DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Teheran breekt overleg met Britten af Geestdriftig Luxemburg roept „vive, vive, vive Juliana Britse parachutisten op Cyprus „in staat van gereedheid Ambtenaar er van door met f 100.000 Rol van Sweerts blijft onduidelijk VERGEET E CRISIS IN PERZISCHE OLIEKWESTIE Londen (nog) niet bereid tot evacuatie te Abadan Arts, die pokkenpatiënten hielp, in de wereld terug Koninklijk paar naar Amerika? Felle luchtslagen boven Korea Trein ramt autobus: 15 doden Feeststemming compleet in versierde hoofdstad Opvolger kardinaal Mindszenthy wordt vervolgd Massa-amnestie in Japan GULDEN GEEDDIi IJZEN! Britse handel op China aan banden DEN HAAG. Volgens AneU doen in Washington geruchten dc ronde, dat Koningin Juliana en Prins Bernhard in de naaste toe komst een bezoek zouden brengen aan dc Ver. Staten. Officiële be vestiging van deze geruchten was daar echter niet te krijgen. In hofkringen vernam het A.N.P.. dat officieel over een dergelijk be zoek nog niets vaststaat Van een definitieve uitnodiging van Ame rikaanse zijde is nog geenszins sprake. Mocht het Kon. Paar een dergelijk bezoek afleggen, dan mag worden aangenomen, dat tevens een reis naar Canada hierop zal volgen. TOKIO. Terwijl de fronten in Korea opnieuw verstard zün, doordat de Chinezen er thans, voor het eerst sinds het mislukken van hun voorjaarsoffensief, klaarblij kelijk in geslaagd zijn, een sterke linie te vormen, nemen de gevech ten in de lucht met de dag in he vigheid toe. Vandaag woedde een strijd, waarbij meer dan 100 jagers van de verbondenen en de commu nisten betrokken waren. Tien Chi nese toestellen werden neerge schoten: over eigen verliezen zwijgt het geallieerde communi qué. Gisteren werden vier Russische Migs beschadigd, toen 30 vijande lijke vliegtuigen 27 Amerikaanse straaljagers van het type Sabrc bij de Mandsjoerijse grens aanvielen. Hierdoor is het aantal sinds Zondag beschadigde of vernietig de vijandelijke vliegtuigen tot 28 gestegen. MüNCHEN. Dinsdag is tus sen Scefeld en Herrscliing in Beie ren een personentrein óp een auto bus gelopen, waardoor 15 perso nen om het leven kwamen en 6 ernstig werden gewond. De bus vervoerde studenten van de theo logische hogeschool van Pullach, die een vacantietochtje maakten. Van de 25 inzittenden werden slechts de chauffeur en een pater- Jezuiet niet gewond. KERKRADE. Bij werkzaam heden in een galerij in aanleg in de mijn Oranje Nassau te Heerier- heide werd de houwer F. Kip- kowski uit Heerlen door neerval lend gesteente getroffen. Hij over leed ter plaatse. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Stortingsbewijzen van girokantoor niet valse stempels ingeleverd AMSTERDAM. Een 22-jarige ambtenaar van de dienst van Publieke Werken der gemeente Amsterdam heeft kins gezien om in korte tyd een bedrag van bijna 100.000.— te verduisteren en daarmede ons land te ver laten. De verduistering is langer dan een maand geleden geschied, maar is eerst jongstleden Zaterdag ontdekt. Dc oorzaak hiervan moet gezocht worden in het feit, dat het gemeentelijk girokantoor te Amsterdam slechts eenmaal per maand een afrekening stuurt. ben. Omdat de afrekening van het De jongeman moest namelijk re gelmatig voor Publieke Werken aanzienlijke bedragen storten op het gemeentelijk girokantoor. De stortingsformulieren worden door de ambtenaar, die het geld in ont vangst noemt, afgestempeld en gel den dan als bewijs van storting. De jongeman schijnt er in geslaagd te zijn de stempels na te maken. Zo doende kon hij bij P. W. stortings bewijzen inleveren zonder het hem toevertrouwde geld gestort le heb- girokantoor pas na verloop van tijd wordt verzonden, was ontdekking van de verduistering niet dadelijk mogelijk. Ongeveer een maand geleden bleef de jongen weg van kantoor en men ontving daar de volgende dag een brief, waarin hij schreef zijn ontslag te hebben genomen omdat het hem gelukt was te monsteren op een schip, hetgeen reeds gerui me tijd zijn bedoeling was geweest Hoewel deze wijze van ontslag ne men uiteraard zeer ongebruikelijk is. had men aanvankelijk geen en kele argwaan Maar toen enkele da gen geleden de afrekening van het girokantoor kwam. bleek waarom de jongeman zo plotseling was gaan varen. De politie neemt aan, dat hij van de vier weken gebruik heeft ge maakt om zich naar het buitenland te begeven. Het is komen vast tc staan, dat hij in het bezit was van een geldig paspoort. Zijn signalement en een verzoek tot opsporing zijn in- ternationaal verspreid. KAAPSTAD. Dinsdag heeft de Zuid-Afrikaanse premier, Ma- lan, in de Senaat verklaard cr ze ker van te zijn, dat Zuid-Afrika op den duur een republiek zou wor den. Het is onmogelijk het ideaal van een republiek, clat uit het ver leden van Zuid-Afrika voorkomt, uit te bannen of te beperken. Wanneer de Unie een republiek zou zijn geworden, aldus Malan, zou zij haar vriendschappelijke be trekkingen en samenwerking met Engeland blijven onderhouden, be halve als Engeland dit onmoge lijk zou maken. (Van onze correspondent) LUXEMBURG. „Vive, vive, vive", juichten onophoudelijk en geestdriftig een dichtopeenge- pakte menigte waaronder de kinderen die met rood-wit-blauwe vlaggetjes en oranje ballonnen waren getooid toen Dinsdagmiddag om tien voor vijf koningin Juliana en prins Bernhard na hun feestelijke intocht in de Luxemburgse hoofdstad op het balkon van het groothertogelijk paleis ver schenen. Wuivend en vriendelijk lachend vertoon den zich de hoge gasten onmiddellijk na aankomst aan de tot vlak voor de paleispoort opdringende Luxemburgers, samen met het groothertogelijk paar en samen met erfprins Jan en de prinsessen Elizabeth, Maria Adelheid en Maria Gabrielle, Plechtig weerklonk het „Ons Hemecht" („Onze Heimat"), het Luxemburgse volkslied. Een gescan deerd geroep van „Juliana", door de niet tot weg* gaan te bewegen mensen deed daarna de konink lijke gasten nog enkele malen op het met rood flu weel behangen balcon verschijnen. Klokslag vier uur, toen juist do zo welkome zon door de grauwe wolken was heengebroken, landde de privé-Dakota van prins Bern hard, die zelf het toestel bestuurde, op het vliegveld waar grootherto gin Charlotte en prins Felix enige» tijd wachtten. Koningin en Prini werden eerst verwelkomd door de Nederlandse gezant, de heer H. A Hooft, waarna de beide vorstinncc elkaar met een hartelijke omhel* zing begroetten. Onder het dreu* nen van 35 saluutschoten inspec* teerden koningin Juliana en groot-, hertogin Charlotte de erewacht, bestaande uit een compagnie van de groothertogelijke garde. In twee gloednieuwe Chrysler» met opengeslagen kap voorop de beide minzaam wuivende vorstin nen en daarachter prins Felix en prins Bernhard, waarna de rest van het gezelschap in gesloten hof- auto's volgde werd de tocht naar de hoofdstad ondernomen. Versie ringen en vrolijk wapperende vlag gen aan witte masten gaven een feestelijk aanzien aan het parcours, waarlangs steeds meer juichende mensen waren geschaard, hoe dich ter men de stad naderde. Tot in de binnenstad, waar geen stoep en geen raam onbezet was, klonk het geju bel als een voortrollende golf, dio in een bruisende zee van niet to bedaren toejuichingen uitliep, tocri het koninklijk echtpaar op het b.il- con verscheen. Onder dc Luxem burgers, van wie er velen voor het paleis bleven drommen, onder het herhaalde geroep van „Juliana" en „Grande Duchcsse" was de feest stemming compleet. EOEDAPF3T. De 64-jarige aartsbisschop Josef Gracsz, opvol ger van kardinaal Mindszenthy als primaat in Hongarije, werd van daag met acht anderen in staat van beschuldiging gesteld op aan klacht van samenzwering tegen de Staat. De negen beklaagden, onder wie drie hoog geplaatste monniken en eon employé van dc United Sta tes Information Service zullen as. Vrijdag voor het gerecht moeten verschijnen beschuldigd van sa menzwering tegen de staat, zwarte handel in buitenlandse valuta, hulpverlening om mensen het land uit te smokkelen en andere mis daden. De Japanse regering zal van daag amnestie verlenen aan 73.000 personen, die in 1946 aan een zui veringsprocedure werden onder worpen wegens deelneming aan de Japanse politiek vóór de capitula tie. Onder hen bevinden zich 160 voormalige parlementsleden en 300 personen uit financiële en econo mische kringen, alsmede ver scheidene honderden redacteuren en uitgevers. Men verwacht, dat vóór 15 Augustus zal worden be slist over het lot van 127.000 an dere personen. ROOKGORDIJN VAN VAGE TOESPELINGEN Voor Krijgsraad te Luik handhaving van doodstraf geëist (Van een speciale verslaggever) LL'IK Drie woorden van mr Mocns, auditeur-militair bij de krijgsraad te Luik. waren voldoende om Pierre Marie Sweerts. verrader en internationaal spion, het hoofd een ogenblik te doen buigen. „Ver zet niet ontvankelijk!'' Daarmee eis te de auditeur-militair handhaving van de doodstraf, uitgesproken bij verstek op 22 November 1946 door de krijgsraad te Tongeren. De scherpe stem van dc president mr Lacroix. brak de stilte. „Heeft u nog iets op te merken?" De 35-jari- ge, zwaargebouwde beklaagde klem de de lippen opeen Dan: „Ja. Belgie is ondankbaar. Ik ben onschuldig1'' De president bepaalde de uit spraak op Woensdag 27 Juni. De verbindingen van Sweerts met Wes terling, het Bureau Zuid-Molukken Zie verder pag. 5 vooral niet iedere avond de gevluchte Ketelbinkies op te sporen en te tellen! ZIE OOK DE MEDEDELING OP PAGINA 3 VRAGEN IN BELGISCHE PARLEMENT LUIK. De Belgische ex-SS-cr Sweerts werd door de Krijgsraad te Tongeren wegens dienstneming bij de Waffen-SS, verraad het deel uitmaken van een vijandelij ke inlichtingendienst, diefstal, da der van of medeplichtige te zijn aan moord en mishandeling tot de doodstraf veroordeeld. Van No vember 1946 tot Juni 1948 was hij in een Nederlandse gevangenis. Dc verdediger van Sweerts deelde gis teren aan de Krijgsraad te Luik mede, dat hij dc volgende vragen in het Belgische parlement zal la ten stellen: 1. Is het waar, dat de Neder landse veiligheidsdienst aan de Belgische heelt gevraagd of het in orde wa.s als Sweerts niet werd uitgeleverd? 2. Is het juist, dat de Belgische veiligheidsdienst heeft geantwoord „Wij stellen geen prijs meer op Sweerts?" 3. Is het juist, dat de Engelse Intelligence Service druk uitoefen de op de Nederlandse veiligheids dienst? DEN HAAG. Met een vlieg tuig, dat op Zondag 24 Juni a s. van Schiphol naar Australië ver trekt, kan luchtpost voor Nieuw Guinea, worden verzonden. Het verdient aanbeveling de stukken niet later dan 22 Juni ter pos: te bezorgen. lie Jaargang, no. 142 Woensdag 20 Juni 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 TTita-o*ro« TV \T Tla \f' Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 Bank: Rotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements- UIIga\ c. 1>V UG IMeUWo I efo Redactie cn Administratie: Snouckaertlaan 7, Amersfoort prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER TEHERAN. De Brits-Perzische onderhandelingen over de oliekwestie zijn Dinsdag door Perzië afgebroken, omdat de Britse delegatie het Perzische ultimatum niet aanvaard ,had, waarin onmiddellijke betaling werd verlangd van 75 pet van de exploitatie-opbrengst, te re kenen van 20 Maart af. Dc Britse delegatie bood aan, dat onmiddellijk 10 millioen pond sterling zou worden betaald en vervolgens 3 millioen pond sterling per maand, van Juli af, tot overeenstemming zou zijn bereikt. De werkzaamheden der „Anglo-Iranian" zouden tijdens de besprekingen niet belemmerd mogen worden. De Perzische delegatie heeft on verwijld rapport uitgebracht aan premier Mossedeq. Vandaag verga deren het Perzische kabinet en de commissie voor de nationalisatie der olie-industrie gezamenlijk. Men ver wacht dat na afloop een communi qué zal worden uitgegeven. Op deze bijeenkomst zullen tevens nieuwe lichtlijnen worden opgesteld voor dc Perzische commissie te Abadan, die tot opdracht heeft dc bezittin gen der Engels-Iraanse Oliemaat schappij over te nemen. De Amerikaanse ambassadeur te Teheran, dr. Henry Grady, heeft vanmorgen in een persoonlijke bood schap aan premier Mossadcq erop aangedrongen hei Britse compromis voorstel „ernstig te overwegen". De ze boodschap werd tijdens de bui tengewone zitting van het Perzische kabinet overhandigd. Grady zegt hierin, dat de Britse voorstellen een basis schijnen te vormen, waarop aan alle eisen van Perzië inzake de nationalisatie der olie-industrie tc-. gemoet wordt gekomen. Een bevoegde woordvoerder in Londen verklaarde Woensdagmor gen dat Groot-Brittannie ter be scherming van de levens en eigen dommen zijner burgers in Perzië zo nodig van troepen gebruik zal ma ken. Hij zei, dat ambassadeur sir Francis Shepherd de bevoegdheid bezit onmiddellijk Britse troepen uit dc nabij gelegen gebieden in het Midden-Oosten te laten overkomen, indien de toestand op de petroleum- velden plotseling gevaarlijk worden zou. De Britse woordvoerder vertelaar de verder, dat branden, explosies en overstromingen het gevolg zou den kunnen zijn van een eventuele afsluiting van de leidingen der raf finaderij, waarmee een Perzische re geringswoordvoerder dit weekeinde gedreigd heeft. De Britse valschermtroepen, die kortgeleden uit Engelane naar Cy prus zijn vertrokken, werden aldaar Dinsdagavond in kampen „m staat van gereedheid" gehouden. Voorts kruist in de Perzische Golf een es kader Britse oorlogsbodems, dat in geval van nood kan heipen bij de evacuatie der ongeveer 2500 in Aba dan werkende Britten. (Van onze correspondent te Londen) LONDEN. Men is hier natuur lijk teleurgesteld over het nega tieve verloop van de besprekin gen te Teheran, maar dit vastlopen der besprekingen komt niet als een onverwachte schok. Men neemt aan, dat het kabinet heden de situatie opnieuw zal be spreken. In tegenstelling tot eer dere verwachtingen wordt het thans niet waarschijnlijk geacht, dat dc regering nu direct tot on middellijke evacuatie van al het Europese personeel zal besluiten. Integendeel, men gelooft, dat het Europese personeel, zolang dat mogelijk is. ter plaatse zal blijven, al was het alleen maar, om bij een eventuele door de Perzen bevolen sluiting, de installaties zoveel mo gelijk intact te houden. De toestand in Perzie kwam gis teren na het vragenuur in het La gerhuis opnieuw ter sprake. Dat was. vóór dc laatste bijeenkomst van de delegatie van dc Anglo- Iraanse oliemaatschappij met de Perzen plaats vond. Eden wees er op, dat de situatie thans zo is. dat dc beide grootste Britse olieraffinaderijen, die te Aba dan cn te Haifa, niet op volle capa citeit werken cn bracht in dit ver band de kwestie van het Suez-ka- naal ter sprake, waar voor Haifa bestemde tankers nog altijd door de Egyptische regering worden opge houden. Was het niet tijd geworden, vroeg Eden, om thans stappen te ondernemen om tc verzekeren, dat Britse tankers ongehinderd naar Hai fa konden gaan! Morrison antwoordde, dat iedere gelegenheid werd aangegrepen om door middel van overreding of druk de Egyptische regering ertoe tc dwingen, de kwestie van het trans port naar Haifa op te lossen. Even later kwam Eden nog weer VACANTIE EN OVATIE VOOR DOKTER SAS Tilburgse bevolking verzachtte vrijwillige gevangenschap met fruit en taarten (Van een onzer verslaggevers) TILBURG. Gistermiddag om tien minuten over vier draaide zuster Miriam, religieus verpleegster van het St. Elisabeth zieken huis te Tilburg, de sleutel om ven een koperen hangslot. Met die beweging baande zij de weg naar de wereld voor de jonge Tilburgse arts, Gerard Johan Sas. de man, die zich zeven weken achtereen vrijwillig liet opsluiten in de pokken-barak van het Tilburgse zieken huis. Op 30 April vroeg de directeur-geneesheer van het ziekenhuis vrijwilligers voor de behandeling van de slachtojjers van de pokken epidemie. Twee assistenten gaven zich op. Men koos G. J. Sas. Toen het houten, met kippengaas bespijkerde hek zich achter hem sloot, wist hij wat voor hem lageen vrijwillige opsluiting, met alle ge varen van een zeer besmettilijke ziekte, die daaraan verbonden wa ren. Zeven weken achtereen deed hij. met drie religieuse en zes leken zusters (ook vrijwilligsters), wat zij dachten, dat hun plicht was. Vorige week mochten de verpleegsters de barak weer verlaten, gisteren was de dag voor de jonge-arts gekomen. Omstreeks drie uur ging hij in een warm bad zitten, liet zich vervol gens enkele malen afwassen en hul de zich in de ontsmette kleren, die klaar lagen. Toen wandelde hij naar het houten toegangshek. Het zag daar „wit van het volk": Verpleegsters in witte uniformen, assistenten in witte jassen. Zij zwaaiden met rood-wit-blauwe vlag getjes, en zongen, toen het hek open ging, een spontaan „Lang zal-ie le ven". Toen gaf dokter Sas enkele lekenzusters, die met hem zo lang in ballingschap waren geweest, een arm en wandelde met hen weg. Sa men vertrekken zij Vrijdag naar Lourdes voor een vacantie van tien dagen, hen aangeboden door de Til burgse bevolking. „Hoe is het nu allemaal gegaan?" vroegen wij dokter Sas. Zie verder pag. 5 f N W armer g Weersverwachting geldig van g Woensdagavond tot Donder- S dagavond: g. Droog, zonnig en warm met een overwegend matige wind 3 tussen Zuid en Zuidoost. -• 21 op de zaak terug cn noemde man en paard: het geven van zo mogelijk geallieerd maar in ieder geval effectief convooi. Morrison zegde toe, de kwestie te zullen over wegen. Dc Franse verkiezingen Thans 614 zetels verdeeld PARIJS Dinsdagavond heeft het ministerie van Binnenlandse Za ken officieel de verdeling van 614 van de 627 zetels bekend gemaakt: Gaullisten 115 Communisten 103 (183) Socialisten 103 (105) Conserv. partijen 100 72) Radicalen 92 64) MRP 81 (164) Anderen 21 Er wordt nog gewacht op de uit slagen van het departement Bene den-Rijn (negen zetels). Oceanië (een zetel, verkiezingen in Juli) en Nieuw-Caledonië (een zetel, ver kiezingen in September). LONDEN. De minister van Handel, sir Hartley Shawcross, heeft medegedeeld, dat Groot- Bnttannië een uitvoervergunning- controle zal instellen op alle zen dingen van goederen van het Ver enigd Koninkrijk naar China en Hongkong. Het desbetreffende de creet is Dinsdag gepubliceerd. Uit voervergunningen zullen vrijelijk worden toegekend voor goederen, die voor China niet van militaire of strategische betekenis worden geacht. Henk den Boer op overdraclitslijst PARIJS. De F. C. Nancy heeft de Nederlandse rechtbuiten Den Boer op de overdrachtlijst ge plaatst. Verder zal de gewezen Ajacied Stoffelen het volgend sei zoen niet meer voor Racing" Paris maar voor de tweede klasser Tou louse uitkomen, waarvoor hij al een vriendschappelijke wedstrijd speelde, aldus meldt de Volks krant. Karrevrachten vol aardbeien wer den gisteren te Beverwijk, waar de eerste speciale aardbeienveiling van het jaar werd gehouden, aan gevoerd. En zo groot de aanvoer, zo goed de kwaliteit. Met welge vallen laten de rijkskeurmeester en de kenners hun blikken dan ook gaan over een partij „Moulin Rouge". grote, gave. sappige vruchten. De opbrengst per slof van 2!a kilo varieerde van f 1.80 tot 2.40.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1