SIG ARENIND U STRIE BELEEFT TROOSTELOZE TIJD Kersenteelt dreigt te verdwijnen Onze defensie-inspanning op één na grootste van Europa Stichting 1940-'45 treedt op tegen naamsmisbruik EEN GAST Anti-Britse demonstratie te Teheran Grondstof is duur; accijns is enorm Kosten zijn veel hoger dan de opbrengsten r MINISTER LIEFTINCK SPREEKT VIER UUR Stijging indirecte belasting is uit den boze Ex-politieke delinquen ten gedagvaard Morrison heeft nog hoop, dat Perzië wil onderhandelen 3 (Van een onzer verslaggevers) VT ADERDAG, sigarendag. 'n Sigaar is toch maar je ware". De copywriters van 1951 moeten beste dagen heb ben, nu de slag om de vermin derde koopkracht van het pu bliek op alle gebied losbreekt In de sigaren is het echter niet helemaal het gebrek aan koop kracht, dat op het Arbeidsbu reau in Valkenswaard een klein briefje aan de deur deed verschijnen: „Tabaksarbeiders kunnen naar Argentinië" Er is met de sigaar in Nederland ook iets anders aan de hand. Men rookt minder sigaren, dan voor de oorlog. Het productie-appa raat is de helft te groot. „Waarom rookt men minder siga ren?" In de eerste plaats, omdat de si gaar te duur is. Wanneer de prijs omlaag zou gaan zouden heus wel meer mensen zeggen, dat ..'n sigaar j toch maar je ware is". Maar wan- neer die sigaar van 20 tot 30 cent. en nog meer kost. dan grijpt men automatisch naar eveneens dure si garetten of shag. En toch is het vrijwel onmogelijk goedkopere sigaren aan de markt te brengen. Dat zegt men u op het Centraal Bureau van de Sisaren- en kerftabaktndustrie te Eindhoven. De grondstoffenpriizen zijn hoog en stijgen nog steeds. De oorzaak daarvan is de wereldtabakschaarste Het gevolg is. dat de kostprijs van een sigaar, zonder accijns op 40 pet van de prijs komt. De accijns is bo vendien enorm. Zó enorm, dat de minister het vorig jaar onder de storm van protesten bezweek en de omzetbelasting omlaag bracht. .Soulaas bracht dat niet", zei men ons. want in die tijd stegen de grondstoffenprijzen weer zo. dat we er door die belastingverlaging al leen in konden slagen de prijs niet te laten stijgen, wat anders onge twijfeld nodig geweest zou zijn. Ge begrijpt het al, de moeilijkhe den in de tabaksindustrie dateren niet van vandaag of gisteren. Hier i is een proces aan de gang. dat reeds enkele jaren duurt. Wachtgeldrege lingen en werktijdverkorting over- bruggingssteun, zijn zaken, waarover men in deze streek al niet meer spreekt. Een algemene sanering is sinds lang aan de gang. De kleinere bedrijven zijn ook hier de dupe. Wat wilt ge? Als het productieapparaat te groot is sneuvelen de kleinen het eerste. Werkeloosheid? Dat valt mee. Grote industrieën in de omgeving hebben vele arbeidskrachten opge nomen. en zo staan toch meestal niet meer dan enkele tientallen ar beiders tegelijkertijd op straat. ..Het gaat niet zo slecht op het ogenblik", zei men ons op het Cen traal Bureau. De grote fabrieken draaien wel. er is wat export al is dat niet veel. en juist op het ogen blik trekt de zaak weer wat aan. Het klinkt gek. maar sommige fa brieken vragen leveringstijd voor or ders. De reden is natuurlijk ook. dat verscheidene fabrieken gesloten zijn. en sommigen gaan zelfs nog dicht op dit moment. Daar zijn dan meestal moeilijkheden, en men moet overbruggmgssteun en dergelijke zaken toepassen, om de arbeiders te helpen." Dat is. de nuchtere stem. En nu de kleine fabrikant: „Er waren altijd up en downs, maar zoals nu heb ik het nimmer beleefd. Ik zoek op het ogenblik zelf werk als sigarenmaker, omdat ik mijn fabriek wel zal moeten sluiten. Ik kan het niet redden, en voor voorraadvorming heb ik niet ge noeg liquide middelen Het gebrek aan koopkracht bij de mensen heeft ons nog eens dc das omgedaan. Het was al slecht, ook, cmdat de jeugd geen sigaren rookt, maar nu is het troosteloos. Er is een verschrikke lijk gebrek aan orders. „Vroeger werkte ik met veertig man", vertelt onze fabrikant, na de oorlog met vier, nu nog met twee man. Het loopt af, en als u dan weet. dat ik 32 jaar achtereen fa brikant ben Ik voorspel u dit: als we nog een half jaar verder zijn, heeft Nederland nog maar vijf gro- Veel telegrammen voor de prins SOESTDIJK. Uit alle delen der wereld zijn Vrijdag de hele dag telegrammen blijven binnen stromen op paleis Soestdijk. waar in de Prins wordt gelukgewenst met zijn 40ste verjaardag. Ook uit dc Zuid-Amerikaanse landen, die de Prins op zijn laatste reis heeft bezocht, kwamen felicitaties bin nen o.a. van president Pcron en mevrouw Eva Peron. Henriëlte Bosnians geridderd AMSTERDAM. Burgemeester d'Ailly heeft Vrijdagmorgen aan Hennctte Bosman^ te Amsterdam de bekende componiste en pianiste, de onderscheiding uitgereikt van ridder in dc Orde van Oranje-Nas- sau. Prinses Beatrix opent marechaussee-kazerne (Van onze Gooise correspondent) BAARN. Aanstaande Woens dag zal door prinses Beatrix een nieuwe marechaussee-kazerne wor den geopend, die ten behoeve van de paleiswacht op het koninklijk domein aan de Amsterdamsestraat weg te Baarn is gebouwd. (Van een onzer verslaggevers) GELDERMALSEN. Er bestaat groot gevaar, dat de kerscntcelt in ons land geheel zal verdwijnen. De inkomsten, die dc telers en pachters de laatste jaren hebben gehad, zijn absoluut onvoldoende om de hoge kos ten te dekken. Daarbij komt. dat de meubelfabrieken behoorlijke prijzen betalen voor kersenhout, waardoor vele telers liever hun bomen rooien dan met verlies te blijven werken Er zijn pessimistische deskundigen die beweren, dat er over tien jaar geen Nederlandse kers meer aan dc vei lingen zal komen. Er moet dit jaar weer geld bij Dit vertelden ons de heren mr. H van Steenis. voorzitter van de VVV Geldermalsen en tevens voorzitter van de afd. Geldermalsen der Ned. Fruittelers-organisatie, ir. C. J. Ger ritsen. verbonden aan het Instituut tot Veredeling van Tuinbouwgewas- sen te Wageningen en J. M. Spit. leraar in algemene dienst van het Rijkstuinbouwconsulentschap - Gel dermalsen. En de cijfers, die zij noemden, spreken inderdaad een sombere taal: de productiekosten te sigarenfabrieken, dc rest is over de kop." Betekent deze tijd het einde van onze sigarenindustrie"* De conclusie moet luiden: Nee. het einde niet. wel een sterke inkrimping en sane ring van de bedrijven. En gaal de sigaar uit de wereld? ..Nóóit"!, zeggen fabrikant en eco noom tezamen. Men blijft sigaren roken. Want 'n sigaar is toch maar je ware! Advertentie l M SLAAP ZOEKLICHT OP: Na een vrede in Korea OP dit ogenblik, juist een week. nadat Malik zijn opzienbarende rede via de radio der Verenigde Na ties uitsprak, is het wel duidelijk geworden, dat het daarin vervatte voorstel om tot een wapenstilstand in Korea te komen, oprecht ge meend was. Moskou bluft met deze stap trouw aan de traditionele Russische politiek, die Stalin niet aarzelde over te nemen: toeslaan, wanneer het risico klein is. terug trekken. wanneer het risico te groot wordt Het Westen zal deze grondslag van de Sowjet-politick voortdurend voor ogen moeten hou den. ook nadat de vrede in Korea hersteld zal zijn. Want zoals Grie kenland op Perzië en Berlijn op Griekenland volgde, volgde Korea op Berlijn. En het zou dwaas zijn te veronderstellen, dat Korea de laatste poging van de Russen zou zijn geweest, om op het schaakbord der internationale politiek een nieu we goede stelling te veroveren, van waaruit straks het eindspel, dat zeker niet onvermijdelijk een oor log behoeft te zijn, zal worden in gezet Niets zou daarom gevaarlij ker zijn, dan dat het Westen, on der de indruk van een eventuele beëindiging van dc oorlog in Ko rea. toe zou geven aan de verlei ding. te verzwakken in zijn in spanning om een doelmatig veilig heidsapparaat op te bouwen. Zou dit namelijk geschieden, dan zou de Sowjet-Unie ongetwijfeld vroe ger of later de beslissende door braak in Joego-Slavië, in het Mid den-Oosten. of op een andere plaats, die zij daarvoor geschikt acht. on dernemen. En een zwakke Westerse alliantie zou zich daartegen uiterst moeilijk met succes kunnen ver weren. Intussen, Korea heeft be wezen. dat dit niet nodig is en wellicht, dat men daarom de toe komst nu met wat meer optimisme tegemoet mag zien dan een jaar geleden. KWARTIER IN EEN UUR OP UW The original English Latex Foam Mattress HliBTIilVLM M-H'HM Praag laat gelande piloten vrij PRAAG. Tsjecho-Slowakije heeft besloten de piloten vrij te laten van dë twee Amerikaanse straaljagers, die bijna drie weken geleden nabij Praag geland .zijn Ook de vliegtuigen zullen worden teruggegeven. In een in voorzichtige bewoor ding gestelde nota aan de Ameri kaanse ambassadeur deelde minis ter van Buitenlandse Zaken Sircky ook mede, dat een der piloten, de Noorse luitenant Johansen, ver klaard heeft, dat hij niet langer onder de Amerikaanse luchtmacht in Duitsland wenst te dienen en dat hij naar Noorwegen zal terug keren. De Noorse gezant hier is van dit besluit op de hoogte ge steld. DEN HAAG. De wetten, wel ke zijn vastgesteld in verband met de verhoging van de loongrens voor de sociale verzekering zullen in werking treden met ingang van 2 Juli a.s. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Na eerst een enorme stapel paperassen zorgvuldig op dc regeringstafel te hebben geordend, heeft minister Licftinck in een rede voering van 228 minuten bfjna vier uur een recordverbetering! de Tweede Kamer onze financiële noodtoestand, geschapen door 't Korea- conflict, voor ogen gesteld. Dat militaire uitgaven tot een bedrag van 1.5 milliard gevaren in zieli borgen voor het monetaire evenwicht, gaf hfj onomwonden toe; maar wat 't zwaarste is moet het zwaarst wegen. Neder land getroost zich voor de defensie offers, welke in Europa slechts door Engeland en daarbuiten door Canada en de Verenigde Staten worden over troffen. In het gerechtvaardigd vertrouwen, dat Amerika ons met dollar hulp zou bijstaan heeft dc regering dit waagstuk aangedurfd. Zij hoopt nu op een spoedige beslissing van het Amerikaanse congres; al te lange onzekerheid maakt haar taak ongetwijfeld moeilijk. Met name liet snel teruglopen van onze deviezenvoorraad wekt bezorgdheid. Ingrijpende maat regelen zijn nog niet nodig omdat er de laatste zes weken een lichte ver betering is ingetreden; maar de regering heeft oen plan paraat om op te treden, zodra dit onvermijdelijk wordt. Tegen deze achtergrond besprak gunstig wordt betavloed. Als later hij de ingediende belastingvoor stellen onder het slaken van de ver zuchting. dat de aanvankelijk uitge sproken offerbereidheid, nu het op blijkt, dat de toestand zich gunstig ontwikkelt, kan men alsnog belas tingverlichtingen aanbrengen. Zeer snedig beantwoordde prof. daden aankwam, in het Kamerdebat Licftinck de aandrang der Kamer zo weinig op de voorgrond trad. Met tot bezuiniging op de overheidsuit- name betreurde hij het. dat ver- caven Hu wees er op. dat dit reeds schillende Kamerleden bij hun cri- i vo°r rBcer dan f *00 millioen daad- tiek op de belastingvoorstellen, niet werkelijk geschiedt. duidelijk hadden aangegeven op welke wijze de schatkist dan wél Alvorens zijn belastingvoorstellen afzonderlijk te verdedigen, wees hij aan de middelen voor de defensie cr °P- da' ziJ beheerst werden door mnest komen Tot overleg over wij- economische en sociale overwcgin- zigingen in zijn belastingvoorstellen Ken d.w.z. de noodzaak lot ver- verklaarde hij zich bereid. Maar brinks- en investeringsbeperkingen men zal het niet mogen zoeken in rechtvaardige verdeling der een verschuiving van de directe lasten. Dat het bedrijfsleven overi gens zoveel mogelijk wordt tege- hij uitvoerig naar de indirecte belastingen: op dat front is door de beperking der sub- moetgekomen lichtte sidies op de levensmiddelen al vol- J doende geofferd. Voorts wil de re- j gering blijkbaar ook vasthouden aan een verhoging der belastingop brengst met 245 millioen. Men kan een vierjarig defensieplan niet fi nancieren door uitsluitend te letten op de begrotingspositie in het lo pend jaar, dat door toevallige baten De verlaging van de leeftijd voor de kinderaftrek verdedigde hij met de opmerking, dat het hoger tarief voor werkende, inwonende kinderen kwam te vervallen. Ten aanzien van de extra-belas tingen op de bedrijfswinsten, wees hij er op. dat de cijfers aangaande het nationale inkomen uitwezen, dat de betrokken inkomens meer dan de vrije beroepen hebben ge profiteerd van de na-oorlogse prijs ontwikkeling. Hetzelfde geldt voor de winsten der vennootschappen. Bovendien worden dc winsten der kleine particulieren beneden 8000 vrijgesteld. Het amendement van dr Lucas tot verhoging van die grens wilde hij afwachten, na gewaar schuwd te hebben, dat deze post in het dekkingsplan een belangrijke plaats inneemt. Inzake de motorrijtuigenbelasting verklaarde hij. dat deze tot dusver was achtergebleven bij de stijging van het prijspeil Ons autopark is internationaal bezien sterk uitge breid en wordt niet altijd doelmatig gebruikt. Deze zware aanslag op onze deviezenpositie moet worden beperkt. Door een Zondagsrijverbod is geen belangrijke bezuiniging te bereiken. De verhoging van omzetbelasting vond hij niet onbezwaarlijk. Hij toonde zich derhalve bereid in dit debat gegronde bezwaren tegemoet te treden: er zal bovendien worden gezorgd, dat de betrokken bedrijven niet in onoverkomelijke moeilijk heden geraken. Maar anderzijds be denke men, dat de door de Kamer aanvaarde verruimingsbeperking, niet kan'worden voltrokken zonder nadelen. Het laatst behandelde hij de sterk aangevochten verhoging van de ver mogens- en successiebelasting, met een beroep op een uitspraak van wijlen de katholieke voorman Mon seigneur Nolens, dat in bewogen ja ren een minder dogmatisch stand punt op dit punt geboden was. „Let ook," zo zei hij. „op de psychologi sche reacties der arbeiders, die reeds een zware extra-last dragen, als de ze belastingen worden ontzien...." (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Vrijdagmorgen heeft mr A. van Namen zich voor de president der Amsterdamse rechtbank namens de „Stichting 19401945" in kort geding beklaagd over het gebruik van de naam „Stichting Comité 19451950" door een vereniging voor ex-politieke delinquenten. Hij had tegen deze naamgeving ethische, morele en materiële bezwaren. De „Stu-.ing 1940-1945", is na de bevrijding het geestelijk bezit van het Nederlandse volk geworden, en ook het Rijk, dat nu jaarlijks acht millioen via de Stichting, als betaal- kanloor, aan belanghebbenden uit betaalt, erkent door deze handeling de plaats, welke deze organisatie in ons volksbestaan heeft veroverd. Mr. van Namen betoogde, dat ge daagde in de naamskeuze harer or ganisatie in de eerste plaats de idee der jnartallengroepen heeft overge nomen, waarvan het jaar 1945 als klank domineert. Het publiek pleegt slordig te lezen en te luisteren. Bei- i de stichtingen zijn verzorgingsorga- I nisa'"-s, die door gaven en giften geld bijeenbrengen en er bestaat geen twijfel, dat het voeren van gedaagdes naam bij het publiek aanleiding tot verw.rring en mis leiding geeft. Dat eiseres daardoor schade lijdt is duidelijk. Deze naamsvoering is bovendien in strijd met de goede zeden. De heer J. A. Wolthuis deelde mee, dat zijn organisatie bereid is de naam te wijzigen in „Stichting Comité 1945-1951," en elk jaar, dat haar werk langer nodig is het laat ste jaartal te veranderen. Hij bestreedt. dat eiseres mate riële nadelen .van de naamsgelijke nis zou ondervinden. Mr. van Namen achtte de voorge stelde naamsverandering volkomen onaanvaardbaar. Het zijn de jaartal len, die het hoofdbestanddeel in de ze namen uitmaken. Er is wel ver warring. Sommigen denken, dat „45-50" een voortzetting van „40-45" is. De heer Wolthuis vroeg zich af hoe zijn organisatie zich dan moest noemen. „Slachtoffers van de demo cratie?", „Slachtoffers van de Bij zondere Rechtspleging"? of „De Wolfsangel"? Uitspraak op 6 Juli. Waarschijnlijk voor de eerste maal in de historie werd een he- licoptère gebruikt voor het redden van een man van een to renspits. Met hulp van zo'n toestel bracht de New York- se politie de 43-jari- ge leidekker Peter Burrdie van de sta- len steiger, waarop hij zijn werkzaamhe den aan de spits van de St. Johns-kathe- draal verrichtte, een val van 20 meter had gemaakt, onder het gejuich der toekij kende menigte in veiligheid. Na zijn landing werd Peter Burr op de brancard van de politie naar het ziekenhuis ver voerd. Kunstenaars tegen subsidieregeling Ned. Opera AMSTERDAM. Het dagelijks bestuur van de Ncd. Federatie van Beroepsverenigingen van Kunste naars heeft bij de staats-secretaris van O.. K. en W. telegrafisch ge protesteerd tegen de nieuwe sub sidieregeling van de Ned. Opera, die een inkrimping van personeel meebrengt. Het acht dit zowel in artistiek als in sociaal opzicht on aanvaardbaar. Met de meeste na druk protesteert het dagelijks be stuur tegen het feit dat in da maandenlange onderhandelingen over het voortbestaan van orkes ten en opera geen kunstenaarsor ganisatie bij het overleg werd be trokken. Het doet een zeer drin gend beroep op de staatssecretaris om aan het voornemen tot inkrim ping van de Opera geen gevolg te geven en zodanige maatregelen te treffen dat het culturele leven van ons land geen schade lijdt en dat de kunstenaars voor brodeloosheid worden behoed. van een boomgaard, die 5000 K G kersen per HA. oplevert dit is het gemiddelde van een normale Nederlandse boomgaard zijn 0.62 per kilo kersen, de opbrengst is de laatste jaren belangrijk minder. De teler krijgt anderhalf tot tien cent per kilo afhankelijk van de soort en de kwaliteit wat de pachter, die de kersen „op het hout" van de teler koopt, ontvangt is voor dit jaar nog niet te zeggen, want de grote kersenoogst is pas begonnen. Maar een ding schijnt wel zeker te zijn: er moet weer geld bij. Belgische concurrentie „De Belgen", vertelde ir Ger ritsen. „importeren ieder jaar on geveer zes millioen kg kersen te gen prijzen die voor onze telers fnuikend zijn* De pluklonen zijn hoog 15.per dag omdat het uiterst moeilijk is arbeidskrach ten te krijgen. De losse (en ook vaste!) arbeiders, die voorheen in de kersentijd hun baan tijdelijk lie ten schieten om wat extra's te ver dienen, vinden nu emplooi bij diver se defensie-werken en. wat het Lim burgse kersengebied betreft, bij de mijnen. De spreeuwen-keerders arbeiders die schreeuwend en rate lend door de boomgaarden lopen om de op kersen verzotte vogels tc ver jagen verdienen zo mogelijk nog meer. Daarbij komen dc kosten voor sorteren, transporteren, veilen, en vooral niet te vergeten de nog steeds redelijke winsten, die de tussenhan delaars bedingen. Dat maakt het verklaarbaar, dat de consumenten in de stad toch vrij hoge prijzen moe ten betalen voor de kersen, waarop de telers en pachters de laatste jaren geld toeleggen." Binnenkort nog meer krijgsgevangenen uit Rusland BERLIJN. Donderdag is een groep van 65 Nederlandse krijgs gevangenen op weg naar Neder land Berlijn gepasseerd. Zij kwa men uit een kamp bij Kiew. Aan de Pools-Duitse grens werd de groep opgewacht door een speciale bus, die de gevangenen onmiddel lijk door Oost-Duitsland naar een onderzoekingskamp te Friedland in West-Duitsland vervoerde. Binnenkort wordt nog een groep krijgsgevangenen verwacht, zo deelde Vrijdagavond een ambtenaar van het Nederlandse consulaat in West-Berlijn mee. FRITS was vroeger een vriendje uit onze straat, dat vaak in bo men klom cn wel eens een platte schuit met aardappelen heeft laten zinken Die Frits", zeiden de men sen. Zijn vader, een breedsprakig behangersbaasjc, kon hem niet baas en zijn moeder, een sloverige huis inus wier afkeer van vloeken bu verdikkie niet stilhield, snikte vaak als ze ons zag spelen, omdat we nog zo jong waren, doch dit op den duur niet zouden kunnen volhouden. We hadden in die tijd afgespro ken. later bij een circus te gaan, maar toen Frits vijftien was verried hij ons verbond, door weg tc lopen en als kajuitsjongen naar Amerika te varen met een oom, die steward was en schik in hem had. Een jaar later keerde hij terug. Hij was ge groeid en lachte anders. In de gang greep hij mij b\j de arm cn zei dat passagieren iets was, waaraan ven te pas kwamen. Spoedig reisde hij weder af en jaren lang hoorde ik niets meer van hem, tot zijn va der mij, twee maanden terug, op het station staande hield. ..Je moet eens aankomen", zei hij. „We riffen in moeilijkheden". Een paar dagen later ben ik er heen gegaan. Ja, Frits kliefde nog steeds dc baren, maar hij schreef niet vaak. Een zijner zeldzame mis siven hebben ze mij getoond. want daarop stoelden de moeilijkheden. Het was maar een kattebelletje, ge krabbeld op papier van een Ant- werpsc dancing: „Old Folks, lk stuur jullie een vriend. Hij redde mijn leven. Maar nu zit hij een beetje in zwarigheden en moet een poosje wegwezen. Geef hem voer en een ivarm bedje en never say never and never again. Je zoon." Dit curieuze schrijven teas, zo hoorde ik. enige weken tevoren af gegeven door een manspersoon in zeemanspetvaad. die zich sindsdien metterwoon in de achterkamer had gevestigd, alleen onbegrijpelijke ge luiden uitstiet, maar zich op het stuk van eten en drinken zeer wel wist tc redden daar hij alles neu riënd, uit de keuken haalde. „En weet je wat het is", zei Frits vader zorglijk. „H\j zit telkens in mijn stoel, heeft mijn bed daarbin nen gezet en verkoopt regelmatig voorwerpen uit de kamer, terwijl hij enkel lacht als ik er wat van -ep". Inderdaad er mocht van moei lijkheden worden gesproken. Ik heb eens aangeklopt, b{i die loge. Aan het venster zat een man zo groot als dc Golem, met haar dat -aan platgetreden gras deed denken. Aanvankelijk grijnsde hij welge moed, maa* toen hij mijn Engels had gehoord opende hij dc mond gehéél en begon zijn taal te spre ken. Het was een raspend geluid, dat nu eens aan een keten zenuw kuchjes. dan weer aan het leeglopen van een autoband deed denken. Hij lachte er voortdurend bij en hield mij ten slotte een ivhiskyfles voor. waaruit ik toen maar een teug ge nomen heb. Om iemand te vinden die z(jn conversatie zou kunnen wisselen, heb ik twee middagen achtereen al lerlei linguïsten met hem afgelopen, maar zelfs de geleerdste koppen stonden machteloos als hij aanhief. Daar hij mij telkens koffiehuizen binnentrok waren het vermoeiende en kostbare uitstapjes. Pas op Ka- tendrecht stiet hijin een café op ccn man. die bij machte bleek tot een bijpassend gerucht. Ze hebben geruime tijd geestdriftig staan con verseren en zijn ten slotte arm in arm vertrokken de schillen cn dozen in mijn ledig woud achter latend. Bij die oude mensen keerde hij niet terug. Er kwam wél eindelijk antwoord van Frits op een schrij ven van zijn moeder: „Dat briefje over die vent zou ik maar vergeten. Ik herinner me er niets meer van, maar het zal wel een slechte jon- pen wezen. Laat hem er dus niet i n". Hij was zes weken gebleven. En 0had rond vierhonderd gulden pe is in de gemeente Geleen, is dr. kost. Maar nóóit zullen we weten Maatregelen tegen pokken in Geleen GELEEN. In verband met he! geval van pokken dat geconstateerd Hemmes, inspecteur bij de Hoofd' inspectie van de Volksgezondheid, die speciaal belast is met de bestrij ding van besmettelijke ziekten, direct naar Geleen vertrokken om zich op de hoogte tet stellen van de stand van zaken. Het ligt in de bedoeling de be volking van Gcleen ten getale van 23.000 zielen binnen 4 dagen te vaccineren; 17 contact-gevallen zijn in hun huizen geïsoleerd. Een volksdansfeest, dat op Zondag ge houden zou worden, is uitgesteld. Ook in Sittard worden de bewo ners opnieuw ingeënt. Nederlandse jongeren pleiten voor hulp aan India DEN HAAG. De Nederland- se Jongeren-Raad der Europese Beweging heeft een dringend be roep op de Nederlandse regering gedaan om het initiatief te nemen voor overleg tussen de regeringen, verbonden in de Raad van Europa, over een Europese hulpverlening aan India in verband met de daar heersende hongersnood. wie hij was. KRONKEL. Noorse vlootvoogd van zijn post ontheven OSLO Vrijdag is officieel be kend gemaakt, dat vice-admlraal Danielsen ontheven is van zijn post als chef van de Noorse ma rine. Vice-admiranl Horvc. op het ogenblik voorzitter van de Noorse delegatie bij de afdeling plannen van het Noord-Europese gebied in Londen is benoemd tot opvolger van Danielsen. Tezelfdcr tijd heeft de Noorse regering commandore Hovdenak ontheven van zijn func tie als stafchef van de marine. Geen visum meer nodig voor Oostenrijk DEN HAAG. Nederlanders, die Oostenrijk bezoeken, hebben in het vervolg geen visum meer no dig. Hetzelfde geldt voor Oosten rijkers, die een bezoek aan Ne derland brengen. TEHERAN. Vrijdag is hier ccn grote anti-Britse demonstratie ge houden. Een menigte van naar schatting 10.000 personen drong aan op vervanging van Britse olietechnici door Sowjet-Russische. Dc politic hield de wacht voor de Britse en Amerikaanse ambassades. De demonstranten gingen, zonder dat incidenten waren voorgevallen, uiteen, nadat verschei dene sprekers er op aan hadden gedrongen, dat dc Britten onmiddellijk uit Pcrziö zouden worden verwijderd. De Britse minister van Buiten landse Zaken Morrison heeft ver klaard. dat er nog steeds hoop be staat dat Perzië wil onderhandelen over een regeling van de oliekwes tie. Inmiddels heeft hij de Britse employé's van de AIOC aangeraden bij elkaar te blijven, totdat zij in staat zullen zijn de normale werk zaamheden aan de raffinaderij van Abadan te hervatten. De AIOC heeft, reeds aan al haar tankschepen opdracht gegeven zich uit Abadan terug te trekken. Morri son zei, dat Engeland gelooft, dat 1Perzië is. de tankboten van alle belangrijke landen dit voorbeeld zullen volgen. Hij voegde er aan toe; dit betekent dat de raffinaderijen en de olievel den voor het ogenblik waarschijn lijk gesloten zullen moeten worden." Van Perzische regeringszijde wordt bekend gemaakt, dat een uit drie man bestaande missie Vrijdagmor gen per vliegtuig naar Den Haag vertrokken is, met het antwoord van de Perzische regering op het recente schrijven van het internationale ge rechtshof, betreffende de klacht van de Britse regering inzake het olie- geschil. De Anglo-Iranian Oil Company heeft Vrijdag medegedeeld, dat zij al haar werkzaamheden in Iran zal staken en dat er geen mogelijkheid bestaat om tot een regeling te ge raken zolang Mossadeq premier van KhaliJ Ibrahim, hoofd van de Iraksc propagandadienst. heeft Vrij dagavond tegengesproken, dat in Irak Britse troepen zijn geland en dat Perzie heeft geprotesteerd tegen de aanwezigheid van de Britse krui ser ..Mauritius" op de rivier Sjatt el Arab.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 3