DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Frankrijk kiest de weg van democratie en gematigdheid Door de Eeuwen Trouw" zet werkzaamheden voort EERSTE VERKIEZINGSINDRUK In winnend centrum een zwenking naar rechts Curacaose volkslied klonk in de Peel Zenuwenoorlog over Perzische olie Democratischer bestuur in Noordoostpolder In snuiver-apparaat zit gat van halve meter Margaret Truman bevordert bezoek uit VS aan Europa Uitslagen VJ Voor „Haak-in f 2.800.000 Zeeliedenstaking in Amerika Westen begint tegenblokkade in Berlijn Sweerts niet bij Secret Service lie Jaargang, no. 140 Maandag 18 Juni 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 tt;.at \t n TVT:~ D Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- UltgRVC. IN.\ De INlCUWC L CFS prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 623o Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort HOOFDREDACTEUR: TT. DE BOORDER OsirGmsiuiniHsioflRUiuiiiMiiaBiiuiiAtüinjiiiismnHJinaiiaiiuriiUiJiiajiimiinJüiuniiA NEW YORK. Volgens functio narissen van scheepvaartmaatschap pijen heeft de reis van Margaret Truman naar Europa er toe bijge dragen, dat de vrees bij de Ameri kanen voor een oorlog zodanig is verminderd, dat het aantal passage- boekingen voor Europa sterk geste gen is. De reislustigen zouden de mening toegedaan zijn, dat Margaret Truman geen toestemming tot het maken van haar Europese reis, die 26 Mei begon, zou hebben ontvan gen. indien er in de nabije toekomst oorlog zou dreigen. Teheran dreigt met stopzetting van levering aan Britse tankers TEHERAN. Op de verdere ontwikkeling van het olieconflict kan op het ogenblik geen peil worden getrokken, omdat de berichten elkaar geheel of ten dele tegenspreken. Er wordt een zenuwenoorlog in optima forma gevoerd. Na een zuivere informele bespre king tussen de Britse en Perzische delegatie toonden de Perzen zich zeer optimistisch over de betalingskwes tie. Men vertrouwde, dat de Britten een bevredigende formule zullen vin den, teneinde het geld Dinsdag ter beschikking te kunnen stellen. Wes telijke waarnemers echter achten het niet aannemelijk, dat de Brits-Iraan- se maatschappij zal instemmen met de Perzische eis tot betaling van 75 procent van de opbrengst sinds 20 Maart, de datum van de aanvaar ding der nationalisatiewet. Massa- deq, die ernstig ziek is, heeft de ter mijn van het ultimatum verlengd van Zondag tot Dinsdag. Intussen wordt in Perzische kringen reeds ge dreigd met het stopzetten der olie levering aan Britse tankschepen, in dien het ultimatum niet ingewilligd wordt. Dalend bezoek aan bioscopen DEN HAAG. Uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde statistiek van het filmwezen 1950 blijkt, dat of schoon het aantal bioscopen sedert 1939 steeg van 350 tot 484 in Mei 1950 het bezoek in de na-oorlogse jaren voortdurend daalde. Werd in 1945 drie kwart van de capaciteit (aantal voorstelling per jaar maal aantal zitplaatsen) bezet, in 1947 was dit reeds tot de helft verminderd, om in 1949 tot beneden de 40% te dalen. Het verschil met de toestand in 1938, toen de capaciteit voor een derde werd benut, is niet groot meer. inntnuiiT^i^riTiTrinifiiimiaiïiniDinaniTPJnmainfniDiijnnmiiQirauinjtrfiumD Nederlands planter in Malakka vermoord SINGAPORE. Een Nederlandse planter, werkzaam op een rubber onderneming in de afdeling Bahau van de staat Negri Sembilan, op Malakka. is Zaterdag door een ben de terroristen gedood. Mevrouw Auriol (rechts boven) bracht, voor zij met haar man naar de wedrennen van Auteuil ging, Zondag haar stem uit in een schoollokaal in de ruc de Surène. De voorzitter riep. zoals in Frankrijk dient te geschieden bij het deponeren van een stem biljet, luide: Mevrouw Auriol heeft gestemd". In hetzelfde stembureau knipte de fotograaf een bijzonderheid die wij niet kennen, n.l. dat men stemmen kan per aangetekende brief via de post. De stembureau voorzitter moet voor iedere aan getekende stem zijn paraaf zet ten op een postformulier (foto onder). Moeder staat haarlie- velingscandite (of candidaat) uit te zoeken en de kleine die niet alleen thuis mocht blijven, kijkt ondertussen onder het schuifgor- deintje door om de voorzitter en bijzitters van het bureau een ver zoenend lachje toe te werpen, dat het zo lang duurt voor mammie klaar is., (foto links boven). (Van onze correspondent te Parijs) PARIJS. De volledige uit slag der Franse Kamerverkie zingen is nog niet bekend, doch de indruk, gebaseerd op onge veer de helft der uitgebrachte stemmen is, dat Frankrijk zich voor het gematigde centrum heeft uitgesproken, maar dat in dit centrum een zwenking naar rechts is gemaakt. De communisten verliezen totnutoe bijna vijf procent en vallen van ruim 28 op ruim 23 procent. Wanneer zich dat ook in de overige tien millioen herhaalt, is dit verlies aanzien lijk en zou zelfs in totaal een millioen stemmen belopen. In elk geval blyven zij de grootste partij. Direct daarop komen de Gaullisten, die totnogtoe ruim 21 procent behaalden, een aan zienlijk getal, maar niet de springvloed, die zij nodig heb ben om hun wil aan het parle ment op te leggen. De MRP (Katholieken) heeft ver loren in vergelijking tot 1946. Zij heeft nu ruim 16'.' procent. Zij blijft nog altijd een zeer aanzienlijke par tij, verreweg de grootste van de hui dige regeringsmeerderheid. De SFIO (socialisten) handhaven zich: ruim 15 procent. De radicalen krijgen een tik en houden slechts de helft van hun aandeel over. Ruim 8 procent. De vierde macht, de meest rechtse conservatieven in of aan de rand van de regeringsmeerderheid, krij gen nog ruim 13 procent. Een aan wijzing, dat een deel van het con servatieve publiek" hét immobilisme gekozen heeft boven het dynamisme van de generaal. Dit alles zijn uitgebrachte stem men Het aantal zetels hangt af van de verkiezingscombinaties, die in 't land tot stand gebracht zijn. Hier over is op dit ogenblik nog weinig bekend, maar het is al zeker, dat in vele provincie-departementen de coalities hun doel bereikt hebben. De regeringsmeerderheid heeft in tal van gevallen de absolute meer derheid en alle zetels tot zich ge trokken. Het gematigde centrum, met zijn ruim 40 procent van de stemmen, zal het komende parlement beheersen. Maar hij zal het zichzelf nog moei lijker maken, dan hij het zich in de afgelopen periode al deed. In dit centrum is namelijk een verschui ving naar rechts gemaakt door het betrekkelijke succes van de vierde macht. In het parlement zal dus een conservatieve wind waaien, hetgeen de socialisten recalcitranter zal ma- (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. Het Hoofdbestuur van de stichting „Door de Eeuwen Trouw", dat door talrijke publicaties in verband met de samenwerking met de voormalige SS'cr Sweerts en andere manipulaties in discrediet was geraakt, zal zijn werkzaamheden voortzetten. Dit was het resultaat van een door het Hoofdbestuur belegde vergadering in Utrecht, waar afgevaar digden van drie en zestig afdelingen hun mening gaven over het beleid van de Hoofdbestuursleden. Vier en vijftig afdelingen verzochten het Hoofd bestuur aan te blijven, acht afdelingen, waarbij o.a. Amsterdam, Amstel veen, Rotterdam, Hengelo en Enschede stemden blanco en Zaandam wenste een nieuw bestuur. Duidelijk kwam in deze vergadering, waarin voorzitter H. Coenradi namens het Hoofdbestuur verantwoording aflegde, tot uiting, dat Sweerts inderdaad niet nader aangeduide werkzaamheden voor de stichting „Door de Eeuwen Trouw en het bureau Zuid-Molukken in Den Haag heeft verricht. „Met de aanstelling van deze man, die zich aanvankelijk Lc Cocq noem de. hebben wij echter niets te maken gehad" aldus de heer Coenradi. Sweerts (alias Le Cocq) werd, zoals Grote partijen even sterk in gekozen adviescomm issie EMMEIjOORD. De uitslas Van de Zaterdag in de Noordoost- Polder gehouden verkiezingen voor de poldercommissie voor algemene belangen heeft uitgewezen, dat vier Rrote politieke partijen in 't nieuwe land vrijwel evenveel aanhang hebben. Van de dertien zetels ver wierven de Partij van de Arbeid, do K.V.P.. de A.R. en de C.H.U. er namelijk ieder drie. De groep Polderbelang" bemachtigde één zetel. De C.H.U. had bij de eerste verdeling twee zetels, maar kreeg een restzetel toegewezen. De uit slag is als volgt: A.R. 836. P.v.d.A. <81, K.V.P. 778, C.H./J. 634, Pol derbelang ,321. Van de 7676 inwoners, die het higuwe gebied per 31 December 1950 telde waren ongeveer 3800 personen stemgerechtigd en daar van is bijna 90% naar de stembus gegaan. De stemming moet worden be schouwd als een ernstige poging, tot een democratischer bestuurs vorm in de polder te komen, heeft dr. A. Blaauboer, secretaris van het Openbaar Lichaam de Noordooste lijke Polder, gezegd. Tien jaar ge leden werd dit lichaam ingesteld, met aan het hoofd een landdrost met biizondere bevoegdheden. Al eerder heeft deze negen polderbe woners aangewezen om zitting te nemen in de poldercommissie voor algemene belangen, welke commis sie hem van advies diende. Bij groeiend inwonertal is deze com missie thans tot 13 uitgebreid en voor de eerste maal gekozen door de bevolking. de voorzitter van „Door de eeuwen trouw" vertelde, aangesteld door de gevolmachtigd minister van de re publiek der Zuid-Molukken. de heer P. W. Lokollo, dr Nikijuluw en de heer Kaïjadoe. Lokollo bracht Sweerts in contact met het dage lijks bestuur van de stichting en met Lokollo stonden twee r.-katholieke geestelijken voor de betrouwbaar heid van de ex-SS'er in. „Sweerts heeft in het verleden belangrijk werk gedaan, doch grijpt wel eens te hoog in zijn idealisme", aldus deze niet met name door de heer Coenradi genoemde geestelijken. Ondanks het feit, dat de stichting later tot de ontdekking kwam, dat Sweerts SS'er was geweest, besloot men toch met deze man verder te werken. De heer Lokollo achtte dit het beste, zij het, dat iemand Sweerts zou controleren. De heer Coenradi ontkende, dat Zwakke ivind M Weersverwachting geldig van p E Maandagavond tot Dinsdag- 1 1 avond: 1 Wisselende bewolking met p i voornamelijk in het binnenland g E hier en daar een bui. Zwakke p wind, overdag hoofdzakelijk 1 1 Westelijk. Weinig verandering H in temperatuur. g 19 Juni Zon op 4 u 19 m onder g 21 u 3m: maan op 21 u 59 m on- s der 3 u 19 m. ^Wpijii ;"."j è;ii j: i;nt 'iin'Jiniiaiiiii!niimiiiiiifi!iNii.ain.17lïïïi: ilfi-1 ken. Indien de sociaal-democraten bij hun strijd voor een sociale poli tiek steun krijgen van de katholieke linkervleugel, zal dit iedere rege ringscoalitie vrij wankel maken. Want zo wordt de situatie: door dat de communisten en waarschijn lijk een groot deel van de gaullis ten een volstrekt afwijzende hou ding zullen aannemen, moet het ge hele positieve parlementaire leven zich afspelen in de middengroep. De arbeiders zijn in die middengroep natuurlijk veel tc zwak vertegen woordigd, maar het is hun eigen schuld. Want zij hebben hun mil- lioenen stemmen verspeeld aan een partij, 'die zich zelf buiten de nor male politiek plaatst. In het groot kan men zeggen, dat het Franse volk zich wederom een volk van het midden, een uitermate gematigd volk. getoond heeft, ver van de tradities van 1830, 1848 en 1370. En zelfs tamelijk ver van 1944-'45. De 23 procent stemmen, die op de communisten zijn uitge bracht, tonen, tot nu toe tenminste, een daling in het communistische cijfer, die gunstig afsteekt, bij wat Italië te zien heeft gegeven. Boven dien. deze 23 procent vertegenwoor digen volstrekt niet even zo vele miilioenen Fransen, die bereid zijn de barricades te beklimmen. Indien deze consequentie eraan vast zat, zou het stemmenaantal der C P. be slist nog heel wat kleiner zijn. De katholieken hebben zich, in vergelijking met de Kantonnale ver kiezingen van 1949. gehandhaafd en zelfs niet onbelangrijk hersteld. Men mag nu wel rekenen, dat voortaan een religieuse, katholieke partij in Frankrijk zijn plaats heeft gevon den. Een der meest opvallende feiten is de grote opkomst. Er schijnen slechts zestien procent thuisblijvers te zijn. Heel wat minder dan de laatste keer, toen hot er meer dan 22 procent waren. Men had het om gekeerde gevreesd. De grote propa ganda der verschillende lichamen te gen het absenteïsme heeft dus suc ces gehad. Het was gisteren mooi weer en vistijd. Maar de meeste Parijzenaars hebben toch trouw gestemd, zij het, dat vooral de ochtenduren de groot ste stemdrukte te zien gaven. Het Vanmiddag waren 472 van 'le ir totaal 627 zetels in de Franse Nationale Vergadering als volgt verdeeld: Communisten 79 Gaullisten 90 Socialisten 85 MRP. 62 Radicalen 73 Conservatieve partij 80 Overige partijen 3 Do Socialisten. MRP. en Ra dicalen vormen de regeringscoa litie, waartegen de conservatieve partijen, de zogenaamde „vierde macht" tegenaan hangen. Toen van de in totaal 24 602 000 stemmen er ongeveer een half millioen geteld waren, was de verhouding: Communisten 141.732 Gaullisten 88.836 Socialisten 73.706 M.R.P. 54 283 Radicalen 95.969 Conservatieve part. 74 157 liep de gehele dag door. Daarna be gon de telling. Wij zagen 's avonds de stembuscommissarissen naar het centrale bureau wandelen, met hun tweeën, ieder een stcmbushengsel in de ene. een boterham in de andere hand. een agent er achter. In het ministerie van Binnenlandse Zaken was een enorm administratief apparaat ingericht alleen toeganke lijk voor employe's, die eraan mee werkten 'en de 170 binnen- en bui tenlandse journalisten, die er moch ten toekijken. De verschillende in lichtingsdiensten telefoneerden zo snel mogelijk hun gegevens hiernaar toe. De prefecten moesten dc resul taten van hun departement telegra feren. HILVERSUM. Dc totale opbrengst van de „Haak-in" actie ten behoeve van het Wil- helmina-fonds voor de kanker bestrijding is geworden rond 2.800.000,—. WASHrNGTON. In alle havens van de Amerikaanse Oost- en West kust is Zaterdag een zeeliedcnsta- king uitgebroken, waardoor reeds 650 schepen stil z(Jn komen te lig gen. Dit aantal zal naar verwacht wordt echter nog aanzienlijk groei en. De staking is een gevolg van he* feit. dat de scheepvaartmaatschai» pijen niet bereid zijn, in de nieuwe contracten de oude liepen Vrij dag af tegemoet te komen aan de eisen der zeelieden. President Tru man heeft geweigerd dc staking, op grond van de Taft-Hartley-wet, te verbieden, nadat hij van de vak bonden de verzekering had gekre gen. dat het vervoer ten behoeve van de defensie normaal zal door gaan. MONTREAL. De lijken van nog een drietal slachtoffers van de brand die Vrijdag alhier ih het R K. St. Cunegondc-Tehuis gewoed heeft, zijn gevonden Het totale aantal slachtoffers steeg daardoor tot 37. doch m-cn vreest dat het nog zal stijgen tot 40; Koningin en prinses Beatrix bij eerste bespeling van carillon voor Willemstad van het geld door de stichting bij eengebracht, wapens zijn gekocht om een opstand op Ambon te ontkete nen. Wel deed hij mededeling, dat de J Republiek Zuid-Molukken beschikt over een Geheime Dienst. Twee honderd zeven en tachtig duizend gulden heeft de stichting uitgegeven voor „werkzaamheden Zuid-Molukken". in welk bedrag be grepen zijn de onkosten voor de rei zen van Hazelhoff Roelfzema naar Ambon en de financiering van een Rode Kruisvliegluig. Het bureau Zuid-Molukken te Den Haag heeft verder zoals de heer Coenradi meedeelde bijna veertig duizend gulden gekregen voor instandhou ding van dit bureau en honderd vijf en veertig duizend Gulden werd uit gegeven voor „her Tr^uidingspro- ject." ..De bedoeling hiervan was, ver bindingsmateriaal naar Ceram te brengen, waardoor Ceram weer in lucht kon komen" zei de heer Coen radi en hij voegde hieraan toe, dat de verstrekking van een paspoort door de ambtenaar Mijnen Pot aan Wes terling zonder medeweten van „Door de eeuwen trouw" is geschied. Al leen Sweerts heeft volgens de heer Coenradi contact gehad met Wester ling. Klaar en duidelijk kwam in deze vergadering naar voren, dat dc stich ting „Door de eeuwen trouw" niet slechts een charitatieve instelling is, die zich ten doel stelt een naar haar mening onrechtvaardig behan delde groep personen tc steunen, maar dat deze stichting wel degelijk bepaalde politieke doelen nastreeft. (Van een nozer verslaggevers) ASTEN Het Peeldorpje Asten, 25 kilometer ten zuidoosten van Eindhoven, had Zaterdagmiddag de vlaggen uitgestoken. Boven op het dak van hotel „De Zwaan", recht tegenover het gemeentehuis, stond de camera van Philips' experimen tele televisie. Over het plein kron kelden kabels van radioreportage wagens. Overal waren microfoons opgesteld en tegen drie uur. stroom de het plein vol genodigden, xvaar- onder de hoogsten uit den lande. Even voor half vier kondigde een luid gejuich de komst aan van de allerhoogste gasten van deze mid dag: koningin Juliana en prinses Beatrix! Want Asten was voor één dag het middelpunt van veler belang stelling. Recht tegenover het raad huis immers stond een groot caril lon opgesteld, waarvan de klokken gegoten waren door de N V Neder landse klokkengieterij Eijsbouts-Lips en dat bestemd was \*>or het Cu- rasaos Museum te Willemstad. Het draagt de fiere naam „De vier ko ningskinderen" en op de grootste klok zijn de namen gegoten vgn onze vier prinsesjes, waarmee tot uiting wordt gebracht de sterke band, die Curagao aan Nederland en zijn vorstenhuis bindt. ONTDEKKING OP DE ..AFFRAY" Belangrijke wijziging in constructie van duikboten verwacht LONDEN. Ontdekkingen, gedaan nadat dc gezonken duikboot „Affray" vorige week gevonden was, zullen lelden tot belangrijke wijzigingen in de constructie van onderzeeërs, aldus voorspellen marinedeskundlgen in Londen. Blijkens een rapport van de admiraliteit hebben observaties uit een duikerklok uitgewezen, dat de romp tact is. zonder tekenen van schade, behalve aan het snuiver-apparaat het hulpmiddel, dat bestemd is om een gedoken vaartuig te laten „ademea". Mannen der onderzeeërs hebben altijd al wat huiverig gestaan tegen over de „snort", welke ontworpen is om het een duikboot mogelijk te maken op periscoop-diepte van onge veer 10 meter gedurende langere perioisn, zo nodig weken, te krui sen. De deskundigen zeggen dat de ramp van de „Affray" niet dc doods klok voor de „snort" zal betekenen, maar dat officieel verlangd zal wor den. dat het apparaat veranderd wordt, een kwestie die trouwens al door de marine-mensen bestudeerd w ordt. De enige conclusie, die men, wat betreft de „Affray", nu kan trekken is. dat dc dood plotseling voor dc 75 man gekomen is door verdrinking, doordat het water door de opening (meer dan een halve meter breed!) stroomde, ontstaan door beschadiging van de „snort". Hoe de schade ver oorzaakt is. moet nog worden vast gesteld. doch de admiraliteit zegt. dat de mogelijkheid van aanvaring met een oppervlakte-vaartuig niet kan worden uitgeschakeld. De plechtige overdracht van het carillon was een gebeurtenis, waar op Asten zich wekenlang had voor bereid. Maar de komst van de ko ningin en prihses Beatrix was een volkomen verrassing. Voor het raad huis was een podium opgericht en daar namen de hoge gasten plaats om de bij zo'n gelegenheid onont beerlijke redevoeringen aan te ho ren. waaronder die van minister Pe ters en van mr Debrot als vertegen woordiger van de Nederlandse An tillen. Toen liet het carillon voor het eerst zijn bronzen klanken horen. Beiaardier F. Timmermans uit Rot terdam speeldo het Curagaos volks lied en Asten luisterde. Uit Hollywood verneemt men wel- eris minder verheugend nieuws dan dat een filmster „alweer een tweeling" heeft gekregen. Het is echter het geval met het echtpaar James Stewart, dat zich met een gepast gevoel van eigenwaarde heeft laten kieken met zijn oudste tweeling, Ronald en Michael, en zijn tweede tweeling, Judy en Kelly (pas 5 weken oud). BERLIJN. De drie Westelijke commandanten in Berlijn hebben het vervoer van rubber, electrische en industriële materialen, mijn bouw- en explosieve producten en transportonderdelen van West- naar Oost-Berlijn aan banden gelegd. Dit is de eerste vergeldingsmaatregel der geallieerden, nadat van Sowjet- zijde een maand geleden beperkin gen werden opgelegd aan de uit voer van West-Berlijnsc goederen naar Wcst-Duitsland. Britse verklaring: DJAKARTA. De voorlichtings dienst van de Britse ambassade te Djakarta heeft aan de pers mede gedeeld. dat een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken de bewering, dat de Belg Pierre Sweerts een Britse agent zou zijn, als onwaar heeft ge- qualificeerd.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1