Nederlanders bij SKF in Zweden hebben het best naar hun zin mm KURT JOOSS zoekt nieuwe wegen Prijs van grondonderzoek verhoogd DE EERSTE DAG; HET SPEL KAN BEGINNEN Kamp in Göteborg is stukje Nederland apart Volgend jaar aan de slag in Veenendaal Houd Uw spieren soepel met - terug in Duitsland - Internationaal Theater Instituut hield congres te Oslo jJinsdag 19 Juni 1951 5 (Van een onzer verslaggevers). GÖTEBORG, Zweden Aan de Westelijke rand van de Zweedse ha ven- en industriestad Göteborg staat het enorme gebouw van de Svenska Kullager Fabriken, de SKF. Daar worden per dag 90.000 kogel lagers gemaakt. Er werken zesduizend arbeiders, grotendeels Zweden. Maar er zijn er ook bij van andere nationaliteiten. Sinds Februari van dit jaar werken er nu ook Nederlanders. Om precies te zijn 74. Eigenlijk zijn ze een jaar in de leer. Volgend jaar gaan ze als volwaardige krach ten terug naar Nederland om het kader te vormen in Nederlands eerste kogellagerfabriek, waarvoor de SKF al grond heeft gekocht in Veenen- daal. De meesten der 74 Nederlanders komen uit de omgeving van dit nijvere industrie-stadje aan de rand van Gelderland en Utrecht. Een kleiner gedeelte komt uit Amsterdam. A. TAKENS uit Amsterdam, die het werk even onderbreekt om dat er bezoek is uit Holland, verlangt er naar volgend jaar in Veenendaal aan de slag te gaan. De Nederlanders wonen geza menlijk in een barakkenkamp, vijf minuten gaans van de SKF-fabriek af. Wie er heen wandelt ziet bo ven de daken het rood-wit-blauw van de Nederlandse vlag fel kleu- ren tegen het donkere groen van de bossen op de hellingen der heu vels op de achtergrond. Wie het kamp binnentreedt komt er opeens in een stukje Holland. Toen wij er een bezoek brachten was het er stil, want de meeste*Nederlanders, die allen tussen de achttien en de dertig jaar oud zijn, waren aan het werk. Maar er liepen er eert paar rond, die ziekenverlof hadden of in de avondploeg waren ingedeeld en zich gereed maakten om de bossen in de omgeving op te zoe ken of te gaan wandelen op de heuvels. De Nederlanders vormen een hechte groep in deze menigte van zesduizend Zweden. Ze zijn in het begin van dit jaar in drie groepen uit ons land vertrokken." Gerrit de Man, uit Amerongen, Haarweg C 210, ging op 5 Februari weg. Het werk in de textielindustrie in Veenendaal beviel hem niet meer en ofschoon zijn vrouw er eerst allerlei bezwaren tegen had is hij na rijp beraad toch voor een jaar vertrokken. „Ik heb het best naar mijn zin", vertelde hij, toen we hem opzochten in de fabriek, waar hij bezig was met precisie-slijp- werk. „Alleen met dat apentaaltje kan ik nog niet zo goed overweg". Hij liet foto's zien van wandel tochten in de heuvelstreek bij Gö teborg. „Het is hier mooier dan in Holland", zei hij en hij ging ver der: „Ik zou hier best willen wo nen, maar ja, ik ben getrouwd en dan gaat dat niet zo gemakkelijk". In de fabriek is. het al gauw be kend, dat er bezoek is uit Neder land. Dat doet deze jonge mannen goed, want al krijgen ze nog zo veel brieven van huis, toch zijn zij blij iemand te ontmoeten, die kan vertellen hoe het „daar" is. Zelf komen ze ook met verhalen. Ze spreken enthousiast over „hun" voetbalelftal, dat het, versterkt met een paar Italianen, opneemt tegen Zweedse clubs; over hun muziekgroepje, dat in de cantine van het barakkenkamp, waar drie keer in de week gelegenheid tot dansen is, voor amusement zorgt; over hun reisclub, waarvan Gerard Schrijver uit Veenendaal de grote man is. Gerarcl probeert het voor elkaar te krijgen met een groep Nederlanders naar ons land te ko men in de twee weken vacantie, die allen hebben. Hij gelooft rots vast, dat het zal lukken, temeer omdat er enthousiast wordt ge spaard. Negentig gulden De meeste Nederlanders kunnen wel uitkomen met hun (stuk)loon. Ze verdienen gemiddeld 125 Zweedse kronen in de week, dat is zo ongeveer negentig gulden. Dit lijkt tamelijk veel, maar Zweden is erg duur. „Zo duur, dat je vaak niet weet waar het geld blijft", klaagt Dirk van de Loosdrecht, ook uit Veenendaal. Ja, het bevalt de meeste Neder landers best, daar in Zweden. De eerste tijd hadden ze het niet zo naar hun zin. Met de taal lukte het niet zo erg en ze waren over al erg vreemd. „Dat was allemaal niet zo erg", klaagde Cornelis van der Poel uit Veenendaal, die sa men met zijn tweelingbroer Mat- thijs naar Zweden is gegaan, „de kou, die deed het 'm". In de SKF-fabriek wordt hard gewerkt. Ook in Zweden is tijd geld, temeer omdat de SKF op het ogenblik overbelast is met op drachten. Er wordt van de arbei ders veel verlangd. Het is dus aan pakken voor de Nederlanders. In hun vrije tijd komt er niet al te veel van uitgaan of Zweden be zien. Dat kost allemaal tijd en geld. De tijd kunnen ze best ge- f Groeten aan thuis Natuurlijk vroegen vele Ne derlanders in Göteborg de groe ten aan thuis te willen doen en dat verzoek wordt natuurlijk graag ingewilligd. Het zijn: R. Bakker, J. van Barneveld, A. v. d. Bovenkamp, A. Braafhaart, J. de Gooyer, A. v. d. Haar, W. Hootsen, D. v. d. Loosdrecht C. van Ojik, C. v. d. Poel, Af. v. d. PoelG. Schrij ver, Th. Sukkel (allen Veenen daal), T. W. Budding, G Koops, B. Tak (allen uit Ede), A. J. Haalboom, D. J. Hendrik- sen, H. Ruys, M. van Vuure, allen uit Bennekom), L. Gros uit Heelsum), J. W. Hupje (uit Rhenen), J. van Ingen, G. de Man (uit Amerongen), T. Kort lever, L. A. den Tek (uit Gorin- chem). K. Koudijs (uit Scher- penzeel), J. Scholten. J. W. Vink (uit Renswoude), F. A. Veenhof (uit Eist), G, Vermeer (uit Wageningen). I bruiken om te rusten en het geld is er om te sparen en om naar huis te sturen. Want velen zijn ge trouwd en moeten voor hun gezin zorgen. Foto's van familieleden zijn te vinden in alle kraakheldere ka mertjes van het barakkenkamp. Op elk kamertje wonen twee mannen. Zweedse werksters houden de boel schoon. „De Nederlanders zijn gelukkig niet slordig", vertelde de opzichter, die ons de kamers liet zien. In elk staan twee bedden, een tafel met stoelen, er zijn rui me kasten en vaste wastafels en centrale verwarming. In sommige kamers, zoals die van Gerrit Schrijver en Jacob van Barneveld uit Veenendaal staat een radio. In andere zagen we een gitaar of een accordeon. De SKF zorgt goed voor het per soneel. Er is bijvoorbeeld een eigen ziekenkliniek. De sociale voorzie ningen zijn uitstekend. De fabriek beschikt over een eilandje voor de Zweedse kust, Lilla Brattön, dat als vacantiekamp in gebruik is. Personeelsorganisaties regelen uit stapjes en feestjes. Desondanks hebben sommige Nederlanders klachten. Het zijn vooral degenen, die het laatst zijn gearriveerd, dat was op 9 April, die het nog niet zo naar hun zin hebben. Eén hun ner, Jan Brouwer uit Amsterdam, vertelde „zijn plezier wel op te kunnen", zoals dat heet. Hij klaag de er vooral over, dat er bij ziek te niet eerder volledige uitkeringen worden gegeven dan wanneer men drie maanden bij de SKF werkt. De personeelschef, ir. Ekhoff, zet te later uiteen, dat dit geschiedt volgens de voorschriften van de Zweedse overheid. „Deze regeling geldt ook voor Zweedse arbeiders", zei hij. Ir. Ekhoff was wel van mening, dat men de Nederlanders vóór hun vertrek naar Zweden op de hoogte had dienen te stellen. „Maar", zo zei hij, „We hebben er geen moment aan gedacht, dat in Nederland andere voorschriften golden dan in Zweden". Twee mensen De Nederlandse arbeiders heb ben in de SKF-fabrieken twee mensen bij wie ze, als ze in moei lijkheden zijn, kunnen aanklop pen. Dat zijn de heer L. E. Dahlin, een Zweed, die negen jaar in In donesië is geweest en onze taal vloeiend spreekt en Annie de Boer die drie jaar geleden uit Rotter dam naar Göteborg vertrok met haar vader en moeder. De SKF heeft haar nu aangesteld als tolk voor de Nederlandse arbeiders. De heer Dahlin vertelde ons, dat sinds kort ook twee Nederlandse vrouwen hun echtgenoten zijn ge volgd en in het barakkenkamp wonen. Het zijn de vrouwen van Marinus van Kooten uit Hendrik Ido Ambacht en A. M. Ruytcrs uit Amsterdam. Geen van beiden was in het kamp, toen wij daar waren. De heer Dahlin vermoedde, dat zij in Göteborg waren om te proberen een betrekking te vinden. De Nederlanders vroegen ons hun familie en kennissen te groe ten. Het was natuurlijk niet mo gelijk met elk hunner te spreken en hun indrukken te vragen. Over het algemeen gaat het hun best af, zoals er werd gezegd: „Het loopt op rolletjes". Wat betreft die groeten uit Zweden zullen we moeten vol staan met de namen te vermel den van de arbeiders uit Veenen daal en omgeving, die de beste wensen zenden aan familie enken nissen in Nederland. Nogmaals ze maken het best, deze jonge Nederlanders in den vreemde. Ze hopen het volgend jaar in eigen land aan de slag te gaan en op hun beurt het vak, waarbij het aankomt op honderd ste gedeelten van milimeters, te leren aan nog 130 andere arbeiders die de SKF samen met hen te werk wil stellen in Veenendaal. De directeur van het Bedrijfslaboratorium voor grond- en gewason- derzoek, de heer F. Dechering, schrijft ons:: De prijs van het grondonderzoek wordt bepaald door de kosten voor chemicaliën, instrumenten en diverse materialen, terwijl de loonfactor ook eon belangrijke rol speelt, aangezien ons laboratorium arbeidsin tensief is. Sinds 1947 zijn de kosten voor materialen, instrumenten en chemica liën met pl.m. 30% gestegen terwijl, zoals bekend, per 1 Januari 1950, 1 September 1950 en 19 Maart 1951 de lonen telkens met 5% omhoog zijn gegaan. Doordat het aantal te onderzoe- ervaring, gebaseerd op honderden ken monsters toenam, hebben wij tot nu toe geen prijsverhoging be hoeven in te voeren. Thans zien wij ons genoodzaakt, teneinde onze kos ten te dekken, de prijs van het on derzoek met ingang van 25 Juli a.s. met ±_10 a 12% te verhogen. Wellicht ten onvervloede wijzen wij er op dat het Bedrijfslaborato rium voor Grond- en Gewasonder- zoek (met laboratoria te Oosterbeek, Groningen, Geldrop en Goes) eigen dom is van de georganiseerde land bouw, te weten de Stichting voor de Landbouw en tegen kostprijs het onderzoek verricht. Het maken van winst wordt hierbij niet beoogd. Tussen het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek en de Rijkslandbouw- en Rijkstuin- bouwvoorlichtingsdienst en de On derzoekingsinstituten voor de land bouw (Landbouwproefstation en Bodemkundig Instituut T.N.O., Cen traal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek enz.) bestaat een zeer nauwe samenwerking. In dit ver band zij er nog eens op gewezen, teneinde teleurstelling te voorko men, dat alleen op de analysecijfers van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek door de Rijksland- en -tuinbouwvoorlich- tingsdienst een advies inzake de be mesting wordt gegeven en kan ge geven worden, omdat een 25-jarige Churchill wil weer een Britse burgerwacht LONDEN. Bij gelegenheid van de bezichtiging van opleidings kampen van de R.A.F. heeft de En gelse oppositieleider, Churchill, Maandag de onmiddellijke weder instelling van de Engelse burger wacht (Home Guard) geëist. Als een oorlog zou uitbreken, aldus Churchill, zouden wij behalve luchtaanvallen hoogstwaarschij nlij k ook luchtlandingstroepen moeten bestrijden. NEW YORK. Josephine Baker, de gekleurde Franse revue- artiste, heeft een optreden op een weldadigheidsconcert in Atlanta (Georgia) geannuleerd, omdat drie vooraanstaande hotels weigerden haar logies te verschaffen. proefvelden en honderdduizenden monster uit de praktijk hen in staat stelt een goed gefundeerd bemes tingsadvies op te stellen. Voor de monstername kunt U zich wenden tot de Rijksland- of Rijks- tuinbouwconsulent van Uw streek of diens assistenten. Advertentie (IM.) PHILIPS RODE KOLONEL OLOF STRAND LUND van het Zweedse Leger des Heils is vaak de gastheer van de Nederlandse arbeiders, die zich bij hem het smörre brgd" best laten smaken! De diep doordrin gende warmte Is een voortreffelijke ondersteuning bij iedere massage Gebruik Philips Infraphilvooral ook bij kneuzingen, verrekkingen, verstuikingen, spierpijn en spierkramp. URT JOOSS, die wij reeds goed kennen o.a. door zijn dans- ■lV drama's „De Groene Tafel" en „Wereldstad" was tot nog toe een bijna onbekende in zijn eigen land Duitsland. Als leer ling van Laban en Wigman koos hij de richting van de vrije dans en schiep hierin eigen vormen. Afkerig van het streng klassieke ballet, dat hem te weinig expressie bood voor zijn meer dramatisch werk, ontwikkelde hij reeds spoedig een zeer eigen stijl. En in 1932 behaalde Jooss met zijn dansgroep uit Essen de eerste prijs op de internationale wedstrijd te Parijs met zijn „Groene Tafel". Essen zag belangrijke ballet-première In Duitsland met de steeds ster ker wordende nazi-in^ed voelde hij zich begrijpelijkerwijs niet lan ger thuis cn hij nam dan ook gaar ne het aanbod van de familie Elm- hirst aan om een school op te richten in Dartington Hall in Zuid- Engeland. Van 1933 af heeft Jooss daar in het prachtige kasteel ge werkt. Vele Nederlanders ontvin gen destijds bij hem hun opleiding, o.a. Attie van den Berg, Sonia Sevjic, Noelle de Mosa. Zijn rich ting heeft ook op het Engelse bal let haar invloed doen gelden. We denken hierbij aan balletten van het Sadler's Wells Ballet. Dit geldt uiteraard niet zo zeer de techniek als wel de cho reografische op zet. De oorlog was ook voor Jooss een slechte tijd. Zijn Engelse gast heren interneer don hem enige tijd in het begin van de oorlog omdat hij Duit ser was; eerst na KURT JOOSS de oorlog werd hij tot Engelsman genaturaliseerd. Toen hij eenmaal uit zijn internering vrijgelaten was, gebruikte hij zijn vrijheid om voor de geallieerden op te treden. De eerste maal na de oorlog dat Jooss' groep in ons land kwam, droegen alle leden ervan nog de geallieerde militaire uniform. hetgeen wel vreemd aandeed als wij aan de pa cifistische ideologie van De Groene Tafel denken. Terug Langzamerhand viel de groep uiteen en ook de mogelijkheid van het werken in Dartington Hall was na de oorlog afgesneden. Toen verzocht de stad Essen Kurt Jooss terug te keren. De prachtige, gro te, in barok-stijl gebouwde abdij te Werden, een voorstadje van Essen dat in het dal van de Ruhr is gelegen, werd hem ter beschik king gesteld. Dc Folkwangschule, waar toneel, dans, muziek en aan verwante vakken worden onder richt, ontvangt van dj gemeente jaarlijks 1.000.000 mark. Jooss heeft in deze inspirerende omgeving '-«middels zijn zuiver expressionistische richting vaar wel gezegd en zoekt met Hans Zül- lig naar nieuwe wegen. Zij trach ten de vele mogelijkheden die het zuiver klassieke ballet biedt met de eigen vormen tot een nieuwe richting te herscheppen. Vele buitenlandse critici, waar onder Arnold Haskell uit Enge land, waren vorige week naar Es sen gekomen om er een première bij te wonen, die op 8 Juni voor genodigden in de Opera te Essen werd gegeven en kennis te kun nen maken met Jooss' nieuwe op vattingen. Hans Zullig kwam er met een nieuw ballet „Fantasie" op muziek van Fr. Schubert Hij heeft een poging gedaan een meer abstract ballet te scheppen. Zijn zoeken naar een nieuwe vorm zon der de dramatische expressie kun nen wij nog niet geslaagd noemen. Krampachtig heeft hij zich aan de muziek gehouden en getracht ieder nootje in beweging om te zetten. Dit leidt niet tot dans, merkwaar digerwijs wel tot onmuzikaliteit. Dans en muziek zijn nu eenmaal twee zeer verschillende uitdruk kingsmiddelen. Bijna abstract In „Colombinade", een nieuw ballet van Kurt Jooss op vrij be werkte muziek van Johann Strauss, is reeds duidelijker de mogelijk heid aangegeven. Het is bijna even- /N HET OUDE koningsslot Akershus te Oslo vond 1 Juni in bijzijn van koning Haakon de feestelijke opening plaats van 't vierde con gres van 't Internationaal Theater instituut, waarbij de Nationale Thea ter Centra van dertig landen zijn aangesloten. Ter gelegenheid van dit congres was in het Kunstnerneshus een tentoonstelling ingericht van décorontwerpen uit tal van Landen. Nederland was er vertegenwoor digd met tekeningen, aquarellen en foto's en met maquetten van décors voor ,,L'Heure Espagnol" Alba", „Murder in the cathedral' der de aandacht trokken. .De gekroonde Leersse", ..Bernarda en „Driekoningenavond"die bijzon- Gesubsidieerd volks toneel noodzakelijk geacht Een der belangrijkste agendapun ten van dit congres, het probleem Jeugd en Theater werd. nadat er een gehele zitting aan gewijd was, wegens gebrek aan tijd tot voor bereiding verwezen naar een spe ciale conferentie van deskundigen, welke aan het eind van dit jaar te Parijs zal worden gehouden. Tot waardevolle resultaten kwam het congres bij zijn onderzoek naar de mogelijkheden tot verwezenlijking van een theater voor de arbeiders. Opmerkelijk is, dat de aanbevelin gen vrijwel overeenkomen met de wijze van werken van het Neder lands Volkstoneel. Ruime subsidië ring werd daarbij noodzakelijk ge acht. Voor de verwezenlijking de zer aanbevelingen zal het uitvoe rend comité van het I.T.I. sugges ties doen aan de onderscheidene Nationale Theater Centra, waarin in elk land toneel- en operagezelschap pen, schouwburgdirecties kunste naarsfederaties alsmede het ama teur-toneel vertegenwoordigd zijn. Een indertijd door Nederland ge daan voorstel ter zake van een. on derzoek naar de opleiding van thea terkunstenaars (toneel, opera en bal let) werd overgenomen door The American Educational Theatre As sociation, dat zelf reeds met een dergelijk onderzoek bezig is en de resultaten ervan zal rapporteren aan alle leden van het I.T.I. Het congres besloot het aantal reisbeurzen, dat het I.T.I. ter be schikking pleegt te stellen voor jonge theaterkunstenaars, uit te breiden van 6 tot 8. Tevens be sloot men om over de gehouden tentoonstelling van décorontwerpen een uitgebreid boekwerk te doen verschijnen. Bovendien is binnen kort nog de verschijning te ver wachten van een handboek in vijf talen van technische theatertermen. Het volgende congres van het I-T.I. zal in 1953 gehouden worden, vermoedelijk in Brussel. Het goede contact, dat er op het te Oslo ge houden congres gelegd werd tussen de vertegenwoordigingen van Ne derland en van Indonesië heeft er toe geleid, dat de Indonesische ver tegenwoordiger, mr. Purbopranoto Kuntjoro. in de tweede week van Juli een bezoek zal brengen aan Ne derland om de opleiding hier van jonge theaterkunstenaars te bestu deren. eens een abstract ballet te noemen. In een luchtig, ietwat Weens aan doend geheel, komen wel een Co- lombine. Clown, Pierrot en Harle kijn naast een Directrice, een Voetballer, een Fat en een Herr Kommerzienrat voor, doch een eigenlijk verhaal ontbreekt Jooss heeft gebruik weten te maken van dj ruimte, die hij in streng geome trische, steeds wisselende vlakken verdeelt. Een aesthetisch lijnen spel is het resultaat. De dans wordt niet naar de muziek verwrongen, doch leeft ogenschijnlijk een eigen leven, zonder dat de muziek scha de wordt gedaan. Een ballet dat de verwachting doet koesteren dat Jooss ook in zijn thans ingeslagen richting de weg zal kunnen vin den. De voorstelling was een groot succes. De meeste Duitse toeschou wers hadden de Groene Tafel en Wereldstad, die óók opgevoerd werden, nog nimmer gezien. 22 maal moest het doek gehaald wor den; onder dc bloemen werden de groep en Jooss bedolven en zelfs nadat het brandscherm reeds ge zakt was, moest Jooss nog twee maal door het deurtje verschijnen om tenslotte het publiek naar huis te sturen. Na de voorstelling spraken wij nog enige tijd met Jooss, die ver jongd, ondanks zijn steeds grijzer wordend haar, ons over zijn werk in deze mooie en rustige omge ving van de Abdij verteld- Nog drie nieuwe werken: Dithyrambus, Nachtzug en Der Weg im Nebel zullen in de loop van het najaar op gevoerd worden. Daarna volgt een grote tournée. „In Nederland kom ik eind December", zegt hij. H. HORNSTRA Radioprogramma WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. NCRV 7 00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten 8 15 Gramofoonmuzlck. 9.00 Voor de zieken. 9-30 Waterstanden. 9.35 Gram.muz. 10.10 Idem. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram.muz. li 15 ..De Delftse wonderdokter", hoorspel. 12.01) Sopraan en plano. 12.30 Land- en tuin- bouwmedcdelingen. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage of gram.muz. 13.20 Slavisch programma. 13-50 Gram.muz. 14.00 Metropolo orkest en solist. 14.45 Voor de meisjes, 15.00 Cello en plano. 15 35 Kamerorkest. 16 15 Voor de jeugd. 17.30 Mozartvleugel en viool. 17.45 Regeringsuitzending R. D- Simons: „Sranang Tongo". 18 00 Ge mengd koor. 1830 R.V.U., dr A. Saal- born ..Dc dichter als waardemeter van zijn tijd: Van kristal tot cellulose: Van 1920 tot heden". 19.00 Nieuws cn weerberichten. 19.15 „Beroepskeuze", causerie. 1930 Gram.muz. 19.40 Radio- krant, 20.00 Nieuws. 20,05 Haarlems Or kestvereniging, koor cn solisten. 21.00 „Met smaldeel V op oefenrels in Scan dinavische wateren", causerie. 2120 Gram.muz. .21.50 ..Zwerftocht door Korea", causerie. 22.00 Instrumentaal ensemble. 22.30 Reportage. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Cello en orgel. 23.3024,00 Gram.muz. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.33 Gramofoonmuzlck. 8.00 Nws en weer berichten. 818 Orgelspel. 8.50 Voor do hulsvrouw. 9.00 Gramofoonmuzlck. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA; 10.20 Grammuz. 10 35 Voor dc vróuw. 11.00 Gram.muz. 12 00 Accordeonmuzick. 12.30 Land- cn tuinbouwmededclingcn. 12 33 Voor het platteland. 12.38 Piano duo. 12,50 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Gramofoonmuz. 14.00 Gesproken portret. 14 15 Omroeporkest. 15.00 Kinderkoor. 15.20 „Levende Be zems". hoorspel voor dc jeugd. 15-50 Pianorecital. 16.00 Voor dc jeugd. 16-50 Voor de zieken. 17.05 Voor de jeugd. 17.30 Gram.muz. 18.00 Nws. 18.15 VARA- Varia. 18.20 Militaire reportage. 18.30 Instrumentaal kwartet. 18-50 Remschel- der Kantorel. 19.00 „De beïnvloeding van de mens", causerie. 19 15 Lichte muziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20-15 Promenade-orkest. 20.45 „De weg naar Dover", hoorspel. 22.15 Haarlemse orkestvereniging, koor cn solisten. 22.35 Lichaam en gezond heid". causerie. 22.50 Sport. 23.00 Nws. 23.15 Orgelspel. 23.40-2-1.00 Gram.muz. Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 m. 12.00 Parlcmcntsoverzicht. 12.15 Or gelspel. 12.45 Lichte muziek. 13 45 Voor de kinderen. 14.00 Voor dc vrouw. 15.00 Rhythmischc muziek. 15.15 Orgelspel. 15-30 Voor de soldaten. 15.45 Arbeiders- orkest. 16 15 „Mrs. Dale's Dagboek". 16.30 Orkcstconccrt. 17.30 Thcoterorkost. 18.15 Gevarieerd programma. 18.45 Hoor spel. 19.00 Nieuws. 19.25 Sportberichten. 19.30 Gevarieerd programma. 20.00 Hoor spel. 21.30 „Have a go". 22.00 Nieuws. 22.15 Actualiteiten. 22.20 Dansmuziek. 23.00 Voordracht. 23.15 Lichte muziek. 23.56—24.00 Nieuws. „Colombinade" een nieuw ballet van Kurt Jooss beleefde vorige week in Essen zijn wereldpre mière. Herinneringen van een geneesheer Ziezo! 't Is klaar. Het spel kan beginnen. Ik ging in mijn draaistoel voor het bureau zitten en keek mijn kamer rond. Ik kon tevreden zijn. Het zag er goed uit. Er komt anders heel wat kijken, voordat je als arts goed en wel geïnstalleerd bent. Eerst een geschikte etage huren, natuur lijk op een geschikte stand cn bij geschikte mensen. Maar wat is nu eigenlijk „geschikt"? Heb ik daar nu wel een helder begrip van? Vergis ik me niet in 't al of niet geschikt zijn? Neen hoor, het is helemaal niet zo eenvoudig. Maar nu zit ik dan toch. En alles is er; ik zou niet we ten wat ik vergeten had: onderzoek- stoel, instrumentenkast, sterilisator, geysertje. weegschaal (een voor ba- bies en een voor „grote" mensen), een neus-, keel-, oor- en oogspiegel lamp. Mein Liebchen, was wlllst du noch mehr! Heus, "t is echt wat je noemt: „af". Veel hoofdbrekens heeft me het vullen van mijn instrumentenkast gekost. Het aanschaffen van de kast zelf was kinderwerk. Die moest, be halve stofvrij zijn: ruim en vooral: prettig om naar te kijken. Van licht eikenhout bijvoorbeeld. Dat ziet er veel gemoedelijker uit dan zo'n echte zlekcnhuiskast van wit gelakt ijzer.of staal. Altijd een beetje grie zelig! En de patiënten moeten 'zich bij mij vóór alles óp hun gemak voelen en vooral niet aan akelige dingen herinnerd worden. Maar de instrumenten zelf! Dat was geen kleinigheid. Gelukkig gaf de instrumentenhandelaar me een duwtje. In no time was de kast van onder tot boven gevuld. „Al hebt u 't nu niet direct nodig, u kunt toch nooit weten!" Ja, dat is zo; dan moet ik het maar nemen. Met dat soort dingen moet je niet krenterig zijn. Ver beeld je, dat je me daar van wal zult steken, en dat je warempel niet eens het hoog nodige instrument hebt! 't Is gewoon om door de grond te zinken! Als ze zo iets bekend zouden maken, zou je meteen wel weer kunnen vertrekken. Neen, ruim instrumenten! Dus: forceps alias verlostang, want ik doe natuurlijk ook bevallingen; dat brengt direct geld in 't laatje: laat ik er voor lopig maar één nemen. Niet over drijven! Vervolgens een narcosekap met narcoticum (met een kap alleen begin je niet veel), tonglang, infusie apparaat (ernstig bloedverlies), spe cula enz. enz. Een perforatorium? Och, is dót nu wel nodig? Maar als je nu eens 's nachts, en ver weg. een bevalling moet doc-n en je weet zekerNeen. niet zulke griezelige dingen. Géén perforatorium! Brr! Maar gelukkig! Nu is die instru mentenkwestie ook van de baan. Ik heb de hele rataplan gekocht. Niet zeuren. Zeker is zeker. En zeker moet je zijn in deze situatie. Ik ben moe geworden. Geen won der! 't Begon vanmorgen al vroeg. Vóór alles schroefde de timmerman het naambordje op de voordeur. Bord-je?'t Is zelfs een flink bord! Geen kind om een boodschap sturen. Ik ben er voor de aardig heid zelf eens langs gaan lopen. Het valt beslist op. Het zou me niets verwonderen, als er nu zo lang zamerhand eens iemand kwam op dagen. Kom, ik ga vanavond een beetje bijtijds naar bed; je kunt nooit weten. Die eerste nacht van mijn naam bord sliep ik oprustig.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5