DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Morrison: Perzische olievelden worden niet ontruimd Breuk tussen Kleine V ier een feit Voor woningbouw 250 millioen Grote demonstraties in Teheran drijven spanning ten top Koninklijk Paar met vertraging terug Dakota van Prins defect, KLM zendt Convair OOK VANAVOND Westen: Verder praten heeft geen practisch nut Nieuw grensincident in Palestina Nederland zendt geen olie-experts naar Perzië Onrust in het Lagerhuis Overleden na klap met een riek Stille-Oceaanpact binnenkort gereed Lonaen wijst Poolse spionnen uit v Zes Nederlanders in Surabaja in arrest Prinses Wilhelmina naar Noorwegen Liehte straf voor smokkelende politieman lie Jaargang, no. 144 Vrijdag 22 Juni 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 TTito-avr*» IV V Ho IVTioniirP Pore Telefoon redactie -4291. Telefoon administratie 6235 ba Hank Postbus 9 Abonnements- uil0<t\c. li.V. Uc lilCUWC XcrS Redactie en Administratie. Snouckaertlaan 7. Amersfoort prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent HOOFDREDACTEUR: Tl. DE BOORDER gaat U ijverig de gevluchte Ketelbinkies zoeken. Denkt U eraan: de Ketelbinkies in het dage lijkse Ketelbinkieverhaal tellen niet mee! Er liggen voor de winnaars 300 GUL it EN aan prijzen klaar! Enkele buien Weersverwachting geldig van Vrijdagavond tot Zaterdag avond: Half lot zwaar bewolkt met enkele buien, hier en daar met II onweer. Aanvankelijk matige wind. overwegend uit zuidelij ke richtingen. Later matige en langs de kust vrij krachtige wind uit westelijke richtingen, i Vrij koel. 23 Juni Zon op 4u 20 m onder 21 u 04 m: maan op 23 u 56 m on- - der 9 u 06 m. (Van onze correspondent tc Parüs) PARIJS. De conferentie in het Palais Rose Is ten einde. De drie Westelijke plaatsvervangers hebben namens hun regeringen meegedeeld, dat na de laatste weigering van Rusland dc conferentie geen zin meer heeft. De veldslag van zestien weken om ccn agenda voor dc conferentie öer vier ministers van Buitenlandse Zaken heeft dus tot een volslagen échec geleid. De nota's, die door dc Westelijke plaatsvervangers overgelegd werden en vrijwel gelijkluidend waren, deel den mee. dat Moskou de conferentie der ministers afhankelijk had ge steld van een voorwaarde, die on aanvaardbaar was. Daarentegen had den de Westelijke drie geen enkele voorwaarde gesteld. 'Moskou heeft het recht de kwestie van het Atlan tisch Pact ter sprake te brengen. Het kan alleen geen punt van de agenda vormen, aangezien de Wes terse drie geen beslissingen kunnen nemen over een pact, dat hen met negen anderen bindt Het doel der voorbereidende conferenties was trouwens volgens hen niet slechts een agenda samen te stellen, maar een klimaat te scheppen, dat vrucht baar werk door de ministers moge lijk maakt Dit is mislukt. Zij blij ven echter bereid de conferentie der ministers alsnog te laten doorgaan, zodra Rusland via de normale diplo matieke kanalen daartoe de bereid heid toont Een ogenblik scheen het. dat Gro- myko de volle betekenis dezer ver klaring niet vatte. Hij deelde mede. de volgende dag een antwoordrede te wilen houden. Maar Jessup las toen nog eens. en met nadruk, de passage voor. die in feite de confe rentie beëindigde: ..Het voortzetten van deze discussie heeft geen prac tisch nut". Nu vroeg Gromyko een ogenblik onderbreking om enkele woorden aan zijn speech toe tc voe gen, waarvan hij het manuschript al klaar had liggen. Kennelijk had hij zich op de breuk voorbereid. Nog eenmaal moesten de Westerse plaats vervangers een opsomming van hun zonden aanhoren. „Tot ziens," zeide Gromyko tot Jessup. ..Tot ziens in Washington." antwoordde Jessup Gromyko vond het beter geen woord aan zijn afscheidswoord toe te voe gen. Afleveringsverbod van blikverpakking opgeschort DEN HAAG Blijkens een be- kendmaking van de directie van het centraal rijksbureau is dc termijn gedurende welke het aan detaillis ten nog toegestaan is in blik ver pakte artikeler voor de binnenland se markt af te leveren, welke ter mijn op 10 Mei jl. was beëindigd, met vijf maanden verlengd. Hierdoor wordt derhalve aan de detaillisten alsnog de gelegenheid gegeven tot 10 October 1951 hun I voorraad in blik verpakte artikeler» van de hand tc doen. TEL AVIV. Een Israëlische woordvoerder heeft verklaard, dat Woensdag een groep gewapende Arabieren vier Israëliërs hadden ge dood en een andere gewond oij ccn gevecht bij Jeruzalem, dat vier uur duurde Een aantal Arabieren was gewond bij dit gevecht om dc Jooase nederzetting Kiryat Anavim aan ce hoofdweg naar Tel Aviv op 15 km van Jeruzalem. Een commissie van onderzoek der V.N. had reeds een bezoek aan dc plaats van het inci dent gebracht, aldus de woordvoer der. West-Duitsland en Japan in de Unesco PARIJS Donderdag zijn West- Duitsland en Japan toegelaten als lid van de UNESCO. Vóór de toela ting van West-Duitsland stemden veertig landen, Israël stemde tegen en Argentinië, dc Phihppijncn en Birma onthielden zich van stem ming. Japan werd toegelaten met 42 stemmen tegen een (Philippijnen). De Franse regering heeft de UNESCO in Parijs een terrein aan geboden voor haar permanente hoofdkwartier. Ook heeft zij een renteloze lening van 2 milliard franc» aangeboden, terug te betalen over een periode van 30 jaar. i'if.ïiiVMiüür; Nieuwe atoomexperimen ten in Argentinië BUENOS AIRES" De Oosten- ri.ikse natuurkundige Richter, hoofd van het Argentijnse atoomproject, verklaart, dat in zes tot acht maan den een ongewoon atoomexperi ment in Argentinië zal plaats heb ben. De natuurkundige ging op deze verklaring niet dieper in. maar zei, dat de atoomenergie gebruikt zou worden door fabrieken in geheel Argentinië. WAT VOOR WEER? Do war mie is weer Lijst van vermisten in Ned. Staatscourant DEN HAAG. In een bijvoeg sel van de Nederlandse Staatscou rant van heden is opgenomen een lijst van in de oorlog vermiste per sonen, van wier overlijden aangif te is gedaan, vanwege de minister van Justitie. Het betreft voorna melijk personen, die zijn omgeko men in dc omgeving van Oswiecim (Polen). voorbij (Van onze weerkundige medewerker) De storingen, dice zich gisteren in de warme lucht over Frankrijk vormden, ontwikkelden zich tot belangrijk depressies, die zich sneller dan gewoonlijk in noorde lijke richting verplaatsten. Dc snelle beweging werd bevorderd, doordat het grote hogedruk-ge- bied over de Noordzee, Duitsland en Scandinavië zich oostwaarts verplaatste. In de vroege morgen begonnen de wolkenschermen zich uit te breiden en later viel er eni ge regen. Het ziet er naar uit, dat dc de pressies tenslotte weer ten noor den van ons komen te liggen en dat de wind opnieuw naar weste lijke richtingen zal draaien. Dc koelere zeewind zal de temperatu ren doen dalen, terwijl er kans is op enkele buien, hier en daar met onweer. TEHERAN. De crisis in de Perzische oliekwestie is in de afgelopen 24 uren naar een nieuwe climax gedreven door de volgende feiten: - Premier Mossadeq, de man die verantwoordelijk voor de 1 naasting van de olie-industrie is, heeft na daartoe eerst een mislukte poging te hebben ondernomen van het Perzi sche parlement een motie van vertrouwen gekregen. Tijdens de zitting demonstreerde een opgewonden menigte van 20.000 man voor het parlementsgebouw, terwijl andere demonstranten het hoofdkantoor van de Anglo-Iranian bestormden. 2 Het Britse personeel van de raffinaderij te Abadan staat bepakt en bezakt gereed om op het eerste teken van gevaar le vertrekken. 3 De uit Engeland gekomen onderhandelaars zijn vanmorgen met een gecharterd K.L.M.-vliegtuig naar Londen terugge keerd. 4 Alle Britse militairen in het nabije en Midden-Oosten wor den in staat van gereelheid gehouden, om zo snel mogelijk te kunnen optreden, indien Britse levens in Perzië bedreigd zou den worden. De Suez-kanaalzone is in het bijzonder versterkt. 5 In het Lagerhuis verklaarde minister Morrison, dat de Brit se regering niet van plan is de Perzische olievelden te ont ruimen. (Van onze correspondent) LONDEN Minister Morrison had gisteren verkozen, het debat over Perzië niet te openen, maar er op te antwoorden en zo sprak hij dus pas om half tien 's avonds. Het Lagerhuis raakt 's avonds na het eten altijd lichter in een staat van opwinding dan in de middaguren, maar niemand had verwacht, dat het debat over de olie-situatie, dat 's middags kalm was begonnen, tij dens Morrison's rede bij tijden zo onrustig zou worden. Voor een groot deel werd dit veroorzaakt door Mor rison zelf. die blijkbaar zo min mo gelijk wilde zeggen. De conservatieven interrumpeer den herhaaldelijk, hetgeen Morrison kennelijk zeer irriteerde. Toen hij de conservatieven verweet, dat zij eigenlijk nog in de sfeer van het negentiende eeuwse imperialisme leefden en dat de argumenten van die philosophic in vele van hun re devoeringen en kranten tot uiting kwamen, barstte lord Winterton de vader van het Huis bijna en riep: „Een schandalige beschuldiging". Na deze climax was het wat rus tiger en kon Morrison antwoorden op de eis. die tijdens het debat niet alleen van conservatieve zijde, maar ook door verschillende Labourspre- kers was geuit, namelijk die van géén evacuatie. Morrison antwoord de. dat de regering niet wenst, dat evacuatie plaats zal vinden en zij is Oude man slachtoffer van nachtelijke overval HELMOND. Verleden week hoorde de 72-jarige landbouwer C. te Boekei 's nachts onraad op zijn erf. Hij kleedde zich aan en ging naar buiten, waar hij enige jonge lui aantrof, die aanstalten maakten om hem lastig te vallen. Hij greep een riek, maar een der rustver stoorders, de 27-jarige V. nam hem de riek af en bracht hem een slag op het hoofd toe. C. raakte bewus teloos, terwijl later een zware her senschudding werd geconstateerd. Zonder tot bewustzijn te zijn ge komen. is hij Donderdag overleden. c DEN HAAG. Naar aanleiding van uit het buitenland afkomstige berichten, volgens welke op het ogenblik door een delegatie van de Perzische regering met de Neder landse autoriteiten onderhandeld zou worden over aanwerving van Nederlandse deskundigen en tech nici. die tot voor kort in de olie industrie van Indonesië werkzaam waren, is ons door het departement van Buitenlandse Zaken verzekerd, dat aldaar niets over dergelijke onderhandelingen bekend is. CANBERRA. Donderdag avond heeft de Australische minis ter van Buitenlandse Zaken, Ca sey. in het Australische Huis van Afgevaardigden medegedeeld, dat binnenkort volledige overeenstem ming over de tekst van een Stille- Oceaanverdrag zal worden bereikt tussen Australië, Nieuw-Zeeland en de V.S. Hij zei. dat een drie- mogendhedenverdrag dc volledige steun en goedkeuring had van de Britse regering, die is ingelicht over alle gevoerde besprekingen. LONDEN. Dertien Polen, die ten behoeve van hun regering gegevens verzamelen over hun in Engeland verblijvende landgeno ten, zullen worden uitgewezen. "N KLEUTERSCHOOLSLA G Vrouwenclubs en kinder rechters in Amerika en zelfs de minister van Bin nenlandse Zaken van Groot-Brittannië zijn er al aan te pas gekomen. Schande, zeggen de Amerikanen en minister Chuter Ede verklaarde in het Lagerhuis, dat de Britse autoriteiten de middelen bezitten om aan de toelating van vreemdelingen tot Engeland zekere voorwaarden te verbinden. Al dat rumoer is ver oorzaakt door Bubba Tongay, 5 jaar oud en Kathy Tongay. 4 jaar oud - of beter gezegd door hun pa, de heer Russell Tongay van Miami. Pa Tongay wil zijn kin deren namelijk over het Kanaal laten zwemmen en hoewel Bubba en Kathy geboren waterratten zijn, vindt men in Amerika en Engeland, dat dit toch te veel op een allerakeligste kinderexploita tie gaat lijken. Inmiddels zijn de Tongay's per vliegtuig naar Engeland vertrok ken en men moet nu maar af wachten, wat er van komt. Voor het vertrek zei de heer Tongay, die men hier met zijn vrouw en de twee jeugdige zwemwondereu afgebeeld ziet, dat Bubba en Kathy, indien zij niet over het Kanaal mogen zwemmen, in ieder geval demonstraties in Engeland zullen kunnen geven. Financieel wijzer schijnt hij dus inderdaad wel van de talenten van zijn kin deren te willen worden. DJAKARTA De Indonesische mil. pol. te Surabaja heeft 'n aantal Nederlanders en Indonesiërs gear resteerd. De redenen daartoe zijn tot nog toe niet bekend. In totaal zijn zes Nederlanders gearresteerd, na melijk de inspecteur van de staats politie Lux en de leder van de poli tie van het voormalig marine-eta blissement Durant. Koot, Hasquin, Guttenberg en KneefseL schermen en wenste thans evenmin als bij vroegere gelegenheden m détails te treden over de genomen militaire voorzorgsmaatregelen. Morrison verklaarde voorts zulks in antwoord o? o.a. door het labourlid Crossman geuite beschul diging van interventie en stoken van Amerikaanse olie-belangen dat de regering van de V.S. in het alge meen de lijn van de Engelse rege ring steunde. Over de houding van de Ameri kaanse regering merkte hij nog op. dat twee punten daarin duidelijk naar voren kwamen. De Amerikaan se regering was voor het aanvaar den van het beginsel van nationali satie en wenst, dat iedere mogelijk heid van onderhandelen onderzocht zal worden en zij wenst geen over ijlde manifestatie van militaire macht. Zij was het er mee eens, dat Engeland volkomen het recht had, levens van Britse onderdanen te be schermen. (Hier moesten vele con servatieven ironisch lachen). Morrison besloot zijn speech met te verklaren, dat hij nog steeds ge looft, dat er een bevredigende rege ling kon worden bereikt op de basis van het beginsel van nationalisatie, doch niet op de basis van de letter van de nationalisatie-wet. ook niet van plan. om de olievelden te ontruimen. Het is de wens der regering, dat het personeel en de technici van de olievelden op hun plaats blijven. Hij wilde echter geen garantie geven, dat er in Perzië zelf geen terugtrekken van het perso neel van verder verwijderde olie velden op Abadan plaats zou vin den. Morrison verklaarde weer, dat de regering alles zou doen. om de levens van Britse onderdanen te be- Dr Henry Grady (links), Ameri kaans ambassadeur in Teheran, tracht de op het ziekbed gelegen Perzische premier, Mossadeq, er van te overtuigen, dat de Britse voorstellen in de kwestie van de naasting der olie-industrie „ern stige overweging" verdienen (foto boven). Maar Mossadeq blijft on vermurwbaar en dreigt met on middellijke overneming van de Anglo-Iranian Oil Company, een dreigement, dat hij inmiddels in de daad heeft omgezet. Met de rug naar de camera zit een secre taris van de Amerikaanse ambas sade, die als tolk fungeert. Het hoofdkantoor van de Anglo- Iranian Oil Company te Teheran (foto onder) dat gisteren door een opgewonden menigte Perzen werd bestormd. De demonstranten klom men op het dak van de rechter vleugel, rukten daar dc neonver lichting af en wierpen deze naar beneden in de straat. Daarna he- sen zij de Perzische vlag. WENEN. De nieuwe Oosten rijkse president, dr Korner. heeft de huidige Oostenrijkse regering in haar ambten bevestigd. LUXEMBURG. Dc autotocht door dc Ardennen is drie kwartier te laat afgelopen. Op hot kleine Luxemburgse vliegveld Findcl staat de Dakota van de Prins voor het vertrek gereed. De Koningin inspecteert de erewacht cn dan bestijgt zij met de Prins de trap naar het toestel. Met hartelijk gewuif nemen zij afscheid van de Groothertogin cn de prins gemaal. Er wordt nog gewuifd als het toestel op de startbaan zijn aan loop gaat nemen en ieder denkt, dat hiermede het hartelijk bezoek aan Luxemburg is afgelopen. Doch de Dakota vertraagt in zijn aanloop en enige minuten later zijn dc hoge gasten weer met hun gastvrouw cn gast heer verenigd. Het toestel heeft een klein defect, zodat majoor Sondervan I het niet geraden acht om dc lucht in tc gaan. Met man en macht wordt ge DEN HAAG. Dc gezamenlijke maatschappijen van levensverzekering zullen in het tijdvak van 1 Juni j l. tot 1 Juni 1953 door middel van te ver strekken leningen een bedrag van f 250 millioen ter beschikking stellen voor de financiering van de gemeentelijke woningbouw. Dit is het resultaat van besprekingen, die in dc afgelopen weken zijn gevoerd tussen vertegen woordigers van het levcnsvcrzekcringsbedrijf en de minister van Finan ciën die in beginsel overeenstemming bereikten. Het ligt in dc bedoeling dc lening te verstrekken aan de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten onder volledige garantie van dc staat. Deze bank zal dc tor leen ontvangen bedragen op haar beurt uitlenen aan dc daarvoor in aanmerking komende gemeenten. gelden zullen worden verstrekt I door middel van 25-jarige annui- teitsleningen, die een rente van 47Ó dragen. Indien echter het rende ment van vrijwillige overheidsle- ningen van ongeveer gelijke loop tijd in het tijdvak van 1 Juni 1952 tot 1 Juni 1953 tot boven de 4% mocht stijgen, zullen de daarna nog door de levensverzekeringsmaat schappijen te verstrekken lenings termijnen een even zoveel hogere rente dragen. Het bedrag van f 250 millioen zal in een nog nader te bepalen aantal termijnen worden gefourneerd. De ir werkt om het kleine defect aan de linkerpropeller te herstellen, ter wijl het vorstelijk gezelschap in de kleine wachtkamer op het vliegveld zijn toevlucht zoekt De Prins waar schuwt intussen de K.L.M. op Schiphol om voor alle zekerheid een toestel startklaar te maken Het defect blijkt niet zo gemakkelijk te verhelpen als eerst gedacht werd en op Schiphol neemt de Convair „Johannes Vermeer" zijn aanloop voor de tocht naar Luxemburg, met gezagvoerder Bax in de cockpit. I Intussen had Groothertogin Charlotte voor haar gasten nog een echt-Luxemburgse maaltijd laten aanrichten in een hotel, dat vlak bij het vliegveld gelegen is. De gasten kregen daar ommelettcs opgediend met Ardenncnham. waardoor het Noorden van het kleine land zulk een reputatie bezit. Daarna werd fruit met slagroom opgediend. Vele honderden Luxemburgers waren op het vliegveld gebleven om het vertrek van de vorstelijke per sonen toch nog te kunnen bijwo nen. Zo word het ondanks hot late uur, half tien, toch nog geen stil vertrek, want toen de Koningin en Prins het toestel bestegen klonk uit honderden kelen nogmaals het m deze dagen zoveel gehoorde „vive". In een heerlijke warme zomer avond gingen de toeschouwers huis toe nadat de lichten van het Neder landse vliegtuig aan de horizon wa ren verdwenen. Zij droegen de her- termijnen worden geiourneera. ue ren veraweneu. z,ij aroegen ae ner- gehoudenheid hiertoe vervalt echter I innenng mee aan een vorstelijk van het ogenblik of, dat een oorlog uitbreekt, een moratorium wordt afgekondigd, een ingrijpende wijzi ging in de politieke toestand in treedt en in het algemeen van het ogenblik af, waarop het levensver zekeringsbedrijf zich gesteld mocht zien voor volstrekt onvoorziene om standigheden van die aard. dat ver dere nakoming der aangegane ver plichting in redelijkheid niet van d.e maatschappijen kan worden gevor derd. De aan de Bank voor Nederland se Gemeenten te verstrekken lenin gen zullen niet vervroegd aflosbaar en derhalve niet convertabel zijn. Door deze financiering van de ge meentelijke woningbouw zullen de daarin bijdragende maatschappijen van levensverzekering geacht wor den in het desbetreffende tijdvak van 24 maanden haar bijdragen tot het overheidscrediet te hebben ver leend. bezoek, dat getuigd heeft van een hartelijke vriendschap tussen de beide landen. Om half elf Donderdagavond landde de „Johannes Vermeer" op Schiphol De Koningin dankte ge zagvoerder Bax voor de voortreffe lijke vlucht Nadat de burgemeester van Haarlemmermeer het Ko ninklijke Paar had begroet, werd onmiddellijk per auto de reis naar Soestdijk aanvaard. DEN HAAG Prinses Wilhel mina is heden per vliegtuig voor een korte vacantie naar Noorwegen vertrokken. Het Noorse blad „Adresseavisen" meldt, dat de prinses op het vlieg veld Trondheim in midden Noorwe gen zou landen. AMSTERDAM. De Amster damse rechtbank heeft conform de eis, de 51-jarige adjudant bij de rijkspolitie te water H. M. tot een geldboete van f 200.subsidiair 40 dagen veroordeeld. Hij heeft zich moeten verantwoorden omdat hij in 1945 goederen uit België in zijn dienstauto in ons land had in gevoerd en bovendien meermalen giften had aangenomen. Dc officier van Justitie had een lichte straf geëist in verband met diverse omstandigheden, die ten gunste van verdachte pleitten. DEN HAAG Schout bij nacht E. P. Forrestel, chef van de consul tatieve groep voor de Wederzijdse hulpverlening, die binnenkort naar de Verenigde Staten zal terugkeren, is onderscheiden met het groot- officierskruis in de orde van Oranje 1 Nassau.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1