Belastingvoorstellen komen er vermoedelijk wel door rN Proef met scooters bij Wegenwacht Gloeiende wangen bij 240gaspitjes Vrijmaking van handel vlot nog niet erg Onze handelsvloot thans groter dan in 1939 Maar KVP eist tegemoetkoming voor grote gezinnen Militair»' coördinatie België-Nederland Senaatscommissies eenstemmig tegen agressie Belgische Kamer bekrachtigt Voorunie Plan-Schuman niet aanvaardbaar voor socialisten „Leer om Leer" uitgevoerd op Shakespeareaans toneel Meisje gedood door pantserwagen Mijnwerkersstaking in West-Duitsland van de baan? „Wieldrecht" aan de grond gelopen Vrijdag 29 Juni 1951 3 (Van onze parlemcntsrcdactcur) DEN HAAG. Met de heer Hofstra (PvdA), die namens de PvdA Woensdag in de Tweede Kamer had aangedrongen op een rechtvaardige verdeling van de defensie-lasten, bleek Donderdag de woordvoerder van de KVP, dr Lucas, het eens, dat ook de mcer-draagkrachtigen zouden moeten offeren. Er was, zo redeneerde hü, financiële nood in Nederland en iedereen was verplicht deze te lenigen, zelfs als het waar mocht zyn, dat deze door de schuld van PvdA en KVP of van de hoogst bekwame mi nister Lieftinck is ontstaan. Voor het overige trad die offer-bereidheid in zjjn betoog echter niet bijzonder naar voren. Hij begon met uit te rekenen, dat er uit defensief oogpunt wellicht een belastingverhoging van 250 millioen wenselijk was, maar dat er budgetair bezien eigenlijk best met 109 millioen volstaan kon worden. De onzekere vooruitzichten het kan tenslotte ook meelopen gaven hem verder het voorstel in de mond woord om de Kamer te danken voor de spoedige behandeling van zijn voorstellen. De omvangrijke rest bewaarde hij voor later. Hoe veel harde woorden er ook tot hem gesproken zijn, het ziet er toch naar uit. dat hij het leeuwendeel van de door hem verlangde belastingherzie- ningen wel zal binnen krijgen. Maartegen welke concessies? BRUSSEL. Kolonel De Greef, minister van Landsverdediging, zal zich op 3 Juli, samen met de stafchefs van de land-, zee- en luchtstrijdkrachten en met zijn ka- be- binetschef naar Den Haag om de werkingsduur der voor 5 jaar bedoelde belastingvoorstellen tot geven. De minister zal met de Ne- 1 Januari 1953 te beperken. Dat was hem echter nog niet vol doende. Hij kondigde bovendien di verse amendementen aan. Zo moest er z.i. in de kinderaftrek van de inkomstenbelasting een wijziging ge bracht worden welke meer reke ning houdt met de belangen van het grotere gezin. Temeer waar de regering vorige week op dit punt z.i. een inbreuk op haar programma had toegelaten. Persoonlijk wilde hij van de extra-belasting op bedrijfs winsten niets weten. Maar zijn frac tie schijnt bereid haar toe te staan, mits de grens waarboven deze wordt geheven, wordt verhoogd van 8000 tot 12000 en ook hier een stapje in de richting van de gezins politiek wordt gedaan. Het nieuwe weeldetarief van de omzetbelasting lag hem, evenals vrijwel alle andere sprekers uiter mate moeilijk. Maar feller nog keer de hij zich tegen de verhoging van de vermogens- en successiebelasting. Allereerst omdat hierover bij de kabinetsformatie niets was afgespro ken, maar ook omdat deze kapitaal vernietigend zou werken. Bezwaren, die na hem de heer v. d. Wete ring (CHU) ook naar voren bracht. Deze belastingen, zo doceerde dr. Lucas mogen niet overmatig wor den, noch de eigendom uithollen. Er is in de vermogenssfeer toch al zoveel geofferd door de dividend en huurstop en de vermogensaan- wasbelasting. De omzetbelasting drukt op de beter-gesitueerden toch al zwaarder. Het is juist noodzake lijk de vermogensvorming, d.w.z. het sparen, aantrekkelijker te maken: de consumptie moet immers worden benerkt. Tenslotte liet dr. Lucas doorsche meren, dat er, na enige wijzigingen bijv. ten aanzien van het suc cessierecht in de rechte linie mis schien toch nog wel met hem te spreken zou zijn. Dringend verzocht hij minister Lieftinck: „Kom ons tegemoet opdat wij U kunnen steu nen." Zijn gcloofs- en ex-partijgenoot We Iter (KNP) kantte zich ook al ZOEKLICHT OP: Problemen der Rijnvaart MET de Rijnvaart, die voor ons land van grote economische be tekenis is, zijn diverse problemen verbonden, waarmee wij juist dezer dagen weer eens zijn geconfron teerd. Een van de belangrijkste daarvan is wel de vraag of onze regering zich moet houden aan de officieel nog altijd van kracht zijn de Rijnvaartacte van Mannheim van 1868, dan wel. in gevallen waar in strikte toepassing ondoelmatig- zou zijn. deze overeenkomst een voudig moet negeren. Er zullen Rijnschippers zijn en tot dezul ken behoort stellig kapitein Boon van de sleepboot „Tromp" die opmerken, dat deze kwestie eigen lijk al geen vraag meer is, omdat de Nederlandse regering in de prac- tijk reeds in strijd met de Acte van Mannheim handelde toen zij de Stop bij Lobith afkondigde. De Acte van Mannheim garandeert de vrije vaart op de Rijn. De Stop bij Lo bith echter betekent, dat elke Ne derlandse Rijnschipper die daar pas seert een bewijs van lidmaatschap moet kunnen tonen van de Neder landse Particuliere Rijnvaart Cen trale. Zo niet, wordt hem de in- en uitklaring geweigerd. Dit is o.a. schipper Boon overkomen en deze is toen een civiel geding tegen de Nederlandse Staat begonnen in ver band met de geleden schade. In eerste instantie is schipper Boon in het ongelijk gesteld. Woensdag echter heeft het Haags Gerechtshof hem in hoger beroep in het gelijk gesteld, omdat de Stop bij Lobith ook volgens dit gerechtelijk college met 't bestaande internationale ver drag in strijd zou zijn. De rijksadvo caat heeft in dit proces het tegen deel betoogd. De Stop bij Lobith. aldus zijn redenering, is slechts een maatregel, waarmee de overheid de ordening van een bepaalde be drijfstak poogt te bewerkstelligen. Zij is een saneringsmaatregel en met de vrije vaart op de Rijn als zo danig heeft zij niets uitstaande. Er is een uitspraak van de Hoge Raad, die ongeveer op hetzelfde neer komt en het is dus niet verwon derlijk, dat de staat in cassatie zal gaan. Inmiddels klinken uit de kringen der Rijnschippers ook andere stemmen. Mr. Elshout, voorzitter van de NPRC heeft van de week uitgeroepen, dat een vast houden aan de Acte van Mannheim volkomen verkeerd was. omdat an dere staten het evenmin doen. Hij achtte de saneringsmaatregelen, waarvan o.a. de Stop bij Lobith een uitvloeisel is nog lang niet vol doende. Zonder ordening, aldus zijn stelling, is de Nederlandse Rijnvaart ten dode opgeschreven. De regering kan zijn wensen echter niet zomaar tegemoet komen. Het eenvoudigste zou natuurlijk zijn. wanneer alle betrokken staten niet alleen in de practijk, maar ook juridisch tot de conclusie kwamen, dat de Acte van Mannheim is deze tijd niet bruik baar is. Maar de Acte van Mann heim is doortrokken van dezelfde vrijheidsgedachte, die ook het hui dige streven naar vrijmaking van het handelsverkeer kenmerkt. Wie. gelijk de Nederlandse regering, dit streven als juist erkent, ziet zich ten opzichte van de Rijnvaart voer vele moeilijkheden geplaatst. tegen de verhoging van het vermo gens- en successierecht. Hij verweet de heer Hofstra 'n verkiezingsrede voering te hebben gehouden om het straatje van de P.v.dA. schoon te vegen en wees er op, dat de levensstandaard der beter-gesi- tueerden met 40 a 50 was ge- daald. De socialisten zijn er in ge- wonen slaagd. de levensvreugde weg te belasten. Het allernoodzakelijkste is nu: de verlaging van de belasting druk. De heer Welter achtte het parle ment zedelijk niet gerechtigd op dit moment te bewilligen in belasting- verzwaring. Het overschot van de belastingopbrengsten was nog nim mer zo groot. Hij bepleitte der halve uitstel van de behandeling der belastingontwerpen. Het was niet zo vreemd dat ook de woordvoerder van uiterst links, de heer Hoogcarspel (CPN van oordeel was, dat de belasting verzwaring niet onvermijdelijk is. Die beziet de voorstellen uiteraard als uitvloeisels van de .Amerikaan se oorlogspolitiek". Hij betwistte de heer Weiter echter, dat de lasten rechtvaardig werden verdeeld. De arbeiders en middengroepen gaan, volgens de Sociaal Economische Raad, achteruit terwijl de onder nemers steeds hogere dividenden kunnen uitkeren. Minister Lieftinck kwam Don derdagavond laat nog even aan het derlandse minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, besprekingen voeren over de middelen tot coör dinatie van d; studie, betreffenae de samenstelling der strijdkrach ten en betreffende de opleiding der kaders en soldaten der beide landen. Een Luxemburgse afge vaardigde zal deze bespreking bij- ANWB heeft kwart millioen leden en nog veel onvervulde wensen (Van onze verkeersredacteur) dat deze regeling niet helemaal goed DEN HAAG De Koninklijke I loopt. WASHINGTON. De Senaats- commissies welke een onderzoek hebben ingesteld naar het ontslag J rjng jn <je toch reeds zwakke positie Korea en West-Duitse invoer-politiek vooral oorzaak van onze moeilijkheden DEN HAAG. De gang van zaken bü de liberalisatie van het goederen en deviezenverkeer in O.E.E.S.-vcrband heeft de Regering zeer teleur gesteld. Als gevolg van de vele bezwaren, welke andere landen tegen be langrijke tariefverlagingen gevoelen, kon op dit gebied tot dusverre nog- weinig worden bereikt. Ook de tarievenconferentie te Torquay heeft geen oplossing gebracht. Toch, zegt de Regering verder in UUï.TtrncntuiHiraL'IIillJIEHnrPlIürjioBffnarijTü!?(üüTïi'JHJUÏÏ'[ilüCGTSïïBPID haar antwoord op het Tweede Ka- merrapport inzake het verdrag tot oprichting van de Europese Beta- lings-Unie. moeten de moeilijkheden met onze betalingsbalans vooral wor den geweten aan andere oorzaken. van generaal MacArthur. hebben gisteren op een besloten zitting eenstemmig een verklaring aan genomen, waarin geconstateerd wordt dat de Amerikanen eensge zind zijn in hun vastbeslotenheid om verzet tegen agressie te bieden, hoe zij ook over details van de buitenlandse politiek mogen twis ten. Voorzitter Russcl zeide, dat 't enige doel van deze verklaring was, de vrije naties gerust te stel len en bovendien het Kremlin te laten weten, dat het een fatale fout zou zijn als het een oorlog zou beginnen in de mening, dat Ame rika hopeloos verdeeld is door de controverse over MacArthurs ont slag. De invloed, die de oorlog in Korea heeft op het internationale prijs niveau en op de bewapeningspro gramma's, en de moeilijkheden, die zijn ontstaan door de invoerbeper kingen van West-Duitsland. vormen zoals ook reeds in de deviezennota is gezegd, de belangrijkste factoren aan welker optreden de verslechte- van Nederland in de E.B.U. moet worden toegeschreven. De Regering beseft terdege dat, wil het evenwicht in de betalings balans door de militaire inspanning niet zeer ernstig in gevaar worden gebracht, het noodzakelijk is, dat bij de toewijzing, van de Amerikaanse hulp in belangrijke mate rekening gehouden wordt met de betalings balansmoeilijkheden, die voor ver schillende landen voortvloeien uit de paraatheidseconomie. Over de wijze, waarop de Ameri kaanse hulpverlening in verband met de militaire inspanning in het intra-Europese betalingsverkeer zal moeten worden verrekend, is nog geen beslissing tot stand gekomen. KOOKWEDSTRIJD HOUTRUSTHAL BRUSSEL. Met 153 tegen 19 stemmen en 14 onthoudingen heeft de Belgische Kamer van Volksver tegenwoordigers de Benelux-Voor- unle bekrachtigd. Mammouthresten bij Hengelo gevonden (Van onze correspondent) HENGELO. Op nog geen me ter onder de oppervlakte zijn te Hengelo 30.000 jaar oude over blijfselen gevonden van een mam- mouth. De grondwerker S. Beute uit Boekelo was bezig met het gra ven van funderingen voor de wo ningbouw. Doordat hij vroeger reeds werkzaam was geweest bij oudheidkundige opgravingen viel hem de bijzondere samenstelling van de grond op. Hij ging voor zichtiger graven en reeds spoedig stootte hij op een zeer gave Mam- mouthtand. Iets dieper werden ook enkele mammouthkiezen en een stuk wervel gevonden. De vondsten zijn overgebracht naar 't rijksmuseum van Twente te En schede. Zij staan niet op zichzelf, want ook bij Almelo zijn over blijfselen van mammouthen aan getroffen. Zweedse gezant licht gewond bij autobotsing NUNSPEET. Op de nieuwe verkeersweg is Donderdag een auto, bestuurd door de Zweedse gfizant in Nederland, de heer J. Eagerberg, in botsing gekomen met een personenauto, bestuurd door een boekhandelaar uit Gantelwijk (bij Gorinchem). De boekhandelaar wilde van een zijweggetje de ver keersweg oprijden toen uit de richting Amersfoort de Zweedse gezant met zijn auto naderde. De auto's botsten tegen elkaar. De Zweedse gezant werd licht gewond. De boekhandelaar was zenuw-over spannen, maar kon tqch naar huis worden vervoerd. Zijn toestand is niet verontrustend. Beide auto's werden beschadigd. Een plaatje, dat zo uit de binnen landen van Afrika schijnt te stam men. maar inderdaad iverd ge maakt in de uiterst gecultiveerde omgeving van het Britse Konink lijk Aardrijkskundig Genootschap in Londen. Deze Zoeloe-dansers, uitgedost in costuums, die speciaal per vliegtuig uit Durban naar En geland waren gebracht, traden op tijdens een tuinfeest van het Ko ninklijk Afrikaans Genootschap. FRANKFORT. Vertegenwoor digers van de socialistische par tijen uit de zes landen, die deel nemen aan het plan-Schuman, hebben op een conferentie Don derdag als hun mening te kennen gegeven, dat het plan in zijn hui dige vorm niet aanvaardbaar is Voor de socialisten. De afgevaardigden, aldus een West-Duitse socialistische woord voerder waren het er eenstemmig over eens, dat het plan niet voor ziet in voldoende deelneming van de arbeiders in de controle-orga nen, die volgens het plan zullen worden opgericht. Tenslotte is de A N.W.B. begonnen met een geheel nieuwe vorm van voorlichting over het buitenland, namelijk het verstrekken van losse routekaartjes Dit is een losbladig systeem waarbij de leden naast een kaartje van de te volgen route van plaats tot plaats een korte beschrij ving krijgen met de kilometeraf stand tussen de plaatsen onderling. i Nederlandse Touristenbond A.NAV.B. I heeft zojuist haar 250.000ste lid in- I geschreven. Tegelijkertijd noteerde I de wegenumcht het 100.000e lid. ..Deze mijlpaal zal ons aansporen nog hogere cijfers te bereiken", ver telde ons de heer Zimmerman, al gemeen voorzitter van de A.NAV.B. aan de vooravond van de algemene vergadering welke Zaterdag in Den Haag wordt gehouden. De A.NAV.B.. daterend uit 1SS3. telde in 1900 16.000 leden. In 1940 waren dat cr 94.000 geworden en na de bevrij ding telde men 167.000 leden. De A.NAV.B zal binnenkort weer uitbreiding geven aan het aantal te lefoonposten, dat de weggebruikers ten dienste staat wanneer zij pech hebben met hun vervoermiddel. Er zijn op het ogenblik reeds 477 van dergelijke posten en binnenkort zul len cr nog 60 bij komen. Verder gaat de wegenwacht het proberen met motorscooters. Op de wegen van Rotterdam naar Den Haag en AmsterdamDen Haag gaat men proeven nemen met een scooter voorzien van een zijspan. Men meent namelijk, dat op korte af- (3() jum) stand op drukke verkeerswegen Selana Junij. men met een scooter dezelfde ser vice kan geven als met een motor. Natuurlijk heeft de ANWB. nog heel wat wensen. Zo hoopt de ver eniging, dat de naamborden bij de ingang van gemeenten weer spoedig geplaatst zullen worden. De A.N W.B. meent, dat de chaos op het ge bied van de bromfietsen zo spoedig mogelijk dient te worden opgehe ven. Reeds enkele jaren streeft men naar een kampeerwet en de hoop werd uitgesproken, dat hier spoed achter zal worden gezet. Voorts neemt de A.NAV B. deel aan de be sprekingen over het fooienstelsel, omdat zij de mening is toegedaan, Zeepost naar Oost, West en emigratielanden DEN HAAG. Met de hierna volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waar op de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: n\.s. „Langkoeas" (10 Juli), Nicuw- Guinea: m.s. „Langkoeas" (10 Juli) Antillen: m.s. „Oranjestad" (3 Juli): Suriname: m.s. „Bonaire" (11 Juli); Canada: s.s. „Beau Re- gard" (3 Juli); Australië: via En- Plezierjacht gestrand bij Terschelling TERSCHELLING. Van Ter- schelling uit werden vannacht op de Jacobsruggen ten Westen van het eiland noodseinen waargeno men. De strandreddingboot Adri- aan de Bruine" voer onmiddellijk uit. Het bleek, dat het jacht „An nie" uit Hilversum, aan boord waar van zich vier opvarenden, twee da mes en twee heren bevonden, was gestrand. Het gelukte het jacht vlot te slepen en behouden de haven van Terschelling binnen te brengen. In aanbouw: 95 schepen, waarvan 90 op Nederlandse werven ROTTERDAM. Per 1 Januari 1951 bedroeg de totale omvang van de Nederlandse koopvaardijvloot (inclusief coasters) 1170 schepen, tezamen metende 3.082.287 brt. Rekening houdende met een ver mindering door verkoop, sloop of zeerampen van 50 schepen met 133.002 brt., betekent het totale vlootcijfer op 1 Januari 1951, ver geleken met dat van 1 Januari 1950 een toeneming van 57 sche pen met 136.108 brt. De bruro- tonnage van de Nederlandse koop vaardijvloot bedroeg op 1 Januari 1951 8% meer dan de totale ton nage per 1 September 1939. Voor Nederlandse rekening wa ren op 1 Januari j.l. in totaal 95 schepen (inclusief coasters) in aanbouw, metende 187.480 brt. Hiervan stonden 90 schepen, me tende 156.480 brt. op Nederlandse werven op stapel. Aldus ontlenen wij aan het jaarverslag over 1950 van de Nederlandse Redersvereni ging. In het verslagjaar heeft de Ne derlandse koopvaardijvloot in toe nemende mate bijgedragen tot het nationale deviezen-inkomen. De netto deviezen-opbrengst van tien der grootste Nederlandse rederijen, tezamen vertegenwoordigende ruim 1,8 millioen brt. of ruim 59% van dc totale Nederlandse koopvaardij vloot. bedroeg in 1950 355 millioen gulden tegen 299 millioen in 1949. De toegenomen buitenlandse concurrentie kon in het algemeen Algemeen orgaan voedselvoorziening 's-GRAVENHAGE. Aan de vooravond van dc jaarvergadering te Utrecht van het algemeen orgaan voor dc handel en met de handel verwante bedrijven op het gebied van landbouw, visserij en voedsel voorziening, belegde het bestuur dezer „toporganisatie" een pers conferentie teneinde van doel en streven tekst en uitleg te geven. Men moet dit „algemeen orgaan" beschouwen als complement voor het centrale organisatieleven in de agrarische producenten-sector, dus in zekere zin de stichtingen voor landbouw en visserij. In het algemeen orgaan zijn on geveer 25.000 ondernemingen via hun organisaties of wel 70 procent van het totaal, vertegenwoordigd. Het behoeft geen betoog, dat hier door het behartigen van gezamen lijke belangen, alsook de vorming ener publiekrechterlijke organisatie in de toekomst aanzienlijk bevor derd kan worden. Het „algemeen orgaan" van de agrarische handel houdt geregeld eonctact met de minister van land bouw. Daarnaast kunnen de aange sloten organisaties zelve voor hun specifieke belangen bij de overheid opkomen. Na gezamenlijke arbeid van twee jaar blijkt het bestuur voldaan over de bereikte resultaten, die de handel medezeggenschap in het tc- genwooi'dige moeilijke economische leven hebben verschaft. De doel stelling om de bij het landbouw- en voedscivoorzieningsbeleid en alles wat daarmee samenhangt de positie van de vertegenwoordigde bedrijfs takken en de functie van de daarin werkzame ondernemingen tot hun recht te doen komen acht men, zU het niet gans en al volledig bereikt. Ook ten aanzien van het buiten landse handelspolitiek heeft men naar de mening van het bestuur, Nederlands Ballet (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Wel heel bijzon dere gasten waren gistermiddag in de Houtrusthal de 120 gasmeter-:, in vier keurige rijen opgesteld, alle netjes aangesloten op een net van 2160 buizen en buisjes door het Haagse gasbedrijf welwillend aangelegd en dat zonder een lekje of gasluchtje. Er kwamen wel andere luchtjes, toen 240 huishoudscholieren, uit alle delen des lands, daar de pan netjes ter hand namen in een wed strijd uitgeschreven door een email- lefabriek uit Kampen, ter ere van het honderdjarig bestaan. Iedere huishoudschool kan maximaal drie teams van twee personen afvaar digen. Men kan zich wel voorstel len hoe snel, omzichtig en lekker er gekookt werd met weinig gas- gebruik De jury lette op alles, dus ook op de meterstand. De wedstrijd werd officieel geopend door ir M. Goote, inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, die veel waardering had voor dit aardige initiatief. Na afloop was er gezellig samen zijn in de Rotonde en intussen piekerde de jury over het prijzen- vraagstuk. Dat werd na de veror bering der wedstrijdmaaltijden als volgt opgelost: de schoolprijs is gewonnen door de huishoudschool. I Laan van Meerdervoort, Den Haag. De eerste individuele prijs ging naar de R.K. huishoudschool, Gal gewater, Leiden. De tweede prijs kreeg de Nijverheidsschool, Wijn- kado in Arnhem en de derde won de Rotterdamse Huishoudschool aan de Graaf Florisstraat in Rot terdam. Vierde prijs een team van de huishoudschool te Leeuwarden, zesde huishoudschool te Heeren veen en de zevende prijs ging weer naar de huishoudschool. Laan van Meerdervoort te 's-Graven- hage. Internationale conventie landarbeidersionen GENèVE. Het jaarlijks con gres van het Internationaal Ar beidsbureau heeft met 116 tegen 31 stemmen bij 27 onthoudingen de eerste internationale conventie voor minimumlonen in de land bouw aangenomen. Het was de eerste conventie van die aard in de geschiedenis. De gedelegeerden van regeringen en vakbonden waren over het algemeen voorstanders; de meeste tegenstemmers werden geteld onder de gedelegeerden van werkgeversorganisaties. Première in het Theater Carré De Holland-Festival-opvoeringen van Shakespeare's „Measure for Measure": „Leer om Leer" heeft regisseur Johan de Meester niet willen brengen op het gebrui kelijke schouwburgtoneel de aan drie zijden gesloten kijkkast maar op een toneelbouw, die 'n reconstructie zou geven van Shakespeare's eigen Globe-Thea tre: vrijwel alle handeling placht zich daar af te spelen op een groot soort vóórtoneel, dat aan drie zij den door de toeschouwers omgeven was. Het spelen op 'n dergelijk po dium legt een onmiddellijk en sterk contact tussen acteur en publiek en wanneer de hele regie op het uitbuiten van dit contact gericht is, kan het spel er door belangrijk aan vitaliteit en intensiteit winnen, zoals ook in dat geval het stuk zelf. De eerste van een reeks opvoeringen door de Nederlandse Comedie in hel Amsterdamse Carré bood gisteravond weinig gelegenheid de werking van een dergelijke speelstijl ten volle te onder gaan. Want in een der belangrijkse fac toren was niet voorzien: een publiek dat aan drie kanten een dergelijk open to neel insluit, ontbrak. Daardoor miste de voorstelling maar al te node een klank bord. Het weinige publiek, dat er kreeg overigens een zwierige voorstel ling te zien. die vergeleken bij de vroe gere vertoningen van dit stuk door het zelfde gezelschap enige niet ongunstige versoberingen had ondergaan. Shakespeare's ongemeen levende blij spel: dat onder al zijn humor heel fel het dramatische conflict laat leven tussen innerlijke zuiverheid en mense lijke zwakheid bleek op dit open to neel nog sterker reliëf te kunnen krij gen. En toen dc spelers zich eenmaal aangepast hadden aan het Inconvenient van al die ontmoedigend onbezette rijen kwam er af en toe heel grandioos toneel tot fonkeling- volkstoneel van een prachtig gehalte! Enkele acteurs zoals Han Bentz van den Berg in zijn overigens zeer waar devolle creatie als de stadhouder, die slachtoffer wordt van zijn menselijke zwakte hadden hun spel nog meer soberheid kunnen geven En dc gebeur tenis van de avond was ook nu de ver tolking, die Ellen Vogel te zien gaf als Isabella, figuur van de belaagde zuiver heid, Een Shakespaercaanse sfeer groei de er wel en de scènewisselingen in vol licht gaven de voorstellingen een conti nuïteit, die het krachtige rhythme van Shakcspaerc's stuk (meesterlijk ver taald door Gerard den Brabander) ten volle uitspeelde. Al heeft Johan de Meester niet kun nen overtuigen van de absolute nood zaak van zijn experiment: het werd een bijzonder te waarderen toneelgebeuren, dat een volle zaal waard is en dan ze ker nog meer reden tot waardering zou kunnen geven. Want een groot publiek temidden waarvan zich dit gebeuren kan afspelen Is nu eenmaal een es sentiële eis voor een dergelijke expe rimentele vertoning. A. T. KAMPHOF. met succes het hoofd worden ge boden. Voor de trampvaart was 1950 merkwaardig, omdat het Ko- verheugende resultaten bereikt, reaanse conflict de daling der vrachten afremde en aan de vrachtenmarkt een totaal andere wending gaf. Overigens lag het vrachtenpeil van 1950 slechts wei nig hoger dan dat van 1949, ter wijl de kosten aanmerkelijk ste gen. De bedrijfsresultaten zijn der halve in het algemeen lager dan in het voorafgaande jaar. In het zee- sleepvaartbedrijf ondervond men in toenemende mate de Duitse concurrentie. AMSTERDAM. Op dc Cein tuurbaan werd een veertienjarige wielrijdster gepasseerd door een militaire pantserwagen. Vermoe delijk is zij op dit ogenblik iets naar links uitgeweken, zodat zij geraakt werd door een uitstekend reservewiel. Zij kwam te vallen, raakte onder het rechter achter wiel en was op slag dood. Dit is het 34ste verkeersongeval met do delijke afloop te Amsterdam sedert 1 Januari. BONN. Tussen vertegenwoor digers van de West-Duitse Kolen- raad en de vakbondsleiders is Donderdag overeenstemming be reikt over een verhoging van de lonen der mijnwerkers in de ko- lenindustrie met 12% met terug werkende kracht van 1 Mei jl. af. De mijnwerkers hadden gelijk be kend 14% gevraagd. Om dc kos ten van de loonsverhoging te dek ken zal de hoeveelheid kolen, die meer wordt geproduceerd dan 373.000 ton per dag worden ver kocht aan speciale kopersgroepen - ------tegen 35 marken per ton boven de £xnnandse vcrkoopspriJs van 44 DURBAN Het 10.441 ton me tende tankschip „Wieldrecht" van de firma Van Ommeren te Rotter dam heeft ongeveer een half uur in het Maydon-kanaal bij Durban aan de grond gezeten, nadat de sleepkabel, die het schip verbond met de sleepboot, was losgeraakt. De „Wieldrecht" kreeg de volle laag te verduren van een sterke wind van 72 km per uur en liep aan de grond. Het schip werd vlot gebracht met behulp van de krach tigste sleepboten van Durban. De „Wieldrecht" heeft vermoede lijk geen schade opgelopen, doch zal in het droogdok worden nage zien. Onder dc naam Nederlands Ballet werd Donderdagavond in het kader van het Holland Festival een uitvoe ring in de Kurzaal gegeven door 't ballet der Nederlandsche Opera en het Ballet der Lage Landen. Het is een loffelijk streven ook Nederlandse kunstenaars een kans te willen geven, doch voor een Festival dat niet in de laatste plaats beoogt buitenlandse gasten met hun valuta aan te trekken, is een cri- tische houding toch wel vereist bij de keuze van wat men bieden wiL Dat bovengenoemde balletgroepen noch technisch noch artistiek op een voldoende niveau staan mag toch wel bekend worden verondersteld- De Nederlandsche Opera presenteer de onder leiding van Darja Collin het reeds eerder besproken ballet „Jeux d'enfants" en „Moulin rouge 1900", waarin de leidster haar cho reografische onkunde zo duidelijk bewijst. Noch de niet onbekwame Mascha Stom, noch de met veel flair dansende Miep Vleugels of de in de toekomst wat belovende Mar tin Scheepers kunnen het optreden van deze groep redden. Het Ballet der Lage Landen, dat de laatste tijd in een minder pre tentievolle richting schijnt te willen gaan en zich specialiseert in luch tiger nlemandalletjes, zoals ook deze avond met ..Invitation la Valse" van Max Dooyes (naar verhouding het beste van dc gehele avond) en het nieuwe ballet „Garden Party" van Picter van der Sloot, spreekt wel gemakkelijk bij het publiek aan, doch mist ieder dieper artistiek f9nd. Pieter van der Sloot, die zich sinds enige tijd bij deze groep heeft gevoegd, is ongetwijfeld een goed danser en vooral een goed springer, al kan zijn slordigheid in technisch opzicht vaak zeer storend werken. Als choreograaf weet hij het me rendeel der toeschouwers te pakken on in zijn vaart mee te slepen. Het bezwaar is echter dat een vulgari teit hem in zijn balletten geenszins vreemd is. Hoe solt hij niet op een onsmakelijke manier met een juf frouw en drie minnaars op een ta fel; ook kan hij het zelden nalaten enige dansers in rokken op het to neel te laten verschijnen. Erotische scènes zijn wel op fijner wijze op te lossen; denken wij slechts aan de Franse choreograaf Roland Petit. De Grand Pas-de-deux Classique „L'oiseau bleu" van Marius Petipa werd door Pieter van der Sloot met de nodige lichtheid gedanst, door Mascha Stom volkomen onvoldoen de beheerst. Een langere inoefe- ningstijd ware gewenst alvorens hiermede voor het voetlicht te ko men. De tot tweemaal toe gebezigde muziek van Offenbach, de in twee balletten gebruikte Can-can was te betreuren in de opbouw van het programma. Alles tezamen een ma nifestatie van Nederlandse ballet- kunst die zeker te vroegtijdig m het Holland Festival is opgenomen. Wij staan bekend als een critisch volk; laten wij dat ook ten opzichte van onze balletkunst blijven. H. HORNSTRA.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3