TROPISCH AQUARIUM, Gemeentelijke zelfstandigheid levende gedachte kalmerende sensatie Werking van organen „zichtbaar"te maken Levend décor in de kamer n°g Ware populariteit naar de wens van Thorbecke Niet te geloven en toch.... Alle tennissterren staan aan W imbledon-hemel Wat het kost D1 HONDERD JAAR GEMEENTEWET Radioprogramma geen woningnood in Berlijn Dinsdag 26 Juni 1951 5 iin ai i ai doQr H. C. OSKAM redacteur van „Het Aquarium" ER bestaat in Nederland een liefhebberij, welke vooral na de laatste wereldoorlog, de harten van vele landgenoten stormenderhand heeft ver overd. De bekoring, welke uitgaat van een goed aangelegd en on derhouden tropisch aquarium zal menigeen de wens hebben doen koesteren, zich ook bezit ter van zo'n tropisch onder water-wereldje te noemen. In gewijden weten dan ook, dat de beste propaganda voor hun liefhebberij bestaat uit een in prima staat verkerend show aquarium. Hiervan zijn er in ons land legio te vinden, daar de Nederlandse aquaristiek op een zeer hoog peil staat. Ditzelfde kan ook gezegd wor den van de organisatie, want bijna elke plaats van enige betekenis in ons land heeft één, doch in zeer vele gevallen meer aquariumver enigingen en de Nederlandse Bond „Aqua-Terra" heeft vaak handen te kort om de grote toevloed van leden te administreren. Deze bond telt op het ogenblik meer dan 12.000 leden! Dat zovelen zich vooral in de laatste jaren aangetrokken hebben E aanschaf van een aquarium, com pleet met licht, een verwar mingsapparaat, planten, ste nen en zand en vissen komt op ongeveer f 100. Vijftig gulden voor 'n bak van 100X 50X50, de mi nimum-afmetin gen. Een ver warmingsappa raat kost f 14, aarde, zand en stenen samen f 9.50, planten f 7, de verlichting f 4. Voor f 15 kan men zich een serie prachtige tropische vissen aan schaffen. Levendbarende vissen, tropische zalmen, tropische bar- beeltjes, damo-soorten. Geen goudvissen, ivant die zijn sub tropisch en woelen bovendien het aquarium overhoop. De tropische planten, die no dig zijn, hebben heel geleerde namen: cardamine lyrata, ba- copa, ambulia of cryptocoryne- soorten. Alles is in de winkel te koop, doch het is stukken goedkoper wanneer men zich bij een vereniging aansluit. De leden kunnen elkaar voor zeer weinig geld aan vissen, planten e.d. helpen. Hecht kwam gewond in de ring FRANKFORT Ray Robinson, heeft verklaard weer in Berlijn te boksen, mits men het tevoren eens werd over de toepassing van de re gels. „Ik ben wereldkampioen en bereid om tegen iedere middenge wicht uit te komen, waar dan ook. Dat is een kampioen aan het pu bliek verplicht", zei Robinson. Hij verklaarde nog eens met na druk dat hij Hecht niet door nier stoten neer had geslagen, dat hij nooit foutslagcn had geplaatst noch daarvan was beschuldigd. De film zou, naar hij vast meende, aantonen dat Hecht zich geen moment in een positie bevond waarin nierstoten mogelijk zouden zijn geweest. Vol gens Robinson moet Hecht al voor het gevecht geblesseerd zijn ge weest aangezien hij met een ver band in de ring binnenkwam. Intussen moet Hecht verscheidene dagen het bed houden op last van de dokters die zeiden dat hij een rib gebroken had en dat zijn rug- gegraat was geblesseerd. Robinson heeft van zijn beurs van 50.000 gulden veel meer dan de helft aan het Berlijnse kankerinstituut af gestaan. Kanaalzwemmerij begint in Augustus LONDEN. Elf landen zullen ver tegenwoordigd zijn bij de kanaalover tocht van de Daily Mail op 13 Aug Uit de 155 candidaten voor deze wedstrijd zijn er 20 gekozen (7 dames en 13 he ren), vijf uit Engeland, drie uit Frank rijk, twee uit Egypte, twee uit Argen tinië en twee uit Zweden. De zes an dere candidaten komen uit Griekenland, Nederland (Jan van Hemsbergen). De nemarken. Peru, de Ver. Staten en Canada. De zwemmer en de zwemster, die de beste tijd maken, krijgen elk een som van 1000 pd st. en een beker, beschik baar gesteld door het Festival of Bri tain. Voorts ontvangt leder die de tocht volbrengt 250 pd st. Politie-elftal tegen België GRONINGEN. Het Nederlands po litie-elftal, dat Zaterdag 30 Juni te Gro ningen. in het kader van het Interna tionaal sportfestival tegen het Belgisch polltie-elftal zal uitkomen, is als volgt samengesteld: Doel: Kok (ADO): achter: Huybregt (BW) en Mol ('t Gooi), midden: Kam- meyer (GVAV), Gillssen (RBC) en Remmers (BW); voor. Tlts (Limbur- giai. Van der Eist (Theole), Van On- selen (Stormvogels). Van der Meulen (Den Helder) en Koole (Vlaardlngcn). PARIJS. Vernomen wordt, dat Katz, de speciale ambassadeur der Verenigde Staten voor het plan-Marshall, binnenkort zijn ontslag zal nemen en een functie zal aanvaarden bij de Ford Foun dation. gevoeld tot de tropische aquaria is om verscheidene redenen ver klaarbaar. Allereerst het feit, dat de gemiddelde Nederlander, in te genstelling met de bewoners van vele andere landen, beschouwd moet worden als iemand, die de gezelligheid binnen de kring van eigen huis en gezin pleegt te zoe ken. De aquariumliefhebberij is iets, dat bij de zo specifieke Hol landse huiselijkheid goed past, maar er is nog een factor, die heeft bijgedragen tot deze grote bloei. Door de vooruitgang der tech niek is het de aquariumhouder thans mogelijk gemaakt om met betrekkelijk geringe kosten zijn tropisch aquarium te verwarmen, verlichten, filtreren en indien de noodzakelijkheid hiertoe bestaat, door te luchten. Een aquarium kan thans gedurende het gehele jaar hetzelfde beeld van fris-groene planten en gezonde vis vertonen, zonder dat daarvoor uitzonderlijk veel moeite behoeft te worden ge daan. Vooral ook, omdat men zich in de laatste jaren is gaan toeleggen op een beter gebruik van kunst- verlichting, is het aquarium van achter het raam verhuisd naar een waardiger plaats in de huiskamer. Hiervan is weer het gevolg ge weest, dat men zich meer is gaan toeleggen op de uiterlijke verfraai ing. Men ging toen de z.g. ombouw maken en zo heeft dus het foei lelijke ijzeren gevaarte bij het venster, van weleer, plaats moeten maken voor het z.g. aquarium meubel. Doch niet alleen in de huiska mers treft men aquaria aan. Ook op vele middelbare scholen wordt getracht de jeugd kennis van en liefde voor de natuur bij te bren geno.a. door middel van de tro pische bak," zoals men het aqua rium in liefhebberskringen ge- ivoonlijk noemt. Ook in de wacht kamer van de dokter of tandarts treft men het aquarium wel aan. zij het dan met het doel, dat het kalmerend op hun patiënten zal werken. De aanblik van een paar statige maanvissen (Pterophyllum eimekei), die zich op waardige, ja zelfs statige wijze door het wa ter voortbewegen of de gracieuze bewegingen van een paar Siamese vechtvissen (Betta Splendens), brengen iemand tot rust. De Za kenman daarentegen heeft weer andere motieven. Het attractieve element in zijn zaak wordt op niet onbelangrijke wijze verhoogd door een prachtig ingebouwd aquarium. Dan is er nog de eentonigheid van een ver blijf in een ziekenhuis, sanatorium of rusthuis, die voor veel patiën ten op zeer aangename wijze kan worden verbroken door een dage lijkse bestudering van de levens uitingen der bont-gekleurde exoti sche vissen. Dan zijn er nog de ontelbare vele kleine amateur- kwekers. Dat zijn die liefhebbers, die al hun vrije tijd besteden aan de bestudering van de wonderen der natuur, die zich achter de rui ten van hun kweekbakjes afspe len. Groot is de sensatie voor de amateur-kweker als hij voor de eerste maal van zijn leven be vruchte visseneitjes naar beneden ziet dwarrelen; en als hij voor het eerst vol bewondering door zijn loupe of miscroscoopje het vissen- embryo in het ei ziet bewegen of honderden infusiediertjes (het babyvisvoer bij uitnemendheid:) in een druppel water dooreen ziet krioelen in hun strijd om het be staan. Net als mensen tijdens de spitsuren op een groot plein door een krioelen wanneer men ze bijv. van een hoge toren uit gadeslaat Het kweken met tropische vis sen eist naast een behoorlijke kennis van zaken ook een grote mate van nauwkeurigheid. Er bestaan aquariumvissen, die levende jongen ter wereld bren gen en die in gevangen staat net zo lang zoeken tot ze het aller laatste, dikwijls door henzelf afge zette eitje hebben gevonden om hetop te eten; er zijn andere soorten, die juist wekenlang elk voedsel, zelfs het lekkerste hapje, hardnekkig weigeren, omdat ze hun eitjes in de bek uitbroeden, waarna ze het hele schooltje (soms wel 60!) bij onraad (bijv. wanneer men even tegen de aquariumrui ten tikt) ophappen, teneinde er haastig de vlucht mee te kunnen nemen. Er zijn vissen, die een kunstig nest aan de oppervlakte van het water bouwen, en die elk eitje, wat daaruit valt, met de bek van de grond oprapen, om het er keurig netjes weer in te spuwen. Zo zijn er ook vissen, waarvan de eitjes aan schier onzichtbare draad jes aan de planten hangen. Dan zijn er nog dieren, die indrukwek kende kuilen graven en de daarin door hen gedeponeerde eieren da gen achtereen blijven bewaaieren met hun vinnen. Dreigt er echter gevaar, dan wordt de kuil op le ven en dood verdedigd. Het is be kend, dat sommige vissen een dui delijk waarneembaar geluid pro duceren en er zijn exemplaren, die, hoe ongelofelijk het moge klinken, onder bepaalde omstan digheden kunnen verdrinken. CHILODUS PUNCTATUS is de naam voor deze zeer zeld zame visjes uit de Orinoco-ge- bieden (Zuid-Amerika). Toepassing van „radio-spoorelementen" in de medische wetenschap (Van onze medische mede werker) DE verschillende padde stoelachtige ontploffings wolken in onbewoonbare (of onbewoonbaar gemaakte) ge bieden van onze aarde, zijn niet de enige tekenen van acti viteit van de met zoveel achter docht omgeven atoomgeleer den. De verschillende institu ten, waar men de gedragingen der atoomkernen bestudeert,en waarvan er één met een cy clotron in de Amsterdamse Watergraafsmeer staat, kun nen met hun apparatuur vrij wel elk atoom radio-actief ma ken en met deze radio-actieve atomen, isotopen of radio-ele menten, kan men ingewikkel der moleculen maken, die de radio-activiteit van het atoom, dat een deel van hun structuur uitmaakt, behouden. Met deze verbindingen, waarvan men de moleculen als kleine zenders mag beschouwen, kan men de meest uiteen lopende onderzoekingen verrichten, die op geen andere wijze zó goed mogelijk zijn. Een zeer eenvoudig voorbeeld kan dit misschien duidelijk maken. De mo leculen van de gassen waterstof en zuurstof bestaan eik uit twee atomen. Brengt men beide gassen tezamen on der hoge temperatuur d.wz. ver brandt men de waterstof dan ont staan nieuwe moleculen, opgebouwd uit twee atomen waterstof en een atoom zuurstof: de hierdoor ontstane stof is het water. Maakt men de waterslof radio-nciief en verbrandt het dnn ontstaat radio actief water, dat men gemerkt wa ter noemt, omdat het altijd aan zijn radlo-actlvltelt te herkennen is met be hulp van z.g. Geiger-MUller tellers, zeer gevoelige instrumenten, die de radio activiteit niet alleen aantonen, maar direct naar de hoeveelheid door middel van een telwerk ln getallen omzetten, j Beschouwt men de radlo-elemcntcn als zenders, dan kan men de Gelger-teller als een opsponngsontvanger zien. waar mee het mogelijk is de gangen van de radio-elementen na te gaan. Ik zou daarom, in navolging van de vergelijk bare lichtspoormunitie, van radlo-spoor- elementen willen spreken. Zo kan men met onze radio- spoorwaterstof b.v. nagaan hoe snel een plant water opneemt en hoe dit water zich verspreidt over de delen van de plant, door deze in radio-actief water te plaatsen en daarna de stengel, de blade ren en de bloemen als het water „af te tasten" met de Geiger teller. Men heeft voor dit doel de oorspron kelijke Gelger-teller aanmerkelijk ver fijnd. tot instrumenten die tot op een centimeter nauwkeurig de plaats van radio-activiteit aan kunnen geven Uit gerust met deze apparatuur openen zich op geneeskundig terrein enorme velden van onderzoek en behandeling, die in de afgelopen tien jaar nog maar zeer ten dele ontgonnen zijn. „Merken" Ook kan men rode bloedlichaampjes ..merken" met radio-fosfor, met radio- natrium of radio-ijzer en op deze wijze nagaan o.a. hoelang het bloedlichaam pje ln leven blijft, hoeveel tijd het no dig heeft om eenmaal het lichaam rond te reizen en waar ln het lichaam zich bloedreserves ophopen Men kan de verschillende bestanddelen van ons voedsel, eiwitten, suikers en vetten, met radio-spoor-elcmenten ..merken" en op deze wijze enkele der problemen oplossen, die er nog steeds bestaan wat betreft de ingewikkelde omzettingspro- ccsscn m de chemische fabriek van het dierlijk organisme Zo „merkt" men vetten met radio-koolstof, eiwitten met radio-fosfor. De hoeveelheid der afge- gc\en straling ls zo gering, dat zij vol strekt onschadelijk is. Directe medische toepassing vin den slechts enkele radio-spoor- elementen Verreweg het belang rijkste is hierbij het jodium, een stof, waarvan vrijwel de gehele uit het voedsel opgenomen hoe veelheid door de schildklier wordt vastgehouden en wel des te meer, naarmate de schildklier actiever is. Radio-jodium stelt de arts in staat de activiteit van deze klier te meten, wat bij verschillende ziek ten van zeer veel belang is, maar bovendien grootte en ligging te bepalen, een zeer nuttige informa tie voor en na operaties. Geeft men radio-jodium in grote hoeveelheid, dan bereikt de radio activiteit in de schildklier waar den, die de behandeling van kwaadaardige gezwellen op deze wnze mogelijk maakt. Hetzelfde geldt voor radio-fosfor en radio goud, die beide door kwaadaardi ge gezwellen in veel sterker mate worden opgenomen dan door nor maal weefsel. Zo ls het mogelijk om met radio-fosfor zeer nauw keurig de plaats te bepalen van gezwellen in de hersenen; de re sultaten met de behandeling zijn tot nu toe niet zo bemoedigend. UITWENDIGE BESTRALING Zeer veelbelovend zijn daarente gen de resultaten van de uitwendi ge bestraling van kwaadaardige gezwellen met radio-kobalt, dat, or> cenderp wijze toeeepast als het radium, vele duizenden malen goed koper is dan deze zeldzame stof. Afgezien van de toepassingen van de radio-kobalt, ziet het er niet naar uit, dat in Nederland op geneeskundig gebied veel baan brekend onderzoek met radio actieve isotopen in de naaste toe komst geschieden zal, daar voor het werken met deze potentieel gevaarlijke stoffen een zeer kost bare apparatuur en zeer goed ge oefend personeel nodig zijn en voor beide ontbreekt het geld. (Van onze parlementaire redacteur) „Voor de werking van dergelijk grote maatre gel als de gemeentewet is, j is populariteit een gunstig element. Maar zo er dan populariteit moet wezen, dan vraag ik niet de popu- j lariteit van het ogenblik, f maar ik vraag duurzame populariteit. En wanneer voor het ogenblik al in dit stelsel van bepalingen be zwaren mochten worden gevonden en men zal na enige jaren getuigen, dat de invoering daarvan een weldaad is geweest voor ons land, dan zal de ware, de echte populariteit zijn verkregen. De populariteit van de minister heeft mis schien schade geleden i maar het zal zijn de duur- j zame populariteit van de i zaak, en die roep ik in, aan die hecht ik waarde." Met deze woorden heeft Thor becke honderd jaar geleden de thans jubilerende gemeentewet in de Tweede Kamer verdedigd. En de geschiedenis heeft zijn uitspraak als een profetie bevestigd. De ge meentewet is populair geworden: zij heeft haar kracht bewezen. Op voorbeeld van de grote kenner van ons gemeenterecht. Oppcnheim. heeft zij Thorbecke als wetgever alle hulde gebracht, in die mate zelfs, dat wel eens wat grif werd vergeten, dat Thorbecke had voort gebouwd op een wetsontwerp van zijn voorganger De Kcmpcnaer en dat beide ontwerpen waren be werkt door de ambtenaar en latere minister jhr. Van Tets. Niettemin blijft het de verdienste van Thor becke. dat hij de regeling in het staatsblad van 29 Juni 1851 heeft weten te brengen. ..Het is ongelooflijk." zo schreef een door hem voorgezeten com missie in 1848 aan de koning, „hoe vreemd de ingezetenen tot dusver aan kennis en behandeling zelfs van de dagelijksche aangelegen heden dor plaats hunner wonine zijn gebleven. Intusschen moet staatsburgerschap bij een werkzaam plaatselijk burgerscnap beginnen. Zijn voorstel beoogde o.a. „Dc kiemen te leggen eener zoodanige inrigting der plaatselijke rcgeerin- gén dat zij de inwendige huishou ding. onder behoorlijk toezigt, zelfstandig regelende en besturen de. tevens in algemeene belangen de geschikte werktuigen van het rijksbestuur zijn." Bestrijding In de Kamer vond het wetsont werp intussen een bestrijding, die men later haast belachelijk, al thans sterk overdreven, heeft ge noemd. Vooral de regeling dei- plaatselijke belastingen was het mikpunt. Hetgeen Thorbecke tot zijn in de aanhef vermelde uit sprak bracht. Daarnaast werd het toezicht van gedeputeerde staten afgeschilderd als een verlammende voogdij. De wet schept geen auto nomen doch plaatselijke automaten en centrale autocraten. klaagde Groen van Prinstcrer. Het wets ontwerp werd tenslotte zowel in Tweede als in Eerste Kamer met vrij grote meerderheid (resp. 52 tegen 13 en 28 tegen 7) aanvaard. Heeft de wet aan haar doel be antwoord, heeft zij het gemeente- medewerking der burgerij. „Wil West-Europa zich in deze wereld-worsteling staande houden," zo zegt hij. „dan zal het zijn ver scheurdheid en défaitisme moeten ovenvinnen, dan zal het moeten leren geloven in zichzelf, in do eigen roeping, die het te vervullen heeft. Zelfhandhaving is onmoge lijk. wanneer de wil daartoe niet geschraagd wordt door een sterke innerlijke kracht. En deze is slechts te vinden in een actief medeleven van de burgerij, in haar besef van medeverantwoordelijkheid van het lot van West-Europa, in een sterk ontwikkelde burgerzin". In grote lijnen meent hij, dat onze gemeentelijke bestuursvoor- ziening nog volkomen berekend is voor de vervulling van deze taak. Een beter compliment kan men de jubilaressc niet brengen. RUDOLF THORBECKE WOENSDAG HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7.00 Nieuws 7.18 Gewijde mu ziek 7.45 Een woord voor dc 'dag 8.00 Nieuws en weerberichten 8.15 Gram.- muziek 9 00 Voor dc zieken 9 30 Water standen 9 35 Koninklijke militaire kapel 10 15 Gram muziek 10.30 Morgendienst 11 00 Gram.muziek 11 10 .Vijfduizend gulden", hoorspel 12 00 Cello en piano 12.30 Land- en tuinbouwmededellnccn 12 33 Salonorkest 13.00 Nieuws 13.15 Mi- Htalre reportage of gram.muziek 13.20 Banjo-orkest 13.50 Gram.muziek 14.00 Bondsdag der Bond der Gercf Mannen- verenigingen ln Nederland 14.45 Voor de meisjes 15 00 Lichte muziek 15.30 Gram.muziek 15 45 Cello en plano 16.15 Voor dc Jeugd 17.30 Planoduo 17 45 Rc- gerlngsuit.rending: Prof. Dr. G. F. Pij per: „Snouck Hurgronje, kenner van do Islam". 18 00 Gemengd koor 18.30 RVU.. Mevr. Mr. L. Evorsdijk Smulders. „Mijn Wocstljngids naar de gesluierde man nen: De Touareg" 19 00 Nieuws en weer berichten 19.15 „25 jaar NCSV kamp werk onder de jongens van het Rijks opvoedingsgesticht te Amersfoort", cau serie 19.30.Gram.muziek 19.40 Radio krant 20.00 Nieuws 20.05 Gram.muziek 20.15 Rcsldentle-orkest 21.00 Gram mu ziek 21.15 ..In de voetsporen van Pnu- lus". reportage 21.35 Mannenkoor Ko ninklijke Militaire Kapel en solisten 22.05 Amusementsmuziek 22.30 Cello en orgel 22 45 Avondoverdenking 23 00 Nieuws 23.15 Gram muziek 23.40—24.00 Idem. HILVERSUM II. 298 m. VARA 7.00 Nieuws 7 15 Ochtendgym nastiek 7 30 Gram.muziek 8.00 Nieuws en weerberichten 8 18 Orgelspel 8 50 Voor de hulsvrouw 900 Gram.muziek VPRO 10.00 Schoolradio VARA 10 30 Gram.muziek 10.35 Voor de vrouw 1100 RVU Drs W. A Nell: .Dromen en hun betekenis" 11.30 Gram.muziek 12 00 Ac cordeonorkest 12.30 Land- en tulnbouw- mcdedellngen 12 33 Voor het platteland 12 38 Gram.muziek 12.55 Kalender 13 00 Nieuws 13.15 Omroeporkest 14 00 Ge sproken portret 14 15 Omroeporkest 15.00 Kinderkoor 15.20 „Levende bezems" hoorspel voor de jeugd 15 50 Pianocon cert 16.00 Vragcnbeantwoording voor de jeugd 16.30 Voor de zieken 17 00 Actua- lijk leven gestuwd? Het huidige lid van de Raad van State. prof. Van Poelje, heeft dit betwijfeld: de verdienste der wet zocht hij eer der in haar wijze zelfbeperking, waardoor zij de ontwikkeling niet te zeer in de weg stond. Doch de regering cn Statcn-Generaal heb ben gunstiger geoordeeld. Dat mag men althans wel afleiden uit het feit. dat de wet in 80 jaar. behalve op het punt van de belastingen, slechts weinig veranderingen on derging en dat eerst in 1931 een al gemene herziening nodig werd ge oordeeld. Minister In 't Veld heeft het aan gedurfd om onlangs in een be scheiden boekwerkje te wijzen op „De betekenis van de gemeente voor de toekomst van West-Euro pa" Een ogenschijnlijk hachelijk ondernemen. Maar het is zijn over tuiging nu eenmaal, dat doelmatig heid niet het enige criterium is, waaraan een goede bestuursvoor- ziening behoort to voldoen. Een democratisch bewind moet over- Htetten^ voor de Jeugd 1T30Lichte.mu- tuigen, behoeft dus dc actieve Giel de Roode wint van Ratcliffe BRISTOL In een gevecht over acht ronden behaalde Glcl de Roode op het terrein van Bristol City te Bristol een puntcnoverwinning op de Britse bokser Terry Ratcliffe Ratcliffe was ln de eerste ronde cn ook ln dc volgende in het voordeel Voornamelijk met dc linker arm bok send wist dc Engelsman In het begin van het gevecht menig punt te scoren, maar lang duurde het overwicht van Ratcliffe niet. Fel aanvallend nam de Scheveningcr het Initiatief over cn Ratcliffe had het voornamelijk aan zijn spel ziek 18 00 Nieuws IR 15 VARA-Varla 18.20 Actualiteiten 18.30 Dansmuziek 19 00 „Leringen wekken. voorbeelden trekken", lezing 19.15 Gram.muziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd VARA 20 0(1 Nieuws 20 05 Politiek commentaar 20.15 ..La Travlata". opera 21.20 „Gevleugelde daden", hoorspel 22 30 VUegenlersorkcs'. 23 00 Nieuws 23.15 Internationaal sport- festival Groningen 1951 23 30—24.00 Dansmuziek. ENGELAND BBC Light Programme. 1500 en 247 m 11.15 Dansmuziek 11.45 Voordracht 12.00 Parlcmentsoverzicht 12.15 Orkest- concert 12 45 Idem 13.45 Voor de kleu ters 14 00 Voor de vrouw 15.00 Lichte muziek 15.30 Voor de soldaten 15.45 Militair orkest 16.15 Mrs Dale's Dag boek 16.30 Orkestconcert 17.30 Theater- orkest 18 00 „One Night Stand" 1830 Tenniskampioenschappen 18.45 Hoor- "00 Nieuws cn radiojournaal 19.25 Sport 19.30 Gevarieerd programma 2000 Hoorspel 21.30 „Have .i go" 22.00 Nieuws 22 15 Actualiteiten 22 20 Orkestconcert 23.00 Voordracht 23.15 Lichte muziek 23.56—24.00 Nieuws. Neo-nazistische partij niet officieel erkend BERLIJN. De Westelijke be- zettingsmogendheden hebben het verzoek van de „Duitse socialisti sche partij" afgewezen, om als poli tieke partij te worden toegelaten. De Berlijnse Senaat had afwijzend geadviseerd, omdat het programma van de partij overeenkomt met dat van de voormalige nationaal-socia- listische partij. Na-oorlogse bouwstijl: stoer en strak, uit haast en nood geboren de geraamde 5'i millioen woningen. Al met al toch nog geen ruim vooruitzicht. Bij deze cijfers komen echter nog een paar eigenaardigheden. De enige stad in Duitsland, waar géén wó (Van een medewerker) Bouwen kunnen de Duitsers, dat moet men toegeven! Wie in de grote Duitse steden rondkijkt, ziet dozij nen nieuwe kolossale gebouwen. Bioscopen, hotels, bankgebouwen zij verrijzen in enkele maanden op j ningnood is. is Berlijn. Geen straat de vroegere puinhopen. Met dyna- zonder ruines, maar aan het wo- miet en luchtdrukbeitel, met kranen van twintig meter hoog. met allerlei soort machines en met zeer weinig handenarbeid worden de na-oorlogse paleizen gebouwd. Zéér strak van stijl, zonder enige verslering, doch met raamkozijnen en deuren van brons Een stoere stijl, geboren uit haast en materiaalnood. De woningnood bleer aanvanke lijk achter men beperkte zich eerst bijna uitsluitend tot het weer bewoonbaar maken van halfverniel- de huizen. Daarna werden de wo ningbouwverenigingen gevormd, die thans zo goed als alle woningbouw uitvoeren Het eerste jaar van het zesjarenplan leverde een overschot op. dank zij de herstelde woningen- Het tweede jaar heeft thans wéér een overschot opgeleverd. De be volkingstoename wordt niet alleen bijgehouden, maar ingehaald. Er is dus veel kans. dat aan net einde van het zesjarcnplan een aanzien lijk geringer tekort zal neersen dan ningbureau hangt een lijst van wo ningen. die men kan huren. Veel welgestelde lieden trokken uit Ber lijn weg en woningen me: méér dan acht kamers zijn er ruimschoots te huur. Tenslotte zijn er dan ae vluchte lingen uit de Oostelijke zone. die voor een groot deel in het West- duitse productieproces zijn opgeno men. ergens onderdak gevonden hebben met het hele gezin in één kamer en niet meer naar Oost- Duitsland willen terugkeren Zeer velen hebben in Wcst-Duitsland een nieuw bestaan opgebouwd. Er zijn in West-Duitsland acht millioen of ficieel aangemelde vluchtelingen uit de Russische zone. Men schat het aantal niet-aangemelden op nóg een millioen. En daarmee is het bere kende tekort van 5!? millioen over goede dekking te danken, dat hij geen al te zware afstraffing kreeg. Do Roode liep in dc vierde ronde een wond bo ven het linker oog op. welke nadien voortdurend werd geraakt. Deze han dicap kon onze landgenoot echter niet verhinderen zijn aanval door tc zetten PART T*ï Pierre Hp Hanllp Ho en. al hadden zijn punches niet vol- 1 »erre de Gaulle, dc doende kracht voor dc eindstoot. de broer ,van generaal De Gaulle. is superioriteit van de Nederlander was vOOr de vijfde achtereenvolgende groot genoeg voor het behalen van een I keer tot voorzitter van de Parijse overtuigende puntcn-overwlnnlng. I gemeenteraad gekozen. vier jaar. dat met achterblijvende ---z- vluchtelingen geen rekening houdt. I eerst sinds 1937 weer op imble- stellig nog een millioen woningen don uitkomt (hij werd toen in de te laag. finale door Budge geslagen), «r (Van onze speciale verslaggeefster) WIMBLEDON. Van Swol cn Rinkel hebben Maandag op Wimbledon beiden zonder veel moeite gewonnen. Van Swol versloeg de Engelsman Snars (6—0. 61. 10—8) cn komt nu tegen de Egyptenaar Shafci. IHJ heeft dus een behoorlijke kans de derde ronde te bereiken. Rinkel zal het wel niet verder brengen, hu ontmoet na z(jn overwinning op B. P. Hyk dc Zuid-Afrikaan Norgarb. Dehncrt verloor met 6—2, 63. 62 van dc Amerikaan Richardson. een verwoede strijd tegen Jaroslav Drobny. De Duitser, die bijna 42 jaar is, was onvermoeid in deze snel, harde cn opwindende partij. Het centrecourt leverde trou wens verreweg de meeste spanning op. Want na de partij tegen de twee linkshandige spelers Larsen en Rose leek het er in de laatste match op, dat de Belg Philippe Washer ging winnen van de Ame rikaan Gardiner Mulloy. Maar Washer verloor in een prachtige strijd, na een voorsprong van twee sets toch nog: 1513, 64, 36, 46, 16. En verder handhaafden dc grote spelers zich met een beet je meer of minder inspanning: de Amerikaan Flam sloeg Kar (In dia) 61, 62, 62; zijn landge noot Savitt sloeg de Zuid-Afrikaan Cockburn 62, 62, 62; de Aus traliër Sedgman sloeg Deyro (Phi- lippijnen) 64, 63, 64; de Zuid-Afrikaan Sturgess won van de Engelsman Carter 61, 60, 63, Paish (de tweede speler op Engeland's ranglijst) sloeg met 63, 63, 62 de Amerikaan Bur rows, die ernstig gehandicapt was door een gekneusde schouder en die zo uit een Londens ziekenhuis op de baan kwam en de Australiër „Sugar" Don Candy won van de Engelsman Robert 8—6, 62, 63; de Zweed Bergehn won van de Engelsman Starte (62, 61, 60), de Australiër Mcgregor sloeg Nath (India), de Fransman Destremau sloeg de Belg Devroe (62, 63, 62) en verder plaat sten ook Am pon (Philippijnen), Vieyra (Brazilië), Ulnch (Dene marken), Redl (Oostenrijk), Nor garb (Zuid-Afrika) en Matous (Statenloos) zich in de volgende ronde. Vandaag treden de dames. 96 in getal, aan. Ook al hun sterren staan aan de tennishemel Wimble don. Vandaag komen de dames in actie Zo'n eerste dag op Wimbledon dat is eigenlijk de mooiste, want dat is de enige dag. waarop men allq tennissterren van de wereld, zonder één uitzondering in de weer kan zien. Daarna zijn er al enkele aan hun gelederen ontvallen; dit jaar de Australiër Rose, die met 16, 26, 60, 16 van de Ame rikaan Larsen verloor en de Duit ser Von Cramm, die de meerder heid van Drobny, de tot Egypte naar genaturaliseerde Tsjech moest erkennen (79. 4—6, 4—6). Honderd acht en twintig spelers traden er Maandag aan. Of eigen lijk 126, want er was één walk over Op de zestien grasbanen werden er 63 al meteen uitgescha keld Het was dus geen wonder dat het publiek onrustig van de ene baan naar de andere liep om van al dat sterrengeschitter althans een glimp op te vangen. Voor het eerst sinds jaren zijn er voor het centrecourt, waar de belangrijkste wedstrijden worden gespeeld, geen „dagplaatsen" ver krijgbaar, zodat het grootste deel van het publiek de matches die daar worden gespeeld, moet volgen door de lichtende cijfers aan de buitenkant van het clubgebouw, die de stand na elke slag weerge ven. Volgens de traditie opende de winnaar van het vorig jaar. de Amerikaan Edward Patty, het cen trecourt met een partij tegen de Zuid-Afrikaan Lurie, die hij met 61, 61, 64 won Daarna vocht dé Duitser Gött fried von Cramm, die voor het

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5