyen. die al van het begin af aan de Zalt bommelse veiling is verbonden. Links Nico van Gelder, een der oudste kwekers uit de Bommeler waard. alle voor barige vreugdeHetgeen niemand hem kwalijk kon nemen, gezien de zwartgallige berichten, waarmee hij dagelijks onze voorpagina moet vullen. „Kom, kom, als je nu vloeibaar poetsmiddel zegt, ben je waarschijnlijk dichter bij de waar heid." Wij zelf zeiden niets. Wij zijn altijd bedachtzaam en gissen zel den. Onder onze sterke handen boog eindelijk het deksel van het geheimzinnige kistje open. Er la gen dikke proppen witte papierwol onder, waaruit wij een rood, wit en blauw geschilderde flesopener visten. Er bengelde een kaartje aan: „Uitnodiging tot opening" en in 't Engels: Here's your key to the inside-story". Méér papierwol 7iamen wij uit het kistje. Een, twee, drie proppen. Toen, eindelijk, lag ze daar voor onze ogen te glinsteren: een Pepsi- Colafles. Zonder Pepsi-Cola even wel. Onder de dop zat alleen een opgerold strookje papier. Zoals in een fles, die schipbreukelingen op hoop van zegen aan de oceaan toe vertrouwen. Natuurlijk accepteer den wij de uitnodiging tot opening en dra bogen drie hoofden zich over het opengerold document. Het bleek simpelweg een invitatie te zijn tot bijwoning van de inbedrijf- stelling van de nieuwe Pepsi-Cola- fabriek in Bunnik op 21 Juni 1951 door prof. dr A. H. M. Albregts. minister zonder portefeuille belast met de productieverhoging. De uit nodiging werd in 't Engels her haald: „Invitation to be present at the „Dat stuk krijg jij," zei binnen land tegen buitenland. „En hou jij dan de Nederlandse tekst," zei bui- Levensblije, artistieke sfeer Observatietehuis voor meisjes van de vereniging „Beth-San" - Grote giften voor de fraaie inrichting (Van ccn onzer verslaggevers) BREUKELEN. Vandaag Is het prot.-chr. observatiehuis voor meis jes „Vechtvliet" in gebruik genomen. Het wordt beheerd door de Aroster- ten land tegen binnenland. „En wat damsc vereniging „Beth-San", welke krijgen toij nou?" vroegen wij met droge keel. Enfin, ge kunt nu op onze tafel het flesje komen be wonderen. Het lege flesje Benoeming in stichting schooltandverzorging Voor het door de Raad te benoe men lid in de stichting ter bevor- JiV-4uaiJlou vwl v,,M i,Uiouai dering van de_ schooltandverzor- j door dc directrice mevrouw Boom en ",of- de architect De Troye. onder wiens hebreeuwse naam „Plaats van rust" betekent. Een nlaats van rust voor meisjes, die door allerlei omstandigheden met de kinderrechter in aanraking zijn gekomen, is „Vechtvliet" inderdaad geworden. Wij hebben het Vrijdag bezichtigd en zijn tijdens dit bezoek rondgeleid door mej. C. S. van Ouwenaller, de secretaresse (en de ziel!) der vereniging, die jarenlang directrice is geweest van het Am sterdamse Tehuis voor Onbehuisden. gin* bevelen B. en W. aan wet houder A. J. Spiekermann. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS. Sartre's „Le Diabic et le bon Dlcu" heeft in het Theater Antoine de première beleefd, zonder incidenten en met applaus, veel ap plaus zelfs. Zelden heeft een theaterdirectlc een zo groot risico op zich genomen: het stuk kreeg tien décors en 50 acteurs, de figuranten meege rekend. maar waaronder ook enige der bekendste cn duurste toneclkrach- ten vallen: Pierre Brasseur, Jean Vilar, Maria Casarès. Het drama is waar schijnlijk Shakespeariaans bedoeld maar bleef dichter in de buurt van Schiller; want ook dit keer bleek Sartrc veeleer tonccllyricus dan dra maturg, veeleer scholasticus dan psycholoog. Dc auteur heeft de Duitse Re naissance en reformatie tot achter grond genomen: Goetz. een typisch Duitse condottiere, staat op het punt de stad Worms in te nemen. Reeds belooft hij zichzelf een hele slachtpartij, want Goetz gelooft in het kwaad. Echter, op het ogen blik. dat hij God uitdaagt het kwaad, dat hij gaat beginnen, te verhinderen volgens de be kende propaganda-truc der athe- isten; „Als jc binnen de minuut geen bliksem stuurt, besta je niet!" stelt iemand Goetz voor, met God te dobbelen. Een uitdaging, tot God gericht, is op de planken een even goedkoop effect als het wonder van de „Deus ex machina". Maar wij krijgen die „Deus e.m." ook nog zelf. Want Goetz aanvaardt de wed denschap. de list, en neemt de ver plichting op zich een jaar lang het goede te doen. Helaas, het goede, dat hij bedrijft, veroorzaakt nog meer ellende dan al zijn kwaad. De door hem ge stichte commune wordt vernietigd, omdat zij weigert, aan de oorlog deel te nemen en het leger der ver drukte boeren wordt in de pan ge hakt. omdat Goetz uit pacifistische overwegingen hen zonder leiding laat. Dan neemt Goetz de leiding van de boeren. Hij erkent plotse- Bezoek altijd een hoogtijdag op de Stichting. De folo toont duide lijk, dat er van de echte „ge- stichtssfeer" geen sprake is. ling dat God niet bestaat en dat de mens bestaan kan. indien hij God overwint. Daaruit blijkt, dat Sartre's pel grimstocht naar Marx hem inmid dels bij diens tijdgenoot Feuerbach heeft gebracht. Niets in dit stuk is psychologisch voorbereid en ver antwoord en daarom, al vallen de doden weer in ruime mate. gebeurt er eigenlijk te weinig. Dc meest schokkende voorvallen komen niet uit het stuk voort, aan toegevoegd. nerend melodrama kunnen sproken. Wat er aan leven in de personen zit. komt van de acteurs. Pierre Brasseur als Goetz is onvergetelijk en vooral in de cynische passages van een magistrale allure. Hij kreeg een ovatie. Vilar speelt de rol van de rancuneuze monnik heel knap. maar knap is hij altijd. Hij is in staat de Franse kieswet te spelen en u ermee te boeien. U gelooft dus wel, dat hij met Brasseur samen, de tekst van Sartre klein krijgt. Maria Casarès als „de" vrouw, is onge twijfeld weer zeer bewogen, maar een beetje op de manier van de hysterische colportrice met partij- krantjes. De regie van Jouvet is af, het ligt niet aan hem. dat ik mij nog steeds afvraag, waarom het aantal spelers en de tekst niet gehalveerd konden worden. Na een coupure van twin tig minuten duurt het stuk nog vier uur. Wil dat alles zeggen, dat het stuk zal vallen? Ik zou het niet graag beweren. De uitvoering alleen al zal velen trekken. En wat de tekst betreft, wij hebben kunnen consta teren. dat moeilijke diepzinnige, in ieder geval ingewikkelde stukken, die vroeger alleen een toegewijde élite wisten te boeien, in het Parijs van vandaag de grote massa trek ken. Klaarblijkelijk heeft het uit gaande publiek zijn snobisme een nieuw richtsnoer gegeven: „Wat bo- Ze worden 'ér- I vcn onze pet gaat. is juist geschikt i voor onder de hoed". Het is een Alles is bedacht vaak knap schoon beginsel en Sartre wordt er bedacht. Wij zouden van een rede- I rijk bij. leiding het 18e eeuwse buiten tot iets bijzonder moois is verbouwd. Nog in de vorige eeuw werden kinderen, die een misdrijf (je) had den gepleegd, in de gevangenissen opgesloten, een milieu, dat niet be paald een verheffende invloed op hen uitoefende. Het is de onvergan kelijke verdienste van de predikan ten Heldring en Pierson, dat zij deze ontoelaatbare toestanden signaleer den en verbetering trachtten te ver krijgen. Van het gevangenis-milieu naar huize „Vechtvliet". welk een enorm stuk moeizame, doch heilzame arbeid ligt daartussen! „Vechtvliet". met zijn levensblije, artistieke sfeer, dient om meisjes van 14 tot 20 jaar oud te observeren op hun morele en intel lectuele eigenschappen. Een psycho loge, jonkvrouwe Van Lennep, en een psychiater, dr J. W. M. van Swet, zijn er aan verbonden. De meisjes, daarheen gestuurd door de kinderrechter, blijven er gemiddeld drie maanden, worden verzorgd cn geobserveerd door geschoold perso neel, dat in overleg met psychologe en psychiater een rapport opstelt voor de kinderrechter. Deze beslist, grotendeels op grond daarvan, wat er verder met de kinderen moet ge beuren. Velen van haar komen te recht in het tehuis voor werkende meisjes „Op dreef", dat „Beth-San" in dc Hcnn Polaklaan 11 te Amster dam exploiteert. „Beth-San" bestaat ruim 60 jaar, het exploiteerde aanvankelijk, in de Amsterdamse Warmoesstraat, een tehuis voor vrouwen, die aan de zelf kant van het leven waren terecht gekomen. In 1927 opende het op de Nieuwe Herengracht een tnog gro tendeels gesloten) gebouw, dat in 77 Bewogenheid en zakelijkheid kenmerken van het werk k' (Van een onzer verslaggevers) AN de rand van het sportveld staan de primitief getimmerde duiven- en konijnenhokken. Ze zien er net een der uit als die welke men in de volkswij ken van de stad aan treft. Alleen hier geen grauwe huizen of nauwe straten, maar het begin van een „woestenij" van vlammende brem, die tot Hoenderloo toe reikt. Die hok ken zijn door de jongens van de stich ting „Hoenderloo" getimmerd, en de dieren en hun voer zijn gekocht van op gespaard geld. Het is goed als zij zoveel mogelijk dezelfde genoegens heb ben als hun leeftijdsgenoten elders. Alleen, de stichting betaalt de af rastering, want het is een kwalijke gedachte, dat het bezit van deze jon gens moet worden beschermd tegen de maatschappij, die zij voor korter of lange tijd moesten verlaten. Dit doorgangshuis zinrijke naam voor de stichting, welke een schakel wil zijn in het leven van jongens die weer voor het leven in de vrije maatschappij worden klaargemaakt heeft vooral be kendheid gegeven aan het dorpje, dat gegroeid is uit de door de schaapherder Brinkenberg gestich te nederzetting in het armoedige en verlaten land. Ds O. G. Hel dring gaf het een put, een school en een kerk, en met mr Messchert van Vollenhoven stichtte hij het doorgangshuis. Bij zijn werk liet hij zich leiden door drie eigen schappen: waarachtige liefde tot zijn medemens, practische zin en fantasie. En heel de geschiedenis van „Hoenderloo", ook na Hel dring, toont die twee elementen van bewogenheid en zakelijkheid, die tevens een waarborg zijn, dat het werk zich vernieuwt wanneer dit nodig is. In de gebouwen Vollenhoven, Nijegaaide, Eikenhof, en Kamp heuvel verblijven thans een 200 jongens, terwijl er nog 55 in ge zinsverpleging zijn. Ruim 80 man personeel hebben de taak ze te verzorgen en te leren, want op het ongeveer 100 ha. grote terrein lig gen de school, de boerderij en de werkplaatsen, waar de jongens een vak kunnen leren: schilderen, De jonge Vlaamse gaai „krijgt les Zal hij leren fluiten? (De beide foto's zijn uit het Gedenkboek „Een eeuw Hoenderloo") niiimiiniüEuoiRtmiiBflDinüiiiminuiHCJiUiUcmaaRCBiiuuJiiQiniiiiiaiiiriiuiOiiiiinn schoenmaken, timmeren, het smids- of kleermakersvak. En dat zij het goed leren bewijst het gedenkboek „Een eeuw Hoen derloo", dat ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan, dat in Sep tember zal worden gevierd, werd uitgegeven. Het is door de jongens zelf gedrukt, uitgezonderd de fo to's, op velerlei kleurig papier. Het heeft niets van het muffe of def tige, dat gedenkboeken maar al te vaak eigen is, maar het is fris als de jeugd zelf en typografisch vol komen van deze tijd. Onder leiding van twee jonge kunstenaars en de leraren van de drukkerij werd het een voortreffe lijk werkstuk, met hier en daar een speelse noot, dat door stijl, vorm en inhoud gezocht zal zijn. Die in houd is meer dan een geschiedenis van „Hoenderloo" alleen, het geeft een beeld van de tijd waarin, en van de geestelijke atmosfeer, waar uit het werk ontstond. Er werd aan meegewerkt door mr M. B. v. d. Werk, mej. M. Elisabeth Kluit, twee kleinzoons van de stichter, ds O. G. Heldring en J- C. H. Hel dring, mr. H. de Bie Sr, en mr E. van Beusekom. En een groot aan tal bijzonder mooie foto's geven een beeld van het leven op de stichting. Zo ontstond een boek. dat men telkens weer ter hand zal nemen om te bekijken en te lezen en dat zo mede een propaganda zal zijn voor het werk van „Hoen derloo" en een stimulans voor het jubileumfonds, dat wil dienen tot uitbreiding en verbetering van het vakonderwijs, vernieuwing van meubilair en het bouwen van een zwembad. Het exterieur van „Vechtvliet" feite dienst deed als Hulphuis van Bewaring, waar ontspoorde meisjes werden geobserveerd. De evolutie in de opvattingen over observatie-me thoden heeft ook op „Beth-San" haar invloed uitgeoefend, „Vechtvliet" is daarvan het onbetwistbare bewijs. „Beth-San" gaat er van uit. dat de meisjes, zolang zij geobserveerd moeten worden, een sfeer van schoonheid, reinheid en liefde om zich moeten voelen. De inrichting van „Vechtvliet" mogelijk ge maakt door grote giften van het-Ko ningin Julianafonds, het fonds „Hulp na Onderzoek", het Insingerfonds en het Ouwenallerfonds doet, zonder luxueus te zijn, toch in ieder opzicht weldadig en huiselijk aan. Het sterkst treft de wandversiering: uit stekende reproducties van schilde rijen der grootste kunstenaars en de zonnige kleuren, die bij schilder werk en stoffering zijn toegepast. Alle herinnering aan opgesloten-zijn is uitgebannen: het tehuis is volko men open en heeft meer van een gezellig vacantiehuis dan van een observatie-inrichting. De 35 meisjes, die er tijdelijk wonen, houden het huis schoon en verzorgen de prach tige tuin. Verder worden zij weg wijs gemaakt in kinderverzorging en -opvoeding, krijgen gymnastiek-, volksdans- en zangles, en mogen die ren verzorgen. De weg tot stichting van „Vecht vliet" voerde over veel doornen. Zonder de hulp van de diaconie der Ned. Herv. Kerk te Utrecht was aan koop niet mogelijk geweest, vertelde mej. Van Ouwenaller. Zij leende de 47,500. die nodig was. Voordat het tehuis kon worden ingericht moes ten onnoemelijk veel moeilijkheden worden overwonnen. Nu net gereed is. zit het bestuur van Beth-San" nóg met de handen in het haar over de exploitatie. „Protestants-christe lijk Nederland (in al zijn geledin gen) kan trots zijn op dit tehuis", zegt mej. van Ouwenaller, „maar met platonische liefdesoetuigingen zijn wij niet geholpen. Misschien geeft 't wat als u ons gironummer vermeldt. Het is 92562 (postgiro Am sterdam) t.n.v. de vereniging Beth- San". In „Grand" draait deze week „Er kwam een vreemdeling" (Walk softly Stranger). Dit is de film van twee jonge mensen met gebroken levens. Elaine Corelli, dochter van een rük fabrikant, heeft bij de sklsport een blijvende verlamming harcr benen opgedaan en zal de rest van haar levens jaren wel aan de rolstoel gekluisterd zün. Chris Wales' invaliditeit is van morele aard. Hü heeft zün beste jeugdjaren verspild als zwendelaar, vals speler en tenslotte als dief. Deze beide jonge mensen ontmoe ten elkaar, voelen een wede- liefde ontwaken, maar menen beide, dat zij zich niet kunnen binden: De jonge vrouw acht haar lichamelijke invaliditeit een onoverkomelijk be letsel voor een huwelijk met deze gezonde jonge man. Chris is ver vuld van het inzicht, dat zijn zwar te verleden hem het recht ontzegd op de liefde van deze jonge vrouw. Inderdaad vallen de schaduwen van het verleden op zün levenspad en alle noodlottige dreigingen, die daaraan verbonden zijn. Toch is het tenslotte de liefde, die overwint en die zij het in een verre toekomst de mogelijk heid biedt voor menselijk geluk. Deze R K O. Radio-film biedt een typisch beeld van het Amerikaanse leven met alle mogelijkheden cn voor Europese begrippen onmo gelijkheden. die dit leven kan be vatten. Joseph Cotten en Valli spelen de hoofdrollen. Ze hebben grote be kendheid gekregen door de filrn „The third man" en bereiken ook hier weer een grote dramatische hoogte. Voor ons gevoel zijn hier tal van sterke effecten bereikt, die hun oorsprong vinden in de tegenstellin gen, die het Amerikaanse leven mo gelijk maakt, maar die 't toch wel zeer goed doen. Spanning geeft ook de eigenaardige sfeer, welke om de „vreemdeling" (Chris Hale) hangt. In het begin is het daarom wat moeilijk de intrige te vatten, maar men vergete niet. dat deze sfeer op zettelijk is aangebracht om een zekere spanning teweeg te brengen, die haar eigen aantrekkingskracht heeft. Robert Stevenson regisseerde het geheel op zeer aanvaardbare wijze. De bijrollen gaf hij eveneens in handen van auteurs, die reeds een rol van betekenis speelden. Lex Barker zet traditie manmoedig voort Natuurlijk z\jn wij liefhebber van een pittige Tarzan-fi«m. Vandaar dat we deze week in City ons hart zijn gaan ophalen. „Tarzans Won- derbron" heet de geschiedenis, die daar vertoond wordt en er wordt vol trots bü aangekondigd, dat dit de eerste van ccn nieuwe serie Tarzan-films Is, die R.K.O.-Radio films ons gaat voorzetten. Niet al leen een nieuwe serie echter, maar ook ccn nieuwe Tarzan. De laatste, die we in deze rol Chris Hale (Joseph Cotton) pleegt samen met zijn vriend (Paul Ste wart) een overval op een illegaal speelhuis. Een opname uit de film „Er kwam een vreemdeling" zagen, was Johnnie Weissmueller, over wiens zwemkunst we ons keer op keer verbaasd hebben. Hü is nu echter vervangen door Le Barker, die het meer in andere staaltjes van heldhaftigheid zoekt. Een groot aantal figuren van de „onsterfelijke" Edgar Rice Bur roughs vinden we (gelukkig) ook in deze rolprent terug. Tenslotte een klein voorproefje van wat U zult zien: Door de nieuwsgierigheid van hun chimpansee Cheta worden Tarzan cn Jane er opmerkzaam op gemaakt, dat er in de buurt van hun huis een ouderwets model vliegtuig moet zün neergestort. In het wrak vinden ze het dagboes van Gloria James, een bekende En gelse aviatrice, die twintig jaar ge leden startte voor een vlucht rond de wereld, en nooit terugkeerd- Tarzan dringt in een verborgen vallei door en vindt Gloria. Z? heeft al die tijd gewoond bij een stam inboorlingen, die haar niet wilden laten gaan, en zorgvuldi! een tóverbron bewaken. Door het water daarvan heeft Gloria de eeuwige jeugd gekregen. Wat we U hier verteld hebben is nog maar het begin van alle daverende din gen. De rest moet U zelf maar gaan zien. Lex Barker is de zoveelste sterke man, die de rol van Tarzan speelt- Zijn eerste film was „Tarzan's Wonderbron".

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 6