DAGBLAD VOOR AMERSFOORT BESPREKINGEN OVER VREDE IN KOREA Sensationeel voorstel van Malik WASHINGTON: bevreesd voor valstrik PARIJS: gereserveerdbij Perzen bezetten Britse olieraffinaderij PEKING: oorlog zal lang duren LONDEN: voorzichtig optimistisch Tapij tweverijen komen in moeilijkheden Duits jacht gestrand in branding bij Roekan je r n het sceptische af lie Jaargang, no. 146 Maandag 25 Juni 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 TTito-nvo- N V flo N!»,.,.,» Poer. Telefoon redactie 4291. - Telefoon administratie 6235 Kotterdamsche Bank - Postbus 9 - Abonnements- Ult0a\e. JN.V. L)e INieUWe reio Redactie cn Administratie- Snouckacrtlaan 7. Amersfoort prijs 1U cent p. w. ot 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent HOOFDREDACTEUR: TJ. DE BOORDER (Van onze correspondent te New York) NEW YORK. (Hoofdkwartier der Verenigde Naties). Het sensationele voorstel van de Russische ver tegenwoordiger bij de V.N., Jakob Malik, dat hij Zaterdagavond via de radiozender der wereldorgani satie deed, hierop neerkomend, dat de in Korea strij dende partijen onderhandelingen zullen openen over een wapenstilstand bij de 38ste breedtegraad, met een gedemilitariseerde zone aan weerskanten hiervan, be heerst hier de herdenking van het begin van de oor log, juist een jaar geleden. Tot dusverre heerst echter grote onzekerheid over de werkelijke draagwijdte van het Russische gebaar. Houdt het voorstel werkelijk in, dat de Sowjet-Unie onderhandelingen aanvaardt over een wapenstilstand alleen, zonder dat daarbij politieke voorwaarden worden gesteld, zoals Ameri kaanse diplomaten en ook Trygve Lie, de secretaris generaal der V.N. hadden aanbevolen? De tekst van Malik's voorstel laat dit inderdaad hopen en zij, die vertrouwen er in hebben, zien er een geweldige vooruitgang in, welke zeer spoedig besprekingen mogelijk maakt. Men wijst er echter op, dat Malik zijn voorstel gepaard liet gaan met de gebruikelijke anti-Amerikaanse propagandistische zinsneden, waarin het toekennen van een zetel aan Peking in de V.N. en de kwestie-Formosa een grote rol spelen en waarin de Sowjet- Unie, met de bewering niet tot de oorlogvoerenden te behoren, een soort beroep doet op beide partijen, of zij de oplossing hiervan niet aan China kunnen overlaten. Men vraagt zich verder af. of deze en andere onzekerheden, alsmede het wantrouwen ten opzichte van de vre- despropaganda der Sowjet-Unie niet de oorzaak is van een merkbare voorzichtigheid, welke in de meeste delegaties, bij de secretaris-generaal en bij de voorzitter van de Assem ble der V.N. bestaat. Sommigen schijnen er echter van overtuigd te zijn, dat het Russische gebaar einde lijk de gelegenheid biedt om tot een oplossing van het conflict te komen, in elk geval tot een staken der vijan delijkheden en of het niet zaak is, het voorstel aan te nemen. Dit is de be tekenis van de verklaring, welke Trygve Lie vandaag naar zijn col lega's van het secretariaat telefoneer de en welke in het Chinees en Noord- Koreaans via de radio werd bekend gemaakt. Trygve Lie, die de voorstellen van Malik toetste aan die van andere staatslieden en aan die van hem zelf betreffende een wapenstilstand bij de 38ste breedtegraad, wees op de dringende eis, om zonder aarzelen uitsluitend militaire besprekingen te openen over een staken der vijande lijkheden, welke later dienen te worden gevolgd door ondeiTiandclin- gen over politieke kwesties met in begrip van de vrede en veiligheid in Korea. Lie deelde verder mee. dat de pre sident der V.N., Entezam, ambassa deur van Perzie in Washington, on middellijk naar New York zal terug keren om een onderhoud met Malik te hebben en contact te zoeken met het Mexicaanse lid van de commis sie van goede diensten der V.N. voor Korea. Het Zweedse lid Grapström bevindt zich op het ogenblik in Stockholm. Washington toont tot dusver een grote gereserveerdheid. Officiële kringen zowel als de publieke opi nie zijn stellig verlangend de gele genheid, indien deze werkelijk be staat aan te grijpen, maar zij zijn evenzeer vastbesloten, niet in een valstrik te geraken. Via de zender der Verenigde Naties heeft de Russische afge vaardigde bij de Veiligheidsraad, de heer Malik, zittend onder een enorm portret van Stalin, een vredesduif de wereld ingezon den. Voorlopig slaat het Westen het beestje nog wat wantrou wend gade. Te dikwijls al bleken de vredesduiven van Moskou propagandavogels te zijn. Maar in ieder geval: men heeft toch weer een glimpje hoop. dat aan het bloedvergieten in Korea nu spoedig een einde kan worden gemaakt (Van onze correspondent te Farys) PARIJS. Een jaar, nadat de Sowjet-Unie door middel van haar satellieten de oorlog in Korea begon nen is. een week, nadat zy de confe rentie van vier heeft laten misluk ken. een maand, nadat haar hulp troepen in Midden-Korca op de vlucht gejaagd zijn, doet Moskou by mWde van Malik het voorstel voor een wapenstilstand. Het is daarom begrypclyk, dat de reactie in Parys min of meer gereserveerd is, op het sceptische af zelfs. Fran'se diplomatieke kringen base ren hun scepticisme onder meer op het feit. dat Malik weer vijftien mi nuten scheldkanonnades nodig had voor hij aan zijn vaag geformuleerd voorstel kwam. Dat lijkt nogal veel op de methode, die tot het dode punt in het Palais Rose geleid heeft. De ..Populaire" erkent. dat het voorstel van Malik niet praat over Formosa en de andere Aziatische kwesties, die tot nu toe steeds dooi de Russen te berde gebracht werden, als regeling van het conflict in Ko rea gevraagd werd. Deze eisen heeft Rusland dus alvast laten vallen. Aan de andere kant vindt het de voor- Teheran: Wij zullen pogen het zonder Russen klaar te spelen'' TEHERAN. Zaterdag werd officieel bekend gemaakt, dat de Per zische autoriteiten de raffinadery van de „Anglo-Iranian" by Kermansjah hebben overgenomen. De raffinadery voorziet in de Perzische behoefte aan olie, doch maakt geen vliegtuigbenzine. Zondag hebben Perzische soldaten met de bajonet op het geweer de raffinadery bezet. De bedrijfs leider, Hobson werd medegedeeld, dat hij geen functie meer uitoefende cn „tot nader order" in zyn woning moest blijven. De „British Tanker Cie", een twee schepen volgens een „tijdelijke dochteronderneming van de „Anglo-1 regeling" uit Abadan vertrokken. Iranian" heeft haai- tankschepen op- Alayar Saleh, de voorzitter van dracht gegeven Abadan niet aan te doen De raffinaderij hier werkt hoofdzakelijk voor de export. De kapiteins van de tankschepen, die hier liggen, hebben geweigerd een ontvangstbewijs te tekenen, zoals de Perzen het oorspronkelijk hadden voorgesteld. Er zijn onderhande lingen gevoerd over de vorm dezer bewijzen. Zondagavond werd ge meld. dat de Perzen de ontvangst bewijzen zodanig gewijzigd hadden, dat slechts opgegeven wordt hoe veel olie aan boord genomen is. De kapiteins wachten echter op het fiat van Londen. Inmiddels zijn I Verspreide buien Weersverwachting geldig van 1 g' Maandagavond tot Dinsdag- g H avond. g Half tot zwaar bewolkt met g U enkele verspreide regenbuien, 'g g Zwakke tot matige Zuid-Wes- g g lelijke wind. Dezelfde of iets 3 m hogere temperaturen. E§ g 26 Juni Zon op 4 u 21 m onder g 21 u 04 m; maan op 0 u 18 m on- s g der 13 u 11 m. de Perzische oliecommissie, heeft Zaterdag verklaard, dat, indien de Britse technici van de raffinadery van Abadan hun ontslag zouden ne. men, Perzië zou pogen „het zonder de Russen klaar te spelen". Hij deed een beroep op de Britten om onder de nieuwe Nationale Perzi sche Oliemaatschappij te blyven werken De president van het Internatio nale Gerechtshof heeft de leden bij. eengeroepen op Vrijdag 29 Juni ter behandeling van het Britse verzoek ten aanzien van het Perzische olie- geschil. Het Hof zal Zaterdagmor gen 30 Juni beide partijen horen. waarden, zoals zij uit de formulering van Malik te voorschijn komen, ta melijk onhoudbaar. Zou Ridgway te rug moeten trekken van de vooruit geschoven positie, die hem het ver dedigen van de 38ste parallel ver gemakkelijkt? Hoe moet gecontro leerd worden of ten Noorden van die parallel geen nieuwe communistische troepen geconcentreerd worden en wie zal dat doen? „l'Aube" (M.R.P.) en de „Figaro" (rechts-kalholiek) mënen, dat reeds om propagandistische redenen het voorstel van Malik door het Westen ernstig genomen moet worden. „l'Au be" meent dat de ware bedoelingen van Rusland wel zullen blijken, zo dra de concrete voorwaarden voor de militaire ontruiming van de pa rallel in bespreking komen. „l'Humanité" (communist) repro duceert Malik's voorstel natuurlijk of het zijn eigen, woorden waren ..Franc-Tireur" (links-socialist) ver deelt zijn sarcasme tussen Rusland en de Verenigde Naties. Het voor stel van Malik komt precies 362 da gen te laat. Twee dagen na de aan vang der Russische agressie, hebben de Verenigde Naties reeds een soort gelijk voorstel gedaan. De frontpagina van „Franc-Tireur" bevat een suggestieve prent: De 38ste parallel. Zij wordt gevormd door grafkruisen. LONDEN. Radio-Peking blijft het Chinese volk waarschuwen, dat de oorlog in Korea nog geruime tyd zal duren. In de uitzending van gisteren werden passages aange haald uit artikelen, die Chinese communistische leiders ter gelegen heid van het een jaar geleden uit breken van de oorlog schreven. Hierin wordt gezegd dat „de oorlog om weerstand te bieden aan de Verenigde Staten" een langdurige zal zijn cn dat hij van „.jaar tot jaar zal moeten worden gevochten en gewonnen". (Van onze correspondent te Londen) LONDEN. De eerste reactie te Londen op Malik's verrassend voorstel is er een van voorzichtig optimisme. Men laat niet na op te merken, dat het de eerste maal is, dat Rusland, dat tot dusver in het Koreaanse conflict steeds China als dc meest geïnteresseerde mogend heid naar voren heeft geschoven, een dergelyke zelfstandige stap*on- dcrncemt. Het valt ook op, dat er ditmaal aan het voorstel voor een wapenstilstand en een terugtrek ken van de wederzijdse strijd krachten van de 38ste breedtegraad geen verdere voorwaarden als een zetel voor het communistische Chi na in de Verenigde Naties en een regeling voor Formosa zyn ver bonden. Dan is er het feit, dat de mili taire in Korea zelf momenteel een goed uitgangspunt voor de slech ting van het geschil kan opleveren. Voeg aan dit alles nog dc kleine bij zonderheid toe, dat Molik destijds ook het instrument was, waarmee Rusland de eerste contacten legde voor de opheffing van de blokkade van Berlijn! Een woordvoerder van het Foreign Office zeide gisteravond: „Als dit een werkelijke stap in de richting van het geschil in Korea is, is het juist dat. wat wij en vele andere mogendheden reeds enige tijd ge wenst hebben. Als de denkbeelden van de heer Malik door de Chinezen en Noord-Koreanen gedeeld worden, is het mogelijk, voortgang te maken met het beëindigen der vijandelijk heden." Minister Morrison zal hed enin het Lagerhuis over Malik's voorstel een verklaring afleggen. Wie is die vrouw? Komt Santriria Manzani uit Rotterdam? De vreemdelingenpolitie te Am- I sterdam ontfermde zich vorige week over een „Italiaans" meisje, dat op gaf Santrina Rita Manzini te heten. Reeds direct rees bij de politie het vermoeden,' dat deze jeugdige zwerfster ze moest 18 19 jaar oud zijn best een Hollands meisje kon zijn. Een employé van het Ita- laanse consulaat in Amsterdam, die te hulp was geroepen, stelde name lijk direct vast, dat het Italiaans, dat Santrina sprak maar heel weinig met Italiaans overeen kwam. Het meisje maakte het de politie op allerlei manieren lastig. Zij ivei- gerde inlichtingen te geven, weiger de zich te laten fotograferen en sloeg tenslotte de inventaris van een cel op het hoofdbureau kort en klein, zodat zij naar het Huis van Bewaring in Amsterdam moest wor den overgebracht. Inmiddels waren haar foto en signa lement gepubliceerd en het gevolg was, dat Zaterdagavond en Zondag de politie van iemand uit Amsterdam- Zuid en van iemand uit Zandvoort de mededeling kreeg, dat deze Ita liaanseeen zekere J. M. uit Rot terdam moest zijn. De Rotterdamse politie is echter tot ontdekking ge komen dat het door de Amsterdam mer opgegeven adres in Rotterdam niet bestaat. Ook het telefoonnum mer, waaronder de tipgever naar hij zeide te bereiken zou zijn, is niet juist. De Zandvoorter, die zich he denmorgen zou melden voor nadere inlichtingen heeft niets meer van zich laten horen. Treinbotsing in Argentinië- zes (loden en 39 gewonden BUENOS AIRES. Zes personen zijn om het leven gekomen en 39 gewond, doordat een goederentrein Zaterdag inreed op het achterste rijtuig van een personentrein, die stilstond op een station in de buurt van Buenos Aires. De toestand van 34 gewonden is ernstig. Het onge luk gebeurde in een dichte mist. Twee rijtuigen van de stilstaande trein werden vernield. Wachtgeldregeling en korter werktijden (Van onze correspondent) HILVERSUM. Op vrij grote schaal zün in Hilversum de gevolgen merkbaar geworden van dc huidige verkoopstop in de textielbranche. De tapijtweverijen, waarin 1200 mannen en 200 vrouwen werk vinden, zyn voor een groot deel stil komen te liggen, Dc grootste wevery, dc „Vcncta" („Verenigde Nederlandse Tapyt-industric"), heeft voor het grootste deel van haar personeel een wachtgeldregeling aangevraagd bij het wachtgeld- fonds voor de textiel in Tilburg, dat een wachtgeld van 80 procent van het basisloon garandeert. Deze wachtgeldregeling zal minstens zes weken duren. Er zal een gedeelte van het personeel nog 35 uur per week blyven werken en een kleiner gedeelte 17 uur per weck. Ook C. v. d. Brink's Tapijt Fabrie ken, de weverij die nog maar kort geleden herbouwd werd na een enor me brand, heeft een wachtgeldrege ling voor een gróót gedeelte van haar personeel aangevraagd. Zelfs zou de directie van deze fabriek over wogen hebben dertig jongens te ont slaan. In de weverij van Fokker is een wachtgeldregeling al voor een gedeelte een feit geworden. Werkge vers en werknemers hopen, dat deze toestand na zes weken weer wat nor maler geworden zal zijn en er weer een afzetgebied zal zijn ontstaan. Vooral het annuleren door het bui tenland van reeds in Hilversum ge plaatste orders heeft de moeilijkhe den in de tapijtbranche vergroot en verhaast. Enkele pessimisten zijn van mening, dat het met een wachtgeld- termijn van zes weken nog niet afge lopen is en dat er ernstige offers ge bracht zullen moeten worden Uitgeputte bemanning op nippertje gered ROCKANJE. Een Duits twee mast-zeiljacht is hier Zondagmorgen vroeg op liet strand geworpen, na dat het 's nachts vastgezeten had op de plaat „Hinder" voor het Haring vliet. De bemanning is aan land ge komen, zij liet met grote moeite. De eigenaar, de heer Kamp uit Hamburg, en zijn vrouw sprongen overboord, evenals een Duits ma troos. Samen trachtten zij in een rubberboot aan land te komen. De boot sloeg echter vol water en werd onbestuurbaar. Gedurende drie en een half uur hebben deze mensen, hangend aan de boot, in het water gelegen, totdat zij op het strand wer den geworpen. Mevrouw Kamp kon niet zwemmen. De gezagvoerder Caltlehr is later door de reddingboot „Prinses Wil- helmina" van Stellendam van boord gehaald. Het 16-meter lange zeil jacht was voorzien van een zware dieselmotor, die niet werkte. De drie drenkelingen zijn uitge put op het strand gevonden en da delijk van droge kleren voorzien. De scheepshond, een chowchow, die nog in zee zwom, werd door de 18-jarige Aart Wageveld zwemmende gered. De heer en mevrouw Kamp waren met hun schip op weg van Hamburg naar Lissabon, om van daar naar Argentinië over te steken. Aan boord waren geen zeekaarten van de Hollandse kust doch wel van het Kanaal en van de Oceaan. Coloradokevers op het strand vernietigd ZANDVOORT. Grote aantal len coloradokevers spoelden Zon dagmiddag op de kust bij Zand voort aan. Duizenden voor de oogst gevaarlijke diertjes werden verza meld en vernietigd. Voor de kust bij Scheveningen vond Vrijdag een invasie van coloradokevers plaats, die eveneens energiek werd afgesla gen. CAMBRINUS, bier. bracht de God van het bier, bracht Zaterdagmiddag 'n bezoek aan de Studentensociëteit P.H.R.M. te Utrecht, om zijn op wachting te maken bij Dsjenghis Khan, de machtige Mongoolse heer ser, die in de lustrumweek de hoofdpersoon van spel en maskerade ter gelegenheid van 't Universiteits lustrum zal zijn. De Khan zelf was te vermoeid en moest zijn krachten sparen voor de drukke ambtsbezig heden welke hem volgende week wachten. Daarom ontving zijn zoon het hoge gezelschap. iinOKMI iraiïïuïïsüüriiniiij'ranii» Monsterproces in Boedapest Ook mede-beklaagden van jr. Gröz bekennen BOEDAPEST. De medebe- klaagden van aartsbisschop Grösz hebben zich Zaterdag hoofdzake lijk beperkt tot het bevestigen van zijn Vrijdag afgelegde verklaringen waarnaast zij zowel dc kerk als dc buitenlandse diplomatieke verte genwoordigingen beschuldigden. Endredy, de voormalige pastoor van Zirc, bekende in 1948 het Va- ticaan om financiële hulp voor de Hongaarse fascisten in balling schap verzocht te hebben. Een andere beklaagde, Pongracz, die werkzaam is geweest bij de Amerikaanse legatie, gaf toe ge- spionncerd te hebben. De priester Vezer bekende een terroristische groep te hebben op gericht om zoveel mogelijk Sowjet- Russische soldaten te doden. KLM haalt ..even "een partituur uit de VS DEN HAAG. Op Zondagmor gen telde „Hotel des Indes" een zeer gelukkige en tevreden gast, namelijk Leopold Stokowski, de beroemde dirigent. Hij kwam Vrij dag tot de ontdekking, dat een partituur, die nodig was voor dc repetities van een concert, dat Woensdag 27 Juni gegeven moet worden, in New York was blijven liggen. Goede raad bleek ditmaal niet duur. De telex met New York ratelde een poosje en toen wist men daar, waar de partituur ge vonden kon worden. „Wc halen het wel even, mijnheer Stokows ki", luidde het antwoord van ac tieve KLM-ers in de Nieuwe We reld. Zaterdagmorgen nam een der zilveren K.L.M.-vogels het kostbare bundeltje muziek aan boord en Zondagmorgen werd het door een speciale koerier aan de dirigent overhandigd. Walt Disney, dc berocmae va der van tientallen niet minder beroemde filmdieren, is in Don- den aangekomen, waar hij een nieuwe tekenfilm „Robin Hood", gaat maken. Bij zijn aan komst in Londen had hij het beeldje, van de „Paashaas", een bekende „hoofdrolspeler" uit zijn films, bij zich. Nog geen spoor van Piet Bruin (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De hele Wcst- Europesc politic is nog op zoek naar de 22-jarige Piet Bruin, die 113.000 van de gemeente Am sterdam heeft gestolen en ergens in Nederland, in West-Europa of wie weet waar anders verblijft. Men hoopt de man zo spoedig mo gelijk te vinden, daar dan dc kans nog groot is, dat men een belang rijk deel van zijn buit aan de ge meente terug kan geven. Na de publicaties in dc kranten kreeg de politie een aantal tips van, mensen, die menen hem kort gele den nog gezien te hebben. Zondag ochtend werd na een telefonische tip dc politie gealarmeerd voor een klopjacht in de Peel, waar men hem gezien meende te hebben. Het bleef echter zonder resul taat. Engels jacht in brand en gezonken DEN HAAG. In de nacht van Zondag op Maandag ontdekte het Zweedse motorschip „Gunny" een brandend jacht bij de Belgische kust. Verschillende schepen bega ven zich derwaarts o.a. de „Wes- terdam" van dc H.A.-Lijn. De Ne derlandse kustvaarder „Tyro", die twee van de opvarenden gered heeft de derde is verdronken meldt, dat het jacht, de Britse „Gowanbrae", waarschijnlijk gezon ken is. Extra-heffing op export van eieren uitgesteld DEN HAAG. Blijkens een mededeling van de Stichting voor de Landbouw heeft men de minis ter van Landbouw bereid gevon den de extra-heffing van een cent per ei bij export naar Duitsland voorlopig op te schorten. Trein ontspoord bij Zwolle Vertraping op traject ZwolleUtrcclit UTRECHT— Tijdens het ran- geren is vanochtend om half ne gen even buiten het station Zwolle een diesel-clcctrisch treinstel ont spoord Plet baanvak Zwolle Kampen raakte daardoor versperd. De dienst op dit traject wordt nu met bussen onderhouden. De trei nen van Zwolle naar Amersfoort moeten rijden via het Zwolse ran- j geerstation, hetgeen een omweg I betekent, waardoor dc treinen een I vertraging van twintig tot veertig i minuten hebben. Dc oorzaak van i de ontsporing is nog niet bekend. Kapelaan handelt in gouden tientjes DELFT. De kapelaan A.. zijn huishoudster T. v. L. en een bij hem wonende man, zijn hier aan gehouden wegens overtreding van het deviezenbesluit. Een groot aantal gouden tientjes en gouden dollarstukken werd bij huiszoeking aangetroffen. De gearresteerden, die nadat proces-verbaal was op gemaakt, weer op vrije voeten zijn gesteld, bleken ook betrokken bij een illegale handel in effecten Het onderzoek van de douane-re cherche strekt zich ook tot andere plaatsen uit. Er zouden reeds 40 getuigen zijn gehoord. Tegen nog meer personen is proces-verbaal opgemaakt. A. is R.K. priester in ruste cn ressorteeert onder een Amerikaans bisdom. A. die zich thans pastoor noemt, heeft in Amerika zijn opleiding genoten. Ililler .uitzonderlijk luie leerling WENEN Ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van een school te Linz in Oostenrijk, de school, die indertijd door de jonge Adolf Hitier bezocht vierd, wordt daar het schoolrapport van Hitier tentoongesteld, dat door een leraar onlangs onder oude papieren is gevonden. In het rap port staat te lezen, dat Hitier een uitzonderlijk luie leerling" was Hij bezocht de school van 1901 tot 1905. In 1938, na de bezetting van Oostenrijk, heeft de Duitse Gestapo tevergeefs het gebouw doorzocht naar dit rapport.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1