Iedereen in Frankrijk blij met verkiezingsuitslag DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Vader en moeder Borgsteijn vliegen naar Amerika Alleen Gaullisten (15 procent verlies) teleurgesteld Stad Luxemburg één vlaggenzee Zweden laat vliegtuigen bouwen in ons land „Kleine blokkade" van Berlijn opgeheven Weer hiaat in Westerse defensie gedicht Zetelverdeling Ambassadeurs passen bij uit eigen zak Knickerbocker Weekly brengt ouders bij zoonlief Jos Vijf kwartier Russische TV 200 gulden zijn er te verdienen 300 gulden geldprijzen! ZONDAG STRANDWEER VIER MENEER! V sol QnititaapfflBwaiBiiiiiHinBtWMMiiaM^iHtoffl^ (Van onze correspondent te Parijs) PARIJS. De reacties in Frankrijk op de verkiezingsuitslag zijn stereotiep: de eerste on tevredene moet zich nog melden. De communisten, die toch 80 zetels kwijt geraakt zyn op de 180, spreken van een grote overwinning. Het zetelverlies, schryft het partijbestuur, is het gevolg van de „dievenwet", de nieuwe kieswet. Dat de partij ook 10 procent van haar stemmen verloren heeft, wordt zwijgend voorbij gegaan. De stormloop van de reactie, gefinancierd door de Amerikanen is mislukt, zegt de „Humanité". Zij dreigt ook een beetje, maar op een toon, die duidelijk laat zien, dat de partij de klap, haar door de kieswet gegeven, zonder ernstig verzet accepteert. Zij is er tevreden meer, dat zij met haar 25 pet. de grootste partij van Frankrijk is. Op het ogenblik zijn 599 van de in totaal 627 zetels als volgt verdeeld. Communisten Gaullisten Socialisten M.R.P. Radicalen Conserv. partijen Overige partijen 100 zetels 111 zetels 100 zetels 78 zetels 86 zetels 103 zetels 21 zetels De socialisten zijn natuurlijk ook tevreden. Guy Mollet, de secreta ris, verklaart echter direct al, dat het grote probleem blijft: de koop kracht der arbeiders. De oplossing van dit probleem is er echter in deze Kamer niet gemakkelijker op geworden. Dat is ook de conclusie van „Franc-Tireur", die consta teert, dat de uitslag vooral nega tief is: men heeft twee gevaren af gewezen. Wat het positieve betreft, er zijn nog altijd de problemen van de begroting, de salarissen, de prij zen. Indo-China. de nationale ver dediging. Alles zal er van afhan gen of op dit gebied socialisten en vierde macht tot een compromis kunnen komen. De „Figaro", de „Monde" en „Paris Presse" onderstrepen vooral de overwinning van het centrum. De „Monde" hoopt, dat de Kamer begrijpen zal. dat het Franse volk zich heeft uitgesproken voor een gematigde politiek, die echter so ciale maatregelen niet uitsluit. (Zie verder pag. 3) Nog voor hun vertrek van Schip hol voelden de heer en mevrouw Borgsteijn zich al helemaal op hun gemak in de stratocruiser naar New YorkAir-hostess Opal Hess verwende hen meteen met een blad vol sandwiches. (Eigen foto) Nadat 17.103.493 stemmen ge teld waren hadden de commu nisten daarvan behaald 25.76%, de Gaullisten 20.84% de socia listen 15.5%, de M.R.P. 12.18%, de conservatieve partijen 11.98% en de radicalen 9.92%. Ter vergelijking volgen hier de uitslagen van de in 1946 ge houden verkiezingen: Comm. 183 zetels (28.2%.) M.RP. 164 zetels (26.0%) Socialisten 105 zetels (17.9%) Radicalen 64 zetels (11.1%) Conserv. prt. 72 zetels (11.8%) J Treinbotsing in Pakistan KARACHI (Pakistan) Elf men sen zijn omgekomen en 18 gewond geraakt toen Zondag een goederen trein te Ghotki op een stilstaande passagierstrein inreed en de vier achterste rijtuigen in elkaar drukte. Het ongeval gebeurde op de spoor lijn van Karachi naar Lahore. Foto's van Nederlands vorsten paar in de etalages (Van onze Brusselse correspondent) LUXEMBURG. Als een stipte gastvrouw, die bij een feestelijke ontvangst tot in de puntjes verzorgd te voorschijn wil komen, werkte de stad Luxemburg aan de vooravond van het bezoek van koningin Juliana en prins Bcrnhard gisteravond nog aan haar toilet. Ploe gen van de stadsreinigingsdienst trokken door de al bijna verlaten straten om langs de route die het hoge gezelschap vandaag zal nemen straatvuil, weggeworpen papier en andere storende onge- rechtigheden ijlings te doen ver- S dwijnen. Ijverige ambtenaren zag men hier en daar de schijmucrperver- lichting inspecteren, die voor de speciale gelegenheid is aange bracht, o.a. voor het groothertoge lijk palcis, de historische, aan Ne derland herinnerende standbeelden van koning Willem II en prinses Amalia, prins Hendrik van Oran- je's gemalin en enkele belangrijke gebouwen. In de etalages van vele winkels in de hoofdstraat prijken portretten van koningin Juliana en van de hele Nederlandse ko ninklijke familie. In vele straten zijn ook vlaggemasten opgericht en MiUioenen-opdracht voorN.V. „De Schelde VLISSINGEN. De N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen heeft van de „Svcnska Aeroplane Aktic-Bolaget" te Linkoping in Zweden opdracht ontvangen voor dc bouw van 75 S.A.A.B.-S.A.F.I.R.- vlicgtuigen, welke bestemd zjjn als lestocstellen voor de Zweedse lucht macht. Tevens werd opdracht ontvangen voor de vervaardiging van een groot aantal reserve-onderdelen. De opdracht beloopt verscheidene mil- lioenen guldens. Met dc productie is reeds een begin gemaakt. Het eerste vliegtuig zal over circa 10 maanden gereed zijn. De toestellen zullen in twee jaar tijds worden geleverd. De S.A.A.B.-S.A.F.I.R. is een één- motorig, driepersoons trainingstoe stel met dnewiellandingsstel en een DEN HAAG. In antwoord op aandrang uit de Eerste Kamer op groter zuinigheid bij de Nederland se vertegenwoordigingen in het buitenland, antwoordt minister Stikker, dat op verscheiden be langrijke posten de ambtenaren vrijwel niet meer van hun ambte lijk inkomen kunnen rondkomen. De ambassadeurs op een aantal der voor Nederland meest gewichtige diplomatieke posten leggen jaar lijks zeer aanzienlijke bedragen uit eigen middelen op hun ambtelijk inkomen toe, teneinde ons land waardig te kunnen vertegenwoor digen. De minister acht het in vol strekte strijd met de eisen van het democratische beleid, dat hij zich voorstelt te voeren, wanneer er wederom toe zou moeten worden overgegaan op bepaalde posten al leen ambtenaren met eigen inkoms ten te plaatsen, met voorbijgaan van andere ambtenaren, die overi gens deze posten even goed zouden kunnen vervullen. Hij is van oor deel dat niettegenstaande de vei- arming van ons land de vervul ling van ambten in de buitenland se dienst mogelijk moet blijven voor iedere Nederlander, die de daarvoor vereiste geschiktheid be zit. Drie Britse Meteors verongelukt LONDEN. Bij Biggin Hill (Kent) zijn Maandag drie Meteor- straalvliegtuigen neergestort, twee na een botsing in de lucht, de an dere bij het opstijgen. Waar schijnlijk zijn de drie piloten om het leven gekomen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL. Prinsheerlijk gezeten in de diepe blauwgrijze fau teuils van de stratocruiser „Golden Eagle" der Pan American World Airways zijn Maandagavond om precies half twaalf de heer en me vrouw Borgsteijn uit de Bergstraat in Utrecht van het maanverlichte Schiphol naar New York vertrokken. Vijf dagen geleden zaten ze nog in hun zomerhuisje in de Soestduinse heide en keken iedere dag ver langend uit naar een brief van hun zoon Jos. die met een dertigtal andere Nederlandse jongens op het vliegveld Williams Field in de Ame rikaanse staat Arizona wordt opgeleid tot straaljacht-vlieger. Maar nu dan begonnen ze de reis van zevenduizend mijl, waartoe zij zo onver wacht werden uitgenodigd, om Zaterdag 23 Juni aanwezig te zijn bij de uitreiking van het vliegbrevet aan hun zo deerlijk gemiste zoon. Achtjarige Fransje, de jongste, stond er bij te huilen toen lijn ouders, als laatsten van de drie en veertig passagiers, zich in het deur tje van dc clipper nog eens omdraaiden en de wegbrengers vaarwel wuifden. ROME. Volgens berichten in te Rome verschijnende bladen bevindt de vroegere Duitse minister van fi nanciën dr Hjalmar Schacht zich in een klein bergdorp bij Trente in Noord-Italië. Hij zou daar onlangs bezoek hebben ontvangen van gra vin Edda Ciano, dochter van Mus solini. De berichten konden .niet on middellijk worden bevestigd. Tranen van opwinding waren het overigens en niet van verdriet. Want toen de „Golden Eagle" op zijn machtige vleugels de lucht in raas de, stond Frans al weer uitbundig met de armen te zwaaien. Tot op hun zitplaatsen in het luxueuze vliegtuig hebben wij vader en moe der Borgsteijn uitgeleide kunnen doen. Mevrouw gaf nog de laatste wenken voor Fransje mee, terwijl haar man wat verwonderd om zich heen keek, eens het trapje afgluurde naar de bar in dc buik van de crui ser en al helemaal verzoend raakte met de gedachte dat hij vijftien, zes tien uur in de lucht zou zijn. Voor hem kwam de vacantie he lemaal onverwacht, want 't schoon maakbedrijf „De Spiegel", waarbij hij markiezenmaker is, werkt cp het ogenblik onder hoogspanning. „Natuurlijk ga je mee", zei echter gul zijn patroon, de heer P. van Hoorn, toen hij van de uitnodiging hoorde. Zelfs reed hij Maandag avond om kwart voor negen in de druk bevolkte Bergstraat voor, om zijn employé en diens vrouw naar Schiphol te brengen. Met hem kwa men ook nog een paar broers en zusters van het echtpaar, een zwa ger, een neef en een nicht mee, zo dat een heel clubje Utrechters de nieuwbakken wereldreizigers van 't platform af een laatste „Goede reis!" en „Behouden vaart", toeriepen. Voor zover de bemanning van het vliegtuig er wat aan doen kan, zul len die wensen zeker wel vervuld worden. Gezagvoerder A. H. Purton kreeg zelf schik in het geval, toen we hem op zijn verzoek vertelden wat er aan de hand was. „Never (Bijzondere correspondentie) BERLIJN. De strijd om de export van West-Bcrlyn naar de bonds republiek, die sinds enige dagen bijna geheel was stilgelegd, is Maan dagavond geëindigd. Na succesvolle onderhandelingen tussen het Inter zonale Trustkantoor in Wcst-Berlijn en het Oostduitse ministerie voor de Binnenlandse Handel, hebben de Sowjct-autöriteitén dadelijk een deel der meer dan 4500 vastgehouden geleide-biljetten aan dc Berljjnse Se naat teruggegeven en zodoende de export der daarbij behorende goederen goedgekeurd. De Westduitse autoriteiten beslo ten na het beëindigen der onder handelingen de afgebroken bespre kingen over een nieuwe interzonale overeenkomst te hervatten. Met deze vreedzame bijlegging van het geschil is het gevaar voor een tnogel.uk nieuwe handelsblokkade van de Westberlijnse sectoren door de Sowjet-Unie geweken. Een zegs man van de Westelijke geallieerden deelde mee. dat door de bijlegging van het geschil de Westberlijnse export in de omvang, welke deze tot dusver had, kan worden voort gezet. mind", zei hij, toen hij hoorde, dat vader en moeder Borgsteijn geen woord Engels verstaan. „Doet er niet toe. We zullen wel een oogje op hen houden." En air-hostess Opal Hess kwam al met een blad vol sandwiches naar haar Utrechtse passagiers, nog voor het vliegtuig naar de startbaan taxiede. Behalve door hun familieleden werden de heer en mevrouw Borg steijn op Schiphol ook uitgeleide ge daan door enige officieren van dc Luchtstrijdkrachten. In Washington, waar de heer en mevrouw Borg steijn Donderdag na een verblijf van twee dagen in New York, zul len arriveren, zal" zich opnieuw een vertegenwoordiger van de L.S.K. bij hen voegen en wel kol. H. F. C. Holtz, militaire luchtvaart-attaché bij de Nederlandse ambassade te Washington, die bij de plechtige uit reiking der vliegbrevetten op 23 Juni tevens de chef van de lucht machtstaf zal vertegenwoordigen. Het blijkt thans door alle op winding van de laatste dagen waren zij daar nog niet zo precies achter gekomen dat de reis van de heer en mevrouw Borgsteijn is georgani seerd door het bekende Amerikaanse blad „Knickerbocker Weekly", dat bij de uitvoering van zijn plan grote medewerking ondervond van de re gering der Verenigde Staten en de Pan American World Airways. LONDEN. De onmiddellijke reactie van de wereldmarkt op de Franse verkiezingsuitslagen was een koersstijging voor Franse ef fecten en een daling van de note ringen op de vrije goudmarkt. „Geluk bij een ongeluk!" zal de ,50-jarige Earl S. Ben onge twijfeld hebben gedacht, toen hij zonder een enkel schrammetje uit de auto stapte, welke tussen een zware vrachtwagen en een betonnen paal in de Amerikaan se stad Omaha werd gekraakt. Ook de bestuurder van de vracht auto kwam ongedeerd uit de ra vage te voorschijn. verstelbare propellor. De maximum snelheid is 275 km per uur. de kruissnelheid 245 km. De vliegtui gen. die geschikt zijn voor stunt- vliegen, kunnen stijgen tot een hoogte van 5500 meter. De actie-ra dius bedraagt 1050 km. Het is niet uitgesloten, dat op de eerste order nieuwe opdrachten zullen volgen. Zweden levert alles, wat Neder land deviezen zou kosten. De mo toren, instrumenten en propellors komen uit Amerika. De toestellen zullen gebouwd worden op de fa briek van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Dor- dtecht. Het aanvaarden van deze opdracht betekent, dat de vliegtuig bouw van „De Schelde", die voor de oorlog van betekenis was. thans op grote schaal zal worden hervat. Met de handen in de heupen spreekt Churchill, op het beroemde vliegveld Biggin Hill, het 615de squadron vrijwilligers van dc RA.F., ivaarvan hij cre-commandant is, toe. Dit vliegveld was de bases van de Hurricanes en Spitfires, die in 1940 de slag om Londen wonnen. 'vanmorgen had bijna ieder huis de driekleur uitgestoken. Vijf en dertig saluutschoten zul len na de landing van het speciale KLM-vliegtuig met het koninklijk echtpaar en zijn gevolg, ivaartoe ook minister Stikker behoort, weer klinken. Dan zullen de hoge gas ten, voor 't eerst in levenden lijve onder de Luxemburgers, hun in tocht houden langs een traject van ongeveer drie kilometer lang van het vliegveld over de Avenue de la Liberté naar het groothertogelijk paleis. Bonn haalt banden met Italië nauwer aan ROME Als besluit van een driedaags officieel bezoek aan Ita lië heeft de Duitse bondskanselier hedenmorgen een audiëntie bij de paus gehad. In de voorafgaande dagen had de Duitse regeringslei der langdurige besprekingen met de Italiaanse premier De Gasperi cn de minister van Buitenlandse Zaken. Het resultaat was, zoals een gisteravond uitgegeven com muniqué zegt, het besluit om de banden tussen Italië en West-Duits- land op politiek, economisch, maat schappelijk en cultureel gebied nauwer aan te halen. PARIJS Generaal Eisenhower heeft dc benoeming van dc Ameri kaanse admiraal Robert Carney als bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Zuid-Europa be kend gemaakt. Als vooraanstaande medewerkers van Carney werden een Amerikaan se atoomdeskundige, generaal/ma joor Schlatter,en een Italiaanse ge neraal, Lazarro dc C'asliglioni, be noemd, die resp. dc leiding van dc luchtmacht en van dc grondstrijd krachten in het gebied krijgen. Een Britse woordvoerder heeft medegedeeld, dat de Britse Middel- landse-Zeevloot niet onder het be vel van admiraal Carney zal komen. „Mogelijk zal men ons echter ver zoeken een bijdrage te leveren en deze zouden wij waarschijnlijk ge ven." Generaal Eisenhower zal vandaag een stafvergadering van de voor naamste bevelhebbers van het At lantisch Pact presideren. Dit is voor het eerst, dat een conferentie van die omvang, waarop de voornaamste adjuncten van generaal Eisenhower tegenwoordig zijn, te Parijs wordt gehouden. Op de agenda van de vergadering staat onder meer de studie van de verdedigingsplannen van West-Europa. (Van onze correspondent) WINSCHOTEN. De heer W. A. Larmoyeur te Winschoten, die in het bezit is van een Philips-tclevi- sietoestel, heeft niet minder dan vijf kwartier lang een vrij duide lijke uitzending kunnen waarnemen uit Rusland. Deze uitzending ging over de golflengte 50 a 55 Megaherz. Zij begon met het beeld-patrooi waarna een omroepster verscheen. Later waren duidelijk Russische mededelingen op het televisiescherm te herkennen. Na de nieuwsuitzen ding kwam er een zangeres en daarna ging een toneeldoek op en maakte een heer in rok zowel naar links als rechts een buiging voor het publiek. Het bleek een dirigent te zijn. die een orkest leidde. De duidelijkste uitzending was echter een opera-sccne. Tenslotte zag men een stadion vol mensen. Het beeld werd hierna vaag, doch af en toe waren de spelers op het terrein zeer scherp en zag men duidelijk een voetbalwedstrijd. Steenkolencrisis in Europa verhevigd GENEVE. De Economische Commissie voor Europa van de Verenigde Naties heeft Maandag bekend gemaakt, dat haar kolen- commissie, waarin 17 landen ver tegenwoordigd zijn, verleden week geen vorderingen heeft gemaakt in de richting van een oplossing van de Europese brandstoffencrisis. Het zomertekort aan kolen en cokes bedraagt meer dan tien millioen ton. Het is voor de eerste maal, dat de kolencommissie er niet in ge slaagd is overeenstemming te be reiken over de toewijzingen voor een bepaald kwartaal. Door de her bewapening is de Europese vraag naar kolen en cokes sterk toegeno men, maar de beschikbare hoeveel heden zijn of hetzelfde gebleven of kleiner geworden. BOEDAPEST. De Hongaar se gezant in Washington, Horvath, is van zijn post ontheven. mot het opsporen van dc gevluchte Ketelbinkies. U DOET TOCH OOK MEE? Zie het „Dagblad voor Amersfoort" van gisteravond KNMI zal weersverwachting populariseren voor Koning Badgast (Van een onzer verslaggevers) DE BILT Het K.N.M.I. gaat zijn weersverwachtingen populariseren ten gerieve van de badgasten. Wat moesten pa, ma en de kinders er tot nog toe van denken als het weerbericht voor Zondag sprak van zwakke tot matige wind" en „iets hogere temperaturen dan gisteren7" Was het dan goed weer om naar het strand te gaan of niet? Niemand die het zeggen kon want goed strandweer wordt niet berekend door de wortel te trekken uit de factoren wind, vochtigheid, tempe ratuur en zon. Dat wordt bepaald door een harmonisch samenstel van deze factoren en dat te omschreven, daarvoor schieten wetenschappelijke termen te kort. Alleen Koning Bad gast kan zeggen: „Fijn strandweer, vandaag." De heer Delver, wetenschappelijk assistent op het KNMI heeft dat ingezien. Hij ontwierp een „strand weerrapport". waarop badgasten moeten invullen wat zij op een be paalde ochtend of middag van het weer denken. Een eenvoudige cij- fertabel (1 slecht, 2 vrij slecht. 3 vrij goed. 4 goed, 5 ideaal) maakt het noteren van de „aangenaamheid" van het weer gemakkelijk. Er zijn drieduizend van deze kaarten gedrukt; 2300 zijn er uitgezet in hotels en pensions langs de kust van Cadzand tot Ameland. Wanneer die in de ko mende weken op verschillende plaatsen door verschillende men sen ingevuld word en (op elke kaart kunnen veertien dagen wor den genoteerd) krijgt het KNMI een globaal overzicht van wat strandbezoekers „goed badweer" noemen. Deze gegevens, vergele ken met de wetenschappelijke waarnemingen op dezelfde dag waarover de badgasten schrijven, stellen het KNMI in staat in de toekomst bij het weerbericht, voor al voor de week-ends te vermel den of hot al dan niet goed strand weer zal zijn. En dat kan dan voortaan in de taal van de badgast geschieden: „Zondag strandweer vier meneer!" Zelfde temperatuur Weersverwachting geldig van j Dinsdagavond tol Woensdag- j g avond: g Wisselend bewolkt en over- 1 1 wegend droog Meest matige f wind tussen West en Zuid. On- geveer dezelfde temperatuur als /andaag. 20 Juni Zon op 4 u 19 m onder g 21 u 3m; maan op 22 u 48 m on- r5 der 4 u 30 m. He Jaargang, no. 141 Dinsdag 19 Juni 1951 Opsencht door dc Stichting „Het Parool" - Giro 510330 TTiVavp- N V De Nieuwe Per- Telefoon redactie 5291. - Telefoon administratie 6235 Bank: Rotterdamsche Bank - Postbus 9 - Abonnements- Ultoa\e. i\.V. De iNieUWe Hero Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort prijs 5U cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent HOOFDREDACTEUR: Tl. DE BOORDER

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1