VOORAL VÓO.R VROUW Om de meester en zijn vrouw draait het dorpsleven Propagandiste in uniform voor prachtig doel ZENDINGSARBEID NU KERKEWERK Kersen DE SCHOOL IN HET DORP Raadgever, trooster en helper in de ruimste zin Rijk en dwaas Samenstelling van transport uit Rusland Een ster wordt geboren" [Vrijdag 29 Juni 1951 5 DE SCHOOL slaat midden in het dorp en vlak ernaast staat het huis van de meester. Die kleine school heeft een zeer grote taak. Haar arbeidsveld ligt niet besloten tussen vier stenen muren. Het gaat veel en veel verder dan het grint-, moddder-, soms tegelplein ernaast. Haar arbeids veld is het dorp met de naaste omgeving. De school is de kern van alle cultureel leven in het dorp. In de huiskamer van de hoofdonderwijzer ko men al de draden samen, vannit de huizen en hun gezinnen naar het mid delpunt, de school. De dorpsschoolmeester, veel bespot, maar misschien nog meer bezongen, is niet alleen onderwijzer en paedagoog, hij is raadge ver, trooster en helper in de ruimste zin des woords. HU en zijn vrouw zijn „maatschappelUke werkers" met een vcel-omvattende taak. In hun huis wordt vergaderd, wordt gepraat over moeilijkheden en mogelijkheden in het dorpsleven, worden de rollen verdeeld voor het toneel en kleertjes gemaakt voor revue en operette. In een kist op zolder liggen, veilig be waard, de costumes van Sinterklaas en Piet. Ieder gezin is hun persoonlijk bekend, van de oudste kinderen af tot de zuigeling. In de school houdt het dorpskoor z'n repetities, oefent de gymnastiek vereniging, vertoont meester de schoolfilms 's avonds aan de ouders. De ouder-avonden. goed bezocht, zijn vol gezelligheid en gemoedelij ke vreugde. Maar tevens, welk een belangstelling, welk een liefde voor de school! En het onderwijs? Is het mogelijk aan drie, soms vier klassen tegelijk in één lokaal goed onderwijs te geven? Vraag het aan allen, die als kind in de banken van zo'n kleine school zaten. Komen ze over 't alge meen minder goed toegerust op de ULO of de middelbare scholen? De algemene opinie is, dat juist deze kinderen een grote mate van zelf standigheid tonen en zich heel goed kunnen concentreren. En dat is wel verklaarbaar. Hoewel het in de eer ste schooljaren wel afleidend werkt, went het kind er tenslotte aan, dat er, terwijl hij werkt, iets mondeling behandeld of gelezen wordt in een ande. j klas. Is het erg interessant, dan luistert het vol animo mee, maar zorgt ondertussen, dat zijn eigen werk klaar komt. Want dat moet immers? Op deze manier is het heel goed mogelijk, dat een in telligente leerling in kennis zijn leeftijd ver vooruit is, doordat hij tussen zijn eigen werk door, dat hem misschien te gemakkelijk is, 1V[ EN zegt dat Ame rika een rijk land is. Rijk aan bibliothe ken, musea, kunstschat ten, biosco pen en men sen. En som migen van die mensen zijn ook rijk. Als ze bij zonder rijk zijn doen ze wel eens gekke dingen Het is niet zo gek om er een hond van zeldzaam ras op na te houden, maar het is inder daad mogelijk om, als U langs Park Avenue loopt, een van die zeldzame honden naar buiten te zien dragen door een speciale verzorger. Die verzorger draagt dan de hond zijn eigen, privé-boompje onder zijn arm. dat hij keurig aan de rand van de stoep zetAls het koud is draagt de hond een Nertz dekje en ik ben er zeker van. dat hij in de kamer een dekentje van Nertz zal hebben om op te slapen. Dergelijke dingen doen dames wel eens als ze iets te veel geld op de bank hebben. Buiten New York gaat het meestal iets anders met mensen, die zich met hun geld geen raad weten. Sommige oude heren laten hun geld aan een filmster na. omdat ze haar zo mooi vonden op het witte doek Dat is natuurlijk aardig. Anderen laten hun geld bij hun dood aan niemand na. maar vermaken het aan een huis waar zieke poesen ver pleegd worden. Anderen weer be steden het geld dat zii hebben aan hun eigen begrafenis Dat is n 1. nas gebeurd. Een oude boer. met bij zonder veel geld. maakte zich zor gen over zijn eigen begrafenis Om dat deze zorgen hem zwaar drukten heeft hij alles vast zelf gedaan en een generale renetitie gehouden. Hij kocht een graf. ver van zijn ge boorteplaats. Van zijn geboorte plaats hield hij niet en bovendien had hij daar (volgens ziin eigen zeegen) lang genoeg geleefd Toen na de „plechtigheid" een grote lunch gehouden werd zei hij: „Dit heb ik dan van miin eeld kun nen hebben. Niemand heeft ooit zo Jets meegemaakt. Omdat ik nooit rook of drink heb ik dat alles kun nen betalen en als het ernst wordt, weet ik tenminste hoe het zal gaan BECCY. geluisterd heeft naar de andere klassen. Zijn de klassen maar klein, dan laat men zo'n vluggerd maar rustig vooruit werken. Op die ma nier wordt het onderwijs aan een kleine school soms haast persoon lijkheids-onderwijs. Niet gemakke lijk voor de leerkracht, om je aan dacht te moet verdelen over zoveel klassen, maar prettig en levendig. Vaak vindt men op deze scholen van die ijverige, leergierige kinde ren met veel doorzettingsvermogen. Zo ergens, dan sluiten zich hier school en leven bij elkaar aan. Lang voordat ze zes jaar zijn, spelen de kleuters al op het schoolplein, ne men ook wel eens een kijkje in de school. Met de meester, de juffrouw en de andere kinderen zijn ze ge heel vertrouwd, de meester en de juffrouw kennen ook hun thuis, hun vader en moeder. De juffrouw weet van het kalfje dat geboren is, van de bloemen in moeders tuin. Ze luistert op een prille voorjaars dag mee, als plotseling de eerste kieviten overvliegen. En ze is ge lukkig met de eerste wilgenkatjes en schuchtere speenkruid-bosjes. Als vader, die melkboer is. voorbij rijdt, en het raam toevallig open staat. knikt de juffrouw hem toe. En als we lachen om meester Jeroen in het toneelstukje, meester met de snertpan op de kachel en dc natte luiers er omheen, dan vin den we in de tegenwoordige dorps school toch nog iets terug van die rare school van vroeger. Iets dat toch héél waardevol is. Want kijk, als meester Jeroen tegen een van z'n leerlingen zegt: „Waar gaat je vader met die koe naar toe. Jan?" dan is dat in wezen net zoiets als die groet van de juffrouw met vader, die melkboer is! Dan is,het deze waarheid: school en leven zijn geen verschillende, los van elkaar staande gebieden: maar de school staat midden in het leven hierin het dorpje. Zuster De Weerd gaat de scholen langs om verpleegsters te „werven" (Van een onzer verslaggeefsters) „Word je eruit gezet, als je verloofd raakt?" „En moet Je altüd zwarte kousen dragen?" Deze en vele andere vragen van schoolmeisjes uit de hoogste klassen der Middelbare-, U.L.O.- en Huishoudscholen heeft zuster E. de Weerd dc laatste maanden met veel geduld, begrip en humor be antwoord, toen zU te Amsterdam, in uniform, voor een klas stond als „propagandiste" van een der mooiste vrouwclüke beroepen, dat van ver pleegster. Zuster De Weerd, zelf al twintig jaar in de verpleging, is belast met de voorlichting omtrent het verpleegstersberocp en daartoe tydelUk uit de ziekenhuisdienst vrU gemaakt. In plaats van zorgzaam tussen de bedjes van haar kinderafdeling te gaan, trekt zy met haar actetas van school tot school, en vertelt de meisjes, die voor haar eindexamen zitten, alles over „verpleegster worden en zijn". Want het is het nog steeds grote tekort aan verplegend personeel en vooral kader, dus eerste ver pleegsters. hoofdverpleegsters enz. dat het Amsterdamse gemeente bestuur heeft doen besluiten zuster De Weerd de wereld in te sturen om voor de drie gemeentezieken huizen personeel te werven. Zij doet het met veel overgave, geschraagd door de overtuiging dat het nodig is en eigenlijk vindt zij het prettig werk, heeft zij ons bekend. Men heeft deze propaganda uiter aard bedoeld om tastbare resultaten te bereiken, maar zuster De Weerd heeft in deze twee maanden al be grepen, dat het een „cost gaet voor de baet uit" zal worden. Hoewel er zich inderdaad al enige leerlingen hebben aangemeld als gevolg van haar lessen, is zij er zich van be wust, dat pas over een jaar of anderhalf kan worden gezegd hoeveel resul taat deze wer- vingsactie heeft afgeworpen. Doordat de meesten dan pas de leeftijd heb ben om zich als leerling te mo gen aanmelden. Maar één ding tekent zich al duidelijk af uit al die vragen van schoolmeis jes, verstandige en schijnbaar onbenullige. Na melijk wat er voor tegenzin of bedenkingen bij de meisjes zyn ten opzichte van het verpleeg- stersberoep. Zuster De Weerd kan dus al veel vooroordeel wegnemen, hoewel zy zeker niet alleen de mooie kanten van het beroep naar voren brengt. Zo komt vaak de vraag naar voren: „Moet je niet erg veel boenen en schrobben?" Glimlachend kan zus ter De Weerd, die dat inderdaad zelf nog heeft meegemaakt in haar leerlingentijd, antwoorden: „Dat hoeft helemaal niet, de verpleegster moet de kamer of zaal netjes hou den, het enige verschil met de ge wone huishouding is. dat je alles thuis met een stofdoek doet en in het ziekenhuis met de sopdoek schoonmaakt.'1 En wat de verloofde betreft. „Natuurlijk mag je je verloven, we zullen je hartelijk feliciteren," zegt zuster De Weerd. En mogen we willen? Ja natuurlijk, je mag naar huis of uit. En mogen we bezoek ontvangen? Ja, als ->e het van tevo ren even vraagt aan de directrice. Maar let wel, dat is alleen je leer lingentijd, zo lang je dus in het zie kenhuis moet wonen. Heb je je diploma eenmaal, dan staat het je vrij buiten het ziekenhuis te gaan wonen. Dan kun je doen en laten wat je wilt in je eigen tijd. En die zwarte kousen? Het mag ook grijs zijn, stelt zuster De Weerd gerust, en ze voegt er aan toe. „Je hebt hele mooie en geraffineerde nylons in grijs en zwart hoor En of je bij een operatie zijn moet. Of je dat uniform nu altijd dragen moet, of je als leerling vrij bent, als het werk gedaan is, in je eigen kamer te blijven., of moet je dan naar de conversatiezaal gaan T\ IKKE zusje heeft allang een U hemdje en een jurk aan, 't zijn geen dagen meer voor bloot lopen in een klein broekje, maar er blijven dingen bestaan, waaraan je de zomer herkent. Mieren in de keuken, af en toe een vlieg en de groenteman heeft kersen. Bloemetjespraat dikke zusje, misleidt door dat glimmende rode op steeltjes. „Mooie bloemetjes in een zak.' Het sinds lang verhuisde maar onverwoestbaar trouwe buurjochie neemt ze mee, als hij op een Woensdagmiddag namens z'n moe der komt vragen hoe ik 't maak. „Dit is voor allemaal," zegt hij. Hij doet z'n keurig jasje uit gaat zitten en kijkt ingetogen rond. Alles aan hem is beleefdheid, we worden er als altijd wat onwennig van. Ik was de kersen en besloten wordt ze nu meteen op te eten Aan tafel zitten ze met hun drieën, elk achter een bordje, 't Vriendje, bedachtzaam, rangschikt ze in rijen, de dubbele en de en kele. Zoontje versiert uitgelaten z'n oren. Hij ziet eruit als een stout piraat. Dikke zusje alleen vergeet coquet te doen, maar be gint hevig. hartstochtelijk te schrokken. Drie tegelijk propt ze in d'er mondje. Kort daarop jan kend van schrik, een hand op d'er keeltje. „Pit ingeslikt," zegt zoontje vol daan. ,,Net goed. Nou krijg je een boom." En t vriendje gretig: „Een boom met takken en blaren, allemaal in jouw buik." „Niet," piept dikke zusje nog griezelig van de schrik, „niet hoor ,,'s Welles, joelt zoontje. „En als die boom weer kersen heeft, kan je ze geeneens eten. Ze zitten van binnen, je kan*er niet bij Maar er zijn blijkbaar niet al leen schutsengelen voor kleine kindjes die vallen, er zijn er ook die ze harnast tegen tergen. Dikke zusje begrijpt die laatste dramatische wending niet. Ze her stelt zich snel, zucht tevreden en bekluift een nieuwe kers. Na een poos vertelt ze met dat vreemde, lichte in d'er oogjes, dat een ver zonnen verhaal voorafgaat: „Alfons en de grote blaf-poes hebben alle bomen opgegete. Enne mamma met de pop ete ook." BIBEB Naar Denemarken met de Volkshogeschool IN verband met de grote belang stelling voor de Volkshogeschool- reizen naar Denemarken in Mei en Juni, is nog een derde reisvoorbe- reid, nl. van 618 Augustus. De reis zal geheel per bus worden gemaakt. Het verblijf in Denemar ken vindt voornamelijk plaats op de Volkshogescholen. De excursies worden voorafgegaan door korte inleidingen over datgene, wat men gaat zien en over land en volk van Denemarken in het alge meen. De leiding van de reis berust bij mevr. J. Domela Nieuwenhuis- Pedersen uit Groningen, zelf gebo ren Deense. De eerste dag reist men door Duitsland naar Zuid-Jutland. Daar na volgt een weekje in Sealand. vanwaar excursies worden gemaakt naar Frederiksborg. Kopenhagen en I verdere omgeving. Vervolgens gaat men per boot (bus mee) naar Gre- naa in Noord-Jutland, bezoekt Aar- hus en omgeving en keert via Zuid- Jutland weer terug. De kosten bedragen ongeveer f 185 totaal: voor de reis en voor de excursies per bus in guldens, voor het verblijf in Denemarken in Kro nen te voldoen. Men vertrekt 's morgens heel vroeg: de route van de bus in Ne derland is: Beverwijk. Haarlem, Amsterdam, Amersfoort. Zwolle. Assen, Groningen, Nieuwe Schans. Het maximum aantal deelnemers bedraagt 35. Opgave gaarne zo spoe dig mogelijk te richten tot de Volks hogeschool in Bergen N H. met onze vrije tijd doen wat we (welnee) en of je een eigen kamer hebt (in sommige ziekenhuizen wel en zeker als je ouderejaars bent). En over het salaris. Nu is het wonderlijke, dat het salaris voor de meesten geen handicap is, hoewel dat toch, ondanks de aanzienlijke verbeteringen van na de oorlog, nog steeds niet bijzonder hoog geacht wordt. Vooral als het tot hen door dringt dat de leerling behalve een dure driejaarlijkse opleiding kost en inwoning, medische hulp. was en het schoonhouden van naar kamer krijgt. Dan wordt dat salaris van ongeveer vijftig gulden per maand voor de ouderejaars ineens een toe gift. die eigenlijk zo gek nog niet is. Het grote bezwaar blijkt te zijn de leeftijd waarop men examen mag doen, dat is 23 jaar. De opleiding duurt drie jaar. De ziekenhuizen ne men pas met 19 aan. Wat moet het meisje, dat eindexamen heeft ge daan en nog pas 16, 17 is, die paar jaar doen? Daar zit een belangrijke factor van de vele factoren, die leiden tot het verpleegsters-tekort. In die paar jaar gaan er velen wat anders doen en vaak blijven ze dan toch bij het inmiddels gekozen be roep. Voor diegenen, die persé m de verpleging willen, raadt zuster De Weerd de Huishoudschool aan, of het werken in een kinderhuis. Zo is deze propagandatocht van zuster De Weerd een leerzame, waaruit vele lessen te trekken zijn. f Advertentie I. M.) ZIET VOORAL ONZE ETALAGES „DE VONDELING IS KIND GEWORDEN Verenigde Nederlandse Zendingscorporaties hebben Donderdag de arbeid der Zending overgedragen aan de Hervormde Kerk MET de invoering van de nieuwe Kerkorde werd de Zending een zaak van de Nederlandse Hervormde Kerk. Daarmee kwam aan deze merkwaardige situatie een einde :dit kennelijk tot de taak der Kerk behorende werk is honderdvijftig jaar lang ver richt door haar particuliere le den, omdat de Kerk zelf er, vooral door haar gebrekkige bestuursvorm, niet toe kon ko men. Nu echter berust de lei ding der zendingsarbeid bij een Raad, die is ingesteld door de Generale Synode en dus heeft de Kerk zelf alle verant woordelijkheid overgenomen. Dit is de betekenis van de dienst, Donderdagmiddag in Utrechts Domkerk gehouden. De vondeling wordt weer kind: zo drukte de president-director van de Zendingscorporaties, dr K. J Brouwer het uit. Kort na de Franse revolutie, toen de Kerk nauwelijks bij machte was, zichzelf in stand te houden en zeer in gebreke bleef in het verbreiden van de haar toever trouwde boodschap, werd dit laat ste ter hand genomen door particu liere christenen, die zich later ver enigden in genootschappen, ge kleurd al naar de geestelijke her komst van hun oprichters. Later groeiden deze corporaties naar el kaar toe; zij vonden een vorm van samenwerking op admlnistratiel gebied en op de gemeenschappelijke zendingsschool in Oestgeest werden toekomstige zendelingen opgeleid voor al deze verenigingen. Ondanks talloze moeilijkheden, waarvan hel chronisch geldgebrek de meest nijpende was is zeer veel goeds ver richt. Het feit dat men dc Chris tenen in Indonesië in een aantal zelfstandige kerken heeft kunnen verenigingen, zou men kunnen zien als een bekroning op anderhalve eeuw moeizaam werken. Pas in de oorlogstijd, in de kan- selboodschap van October 1940, heeft de Hervormde Kerk erkend, dat dit werk behoorde tot haar ar beidsveld. Nadien zijn Kerk en Zending snel tot intensief over leg gekomen en tenslotte konden dc zendingscorporaties, die vele jaren hebben gedaan wat de Kerk naliet, zichzelf opheffen en het werk over dragen aan dc Generale Synode. Donderdag is dit gebeurd bij mon de van ds W. A. Zeydner aan ds J. R. Wolfensberger, de praeses van de Generale Synode. Een oorkonde, die de laatste in ontvangst moest ne men, maakt hier melding van. Dr J. H. Stelma, die als voorzitter van de Raad voor de Zending van de Hervormde Kerk bij de leiding van het zendingswerk nauw zal zijn betrokken, huldigde prof. dr H. Kraemer, aan wiens inzicht en vol harding het is te danken, dat de christenheid in Nederland oog kreeg voor de taak van dc Kerk en de plaats van de Zending hierin. Dr Brouwer wees erop. dat de Kerk meer dan tot nu toe aandacht zal moeten besteden aan de Zending. Per jaar DEN HAAG. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een lyst met namen ontvangen van 65 personen, die binnenkort uit de Sowjetunie in ons land kunnen worden verwacht. Zij luidt als volgt: Aalders, Hendrik Johan, geb. 1918 'te Westervoort; Avest ter, Willem, geb. 1924 te Amsterdam; Albertus, Albert, geb. 1918 te Am sterdam; Baggum van. Johan C., geb. 1920 te Den Haag; Bakker, Hans Pieter Johannes Adrianus, geb. 1917 te Horst, Barendrecht, Hans Jan. geb. 1919 te Dordrecht; Berendscn, Johannes Mattheus, geb. 1922 te Walsum; Bosboom, Marinus Johannes, geb. 1918 te Utrecht; Brijke, Marinus Johannes, geb. 1915 te Zwolle; Brato, Carl Jacob, geb. 1913 te Bonn; Breda van, B. Adrianus, geb. 1920 te Utrecht; Chatinier du, Pieter, geb. 1914 te Leiden; Dekkers, Johannes Hendrikus, geb. 1921 te Oss; Dutz, Michael Anton, geb. 1918 te Maas tricht; Dijk, van, Hendrik Gerrit, geb. 1923 te Baarn; Dijkstra, Har ry Wolter, geb. 1925 te Amster dam; Ewen, Carl Jacobus, geü. 1923 te Breda; Evermans, Rolf Ju lius, geb. 1922 te Den Haag; Eijk van. Johan, geb. 1925 te Haarlem; Hinten. Cornelis Geert, geb. 1924 te Amsterdam; Geerlings. Hendrik Johan. geb. 1925 te Nijmegen; Gc- mert van. Peter Cornelis, geb. 1923 te Eindhoven; Goethart, Jo hannes Willem, geb. 1924 te Am sterdam; Gordobeke. Anton Mat- tias. geb. 1908 te Kleef. Groep v. d,. Gerard Anton, geb 1921 te Den Haag; Groot de. Sibrandt Harm, geb. 1925 te Stadskanaal; Hagens, Jacobus, geb. 1915 te Arnhem; Han sen, Frans, geb. 1921 te Scherfeld; Hartog den, Cornelist, geb. 1926 te Rotterdam; Jelkman, Johan Pie ter, geb. 1907 te Rotterdam; Huis mans, Jacob, geb. 1905 te Amster dam; Kleingansey, Peter, geb. 1914 te Heino; Knijff, Arie. geb. 1914 te Utrecht; Koenen, Wolf Gerrit, geb 1924 te Ordichem (Java). Koenen, Theo Jacob, geb. 1924 te Roermond; Colmsee, Ernst Eugen. geb. 1927 te Amsterdam; Koning, Gerard Lucas, geb. 1920 te Haar lem- Koning dc. Jacobus Johannes, geb. 1922 te Leiden; Koole, Jan, geb. 1922 te Schiedam; Kor. Trien- ko Albertus, geb. 1920 te Meeden; Krimpen van, Bastiaan Arie. geb. 1916 te Zwijndrecht; Kruyff de, Matheus, geb. 1926 te Amsterdam; Kuppen. Johann, geb. 1915 te Bre da; Kwint, Gerard Christiaan, geb. 1921 te Arnhem; Laat de, Petrus Johan, geb. 1926 te Tilburg; Leeuw de. Hendrik; geb. 1925 te Den Haag; Lehmann, Dirk Heinrlch. geb. 1925 te Amsterdam; Ligtvoet, Theodoor Johannes Adrianus. geb. 1921 te Tilburg; Lubbers, Hendrik Gerardus, geb. 1926 te Gronau; Maaden v d., Henk, geb. 1922 te Heerlen; Mcurs van, Hubertus Cor nelis. geb 1917 te Leiden; Mussert, Hendrik, geb. 1923 te Gorinchem; Norbruis, Bernhard, geb. 1923 te St. Jacoba Parochie; Nuis, Arie Bastiaan, geb. 1928 te Rotterdam; Quac-dflieg, Josef Hubert, geb. 1921 te Kerk rade; Beer de. Jacob Bas tiaan, geb. 1907 te Klundert; Vera, Jacobus Frans, geb. 1919 te Eind hoven; Wal de, Gerrit, geb. 1920 te Zeist, Wasman, Petrus Anton, geb. 1920 te Rotterdam; Weeren van, Gijsbert, geb 1920 te Amster dam: Wennink, Johannes Cornelis. geb. 1918 te Amsterdam; Willems van, Piet. geb. 1914 te Vaals; Wulf- fraat. Carl J.. geb. 1924 te Rotter dam; IJssel. v. d., Isaac, geb 1916 te Den Haag en Zee v. d.. Hiclkc Wolter, geb. 1918 te Joure. is minstens twee millioen gulden nodig en als de Kerk er niet in zou slagen, dit bedrag bij een te brengen dan aldus dr Brouwer zouden wij de vonde ling wellicht beter kunnen blijven toevertrouwen aan de zorgen van de pleegouders! De Gereformeerde Zendingsbond, een van de uit particulier Initiatief ontstane verenigingen, die eigenlijk thuisohren in de Hervormde Kerk, heeft haar werk nog niet aan dc Generale Synode overgedragen. Uiterst rechts in dc Hervormde Kerk kan zich moeilijk verenigen met de twee maanden geleden inge voerde kerkorde en vooralsnog heeft de G.Z.B. geweigerd, de daar in vervatte richtlijnen te volgen. Vandaar dat ds Wolfensberger een beroep deed op de Kerk in haar ge heel om naarstig te streven naar 'n waarlijk oecumenische eenheid. Radioprogramma ZATERDAG 30 JUNI HILVERSUM 1 402 M.: KRO: 7.00 Nieuws; 7 15 Gewijde muziek; 7 45 Mor gengebed en liturgische kalender; 8-00 Nieuws en weerberichten; 8 15 Gramo- foonmuzlck; 9.00 Voor de hulsvrouw; 9.30 Waterstanden; 9,35 Gramofoonmu- ziek; 10.00 Voor dc kleuters; 10.15 Gra- mofoonmuzlck; 11.00 Voor de zieken; 11.50 Gramofoonmuzlek; 12 00 Angelus; 12 03 Gramofoonmuzlck; 12.30 Land- en tulnbouwmedcdelingcn: 12.33 Gramo foonmuzlck: 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws; 13 20 Amu sementsmuziek: 14 00 Gramofoonmuzlek; 14.20 Pianospel, 14.40 Amateursuitzen ding; 15.15 Kroniek van Letteren cn Kunsten; 15.50 Omroeporkest; 16 30 ..De schoonheid van het Gregoriaans"; 17 00 Voor de Jeugd; 18 00 Gramofoonmuzlek; 18.15 Binnenlands overzicht: 18 25 Gra mofoonmuzlck; 18 40 Regcrlngsultzen- ding; Zoeklicht op dc Westerse defen sie"; 19.00 Nieuws: 19.15 „Dit is leven", causerie; 19 21 Sport; 19 30 Gramofoon muzlek; 19-52 Journalistiek weekover zicht; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Gramo foonmuzlek; 20.15 „Lichtbaken"; 20.40 „Steek eens op, Heren"; 21.00 Amuse mentsorkest, gemengd koor en solisten; 22.30 „Wij luiden dc Zondag in"; 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23-25 24.00 Maastrichts Stedelijk orkest. HILVERSUM II 298 M.: VARA: 7 00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gramofoonmuzlck; 8 00 Nieuws en weer berichten; 8 18 Orgelspel; 8 45 Gramo foonmuzlek. VPRO; 10.00 ..Tijdelijk uit geschakeld". causerie; 10 05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor dc arbeiders in de continubedrijven; 11 30 Strijktrio; 12.00 Gramofoonmuzick; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Gramo foonmuzlek- 13 00 Nieuws; 1315 Hawal- ianmuziek; 13 45 Gramofoonmuziek; 14.00 Voor de jeugd; 14 20 Harmonie-or kest, 14.40 Koorzang; 15-00 Boekbespre king; 15 15 Accordeonorkest; 15 45 „Van de wieg tot het graG-', causerie; 10.00 Gramofoonmuziek; 1(5.30 Sporlpraatje; 16.45 Kamerorkest en solisten; 17 30 Voor de jeugd. 18 00 Nieuws; 1815 VA- RA-Varia- 18 20 Dansmuziek: 18 45 Sport 19 00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19 30 „Passepartout", causerie; 19 40 „Het Oudo Testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie. VARA. 20- Nieuws; 20 05 Actualiteiten; 20.15 Metro- pole Orkest, koor en solisten. 2050 Ti- roler muziek: 21.15 Socialistisch com mentaar; 21.30 Instrumentaal sextet: 2155 „Onder de pannen", hoorspel; 22.15 Gramofoonmuzick; 22-30 Dansmu ziek; 23.00 Nieuws; 23 15 Orgelspel: 23.30 —24.00 Gramofoonmuzlck. (Advertentie I M$) door Ludwig Bemelmans „Het is wel een opmerkelijk bewijs van dc spilzucht en de geestesge steldheid van de mens", merkte Cas- sard bij zichzelf op toen hij langs de Wilshire Boulevard reed, „dat in een plaats met zo'n overvloed van bloe men, waar de zeldzaamste soorten als onkruid groeien, een bloemist kan bestaan en.dat de bloemen tegen waanzinnige prijzen op practisch el ke hoek van de straat worden ver kocht." Hij stopte met zijn auto voor de bloemenwinkel, waar hij vaste klant was. Hij liep langs de verschillende soorten rozen, keek in de koelkast naar de verzameling.orchideeën, en las de prijskaartjes, die hoger zijn dan in Parijs. Londen of New York Meneer Nircassio, de bloemist, glimlachte tegen hem. Hij was bezig met de bestelling van Jerome Hack „En een kleine corsage," zei Hack „Iets met orchideeën een dollar of twintig?" vroeg de bloemist, ter- wyi hij de bestelling opschreef. „Nee. vijf is genoeg." „Neemt u me niet kwalijk, maar ik schaam me zo'n bestelling te ver sturen met Uw kaartje erbij, meneer Hack." „O. dat geeft niet," zei de schrijver van Olympia, ,,'t is voor mijn moe der." „Nou, zei de bloemist, „dan zal ik er zelf wel iets moois van maken." „Slooft u zich alstublieft niet uit." zei de schrijver. „Ik wil juist, dat u iets heel eenvoudigs stuurt, be grijpt u De bloemist keek hem onzeker na, toen hij de winkel verliet. Een jonge man met lange olanko vingers, die op een krukje zat tussen half voltooide kransen en een hoop bloemen op ijzerdraad, waar hij een bruidsboeket van maakte, schudde zijn hoofd en zei: „Ik heb altijd wel geweten, dat Hack een rotvent was- Hij had onlangs een bestelling om elke dag een bos lelies aan de ster van Mary Maria Magdalena te zen den, zo lang ze met de opnamen van die film bezig waren hij was ver liefd op haar en nu stuurt hij voor een ongelukkige vijf dollar bloemen naar zijn eigen moeder." „Meneer Cassard9" vroeg de bloe mist, zich tot Maurice wendend. „Drie dozijn van die rozen," zei Maurice en wees met een kaartje naar dieprode rozen. Hij gaf het kaartje aan de bloemist en gaf hem Belinda's adres. De bloemist las het kaartje en keek op en scheen nog meer ver ward dan bij de bestelling van Hack. „Scheelt er iets aan?" zei meneer Nircassio. „Dat ls nou helemaal geen kaartje voor u, Monsieur Cassard." Cassard had „Welkom bij je terug keer naar Hollywood" op het kaartje geschreven. „Weet u zeker, dat u dat wilt stu ren?" zei de bloemist dringend op de manier waarop men iemand er pro beert van terug te houden om een brief te posten die overijld en boos is geschreven. „Omdat u er -zich zo bezorgd over schijnt te maken, meneer Nircassio," zei Cassard, „zal ik U uitleggen, waarom ik dit schreef. Ik stuur dit omdat zij, wanneer ze het krijgt en het leest, zal weten, dat ik best iets veel originelers had kunnen beden ken, als ik er ook maar een steek om gegeven had of ze wel of niet terug was. Goedendag." „Waarom willen de mensen toch zo gemeen zijn?" zei meneer Nir cassio tegen zijn assistent, terwijl hij de dieprode rozen uit de vaas nam. Het was laat in de middag. Cas sard trok zijn handschoenen asn terwijl hij voor het verkeerslicht op Sunset wachtte, waar hij rechts af moest. Op dat moment zag hij Be linda in haar auto, die Sunset juist ln de tegenovergestelde richting op reed. Hij veranderde zijn plannen, sloeg, toen het licht versprong, Ji> ks af en volgde haar Het was Donder dag. Hij volgde haar langs de weg, die hij de „prettv way" noemde, de oude weg. waarlangs hij de eerste dag, dat hij haar ontmoette, had ge reden, Beverley Hills uit. langs de Bel Air buitenplaatsen, langs het bo tanische park. naar de Zee. Daar sloeg ze links af cn reed langs Ma- libu Road. „Ah. alors," zei hij tegen zichzelf, „als herinnering aan onze eerste ont moeting rijdt ze naar het oudo plekje." Maurice Cassard beleefde het stra lende ogenblik, waarin een hopeloze, eenzame man tot de ontdekking komt dat iemand hem waarachtig lief heeft. Belinda's auto draaide onder de poort van de Santa Monica Dier door en reed naar beneden Het speet hem, dat hij zulke kleine rozen had gestuurd en zulke nietszeggende woorden had geschreven. (Wordt vervolgd)

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5