Bromfiets uit Nederland rijdt naar de tropen Qlft mat Willem Drees: als jongen dol op Verdovende middelen bedreigen Amerikaanse jeugd Bruine kiekendief: een machtig heerser boven de rietlanden oet U eens hóren! Hoog boven de wolken en 5000 kilometer van huis MINISTER-PRESIDENT WORDT 65 JAAR Onderwereld verdient schatten kinderen gaan te gronde Grote bazen'' buiten schot verlamt de wil Zaterdag 30 Juni 1951 T~y R zijn van die bromfietsen, v die kunnen geen benzine j proeven en geen lentelucht ruiken, of ze moeten er op uit. Het enige, !j wat je in zo'n geval kunt doen is héél vlug in het zadel springen. Ik heb het ongeluk zelf zulk een zwerflustig motortje te bezitten Het voelde zich niet thuis op de j voorgeschreven rijwielpaden. Wat doe je in zo'n geval? Je hangt twee tassen aan je stuur en twee aan je bagagedrager. Je draait wijd de gasmanctte open en je laai je brommer Zuidwaarts rennen. Met een bromfiets op avontuur, een tas aan de bagagedrager en de gasmanctte openhet ideale vervoermiddel voor de toerist, ook ver buiten onze grenzen. De gevolgen bleven niet uit! In één mooie, lange Zondag legden wij de afstand \an Den Haag naar Pa rijs af. Uit de Golf van Biscaye woei ons een stormwind tegemoet, maar evenmin als de vele regsn en de ijzel weerhield ons dat om na acht dagen stug doorrijden onder een stralend blauwe hemel op de Puerta del Sol te Madrid te stop pen. Van dit hele traject van 1750 km. viel slechts één vuiltje in mijn bougie als storing te rapporteren. Het is onmogelijk, door Spanje te reizen zonder aan de langdurige bur geroorlog terug te denken, die het zo sterk heeft doeft verarmen. De wegen laten zich nog niet verge lijken met die van andere Europese landen. Maar op een bromfiets met zweefzadel en voorvork met rubber vering als de mijne is het reizen door het mooie Spanje toch een bui tengewoon genoegen. Portugal, de grootste tuin van het Pyrenese schiereiland, heeft zijn wegennet beter kunnen onderhouden en doet als toeristisch reisobject ze ker niet onder voor zijn grote buur- natie. Dit kon ik concluderen na mijn reis via de havenstad Oporto tot Lissabon te hebben voortgezet. De Portugezen hebben trouwens ook al de smaak van het bromfietsen te pakken gekregen en gonzen over de mooie, vlakke hoofdwegen van hun land, dat het een lust is. OLIE-DEPOTS Na een bezoek aan de Zuid-Spaan se stad Sevilla en een blik op de rots van Gibraltar duwde ik mijn brommer de loopplank over van de veerboot naar Tanger. Om mijn mo tortje niet behoeven te smeren met mij onbekende en vaak minder goede olie van het buitenland, had ik aan weerszijden van mijn voor wiel literblikken met speciale olie vastgemaakt Bovendien had ik naar Tanger en andere steden op mijn reisroute nog blikken vooruitge stuurd. Ik wilde eens onderzoeken, hoever ik in Afiika met mijn bromfiets langs de Atlantische Oceaan kon komen. Na vier dagen stevig door rijden zat ik duizend kilometer Zuid-Westelijker in Agadir en te gen de middag van de vijfde dag passeerde ik de dertigste breedte graad en stopte ik voorbij het stad je Tiznit in het randgebied van de woestijn, waar het rijk der brom fietsen eindigt en dat der kamelen begint. Er zitten deugdelijke remmen aan mijn voertuigje. Waar het mij be viel, daar bleef ik een poosje. In iedere oude, ex-Portugese stad aan de oceaankust van Marokko sloot ik het gas af en bij elk mooi plekje of vergezicht legde ik mijn kleine motor even het zwijgen op. De geleerden zijn het er nog niet over eens, of bromfietsen eigenlijk een sport is of niet. Wat doet het er toe? Het is een gezonde en ple zierige bezigheid. Ook al toer je dan niet achter de Atlas of een ander hooggebergte langs. Een dergelijke Willem Drees als twaalf jarige jongen ....toen begon hij al met stenografie. (Advertentie l.M.) Uitzending oliegeschil voor Int. Gerechtshof HILVERSUM. Radio Neder- land Wereldomroep geeft vandaag van de behandeling van het Brits- Perzische oliegeschil reportages uit de zittingzaal van het internatio naal Gerechtshof in het Vredespa leis in Den Haag. De reportages zul len, al naar gelang van de gebieden waarop de programma's zijn gericht, worden voorzien van verbindende teksten in het Nederlands. Engels, Frans, Spaans, Indonesisch, Arabisch en Afrikaans. expeditie dient alleen maar als overtuigend bewijs van de toeristi sche waarde van dit populaire ver voermiddel. TWEE UUR KLIMMEN Wie heeft al eens in Parijs boven op de driehonderd meter hoge Eiffeltoren staan duizelen? Plaats ze ven van zulke Eiffeltorens op elkaar en U weet hoe hoog de pas van Tizi NTest is, waar ik overheen moest om mijn reis te vervolgen. Het was een kluif, die bijna twee uur in be slag nam, maar wij kwamen er met vereende krachten, mijn bromfiets en ik! Doodmoe en warm van de stralende tropenzon keek ik over de wolken heen, die rond de Atlas- toppen hingen. In gedachten over zag ik van deze hoogte de eerste vijfduizend kilometer van de reis en het speet me, dat we alweer op de helft waren. „Komt U met die fiets helemaal uit Nederland?" vroeg plots een vriendelijke Fransman mij en hij boog zich verbaasd over mijn mo tortje. dat met tank en al geheel in het achterwiel is gebouwd. Meer en meer zal men het onbe twistbare voordeel leren kennen van het zwerven met een solide bromfiets. Je kunt een land als Ma rokko gaan bezoeken om er de ar chitectuur en de historie van te le ren kennen. Alleen reeds de kunst nijverheid is een reis van vijfdui zend kilometer waard. Je kunt die reis per spoor of met de auto, per schip of door de lucht maken, maar geen vervoermiddel is zo geduldig als de bromfiets. Met geen andere motor dan die van een rijwiel leer je een land en een volk zo van nabij kennen. En is dat in deze tijd. die ons dwingt veel globaal te denken, niet iets wat wij hard, heel hard nodig hebben? RENé WILLINK Vragen over justitiële documentatie DEN HAAG. Naar aanleiding van het in werking treden van het besluit justitiële documentatie heeft het Tweede Kamerlid N. van den Heuvel (KVP) aan de minis ter van Justitie schriftelijke vra gen gesteld over een eventueel ge bruik van de gegevens voor ande re dan justitiële doeleinden en over het niet bij de wet regelen van deze materie. Verraadster krijgt 15 jaar BREDA. De bijzondere straf kamer bij de rechtbank heeft Vrij dag uitspraak gedaan in de zaak contra de 31-jarige Paulina V., die 15 Juni jl. terecht heeft gestaan wegens collaboratie met de bezet ting. Zij heeft niet alleen een groot aantal Engelse piloten verraden, maar heeft bovendien de dood op haar geweten van een tweetal marechaussees en van een vrouw die deze marechaussees asyl ver leende. De eis was levenslang. De uitspraak luidde 15 jaar. (Van een onzer verslaggeefsters) OP 5 Juli hoopt onze minister-president, dr. Willem Drees, hij een bescheiden man is, die niet graag over zichzelf praat, hebben wij ons gewend tot de vrouw, die hem het langste en MB& wellicht het beste kent van alle mensen op de wereld, tot zijn moeder. Mevrouw Anna DreesDobbenburgh is bijna 92. Zij woont bij haar jongste dochter in een stille straat in Amsterdam ISBIBfflf -A&rAM Zuid. En hoewel haar gezondheid niet meer zo goed is als die q| tot voor kort placht te zijn, wil zij niets liever dan over haar HJBB^BttQ^^B grote zoon praten. In haar kleine rimpelige gezicht beginnen dan de intelligente ogen vol milde humor te stralen. Want ziet u, zij houdt zo erg veel van hem en is zo vreselijk trots op hem. En samen met haar dochter foto's uit dozen halend bijna bij iedere herinnering één schetst zij zijn beeld Als kind, vertelt zij, las hij ver schrikkelijk veel. Bijna altijd ge schiedenis. Hij verslond boeken. Zijn zuster herinnert zich, dat er een werk van 22 delen in de bi bliotheek was, dat hij vier maal las. En dan de krant, al heel jong de krant Zijn hele schoolopleiding genoot hij in de Marnixstraat te Amster dam. Lagere school, 3-jarige H.B.S., Handelsschool. Hij was een goede, vlugge leerling. Zijn oom en voogd, die bij het overlijden van de jonge vader bezorgd had gezegd: „Wat moet er van die arme kinderen te recht komen?", begon af en toe al schertsend de opmerking te ma ken: „Willem? Die wordt nog ereis minister." Toen Willem ongeveer 25 was en al een politieke figuur begon te worden, heeft hij het weer gezegd, maar toen niet schertsend meer Op zijn twaalfde jaar begon hij met stenografie. Met zijn jongste zuster leerde hij 't nieuwe systeem Groote, waarvan men toen zei, dat het niet deugde. Hij was er zo dol op, dat hij alle balken van de zol der, waar zijn kamertje was afge schut, met steno volkalkte. Dat vertelt zijn moeder nu nog la chend. Willem Drees was nog op de H.B.Stoen hij op een vergadering van Het Nut met de ontwerper van het systeem-Groote kennis maakte. Zij werden dikke vrienden en Willem werd een der beste propa gandisten voor de nieuwe methode. Toen hij 16 jaar was richtte hij mede een stenografieclub op, die „Steeds Sneller" heette en waar hij zijn eerste socialistische vrien den leerde kennen. Het was ook in die tijd Willem was nog op school dat Groote hem vroeg ten overstaan van de directeur van het Stenografisch Bureau van de r~)R. W. DREES, Beeklaan 502, U Tel 335424. Dat Is geen ge heim telefoonnummer. Onopval lend staat het in de Haagse gids. Eén nummer uit velen. Het hoge ambt dat hij bekleedt wordt niet vermeld. En 's morgens kunt ge hem zien temidden van al die andere Hagenaars, die ook naar hun werk moeten Liefst bloots hoofds wandelt hij van huis naar zijn villa-achtig departement. Hij weet, dat een mens wat lichaams beweging moet hebben. En door die verstandelijke overweging wordt onze minister-president dan juist daar geplaatst, waar de democratische gedachte hem 't liefst ziet: temidden van zijn volk. Zijn loopbaan is bij zijn ere-promotie door de liberale hoogleraar C. W. de Vries als een ere-weg geschetst: van ste nograaf tot een groot burger. „Een nationale figuur", zo is hy bij die gelegenheid uit liberale mond genoemd. Onderzoekingen naar de publieke opinie hebben dat bevestigd. V- Staten Generaal een demonstratie te geven. Die bijzonder goed slaagde. Nog stenografeert hij veel en graag. Zijn moeder weet, dat hij in Buchenwald zijn medegevangenen stenografie leerde als tijdverdrijf. Zijn zuster deed alles samen met hem Ook wandelen en roeien. Het wandelen doet hij nog erg graag a's het werk het toelaat. En ge korfbald hebben ze! „Mijn broer." zegt zijn zuster, „was in onze jeugd al een geboren leider. Je accepteerde als kind zijn leiding bij het spel al als vanzelf- De (zelfgestichte) korfbalclub in 1906. Willem Drees als aanvoerder met petje op. Voor hem rechts, zijn toekomstige vrouw Cath. Hent. Mevrouw A. Drees-v. Dobbenburgh niks als liefs en goed heb ik van mijn zoon ondervonden. sprekend. Het was niets voor hem in een bestaande korfbalclub fe gaan zitten. Hij richtte cr zelf een op. En gecricket heeft hij ook." Toen hij van school kwam, werkte hij een paar jaar bij de Twentse Bank. Toen hij achttien werd eerder kon het niet sloot hij zich aan bij de toen 10 jaar oude SDAP. Voor het Prot. Chr milieu waaruit hij stamde, moet dat in die tijd een heel ding zijn geweest. Maar tussen zijn moe der en hem heeft het nooit enige verwijdering gebracht. Zijn zuster herinnert zich nog goed, hoe hij als jongen al tobde, dat „oud zijn en armoede bij el kaar hoorden". „Als u eens wist," zegt ze, „wat zijn Noodwet voor hem betekent. Hij beschouwt het als zijn levenswerk." „En hij be schouwt zijn 14-jarige wethouders- periode in Den Haag als de belang rijkste tijd uit zijn politieke loop baan." Pas toen hij vast tot Kamerste nograaf werd benoemd verloofde hij zich met een schoolvriendin van zijn zuster. Catherina Hent. Vorig jaar vierde hij zijn 40-jarig huwe lijksfeest. Hij verkneuterde zich erover, dat de pers het niet heeft geweten. Niemand wist het. Alleen de Koningin. Zij vroeg dr. Drees namelijk een dag van tevoren net op de bewuste datum bij haar te willen komen. Toen heeft hij ge vraagd of het diezelfde dag niet mocht, want.Natuurlijk kon datMaar ik mag u toch wel een bloemetje sturen," heeft de Koningin gezegd, toen hij haar om geheimhouding verzocht. En zc heeft het gedaan ook. Over bij de Koningin komen ge sproken, vertelt mevrouw Drees proestend: „Ze stonden aan het eind van de straat hier met de krant, kort ria de oorlog. Ik kocht er altijd een. Op 'n dag riepen de kvnntenjongens: „Drees moet bij de Koningin komen." Zij er op af. „Wat zegt u, wie moet bij de Koningin komen?" „Drees, dame. Had u kennis an "em?" „Kennis, het is mijn zoon!" „Och hij is zo'n schat voor me. Ik heb niks dan goeds en liefs van hem ondervonden heel mijn lange leven. En hij komt me vaak opzoe ken En ze vertelt van de vreselijke oorlogstijd, toen hij bij zijn moeder en zuster onderdook. Voor die bei den werd het ondanks honger en ellende een heerlijke tijd. „Want hij is zo'n gezellig mens in huis," zeggen ze beiden. DEN HAAG. Op uitnodiging van de Nederlandse regering zal de minister van Handel van Ethio pië, de heer Deressa. op 1 Juli a.s. voor een kort bezoek in Nederland aankomen. (Bijzondere correspondentie) NEW YORK. Ontstellende feiten zijn aan het licht gekomen bij het onderzoek naar het mis bruik van verdovende middelen onder de Amerikaanse jeugd. Dagenlang heeft een Senaatscom missie een eindeloze rij beklaagden en getuigen verhoord, meest min derjarigen. En z^lfs New York, dat aan sensaties en schandaaltjes waarlijk wel gewend is, heeft een ogenblik de adem ingehouden bij de opeenstapeling van zoveel trieste ellende. Kinderen van twaalf, dertien jaar bleken vol komen verslaafd aan marijuana, cocaïne, heroïne en morphine. De omzet van verdovende middelen bedraagt alléén in de New Yorksc straathandel al een millioen dol lars per jaar. Marijuana-sigarctten en hcroïnc-capsules worden open lijk op straat, in schoollokalen, in cafetaria's, bioscopen en hotels verkocht. In andere Amerikaanse steden is het niet veel beter. Uit nieuwsgierigheid of om niet achter te blijven bij hun vrienden roken de meeste jongens en meisjes hun eerste marijuana-sigaet en ge bruiken zij heroine en andere nar cotica. Dit is een voorbeeld zoals het in duizenden andere gevallen ook is gegaan. Een zestienjarig HBS-meisje ging toen zij dertien was, met 'n vriend je naar een bal. De jongen gaf haar een marijuana-sigaret, die zij uit nieuwsgierigheid oprookte. Later kreeg zij cocaïne van hem. Dat duurde zo een half jaar. Daarna begon zij heroïne te gebruiken, na dat het vriendje haar daarmee een injectie in de arm had gegeven. Na een jaar probeerde zij er mee op te houden, maar het was te laat: zij bleek er al teveel aan verslaafd. Toen het meisje en de jongen geen geld meer hadden om hun steeds groter wordende behoefte aan het verraderlijke vergif te bevredigen, pleegden zij een inbraak, waarbij ze werden gearresteerd. Later kwam het meisje weer op school terug. Van een ander vriendje kreeg zij weer verdovende middelen en na korte tijd verviel zij in haar oude gewoonte. Vrijwel al haar klasge noten (jongens en meisjes van veer tien, vijftien jaar) gebruikten be dwelmingsmiddelen. Zij begon met iedere dag twee heroïne-capsules te nemen. Later werden het er vier. Het kostte haar drie tot vier dollar (ongeveer 12.per dag. Een oudere man gaf haar dit geld. Het verhaal van dit meisje is geen uitzondering. Statistieken tonen aan. dat een groot aantal misdaden ge pleegd door minderjarigen, de ver slaafdheid aan „dopes", zoals de Amerikanen de narcotica noemen, tot oorzaak heeft. Een student van een hogeschool in Brooklyn gaf toe. dat ongeveer veertig procent van zijn medestudenten marijuana ge bruikt. Vooral de laatste jaren is het misbruik ontstellend toegenomen. Door de recente verhoren en door de grote aandacht, die de Ameri kaanse kranten er aan hebben be steed is de omvang en de aard van LuckyLuciano man achter de schermen het kwaad in het volle licht geko men. Procureur-generaal Goldstein heeft onderwijzers, leraren en pro fessoren gebrek aan toezicht ver weten. In de meeste gevallen waren zij volkomen op de hoogte van deze misdadige handel, zei hij. Maar bo vendien beschuldigde hij de politie ronduit van laksheid co corruptie. Terwijl het kleinste kind in New York wist waar het „dopes" kon krijgen, zag de politic vrijwel wer keloos toe of beperkte zij zich tot een enkele arrestatie. BEELDROMANS Nu achteraf heeft de politie toch nog ingegrepen. Dagelijks worden tientallen handelaren gearresteerd. Er is een wet ingediend, waarbij straffen mogelijk zijn van twee tot vijf jaar bij de eerste veroordeling, van vijf tot tien jaar bij de tweede en van tien tot twintig jaar bij eventuele volgende veroordelingen. Het is echter de vraag of daar mee het euvel afdoende bestreden zal kunnen worden. Dat zien de Amerikanen zelf ook in. Zij zyn nu oen grootscheepse anti-propaganda op alle scholen begonnen. Op grote scliaal wordt een „beeldroman" in vierkleurendruk verspreid, waarin liet verhaal wordt gedaan van eep jongen, die uit nieuwsgierigheid een marijuana-sigaret rookt en die van kwaad tot erger raakt. Of dat zal helpen? Zolang de grote hazen uit de onderwereld, die schatten verdienen met de illegale handel in verdovende middelen, die de touwtjes van heel die Ingewik kelde cn duistere organisatie in handen houden, maar zelf bulten schot bLyven, is er niet veel kans op. Een van de tussenpersonen bij deze handel, Charles Siragusa, heeft voor de Senaatscommissie verklaard, dat de Siciliaanse bandiet Charles „Lucky" Luciano, de leiding had bij de smokkel van verdovende midde len uit Italië. Volgens Siragusa had Luciano, die na zijn ontslag uit de Amerikaanse gevangenis naar Italië werd overgebracht, de beschikking over een bende, die heroïne in enor me hoeveelheden naar Amerika verscheepte. „Lucky" Luciano had gewapende handlangers in Amerika, die zijn bevelen met geweld uit voerden. „Vrienden" bezorgden hem sinds zijn deportatie duizenden dol lars. Joe Pici, die na zijn veroordeling wegens slavenhandel eveneens naar r) AAR waar het riet het dichtst is en 't land ophoudt land te zijn, heeft de heerser van het rietland, de bruine kiekendief, zijn machtige horst gebouwd. Dit gebied is voor hem een juweel van een broed- en roofplaats; zijn schommelende vlucht er boven doet de muizen haastig wegvluchten en de vogels snel en angstig op de wieken gaan; want wie te traag reageert ziet zijn le ven eindigen in de venijnige klau wen van deze rover. De horsten, die wij dit jaar van de bruine kiekendieven vonden, la gen als burchten tussen het riet; het was onmogelijk er de schuilhut bij te plaatsen. Maar de vogelwach ter bracht ons geluk, hij wees een nest, dat prachtig tussen waternavel, een schermbloemig plantje, dat in moerassige veengrond voorkomt, en veenmos was gelegen. Toen de avond viel en witte ne velsluiers uit de sloten opstegen, werd de zwaar met riet en ve?n- mos gecamoufleerde schuilhut bij het horst geplaatst. Met uiterste voorzichtigheid moest dit gebeuren, want het was al duidelijk gewor den, dat het mannetje een schit terend exemplaar met blauw-grijze staart en dito plekken op zyn vleu gels een oude'rot was. Misschien was hij wel de sluwste en scherp zinnigste kiekendievenman van deze rimboe. Nimmer hebben wij hem vlak boven het nest zijn prooi aan het wijfje zien overgeven. TRAPEZEWERK Ij AT overgeven van de prooi 1->' doet denken aan het uitvoeren van een jaren voorbereide toer van trapeze-acrobaten. Het veel grotere wijfje vliegt onder het mannetje, maakt een kwart salto, zodat zij op haar rug komt te vliegen en op dat moment laat het mannetje zijn prooi los, die door haar feilloos met de klauwen wordt opgevangen. Dit alles gebeurt in een fractie van een seconae. Alleen het wijfje verdeelt de prooi onder de jongen. Wil het noodlot, dat zij wordt doodgescho- 1 ten, dan komt wel het mannetje i de prooi op het nest brengen, maar hy verdeelt hem niet. De jongen 1 sterven de hongerdood te midden van voedselovervloed- TT NIGE dagen later kropen wij -L>in de schuilhut. Twee uren moesten wij doodstil opgevouwen zitten. Toen begonnen de jongen harder te kekkeren. Plotseling een hevig geraas van remmende vleu gels en daar streek de ongenaak bare koning van het rietland op zijn horst. Fel keek hij naar het glimmende oog van de camera in de schuilhut. Maar voor wij de sluiter konden ontspannen, had hij zich door een harde klap in de verte, verschrikt op de wieken ge worpen. Meer dan een uur verliep, voor het wijfje op het nest verscheen met een panklaar geplukte waterkip Italië werd ge deporteerd. was een van Lucia no's agenten voor verdoven de middelen. Siragusa zei. dat hij „reden had om te gelo ven', dat Pici een paar jaar geleden de Ver enigde Staten clandestien weer is binnen gekomen met 'n fortuin aan he roïne. Met dezelfde energie waar mee de onder wereld zich tij dens de droog legging op de dranksmokkel wierp, legt zij zich nu toe op de uiterste winstgevende handel in nar cotica. Dat een groot deel van de Amerikaan se jeugd daar van het slacht offer dreigt te worden, is voor de keiharde, cy nische en ob scure „business men" zelfs geen punt van over weging. I ach-tabak" JIs een van dc namen, waar onder marijuana in de handel wordt cebracht. De plant die oor spronkelijk uit Mexico komt cn nu over heel Amerika en een deel van de Oude Wereld Is verspreid. hovat een alcaloïde, marijuanln, dat bedwelmend en opzwepend werkt. Een paar draad jes van de plant In een nowono sigaret ls vol doende. Na de eerste sigaret wordt de roker vrolijk en moedig, na dc tweede wordt hU melan choliek. Door de derde sigaret ver liest hij alle ge voel voor tijd en afstand. Sommi ge marlJuAna- rokers springen uit bomen, om dat zij denken, dat zij vogels zijn. Na vier sigaretten doet zich ln negen van de tien ge vallen de lust tot moord of zelfmoord voor. De roker Is niet meer ln staat zichzelf ln be dwang te hou den: zijn wil Is volkomen ver lamd. Radioprogramma s Sinds enige tijd is het gebruike lijk geworden in dc radioprogram ma's herhalingen in te lassen. Deze week werd zelfs een hoorspel met een aantal vervolg-cpisoden her haald. Ongetwijfeld zal dit tot kos tenbesparing leiden. Maar kunnen de gezamenlijke omroepverenigin gen er nu ook voor zorgen, dat de PTT toestaat het hokje op de luis tervergunning, inplaats van met 'n guldenszegel zo nu en dan te vul len met de mededeling: „Herhaling van de vorige maand?" EEN ABONNEE-LUISTERAAR. Woni ngm isère In 1946 ben ik gehuwd. In Juni 1950 kreeg ik bericht, dat wij in aanmerking kwamen voor een huur- machtiging. Gezien de heersende woningnood kon deze eerst later worden uitgereikt. Tot mijn grote verbazing cn vreugde kreeg ik haar in Sept. 1950 per 'post toegezonden. Toen begon de misère pas goed. Bonafide exploitatiekantorcn nemen geen aspirant -huurders meer aan. Dat is door de grote wachtlijsten volkomen zinloos. De gemeentelijke woningstichting verklaart: „Uw aanvraag is in behandeling, maar er zijn nog 2000 voorkeurgcvallen en zonder voorkeur krijgt u van ons geen woning." Hoe is het mogelijk, dat een der gelijk aantal machtigingen in om loop is? Het resultaat is thans, dat de minst draagkrachtigen de dupe worden. Regelmatig staan er in de dagbladen advertentie's van wonin gen met verplichte overname van inboedel. Mag dat nu wel? Deze verkapte vorm van slcutelgeld komt in vele gevallen op je reinste af persing neer. H. SIJPKENS in haar klauwen. Ook bij de kie kendieven bleek de grootste schreeu wer het leeuwendeel voor zich op te eisen. KANNIBALISME E benjamin had het bij zijn twee grotere nestgenoten hard te verduren; zijn bedelpartijen om voedsel tengevolge van zijn te geringe activiteit in schrokkerig heid ontving hij van zijn moeder niet genoeg werden herhaaldelijk met een gevoelige houw op zijn kop beantwoord. Óp een dag zullen die slagen van zijn broer of zuster zo hard aankomen, dat hij dood in het nest blijft liggen. En dode nest genoten worden niet als bloedver wanten erkend. Bij de volgende voe derronde zal het wijfje haar dode jong als overgebleven restje van de vorige prooi beschouwen en het aan de twee overgebleven jongen ver delen. Kannibalisme in een rovers nest! In de natuur geldt de onver biddelijke wet „eten of gegeten wor den". CEES SCHOLTZ MET EEN DOORDRINGENDE GIL beantwoordt het wijfje het gekli-kli van haar echtgenoot.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5