Vondsten te Rhenen vertellen van onze Frankische voorouders f 625.- f 485.- 'STADSVENSTER Raad krijgt lijvige agenda te verwerken Neptunus-dames winnen van Zwemlust DE A VONT UREN VAN KAPITEIN ROB ENGELSE HUISKAMER ENGELSE SLAAPKAMER Huishoudelijke voorlichting Donderdag 21 Juni 1951 Techniek van duizenden jaren geleden en uitgesproken kunstzin Elke generatie is een schakel in de lange keten, welke de mens van lieden aan zijn voorouders tot In het verste verleden verbindt. Zolang er mensen op deze aarde leven, zal deze verbinding blijven bestaan en zal men trachten aan de weet te komen, hoe deze ketting zich uitbreidde en hoe de voorafgaande schakels er uit zagen. Want in ieder van ons leeft de drang naar kennis omtrent de voorouders. Daarom zijn over leveringen en legenden altijd gaarne verteld, daarom zijn er kronieken en geschiedverhalen. Maar niet alleen daarin is de geschiedenis der Mensheid te vinden. De bodem van elk land bewaart het verhaal, van wat in voorbije perloden geschiedde. Het is de wetenschap der archae- ologie, die op vele vragen antwoord geeft, die ons niet alleen mede deelt uit welke elementen een volk is samengesteld, maar ook ln staat is uit te vinden, wanneer deze volksdelen hierheen kwamen en van waar. Het is de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek welke in deze materie onschatbare diensten bewijst. En om in onze onmiddel lijke nabijheid te blijven, het is deze Dienst welke door wetenschap pelijk geleide opgravingen by Rhenen van een Frankisch grafveld opnieuw onze kennis van en ons bezit aan voorwerpen uit een periode, die welhaast veertien eeuwen achter ons ligt, vergrootte in zeer belang rijke mate. Pottenbakkersschijf reeds in gebruik De Franken, West-Germaans volk, hebben een stempel gedrukt op de Nederlandse natie van heden en voor een groot deel haar karak ter en gpzicht bepaald. Toen de Romeinen hun vaste greep op vele gewesten in het Noorden verloren maakten de Franken er zich meester van en vestigden zich in het Noorden van Gallië. Reeds eerder zelfs waren zij in onze ge bieden doorgedrongen en hadden zich nedergezet in de gebieden ten Oosten van de Isala (Gelderse IJsel). Misschien heten zij daarom Salische Franken, terwijl zij als Nederfranken ook bekend zijn. De Middenfranken bestonden uit volksgroepen, waarvan de namen als Chamaven, Brukteren en Tu- banten ons bekend in de oren klinken. De Katten, de Opperfran- ken, zetelden in het tegenwoordi ge Hessen. Niettegenstaande de talrijke afzonderlijke stamnamen behoorden zij tot één volk. Soms Vitrine met kralensnoeren en sie raden. grafvelden tot een bron van kennis omtrent hun leven, hun reeds zeer ontwikkelde techniek én hun gevoel voor kunst. DE GRAVEN Het is merkwaardig te bedenken, dat vóór zoveel eeuwen de voorwer pen werden vervaardigd, die we thans kunnen aanschouwen. Om een duidelijker inzicht van het tentoon gestelde te verkrijgen heeft men enkele tekeningen opgehangen, die zeer verhelderend werken. Daar is de levensgrote afbeelding van de Frankische krijgsman, naar een mo del in het historisch museum te Mainz. Daar zijn de afbeeldingen van een mannelijk en een vrouwe lijk geraamte zoals deze, met de „bijgaven" in de Frankische graven werden aangetroffen, daar is ten slotte ook de plattegrond van het Rhenense grafveld zelve te zien. Het mannelijk geraamte draagt in de mond een klein muntstuk; bijge voegd zijn verder een werpbijl (franciska), een schildknop (umbi), lans- en pijlpunten, een vuurslag, een gordel met gesp. een lang zwaard (spatha), een kort zwaard, aarden potten en drinkglazen. De vrouw werd begraven met haar sieraden: een haarpen, oorbel len. kralen snoeren, mantelspelden (fibulae), broches, gouden hangers of munten, mesjes, armbanden, rin gen. Verder werden haar aarden potten meegegeven, maar geen glas werk. Zij hadden ook geen munten in de mond. Het ontbreken, zowel van munten als drinkglazen, werpt een eigenaardig licht op de ver schillende betekenis van man en vrouw in de Frankische samen leving. Wanneer men nu rustig langs de vitrines wandelt, kan men van alle hierboven opgesomde voorwerpen talrijke exemplaren ontdekken, die een duidelijk inzicht geven in de reeds zeer ontwikkelde techniek dier tijden en tevens de bewijzen van een uitgesproken kunstzin leve ren. Broches met mooi bewerkte half-edelstenen. halssnoeren, waar bij kralen uit barnsteen, granaat en ook gebakken aardewerk worden aangetroffen, mantelgcspen in tal rijke exemplaren, die wijzen op een procédé om metalen voorwerpen te gieten, sierlijke oorringen, mooi filigrainwerk, dit alles doet ons even in bewondering geraken. Heel zware, uit klei gebakken kralen hebben waarschijnlijk ge diend om het opwaaien der mantels, welke de mannen droegen, te voor komen. Zij werden ook'alleen in de graven van mannen aangetroffen evenals de kleine tangen, die bij hot scheren dienst deden en waarmede de haren werden uitgetrokken. Ook zijn er verschillende kleine voor werpen te zien, waarvan men de bestemming niet meer kan aange ven. AARDEWERK Belangrijk in deze tentoonstelling is ook de verzameling aardewerk: de typisch Frankische potten uit een dubbele kegelvorm bestaande, karakteristiek om de spitse buik, i waar de kegels aaneensluiten. Daar- x naast urnen met verbrandingsresten en andere aarden vaten, die duide lijk Romeinse afkomst, dan wel in vloed verraden. Er liggen scherven, die op de breukvlakte laten zien, dat men de Moireert i even 21 JUNI: Donderdag P.T T-Harmonie, mars door het Soesterkwartier. ver trek \an het Postkantoor. 8 uur. 22 JUNI Vrijdag Nationale Amersf.sc Tweedaagse. 23 JUNI; Zaterdag Nationale Amcrs- foortse Tweedaagse. 23 JUNI: Zaterdag tentoonstelling Speel tuinvereniging Soesterkwartier. 23 Juni Zaterdag Kinderfeesten Post hoornterrein, vertrek met P.T.T.- Harmonic. 2 30 uur van Postkantoor. 8 uur Sluitingsconcert P.T.T.-Har- monie op terras Amicitia. 23 JUNI: Zaterdag Nationale bijeen komst Verbond der Lage Landen; 3.30 uur Amicitia. Onderwerp: Heeft Nederland nog een volksvertegen woordiging? 2-1 JUNI: Zondag-tentoonstelling Speel tuinvereniging Soesterkwartier. GRAND THEATRE l/m 2l) Juni; ..Er kwam een vreemdeling", 18 Jaar. Zondag 2. 4.15. 6 45 en 9 uur. Over. dagen 2.30. 6.45 en 9 uur. Donderdag 21 Juni aanvang 8 uur: Concert te geven door 't Utrechtsch Stedelilk Orchest met als solist Cor de Groot. CITY THEATER: ..Tarzan's Wonder- bron", 14 jaar. Zondag 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Ov. dagen 2.30, 6.45 en 9 uur REMBRANDT THEATER: Van Vrijdag t/m Maandag- „Salonlki. het Splon- nennest". 14 Jaar. Van Dinsdag t/m Donderdag: ..Gekooide meisjes". 18 Jaar. Vrijdag en Zaterdag 2.30. 6.45 en 9 uur. Zondag 2. 4.15, 6.45 en 9 uur Overige dagen 2.30 en 8 uur. CITY THEATER SOESTDIJK. Van Vrij dag t/m Maandag: ..De vrouw mij ner dromen" 18 Jaar. Van Dinsdag t.m. Donderdag: ..Christine", 14 Jr Vrljd.: 8 u. Zat.: 2,30. 6.45 cn 9 uur Zond.: 2. 4.15, 6.45 en 9 u. Ov. dag 2.30, 8 u. OPENBARK LEESZAAL Uitlening volwassen 25 en Dinsdag- en Vrlldagavond van 7—9 uur Voor kinderen Woensdag- en Zaterdag middag 2 304 30 uur OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes terkwartier iZonnebloemstraat 671 Uitlening Dinsdag, en Vrijdagavond van 7—8 uur R.K.. OPENBARE LEESZAAL. Uitle ning U—12.30 en 2 30—5.45: en Maandag- en Vrijdagavond 7—9 u Voor kinderen Woensdag 35 en Vrtldag 45 uur EXPOSITIE bij Academie. Utrechtse- straat- Frankische vondsten. Ge opend tot cn met 29 Juni. Op werkdagen van 10—17 uur en op de avonden, behalve Zaterdags, van 19—21 uur. AVONDDIENST APOTHEKEN: v. d. Bovenkamp. Utrechtsestraat 45, tel. 3358. Vermeer Apotheek, Vermeer- straat 124, tel. 5335. was er een tijdelijke innige aan eensluiting bij krijgsondernemin- gen, maar op do duur ontstaat er één groot Frankisch rijk. Het zou de moeite lonen over opkomst en ondergang van dit rijk te schrij ven. Alleen zouden wij omvang en opzet van dit artikel ver over schrijden. Wij willen hier schrijven over de merkwaardige vondsten van het grafveld bij Rhenen, die thans in de Academie voor Beeldende Kunsten te Amersfoort zijn tentoongesteld en die een vrij scherp beeld geven van het leven onzer Frankische voor ouders. Niet alleen van hun doden cultus. De Franken begroeven hun doden (al of niet na verbranding), maar door de „bijgaven" werden de Bezoekers staan vol aandacht ge bogen over de vitrines met Fran kische sieraden. klei voor het bakken met uiterst fijne grintdelen heeft vermengd, om een beter baksel te verkrijgen. De voorlopers, van onze Chamotte-in- dustrie? Bij het meeste aardewerk is duidelijk, dat de pottebakkers- schijf reeds algemeen in gebruik was. slechts enlcele voorwerpen zijn met de hand gevormd. Van bijzonder belang is de verza meling glaswerk. Drinkglazen zijn er mèt, maar ook vele zonder voet. Er is een allersierlijkst glazen kan netje en er zijn overigens van hét materiaal glas zulke prachtig ge vormde schoteltjes, dat men het on- 1617 Lupardi, die zich nu geheel in de macht van Yoto bevindt, moet zijn vroegere assistent wel gehoorzamen. De ro bots houden al zijn be wegingen in de gaten en hü kan zich niet meer verzetten. Yoto laat zijn gevangene naar het dok brengen, waar nog altijd de „Vryheid" gemeerd ligt. „Het spijt mij", zegt hij grijnzend, „dat tk u geen beter verblijf kan aanbieden, maar met liet schip van kapitein Rob zult u ongetwijfeld de bewoonde wereld weer bereiken. Het ga u wél." En een uur later vaart Lupardi de wijde oceaan op. Onder een kleine stormballonfok zet hij koers naar het Noorden. De volgende dag voelt hij zich doodziek. begrijpelijk vindt, dat deze tedere voorwerpen stammen uit de tijd, toen de krijg een dagelijks hand werk was. Maar misschien zal eens een ver nageslacht met even grote bewondering neerzien op wat wij aan kunst wisten voort te brengen in een tijd, toen pas twee wereld oorlogen aan ons waren voorbijge gaan en een derde geen denkbeeldi ge dreiging betekende, UNIEK Het bezoek aan de tentoonstelling, ook van buiten Amersfoort, bewijst wel de grote belangstelling voor deze merkwaardige expositie. Wij wekken een ieder op van een unie ke gelegenheid gebruik te maken. Tot 29 Juni blijven deze voorwer pen nog te bezichtigen, daarna zul len zij wel over verschillende musea en wetenschappelijke in stellingen worden verdeeld De Rijksdienst voor Oudheidkun dig bodemonderzoek heeft met deze tentoonstelling duidelijk getoond, hoe hij zijn taak opvat. Wat buiten dien, sinds de oprichting van deze diensttak aan opgravingen is ver richt. toont een grote overzichts kaart van Nederland, die de moeite van het bestuderen waard is. Het is misschien wel eens goed voor de staatsburger kennis te ma ken met een wetenschappelijke ar beid. die geen direct economisch nut oplevert, maar toch van onschatbare betekenis blijkt te zijn. S. Amersfoorts Raad gaat op Dinsdag 26 Juni a s. te 19 uur ln een openbare zitting dc volgende agenda behandelen: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen. 3. Voorstel tot het verlenen van een crcdlet voor het treffen van enkele voorzieningen op een aan J. Boumees- ter toebehorend terrein, gelegen aan de Grote Koppel. 4. Prae-advles naar aanleiding van het bezwaarschrift van S. Los en H. Los tegen het besluit van burgemeester cn wethouders tol het aanhouden van de beslissing op een door H- Los gedaan verzoek om vergunning tot het bouwen van een opslagloods op een terrein, ge legen aan de Krulskamp. 5 Voorstel tot het verlenen van een crediet voor wegenaanleg ln het Leus- derkwarticr. 6. Voorstel tot voorlopige vaststelling van het uitbreidingsplan „Randenbroek". 7. Voorstel tot het verlenen van een aanvullend crediet voor de bouw van een rioolgemaal aan de Eem en tot het verlenen van een crcdlet voor de Potten en urnen, waarbij duidelijk het onderscheid tussen karakteri stiek Frankisch werk en dat, wat onder Romeinse invloed ontstond, te zien is. Het was na een zeer vlotte wed strijd. dat het eerste dameszevental van Neptunus de Utrechtse Zwem lust collega's met een 6-0 nederlaag de terugreis naar Utrecht deden aanvaarden. Al spoedig na de uitworp ontwik kelde zich een prettig spelbeeld. Na enig heen en weer plaatsen moest een Utrechtse dame het water ver laten wegens een overtreding. De strafworp volgde, werd genomen door mej. de Vries. Zij opende dan ook de score. Ada Scheerder voegde er voor rust nog een goal aan toe uit een goede voorzet van mej. De Vries. Na rust was het Ina de Gans, die niet wilde achterblijven. Burgerlijke Stand Geboren: Adrlanus Albcrtus, z. van A. A. van Empclen en J. M. Markhorst; Johannes, z. van J. van Dasselaar cn P. v. d. Kieft; Catharina Hcrmlna. d. v. M. H. Maas en C. Hamers; Gijsbertus Hendrik Tjerk, z. van T. van Oven en H. J. v. d. Pol; Antonius Johannes Ma ria, z. van H. J. van Oorschot en H. J de Vries-, Hartgert, z. van D. de Wit en J. Bouman. Getrouwd: G. H. Brundcl en B. Ada Scheerder moest nu voor een overtreding het water verlaten en een strafworp van de Utrechtse dames bracht een doelpunt, dat door de scheidsrechter werd afge keurd. Ada Scheerder deed het vierde doelpunt het licht zien. Na de uit worp kwam de bal in het bezit van mej. De Jong, die op keurige wijze bouw van een afzonderlijke transfor matorruimte bij dat gemaal. 8. Voorstel tot aankoop van grond met de daarop voorkomende kas6cn en schuur, gelegen aan de Pullstraat, van mevr. de wed. N. O. Veenstra. Voorstel tot aankoop van grond met de daarop voorkomende kas cn vruchtbomen, gelegen aan de Llendert- seweg. van mevr. de wed. J. M. G- H. Schwltzner. 10. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen nabij de Nijverheidsstraat van H. van Putten. 11. Voorstel tot aankoop van het per ceel Eemstraat 13 van G. E- Sierink. Voorstel tot verkoop van een per ceel bouwterrein, gelegen aan de Dil- lenburglaan, aan H. G. Z. van der Vegtc I 13. Voorstel tot verkoop van een perceel bouwterrein, gelegen aan de P. I J. Troelstralaan, aan J. G. Lammers en prae-advles naar aanleiding van de be zwaarschriften van W. de Vries en A. Scllemans, alhier en H. Adcma te Gro ningen tegen de bebouwing aan de P. Troelstralaan. 4. Voorstel tot verkoop van het per ceel Socsterweg 59 aan H. Verheuvél c.s. 15. Voorstel tot verkoop van een per ceel bouwterrein, gelegen aan het ver lengde van de Woesteigerweg, aan C. van Zwol. 16. Voorstel tot verkoop van het per ceel Korte Beekstraat 4 aan de levens verzekeringsmaatschappij ..Ons Belang". 17. Voorstel tot verkoop van een per ceel bouwterrein, gelegen aan de Oran- jclaan. aan B. J. Max. 18. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst van ruiling met W. A. P. F L. Durlngshoff betreffende gronden gelegen nabij de Birkt en de Isseltse- wcg. 19. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst van ruiling met G. van Nus betreffende gronden, gelegen nabij de Hooglandseweg. 20. Voorstel tot vaststelling van de voorschotten aan de besturen der bij zondere lagere scholen op de vergoe ding voor vakondcrwijzeres Ingevolge artikel lOlbis der lager onderwijswet 1920. 21. Voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting voor het dienstjaar 1951. strekkende tot herstel van het evenwicht in die begroting. 22. Voorstel tot wijziging van de ge meente-begrotingen voor de dienstjaren 1950 en 1951 23. Voorstellen tot aanvulling en wij ziging van de alphabetische stratenlljst, als bedoeld in artikel 1 der algemene politieverordening dezer gemeente. 24. Voorstel tot wijziging van de straatnamen „Oude Soesterweg" en „Zonnebloemstraat" in „Noorderwier- weg". 25. Voorstel tot het ln bruikleen ge ven van 5 lokalen van het houten schoolgebouw, gelegen aan dc Dollard- straat. aan de „Vereniging tot bevorde ring van Christelijk nationaal school onderwijs." 26. Gunstig advies naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der Onze Lieve Vrouwe-stichtlng om Inge volge artikel 72 der Lager Onderwijs wet 1920 medewerking te verlenen vooi het aanschaffen van gordijnen ten be hoeve van dc meisjesschool aan de Tol lenslaan. 27. Gunstig advies naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der schoolvereniging Pallas Athene" om ingevolge artikel 72 der Lager Onder wijswet 1920 medewerking te verlenen voor het aanbrengen van een afraste ring langs het schoolterrein aan de Heinsluslaan. 28. Gunstig advies naar aanleiding van het verzoek van het bestuur der bestaande uit: Dressoir, tafel, 4 stoelen en 2 fauteuils, gestoffeerd met prima wollen moquette, bestaande uit: 3-deurs kast, ledikant 130/190, 2 nachtkastjes, tafel en 2 stoelen, geheel gestoffeerd, Ziet onze étalages HOOMcIlIIKhSHAW AMERSFOORT N.V. Parcours Nationale Tweedaagse Het parcours voor de eerste dag van de Nationale Amersfoortse Tweedaagse te lopen op Vrijdag 22 Juni 1951 over een afstand van 40 km. luidt als volgt: Kazerne Leusderweg; li. af Leus- derweg, Arnhemseweg, bij Amers foortse Kei li. af en onder langs Amicitia. Plantsoen West, Achter Davidshof, li. af Westsingel, li. af Grote Spui, Koppelpoort onder door. re. af Schimmelpennickstraat, li. af Hooglandseweg en over Hamseweg naar Ham (gem. Hoogland). Li. af en via Coelhorsterweg en Zelder£ seweg naar ophaalbrug bij Eem- brugge (14,5 km.) Brug over en li. af naar Baarn en via van Heutzlaan naar verkeersweg AmersfoortAm sterdam (18,5 km.). Deze weg over steken en verkeersweg naar Hilver- vcreniging „Amersfoortse Industrie- en sum volgen tot de Hooge Vuurseweg Huishoudschool" om Ingevolge artikel tweede lid, der Nijvcrheidsonder- de stand op vijf nul bracht. Dczelf- w{jswet te verklaren, dat de oprichting de speelster probeerde het nogmaals «„reu. met succes (6-0). Met deze stand kwam het einde. Aanstaande Woensdag ontmoet het zelfde zevental de dames van H.Z.C. uit Hilversum, waar zij in de stad van Jan Stender met 40 het onderspit moesten delven. Overige uitslagen: Neptunus II— Zwemlust II (d) 8—0; Waterkip II —Neptunus IV (h) 3—2. EXAMEN Voor het toelatingsexamen Amers foorts Lyceum zijn geslaagd: Rietje Baart; Teun van den Berg; Addie Dccnlk; Gerrit van Doorn; Joke Frauenfelder; Tom Freudenthal; Bert d. Bedem: H. F. Hemels en H. C. Lam- I van 't Hof; Erica Hofman; Chris Hó- brechts; G. C. Rensc cn A. J. van Gin- weler; Hans Idzerda, Joyce Kerkkamp: kei; F. Th. Roclofsen en I. M. E. van Steven Key; Trudi Klijn; Hans Lens. Loon: J. M. B. Kolkman en M. J. A. Ot Lcnsvelt; Gert van Linge; Sophia Boersen; G D. van 't Sant cn S. van I Los: Jenne van Nljen; Nine Nijmeljen; Vulpen; J. Hartman en J. S. Hovlngh; Taco van Popta; Hilje Rogaar- Maar- J. Bunt en W. Zljtveld; A. F. van der ten Udo de Haes; Frlts Wcber. Maarten Donk en G. C. Jansen. Jan Wolsak. Overleden; Johannes P. Rijk. oud 65 JaAr, echtg. van M. P. H. van Kleef. I Afgewezen: 3 candidates. gaat, ga dan 's avonds. Want zich zo zeer verdienstelijk jeugd gaat natuurlijk met ter geef s^r eis ^en doet^tfda" zo tegen de valavond is de maakt voor de PTT-Harmo de musicerende PTT-man- nen voorop naar 't feest- drie van het Postkantoor en kamperfoelie op haar best. nie, mocht met zijn vrouw. Dan geurt en kleurt ze als- die ook zoveel voor de Har- terrein. of ze zich de koningin der monie doet, een warme hul- bloemen waant. Wel, ze heeft de in ontvangst nemen. er wel een beetje recht op. En toen trok men op het gaat via Langestraat, Arn- Stadsvensterkijker raadt u Posthoornvcld aan. Voorop hemsestraat, Arnhemseweg, aan om zo'n kamperfoelie- de grote trom troonde trots Leusderweg, Timorstraat, takje mee naar huis te ne- „Kleine Jackie", zich kenne- Attentie Burgemeester Molendijk houdt Vrijdag a.s. geen vergeefse reis en doet u dat eveneens niet op Zaterdag a.s. als u wethouder C. van tn Zwol wenst te spreken. Ook Dc stoet vertrekt om half dit ,jd van he, dagelyks be. Bankastraat Billiton- men. Eén zo'n bloeiend tak- lijk bewust van de belang- straat naar 't Posthoornveld. jc ïn een sierlijk flesje rijkheid van zijn functie schenkt u dagen van vreug de. gezegd, die PTT-mannen J kunnen voetballen. Ten slot- fo 7iin niAt Vftrtr Sluitingsconcert De PTT-Harmonie besluit Kamperfoelie DE kamperfoelie bloeit. als mascotte. Op het voet balveld wachtte de muzi kanten de grootste verras- P T T wint sin8- Daar vonden zij een ferm spelend Posthoorn-elf- Wij hebben het u al wel tal. dat de politie fiks partij gaf. Voor dc rust gingen de partijen aardig tegen elkaar ten gehore: 1. Wilhelmus. 2. Colonel Bogey mars. gewórden. Zij hebben het doel precies zo vlug en zui- feest van de PTT-Harmonie ver als bij het bestellen de brievenbus. Door een hevig stuur van onze gemeente is verhinderd zitting te hou den Het is maar, dat u het weet. Ketelbinkie Ketelbinkie blijft voorlo- te zijn ze niet voor niets op, maar na de rust vonden kampioen in hun afdeling de Posthoornmannen het de viering van haar derde pig nog malle kuren hou- lustrum met een concert op den. De deskundigen op het Zaterdagavond a.s. in Ami- gebied der atoomsplitsing citia. weten zich geen raad. Een De Harmonie brengt dan dergelijk geval van Ketel- binkie-splitsingen hebben zij nog niet eerder geconsta teerd. 3. Rosalinde ouverture. Deze splitsing schijnt voorts Herm. Lureman. aanstekelijk op de lezers te met een klinkende over- Misschien vindt u 't he- winning op de voetballende offensief was het snel 41. lemaal niet belangrijk. U zou Amersfoortse agenten be- Alle goals vielen dan ook er misschien meer baat bij hoorUJk luister bijgézet. 4. Stavia ouverture. Alb. Thiry. werken. Als zij een Ketel binkie in de advertenties te- na de rust, dio met een 5. Wiener Praterleben wals. gen komen, zeggen zij: „Ha. Translateur. al weer één." En dan maar hebben, als wij u konden De feestende Harmonie blanke stand inging. Depoli- vertellên, dat een herencos- trok, voordat zij op 't voet- tie redde in lede tuum van heden af voor vier balveld aan de Verlengde eer. En dat is tientjes te koop is. Maar dat Kapelweg wat marsen zou waard, is niet zo en daarom houden blazen, eerst door een groot we het vandaag maar bij de deel van onze stad. Overal kamperfoelie, die bloeit en was de belangstelling voor die 20 heerlijk ruikt. j:* -«*«-•» r« U gaat dus nu nog maar - in uw halfsleets pakje, zoals straat maakte De Harmonie beurt. Op het Posthoornter- Stadsvensterkijker, langs de even front voor de woning rein aan de Verlengde Ka- bloeiende hagen in de om- van PTT-directeur Van pelweg wordt dan een kin- geving van de stad. Als u Stéenis. Deze directeur, die derfeest georganiseerd. Dc tie redde in ieder geval de ook wat Nog steeds feest Er is nog steeds feest bij dit" pittige korps groot. In de PTT. Zaterdagmiddag de Jan van der Heijden- zijn de kinderen aan de 6. Graaf Zeppelin mars. Teike. 7. Met volle zeilen, mars. Herm. Lureman. 8. De Vogelkoopman selec tion. C. Zeiler. 9. Ouverture Joyeuse. Kéler Béla. 10. Daar komen ze aan. marspotpourri. Adr. Maas. 11. Mars des Heros, mars. Nicholls. tellen. Die Ketelbinkie toch! Klop even aaD t Stadsven- ster. Tel 4291: Iedere morgen van tien tot twaalf oor. en instandhouding van een cursus ten behoeve van fabrieksmeisjes aan ge noemde school wordt nodig geoordeeld. 29. Prae-odvies naar aanleiding van utrecM°ontworpen're^Hng^inzake het j spoorweg oversteken naar verkeers- iroffon non een naHnrp vonfTieninff ten wc6 SoestSoesterberg (32 Km.). (21 km.). Li. af en via Lage Vuurse naar Maartensdijkseweg. Deze li. af volgen richting Soestdijk tot circa 1 km. voorbij de samenvoeging met Soestdijkse straatweg. Re. af dc Wieksloterweg naar Soesterveen en treffen van een nadere voorziening ten weg SoestSoesterberg (32 aanzien van dc Jaarwedden van dc Re. af naar Soestduinen, doch vóór secretarissen en ontvangers der gemeen- de spoorwegovergang li. af en langs 5rovL".<:':.u,rK':ht' de spoorbaan naar de Vlasakkers. 30. Voordracht ter benoeming van nvArctnkon nver ecn lid van het bestuur van de ..Stlch- I Rc- af de spoorweg oversteken, ovei tlng tot oprichting cn instandhouding de spoorbaan li. en daarna 1ste laan van medisch-opvoedkundige bureaux." scherp re. (Daan Fockemalaan). 31. Voordracht ter benoeming van Na circa 500 m. li. af en via' Prins u... T"' 1 Frederiklaan, W. de Zwijgerlaan, Dillcnburglaan (Utrechtseweg over steken! Denk om verkeer!), Vondel laan en van Campenstraat naar de Leusderweg. Li. af terug naar ka zerne. Het parcours over 50 km. is als volgt; Tot Baarn als 40 km. parcours. Evenals 40 km. via van Heutzlaan naar verkeersweg Amersfoort Amsterdam. Deze oversteken en richting Hilversum tot circa 1 km. voorbij Groot Kievitsdal. Li. af (weg verboden voor auto's!) en over de Zwarte weg (bij tol li. af!) naar Lage Vuurse (27 km.) Over Hoge Vuurse weg als 40 km. naar Maartensdijkseweg, doch hier re. af! 1,5 km. verder li. af (de grote weg naar Bilthoven). Op het 3de kruispunt li. af naar verkeersweg BilthovenSoestdijk. Vervolgens li. af richting Soestdijk. Deze weg vol gen tot een punt, circa 1 km. voor bij de samenvoeging met de Maar tensdijkseweg (37 km.). Hier re. af de Wieksloterweg en verder het parcours van de 40 km. volgen. Tussenafstanden: Verkeersweg SoestSoesterberg 42 km., Soest duinen 44 km. Alle parcoursen zijn ccn onderwijzeres aan de Juliana van Slolbcrgschool. 32. Aanbeveling ter benoeming van een lid van het bestuur van de ..Stich ting ter bevordering van de schooltand- verzorglng ln de gemeente Amersfoort." Binnenkort instelling van een commissie Er bestaan plannen tot instelling van een plaatselijke commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlich ting. Deze naam zegt het al; het is de bedoeling dat aan vrouwen boven de 20 jaar. gehuwd of ongehuwd, degelijke voorlichting wordt gege ven; in de eerste plaats door cur sussen in koken, knippen, naaien, herstellen, kinderverzorging en op voeding. Dit zal in nauwe samen werking gebeuren met de plaatse lijke huishoudscholen. Reeds bij een vijftiental deelneem sters kan een cursus worden samen gesteld, zodat met verschillende le- r vensbeschouwingen rekening kan door pyien aangegeven! Men lette worden gehouden. daarop dus goed! Behalve de genoemde commissie, die zal worden samengesteld uit vertegenwoordigers van alle instel lingen op dit gebied, zal een werk- commissie van veel kleinere om vang moeten worden gevormd. Bo vendien zijn B. en W., die dit plan binnenkort aan de Raad zullen voorleggen, van mening, dat er een vrouwelijke kracht in dienst van de gemeente moet worden aangesteld, die de voorlichting centraal kan leiden. Ter informatie van de degenen, die bij dit werk zullen worden be trokken, zal op Donderdagavond 28 Juli in de raadzaal van het gemeen- huis een lezing worden gehouden door mevrouw Duikers, de direc trice van de commissie voor huis houdelijke en gezinsvoorlichting te Rotterdam. Overzichtstentoonstelling van „De Stijlgroep" Van 6 Juli tot eind September zal in het Sted. Museum Amsterdam een grote tentoonstelling worden gehouden van de „Stijlgroep" ter gelegenheid van het Int. Congres van kunstcritici. De expositie wil een verantwoord overzicht geven van de stroming, die in de jaren 1917 tot 1927 zo'n grote invloed heeft gehad op het moderne beeld in Europa en op de kunstphilosophie van die tijd. Het voorbereidingscomité staat onder leiding van prof. J. van den Broek: dc architectonische leiding berust bij da Utrechtse architect Rietveld. Er zullen op deze tentoonstelling werken te zien zijn van de schilders Mondriaan. Van Doesburg. Van der Leek, Huszar. C. Domela en Voordemberge Glldewart; van de architecten Rietveld, Oud, Wils, Van 't Hoff, prof. Van Eestcren en van de literatoren Rinsema. A. Kok en Bon set. Het ligt ln de bedoeling gelijktijdig een boekje uit te geven, waarin de voornaamste artikelen uit het orgaan „Stijl" zijn opgenomen.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2