DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Groot-Brittannië zendt kruiser naar oliehaven Abadan Ziekte van Malik Vier dagen in een sneeuwschacht remt vredesoverleg Regering, verenig ons vragen Rijnschippers Doel: bescherming van Britse levens Mijnenvegers gaan niet alleen maar oefenen 300 gulden aan prijzen! 200 GULDEN Ploeg die lichaam zocht kon hem redden Volstrekte onzekerheid heerst naast gematigd optimisme r Van hieltje in sok naar zomerjurk v_ lie Jaargang, no. 148 Voensdag 27 Juni 1951 Opgericht door dc Stichting ..Het Parool" - Giro 510330 bó'<otterdamschi BankPostbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5.15 p. kw. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7. Amersfoort HOOFDREDACTEUR: TI. DE BOORDER Geen arrestatiebevel tegen Westerling in België DEN HAAG. In verband met een bericht, dat door de Belgische regering een arrestatiebevel zou zijn uitgevaardigd tegen Westerling we gens het gebruik maken van een I vervalst paspoort, kan worden me- degedeeld, dat de Belgische veilig heidsdienst dit heeft tegengesproken. Er bestaat slechts een bepaling, dat indien Westerling in België wordt aangetroffen, onmiddellijk de vei ligheidsdienst hiervan in kennis moet worden gesteld. (Van onze correspondent te Londen) LONDEN. Ter bescherming van de levens van Britse onderdanen heeft de Britse regering de kruiser „Mauritius" naar Abadan gezonden. Zulks werd gisteren door minister Morrison, na afloop van het vragenuur, in het Lagerhuis mee gedeeld. Morrison zcide, dat, als de Perzische regering niet in staat bleek om Britse onderdanen te beschermen, de Britse regering gedwongen zou worden, die taak zelf op zich te nemen. De minister gaf de verzekering, dat de regering hiertoe alle voorbereidingen had getroffen en op zeer korte termijn zou kunnen handelen. De Britse kruiser Mauritius die bevel gekregen heeft naar de omgeving van Adaban, de olie haven van Perzie, te stomen. Het zenden van dit oorlogsschip wordt algemeen beschouwd als een teken, dat het Brits-Perzisch conflict over de naasting van de Anglo-Iranian Oil Company thans in een kritiek stadium is gekomen. Morrison's verklaring was ditmaal in zeer ernstige toon gesteld en het Lagerhuis luisterde stil en aandach tig. De mededeling van het zenden van de „Mauritius" werd met teke nen van instemming begroet. Aan Labourzijde was die instem ming misschien iets minder krach tig en door een enkel lid werd daar ook wel twijfel aan de wenselijk heid van deze stap geuit, maar over het algemeen gesproken kan men zeggen, dat Morrison met dit krach tiger geluid heel het Huis achter zich had. De berichten uit Perzië schijnen er overigens op te wijzen, dat de militaire actie, die Engeland even tueel nemen zal. beperkt zal blij ven tot het verlenen van boscher- ming bij een onvermijdelijk worden van de evacuatie van het Britse personeel. Morrison's verklaring hij begon te zeggen, dat de laatste ontwikke lingen zeer ernstig waren belicht te voornamelijk twee punten: De kwestie van de door de Perzische autoriteiten geëiste kwitanties van de kapiteins der tankschepen en de kwestie van dc voorgenomen anti- sabotagewet. Morrison zeide, dat er geen sprake van kon zijn. dat de kapiteins de kwitanties in ongewij zigde vorm konden tekenen. Alle door de maatschappij in het werk gestelde pogingen om een wijziging in deze procedure te verkrijgen, waren vruchteloos gebleken en de maatschappij had met volle instem ming van de regering besloten, dat alle tankschepen Abadan zouden verlaten, zo nodig na de aan boord genomen olie opnieuw gelost te hebben. Morrison beschreef de anti-sabo- tagewet als een „andere verontrus tende ontwikkeling". Als deze wet van kracht werd. zouden de Per zische autoriteiten de verantwoor delijkheid voor ieder incident op de olievelden, dat door inmenging of onkunde veroorzaakt werd. een employé van de maatschappij in de schoenen kunnen schuiven en hem voor een krijgsraad kunnen bren gen. De bedrijfsleider in Perzië. de heer Drake, had al te horen ge kregen. dat zijn weigering om de kapiteins der tankschepen de ver klaring te laten tekenen, onder sa botage viel. De heer Drake had daarom instructies gekregen zich naar Basra in Irak te begeven Morrison eindigde weer met de verzekering dat de Britse regering nog steeds bereid was om over een regeling te onderhandelen. OOK ACHESON SOMBER Tegelijk met Morrison liet in Washington de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken. Ache- son. zich somber uit over de si tuatie in Perzië. Voor de Senaats commissie voor buitenlandse betrek kingen verklaarde de minister, dat hij geen lichtpunten zag in de Brits-Perzische oliekwestie. Hij sprak de vrees uit. dat de kritieke toestand zich tot een ramp zou kun nen ontwikkelen. BEZORGDHEID IN TEHERAN Het nieuws, dat Groot-Brittannië de kruiser Mauritius opdracht heeft Peter Cheyney overleden Verdiende met thrillers" 2,5 mïllioen LONDEN. Peter Cheyney, be kend Brits schrijver van „thrillers", is Dinsdag op 55-jarige leeftijd, na een langdurige ziekte, te Londen overleden. Cheyney was een auteur met een omvangrijk oeuvre. Hij schreef zijn romans in Amerikaanse stijl. Zij werden voor het merendeel in het buitenland verkocht. Geschat wordt, dat hij in veertien jaar on geveer millioen gulden verdien de met zijn „Lemmie Cautions" en „Slim Callaghans". gegeven naar de omgeving van Abadan op te stomen, heeft in Per zische politieke kringen grote be zorgdheid gewekt. Een welingelicht woordvoerder zei. dat dr. Mossa- deq, de premier, heden waarschijn lijk een speciale kabinetszitting bij een zal roepen om de jongste ont wikkelingen van het oliegeschil te bestuderen. In Teheran wordt de mening steeds sterker, dat dc Britten ge- evacueerd zullen worden. Westerse diplomaten zijn bevreesd, dat Per zische extremisten in Abadan een incident zullen uitlokken, dat kan leiden tot de landing van Britse troepen ter bescherming van de 3000 Britten, die zich in Abadan bevinden. Rehabilitatie voor directeur van Mauritshuis (Van onze kunstredacteur) DEN HAAG. Het Koninklijk Kabinet van Schilderijen, het Mauritshuis, is gistermiddag, na dat het bijna acht maanden geslo ten was om een restauratie te on dergaan, officieel heropend door de staatssecretaris voor Kunsten, mr. J. M. L. Th. Cals. Een bijzon dere gebeurtenis voor het Neder landse museumwezen en m het bijzonder voor de directeur van 't Mauritshuis, dr A. B. de Vries. Want in zijn openingsrede huldig de mr. Cals hem niet alleen voor zijn waardevolle arbeid ten behoe ve van dit museum maar bovendien schonk deze bewindsman aan dr De Vries wiens naam in de afgelo- ren jaren ten onrechte in opspraak was gekomen in verband met een justitieel onderzoek een offi ciële rehabilitatie. Onderlinge concurrentie baat slechts het buitenland (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM. Bij monde van mr. J. Elshout, voorzitten van de Nederlandse Particuliere Rünvaart-Ccntrale. hebben de Nederlandse Rün- schippers tydens een vergadering in Rotterdam, hun ontevredenheid be tuigd over de politiek, die de Nederlandse regering ten opzichte van deze voor ons land zo belangrijke tak van bestaan voert. Terwijl in alle andere oeverstaten van de R(jn beschermende bepalingen zijn ingevoerd, waarmee men maar rekening heeft te houden, wil onze regering zich nog steeds houden aan hel motto „Vrijheid en Gelijkheid", neergelegd in de van 1868 daterende Acte van Mannheim. Dc andere belanghebbenden zeg gen dit ook te doen, maar het is slechts een phrase en in de practijk komt men tot geheel andere conclusies. Daarom is het nu na meer dan 5 jaar praten tijd om tot daden te komen, wil dc Nederlandse Rijnvaart enige mogelijkheid van bestaan hebben. Van overheidswege is gedurende 5 jaar aangedrongen op een vrijwil lige aaneensluiting Van alle Rijn schippers en reders. Het blijkt ech ter. dat hier niets van terecht komt en .aarom moet volgens mr Els- hout de Nederlandse regering met spoed zelf de eenheid in de Rijn vaart tot stand brengen en niet lan ger wachten tot het bedrijfsleven dit d^et. Dit kan krachtens een uit de oorlog daterende, maar gehand haafde wet. Het bestuur van die eenheid moet aan het bedrijfsleven worden overgelaten, maar de rege ring dient er nauw contact mee te houden. Zij behoeft zich niet te la ten weerhouden door de Acte van Mannheim, aangezien de andere oeverstaten dit ook niet doen. Om de Nederlandse Rijnvaart een hechtere basis in eigen land te ge ven. zal een groter deel van de Limburgse kolen over het water moeten worden vervoerd en niet zoals thans met de Nederlandse Spoorwegen. Voorts zal een belang rijk deel van de goederen, die Ne derland binnenkomen of verlaten volgens beschermde bepalingen door de Nederlandse Rijnvaart moeten worden vervoerd. Bonn verbiedt „Vrije Duitse Jeugd" BONN. Een woordvoerder van dc West-Duitse Bondsregering heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat zijn regering de (communistische) „Vrije Duitse* Jeugdbeweging" heeft verboden. Dit besluit werd genomen op de eerste zitting van het West-Duitse kabinet na de terugkeer van bondskanselier Adenauer uit Italië omdat haar activiteit een gevaar oplevert voor de grondwettelijke orde. De regering zal de nodige stap pen doen om te zorgen, dat ook de verschillende staten de jeugdbe weging verbieden. AVONTUUR VAN HAAGS STUDENT (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Ruim zeven en negentig uur lag een Haagse student. Jan Boerboon, opgesloten in een negen meter diepe schacht, zonder enig contact met de buitenwereld, in een sneeuwveld bü St. Gallen. Vorige week Zondag zwierf hü er op een eenzame tocht door het Zwitserse berg land. toen hü plotseling de bodem onder zün voeten voelde wegzinken. Hü belandde, boven op zyn rugzak, die hem daardoor voor zwaar letsel behoedde, in een nauwe holte, waar hü amper liggen kon. Daar heeft hü vier dagen geleefd in een volslagen duisternis, met niets anders bij zich dan een korst brood en een sigaret. Eerst Donderdagmiddag laat werd hü ge vonden, door een van de tien reddingsploegen, die naar zijn lük zochten; reeds vaak werden in die streek bergtoeristen vermist, men slaagde er echter nog nooit in een hunner te redden. Jan Boerboon was de eerste. Boerboon, die te Wageningen bos- (Van onze correspondent te New York) NEW YORK. Het büccnroepen van een speciale zitting der Algemene Vergadering van de V.N. ter gelegenheid van het bezoek van de president van Ecuador, dc heer Gala Plaza Lasso, gaf aanleiding tot dc verwachting, dat enig nader licht op de kwestie-Korea zou worden geworpen. Alle verwachtingen in die richting zün echter bedrogen uitgekomen. Men schijnt het hier overigens in meerderheid er over eens te zün. dat het weinig zin heeft te zoeken naar een spitsvondige uitleg van Malik's woor den. Het feit. dat zün verklaring dc mogelükhcid van toenadering opent, wordt hier als het voornaamste gezien. Het biyft echter de grote vrpag. hoe dit zal kunnen geschieden. Deze onzekerheid geeft velen reden tot sceptisismc. Of dit scepticisme terecht is of niet. zal mogelijk aan het licht ko men. wanneer er een onderhoud tussen voorzitter Entezam en Malik heeft plaatsgevonden. Ook Dinsdag kwam dit met tot stand, in ver band met een ongesteldheid van Malik. Voor menigeen is dit een reden om eraan te twijfelen, of de Sowjet- Unie op dit moment bereid is met meer dan de algemene verklaring van Malik voor de dag te komen Van de Commissie van Goede Dien sten voor Korea verwacht men niets. Als Entezam met Malik spreekt, geschiedt zulks in zijn kwa liteit van president der Assemblée. Men ziet hier drie mogelijkheden: 1. Een initiatief van generaal Ridgway. op aandrang van de zestien landen, wier vertegen woordigers geregeld te Wash ington bijeenkomen. 2. Bijeenroeping van de politieke commissie van de Algemene Vergadering. waarbij deze tracht in een motie over de wcnselgkheid van een staken van het vuren een nadere Rus sische verklaring uit te lok ken. 3. Een poging van Malik, om nog deze maand de Veiligheidsraad weer in te schakelen. Dit laatste betwijfel ik. in ver band met de oude kwestie over de aanwezigheid van dr Tsiang van nationalistisch China en diens veto recht. Terwijl allerwege activiteit aan. de dag wordt gelegd en onderhandse besprekingen worden gevoerd, heerst er, ondanks een gematigd optimisme, volstrekte onzekerheid. Ook van de Aziatisch-Arabische groep wordt geen initiatief ver wacht voor een ontmoeting van En tezam met Malik. Het prestige van India in Azië gedoogt geen nieuw échec, zodat de mogelijkheid groot is. dat Indonesië als woordvoerder zal optreden, wanneer de groep In derdaad besluit het initiatief te ne men. bouw studeert en voor practijk een tijdlang in Zwitserland verblijft, werd eerst vorige weck Maandag vermist, toen hij niet op het Forst- Amt, waar hij werkte, verscheen Reeds Zaterdagmiddag was hij op een zwerftocht uitgetrokken en Zondagmorgen werd hij nog door enkele andere toeristen gezien- Na dien ontbrak elk spoor van hem De Zwitserse radio riep het bericht om, dat er een Hollander vermist was bü St. Gallen en in alle rich tingen trokken er reddingsploegen op uit. Een zoon van een herder die wist te vertellen, dat zijn hond een „Schwabe" aangevallen had, bracht het eerste spoor: men wist nu althans dc richting, waarin do 25-jarige Boerboon vertrokken was. Zie verder pag. 4 Mijnwerkersstaking dreigt in de Ruhr BOCHUM. Ongeveer een half millioen West-Duitse mijnwerkers- zullen Maandag het werk neerleg gen, wanneer niet aan hun eis tot een loonsverhoging van 14 procent zal worden voldaan. In het be gin van de maand waren mijn eigenaren en het bestuur van dc mijnwerkersbond het eens gewor den over een verhoging van 12 procent. Dinsdag sprak echter het con gres van afgevaardigden van de mijnwerkersbond, dat de beslui ten van het dagelijks bestuur moet goedkeuren, zich met 255 tegen 158 stemmen uit tegen de overeen komst. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „De münenvegcrsoefening „Factotum" zal meer nul hebben dan alleen een oefening. Het gebied, waarover zü zich uitstrekt is namelük nog steeds niet geheel geveegd van de mijnen, die cr uit de oor log zün overgebleven, zodat we behalve de met opzet foor deze operatie „uitgezaaide" müncn meteen ook nog dc „echte" mijnen uit de zes jaren oorlog grondig zullen opruimen." Dat verklaarde ons schout bü nacht C. W. Slot, aan dc vooravond van de geallieerde mijnenveeg-oefening „Factotum", die zoals \v(j reeds meldden in de eerste week van Juli zal worden gehouden in een strook van tien bü dertien zeemijlen voor de Nederlandse kust, tussen Scheveningen en IJmuidcn. Zestig münenvcgers „klein, maar belangrijk grut", zei schout bü nacht Slot van vüf nationaliteiten zullen aan dc oefening meedoen. In de nacht van Maandag op Dinsdag hebben lichte, snelle sche pen en vliegtuigen van de Britse marine een grote hoeveelheid oefen- mijnen in het gebied van oefening uitgezet. In één ding verschillen ze U doei toch ook mee met de Q Het DAGBLAD VOOR AMERSFOORT nodigt allen uit de gevluchte Ketelbinkies op te sporen, die in de periode van Maandag 18 Juni tot en met Woensdag li Juli in de advertentie-pagina's zyn te vinden. U moet dus precies 21 avonden zoeken. U telt de aantallen bij elkaar Daarna zendt U een briefkaartje met het totale aantal naar het Dagblad voor Amersfoort en U dingt mee naar de hoofdprijs van of een van de andere geldprijzen. De briefkaart als volgt adresseren: Ketelbinkieprijsvraag „DAGBLAD VOOR AMERSFOORT" Snouckaertlaan 7. AMERSFOORT. Briefkaarten inzerftlen tot uiterlijk 25 Juli De uitslag wordt zo SDoedig mogelijk na 25 Juli bekend gemaakt. Zie voor de volledige gegevens onze editie van 16 Juni j 1. Het is toegestaan dat uit één gezin meerdere familieleden een oplossing inzenden. van de echte: de lading van vele tonnen explosief materiaal zit er niet in Wél een ontstekingslading en een afvuurlading. welke laatste echter slechts een soort rookappa- raat in werking stelt, zodat men kan zien, wanneer een werkelijke mijn ontploft zou zijn. Maar vanwege de in het oefenge- bied nog aanwezige uiterst gevaar lijke mijnen, zullen de deelnemen de mijnenvegers met de grootst mo gelijke zorg te werk moeten gaan. Dit kan natuurlijk slechts het ope rationele karakter van „Factotum" ten goede komen Als ware men werkelijk in oorlog zullen de 3000 man op de houten mijnenvegers naar hun prooi speuren. Naar ver ankerde mijnen, die op betrekkelijk geringe hoogte onder het waterop pervlak drijven, en naar invloeds- mijnen, die op de bodem van de zee rusten en reageren op acoustische, magnetische- en drukinvloeden, die nu eenmaal altijd door schepen worden veroorzaakt. Het oefengebied lijkt wat klein voor zestig schepen, maar schout bij nacht Slot verzekerde ons. dat dit niet het geval is. Acht mijnen vegers hebben één volle dag nodig om één vierkante mijl geheel schoon te vegen Dan is een gebied van tien bij dertien mijlen niet zo klein voor het doel. De mijnenve gers moeten zo precies aansluitend werken en daardoor uiteraard ook scherp manoeuvreren, dat hun werk uiterst tijdrovend is. Een belangrijk onderdeel van deze oefening zal dan ook zijn. het contact tussen al die schepen van verschillende lan den in slechts één taal: het Engels, zo goed mogelijk te bewerkstelli gen. ANDWERKLES. -* weet u nog me vrouw? Zo'n uurtje in de week aan de merklap prutsen of aan een zwarte kous; rikketik... twee recht, één averecht en maar giebelen. Hebt u op school niets opgesto- ken9 Kom nou... u weet immers nu nog hoe ii een nieuw hieltje in de sok van uw man moet breien. De meisjes van te genwoordig kunnen dat misschien niet, maar die uit Bussum leren op de Prinses Irene U.L.O.-school weer wat anders. Zij maken in het hand- werk-uurtje fleurige zomerjurkjes en avondtoiletjes. Deze week gaven ze voor ouders en publiek 'n complete mode-show; op de foto's ziet u 'n paar pronkstukken. Misschien zit, voor uw critisch oog, een naadje wat scheef en is een zoompje wat slordig, maar wat hindert dat. Dat le ren die meisjes nog wel bij, als ze nóóit meer in angst voor een algebra-repetitie hoeven ie zitten. J Staking verlamt Belgische PTT (Van onze correspondent te Brussel) BRUSSEL. Dinsdagavond om tien uur is de 24 uursstaking van het Belgische P.T.T.-personeel in vrij omvangrijke mate ingezet. Hoe wel de katholieke vakbond niet mee doet, liepen, vooral in de grote ste den. de postkantoren vrijwel leeg. In Brussel werd vanmorgen slechts in enkele wijken post besteld. De locale automatische telefoonverbin dingen werken vrijwel normaal, maar de interlocale en internationa le verbindingen brengen grote ver traging mee. Voor noodgevallen worden in de telefoon, en telegraal- kantoren beperkte diensten onder houden. MAASTRICHT. - nacht van Maandag op Dinsdag is om streeks één uur de 47-jnrige Nij- megenaar F. F. in slaapdronken toestand uit een open raam geval len in zijn kosthuis te Heer. In zorgwekkende toestand is hij naar het ziekenhuis gebracht. Hij is nog steeds bewusteloos. Afnemend buiig Weersverwachting geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond: Veel bewolking met enkele verspreid voorkomende buien, 1 maar ook hier en daar opkla- ringen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en NoordrWcst. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 28 Juni Zon op 4 u 22 m onder 21 u 04 m; moan op 0 u 54 m onder 15 u 43 m.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1