DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Russische vredesvoelhorens maken allerwegen contact Amerika bereid tot regeling, wanneer agressie eindigt Na de volgende week volop Meikersen Brits-Perzisch conflict verder verscherpt Nederland zeer belan grijk voor Westerse defensie Minister verdedigt hoger subsidie Ned. Opera Engelsen leggen in Noordelijk oliedistrict het werk neer Jeugd strijdt tegen in vasie lie Jaargang, no. 147 Dinsdag 26 Juni 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 ban* Kotterdamsche Bank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort HOOFDREDACTEUR: T]. DE BOORDER NEW YORK. Malik, de Russische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, die door zyn radiorede over de mogelijkheid van een wapenstilstand op alle fronten een grote diplo matieke bedrijvigheid heeft wakker geroepen, schijnt niet van plan zich Jang met besprekingen over zijn voorstel op te houden. Hij vertrekt 7 Juli uit New York met een Zweeds passa giersschip om zijn vacantie in de Sowjet-Unie door te brengen. Daarentegen breekt Trygvc Lie, de secretaris der V.N., zijn vacantie in Noorwegen plotseling af. Hij zal vandaag per vliegtuig naar Londen vertrekken en daar enige uren besprekingen voeren. Daarna gaat hij regelrecht naar New York, waar hij Woensdagmorgen zal arriveren. Verwacht wordt, dat de V.N. spoedig stappen zullen doen bij Peking om er achter te komen in hoeverre Malik het Chinese stand punt weergaf. Officieel zwijgt Peking nog, maar de Chinese communistische radio heeft melding gemaakt van een artikel in het Pekingse „Volksdagblad", dat zegt het geheel met Malik's verklaring eens te zijn. Londen zal Malik persoonlijk polsen Amerika's standpunt blijkt duide lijk uit de rede, die president Tru man gisteren in Tullahoma in Ten nessee uitsprak. „Wij zijn nu even als altijd bereid mee te doen aan een vreedzame regeling van het Ko reaanse geschil," zei hij. „Maar het moet een wezenlijke regeling zijn, die volledig een einde maakt aan de agressie en de vrede en veiligheid in het land en voor het heldhaftige Koreaanse volk herstelt." Hij waar schuwde: „Wij moeten overijlde ac ties vermijden, die het onnodige ri sico van een wereldoorlog zouden opleveren of zwakke acties, die een premie voor agressie zouden be tekenen." In het Engelse Lagerhuis heeft minister Morrison Maandagnamid dag gezegd, dat de Britse regering naar wegen en middelen zoekt om door te gaan op het door Malik ge dane voorstel ten aanzien van 'n sta ken van 't vuren in Korea. Wanneer de verklaring van Malik gedaan is met het ernstige verlangen om vre de in Korea te bewerkstelligen en wanneer deze gevoelens door de Chinezen en de Noord-Koreanen v/orden gedeeld, zal het mogelijk zijn voortgang te maken in de rich ting, die wij allen wensen. Morrison voegde er aan toe, dat, gezien het falen van vroegere po gingen. ongerechtvaardigd optimis me niet raadzaam zou zijn. Doch wij verwelkomen wat. naar wij hopen, een aanwijzing kan zijn. dat de Sow- jet-regering nu bereid is pogingen, die wij en andere leden van de V.N. hebben ondernomen om een einde te maken aan de strijd, te onder steunen. Vernomen wordt, dat sir Glad- wyn Jebb. Brits vertegenwoordiger bij de V.N.. instructie heeft gekre gen. om Malik persoonlijk te polsen over zijn voorstel betreffende Korea. Minister Schuman heeft Maandag verklaard, dat de Franse regering de verklaring van Malik beschouwt als „een positief element voorzover MüNCHEN. De oudste ver plaatste persoon, die naar de Ver enigde Staten emigreerde, de 105- jarige Paulina Wilsdorf uit Rovno (Polen), is Maandag per vliegtuig naar New York vertrokken. zij het beginnen van onderhandelin gen over een bepaald punt, namelijk het staken van de vijandelijkheden in Korea en het terugtrekken van de troepen aan beide zijden van de 38ste breedtegraad, mogelijk maakt zonder voorafgaande politieke voor waarden". Nasrollah Entezam. de Perzische voorzitter van de Algemene Verga dering der V.N., verklaarde Maan dag. dat hij zou trachten, zo spoedig mogelijk een onderhoud te hebben met Malik. Hij trachtte ook zich met de Chinese regering in Peking in verbinding te stellen. Chinezen in Korea zeer actief TOKIO. In een gevecht van man tegen man hebben de com munisten manschappen van de verbonden troepen Dinsdag ge noodzaakt zich ten Noord-Westen van Jongtsjon iets terug te trek ken. Langs het gehele centrale front wordt verwoed gevochten, uitgezonderd in het Oosten, waar wat meer rust intrad. Turkse troepen in Korea worden afgelost LONDEN. Alle officieren en manschappen van de Turkse briga de in Korea, met uitzondering van een paar hoofdofficieren, zullen voor het einde van September af gelost worden, zo heeft radio- Ankara bekend gemaakt. De Turkse minister van Defensie heeft mede gedeeld. dat het Amerikaanse leger 200 instructeurs heeft gezonden om de vervangingstroepen op te leiden. Geen vervolging van Mevrouw Felton Propaganda voor Moskou is nog geen hoogverraad LONDEN. De Britse openbare aanklager heeft medegedeeld, dat er onvoldoende gronden waren om het Labourlid mevrouw Felton aan te klagen. Enige leden van het Lagerhuis hadden er op aange drongen, dat zij vervolgd zou wor den wegens hoogverraad, omdat zij met de vijand in het buiten land samenwerkte en vijandelijke propaganda in het binnenland ver spreidde. Mevr. Felton heeft, na 'n bezoek aan Noord-Korea, Brit se en Amerikaanse soldaten be schuldigd van gruweldaden. Grootste kraan ter wereld gezonken (Van onze correspondent te Kopenhagen) KOPENHAGEN. De grootste drijvende kraan ter wereld, hon derd meter hoog en metende 350 ton, die tijdens de oorlog in Duits land gebouwd was en voor het lichten van gezonken onderzeebo ten gebruikt werd, is in het Skager. rak gekapseisd en gezonken. De kraan was door de Franse regering voor twee millioen mark gekocht en zou door drie boten naar Le Havre gesleept wor den. Vóór het vertrek had zich nog een dramatische scène afgespeeld, toen de Duitse kapitein weigerde het commando op zich te nemen, daar hij de kraan bij zwaar weer niet als voldoende manoeuvrcerbaar beschouwde. Daarop nam een Fran se officier het commando op zich, doch de kraan bleek niet tegen de zware zeegang opgewassen. TEHERAN. In de laatste etmalen zijn de tegenstellingen tussen Perzië en de Anglo-Iranian verscherpt. Volgens 'n bericht uit Perzische bron heb ben alle Britse werknemers in Msajid Socleiman, het Noordelijkste olie- district der A.I.O.C., het werk neergelegd cn zijn naar Abadan vertrokken. Tegen Drake, de Engelse bedrijfsleider der raffinaderij is een actie wegens sabotage aangekondigd, omdat hü de tankerkapiteins heeft overreed de nieuwe Perzische ontvangbewijzen niet te tekenen. Tegelijkertijd is hem de eis gesteld om voor Donderdagmorgen acht uur te zeggen of hij in Fcrzische dienst zal overgaan. Als hij niet tijdig antwoordt, zal een op volger aangesteld worden. Intussen is Drake geheel onver wacht naar Basra, de haven van Irak aan de Perzische golf. gereisd om, naar hij mededeelde, daar te spreken over de verzekering van een onge stoorde olielevering aan Irak, indien de raffinaderij te Abadan door over macht zou moeten sluiten. Ofschoon Drake verklaard heeft, dat hij zo spoedig mogelijk naar Perzië zal te rugkeren, veronderstellen enkele waarnemers, dat hij onderweg is naar Engeland. In Londen heeft de vice-voorzitter van de Anglo-Iranian, Jackson, die de delegatie naar Teheran geleid heeft, verklaard, dat het minstens een jaar zal duren voor de Perzen olie-deskundigen uit andere landen zouden kunnen krijgen om de raffi naderij te Abadan te drijven. De nieuwe anti-sabotagewet is zeer ern stig, aldus Jackson. „Het zal wel licht nog maar kort duren voor wij gedwongen zullen zijn Perzië te ver laten." Koel weer p Weersverwachting geldig van 1 g Dinsdagavond tot Woensdag- !g avond: p Half tot zwaar bewolkt met j lü' op de meeste plaatsen enkele s p buien en kans op onweer. }g £- Meest matige westelijke wind. Koel weer. g i fl 27 Juni Zon op 4 li 21 m onder ~g ff 21 u 04 m; maan op 0 u 29 m onder M W 14 u 28 m. VoNMBnaHBrnHi/ Het voornaamste probleem voor de Perzen is niet het aanwerven van de technische staf, aldus Jackson, maar het verkopen van de olie. „Dit is voor 95 procent een zaak van uit voer, en ik ken geen industrie met een uitvoer van 95 procent, die gena tionaliseerd is." De laatste honderdtallen Engelse vrouwen en kinderen zullen binnen 24 uur Perzië verlaten hebben. Dit beeld van chaos en x>ernieling kreeg de piloot te zien, die op 22 Juni met zijn vliegtuig ver scheen boven de plaats in de Amerikaanse staat lowa, waar een uit 45 wagons bestaande goederen trein ontspoord was. Vijf wagons werden als blikken dozen in el kaar gedrukt. Gelukkige bijzon derheid: een groot aantal wagons was geladen met granaten voor de vloot, waarvan er niet een ont plofte. NEW YORK. De vertegen woordiger van de Verenigde Staten in Kasjmir, dr Graham, zal van avond via Parijs en Rome naar In dia vertrekken. DE nestor van de Nederlandse sport, de heer Pim Muiier, heeft te Amsterdam uit handen van Prins Bernhard een zilveren anjer ont vangen in verband met hetgeen hij in het belang van het Nederlandse volk heeft gedaan. De uitreiking geschiedde namens 't Prins Bern- hard-fonds. RAPPORT VAN PRESIDENT TRUMAN Aanzienlijke Amerikaanse hulpverlening met eindproducten blijft noodzakelijk WASHINGTON. President Truman meldt in zjjn derde halfjaarlijkse rapport aan het Congres over het program voor wederzijdse militaire hulp verlening, dat de Europese voorziening met defensie-materialen niet zo snel is gestegen als werd gehoopt, maar dat de regeringen der verschillende Europese landen vastbesloten schijnen, de moeilijkheden te overwinnen en dat vertrouwd mag worden dat zij in dat streven zullen slagen. Indonesië vraagt uitlevering van Ambonezen (Eigen bericht) DEN HAAG. De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië in Den Haag, de heer Djumhana. heeft vorige week officieel namens zijn re gering uitlevering gevraagd van de Ambonezen van het Bureau der Republiek Zuid-Molukken. Hij heeft tevens de Nederlandse rege ring verzocht maatregelen te ne men tegen de anti-Indonesische ac tiviteit van de stichting „Door de Eeuwen Trouw". De Nederlandse regering zal hier op. naar wij vernemen, binnenkort antwoorden, doch men neemt aan dat er geen verdere maatregelen zullen worden getroffen wanneer de Ambonezen gehoor geven aan de waarschuwing, die zij onlangs van de regering hebben gekregen. Koning Peter gaat werken voor de kost NEW YORK. Koning Peter van Joego-Slavië, die toegeeft dat hij zo rijk niet meer is als vroeger, is van plan als publiciteitsman te gaan werken in een functie, waarvan hij hoopt dat zij hem 100.000 dollar per jaar zal opleve ren. Het rapport beslaat, de periode Oc tober 1950 tot April 1951. De president geeft de volgende op somming van belangrijke defensie- stukken, die in het bedoelde halfjaar aan de landen van het Atlantisch verdrag zijn afgeleverd: tanks en combat-voertuigen: 3 533: artillerie- en marinekanonnen: 1 150; motor- transportvoertuigen: 4.897vliegtui gen: 319; schepen: 9. Acute betalingsmoeilijkheden dienen te worden overwonnen DEN HAAG. In ccn nota aan de Tweede Kamer zegt de minister van O.. K. cn W., dat de verhoging van de subsidie voor 1950 aan dc Nederlandse Opera een gevolg is van het feit. dat met de ontwikke ling van de muziekdramatische cultuur in Nederland, zelfs wan neer dit in de beperkte vorm vin een operagezelschap geschiedt, meer fondsen .gemoeid zijn dan aanvankelijk kon worden veron dersteld. Deze verhogingen zijn mede hat gevolg van de algemene stijging van het loon- en prijspeil. Verge leken bij soortgelijke culturele in stellingen in het buitenland is de hierboven geschetste ontwikkeling niet als ongewoon te kenmerken. Met de belanghebbende gemeente besturen wordt overlegd om te komen tot een nieuwe finan cieringsbasis, waardoor waarbor gen worden geschapen, dat' de fi nanciële positie van de Neder landse Opera niet alleen in het lo pende begrotingsjaar wordt gesa neerd, maar ook voor een groter aantal jaren wordt beveiligd. Door een samenloop van om standigheden werd de suppletoir? begrotingsaanvrage, welke ook an dere posten bevat, vertraagd. In tussen begon de opera in moeilijk heden te geraken, doordat zij 'geen werkkapitaal bezit en door tekort aan liquide middelen. Dit is begrij pelijk, daar het een subsidie be treft, die voor de exploitatie over het jaar 1950 zou behoren te.wor den aangewend. Doordat de uitke ring van de subsidie in af wachting van de goedkeuring van de Staten-Gcneraal nog op zich moet laten wachten, staat de di rectie van de opera voor acute betalingsmoeilijkheden. Om aan de ze noodtoestand het hoofd te bie den, heeft de minister gemeend de vrijheid te mogen vinden de desbetreffende gelden, behoudens goedkeuring door de Staten-Gene- raal. aan de opera in uitzicht te stellen. r N Op tal van plaatsen van de Ne derlandse kust, bij Zandvoort, Bloemendaal en Scheveningen, maar vooral bij IJmuiden en Cas- tricum, heeft een invasie plaats gevonden van de zo gevreesde Colorado-kever. Onmiddellijk is de schooljeugd in actie gekomen om tegen de zwart-oranje-geel gestreepte landingstroepen een verwoede strijd aan te binden. Over Nederland zegt de president, dat dit land met zijn bevolking van 10 millioen zielen een zeer aanzien lijke industriële hulpbronnen een belangrijke plaats onder Europese landen inneemt, wat betreft de poten tiële bijdrage tot de inspanning der Atlantische organisatie. De herfst en de winter van 1950 waren, groten deels als gevolg van politieke com plicaties, getuigen van een aantal vertragingen in de ontwikkeling van het defensieprogram van dit land. Er is echter enige vooruitgang gemaakt: Een speciale organisatie werd ge sticht voor het behandelen der zaken van onderlinge militaire hulppro gram. De dicnstplichtpcriodc werd uitgebreid tot 1218 maanden voor het leger, 21 maanden voor de ma rine en 24 maanden voor de lucht macht.' aldus dc president in zijn rapport.. Ten slotte wordt over Ne derland nog gezegd: „Het vermogen van Nederland om militaire uitrus ting te produceren wordt nog niet ten volle benut cn alle pogingen worden gedaan om verbetering in de toestand te brengen. Echter zelfs bij een volledige benutting is het pro ductievermogen van Nederland niet in staat te voorzien in alle behoeften van de ontworpen krachten Een aanzienlijke hulpverlening met eind producten zal noodzakelijk blijven." Baby verdwijnt enkele dagen na geboorte ASSEN De baby die op 10 Juni in Dc Kiel bij Schoonoord werd geboren bleek enkele dagen later verdwenen. Verhoor van de ongehuwde moeder en haar ouders had geen resultaat. De vader van de ongehuwde moeder is nu gear resteerd. verdacht van „verduiste ring van staat"; men vermoedt nl. dat het kind bij anderen is onder gebracht. EVEN nog maar, dan zult u ze. op de markt weer kunnen u\t:oèken: de heerlijke, echte Meikersen Sappig en hopelijk niet al te duur. Maar dat laatste staat nog te bezien. (Van een onzer verslaggevers) TIEL. We hebben er door het natte en koude voorjaar wat lang op moeten wachten, maar de echte kersentijd is dan nu toch werke lijk aangebroken. Maandag bleek de aanvoer van de kleine rode vruch ten op de Tielse veilingen belangrijk te zijn toegenomen. En zij stijgt nog van dag tot dag. In hoofdzaak zijn het de vroege, zogenaamde Duit se kersen die thans aan de markt komen. Dc Meikersen zijn er nog slechts in kleine partijen en zij zijn bovendien nog wat rood. Hun aan voer zal echter in de loop van dc volgende week in betekenis toenemen en na de volgcnae week zullen zij volop voorhanden zijn. Dan zullen zij ook veel donkerder zijn dan thans. Nu nog wat rood; weldra donker Weer transport uit Rusland verwacht DEN HAAG. Binnenkort wor den er weer 65 Nederlandse krijgs gevangenen uit Sowjet-Rusland ver acht. Het ministerie van Buiten landse Zaken, dat hiervan bericht heeft gekregen, is nog onkundig van namen of data van aankomst. „Zwaarste straf" legen mgr Grösz geëist BOEDAPEST. De openbare aanklager heeft vandaag de „zwaar ste straf" geëist tegen de Hongaar se aartsbisschop Grösz, die thans, tezamen met acht anderen, te Boe dapest terecht staat wegens „samen zweren tegen de Hongaarse staat". De cis betekent, dat mgr Grösz zo wel tot de doodstraf, als tot levens lange gevangenisstraf kan worden veroordeeld. Al is dan dc kersenoogsl tien dagen later dan normaal begonnen, het gewas staat er bijzonder voor. Natuurlijk kan nat weer in de ko mende dagen nog veel bederven, maar de kersen, die tot dusver aan de veiling zijn gekomen zijn van goede kwaliteit. Wat de prijs betreft: enkele we ken geleden hebben de veilingen op het hout plaats gehad. De prijs schommelde daarbij van 5 tot 10 cent per kilo. Men moet rekenen, dat daarbij 30 a 40 cent voor pluk- loon komt. Dat betekent, dat de veilingprijs zich ongeveer tussen 40 ii 50 cent per kilo zal bewegen. Uiteraard zal men in de winkel een veel hogere prijs moeten be talen. Nu de kersenoogst later dan ge woonlijk is begonnen verwacht men in de Betuwe een korte ker sentijd. Aangezien de fabrieken Broinfietsrijder gevallen en overleden BRUMMEN. De 55-jarige land bouwer J. B. Kroes te Brummen is met zijn bromfiets komen te val len en spoedig daarna overleden. Het ongeval gebeurde toen K. de weg overstak, vlak voor een bus van de Nederlandse Spoorwegen. Aan de bus waren geen sporen van een aanrijding te ontdekken. Het staat niet vast of K. door de bus is gegrepen dan wel gevallen is doordat hij zeer sterk remde. ^S-,.;>v - fe* W&m&ï HEERLEN. Tijdens een kort onweer werd Maandagmiddag de 45-jarige landarbeider R. te Heer len, die op hot veld aan het werk was. en bij een paal van het hoog spanningsnet ging staan, door de bliksem getroffen cn op slag ge dood. echter per dag maar een bepaalde hoeveelheid kunnen verwerken is het mogelijke gevolg hiervan, dat het aanbod voor de consument groter dan anders is. Dit zou er toe kunnen bijdragen dat de prijzen waarmee men thans rekening houdt nog iets worden gedrukt. Maar dat zal men moeten afwach ten. In ieder geval: de kersen zijn er en ze smaken dit jaar overheer lijk. Oostenrijk zonder vlees en melk WENEN De Oostenrijkers za ten Maandag zonder hun Wiener schnitzels en zonder vers vlees, doordat 8000 slagers in de voor naamste steden van het land in sta king zijn gegaan De stakers eisen een loonsverhoging van 12 procent. Wenen had eveneens een tekort aan verse melk. Dc Oostenrijkse boeren die hogere prijzen willen hebben, hebben nL de melk voor de hoofd stad vastgehouden. PTT-personeel in België staakt (Van onze correspondent te Brussel) BRUSSEL. Van vanavond tien uur af zullen bijna 50.000 man per soneel van dc Belgische P.TT cn van de dienst van het ministerie van Verkeerswezen gedurende 24 uur in staking gaan. Deze staking is bij wijze van protest geproclameerd door de linkse Algemene Centrale der Openbare Dienst, welke vak bond er ontevreden over is, dat een het vorig jaar afgesloten accoord met betrekking tot de herklassering van het personeel nog steeds niet is nagekomen. De regering meent, de toepassing der overeenkomst te moeten uitstel len in afwachting van de algehele herziening der bestaande salaris schalen.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1