DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Ais Britten blijven trekt Teheran anti-sabotagewet in Kans op een wapenstilstand in Korea stijgt PERZIë DOET EEN CONCESSIE Nog geen Engelse beslissing over sluiting van raffinaderij Onbewaakte overweg eist 5 slachtoffers Nederland kan per jaar 8 millioen bezuinigen Belgische oppositie eist nieuwe verkiezingen Standpunt VS inzake China ongewijzigd Politieke problemen voorlopig niet ter sprake 1 Ta 'ee doden en drie zwaar gewonden bij Nijrerdal Doodstraf van Sweerts thans definitief lie Jaargang, no. 150 .Vrijdag 29 Juni 1951 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330 b - I r u.ini'clv dank Postbus 9 Abonnements prijs 40 cent p. w. of 5 15 p. k\v. Losse nummers 9 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235 Redactie en Administratie: Snouckacrtlaan 7, Amersfoort HOOFDREDACTEUR: T]. DE BOORDER WASHINGTON. Acheson heeft Donderdag verklaard, dat de mogelijkheid van een wapenstil stand op Korea de afwijzende hou ding van de V.S. tcegenover toela ting van de Chinese communisten tot de Verenigde Naties niet had veranderd De V.S. staan nog steeds op 't standpunt, dat de regering van Tsiang Kai Sjck China in de V.N vertegenwoordigd. Ook de Ameri kaanse politiek ten aanzien van Formosa is onveranderd. De kwes- tie-Formosa moet niet met geweld worden opgelost. Indien een poging gedaan zou worden om dit wel te doen, zou den de V..S. hun eigen macht in het geding brengen. Acheson bracht opnieuw de wens der V.S tot uitdrukking om Chinese kwes ties uitsluitend binnen de V.N. te regelen. Dit betekende evenwel niet, dat de V.S. hun standpunt zouden opgeven, volgens hetwelk Formosa niet onder een regiem ge steld zou moeten worden, dat het niet wenst. Als de kwestie, of het vetorecht gebruikt mag worden tegen de toe lating van Peking tot de V.N ac tueel zou worden, zullen de V.S. haar aan het Internationaal Ge rechtshof voorleggen. Rusland zou honderd atoombommen hebben WASHINGTON. Cannon, democratisch lid van het Huis van Afgevaardigden heeft Donderdag verklaard, dat volgens de jongste militaire inlichtingen de Sow- jet-Unie honderd atoombommen heeft. Hij verklaarde dit in een rede, waarin hij er bij het Huis op Bandrong de regering tijdelijk gelden toe te wijzen, totdat de normale toewijzingen zijn goedge keurd. Cannon ontvangt als voorzitter van de commissie voor toewijzin gen van het Huis zeer geheime in lichtingen van regeringsfunctiona rissen. TEHERAN. De Perzische regering heeft gisteravond aangeboden haar anti-sabotagewet in te trekken, indien de Britse technice van de Anglo-Iranian Oil Company op hun post blijven. De anti-sabotagewet, volgens welke krygsraden personen ter dood kunnen veroordelen, is een van de voornaamste redenen, waarom de employe's van de oliemaatschappij weigerden voor de Perzische genationaliseerde bedrijven te werken. Van dit besluit werd mededeling ge daan via radio-Teheran. Vraaggesprek over invullen van belastingbiljet DEN HAAG De aangiftebil jetten voor de inkomstenbelasting over 1950 moeten vóór 15 Juli inge vuld worden teruggezonden. In verband hiermede zal in de rege ringsuitzending „verklaring en toe lichting" van hedenavond te 1915 uur over Hilversum I (402 m.) een radio-vraaggesprek over het invul len van het aangiftebiljet worden uitgezonden. Teheran protesteert Lj Irak Mossadeq heeft een persoonlij ke brief aan Truman geschreven, waarin de moeilijkheden in de Perzische olie-industrie worden toegeschreven aan de houding van de Anglo-Iranian en de hoop wordt uitgesproken op het tot stand ko men van een oplossing. Ofschoon in de brief daarvan met geen en kel woord werd gerept, beschouwt men hem in officiële kringen al hier toch als een poging om Ame- nka's (Truman's) tussenkomst in te roepen. In Londen heeft dit nogal op schudding verwekt. Op een vractg van Eden in het Lagerhuis, of Mossadeq de bemiddeling van Truman had ingeroepen, antwoor- de Morrison: „ik .weet officieel van niets en ik acht het niet raad zaam hierover iets te zeggen voor dat ik officieel wordt ingelicht." In Washington wordt de brief van Mossadeq thans bestudeerd Truman, die ontkent een verzoek om bemiddeling te hebben gekre gen, meent nog altijd, dat een op lossing kan worden gevonden. Pan dit Nehroe heeft Mossadeq aan gespoord om gematigdheid te be trechten ten einde te komen tot een regeling van het geschil. Een bericht, dat de Anglo-Iranian de raffinaderij te Abadan binnen enkele dagen zou sluiten, is te Basra door de bedrijfsleider Drake tegengesproken. De Perzische regering heeft bfj de regering van Irak geprotesteerd tegen de versterking van de in Irak gelegerde Britse troepen en tegen de aanwezigheid van de kruiser Mauritius in de Irakse wa teren. Als de Britr? troepen en de kruiser niet worden teruggeroe pen zal Perzië zich tot de Veilig heidsraad wenden. De Perzische regering heeft me degedeeld. dat zij geen vertegen woordigers naar Den Haag zou zenden voor de zitting van het Internationale Gerechtshof in ver band met het Engelse verzoek in zake de oliekwestie. DEN HAAG. Met ingang van 2 Juli a.s. kunnen luchtpostpak ketten worden verzonden naar de Australische Statenbond. Het maximumgewicht bedraagt 5 kg. In de slotbijeenkomst van de Na tionale Demobilisatieraad heeft Prins Bernhard een rede uitge sproken, waarin hij dank bracht aan allen, die de belangen der gedemobiliseerden ter harte zijn gegaan. V.l.n.r.: dr W. Drees, Z.K.H. Prins Bernhard, mr Kra nenburg, de staatssecretaris van oorlog en de heer \V. J. van Rhijn, algemeen secretaris van de Demobilisatieraad. WBsm r (Van onze correspondent te New York) NEW YORK. Welke vraagstuk- ken dc Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Kirk, en de Russische onder-minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, bespraken, valt ongeveer op te maken uit de vol gende vijf punten welke volgens insiders dc kern vormen van de door Gromyko gegeven opheldering van dc rede, welke Malik te New Y'ork uitsprak: 1. Onderhandelingen over een sta ken van het vuren dienen te wor den gevoerd door het geünifi ceerd commando en de Zuid-Ko- rcaanse legerleiding enerzijds en vertegenwoordigers van Noord- Korea en der Chinese vrijwilli gers anderzijds. 2. Deze onderhandelingen dienen strikt beperkt te blüven tot kwes ties van militaire aard. 3. Dc Sowjct-Unic heeft geen spe ciale stappen op het oog ten op zichte van een definitieve vrede 4. Dc betrokken partijen in Korea moeten zelf beslissen, welke ver dere stappen er nodig zijn in ver band met politieke en territoria le problemen. Droog weer B l m Weersverwachting geldig van s Vrijdagavond tot Zaterdag- f f§ avond: g Wisselend bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige noor- delijke tot noord-oostelijke H wind. Dezelfde of iets hogere H temperaturen. J 30 Juni Zon op 4 u 23 m onder II 21 u 04 m maan op 1 u 11 m onder 13 u 13 m 5. De Sowjet-Unie kent het stand punt van Peking in zake vredes onderhandelingen niet. Er zullen ongetwijfeld nadere op helderingen moeten volgen, maar men schijnt in Washington en in kringen der V N. ingenomen te zijn met het feit ,van scheiding der on derhandelingen in die over een sta ken van het vuren en over politie ke problemen. Men ziet er ook voordeel in. het spelletje van de „Chinese vrijwil ligers" met de Russen mee te spe len. Wordt een eventueel staken van het vuren verbroken, dan valt men opnieuw terug in het stadium van een beperkte oorlog, terwijl een zo danige breuk, tot stand gekomen on der mede-verantwoordelijkheid van WAT VOOR WEER? Enige verbetering (Van onze weerkundige mede werker) Er hebben in de luchtdrukver deling langzaam wijzigingen plaats, die enige hoop geven op wat beter weer. Bij ons brachten de baro meterstijgingen de luchtdruk op 'n vrij hoog niveau en ook op de Britse eilanden, in Scandinavië en Duitsland stijgen dc barometers, terwijl de hoge druk in Frankrijk langzaam begint df te nemen. Hei ziet er naar uit, dat de wind ge leidelijk zijn vochtige westcompo nent gaat verliezen en dat er dro gere lucht uit noord tot noord-oost zal worden aangevoerd. Hoewel dit nog niet direct een belangrijke temperatuursstijging zal veroorza ken, is de kans op regen vrijwel uifpeslofen en die op opklaringen vergroot. Peking, uitbreiding van de strijd zou kunnen betekenen. Dat Peking partij wordt bij do tweede phase, namelijk bij de be handeling der politieke kwesties, beschouwt men als van later zorg. Hoelang die tweede phase zou du ren, valt thans trouwens nog niet te voorzien. Uit een persconferentie, welke president Truman hield, blijkt, dat nog niet is besloten, hoe op Malik's voorstel zal worden geageerd. Men verwacht echter een opdracht aan het geünificeerd commando, zodra Kirk te Moskou nadere informaties zal hebben ingewonnen, mede naar aanleiding van de wensen, welke daaromtrent naar voren zijn geko men tijdens het overleg van de di verse delegaties met Trygve Lie, dat heden wordt voortgezet. Een zegsman van het secretariaat liet zich over het resultaat van dat over leg optimistisch uit. D)ÏFir!K.,njT5jriT'E21KflRrjt Noorse vlootleiding treedt af (Van onze Scandinavische corres pondent) OSLO. In de opperste leiding van de Noorse defensie is onenig heid ontstaan, welke tot gevolg heeft gehad, dat de opperbevelheb ber van de Noorse marine, vice- admiraal Danielsen en de chef van de maripestaf zullen aftreden. De beide officieren hebben scherpe critiek op de minister van Defen sie, Hauge en de chef van het mi nisterie van Landsverdediging, ge neraal Berg geoefend, waarbij hun verweten werd, dat de marine als stiefkind werd behandeld en hier voor onvoldoende gelden werden toegewezen. Geval van pokken in Limburg GELEEN. In de gemeente Ge leen is een geval van pokken ge constateerd Enkele dagen geleden, toen de diagnose nog niet vast stond. zijn alle maatregelen geno men om uitbreiding der ziekte te voorkomen. Het is niet duidelijk wanneer en waar de patiënt de in fectie heeft opgelopen. Het onder zoek naar de oorsprong der ziekte is in volle gang. De bevolking van Gctecn en Sittard is aangeraden de adviezen, welke ter voorkoming van verdere uitbreiding worden ge geven. nauwkeurig op te volgen. Het laat zich aanzien, dat uitbrei ding der ziekte kan worden tegen gegaan. Demobilisatieraad ontbonden Dr Drees dankt Prins UTRECHT. De Nationale De mobilisatieraad heeft te Utrecht zijn laatste bijeenkomst gehouden en is bij die gelegenheid door Prins Bernhard ontbonden. Dit geschied de echter niet, dan nadat de Prins had verklaard, dat het werk nog niet is voltooid. Met name de huis vesting is een kwestie die nog veel zorg baart. De Prins riep hiervoor de uiterste clementie der gemeen tebesturen in. Allen, die metter daad voor de belangen van de ge- demobiliseerden begrip hadden ge toond, dankte de Prins voor hun arbeid. Tevoren had de minister-presi dent. dr W. Drees, een woord van dank tot de Prins gericht. Hij zei- de, dat Zijne Koninklijke Hoogheid zijn taak als voorzitter van de De mobilisatieraad met grote tact en wijsheid had vervuld en dat zijn stuwkracht en zijn toewijding van veel betekenis waren geweest. De vergadering onderstreepte dit met een hartelijk applaus. Schooljongen valt uit rijdende trein UTRECHT Tijdens een school reisje naar Amsterdam viel de 12- jarige O. uit Utrecht bij Abcoude uit de in volle vaart rijdende trein Met zware verwondingen werd hij in het ziekenhuis in Utrecht opge nomen. De jongen heeft vermoede lijk de kruk van het portier opge licht. waardoor de deur opensloeg. De toestand van het slachtoffetje is bevredigend. Kostbaar melktransport naar het Westen kan worden vermeden (Van onze correspondent) UTRECHT. „Acht negen mil lioen gulden zouden per jaar kun nen worden bespaard, wanneer het niet meer nodig ware, uit het Noor den en het Oosten van ons land melk naar het Westelijk deel te transporteren." Aldus sprak Donder dagmiddag in dc Stadsschouwburg te Utrecht prof. dr B Sjollema, voorzitter van de Vereniging Melk- contrólestation Utrecht, op de bij eenkomst ter gelegenheid van het zilveren jubileum van deze instel ling. De hoogleraar betoogde, dat dit melkvervoer inderdaad niet meer nodig zou zijn. wanneer eenmaal gebruik is gemaakt van de moge lijkheid. die ook in sommige delen van het Westen des lands bestaat, verhogen. Hierdoor zou bovendien de vermindering van het grond oppervlak voor veeteelt, landbouw en tuinbouw, veroorzaakt door de uitbreiding der steden, industrieën, recreatieoorden en vliegvelden, min der ernstige gevolgen voor ons land hebben. Prof. Sjollema wees er op. dat aertig procent van de melk, die in het Westen des lands wordt gCT consumeerd, van elders wordt aan gevoerd en door dit transport in kwaliteit achteruit gaat. Hierop aansluitend zeide hij nog, dat ons land zichzelf per jaar ongeveer 144 millioen gulden zou besparen, als men de vleesconsumptie met vijftig procent verlaagde en die van melk evenredig verhoogde. Hij drong er op aan. dat er een plan zou worden uitgewerkt, om op grote schaal tot NIJVERDAL. Opnieuw heeft een onbewaakte overweg slachtoffers geëist. Vlak bij Nyverdal is een personenauto op de spoorlijn Zwolle Almelo door een trein gegrepen en totaal vernield. Twee inzittenden, mevrouw Ridders uit Rotterdam en de 72-jarige, uit Wenen afkomstige moeder van haar Oostenrijkse pleegdochter Francisca Hofmann, werden op slag gedood. De bestuurder, dc heer G. C. Ridders, directeur van de „Galak Gecondenseerde Melk Mg." te Rotterdam, mcj. Hofmann en haar vader, werden zwaar gewond. Zij zgn naar het Prot. Christelijk ziekenhuis te Almelo vervoerd. Omtrent hun toestand is niets anders bekend. den behoort. Het dier had geen schrammetje opgelopen. Er is nog steeds een kleine kans, dat het olie-conflict tussen Brit ten en Perzen geregeld wordt en het Engelse personeel van de raf finaderij in Abadan besluit, aan het werk te blijven. Maar de vrou wen en kinderen zijn in ieder ge val al naar huis gestuurd. Men ziet hier de laatsten, die uit Per- zie geevacueerd werden, op de luchthaven van Londen uit het vliegtuig stappen. De heer Ridders was met zijn Chevrolet op weg van Hellendoorn naar Holten en moest bij Nijver- dal in het z.g. „ravijn" (een zand- afgraving) de onbewaakte overweg passeren Het uitzicht op de spoor baan is hier goed. Men vermoedt, dat de aandacht van de bestuurder een ogenblik werd afgeleid en dat hij daardoor de trein van Zwolle naar Almelo niet tijdig heeft opge merkt. De locomotief greep de auto en drukte deze tegen een telegraaf paal, die als een lucifershoutje af knapte. De locomotief liep door de botsing met een der voorassen uit de rails en reed zo nog ongeveer 400 500 meter door. Dc rails wer den over die afstand geheel ontzet en de dwarsliggers werden ver splinterd. Treinpassagiers, die onmiddellijk te hulp snelden, vonden onder de ver woeste auto een hondje aan. dat vermoedelijk aan een der inzitten- Koningskwestie zou vorige stemming teveel beïnvloed hebben (Van onze correspondent te Brussel) BRUSSEL. Zal, als koning Boudewyn I de Belgische (roon bcstggt, zijn bewind aanvangen met nieuwe verkiezingen? Deze vraag wordt niet alleen achter politieke schermen besproken, maar zowel in de linkse als in de rechtse bladen wordt er de laatste tgd een heftige polemiek aan vast geknoopt. Onder de leuze „een nieuwe koning, een nieuw parlement", hebben Spaak en Max Busct in de socialistische dagbladen parlcments- ontbinding en nieuwe verkiezingen bepleit. Het geen vooral in de rechts- katholieke pers "fel als een „linkse manoeuvre" is afgewezen. Het is zeker niet de laatste fase waarvan dc samenstelling herinnert van de fameuze koningkwestic de troonafstand van koning Leopold en de eedsaflegging door prins Bou- dewijn voor het verenigd parlement die stof tot politieke conflicten oplevert. Het overleg tussen verte genwoordigers van de drie grote partijen over de modaliteiten, die met de;.e gebeurtenissen samenhan gen, zoals de dotatie aan Leopold III. zijn verblijfplaats enz., heeft plaats m een sfeer van eensgezind heid en schijnt oen voor alle par tijen aanvaardbare regeling te zul len opleveren Maar tegelijk hebben zowel de socialisten als de liberalen laten weten, dat voor hen van een herstel der nationale eendracht al leen werkelijk sprake kan zijn. als de nieuwe koning ook met een nieuw parlement gaat regeren De verkiezingen van het vorige jaar werden ten gevolge van de ko ningskwestie gehouden in een at mosfeer van hartstocht, die de uit slagen sterk beïnvloedde, betoogde Buset. Volgens hem moeten de kie zers het recht, hebben zich te ver klaren door wie ze willen worden bestuurd, nu de koningskwestie van de baan is. Ook Spaak stelde de vraag of het niet logisch en politiek gesproken eerlijk zou zijn. het parlement, Oefening „Kreeft" plotseling gestaakt NIEUWLAND (Walcheren) Op last van hogerhand is Donder dagavond door de leider van de oefening „Kreeft", majoor Mans, het bevel gegeven de oefening on middellijk te staken. Om elf uur 's avonds zou de slotphase van de oefening beginnen, bestaande uit een aanval van Zuid-Beveland uit, door de Sloepolder, naar Wal cheren. De aanval zou worden uitgevoerd door kadetten van de K.M.A, te Breda en door comman do-troepen en mariniers. De reden van het staken der oefening is dat bij landbouwauto- riteiten ernstige vrees bestond, dat het koolzaad in de Sloepolder gro te schade zou oplopen. DEN HAAG. De Canadese minister van Buitenlandse Zaken, Pearson, komt Dinsdag minister Stikker bezoeken. cn steeds zal herinneren aan een bladzijde, die men besloot om te slaan, te ontbinden. Enige katholieke bladen, kennelijk bevreesd voor de wankele C.V.P.- meerderheid. spraken onmiddellijk van chantage en een onbeschaamde aanmatiging van 'inkse zijde. Wel moet volgens traditie bij het optre den van een nieuw staatshoofd de bestaande regering haar ontslag aan bieden. Maar, zegt men, er zijn evenzeer precedenten te over, dat een dergelijk ontslag niet wordt aanvaard, en Cr is geen enkele re den. waarom het parlement niet de normale zit'ingsduur van vier jaar zou uitzitten. Het treinverkeer up de lijn Zwol leAlmelo was volkomen gestremd en moest met autobussen worden onderhouden. Morrison wil bumor in de Prawda brengen De Britse minister van Buiten landse Zaken, Herbert Morrison, heeft er in toegestemd de pagina's van dc „Prawda" met een exclu sief interview te verlevendigen". Zoals bekend had het communisti sche blad een uitdaging van Mor rison aanvaard, om hem te inter viewen cn dit vraaggesprek volle dig en juist af te drukken. De „Prawda" gaf echter de volgende prik: „Natuurlijk zal dc oplage van de Prawda hiervan te lijden heb ben, maar dc Prawda is bereid, zich dit offer te getroosten." Op joviale toon ging Morrison hierop in met de woorden: „Ik heb reuze plezier over het grapje, dat de Prawda over zijn oplage cn winst heeft gemaakt. Eigenlijk behoort mijn interview dus de kolommen van het blad te verlevendigen. Nu, ik ben wel voor wat humor tc vinden. Wat meer humor achter het ijzeren gordijn zou zeker geen kwaad kun nen." LUIK. De krijgsraad te Luik heeft Donderdagmiddag uitspraak gedaan inzake de ontvankelijkheid van het verzet van de oud-SS-er Sweerts, bekend uit de zaak-Wes terling, tegen het vonnis van de Belgische krijgsraad te Tongeren van 1946, waarbij Sweerts bij verstek wegens oorlogsmisdaden ter dood werd veroordeeld. Finnen verlaten (communistisch) Wereld vak verbond HELSINKI. Donderdag heeft de Finse Federatie van Vakvereni gingen met 143 tegen 63 stemmen besloten .zich uit het door commu nisten geleide Wereldverbond te rug te trekken De federatie heeft echter niet besloten lid te worden van het Intern. Verbond van Vrije Vakverenigingen. Vóór het besluit stemden de so ciaal-democratische leden van de federatie, tegen stemden de com munisten. Hoger beroep in de zaak Bertha IJertogh 25 Juli SINGAPORE Het Opperste Gerechtsho' heeft voorlopig 25 Juli vastgesteld als datum voor de be handeling van het hoger beroep van Tsje Aminah en Mansoer Abadi tegen de uitspraak, waarbij Bertha Hertogh aan haar ouders werd toegewezen. De nieuwe Duitse ambassadeur in ons land, dr Karl Dumont, heeft op het paleis aan het Lan ge Voorhout in Den Haag aan HM. de Koningin zijn geloofs brieven overhandigd. Men ziet hem hier (links) bij zijn komst ten paleize. Rechts dr A. von Török, midden baron Van Har- denbroek, de opperceremonie- meester van de Koningin. om het nuttig effect van gras- en j verhoging der melkproductie te ko- hooiland met veertig procent te I men. Sweerts verklaart geen kennis te hebben gehad van dit vonnis, daar hij in het buitenland verbleef. In zijn uitspraak betoogt de krijgs raad, dat het argument van force majeure slechts aannemelijk is voor dc periode tot 1948, het jaar, waarin Sweerts in Nederland werd vrijgelaten, doch dat hij na dit jaar zonder twijfel kennis heeft kun nen nemen van de uitspraak van de krijgsraad. De krijgsraad verklaarde het ver zet van Sweerts niet ontvankelijk. Het resultaat hiervan is, dat Sweerts' veroordeling tot de dood straf thans definitief is. In het afgelopen jaar is aen geen enkele Belgische oorlogsmisdadi ger, die ter. dood werd veroordeeld het doodvonnis voltrokken. Kinderen eerder naar school DEN IIAAG. Met het oog op de volgend jaar te verwachten grote toeloop van leerlingen voor dc eerste klas der lagere scholen, heeft de minister thans toestem ming verleend de leeftijdsgrens voor toelating tot deze scholen voor de komende cursus met drie maan den tc verlagen- Zoals wij reeds eerder schreven, betekent dit, dat kinderen, die voor 1 Januari zes jaar worden, dit jaar nog de school kunnen gaan bezoeken. In normale omstandig heden inoet een kind op 1 October reeds zes jaar zijn om dat jaar toe gelaten te worden. ROME. Margaret Truman is Donderdag door paus Pius XII in particuliere audiëntie in het Vati- caan ontvangen. Zij was volgens voorschrift gekleed in een stem mige zwarte japon en droeg een zwarte sluier. De paus schonk haar een Maria-medaille.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 1