Gevolgen industrialisatie worden onderzocht OPKOMEND GE TI] „Vogelflora 5: een nieuwe attractie in Soest Jf/^>lsolette V PKASTISCW VERtAAöPC STOKKSEN LA6ER »AN waar OOK. KOOPT GEEN SCHOENEN, voordat U onze etalages mei de REVOLUTIEPRIJZEN heeft gezien! mersfoort Diversen Crèmekleurige villa te midden van zomerse terrassen een verfijnde precisiecamera i/W yerrafWir, kf'WP- SPORTPANTALONS JULI AANBIEDING MEUBELFABRIEK ANBU Salonameublement 9/LQ 4 Vrijdag 29 Juni 1951 Mej. C. s' Jacob vertelt van de plannen (Van een onzer verslaggevers) Onder auspiciën van de Stichting voor Maatschappelijk Werk in de provincie Utrecht zal een onderzoek worden ingesteld naar de maatschap pelijke en geestelijke gevolgen, welke de industrialisatie heeft op de bevolking, vooral die van de kleinere steden en het platteland in het gewest. Men wil dit vraagstuk, dat tot dusverre nauwelüks is bestudeerd, in het bijzonder van de praktijk uit benaderen. Al tweo jaar functionneerde een provinciale commissie, die de pro blemen bestudeerde welke samenhan gen met (eventuele) werkloosheid en de werkgelegenheid. In het na jaar van '50 nam het departement van Sociale Zaken het initiatief tot het stichten van gewestelijke com missies, welke het uitvoeren van openbare werken, indien nodig, zou den kunnen stimuleren. Voorlopig houden deze commissies ook in de provincie Utrecht is er een zich bezig met het registreren van objecten, die zich daarvoor lenen. Maar de (nieuwe) commissie (Prov. Cie Werkgelegenheid) maakte de bestaande werkloosheid-werkge- legenheid-commissie van de Utrecht se Stichting grotendeels overbodig. Het Bestuur der Stichting voor M.W. heeft daarom het besluit genomen deze commissie op te heffen en een geheel nieuwe opzet voor te berei den. Een der subcommissies n.l. die voor de bevordering van beroeps keuze-voorlichting blijft bestaan. Daarnaast zal er voor de industria lisatie een in nieuwe vorm herrijzen. Zij zal zich bezig houden met de sociale en geestelijke gevolgen van de industrialisatie. Welke haar taak zal zijn vertelde ons de secretaresse, mej. C s'Jacob. ..De invloed der industrialisatie zal uiteraard het sterkst waarneem baar zijn in agrarische gebieden," zei hij. „daar toch is het levenstem po aangepast aan de natuur. Fa brieksarbeid vraagt een ander tem po. Het is ons er om te doen te weten te komen, welke wijzigingen zich in de mens en in de samen leving voltrekken Maar er is meer: fabriekswerk geeft de mensen nt;cr vrije tijd dan landarbeid en de vul ling van die vrije uren is zeker bij landarbeiders, die in fabrieken hun brood gaan verdienen, een belang rijk vraagstuk. Nog een probleem, dat aandacht eist, is de veranderde financiële positie." Het onderzoek zal zich in de eer ste plaats richten op de gemeenten, waar sinds kort nieuwe industrieën zijn gevestigd, vertelt mej. s'Jacob. De vragen, welke men wil stellen, zijn o.m.: heeft de bevolking zich kunnen aanpassen (cn hoe?) aan de veranderde levensomstandigheden; hoe reageerden de instellingen cn organisaties, die zich bewegen op geestelijk en maatschappelijk ter rein. en hoe ook de gemeentebestu ren? „Vooral het eerste is van grote betekenis." zegt mej. s'Jacob met nadruk, „bewezen is, dat in een ge meente in het Zuiden des lands de vierde generatie vrodwen, die fa brieksarbeid verrichten, dreigt af te zakken naar het a-sociale milieu. Er zijn jonge (werkende) vrouwen, die zelfs geen eenvoudige warme maaltijd kunnen bereiden, die niet kunnen naaien en niet het flauwste benul hebben van kinderverzorging en -opvoeding. Zij zijn losgeslagen van de vaste kernen, die de gezin nen zijn. Vele werkgevers zijn er huiverig voor dezen in dienst te nemen. Voor deze vrouwen zijn de cursussen, welke haar voorbereiden op het huwelijk, van niet te schat ten betekenis.'1 Documentatie „Hoe denkt U dit onderzoek te begin' nen?" „In de eerste plaats moeten wij docu- mentatie-maternial vergaren. Wij gaan praten met alle mogelijke mensen, die ons wijzer kunnen maken: arbeiders, patroons, burgemeesters, vakbewegings mensen. predikanten en andere geeste lijken. enz. Hoe de vrouwen reageren interesseert ons bijzonder. Misschien ook kiezen we het middel van de schrif telijke enquête. Alle plannen zijn nog niet uitgewerkt." „Wij beginnen na de zomervacanties. Het startsein zal ongeveer samenvallen met onze jaarlijkse provinciale dag, die op 29 September te Utrecht wordt ge houden. HIJ heeft deze keer tot motto: „Industrialisatie cn samenleving". Er worden enkele inleidingen gehouden, de onderwerpen zijn waarschijnlijk: „De mate van en de behoefte aan industria lisatie in ons gewest". „Industrie en stadsbevolking", „Industrie en platte landsbevolking" cn „Industrie en jeugd". Voorzitter der commissie is de heer Meyer de Vries, voorzitter van de Baad van Arbeid te Utrecht. Verder hebben er in zitting de Utrechtse wethouder \an Onderwijs, de heer H. v. d. Vlisl (als deskundige op het gebied van het massa jeugdwerk), de burgemeester van Wijk bij Duurstede, de heer C. B. Ken- tie. een vertegenwoordiger van de jeugdorganisaties, een sociologisch in stituut. de vakbeweging, werkgevers-or ganisaties. het Gewestelijk Arbeidsbu reau. het Economisch-Technologische Instituut, de arbeidsinspectie, het nijver heidsonderwijs en de directeur van het Ned. Inst, voor personcelslciding. De samenstelling is zodanig, dat alle be langrijke geestelijke stromingen in ons volk er hun stem kunnen laten horen. Mej. s'Jacob besluit met de opmer king. dat men in Utrecht, waar de be hoefte aan industrialisatie minder drin gend is dan in vele andere provincies, de gelegenheid heeft zich eerst te kun nen bezinnen op de problemen, die daarmee samenhangen om op deze wijze voorbereid te zijn. wanneer nieuwe in dustrieën zich vestigen. LONDEN - De Queens-Hall te Lon den, die tijdens de oorlog door bom men gedeeltelijk werd verwoest, zal als nationaal muziekcentrum her bouwd worden. Met de bouw van deze zaal, die 3500 zitplaatsen en 1000 staanplaatsen zal bevatten, is ruim een millioen pond sterling ge moeid. A»',VlS Slopershamer beukt ondergedoken bom ROOSENDAAL. Een sloper die bezig is het in 1944 verwoeste stationspostkantoor te Roosendaal met de grond gelijk te maken er komt op die plaats een nieuw kantoor kreeg Donderdag iets merkwaardigs voor zijn beitel. In een der fundamenten kon hij geen beweging krijgen, ook niet toen hij er een paar maal flink met de voorhamer op sloeg. Een der op zichters kwam eens kijken en con stateerde, dat hier een onontplofte bom van 250 kilo was „ondergedo ken". De bom stond schuin naar boven gericht en moet dwars dooi de betonnen fundamenten zijn heengeslagen. WATERSTANDEN DEN HAAG. 29 Juni Mannheim 5 05 (+0 14). Trier 2 25 (—0.04); Keulen 3.64 +0.09Rurhrort 5.74 (+0.18); Lo- bith 11.79 (+0.17): Nijmegen 9 48 (+0.15): Arnhem 9 27 (-0.12); Eeföe 4.24 (+006i. Deventer 3.21 (-0.07); Na- men (La Plante) 1.60 (—0.15): Borgha- icn 41.36 (—0 23): Belfeld 11.95 (—0.39); Grave (ben.) 5.12 (—0.05). Vreeswijk 117 (+0.05); Lith 1.48 (+0.08) Herinneringen van een geneesheer Het zal nu wel ruim dertig j'jar geleden zijn, dat de algemene prac ticus zich bewust werd, dat het terrein waarover hij eeuwen lang heerschappij had gevoerd, opnieuw bedreigd werd. Lang voor dien reeds had hij zonder enige strijd het sprak immers vanzelf terrein moeten prijsgeven aan allerlei spe cialiteiten. te talrijk om ze hier op- te noemen. Maar nu begon ook het kinderspecialisme zich te roeren. De generatie van huisartsen vóór dien nu een halve eeuw geleden kende dit specialisme nog amper en menig practicus uit die tijd heb ik horen zeggen, dat hem de re den van bestaan van dit specialis me niet duidelijk was cn van een professor in de interne geneeskun de werd zelfs gezegd, dat hij op zijn colleges bij voorkeur kinderen demonstreerde. Ik weet nog heel goed. dat patiënten, die hun sprui ten aan de zorg van een kinderarts wilden toevertrouwen, een bericht je van mijn hand ontvingen, waarin hun verzocht werd zich van een an dere huisarts te voorzien, die wèl hun vertrouwen genoot. De zuige lingen, soit! Maar oudere kinderen en zo meenden velen met mij vereisten geen andere hulp dan vol wassenen. En consultatief werd al leen bij hoge uitzondering de kin derarts te hulp geroepen. Spoedig evenwel bleek deze strijd een verloren strijd te zijn. De zich steeds uitbreidende kennis van het zich ontwikkelende individu en de meerdere zoig. die dit ook daar door vereiste, maakten enige specia le studie op zijn minst genomen zeer gewenst. Vooral in de grotere steden kwam dit meer en meer ook ter kennis van het publiek. an de huisartsen trachtten de leeftijdsgrens vaak ook met succes wel te drukken, maar een aanzienlijk deel van hun vroeger territorium ging toch ver loren. In de kleinere gemeenten en op het platteland was het uiteraard an ders gesteld, evenals voor de ver schillende andere specialismen. Hier kon cn moest de huismcdicus zich om begrijpelijke redenen langer handhaven; maar een jong ambitieus specialist kon zich ook daér bij ves tiging al spoedig in een steeds toe nemende praxis verheugen. De kin derarts kwam hier evenals vroe ger in de grote steden wat ach teraan. vooral ook omdat naburige zuigelingen-consultatiebureaux aan 't soms aanwezige hiaat in dc kennis van de huisartsen ten opzichte van die leeftijd, enigermate tegemoed kwamen. Kindergeneeskunde toch werd wel aan dc universiteit onder wezen. maar was geen examenvak, en alleen de student of aankomende arts, die zich enige meerdere tijd en inspanning wilde getroosten voor dit uitzonderlijk gebied, kon. verant woord. de algemene praxis op het platteland aanvangen. F. D- Ge begint bij Soest-Zuid wan neer ge tenminste met het veilige vervoermiddel, dat spoor heet, reist en wandelt in 12 minuten tijds naar „Vogelflora". De bus brengt er U wellicht nog gemakkelijker. De Soesterbergsestraat is een betonweg met lintbebouwing. Houden de bur gerwoningen op en beginnen de landhuizen, dan ziet ge aan uw lin kerhand, no. Ill, een opmerkelijke, horizontale villa, vers crèmekleurig gesausd met oranje zonneschermen over rijk bebloemde zomerse ten as sen. Het deftige, zwaarbcboomde park er omheen bestaat uit gazons en vijvers, g'corneerd met moderne groengeverfde lantarens en vergulde dito's van antieke snit. die een bij zonder decoratieve indruk maken evenals de blanke beelden van de Belg Xaverin cn de Fransman Bien- Aimc. In kooien, die op reusachtige gazen stolpen lijken, fladderen of peinzen bond-kleurige exotische vo gels die zo juist door de vogelim porteurs naar hier zijn overgebracht na eerst voorzichtig geacclimati seerd te zijn. De heer C. M. Henning is de ont werper en ondernemer van deze nieuwe attractie, waarvoor Soest een bijzondere belangstelling aan de dag legt cn waarvoor binnenkort naar hij hoopt, ons hele land be langstelling zal hebben. De beken de kunsthandel Fetter aan de We teringschans te Amsterdam heeft hij er aan gegeven „wie koopt er tegenwoordig nog schilderijen?" en ofschoon hij er zich van bewust is. dat „Avifauna" de pionier is en de spits heeft afgebeten, redeneert hij toch: waarom zou er in ons land geen plaats zijn voor een tweede vogelpark? Tenslotte zijn er naast Artis ook verscheidene die renparken verrezen die in het hui dige bussentijdperk over toeloop geenszins hebben te klagen. Rinke Tolman, de vermaarde vo gelkenner uit Soest, treedt op als adviseur. En men kan er van op aan, dat onder zijn leiding de toe leg vooral zal zijn een ook weten schappelijk-verantwoorde verzame ling te maken. Vanwege het koude weer is het nieuwe park met zijn geaccidenteerd terrein, dat een om vang heeft van 20.000 vierkante meter en in de toekomst waar schijnlijk nog aanzienlijk wordt vergroot, nog lang niet door alle vogels, die men er wil laten zien, bewoond. Wordt het inderdaad zo merweer dan zullen geleidelijk nieuwe exemplaren worden aange voerd. tot dat men over 7 8000 gevederde gasten beschikt. De moraliteit is tot dusver „bui tenspong laag". Naast de goede be handeling cn voeding werkt het mooie bosachtige terrein waar schijnlijk daartoe mee Rondwande lend komt men inderdaad tot de ontdekking dat de knobbelzwanen, de slobeenden, de smienten, zomer- talingen. rietganzen etc. zich bui tengewoon vermaken in of aan hun vijver, terwijl de grijze pelikanen met hun fameuze snebben de toe geworpen haring gulzig naar bin nen slokken. Trots stappen de kroonkranen met hun luchtige kuiven en dc parelgrijze „juffers van Nubie" rond. In de grote kooien huizen vogels van alle continenten, de rijkgekleurde geheimzinnige toe kans uit Zuid-Amerika met hun schaapachtige „yell", de parkieten, de eksters, fazanten en duiven, alle van uitheemse families. Binnenkort komen dc ranke flamingo's uit de Senegal, terwijl de vijvers die van buitenuit en van buitenaf verlicht worden, gestoffeerd worden met blinkende vissen. En tenslotte haalt Vogelflora onwillekeurig ook de meeste inheemse zangvogels naar zich toe. In de winter blijft het park vanwege de coniferen groen en wordt waarschijnlijk voor gans an dere. meer mondaine genoegens ge zorgd, als modeshows enz. Voorlopig denkt men alleen nog aan de zomer en hoopt men op gulle medewerking van De Bilt. Dan ook alleen gaat de officiële opening op Zaterdagmiddag 2 uur werkelijk door. Een overtuigend bewijs! Deskundigen erkennen do su perieure kwaliteiten van de Isolette V. Dat bewUnt het pogen deze camera na te ma. ken. Het geheim van de unie ke optische- en mechanische eigenschappen berust evenwel bij de wereldbekende camera- fabriek: AGFA, waar de Iso- lette, na jarenlange experi menten, Is ontstaan. Da wereldvermaards Agfa Isolette V biedt U: Agfa Anasllgmaat, Agnar 4,5/85 mm met antlreflex-laag Varlo-sluller (B. 1/25, 1/50, 1/200 sec.) of Pronto-slulter met zelfont spanner (B, 1/25, 1/50, 1/100, 1/200 sec.) Ingebouwde Newton- zoeker „T"grendel Synchroon- contact etc. etc. Prijs: f. 122.-, resp. f 139.- FILMS EN CAMERA'S STURKA pantalons moet U dragen om er sportief en goed gekleed uit te zien. De STURKA heupbroek hindert U niet in Uw bewegingen en heeft extra voordelen: Ook zonder colberi gekleed Prachtige zuiver wollen kwaliteiten 0 Engelse zoom (7 cm lengte reserve") 0 Ruime taille-reserve 0 3 en meer ruime zakken 0 Extra geldzak/e 0 Zakken en sluiting met trench-versterking 0 Binnenkant omslag met stootband versterkt 0 Elastisch verstelbare taille 0 Ruime bewegmgs plooien OOK VOOR DAMES VERKRIJGBAAR IN ELKE TOONAANGEVENDE ZAAK TOONZAAL BOVEN 's-PRINSENHOF Hof 1» 4 clubs met tafeltje émd xOa" HOOGOVENS IJ M U I D E N De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden vraagt voor spoedige indiensttreding bij haar Sociale Afd. een M.T.S.'er ten behoeve van de werkdassificatie. Enige ervaring op het gebied van de werkdassificatie is zeer gewenst. Sollicitaties, met beschrijving: van opleiding en ervaring, worden, vergezeld van een recente pasfoto cn onder vermelding van ons nummer P 7a, ingewacht bi| de boe. Afd. Beambten. Morgen, Zaterdag 30 Juni worden door de N.V.Nederlandsche Schoen en Lederfabrieken BATA - BEST, de prijzen van een zeer groot aantal dames-, heren- en kinderschoenen r Deze REVOLUTIE in de PRIJZEN maakt het U mogelijk in de huidige dure tijd voor een prijs, die het zo hoog nodige schoeisel aan te schaffen. Dames-en kinderschoenen voor ONGELOOFLIJK LAGE PRIJZEN, die U BESLIST ALLEEN BIJ BATA VINDT! Herenschoenen 5-10 gulden GOEDKOPER DAN ELDERS 140 FILIALEN EV NEDERLAND Te koop aangeb. Te koop; Plano, merk Ste- phan Hain, zwart, prima on derhouden, kruissnarig, te gen billijke prijs ter overna me aangeboden. Br. ondef no. 6016 bur. v. d. blad. Van Verzekeringsmij. ter overname, Norton 500 cc/ Zijklep 1944, met duo. Goed; onderhouden, zeer billijk.' Bevr. Richard Singer, Leus- derweg 250, A'foort. Bebo's Sport- en Werk- kledingmagazijn. Het adres voor betere werkkleding. Grote sortering Am. Bom- berjackets met bontkraag v.a. 34.50. Leusderweg\7»J TeL 5870. egiV Te huur^evraagT*^ Nieuwbouw. Vrije woning te huur of te koop in Amers- foort. Brieven onder No. 6015 bur. van dit blad. 'Personeel aangeb/"^ Jonge vrouw zoekt werk huizen. Br. no. 6014 bur, v, d. blad. Hl Grote collectie fototoestel len. Rolfilms vanaf 1.35. Het adres voor afwerking van uw rolfilms. Foto Muns, Langestraat 20. Nieuw bekleden van meu belen. Goed, billijk en vlug. Grote sortering meubelstof fen en prima kwaliteiten. Meubilering „Onze Woning", Leusderweg 161. Tel. 6362. Voor Rijwielen of onder delen slaagt U altijd bij: Van Rijssen's Rijwielhandel v/h Kamperman. Kamp 4. Tel. 6953. Amersfoort. American Cleaning Service, voor broeken-persen 0.50. Het aangewezen adres voor verven en chemisch reinigen. Krommestraat 41. Tel. 3957. Agentschappen: Roerstraat 8 en Vermeerstraat 44. Moffellnrichting J. Verhoef Muurhuizen 30 Amersfoort. Voor moffel werk op elk ge bied. Geen vertegenwoordi ger of commissiehandel.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 4