Structuur van de wijk Randenbroek Rondweg en sportterrein in Achterveld Jongens van R.O.G. uit kamperen met studenten Vaststelling en wijziging- van straatnamen Amersfoortse Tweedaagse trekt grote deelname Bevolking zal toenemen met ca 7800 personen Uitbreiding met 1853 woningen Prachtig Madrigaal-ensemble, maar weinig toehoorders Radarinstallatie voor 75-jarig Noordzee kanaal Eerste jaren alleen woningbouw in Leusderkwartier Chr. Ger. Meisjesverenigingen in Amersfoort bijeen „Ik ben geen held" zegt dokter Sas Slotvrouwe dient eis tot schadeloos stelling in „Ik werkte voor de Engelsen" Koning George naar Australië in 1952? Woensdag 20 Juni 1951 5 De structuur van de wgk Randenbroek is. aldus het Ncd. Econ. Instituut, zeer eenvoudig. Van enige economische activiteit kan. behoudens in enkele grotere bedrüven. rfauweiyks worden gesproken. De weinige winkels en kleine ambachtsbedryven zyn vrüwel alle aan de Heiligenbergerweg ge legen. welke voor de huidige wyk Randenbroek de voornaamste verbin ding met de stadskern vormt. Daarnaast zyn nog enkele bedreven geves tigd op de Ilogeweg (vnl. aannemers), de Kleine Nachtegaalstraat en de Randenbroekerweg. SOEST Het aantal inwoners van Randen broek bedroeg op 1 Januari 1949 2212. op 1 Januari 1950 2235 en op 1 Januari 1951 2279 personen. Waar er in deze beide jaren (1949 en 1950) slechts 37 woningen in deze wijk zijn gebouwd (de woningvoorraad per l Januari 1951 bedroeg 470) be hoeft deze geringe bevolkingstoene ming geen verwondering te wekken. Per 1 Januari 1951 werd tenslotte in 27 3 van de woningen samenge woond (130 woningen). Het nieuwe plan Randenbroek voorziet in de bouw van in totaal 1853 woningen Hiervan zullen 838 vei d-epingwoningen zijn en 1015 be gane grond-woningen. Het aantal woningen in meergezinswoningen bedraagt 1096, het aantal begane- grond-woningen in meergezinswo ningen 258. Het aantal nieuw te bou wen ééngezinswoningen zal dus ca. 13531096 ca. 767 bedragen. In totaal (inclusief 279 bestaande wo ningen welke in het plan vallen) zullen er 1853 279 2132 wonin gen komen. GROEI De totale bevolking van de wijk Randenbroek zal toenemen met ca. 7300 personen. Naar berekening zul len voor Randenbroek nodig zyn 361 arbeiderswoningen. 723 betere ar beiderswoningen. 615 middenstands woningen en 154 woningen voor be ter gesitueerden. Na nauwkeurige berekening is door het N.E.I. het aantal definitieve winkels in het plan bepaald op 63. alle gelegen óf in het (winkelcen trum. óf op de wegen leidende naar dit centrum of naar de Stadskern en 60 facultatieve winkels, ten dele gelijk gelegen als de definitieve winkels, ten dele als buurtwinkels verspreid tussen de bebouwing. SCHOLEN Wat het onderwijs betreft is het naar het inzicht van het N.E.I. juist om rekening te houden met de toe komstige bevolking van de gehele wijk Randenbroek. De totale bevol king op dit moment bedraagt ca. 2300 personen en het aantal leerlln- LEUSUKN SCHOOLJEUGD OP STAP Dinsdag j.l. maakten ongeveer 60 kinderen uit de hoogste klassen van de O.L. scholen te Leusbroek en Hamerveld per extra trein een schoolreisje. Van Leusden naar Amersfoort en omgekeerd werd ge bruik gemaakt van de vrachtauto's van de Coöperatie te Leusden, ter wijl het verdere vervoer van Amers foort naar Utrecht per trein ging. In Utrecht raakte de trein pas goed vol, want daar stapten vele kinde ren in. Onder leiding van het on derwijzend personeel en enkele ouders werd allereerst een bezoek aan Avifauna te Alphen a.d. Rijn gebracht. Daarna ging men door naar Scheveningen, waar de kin deren zich bijzonder vermaakten op het strand cn in zee. Het was tegen negenen toen Leusden weer werd bereikt. SCHAAKLTTSLAGEN De volgende partijen werden door de leden van de schaakclub „Toe komst" te Leusden gespeeld: P. Hil- gemanJ. J. C. Schram 10. W. Verloop—C. v. Buren 10. A. Heij R. Zandberg 10. R. Zandbergen A. Heij 0—1. K. Winter—G. Bud- dingh 01. J. de Jager—G. v. d. Valle 01. A. BroosJ. de Jager 1-0. gen van lagere scholen 230. Door het ontbreken van lagere scholen in deze wijk gaan al deze leerlingen in aangrenzende wijken naar school. Er blijkt een sterke spreiding van de leerlingen (uiteraard beïnvloed door de verschillende confessionele richtingen) te bestaan. Naar het in zicht van het N.E.I. is er behoefte in Randenbroek aan 5 6 volledige scholen. Het aantal kleuterscholen zal even eens 5 6 moeten bedragen. NAUW CONTACT Bij het samenstellen van het uit breidingsplan Randenbroek heeft er een voortdurend en dusdanig nauw contact bestaan tussen de stedebouw- kundige dienst en het Nederlandsch Economisch Instituut, dat niet overal kan worden bepaald, welke onder delen van dit rapport van de zijde van de dienst en welke van die van het N.E.I. naar voren zijn gebracht. Hierdoor is echter bereikt dat er tussen het plan en dit rapport vol ledige overeenstemming bestaat. HOE DE DUIVEN VLOGEN De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield j.l. Zondag een wed vlucht van Chateauroux af. afstand 650 km. In concours waren 168 dui ven. die om 5.35 uur met Z W. wind werden gelost. De eerste duif arri veerde om 3 uur 11 min. 6 sec. en bereikte een snelheid van 1130.93 meter per minuut. Aankomst laatste prijswinnende duif 5 uur 9 min. 11 sec. De uitslag is: H Onwezen 1; mej. Zimmerman 2. 21. 31. 42; P. Duijst 3: H. Gons- sen 4; A. Rijksen 5. 25; F. Limburg 6.15; H. Kriek 7. 10; J. v. d. Brink 8. 11. 44; H. Westerveld 9. 38; A. J Hilhorst 12; Sj. Rijksen 13. 14. 20, 27. 53; A. Grauwmans 16, 54; H. v. d Broek 17; R. van Soest 18, 30, 47, 56, A. Dorrestem 19. 39; W. van Kloos ter 22; A. Waaijenberg 23. 32. 35, 51; A. Snijders 24, 37; P. de Bes 26. 50; J. Rausch 28; A. van Asch 29.45; N. van Veen 33; R. Burgsteden 34, 43. 46, 49; D. Pureveen 36; A. van Kooij 40; R. Schiffart 41; A. van Slooten 48; N. Baltus 52; J. Leek 55. „De Vriendschap", hield j.l. Zon dag eveneens een wedvlucht van Chateauroux af. afstand 650 km. 99 duiven namen aan deze vlucht deei. De eerste duif arriveerde om 2 uur 43 min. 45 sec. Aankomst laatste prijswinnende duif 4 uur 50 min. 23 sec. De totaal uitslag is: R. Bergers 1; J. Rijnders 2. 28; Jac. Stalenhoef 3, 5. 19; G. Sukel 4; R. Koster 6. 14 20; G. Teeken 7. 22; J. Mets 8; C. Dijkman 9. 13: G. v. d. Broek 10, 12, 16 25, 31; W. Nieuwcnhuis 11. 23, 24. 27 30; Joh. Kaats 15; Th de Muijnck 17. 18. 21, 29, 32; R. Kaats 26; H. Spikman 33. OPBRENGST COLLECTE De Zaterdag te Soest gehouden collecte ten bate van „Herwonnen Levenskracht" en „Santos", ten be hoeve van de t.b.c. bestrijding, heeft f 600.02 opgebracht.. Soms zyn er tekenen, die wyzen op een gezonde bloei van het Amers foort» muziekleven. By een andere gelegenheid daarentegen begint men ernstige twyfel te koesteren en vraagt zichzelf af. of hier werkeiyk wel de belangstelling is, die men by een zo groot aantal muziekverenigingen van verschillende aard zou mogen verwachten. Dinsdagavond gaven de orgclleerlingen van mej. Ida Jongsma In de Ned. Herv. Kerk aan de Lcusdcrweg een uitvoering. We geven toe, dat zulk een leerlingenultvocring geen evenement Is. Maarwelwillende medewer king aan deze uitvoering werd verleend door het Amsterdams Madrigaal Ensemble onder leiding van Renske Niewcg. De heer Rutte vervangt in Stoutenburg's Raad de heer Boere De Raad van Stoutenburg behandelde Dinsdagmiddag In een openbare zitting onder meer het gewgzigde plan voor do kom van Achterveld. De ontwateringsmogelijkhcden van dit plan zyn Inmiddels gunstig bevonden. Het betreft hier een voorstel in onderdelen voor de terreinen, gelegen ach ter de „Gouden Ploeg", waar een rondweg achter langs dc bestaande R.K. begraafplaats is ontworpen, die o.a. een sportterrein insluit. Dc Raad ver klaarde zich in zyn geheel met het plan accoord. Voorlopig zal een ge- deelte van het bouwterrein achter de „Gouden Ploeg" als sportveld kun nen worden benut. Verbetering Emelaarseweg uitgesteld Aan het begin van de vergade ring wijdde de voorzitter enkele woorden van afscheid aan het met zUn gezin naar Canada geëmi greerde raadslid, de heer Boersen (K.V.P.). Hij stelde voor de heer Boersen een uittreksel uit de no tulen te zenden met de hartelijke groeten van de Raad. Ingekomen waren o.m. dc goed keuring van de Gedeputeerde Sta ten op het raadsbesluit tot aankoop van een perceeltje bouwterrein aan de Koningin Julianaweg te Achterveld, alsmede instemming met het aangaan van een reke ning-courant-overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten tot een crediet van 12000.- voor de ge wone- cn van 29000.- voor de kapitaalsuitgaven. Voorts was in gekomen een besluit van Gede puteerde Staten, waarbij de ver goeding voor het bgwonen der raadsvergaderingen van ƒ2,- op ƒ4.- is gebracht De voorzitter deed de medede ling dat de stand der kasmiddelen in Stoutenburg goed was te noe men: hieruit werd voor een be langrijk deel zelfs de woningbouw momenteel gefinancierd. Wat be treft de woonruimte-voorziening kan echter thans in Stoutenburg volgens spreker van een noodtoe stand worden gesproken. Hierna werden de geloofsbrie ven van het als opvolger van de heer Boersen nieuw benoemde raadslid, de heer M. Rutte (KVP), in orde bevonden, waarna de raad tot toelating van .de heer Rutte besloot. Aangenomen werd een voorstel tot wgziging en aanvul- BtRGERUJKE STAND LEUSDEN. 10—19 Juni. Geboren: Alelda M.. d. v. W. Osnabruggc en C- Koudijs. Jan. z. v. J. Barten en G. v. Rcencn: Margaretha W., d. v. A. J. v. Kooy en van J. M. v. d. Hengel. Huwelijken. Jac. M. dc Smalen met M H. BosJan W. Veldhoen met H. v. Gelder. H. Buis met A. Klewiet. STOUTENBURG. 10—19 Juni. Ge boren. Wouter, z. v. M. v. Soeren en van H v. Soe/en. Overleden: Aaltje van Leljenhorst. 73 jaar. echtgenote van Joh. Schreu- dcr. Huwelijken: M. Jordaan met G. v. Eist. Aanbesteding In de Dinsdagmorgen j.l. gehouden openbare aanbesteding ten gemeente- huize te Hamersveld voor het bouwen van een lokaal aan dc Openbare Lagere School te Leusbroek ten behoeve vèn de stichting ener Christelijke school, was de laagste inschrijver G- C. Hienekamp te Amersfoort met 18.890.-. Hoogste inschrijver was de fa. H. Meester te Amersfoort met 24 866.- Laagste In schrijver te Leusden was de firma Van Buuren cn Renes met 18.940.-. GESLAAGD Op het te Utrecht gehouden staats examen voor het verkrijgen van een politiedlploma ls geslaagd de Adspirant der Rijkspolitie. A. J. Wilkes, wonende te Leusden. (Van onze correspondent) IJMUIDEN Ofschoon de tijden er niet naar zijn om zelfs een ge beurtenis als het 75-jarig bestaan van het Noordzeekanaal met grote feestelijkheden te vieren, staat nu toch wel vast. dat de jarige straks een cadeau zal krijgen, waarop het al geruime tijd heelt gewacht: een radarinstallatie! Het ligt voor de hand. dat de ingebruikneming van deze zo belangrijke installatie met enige plechtigheid zal geschieden. IJmuiden heeft alvast een feest- week in elkaar gezet en wel gedu rende acht dagen in September. Dat is wel een beetje vroeg maar de IJmuidenaren hebben de zaken ook een beetje van de practische kant bekeken. Wie feest wil vlieren moet kunnen rekenen op goed weer en daarop is in November al heel wei nig kans. Orgelleerlingen debuteren Wie geen vreemdeling is op hel ter rein der vocale muziek weel. dat dit een gelegenheid was koorzang tot in haar uiterste perfectie te kunnen ho ren. M«*r« had dus kunnen verwachten, dat uit dc verenlgingszangzrs van Amersfoort een talrijk publleK d® Itik zou hebben gevuld. Helaas, slecnts hier en daar prijkten enkele hoordcrr in de kerkbanken; Amers(ontsc zmgers He ten verstek gaan. Dat was heel jam mer, want ze hadden er stellig iets kunnon leren. Want dit madrigaal-en semble blonk uit door letterlijk alle kunstzinnige eigenschappen, die men bij een zangkoor kan aantreffen. Prach tige stemmen, volkomen beheersing in elk opzicht, zuiver, muzikaal. Ja. wat wil men meer? De programmakcuze was ook aantrekkelijk. Werken van Henry Purcell. Orlanda di Lasso. Clemens non Papa. Gcr. Varnhout en enkele minder bekenden, maar die verdienden uit de vergetelheid te worden gehaald, waarin ze verkeren. WIJ noemen HasslcT en Joh. Jeep. beiden componisten uit het eind van 16e en begin van de 17e eeuw. wier werk grote indruk maakte. Ook het solistisch optreden der Ma drigaal-leden was van bijzonder goede kwaliteit. Rick Waas sopraan en Elly Imhoff. alt zongen liederen uit J. S. Bachs Cantate no. 78. begeleid door Ida Jongsma op het orgel en deze drie uitvoerenden vormden een prachtig ge- heel. Wel zouden we willen, dat de overigens mooie alt van Elly Imhoff v/at opener klonk; om solistisch te kun nen optreden heeft deze zangeres nog meer scholing nodig. De sopraan van Riek Waas kon ons meer bekoren. Gerard dc Beer zong twee Hebreeuw se liederen van M. Ravel, eveneens met orgelbegeleiding. De Beer heeft een aantrekkelijke stem. warm getlmbreerd en groot van omvang. Dit laatste was trouwens wel nodig, daar Ravels com posities in deze richting nog al eisen stellen, evenals aan de voordracht, maar ook hier toonde De BCer tegen zijn taak te zijn opgewassen. Een zevental orgelleerlingen van Ida Jongsma toonde waartoe het in staat was en ookwelk een goede pae- dagogc de Toonkunstschool in mej. Jongsma bezit. Wanneer een muziekschool met een dergelijke groep leerlingen op een be paald Instrument in betrekkelijk korte tijd zulke resultaten kan tonen, dan ls er reden tot grote tevredenheid. Bij de leerlingen hoorden wij er verschillenden die werkelijk van talent blijk gaven en goede hoop voor de toekomst doen koesteren. Nogmaals, ons heeft de matige be langstelling voor deze avond leed ge daan. S. Gronden moeten zo spoedig mogelijk bouwrijp worden gemaakt Het Leusderkwartier is het enige terrein, dat in dc eerstkomende jaren In aanmerking komt voor de bouw van arbeiders- en middenstandswonin gen in Amersfoort. Om het woningcontingent voor 1951 geheel tc kunnen realiseren is het nodig, dat de gronden, die hier liggen, zo spoedig mogeiyk bouwrüp worden gemaakt. Dit schryven B. cn W. in een voorstel aan dc gemeenteraad, waarbü ze verzoeken om een crediet van 300.000. B. en W. vragen crediet aan de Raad De gronden in het Leusderkwar tier behoren in eigendom aan de gemeente. Er zullen dit jaar nog ongeveer honderd woningen op moeten worden gebouwd. Een zeer groot deel van het totaal aantal door de gemeente in 1952 te bou wen woningen zullen hier even eens moeten komen, omdat devoor woningbouw bestemde terreinen in het uitbreidingsplan „De Kruis- kamp" vermoedelijk niet voor het midden van 1952 bouwrijp ge maakt kunnen worden, ook wan neer dit plan spoedig wordt goed gekeurd. Op andere plaatsen in Amersfoort heeft de gemeente geen in een goedgekeurd uitbreidings plan begrepen gronden meer be schikbaar voor arbeiders- en mid- denstandswoningbouw. De oppervlakte van het bou v- terrein, dat door de voorgenomen wegenaanleg in het Leusderkwar tier zal worden omsloten, bedraagt ongeveer 56.300 m2. Een driehoekig middenterrein is in het uitbrei dingsplan Leusderkwartier be stemd voor de bouw van flats en de aanleg van een gemeenschappe lijk plantsoen. In het uitbreidingsplan is ook de grote verkeersweg, die de J. v d. Heydenstraat met de Arnhemse- weg zal verbinden, aangegeven. Deze weg wordt 10 meter breed en krijgt een parallelweg van 4V£ meter. De totstandkoming van deze beide wegen acht de Raad op het ogenblik niet zo urgent. Finan ciële overwegingen hebben het college doen besluiten voorlopig te volstaan met het aanleggen van een rijweg tussen de J. v. d. Hey denstraat en de Arnhemseweg, van 6 meter breedte. Deze rijweg kan te zijner tyd als parallelweg dienst doen. wanneer het noodzakelijk wordt de grote verkeersweg met het viaduct over de spoorlijn AmersfoortKesteren tot stand te brengen. ling van de verordening op de heffing van leges ter secretarie. In het vervolg zal ook leges ver schuldigd zijn voor de verkrijging van vergunningen en verloven in gevolge de Drankwet, terwijl en kele andere tarieven een geringe verhoging ondergaan. De voorschotten te verstrekken aan de bijzondere scholen werden voor 1951 vastgesteld op ƒ6292,50 voor de R K. school te Achterveld en op 1716.- voor de Ned Her/ school met de Bijbel te Stouten burg Dit is belangrijk meer dan vorige jaren, als gevolg van de verhoging van het beschikbaar ge stelde bedrag per leerling, dat thans voor deze scholen op res pectievelijk ƒ22,50 en 22,- is vastgesteld. Aangenomen werd een voorstel tot aanvulling van de bouwver ordening, waarbij in het vervolg voor het verlenen van een bouw vergunning met betrekking tot de welstandseisen het advies wordt ingewonnen van een commissie van deskundigen van de welstand. Het kardinale punt in deze gewij zigde regeling is. dat dit een an dere commissie kan zijn dan dc P.U.W.C., waaraan tot dusverre ad vies gevraagd moest worden. Besloten werd aan de Oranje vereniging te Leusden en omge ving over 1951 een subsidie van ƒ0.50 te verstrekken per uit Stou tenburg in Leusden schoolgaand kind In verband met het overladen van de heer Schouten, de voorzit ter van de Adviescommissie inge volge de Woonruimte wet werd de heer G. O. Veenendaal met alge mene stemmen tot lid der com missie benoemd. Door het bestuur van de R.K Bijzondere school te Achterveld was een aanvrage ingediend voor de aanschaffing van enkele naai machines. Aangezien geacht werd. dat deze aanvrage de normale eisen van het lager onderwijs ten plattelande niet overschreed, werd de gevraagde medewerking Ver leend. Ten behoeve van de afsluiting van dc begroting voor het dienst jaar 1950 stelden B. en W. voor de ramingen van een aantal posten welke enigszins bleken te zijn overschreden, te verhogen. Thans kon hierbij 'n bedrag van 18.418,60 als netto batig saldo van vorige dienstjaren aan de algemene re serve worden toegevoegd, welke daardoor op ƒ48.164.61 is gebracht. De post keur- en slachtlonen kon met ƒ825 worden verhoogd, ter wijl een extra opbrengst van 1592,50 aan gewetensgelden kon worden geraamd. Naar aanleiding van een schrij ven van Gedeputeerde Staten aan gaande de ter goedkeuring aange boden begroting 1951. waarbij deze tot het sluitend maken van deze dienst adviseren de verbetering van de Emclaarsweg en de aanleg van een riolering langs de Kon. Julianaweg te Achterveld te laten vervallen, werd door B. en W. Mej. Dijkstra gekozen tot presidente in plaats van mej. Klomp Van Noord en Zuid. van Oost en West zun ze vandaag naar Amersfoort gekomen, de meisjes van de Bond van Chr.-Gcref. Meisjesverenigingen in Nederland, om de bondsdag 1951, welke in de kerk aan de Lieve Vrouwe straat werd gehouden, bü te wonen. Toen de bondspresidente, mej. M. A. Klomp, dc vergadering met een woord van welkom opende, waren reeds vele tientallen meisjes in de kerk aanwezig, en degenen, die door omstandigheden wat te laat kwamen, hadden weldra de lege plaatsen in het gebouw gevuld. Met grote geestdrift zongen de meisjes haar bondslied, waarna ze gingen luisteren naar ds. P. M. Jon ker. die refereerde over het onder werp „De kracht van het Evange lie", een rede, die met grote aan dacht werd gevolgd. Mej. L. Krui kemeier declameerde vervolgens Psalm 84 van Gabriël Smit en ook het bekende gedicht van Lidy van Eysselstein: „En deze was een Sa maritaan". In de middagvergadering stond een wel zeer actueel onderwerp op het programma, nl. „Onze roeping thuis", dat werd behandeld door ds. B. van Smeden. Tijdens de middagzitting nam mej. Klomp afscheid als voorzitster. Het slotwoord werd gesproken door prof. L. H. van der Meiden. Ter inleiding van deze bondsdag was er eergisteravond in de Chr- Geref. Kerk aan de Willem van Me- chelenstraat een huishoudelijke ver gadering gehouden, onder voorzitter schap van mej. Klomp, die in haar openingswoord opmerkte, dat het voorbije jaar geen bijzondere moei lijkheden heeft opgeleverd, al was er zo nu en dan wel teleurstelling geweest over de weinige activiteit van sommige verenigingen. Voorts werd medegedeeld, dat in de vacature van mej. Klomp tot presidente was gekozen mej. Dijk stra, terwijl mej. De Bruin tot se cretaresse was benoemd. Mej. Nieuwland werd gekozen in de com missie van advies. Het voorstel, om de volgende bondsdag in Den Haag te houden werd aangenomen. Na de pauze hield mej. R. van Wingerden een causerie over „Kin deren zonder eigen thuis". Deze ver gadering werd opgeluisterd met zang van het Amersfoorts Kamer koor en een samenspraak. De pre dikant van de Chr. Geref. kerk in onze stad. ds. J. Drenth. was op deze avond als gast aanwezig. NUNSPEET 25 Jaar... ROG stond boven een geïmproviseerde toegangspoort naar het bekende „Waskolkkamp" van de Nederland se Chr. Studentenvereniging ge schilderd. Wanneer men weet dat het letterwoord ROG een afkorting is van Rüks Opvoedings Gesticht, dan kunnen we uit dit opschrift opmaken, dat het ROG uit Amers foort voor de 25ste maal een kamp- week op deze terreinen doorbracht. In 1922 is dat begonnen, in de oor logsjaren werden de kampen onder broken. In ieder geval het was voor het ROG een jubileum. Een jubi leum. dat met een spontaan feest werd gevierd en waarbij vele auto riteiten uit het hele land tegen woordig waren. We zagen er o.a. verschillende kinderrechters. De N.C.R.V. was er met een re portagewagen en prof. I. A. Diepen horst uit Amsterdam leider van het kamp liep er in een kamp broekje rond en was een „jongen onder dc jongens". Op werkelijk vermakelijke manier deed hij aan het programma mee en was onder de jongens en onder de studenten zeer „getapt". Zijn openingsrede was een en al humor, en op koste lijke manier haalde hij verschillen de aanwezigen op humoristische wijze „over de hekel". Maar ook dc professor werd in 't zonnetje ge zet. toen de d.recteur van het Rijks opvoedingsgesticht uit Amersfoort een enkel woord sprak en de kamp leider een door de „Jeffies" ge maakt aambeeld (presse-dc-papier) aanbood. Verder werd er weinig ge sproken. Wel werd er een kolder programma opgevoerd. In dit programma trad o.a. de schone mcerminmin va i de „Was kolk" op. die volgens een der pro grammaleiders bekendheid geniet als een tweede Lorelei. Studenten voerden verder dansen uit, die tenslotte eindigden met een optocht naar de Waskolk, waar ve len „gedoopt" werden. Leuk was ook de onthulling van „het monument". De dames zullen ongetwijfeld dromen van de los ge laten kikvorsen, die in de Waskolk gevangen werden en die tot hilari teit van het publiek de onthulling met hun gekwaak en gespring kwa men bijwonen Ja, de jongens hadden enorm ple zier. Dat hadden ze ieder jaar. dat ze in Nunspeet waren. De 2e week in Juni is de week voor het R O G. De jongens hebben er een echt re creatiekamp, maar aldus de kamp leider, de geestelijke ondergrond wordt niet vergeten. Ze helpen er mee aan de opbouw van het kamp, dat binnenkort weer door studenten bevolkt zal worden; ze hebben er ontspanning. Negen studenten (adjudanten), 12 officieren en vier stafleden hebben er de leiding. Vrijdag a.s. gaan de jongens weer naar Amersfoort. Hun 25e kamp zit er dan op. Ze zullen er zeker een prettige herinnering aan hebben! voorgesteld de begroting dien overeenkomstig te wijzigen. Met een verhoogde raming van de op brengst der ondernemingsbelasting ad ƒ2861.- en de raming van ont vangen gewetensgelden ad ƒ312.50 is de begroting sluitend met een raming voor onvoorziene uitgaven groot ƒ2348.49. De geraamde voorziening van een verbeterde waterafvoer van Ach terveld naar de Haarbeek alsmede de aanleg van een dertig meter lange noodriolering te Achterveld werd door God. Staten voldoende urgent geacht De heer Van Doornik stelde de vraag of in verband met het schrappen van de geraamde ver betering van de Emelaarsweg, de hierbij betrokken particulieren /elf deze weg enigszins zullen mogen verharden. De voorzitter antwoordde dat dit voor 1951 wel de juiste oplossing zal zijn. In 1952 zal weer getracht worden tot uitvoering van de voorgenomen verbetering over te gaan Hij wilde onderzoeken in hoeverre thans iets in deze is te doen door middel van het ver strekken van het benodigde puin. Nederlander stelt onder zoek in naar aardstralen in V.S. ROTTERDAM Met de „Veen- dam" keerde gisteren, na een ver blijf van ongeveer drie maanden in de Verenigde Staten, in ons land terug de heer J G Mieremet. de bekende aardstralen-onderzoeker. Dc heer Mieremet vertelde, dat hg onder meer proeven had gedaan met zijn Poverni-afschermingstoestel een apparaat tegen aardstralen voor de geneeskundige faculteit van de universiteit van Baltimore en voor de Caltecuniversiteit, een tech nische hogeschool. Naar aanleiding van de proeven zijn er uit Amerika al enkele be stellingen op dit toestel in Neder land binnen gekomen. Vervolg van pag. „Men vroeg vrijwilligers, en om dat ik ongetrouwd ben. gaf ik mo op Die eerste avond lagen cr al onmiddellijk vijftien patiënten. Daar- bg werden ook de zgn. „contacten'' opgenomen Later werden deze men sen naar elders overgebracht. Voor de zusters en voor mij, was er een zitkamer. De patiënten lagen in zie kenzalen. Het aantal patiënten liep langzamerhand op tot 20 a 25. Hoe veel het er tegelijkertijd waren weet ik zo precies niet meer." „Hoe was dc stemming?" „Ongelooflijk goed. U moet niet vergeten, dat het allemaal vrijwil ligers waren, die de patiënten ver zorgden. Maar ook bij dc patiënten heerste een uitstekende, opgewekte geest, ondanks de twee sterfgeval len, die er te betreuren waren Overigens.'' vervolgde dokter Sas. .jnoet men mg werkelijk niet te veel eer toezwaaien. Ik volgde slechts de orders op, die dr. Stoltke, de directeur-geneesheer van dit zie kenhuis. me meestal telefonisch gaf Hij is de man achter de schermen, die alles gedaan heeft „Maar u liep toch wel een groot risico?" „Risico? Ach. geen van dc zusters, die in de pokkenbarak verpleegden, is ziek geworden. Allen waren één of meer keren ingeënt. Ook in het ziekenhuis zelf is niemand ziek ge worden". „Hebt u veel sympathie van de bevolking ondervonden?" „Enorm. We kregen zo veel fruit en zo veel taarten, dat we het ge woonweg niet op konden „Ik ben helemaal geen held," zei dr. Sas, en bekijkt u mij alstublieft niet als zo iemand. We hebben een leerzame, zeer interessante tijd ge had, de zusters en ik. Nu is het al lemaal voorbg. Met zijn zevenen gaan we nu vacantie houden." Noordewierweg in plaats van O. Soesterwog en Zonnebloemstraat? Naar aanleiding van een verzoek van het „Comité herdenking B. Noor dewier" stellen B. en W. dc Raad voor de straatnamen Oude Socsterwcg en Zonneblocmstraat tc wijzigen in Noordewierweg. Deze verbindingsweg loopt dwars door het Socstcrkwartier, waar onder leiding van de heer Noordewier zeer veel tot stand is gekomen, en waar hg een belangrijk deel van zyn leven heeft gewoond. Infanteriekazernestraat weer in gebruik Het valt niet te ontkennen, dat een naamsverandering met veel kos ten en moeite gepaard gaat. maar toch willen B. en W. graag de naam van wijlen de heer B. Noordewier in wijdere kring der bevolking van Amersfoort laten voortleven. Dc Oude Socsterwcg komt naar hun mening het meest in aanmerking, en omdat de Zonnebloemstraat daarmee één geheel vormt verdient het aan beveling ook deze straat in de wij ziging te betrekken. Aan drie straten in het complex, dat begrensd wordt door de Lcus- derweg, de Laan 1914, de Kapelwcg cn het Borneoplein. moet binnenkort een naam worden gegeven. B. en W. hebben daarbij gedacht aan een eilandengroep van dc Zuid-Moluk- ken en stellen voor de nieuwe stra ten als volgt aan te geven: de „Ce- ramstraat" en de „Ambonstraat" tus sen de Kapelweg en de Madoera- straat; en de „Boeroestraat" tussen de Billitonstraat cn de Ambon straat. Bovendien zou aan het ver lengde deel van de Timorstraat de zelfde naam moeten worden gege ven- In 1947 werden de namen le, 2e, 3e en 4e Infanteriekazernestraat van de stratenlijst afgevoerd, omdat deze straten waren afgesloten, cn dc hui zen niet meer bewoond werden. In verband met de grote behoefte aan woningen hebben de militaire in stanties nu echter besloten om de gebouwen aan de vroegere 4e In- fanterie-kazernestraat opnieuw voor bewoning in te richten. B. en W. stellen daarom voor deze straat zijn oude naam terug te geven. Of de gebouwen in de voormalige lc, 2e cn 3e Infanteriekazernestraat De Nationale Amersfoortse Tweedaagse, het vorige jaar op initiatief van de Directeur der Amersfoortse Sportstichting in het leven geroepen en georganiseerd door Sportstichting en Amersfoorts Wandel Comité, gaat, indien de voortekenen niet bedriegen, een uitstekende toekomst tegemoet. Het vorige jaar kon reeds van een eerste succes worden gesproken toen een kleine 300 deelnemers en deelneemsters aan de start verscheen. Vrijdagmorgen om half acht start Niet minder dan 650 deelnemers zullen er dit jaar stellig voor zorg dragen dat onze Amersfoortse Twee daagse in wandelsportkringen bin nen de kortst mogelijke tijd de naam krijgt, die elk rechtgeaard Amersfoorts wandelaar haar graag zou gunnen: het belangrijkste meer daagse wandelsportfeest na de Nij meegse Vierdaagse. Ook dit jaar wordt het leeuwen aandeel van deze 650 dames en he ren. die de strijd tegen vermoeid heid. dorst, blaren en spierpijn op de 40 en 50 km. lange parcourscn zullen aanbinden, gevormd door on ze militairen, die in grote getale hebben ingeschreven en die Amers foort kennelijk en terecht! als een prachtige generale repetitie voor Nijmegen beschouwen. Onder deze militairen, die veelal met grote detachementen aan de start verschijnen, neemt het detache ment van de Mariniers uit Doorn met rijn 100 man. wel een bijzondere plaats in. ook al wordt het qua sterkte op de voet gevolgd door dat van het Regiment Verbindingstroe pen oude getrouwen van 1950! dat 94 man sterk is. OVERAL VANDAAN Maar ook burgerdeelnemers ko men er uit vele plaatsen in ons land. namelijk uit Delft. Den Haag, Utrecht, Bussum, Amsterdam. Ede. Amerongen, Soest Baarn en niet te vergeten uit onze oude Keistad zelf. Ook dit jaar is door de organisa toren bijzondere aandacht aan de parcourscn geschonken. Vermelden wij tenslotte nog dat de start Vrijdagmorgen om half acht plaats vindt vanuit de kazerne Leus- derweg (hoofdpoort') cn dat de par courscn voor de eerste dag in onze editie van morgen worden gepubli ceerd. De deelnemers worden tussen twee uur en half zes in de Kazerne terugverwacht. BAARN. Mevrouw Bosch van Drakenslein-Maria de ia Concep- cion Fernanda Thimothea Antonia Sorcla. bewoonster van het slot „Groot Drakenstein" bij Lage Vuur- sche. heeft het dagblad „Het Vrije Volk" gedagvaard wegens een haars inziens beledigend artikel in het nummer van 19 Mei J1 over het afsluiten voor het verkeer van de Slotlaan en over attenties, die ge noemde dame aan Duitse officieren zou hebben bewezen. De eis tot schadeloosstelling bedraagt 100.000. HANOI. De strijdkrachten der Franse Unie hebben Than Hoi, een 40 kilometer ten zuidwesten van Hanoi gelegen belangrijke basis der Vietminh, omsingeld. Ver scheidene bolwerken der op standelingen in dit gebied zijn be zet. Bij een vergeefse poging der Vietminh-troepen om uit te bre ken leden zij zware verliezen. in de toekomst opnieuw tot wo ningen zullen worden bestemd is nog niet bekend. Sweerts verklaart Vervolg van pag. 1 en de_ stichting „Door dc Eeuwen Trouw ""komen niet ter sprake Een maal, wanneer Sweerts zelf dc naam Westerling noemt, ontneemt mr Lacroix hem het woord. „Al die zaken met Turk-Westerling cn In donesië interesseren ons niet. Wij moeten uitsluitend beoordelen of u de doodstraf, die u gekregen hebt wegens uw gedrag tijdens de bezet tingsjaren, behouden moet." De wijze waarop Sweerts na de bevrijding van België, kans heeft gezien, ondanks zijn vonnis, toch Belgie te bezoeken, interesseert de krijgsraad echter wel. „Kunt ge ons dat vertellen?" vraagt mr Lacroix minzaam. Sweerts antwoordt in korte afgebeten zinnen. „Ja. Ik ben in de afgelopen jaren verschillende malen in België geweest. Ik werkte voor de Engelsen in Nederland en België. Ik had een valse pas en ik gebruikte verscheidene namen ,.U in Engelse dienst?" wilde mr Lacroix weten. „De Britten wisten heel goed wat ik in de oorlog heb gedaan". En Sweerts zet uiteen wat hij met deze laatste opmerking bedoelt. „Naar mijn beste geweten heb ik steeds gehandeld. Wat ik heb gedaan was goed." „U wist. na uw vlucht uit België toch. dat u gc?traft was?" merkt mr Lacroix op. En dat is het voornaam- r'.c punt in deze zaak Want Sweerts had. wil hij enige kans van slagen hebben, binnen zes maanden na be tekening van het vonnis verzet moe ten aantekenen cn dat nu is niet ge beurd. Kortgeleden eerst, na zijn ar restatie. is hij in verzet gekomen en zijn beroep op overmacht (hij was gedetineerd in Nederland) aan vaardt de auditeur-militair niet. „Ik wist wel, dat er een vonnis was." antwoordt Sweerts, „maar de straf wist ik niet." Mr Lacroix is niet tevreden. „Uw vrouw was toch bij u in Nederland en zij wist toch de straf?" Sweerts ontkent dit. Pres.: „Bent u in Nederland hier over niet ondervraagd?'' Sweerts: „Neen. ik ben alleen on dervraagd over zekere zaken Sweerts blijft vaag. Verscheidene malen komen in zijn verklaringen „zekere" of „bepaalde" zaken voor. Verdachtcs raadsman hir De Keersmaecker uit Brussel leest eni ge brieven van hooggeplaatste Bel gische personen voor waaruit moet blgken. dat Sweerts. onder het mom van SS-er voor de Engelsen heeft gewerkt. De voormalige SS-er vertelt zelf dat hij geruime tijd voor de Engel sen in het Verre Oosten heeft ge werkt. daarna naar Nederland ls gegaan, daar is gearresteerd co daarna, vermomd als officier van de koopvaardij, per schip naar Enge land is gevlucht De laatste woorden zijn voor Sweerts: „Ik ben onschuldig!" LONDEN. Op Buckingham Palace werd Dinsdag een bekend making uitgegeven, waarin de bij zonderheden werden geopenbaard van de reis van koning George naar Australië en Nieuw-Zee- land het volgend jar.a Het feit, dat dit bekend werd gemaakt, heeft de verwachting doen ont staan, dat de Koning tegen die tijd geheel zal zijn hersteld cn op het ogenblik wellicht reeds de grootste moeilijkheden te boven is geko men. In dc bekendmaking werd gezegd dat de Koningin en prinses Margaret de Koning zullen verge- zeilen.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5