Regering acht optreden Bureau Zuid-Molukken ontoelaatbaar „Middenkoers" van de minister door velen toegejuicht vj Otefarine4 ÜBB Vrouwen eisen gelijk loon voor gelijkwaardig werk Archeologen betreuren de ontginning in Friesland Ouderdomsvoorziening worde verzekering Bezorgdheid over toekomst der meteorologie Lokollo en aanhang toegang ontzegd tot Am bon-kampen Amerikaanse piloten in onwettige staking ZWITSALETTEN P. v.d.A. prefereert chirurg boven pappende kwakzalver Ter illustratie Bedrijfspensioenfon dsen, geen staatspensionnering Chefarine „4" doet wonderen Woensdag 20 Juni 1951 3 DEN HAAG. Van officiële zijde wordt ons meegedeeld, dat de rege ring in het bezjt is gekomen van een aantal bescheiden, afkomstig van enige hier te lande verblijvende Ambonezen, die zich opwerpen als ver tegenwoordigers van de zich noemende Republiek der Zuid-IVIolukken. Deze personen, die kantoor houden in Den Haag, richten hun invloed op de Am- bonese gewezen militairen van het voormalig Koninklijk Nederlands Indo nesisch Leger, die thans tijdelijk in Nederland vertoeven. Zoals uit de documenten blijkt, ..Nederlands kapitaal in Indonesië" matigt deze groep personen zich wil misbruiken. Aan de Ambonezen tegenover de Ambonezen in de worden heffingen opgelegd ten gun- woonoorden regerings-bevoegdheden ste van het Bureau Zuid-Molukken aan. Zo worden regeringsbekend- ter dekking van de onkosten, makirgcn .afgekondigd" en bevelen Ten aanzien van dit optreden van en verbodsbepalingen gegeven en het zich noemende bureau R.M.S., bij overtreding daarvan wordt ge- staat de Nederlandse regering op dreigd met vervolging t.z.t. door, 't standpunt, dat zulks als volstrekt wat in de stukkken genoemd wordt, ontoelaatbaar moet worden aange- de regering van de Zuid-Molukken. merkt. Bedoelde perscynen geven voorts paspoorten uit, welke gesteld zijn ten name van: Repoeblik Maloekoe Selatan (Republiek der Zuid-Mo lukken). In de van het bureau in Den Haag uitgaande stukken worden de Ambonezen voorts opgezet tegen de Nederlandse regering, die ervan verdacht wordt gemaakt, dat zij hen straks in het belang van het In verband daarmede heeft de Nederlandse regering besloten voort aan geen tot bedoeld bureau beho rende of daarvoor optredende dan wel daarmede in relatie staande per sonen in de woonoorden der Ambo nezen toe te laten. Voorts ligt het in de bedoeling der regering om indien dit bu reau voortgaat met handelingen, welke de verhouding tussen Ne derland en Indonesië zouden kun nen schaden en de rust onder de tijdelijk hier verblijvende Ambone zen zouden kunnen verstoren de daarvoor in aanmerking komende personen uit ons land te doen zetten. Prof. dr ir Gelissen: W aterkrachtwerken nodig voor meer electriciteit (Van onze correspondent) HEERLEN. Ter gelegenheid van het feit. dat bij het Limburgse Maasdorp Buggenum de eerste spade in de grond is gestoken voor een nieuwe centrale van de Pro vinciale Limburgse Electriciteits Maatschappij (PLEM). heeft de directeur dezer maatschappij, prof. dr ir H. C. J. H Gelissen een rede gehouden, waarin hij de huidige situatie op het stuk van het electri- citeitsverbruik in Nederland schets te. Het gemiddelde Nederlandse electriciteitsverbruik per hoofd be droeg verleden jaar 700 kwu en het totale stroomverbruik in Nederland was in 1950 ruim 7 milliard kwu. Door de toenemende industrialisa tie zal het nog aanzienlijk stijgen Nederland is voor de electrici- teitsopwekking aangewezen op ko len. Er is niet voldoende bruin kool en ook niet voldoende water kracht om deze ook maar enigs zins een rol van betekenis in de energievoorziening te doen spelen. Toch zullen wij aldus prof. Ge lissen eerlang drie waterkrach ten in het Julianakanaal en zeker drie te Linne in de Maas moeten bouwen om langs deze weg jaar lijks 80 millioen kwu op te wek ken, waardoor een 40.000 ton kolen per jaar zullen kunnen worden be spaard. Tito krijgt wapens van Amerika WASHINGTON Joegoslavië heeft een kleine zending wapens en munitie ontvangen, heeft het Amerikaanse departement van De fensie gisteren meegedeeld. Het de partement noemde de leverantie een symbool van de Amerikaanse wens. om „Joego-Slavië's onafhankelijk heid te handhaven". Hieraan werd toegevoegd, dat de Ver. Staten en de andere landen van de Atlantische gemeenschap „het in strategisch opzicht van groot belang achten, dat Joego-Slavië zijn onaf hankelijkheid ondanks de toenemen de Russische druk behoudt. s\ ZOEKLICHT OP Vredesverdrag met Japan J)HN FOSTER DULLES, de be kende Amerikaanse staatsman, heeft een knap stuk werk verricht door de instemming van de landen van het B-itse gemenebest en Frankrijk te verwerven met een vredesverdrag voor Japan, zoals Washington dit wenst. Daartoe heeft hij talrijke bedenkingen moeten wegredeneren en namens zijn rege ring belangrijke garanties moeten verstrekken. Amerika wil namelijk Japan de volledige vrijheid herge ven, in de mening, dat men slecht zo een goede bondgenoot van een vroegere vijand kan maken. Japan zal zich dus onbegrensd! —..mo gen herbewapenen, handeldrijven met wie het wil en aan de bezetting zal een einde komen. Dat houdt twee gevaren in: 1. Het Rode Leger zou het vacuum, dat moet ontstaan, indien de Amerikanen zich op korte termijn terugtrekken, kun nen opvullen. 2. Japan zou opnieuw kunnen vervallen tot de nationalis tische, agressieve politiek, welke het in het jongste verleden huldig de. Het eerste gevaar wil Amerika ontwijken, door los van het vredes verdrag met Japan een overeen komst te sluiten, die aan de V.S. het recht zal geven een aantal troe pen als bondgenoten, niet als bezetters! in Japan te onderhou den. Het tweede gevaar, bijzonder sterk gevoeld in de Stille-Zuidzee- landcn, wil Amerika trachten te omzeilen door verdragen van we derzijdse bijstand met de Philippij- nen en met Australië en Nieuw Zee land te ondertekenen. Later kunnen zich daarbij dan andere staten, zo als Engeland. Indonesië, India en Pakistan, indien zij dit wensen, aan sluiten. Het zijn deze in het voor uitzicht gestelde voorzorgsmaatrege len, die ten slotte de aan de zijde van Amenka's bondgenoten en vrienden bestaande bezwaren ver mochten weg te nemen. De bezwa ren niet echter een zekere vrees. Want in het bijzonder in het Britse gemenebest blijft men zich afvra gen. of de Amerikanen ten aanzien van Japan niet al te optimistisch gestemd zijn. En het feit, dat onder het Japanse vredesverdrag, dat waarschijnlijk in de loop van het jaar gereed zal zijn, de handteke ningen van twee der voornaamste staten in het Verre Oosten, de Sow- jet-Unie en Rood-China zullen ont breken. kan deze vrees alleen maar sterker maken. WASHINGTON De „Nationale Bemiddelingsraad" heeft Dinsdag de staking van vliegers, aangesloten bij de „Vereniging van Amerikaanse Lijnvliegers", onwettig verklaard. De staking is uitgebroken bij de „United Airlines". Alle diensten der maatschappij zijn gestaakt, behalve de diensten over de Stille Oceaan op Korea. De maatschappij onder houdt geen diensten over de Atlan tische Oceaan. De stakende vliegers hebben wachtposten uitgezet bij het vliegveld van La Guardia en bij andere Amerikaanse vliegvelden. Zij willen loonsverhoging en betere ar beidsvoorwaarden. LISSABON Volgens welinge lichte kringen zal generaal Francis co Craveiro Lopes de regeringscan- didaat zijn bij de komende presi dentsverkiezingen. Advertmlie I XI.) ju». pi anti-pijn tabletten Zangeres overleden bij opera-repetitie MILAAN. Gisterenavond tij dens een repetitie van de opera „Madame Butterfly", heeft de operazangeres Lucia Chiodetti Me- ro. die de titelrol vertolkte, op het toneel plotseling het bewustzijn verloren. Zij werd in allerijl naar een ziekenhuis vervoerd, waar zij overleed. De doktoren hebben de doodsoorzaak nog niet kunnen vaststellen. ECONOMISCHE ZAKEN IN DE EERSTE KAMER Vacantiereizen naar Oostenrijk Zij die naar Oostenrijk reizen die nen er rekening mee te houden.dat zij weliswaar geen visum meer no dig hebben, maar toch aan de Oos tenrijkse grens goed moeten oplet ten, dat in het paspoort het grens- stempel (grensvisum) wordt aange bracht. Dit wordt gratis verstrekt en heeft ten doel de buitenlanders te vrijwaren voor eventuele moei lijkheden in Oostenrijk. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG. „Gelijk loon voor gelijkwaardige arbeid ten aanzien van mannen en vrouwen." Deze els zal een van de voornaamste punten van bespreking uitmaken op de bijeenkomst van de Algemene Bestuurs raad van de Internationale Federatie van Vrouwen werkzaam in bedrijf en beroep in het Kurhaus te Scheveningen op 26 en 27 Juni. Deze internationale federatie, die ongeveer 350.000 leden telt uit acht tien verschillende landen, organi seert elk jaar een dergelijke be- stuursbijcenkomst en eens in de drie jaar geschiedt dit in congres- vorm. Het is echter voor de eerste maal, dat de Nederlandse Bond als gastvrouw optreedt. De presidente van de internatio nale federatie, de Engelse miss Ca roline Haslett zal op 26 Juni 's mor gens om half elf het openingswoord uitspreken. Daarna zullen o.a. mi nister Joekes, het Tweede Kamerlid mevrouw Fortanier—De Wit, de Haagse wethouder Van Luttervelt en de presidente van de Nederland se Bond, mevr. mr. Van Meerten het woord voeren. "s Avonds zullen de afgevaardig den door het Haagse gemeentebe stuur in het Gemeentemuseum worden ontvangen. Op 27 Juni zullen de verschillen de commissies onderling beraadsla gen. Op 28 Juni, als het zake lijke gedeelte ten einde is wordt er een bezoek aan Amsterdam ge bracht en Zaterdag de 29ste staat een trip naar Rotterdam op het pro gramma. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Het begon zo prettig voor minister v. d. Brink Dins dag in de Eerste Kamer. De heer Steinkiihler (K.V.P.), prof. Molenaar (V.V.D.). mr. Rip (A.R.) laatstgenoemde prees met name in de bewindsman, dat hij de „middenkoers" houdt bleken in het algemeen bepaald ingenomen te zijn met het tegenwoordige economisch beleid. De eerste twee juichton onomwonden vanwege de liberalisatie van het handelsverkeer, ook wel voorgestaan door de A.R. spreker, al vroeg deze zich wel af, of wij in dat opzicht werkelijk moe ten doorgaan als haantje de voorste, nu wü te onzent bezig zijn met het nemen van allerlei interne saneringsmaatregelen. Met prof. Mole naar wilde hij echter gaarne van de minister wat anders horen over diens opvatting of de thans geldende verbruiks- en investeringsbeper kingen voldoende zijn, en zo niet, wat er dan nog verder moet gaan gebeuren. Minister Albregt kreeg van hem te horen, dat hij het, bij zijn pogingen en taak om dc productie te bevorderen, niet te veel moet zoeken in het vormen van vele commissies. tot stand komen van productie- en bedrijfschappen aan. Ons volk is bereid om enorm Bevordering van productie is verreweg het belangrijkste. Aldus de heer Kapteyn (PvdA), die een heel wat critischer geluid over het Regeringsbeleid liet horen. Volgens hem was daarbij al te zeer het accent komen te liggen bij de verbruiksbeperking, terwijl excellentie v. d. Brink zich verder ten onrechte bepaalde tot wat ver leidelijke knipoogjes in de rich ting van de productie. Dit, in plaats van daa. flink direkt in te gi'ijpen. Het zich beperken tot het nemen van globale maatregelen was fout. Aldus spreker in zijn schets van de volgens hem ver eiste koude oorlogseconomie. De Regering zag hij daarom ook met het oog op een beleid op lange termijn, liever een keer als chirurg ingrijpen, dan dat zij telkens als de pappende kwakzalver moet op treden. In dit verband bepleitte hij bevordering van het spoedig Cadetten van de militaire acade mies van Frankrijk, België en Nederland ontmoeten elkaar dezer dagen in Engeland in atletiek wedstrijden Öp de foto ziet men hoe de Nederlandse deelnemers van de Koninklijke Militaire Aca demie zich aan het publiek voor stellen. GENÈVE. De procedüre-com- missie van de Internationale Ar beidsorganisatie heeft geadviseerd Japan weer als lid toe te laten. veel voor de defensie uit te geven omderwille van de instandhouding van de verworven cultuurgoederen alsook van het levenspeil. Thans is verbeten vastberadenheid van het volk nodig. Die kan men al leen opwekken, als de Regering de armoede rechtvaardig verdeelt, aldus spreker aan het slot van een rede, die allesbehalve van geest drift over het beleid van minister Van den Brink overliep. Volgens prof. v. d. Brink moeten we rekening houden met een blij vende vermindering van afzetge bied hier ti lande: daarom is het zoeken naar een vergoeding daar voor buiten onze grenzen geboden. „Het waarborgen van werkgele genheid voor jong-Nederland acht ik een van mijn belangrijkste ta ken." riep de minister uit. Dit ter inleiding van zijn stelling, dat er zo min mogelijk getornd moet wor den aan investeringen voor de in dustrie. Natuurlijk verdedigde de be windsman tegenover dc critiek van de heer Kapteyn de liberalisatie van het handelsverkeer. Op de meer algemene economische be spiegelingen van die afgevaardigde ging hij liever niet in. Daarin zag hij weinig heil. Excellentie Albregt vertelde voorts nog dat binnenkort de indiening van een nieuwe vesti- I gingswet kleinbedrijf te verwach- I ten valt. waarover de S.E.R. 14 da- I gen geleden advies heeft uitge bracht. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer de begroting aan. Aan onze Ketelbinkie- Puzzle vrienden Twee dagen zijn verstreken se dert wij onze Ketelbinkie-prijs- vraag startten en uit de reacties, die wij mochten ontvangen, blijkt dat de belangstelling hiervoor veel groter is. dan wij durfden veronderstellen. Enkele briefschrijvers verzoch ten ons om een nadere toelichting en zij nopen ons. althans voor één keer, af te wijken van de stel regel, dat over deze prijsvraag geen correspondentie kan worden gevoerd Hen en al onze puzzle-vrienden wijzen wij erop. dat, waar in de voorwaarden van de prijsvraag werd gesproken over gedeelten van Ketelbinkie, dit zó moet wor den begrepen, dat als gedeelten van hem ten minste óf zijn hoofd, óf zijn beide benen moeten wor den beschouwd. Ziet u dus een heel klein stukje van zijn voeten of iets dergelijks, dan mag dat niet worden meegeteld. Het bovenstaande heeft ook be trekking op de gedeelten van de prijsvraag, die reeds zijn ver schenen. PPR werd een nieuw gebouw gc- -t-/ opend. Bloemstukken van de leveranciers cn van een bcdiende die-vooruit-wou stonden links cn rechts van de ingang en een meisje van kantoor, dat slecht stenogra feerde en bovendien altijd jurken droeg die dc chefs beletten te wer ken, was vrijgemaakt om de jassen aan te pakken. De gasten groepten in pontificaal bijeen. Er heerste de vrolijkheid die men ook op Sovjet-Russische pro- paganda-kalendcrs kan waarnemen zo van „hier wordt wel degelijk gelachen, kijk maar." Ieder zei, netjes op zijn beurt, dat je de verf altijd zo rook, de eerste dagen, maar dat het er wel uit zou trekken. Ze schenen allemaal blij met het nieu we gebouw en meneer Frederiks, die zelf grote zaken deed ging naar dc directeur toe en riep: „Henk," (hij riep „Henk") „ik maak je mijn compliment 't «s af, hoor je!" En Henk sloeg joviaal op de kunstschouders in het leestpak van Frederiks en lachte zó hartelijk, dat hij weer leek op zijn pasfoto cn je hem zijn gewoonte, laatkomers te beboeten, eventjes niet aanzag.Toen kwamen dc meisjes van dc pakaf- deling bijna volgroeide stengel tjes in Zondagse jurken en vroe gen bedeesd of er „sjerrie of pocht" gebliefd werd, waarop de leveran cier van de drie stalen stoelen in de paskamer, die ook was gekomen, ofschoon niemand hem had genood, dadelijk „hieroo" riep en twee gla zen tegelijk nam, wat veel ontstem ming wekte. Het incident was echter gauw vergeten, toen een grijsaard met een jacquet waarvan dc rug merkbaar blies, stommelig binnentrad en dui delijk maakte dat hij vanwege de overheid het particulier initiatie/ kwam aanmoedigen Aanvankelijk begroet door meneer Waanders, de Polonius van de onderneming, die bij de deur iedereen even in de heupzwaai van zijn Oxford-man le ren nam, tverd h\j dadelijk door- gekaatst naar de directeur toen vaststond wat hij te bieden had. Lebemann als h\j was, hield Henk hem in de voorhof aan de praat, omdat alle plaatsen bezet waren cn er dus even een stoel moest worden koud gezet. Toen de'autoriteit zat en de gasten binnensmonds bespie gelden over de vraag, of hij nu van de regering, de gemeente of de Ka mer van Koophandel was. stond dc directeur op en haalde een katerntje schrijfpapier uit zyn zak. Dat was de speech daar viel niet aan te wrikken. De gasten zonder stoel gingen op het nog niet vermoeide been staan, de ellendeling van de drie stalen stoelen nam nog gauw een nieuw glas cn de spreker hief aan. Daar klonk het voorspel der eerste jaren reeds, toen alles nog zo ontroerend klein begon, daar zongen de cello's van de gestadige ijver der voor trekkers, maar reeds glinsterde het koper, gereed gehouden voor dc fanfare, die straks zou uitschetteren hoe „herrlich weit" men het ten slotte had gebracht. „En nu staan wij in ons nieuwe huis", zei de redenaar. „Er is hard gewerkt eer wij U hier naar de eis konden ontvangen. De aannemers hebben, met de degelijkheid van een oude, befaamde firma, hun schepping doorwrocht omdat zij wisten dat zij bouwden voor de eeuwen. Een lang leven wacht dit gebouw ik zal het verval er van niet meemaken. Want Maar juist op dat ogenblik klonk een krak en stortten twee rijkver- sierde pla/ondlampen met donde rend geweld in de etalage. KRONKEL VLISSINGEN Zaterdag cn Zondag a.s. zullen vier Engelse mij nenvegers van het type M.M.S een bezoek aan Vllssingcn brengen. De zwervende steentjeszoeker", die op zoek gaat naar onze aller oudste historie, merkt, dat aan de rand van de Haulerpoel een soort grond voorkomt, die „Gyt- tja" (een Deens woord) wordt genoemd. Voor de archeoloog een belangrijk hulpmiddel. Want in deze bruinachtige grond zijn de stuif meelkorr els van vroegere planten bewaard gebleven. Vindt men ze, en slaagt men er in ze te determineren, dan kan de ouder dom van de laag worden bepaald. De foto geeft een indruk van het landschap waarin deze bijna 17.000 jaar oude gronden worden aangetroffen. Rechts de Hauler poel. Tegen handlangers van Manus Oly drie jaar geëist ALKMAAR. Voor de Alk- maarse rechtbank hebben terecht gestaan H. J. te P. en Ch. J. T. K. uit Amsterdam, die zich in Decem ber en Januari in gezelschap van Manus Oly op verscheidene plaatsen aan diefstal van rijwie len en auto's hebben schuldig ge maakt. De officier van justitie eiste te gen elk hunner een gevangenisstraf van drie jaar. verbergt oude nederzettingen IE van zwerlste- te wiekt een wulp door laag. Een amateur-ar- TTpirlp Viii Haille de lucht. En daar is de cheoloog. zo een. die J Haulerpoel. een veen- hier minachtend „steen- meertje, dat gedoemd tjeszoeker" wordt ge- is te verdwijnen. Want noemd, heeft ze ont- om te voorkomen, dat dekt. En die eerste hier 's winters de hele vondsten waren voor omgeving blank staat, prof. dr Van Giffen uit hebben arbeiders grep- Groningen aanleiding pels cn sloten gegraven, een nader onderzoek in nen en fossielen Diezelfde Haulerpoel te stellen. Het resul- geen verstand heeft moet vele duizenden taat was, dat men tot staat wel even teleur- jaren geleden een flink de ontdekking kwam, gesteld te kijken, wan- meertje zijn geweest, dat de hier verborgen neer hij, na vele hin- En aan de oever van nederzettingen dateren dernissen te hebben dit meertje moeten ne- van ongeveer 15000 en overwonnen, eindelijk derzettingen zijn ge- van ongeveer 5000 jaar op de heide ten noor- weest van primitieve, voor Christus. En men den van het Friese zwervende stammen, heeft een menigte ste- dorpje Haule, in de die dc landbouw en de nen verbruiksvoorwer- woudstreken van Fries- veeteelt nog niet be- pen aangetroffen. Het land tussen Oosterwol- oefenden, doch leefden onderzoek is nog lang de. Donkerbroek cn van visvangst en jacht, niet voltooid. Onder de Bakkeveen, bij de plek Om te vissen hadden heidelaag moet nog beland is, waar 5000 zij hengels nodig en veel meër te vinden jaar voor Christus reeds voor die hengels ge- zijn. En daarom betreu- mensen moeten hebben bruikten zij haakjes, ren de archeologen het, gewoond. De heide is gemaakt van geslepen dat 't Friese land ont- er afgestoken en er is steentjes en splinters gonnen wordt. Zij za- een kleine vlakte ont- van geweien. Die steen- gen liever, dat het on- staan. Dat is alles, scherven liggen hier bij aangetast bleef, omdat Verderop bloeit het honderden nog in het nu zeker veel voor- Wollegras en in de ver- rond onder de veen- werpen verloren gaan. Advertentie OM) Sproeten? SPRUTOL Bij weerbarstigeSprutol-Sterk VAKCENTRALES ZIJN HET EENS UTRECHT. Van het begin dezer eeuw af is in ons land «tr|jd ge voerd over de vorm van de ouderdomsvoorziening. In hoofdzaak werd deze strijd beheerst door dc vraag of de voorziening voor dc oude dag bereikt moest worden door een verzekeringsstelsel met premiebetaling dan wel door het toekennen van staatspensioen, waarvoor dc Bond voor Staatspensionnering reeds een reeks van jaren propaganda maakt. Thans Ls deze strijd In zoverre beslist, dat dc drie vakcentrales (N.V.V., K.A.B., C.N.V.) het er over eens zijn geworden, dat de ouderdomsvoor ziening evenals de andere sociale verzekeringen het karakter moet dra gen van een verzekering met premiebetaling. Behalve degenen, die in loon dienst zijn, dienen ook de zelf standigen, wier inkomen beneden een bepaalde grens ligt, verzekerd te worden. De verzekering dient te bestaan uit twee delen: a. bedrijfstakgc- wijze verzekering (bedrijfspen sioenfondsen), b. een algemene ver zekering (uit te voeren door een orgaan van het gehele bedrijfs leven). Verbond van Wetenschappelijke Onderzoekers over benoeming hoofddirecteur aan KNMI LEIDEN. In een brief aan dc kers vermag in een opleiding tot minister van Verkeer en Water- electrotechnisch ingenieur geen staat heeft het bestuur van het waarborg te zien, dat aan de ge- Verbond van Wetenschappelijke stelde eisen kan worden voldaan. Onderzockers'zijn bezorgdheid uit- Het acht clc mogelijkheid van een gesproken over de benoeming van I minder gunstige ontwikkeling van een hoofddirecteur van het KNMI het wetenschappelijk onderzoek en te De Bilt „die niet wetenschappe- de wetenschappelijke positie in lijk meteorologisch of althans go- ophyslsch is gespecialiseerd". Naar het bestuur meent te we ten, bevatten de richtlijnen voor de werkzaamheid van de hoofddi recteur als voornaamste punt het leiding geven aan het wetenschap pelijke onderzoek. Daarnaast wordt ook onder meer van hem verwacht, dat hij op buitenlandse conferenties de moeilijke taak kan vervullen de Nederlandse meteorologie op vak kundige wijze te vertegenwoordi gen. Om soortgelijke redenen wor den de buitenlandse instituten zon der uitzondering door een weten schappelijk meteoroloog geleid, bij wiens benoeming in de regel ad vies van vooraanstaande meteoro logen uit andere landen wordt in gewonnen. Het bestuur van het Verbond van Wetenschappelijke Onderzoe- nationaal en internationaal ver band onder een niet wetenschap pelijke leiding van het instituut niet uitgesloten. Het bestuur verzoekt de minis ter met aandrang alsnog die stap- nen te nemen, welke er toe kunnen leiden, dat de ontwikkeling van de wetenschappelijke meteorologie en van de toepassing van deze we tenschap in ons land onder leiding van een algemeen erkend deskun dige worden gesteld. Het deelnemen in bedrijfspen sioenfondsen wordt bij de wet ver plicht gesteld voor loon- en sala- ristrekkenden, dus op dc zelfde wijze als is geschied bij de ver plichte vakbedrijfsverzekering in gevolge de werkloosheidswet. De zelfstandige ondernemers ln de desbetreffende bedrijfstak zul len zich vrijwillig kunnen aan sluiten bij het betrokken bedrijfs pensioenfonds. Het deelnemen in de algemene verzekering wordt verplicht ge steld zowel voor de loon- cn sala- ristrekkenden als voor dc zelf standigen, die een inkomen genie ten beneden een bepaalde grens. De bedrijfspensioenfondsen ver zekeren een wettelijk vastgesteld minimumbedrag. De algemene ver zekering, die een aanvullend ka rakter draagt, verzekert het ver schil tussen dit minimumbedrijfs- pensioen en het wettelijk vastge stelde pensioen. Het gemeenschappelijk stand punt der vakcentrales is ter ken nis gebracht van de Regering. BRUSSEL. De straf van 5 maanden gevangenisstraf, uitge sproken tegen de zwager van Ko ning Leopold III. Walter Baels, is door het Opperste Hof van Appèl vernietigd. (Advertentie l. M.) Wanneer U zich onbehaaglijk voelt ol hevige pijnen hebt, doet een enkel tabletje Chefarine „4" wonderen. Door de samenwer king van 4 beroemde genees middelen, in één tablet ver enigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier uw werk te doen. TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20ubl«tUn*fQJ5

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3