Progressie van Kinderbijslag twistpunt in de Kamer De nieuwe regeling voor paspoorten Staatssecretaris door de critiek „verbijsterd" Ontaard Jungle Pimpernelgaat opnieuw naar N.-Guinea Voorbehoud bij resultaten leugen-ontdekker Geschoolde arbeiders raken achterop bij ongeschoolde MacArthur getuigt niet verder Internationale van Frankfurt Pleegkinderenwet aangenomen Schuiven EN draaien Netto-winst van Philips steeg met 12 millioen r~ Ongeregeldheden in Brazilië 't Duurt wat langer en t kost wat meer Dagelijks vele aanvragen mmumwxsmamsammmmmtmmm LINDBERGH TOURINGCAR-REIZEN Donderdag 21 Juni 1951 3 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Door een onverklaard defect aan de geluidsinstalla tie, leek het er op of de Kamer haar rentree in haar eigen gebouw met een pantomime vierde. Aanvankelijk stegen slechts flarden, later brokstukken van het gesprokene omhoog. En wat is een parlement, dat niet wordt verstaan? Wij kunnen U daarom maar slechts ten dele ver halen wat de Kamer zoal had aan te merken op het regeringsvoorstel om verschillende sociale uitkeringen voor ongevallen, de kinderbij slagen, de ouderdomsvoorzieningen c.d. door een derde verhoging met 5% aan het gestegen prijspeil aan te passen. Men was daar niet tegen, men was er uiteraard sterk vóór. Maar vrij algemeen vroeg men zich af of 't ook nodig was om, zoals mi nister Joekes had voorgesteld, de kinderbijslag voor het derde, vier de en volgende kinderen op resp 0.54 en f 0.69 per dag te brengen, hetgeen een verhoging tot 10 en 7 betekent. De heer v. d. Born (P.v.d A.) wilde liever wachten tot de Sociaal-Economi sche Raad zijn studie over de pro gressie in kinderbijslagverlening had beëindigd. Temeer, waar hij de Kamer al eens had voorgere kend, dat de geschoolde arbeiders bij de ongeschoolden verhoudings gewijs ten achter raken en die ten dens, door het behoefte-element in de loonpolitiek meer naar voren te schuiven, alleen maar wordt versterkt. Deze afwachtende hou ding deelde hij met mevr. Forta- n i e r—d e Wit (WD), en de he ren Stapelkamp (AR) en K k- kert (CHU). Zij is neergelegd in twee vrijwel gelijkluidende amen dementen van de liberale dame en de socialistische woordvoerder Hetzelfde onderwerp inspireerde de communistische heer Haken zelfs tot twee amendementen met WASHINGTON Generaal Mac Arthur heeft in een brief aan de voorzitter van de Senaat de uitnodi ging. om nogmaals een getuigenis af te leggen, afgeslagen. Hij zeide de uitnodiging op prijs te stellen doch het niet van algemeen belang te achten er op in te gaan. De senato ren hadden hem uitgenodigd nog maals te spreken, omdat alle getui gen Mac Arthurs verklaring hadden gelezen alvorens zelf te getuigen. In zijn brief laat de generaal duidelijk merken, dat hij de getuigenissen, welke niet met de zijne overeen komen sterk in twijfel trekt. Egyptische minister van Sociale Zaken in ons land DEN HAAG Dr Ahmed Hus sein, minister van Sociale Zaken van Egypte, is gisteren met zijn echtge note en zijn kabinetschef in Amster dam aangekomen Hij zal Neder landse sociale centra bezoeken. f ZOEKLICHT OP ERTEGENWOORDIGERS één bedoeling, n.l. om bij de kin derbijslagen, of deze meer of min der worden verhoogd, althans pro gressie uit te schakelen. De katholieke woordvoerder D e Kort, was de enige, die vond dat de regering op de juiste weg was omdat de loon-en-prijs-berekenin- gen uitgaan van een standaardge zin van vier personen en een ver hoging van alle kinderbijslagen met 5% zou neerkomen op een gro ter consumptieoffer voor de grote re gezinnen. Men ziet, de mogelijkheden voor een parlementaire worsteling zijn voorhanden. In mindere mate geldt dit voor de weigering der regering om bij de noodwet-Drecs met een aftrek voor „eigen-inkomsten" te gaan werken. Dat kan de Kamer als geheel uit spaar-overwegingen beslist met waarderen. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Het wetsontwerp Toezicht op Pleegkinderen is door de Tweede Kamer z.h.s. aanvaard. Toch heeft minister Mulderije een veer moeten laten. De door ons reeds besproken amendementen, welke de heren De Haas (KVP) en Terp stra (AR) op de laatste vergade ring in de Ridderzaal hadden inge diend en welke Woensdag in stem ming kwamen, werden door steun van de KVP. AR. WD. SG. KNP en ten dele ook CPN aanvaard. van 21 socialistische partijen, aan gesloten bij de z.g. „Comisco" de Commissie voor Internationale So cialistische Conferenties hebben in Maart j.l. op een conferentie te Londen het besluit genomen deze commissie om te zetten in een nieu we Socialistische Internationale, die historisch gezien de directe voortzet ting zal zijn van de zo geheten Twee de Internationale, in 1889 opgericht, bij het uitbreken van de eerste we reldoorlog ten grave gedaald, in 1923 tot nieuw leven gewekt en in 1939, na het uitbreken van de tweede we reldoorlog, ten tweeden male gestor ven. Komende week zal de oprich ting van deze nieuwe organisatie van het internationale democratische so cialisme, die zich als de directe te genhanger van de in 1947 door Mos kou geconstitueerde Cominform be schouwt, in Frankfurt am Main het levenslicht aanschouwen. Op het stichtingscongres, dat van 30 Juni tot 2 Juli duurt, zal onder meer de „Ver klaring van de grondslagen van het democratisch socialisme" aan de ruim 150 afgevaardigden ter goed keuring worden voorgelegd en voorts zal men discussiëren over ac tuele problemen als de vrede en de Europese eenheid. De nieuwe socia listische internationale is een van de vele internationale socialistische or ganisaties, die de wereld gekend heeft sinds in 1864 te Londen de eer ste Internationale, voluit Internatio nale Arbeiders Associatie geheten, het levenslicht zag. Innerlijke twis ten deden haar na 1872 snel aan be tekenis verliezen, waarop zij door de Tweede Internationale werd opge volgd, die in tegenstelling tot haar voorgangster waarin ook volgelingen van Bakoenin hadden gezeten, uit sluitend uit sociaal-democraten was samengesteld. Sinds de eerste we reldoorlog echter heeft de ontwikke ling een loop genomen, die het voor de buitenstaander moeilijk maakt de tel bij te houden. Tal van stromingen in de arbeidersbeweging hebben zich internationaal geconstitueerd en naast een Derde Internationale van Moskou en een z.g. 2% Internatio nale van Wenen, waarin de linkse socialisten elkaar vonden zijn er nog vele andere „Internationalen" ge weest. Of zoals wel beweerd is deze nieuwe Internationale van Frankfurt daarom het historische recht heeft zich de Vijfde Internatio nale te noemen, is een vraag waar over kan worden getwist. Dat echter is tenslotte maar een kwestie van ondergeschikte betekenis. Belangrij ker, zowel voor heden en toekomst, voor socialist en voor niet-socialist. is de omstandigheid, dat thans die socialisten, die zich onwrikbaar op de basis der westerse democratie plaatsen vast besloten zijn een ge sloten front te vormen tegenover lie den. die hun heil zoeken in dictato riale methoden. E5iFJiByiiTri nu re^iiwniiw-JMii iir; 'frrrn EINDHOVEN. Het 38ste jaar verslag van de N.V. Philips Gloei lampenfabrieken wordt de aan deelhouders aangeboden op een tijdstip, dat de vennootschap juist haar 60-jarig jubileum heeft ge vierd. In verband daarmee is dit verslag een typografisch keurig verzorgd boekwerk geworden, dat verlucht met talrijke foto's, de be langstellende lezer niet alleen een indruk geeft van de gang van za ken in het Philipsbedrijf in het al gelopen jaar, maar hem ook dui delijk de nationaal-economische betekenis dezer industrie voor ogen stelt. Naast een verslag van de Raad van Bestuur aan de commis sarissen, worden de diverse hoofd- industriegroepen afzonderlijk be handeld. Bovendien zijn hoofdstuk ken gewijd aan het wetenschappe lijk onderzoek, aan het personeel- beleid en aan de economische toe stand waarin de wereld momenteel verkeert. Behalve de foto's, die wij reeds noemden, verduidelijken ook bceldstatistiekcn de tekst. Aan het verslag van de Raad van Bestuur ontlenen wij. dat de omzetten ten opzichte van 1919 een stijging van 1%> vertoonden, die zich in alle hoofd- mdustricgroepen in nagenoeg alle lan den manifesteerde. De export uit Ne derland steeg ten opzichte van 1949 met 35%. In volume exporteerde men ruim het dubbele van 1939. De productie in de Nederlandse fabrieken steeg met 29% ten opzichte van 1949 cn werd tot stand gebracht door een gemiddelde personeelsbezetting, die ten opzichte van 1949 een aanmerkelijk kleinere pro centuele stijging toont, hotgeen een be langrijke effciency-verbeterlng demon streert. Het saldo van de exploitatierekening bedraagt f 40.437.000 tegen 28 millioen in 1949. f 22.000.000 Is aan de conjunc tuurreserve toegevoegd, waarna een winstsaldo resteert van f 18.437.000 te gen 13 millioen ln 1949. De bruto winst steeg van 78 tot 106 millioen gulden. ..Edam en Austin iveldra thuis DEN HAAG Woensdag is de KLM-Skymaster „Edam" uit Mon treal vertrokken met de Austin sportauto aan boord, die in 30 dagen een reis om de wereld zou maken. Men is reeds zeven dagen vóór op het tijdschema. Vandaag zal de auto, na aankomst te Prestwick naar Lon den rijden, het eindpunt van de wereldreis. Indien het huidige tem po kan worden gehandhaafd zal de „Edam" Vrijdagavond a.s. op zijn thuishaven Schiphol terugkeren. Dc heer J. de Bree te Am sterdam heeft een nieuwe schuif-draai-raamconstructie uit gevonden, waarop hij octrooi verkregen heeft en waarvoor van diverse zijden o.a. uit Amerika grote belangstelling aan de dag wordt gelegd. Het onderste kan op iedere ge wenste hoogte worden gebracht langs 'n zich ter linkerzijde be vindende schuifstang en boven dien om die stang als scharnier 180 graden draaien, zodat 't zo ver als men maar wil kan wor den opengeklapt. Het boven raam is verticaal schuifbaar. Dit systeemwaarborgt onder alle om standigheden 'n tochtvrije venti latie, hinderlijke koude wind kan niet naar .binnen „vallen" en de slijtage is geringer dan bij gewone schuiframen. Boven dien kan het onderste raam op gemakkelijke wijze ook aan de buitenzijde worden schoonge maakt. VJ WAT VOOR WEER? Volop zomer (Van onze weerkundige mede werker) Het ziet er naar uit, dat het fraaie en warme weer noa zal aanhouden. Het gebied met hoge barometer standen, dat enige dagen ten zuiden van ons lag, waardoor het mooie weer gepaard ging met vrij koele weestelijke tuinden, heeft zich van Frnakrijk naar Noord-Duitsland en het Oostzee-gebiefl verplaatst. In Frankrijk dalen de barometers en de wind draait bij ons naar het oosten. De over land aangevoerde lucht is warm en droger en de zon kan nu voor flinke verwarming zor gen. Er is kans, dat zih in de warme lucht over Frankrijk onweerstorin gen ontwikkelen, zodat de mogelijk heid van een onweersbui in het zui den van ons land niet is uitgeslo ten. Tournee muziekcorps VS-luchtmacht DEN HAAG Aan het eind van deze maand zal de Nederlandse Luchtmacht optreden als gastvrouw van de United States Air Force Band, die een driedaagse tournee door Nederland gaat maken. De band zal in drie steden concerte ren ten bate van de gezamenlijke militaire fondsen. Op 26 Juni a.s. zal de band in Nederland aanko men. Woensdag 27 Juni treedt zij op in de Dierentuin te 's-Graven- hage, op 28 Juni in de Rivièra-hal te Rotterdam en op 29 Juni, de ver jaardag van prins Bernhard, in Krasnapolsky te Amsterdam. Twee verrassingen in de Eerste Kamer (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Twee verrassin gen deden zich bij de behandeling van het ontwerp garantiewet voor ex-K.N.I.L. militairen voor. In de eerste plaats een. die staatssecreta ris Götzen verbijsterd deed staan. Op heel boze toon en ook in weinig vriendelijke woorden was de heer De Dreu (P.v.d.A.) losgebrand, omdat de Regering haar toezegging niet gestand had gedaan voor een wettelijke regeling van het beroep van beslissingen, in eerste instantie ten opzichte van de belanghebben den genomen. En dat nog wel niet tegenstaande de Eerste Kamer zulks het vorige jaar eenstemmig in een motie-Jonkman had bepleit. Welk een gebrek aan eerbied tegenover de volksvertegenwoordiging! De vader van de motie hoorde dit alles met een onbewogen, nu voor- zitterlijk gelaat aan. De boze heer De Dreu kreeg volledig bijval van mr. Wendelaar (V.V.D.) en van de heer Algra (A.R.). doch de heer Kuiper (K.V.P.) kwam de staats secretaris een handje helpen. Deze gaf een nadere uitleg van de rede nen, waarom de Regering, in het belang van de betrokkenen zelf van de instelling van een admini- 't Is een meisje FAIR ISLE Op Fair Isle, een der Orkney-eilanden, is gisteren voor het eerst na 22 jaar, een meisje geboren. Het eiland telt 127 inwoners. Het meisje is een dochter van het echtpaar Stout. Sinds 1929 waren er op het eiland alleen maar jongens geboren, 15 in getal, onder wie twee zoons der Stouts. V.J De directie van de gemeentemusea te Amsterdam wil binnenkort in het Museum Willet Holthuysen een inter nationale tentoonstelling openen, die een overzicht geeft van de keramische kunst van de eerste helft van onze eeuw. stratiefrechtelijk college had afge zien. Dat zou namelijk licht te ju ridisch te werk moeten gaan en daardoor soms minder de hand over het hart kunnen strijken, 's Heren Götzen's verbijstering gold de felheid der geuite kritiek. Daar op had hij zeker na de zo vreed zame schriftelijke gedachtenwisse- ling niet kunnen rekenen. Toen de heer De Dreu mocht vernemen, dat de Minister van het oordeel van do beroepscommissie alleen ten gunste van de belanghebbenden, nooit te hunnen ongunste zal afwijken, was het plots zie daar de tweede ver rassing alles pais en vree. Zon der hoofdelijke stemming ging het ontwerp er door, wat te voren na enige discussie met de begroting van Economische Zaken was ge beurd. Het was gisteren een beetje feest in de Tweede Kamer. Na maandenlan ge verbanning kon eindelijk de eer ste vergadering worden gehouden in de geheel gemoderniseerde zaal. Be langrijke verbeteringen zijn, dat er nu volop daglicht binnenstroomt door twaalf dakllchten en dat de vloer gezuiverd is uan allerlei verrader lijke opstapjes. Mr Kortenhorst, staande voor de voorzitterszetel (links) hield bij de opening van dc vergadering een korte toespraak, die namens de regering werd beant woord door mr Joekes rechts achter de regeringstafel. Daar staan voorts, van boven af, de miinsters Wem mers en van Maarscveen en naast mr Joekes minister Mulderije. Een aardig snufje is nog, dat op de mi nisterstafel nu een telefoon staat zodat de bewindslieden, zo dit no dig mocht zijn, rechtstreeks met ambtenaren in contact kunnen tre den. In de middelste loge, links bo ven, luistert de voorzitter van de Eerste Kamer, mr Jonkman toe. GERUIME tijd heb ik gezwegen over mijn katten want telkens als ik ze wilde aanroeren, deed schaamte de inkt stollen in mijn pen. Vandaag moet de bekentenis er maar eens uit: verscheidene ke ren heb ik mijn hoge roeping ver broddeld, door U te goeder trouw doch in strijd met de waarheid, te schetsen hoe vader en zóón met elkander in min of twist verkeer den. terwijl thans onwrikbaar vast staat, dat die kleine tot het vrouwe lijk geslacht behoort. Dit is op de incest éclatante wijze gebleken, want ze heeft plotseliuo twee jon gen ten beste gegeven. Op een mor gen lagen ze opeens in de keuken. De avond tevóren was die onver moede mama nog in gezelschap van haar vader dc wereld ingetrokken met de nihilistische blik ran man nen die de kroegen afgaan. Poezen doen namelijk alle dingen, waarover mensen een door de cul tuur veroorzaakte drukte maken, tussen neus en lippen af. Dc con touren ran onze levenstragedie, krassen ze neer in het tempo van een sneltekenaar. Bijzonder rap had bijvoorbeeld die kleine de glinste ring der jeugd verloren. Als zij des avonds onder de lamp of bij de kachel zat te suffen, onbeweeglijk als een genrebeeldje, zei mijn vrouw wel eens, in haar waan: „Wat wordt hij corpulent hè?" Pas sinds enkele dagen, weet zij waarom. Het aandoenlijke van deze wel bijzonder jeugdige moeder is nu, dat zij niet bij machte blijkt, de enorme verantwoordelijkheden, die thans op haar rusten te bearijpen. Sinds de kinderen in een bibberige omarming óp de opening van de oogjes liggen te wachten, heeft zij namelijk de bij haar prille leeftijd behorende gewoonten, onmiddellijk weer opgevat. In plaats van met de essentiele oogopslag van het echte moederdier op die jongen te blijven liggen, loopt ze de hele dag met een glazen knikker van mijn zoontje of een kurk van mij, door het huis te stoeien. „Zou jij nu niet eens naar die kinderen gaan?" roep ik haar toe, want ik heb óók mijn ethiek. Ge schrokken kijkt zij dan naar mij op. Ze geeft nog maar een duwtje tegen haar speeltuig en laat zich, van sas en bloed, naar de twee bibbcraars dragen. Ongewassen liggen ze op het kussentje en de grootste van de twee kankert: „Een móóie organi satie. dat moet ik zeggen. Nou zijn we pas geboren, maar bediening, hö maar. En in de prospectus stond, dat je moeder zo dol op je zou wezen Maar de kleinste, gehuld in een incourant patroontje, antwoordt met de berusting van dc geboren mini mumlijder: „Ach Jan. je moet maar denken, die prospectussen zijn altijd overdreven. Het is dllemaal recla me." KRONKEL RIO DE JANEIRO Landarbei ders in de Braziliaanse staat Parana zijn Woensdag in opstand gekomen, nadat de politie elf communistische leiders gearresteerd had. Zij staken plantages in brand. De communisten 7 uden arbeiders hebben opgezet tegen landeigenaars. Een deel van de staat is geheel in handen van de opstandelingen. De toestand werd volgens berichten steeds meer ge spannen. Runnen Papoea's zich aanpassen aan het westen? „Jungle Pimper- nel" maakt zich ge reed om weer door de dichte wouden en ber gen van Nederlands Nieuw Guinea te gaan zwerven, ditmaal om na te gaan. hoe een mil lioen papoea's kunnen worden aangepast aan de wereld van morgen. De heer J. V. de Bruyn de „Pimper nel zelf" kent en res pecteert de inboorlin gen. Met Japanse troe pen overal om zich heen doorleefde hij met hen twee bange oor logsjaren. Zij hielpen hem gegevens verzame len omtrent de vijand, die hij in het geheim per radio doorgaf aan de geallieerde bases in Australië. Onlangs deelde De Bruyn, die in Neder landse regeringsdienst is, mede, dat hij zich, als zijn verlof in Sep tember afloopt, zal melden bij het departe ment voor Inheemse aangelegenheden in Zuid-West Nederlands Nieuw Guinea om met de uitvoering van zijn opdracht aan te van gen. Hij heeft er geen denkbeeld van, hoeveel tijd deze zal vorderen. Zijn taak is, na te gaan hoeveel van de inge wikkelde beginselen, die het moderne leven in de Westerse wereld regeren, kan worden aangepast aan de stam- gewoonten van de in heemsen, die voor een deel nog kannibalen zijn. De Bruyn heeft de bijnaam „Jungle Pim pernel" gekregen we- (Van een onzer verslaggevers) Uw verslaggever is een gelukkig man. Hij gaat binnenkort met vacantie naar het buitenland. Natuurlijk heeft hij daarvoor een paspoort nodig, en op een goeie morgen ls-ie dus naar het Stadhuis gestapt om zo'n blauw boekje aan te v»agen. Behalve gelukkig is uw verslaggever echter ook nieuwsgierig, en toen hij toch op dc afdeling paspoorten was, heeft h(j van dc gelegenheid gebruik gemaakt om eens precies te informeren hoe het nu met die paspoortenregeling zit en vooral ook hoe het in Amersfoort gaat. Want wat betreft prijs en wachttijd zijn er wel eens verschillen tus sen de verschillende gemeenten. Papoea-families zoals deze, die de inheemse bevolking van Nieuw Guinea vormen, welke voor een deel zelfs nog uit kannibalen be staat, worden bij hun aanraking met de Westerse wereld voor allerlei problemen geplaatst, die diep ingrijpen in al hun le vensverhoudingen. gens de wijze waarop klaart niet gaarne te hij de Japanners om de spreken over de on- tuin wist te leiden en enigheid tussen de In- zich de inheemsen vol- donesische Republiek doende tot vriend wist en Nederland over de te maken om regelma- toekomstige positie van tig rapporten over vij- Nieuw Guinea. Hij andelijke troepen- en geeft te kennen er van vlootbewegingen bui- overtuigd te zijn, dat ten het land te krijgen, de Indonesiërs zich ver- De Bruyn, die kapi- gissen als zij zeggen, tein in het Nederland- dat de Papoea's Indone- se leger is geweest, ver- siërs zijn. Het lijkt daar aan het achterste loket van kamer 3 soms wel een reisbureau. Niet iedereen komt de eerste de beste maal om een pas aan te vragen, nee, de mensen wil len eerst wel eens weten hoe het nu eigenlijk met die nieuwe rege ling zit. Twee weken geleden werd plotseling bekend gemaakt, dat bur gemeesters van gemeenten, die dat tot dan wel mochten, geen paspoor ten meer zelfstandig konden uitrei ken; er werd gesproken over een indeling van de landen in vier groe pen en over een verhoging van de kosten. Een week daarna kwam weer even plotseling het bericht, dat de nieuwe regeling was opgeschort en het gevolg is. dat de meesten niet meer weten hoe de vork in de steel zit. Laten we U geruststellen; zo heel veel is er niet veranderd. Inderdaad de prijs is wat hoger en het duurt wat langer voor men zijn pas in handen heeft, maar dat is heel begrijpelijk. Tot voor kort wer den paspoorten in Amersfoort zelf uitgegeven, maar dat mag met in gang van 15 Mei niet meer. Nu moet het gebeuren door de Commis saris van de Koningin, die in Utrecht zetelt. Dat betekent dus. dat er hier een aanvraagformulier moet worden ingevuld, dat later naar Utrecht wordt gezonden. Net als vroeger wordt bovendien eerst onderzocht of de politie en het Bu reau Bijzondere Rechtspleging geen bezwaren tegen de afgifte van een pas hebben. Ook daarin gaat na tuurlijk tijd zitten. Men kan nu re kenen op ongeveer veertien dagen. Amersfoort biedt dan een bijzonde re service door een kaartje naar de aanvrager te sturen. VERLENGING GOEDKOPER En dan de prijzen. Vroeger kostte een paspoort voor één persoon 13.50 Dit bedrag bestond uit 10 legeskosten voor het Rijk en 3.50 voor de gemeente. Daarbij is nu 2.50 gekomen aan provinciale leges. In totaal betaalt men dus 16 voor een enkelvoudig paspoort. Een pas voor man cn vrouw samen kost 28.50; wanneer er bovendien kinderen meegaan moet men een gulden meer betalen. Men kan op het ogenblik nog wel een paspoort laten verlengen in Amersfoort, echter alléén wanneer het nog geen half jaar verlopen is. Dit kost minder, n.l. 12.50 en bo vendien gaat het vlugger. Na 15 September zullen echter ook de ver lengingen door Utrecht moeten ge beuren, althans volgens de nu gel dende regeling. De geldigheidsduur van een pas blijft twee jaar. De heer A. Veenstra, de man die over de paspoorten gaat, heeft er dagwerk mee. Soms is het zelfs zo druk. dat hij assistentie nodig heeft. Gemiddeld gaan er per dag zo'n 25 stuks de deur uit. Behalve het in vullen van de aanvraagformulieren en het uitgeven van de boekjes heeft hij echter ook nog andere za ken te behandelen. Hoe vaak ge beurt het niet. dat men komt infor meren hoe het zit met een visum voor dat of dat land. of dat men wil weten of een fototoestel mag worden meegenomen. Er zijn zelfs wel mensen die denken dat de ge- zorgen. Het gesprek van de heer Veenstra met degene aan dc andere kant van dc balie begint altijd op dezelfde manier: „Heeft U al eens eerder een paspoort gehad? U woont in Amersfoort? Heeft U twee goed- gelijkende foto's bij U van minstens drie bij vier cm?" Dan wordt er een kaart uit het bevolkingsregister ge zocht, cn kan het invullen van net aanvraagformulier beginnen. „Voor welke landen heeft U het paspoort nodig? Heeft U geen cmigratieplan- nen?" GEEN BELASTINGSCHULD De ambtenaar van „Bevolking" is iemand, die de mensen recht in hun ogen kijkt. Dat moet wel. want hij moet immers invullen „kleur van de ogen". Aan het slot van de klei ne ceremonie is het altijd de man aan deze zijde van de toonbank, die in zijn buidel tast. Boter bij de vis; dat geldt ook bij het aanvragen van een paspoort. En dan maar afwach ten tot er bericht komt. Onder invloed van de geuite cri tiek is het systeem van indeling der landen in vier groepen voorlopig opgeschort. Weer net als vroeger kan men dus nu een pas aanvra gen voor Europa of voor alle we relddelen. Voor het laatste is een verklaring van de belasting nodig waaruit blijkt, dat men geen schul den heeft. Minderjarigen, die een pas willen aanvragen, moeten één van hun ouders meebrengen. Niet voor alle landen is een gel dig paspoort nodig Soms kan men volstaan met egn Bewijs van Ne derlanderschap, dat binnen enkele dagen „geleverd" kan worden en 2.50 kost. Dit is het geval bij rei zen naar België en Luxemburg. Hier kan men ook terecht met een pas, die nog niet langer dan vijf jaar verlopen is. mits afgegeven na 1 Januari 1946. Behalve een nieuwe regeling is er op 15 Mei ook een nieuw paspoort gekomen. De inde ling ervan is naders, maar funda mentele verschillen zijn er weinig, 't Is hetzelfde blauwe boekje, met een paar bladzijden meer erin, die meente ook nog voor deviezen kan 1 bovendien een watermerk dragen. INTERNA TIONAAL POLITIECONGRES Gemakkelijker grensfaciliteiten voor luchtverkeer wenselijk geacht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Dc resultaten met de zogenaamde „leugen-ontdekker" het apparaat waarmee politic-instanties van verschillende landen de laatste jaren interessante proefnemingen doen zullen met grote restric ties moeten worden aanvaard. Dit is een van de belangrijkste conclusies van het internationale congres van politie-deskundlgen, dat In Lissabon is gehouden en waaraan acht en dertig landen deelnamen. Het congres kwam tot deze conclusie naar aanleiding van een rapport van Scotland Yard. De Nederlandse vertegenwoordi ger, mr. J. P. G. Goossen, hoofd van het kabinet van het directo raat-generaal van Politie, boekte succes met zijn voorstel de grensfa ciliteiten voor bemanningen van grote lijnvlicgtuigen te vergemak kelijken, welk voorstel met alge mene stemmen werd aangenomen. In aansluiting op dit voorstel heeft het congres rapport uitgebracht f Advertentie I M.) Buitenlandse reizen van 3 tot 14 dagen naar: BelflC, Duitsland, Frankrijk, Zwitserland. Oostenrijk en Italic. Inlichtingen en plaatebespreken: Amsterdam, Damrak 26-27, tel. 49956-45715 Haarlem. Kleine Houtstraat 1. tel. 17229. LINDBERGH REISBUREAUX cn alle tantoren van THE AMERICAN EXPRESS CD. INC. LlXDBHH.il It KIX FN. HK1 t.RE RKIZhN over de invoering van eenstemmige visa voor vliegtuigpassagiers, waar door het oponthoud op vliegvelden tot een minimum zal worden terug gebracht. Vertegenwoordigers van recher che-afdelingen op vliegvelden zul len voorts binnenkort bijeenkomen om tot samenwerking te komen. Ook de deskundigen op het ge bied van de bestrijding van de han del in verdovende middelen zullen bijeenkomen. Op verzoek van het Amerikaanse Narcotic Bureau zal op deze conferentie, die gepresi deerd zal worden door mr Goossen. speciaal de samenwerking tussen beide continenten op dit gebied worden besproken. Het voorstel van commissaris J. W. Kallenborn van het bureau cri minele voorlichting te Den Haag om de opsporing en terugbrenging van weggelopen minderjarigen te regelen, werd eveneens aangeno men. Dc sociale afdeling van de V.N. zal hieraan medewerken.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3