Jsfeiten andere jonge kianties) feSf VOOR ANTJES JANTJES m Vindt het rijmpje Hpikiran Snoeken zijn roofzuchtige veelvraten Goed eten en voorzichtig zijn, zegt Amerika ARTHUR RAMSOME V R E U O R H D I 2 A E R E L L A 1 N E M D 1 L N U E N A N 1 K S N G T T G A p T A A A E 2 V O E T V M H V L S P E R R S S L L G S G E G O S T N P N A N N E L V E E E A D S N T E E N A S E D E N U E E N O E S w Wat moet Umeenemen voorde vacantie? Een ster wordt geboren" Twee Nederlandse composities Zaterdag 30 Juni 1951 7 A LS je er plezier in krijgt al die mooie en interessante dieren en planten van onze vaderlandse slo ten van nabij te leren kennen en vandaag dit en morgen dat mee naar huis neemt om in een aqua rium óp je gemak te bekijken, dan kan het niet missen of op een ge lukkige dag vang je een pas gebo ren snoekje. Zo'n diertje is maar een paar centimeter lang en gras groen. Menigkeer heb ik er eentje opgekweekt en daarom kan ik uit ondervinding spreken als het gaat over de gulzigheid en de vraat zucht van snoeken. Die kleine kereltjes breng je aan vankelijk met watervlooien groot. Laat ze steeds in een wolk van wa tervlooien zwemmen en de hele dag zie je ze deze kleine diertjes vangen. Man, daar groeien ze zo van! Je ziet ze groter worden en weldra kun je ze kleine wormpjes voeren. Aan het eind van het jaar zijn de pleegkinderen meer dan een decimeter lang. Het volgend jaar eten ze al salamanders en kikkers en kleine visjes. Ook dode visjes. Die liet ik van zekere hoogte in het aquarium plompen, zodat het leek of het visje dook en schijn baar bewegingen maakte. De snoek greep het grif. Meestal in het mid den. dwars in het lijf. De rover draaide dan behendig de buik. zo dat de kop voorkwam en met een paar happen schoof de prooi naar binnen. Ongetwijfeld grijpt de snoek ook het tweede visje, al begreep je al niet. dat er ruimte was binnen voor het eerste En misschien pakt hij ook het derde Dat hield die van mij wel een tijdlang in de bek tot er wat ruimte kwam. En die ruimte is er zeker met enige uren al; de spijsvertering is bij een zeer volle maag nog sneller dan gewoonlijk. Ik meen zelfs opgemerkt te heb ben. dat bij overvloedig voedsel ge deelten van het voedsel maar half verteerd het lichaam verlaten, ter wijl er bij zeer karige voeding wei nig resten zijn. Over de vraatzucht van veel gro tere snoeken, ze kunnen tot meer dan een meter lang worden, ja. men beweert zelfs dat er van twee me ter lengte voorkomen, zijn heel wat verhalen bekend. Ratten, jonge en niet al te grote watervogels en ringslangen zijn de prooi van snoe ken geworden. Een enkele maal heeft wel eens een snoek in blinde roofzucht een mens gebeten. En dan is er nog het verhaal van het muildier, dat aan de waterkant stond te drinken en'er ineens van door ging; een snoek had hem in zijn lip gebeten. De vis word op het droge getrokken en tot zijn verwondering en voldoening bracht de baas van het muildier een prach tige snoek mee naar huis. Naar beweerd wordt, wordt het stekelbaarsje door een snoek niet aangevallen. Maar eenmaal moest ik uit nood mijn snoekje onderbrengen in 'n ander aquarium. Ik koos dot van de stekelbaarsjes ik geloof de toen nog. dat stekelbaarsjes ge vrijwaard waren voor snoekenvraat- zucht in minder dan geen tijd waren acht stekelbaarsjes opgege ten. Het waren tiendoornige; of hij de veel beter gewapende driedoorns dat ook had aangedaan weet ik niet. HENK VAN LAAR. O ja! zeiden de dames Groen, wij moeten naar neef Peter, die heeft vandaag receptie, want hij trouwt met nicht Christien, Zij is wel aardig, hoor! Maar hij... 't is net een miereneter, Wat zou die nicht Christien toch in zo'n miereneter zien! Nou, zei het schaap Veronica, wij zullen het haar vragen Nee, gilden toen de dames Groen, niets aan haar vragen! Nee! Komaan, zo sprak de dominee, wij gaan maar met de wagen; ik geef vier eierlepeltjes, dat is voor ieder twee. I^ÏAAR stonden dan de bloemstukken en nichten, en daartussen '7 daar stond het bruidspaar, zij in 't wit, en hij met anjelier, de dames Groen die gaven toen het zelfgehaakte kussen. Geluk, hoor! zei de dominee. Ziedaar! Het zijn er vier. Eh dank u, zei de bruidegom verlegen en hij kuchte. Nou, zei het schaap Veronica, u valt me toch wel mee. Ik had 't me anders voorgesteld uit allerlei geruchten. Eet u nog wel eens mieren in de laatste tijd? O, nee? 7 IJ maakt een grapje! zeiden toen de dames Groen. De bengel! Geef nu 't cadeau, Veronica! Het boolstel van kristal! Toen kregen ze een glaasje bessen en een zoute stengel, een lieve oude tante zong van tralderalderal. Kom, zeiden toen de dames Groen, nu wordt het ons te druk Tot ziens dan, zei de dominee, en nogmaals: Veel Geluk! ANNIE M. G. SCHMIDT Je zal toch acht jaar zijn en een auto winnen! Dit jongetje uit Ethiopië had een lot. gekocht daar in Afrika voor het Roode Kruis en hij won deze Italiaanse Topolino! 7rouwens, die loterij viel gunstig in Ethiopië. De keizer Iiaile Selas sie won vrijkaart je swaarop hij een jaar lang voor niets in een bioscoop in Addis Abeba mag! Iedereen vraagt zich af of hij ze Zal gebruiken. „Wij kunnen vanavond toch hiet meer gaan", zei zij „Laten wij thee drinken en dan zullen wij een lijst opmaken van de dingen, die wij no dig hebben". „Laten wij theedrinken op een plek waar wij het eiland kunnen zien", zei Tittie Zij brachten hun kroezen en de ketel en het tinnen bord met dikke boterhammen met marmelade naar de rand van het klif. Het eiland lag ongeveer anderhalve kilometer naar het zuidelijke deel van het meer en de bomen, die er op ston den, weiden weerspiegeld door het glanzende water. Zij hadden er 3l tien dagen naar gekeken, maar het telegram had het veel werkelijker voor hen gemaakt dan tevoren. Toen zij. op de avond dat zij hier gekomen waren, omlaag gekeken hadden van ue top. naciuen zij hel meer gezien als een ingesioi.en zee. En op het meer hadden zij het ei land gezien. Zij waren onmiddellijk alle vier vervuld geweest van hc.'- zelfde denkoeeld Hel was niet zo maar een eiland. Het was het ei land dat op hen lag te wachten Het was hun eiland. Wie kon er tevre den mee zijn op het vasteland te wonen en 's nachts in een bed te slapen als hij vlak bij zo'n eiland zaï? Zij waren teruggegaan en had den hun moeder van hun ontdek king verteld en hadden gevraagd om met liet hele gezin de volgende uag de boerderij te verlaten en voor goed op het eiland te gaan kamperen. Maar in de eerste plaats was er de kleine Vicky, een dikke baby, die alle mogelijke dingen no dig had. Moeder kon Vicky en de kinderjuffrouw niet meenemen om te kamperen zelfs niet naar het puikje van alle onbewoonde eilan den. En ook kon zij hen zonder toe stemming van vader niet alleen la ten gaan. En ofschoon Jan en Suze allebei heel goed m staat waren om met een zeilboot om te gaan, wa ren Tittie en Rutger nog maar pas begonnen met leren zeilen toen hun vader een jaar geleden thuis was geweest met verlof. In het boten huis aan de voet van de boerderij lag de „Zwaluw" een zeilboot, een heel kleintje en verder was er ook een grote, zware roeiboot. Maar wie ooit gezeild heeft, wil niet meer roeien. Als er geen eiland was ge weest en geen zeilboten en als het meer niet zo groot was geweest dan zouden de kinderen er stellig heel tevreden mee zijn geweest om in de baai bij het botenhuis met riemen rond te peddelen. Maar met een meer zo groot als een kleine zee, een veertienvoets jol met een bruin zeil in het botenhuis en het met bos begroeide eiland, dat de ontdek kingsreizigers wachtte, leek alleen maar een ontdekkingsreis per zeil schip de moeite waard. Daarom hadden zij de brieven ge schreven en gepost en dag na dag hadden de kinderen, zolang hel licht was, gekampeerd op de Berg van Darien en 's nachts op de boerderij geslapen. Zij waren op het water geweest in een roeiboot met hun moeder, maar zij waren altijd de andere kant opgeroeid, om de ont dekkingsreis niet te bederven door van tevoren al vast naar het eiland te gaan. Maar iedere dag. nadat de brieven verzonden waren, had het om de een of andere reden steeds minder waarschijnlijk geleken, dat er ooit antwoord zou komen Het eiland was gaan lijken op een van die plekjes, die je ziet vanuit de trein en die behoren tot een leven OP de scholen in Amerika ver tellen de leraren de kinderen dagelijks dat ze er vooral voor moe ten zorgen dat ze gezond zijn en blijven. Als alle kinderen gezond zijn, heb je vanzelf een heel ge zond land. Stel je eens voor dat je om de een of andere reden iedere dag een ei moet eten. Als je dan een van die kinderen bent die een ge woon gekookt ei zo vreselijk naar vinden, kijk dan eens in je moe ders kookboek. Dan vind je vast wel een manier om dat ei te berei den. zo dat je het wel lust. Zo is het ook met melk. Als je die lie ver niet drinkt zo als het is, dan zijn er nog manieren genoeg om het wel te willen drinken. Je hebt die dingen nou eenmaal nodig om sterk te zijn en om je te helpen een goede huid, sterke beenderen, ogen en tanden te krijgen en te houden. Groente en fruit heb je ook no dig. En. zeggen ze in Amerika, drink \eel water. Vooral in de zomer. Als je 's morgens een goed stevig ontbijt eet, dan gaat het op school ook allemaal veel prettiger en je reageert vlugger. Heus. Probeer het maar. Hoewel goed eten je tanden in een betere toes'and houdt is het dat toch niet alleen. Je moet ze Uit het Engels vertaald door Jac. v. cl. Ster vooral ook goed poetsen. Dat be. spaart je een hoop narigheid bij de tandarts. Als het kan poets je drie maal per dag Maar zeker 's mor gens en 's avonds. Van binnen en van buiten moet je poetsen. Je tan den én je kiezen. En een ander belangrijk ding om gezond te blijven is oefening. Die kun je op alle mogelijke manieren toepassen. Een flinke wandeling, zwemmen, fietsen en schaatsenrij den. Dit kun je bovendien nog al lemaal met je vriendjes en vrien dinnetjes doen. Dan heb je een hoop plezier en gezondheid tegelijk. Een beetje vroeg naar bed, jongens, want een goede, lange slaap is erg belangrijk. Hoe vaak zeggen je ouders of je grootouders niet: „Sta recht. Hou je buik in." Dat zeggen ze niet voor de grap. Als je recht staat adem je veel beter en vrijer. Dan zijn je longen vrij en je bloed circuleert beter. Als je je nu zoals die kinderen in Amerika, aan dit alles houdt, dan Is het ook allemaal veel prettiger. Dan ben je vrolijk en gezellig en daardoor wordt het in de klas ook veel prettiger en de juffrouw of dc meester op school heeft het ook veel fijner. Letten jullie goed op de verkeers regels? Want die zijn er om je te beschermen. Let er goed op. Als je loopt, fietst of op rolschaatsen rijdt. Doe de dingen die je moet doen voorzichtig. Snij brood zonder in je vingers te snijden an als je een ketel heet water haalt zorg dat je geen blaren oploopt. Als je dan nog zorgt dat je over schoenen aan doet ais het giet en je niet vuurrood laat verbranden als de zon schijnt, dan zal het alle maal heel best gaan met onze kin deren. BECCY AAT ons deze Zater' dag eens proberen u te verleiden tot een iet wat kinderlijke, toch be paald niet onaardige be zigheid (Jet is de bedoe- linq, dat u de hierbij af gedrukte stukjes uitknipt, ze aaneen legt en dan maar schuiven en nog eens schuiven Net zolang tot u het vierregelig rijm pje gevonden hebt, dat op de duur voor de dag moet komen. Lukt het u ah oudere niet, dan gerust dc hulp ingeroepen van klei ne Klaasje of handige Ficntje. Het is immers be kendde jeugd wil nog wel eens schrander uit de hoek komen als het om leg puzzles gaat. Sterkte, mijn puzzlcvolk! ZO LUIDT HET BRIEFJE VAN JOOST Beste oom Pikiran, het sleutelgetal is heus niet ver te zoeken. Het is het gironummer van de Stichting negentienveertig negentien vijfenveertig. U weet wel waarom ik dat in deze puzzle heb verwerkt. Het geheimschrift was veel moeilijker dan in Joost's be doeling lag. Dat kwam omdat in dc tekst twee zetfeutjes waren geslopen. Omdat de nummering doorliep hebben de meeste puzze A E laars toch de oplossing gevonden. Dc q van het woord samwq moest worden vervangen door nd; en tus sen de woorden zvs en daud moes ten dc letters zj worden ingevoegd. 1/ ét'l zon en véél water, 'n ideale vacantie! Pak in uw koffer 'n schoudervrij badpak, 'n short om er over heen te dragen en op straat of op weg naar huis, 'n knooprokje en wijde blouse. Een zonnebadjurk met daar overheen n jasje, getailleerd en met aangeknipte mouw, en u hebt een keurig zomercomplet. Een wijd wollen manteltje bij frisser weer, waarbij u tóch uw bruine benen kunt tonen en dat ook leuk op 'n nauwe rok zou staan, zou ook nog een goede aanwinst kunnen zijn. Allemaal héél zomerse en vacantie-achtige kledingstukken, waar u veel plezier van kunt hebben! waar wij nooit deel aan zullen heb ben En nu was het plotseling wer kelijkheid geworden Het zou toen hun eiland worden. Zij zouden toe stemming krijgen om de zeilboot alleen te gebruiken. Zij zouden mo gen wegzeilen uit de kleine beschut te baai, rond de punt en over het meer naar het eiland. Zij zouden er aan land mogen gaan en er mo gen blijven, tot het tijd was om de koffers weer te pakken en naar het huis in de stad. naar school en les sen terug te keren. Het nieuws was zo goed. dat het hen plechtig stem de. Zwijgend aten zij hun brood mei marmelade. Wat hen te wachten stond was te groot om er over te praten. Jan dacht aan het zeilen en vroeg zich af, of hij werkelijk nog alles wist wat hij het vorige jaar had geleerd. Suze dacht aan de aan het eiland zelf, aan koraal, voorraden en het koken. Tittie dacht schatten en voetsporen in het zand Rutger dacht aan het feit dat hij niet zou behoeven achter te blijven Voor het eerst zag hij in, dat hel een goed ding was om niet meer de jongste van het gezin te zijn. Vicky was nu de jongste. Vicky zou thuis blijven en Rutger. lid van- de be manning van een schip, zou uitva ren in een onbekende wereld. Tenslotte haalde Jan een stuk pa pier en een potlood uit zijn zak. „Laten wij de monsterrol opmaken", zei hij. De boterhammen met marmelade waren allemaal op, dus zette hij het bord ondersteboven, legde het pa pier er op en ging voorover op de rots liggen. Hij schreef: Zeilschip: Zwaluw. Haven: Eiken hof. Eigenaars „Wie zijn de eigenaars?" „In ieder geval is voor de rest van deze vacantie de boot van ons", zei Suze. „Ik zal zetten „Firma Walker", dat geldt voor ons allemaal". (Wordt vervolgd) 3 door Ladwig Bemelmans 7t' üiiniacüiüa aseuaDiBiff s jmgaprp j 50 Maar hij vertrouwde zijn geluk niet helemaal. „Misschien heeft ze een afspraak met een ander", zei hij en remde. Hij wachtte. Zij keerde en zette haar wagen op de parkeerplaats. Hij wachtte weer tot ze het kleine café binnen was gegaan en toen parkeerde hij zijn wagen naast de hare cn liep een paar minuten op en neer. Hij keek naar binnen door de ramen van het restaurant en ging tenslotte naar binnen. Hij stond een paar seconden aan de bar naast een van de vastgeketende stoelen. Belinda zat onder het roodpapie- ren lampje aan het zelfde kleine tafeltje, waar zij hadden zitten pra ten en de serveerster nam het tweede bord weg. Ze was alleen. De barkeeper miste een van zijn slechte Martini's. Op weg naar het toilet liep hij langs haar en draaide zich toen om. alsof hij door een vreemd toeval was gekomen. ..Belinda", zei hij, en bleef plot seling staan. „Mag ik even bij Je komen zitten?" En hij ging op het puntje van de bank tegenover haar zitten. Ze zag er bedroefd uit en er kwam een oprechte blik in zijn ogen Hij nam haar handen en zei met verwijtende stem: „Van mensen die jou in restau rants hadden gezien moest ik horen, dat je terug bent. Ik heb in de kran ten over je gelezen Ze hebben me in de studio verteld dat je binnen kort aan het werk gaat En ik moet je per ongeluk tegenkomen je belt me niet op, je schrijft niet ik moet wel geloven, dat je me ver geten bent en dan vind ik je hier." „Blijf toch zitten", zei ze. Hij begon te worstelen met zijn trui. Hij rukte zijn jas uit en smeet die over een hanger zonder zijn ogen van haar af te wenden. „Het heeft een diepere betekenis", zei hij, „dat we elkaar juist op deze plaats tegenkomen Ik ga je nu een klap in je gezicht geven en dan loop ik de deur uit en kom weer binnen en omhels je. Nu ga ik eerst mijn handen wassen." Hij verdween. „Ah", zei hij, toen hij terugkwam, „het is net zo als het toen was alles is net zo maar alleen veel beter." De serveerster bracht een abalone steak voor Belinda en Cassard be stelde hetzelfde. „Nu kan ik aan het werk gaan", zei hij. zijn handen wrijvend. „Ik heb elke dag aan je gedacht, maar ik kon niets afmaken. Nu zal het gemakkelijk gaan. Ik zal het ver haal in een dag kunnen schrijven Ik zal het helemaal passend voor jou maken. Het zal de grootste lief deshistorie worden, die hier ooit ge maakt is." Hij schoof zijn bestek naar de andere kant van de tafel en ging naast haar zitten „Eet nou voor het koud wordt", zei hij. Belinda sneed een stuk van de gebraden cotelet af en prikte twee patattes frites aan haar vork. „We hoeven eigenliik geen woor den te gebruiken", zei Cassard. „We zijn tenslotte alle twee volwassen Het feit. dat je vanavond hierheen kwam Belinda, zegt mij alles. En nu wil ik jou ook ronduit zeggen, dat ik van je houd. Nu je terug bent laat ik je nooit meer gaan." De abalone steak was taai. Belinda keek naai hem en slikte, en koek weer naar hem Ze wou iets zeg gen. Hij legde zijn hand op de hare en zei: „Zeg maar niets Tussen ons zal de meest ideale verhouding be staan, die er mogelijk is tussen een man cn een vrouw met intellect, een historisch voorbeeld van de grootste liefde." Ze zei: „Luister eens Maurice „Laat me uitspreken, lieveling. Laat me eerst zeggen wat ik moet zeggen", smeekte Cassard, „Ik weet precies wat je nu gaat zéggen. Je gaat zeggen: Maar je bont ge trouwd." „Dat is een van de redenen", zei Belinda. „Ja", zei Cassard. „maar ik heb een overeenkomst met mijn vrouw en als je dat wilt, dan zal Adrienne me zeker schriftelijk toestemming geven „Ik zal rooit iets te maken willen hebben met een getrouwde man. Nooit", zei Belinda „Maar dat is erg ouderwets", zei Cassard. ..en in elk geval, hier is dat heel wat anders. Wij zijn met mensen met talent." „Dat kan me niets schelen Voot mij is het een principe. En ik houd me aan mijn principes Als ik oen man had en ik was zijn vrouw cn er kwam iemand anders dan zou ik haar de keel afsnijden. In ernst, ik wil niet. dat iemand me dat aar. doet en ik wil het niemand anders aandoen." „Ook niet als je geluk er van af- hing en als je wist, dat het die an- dere vrouw niets knn schelen0" „Dat bestaat niet Het is alleen maar makkeliik voor je om te den ken dat het haar nipt kan schelen." „Ik kan het je garanderen „Nou. dan moet ie erg ongeluk kig getrouwd ziin. Manrlro. en dat spijt me voor je", zei Belinda „Ah, dat is tenminste iets", zei Cassard. (Wordt vervolgd) Het is zomer, cn mooi of lelijk weer: dammers willen zich dan nut graag extra inspannen. Hoewel ik problematiek zeker niet als lichtere kost beschouw geloof ik, dat publlcntle meer belang stelling heeft dan zwaarwichtige partij- analyses. In deze en in de komende rubrieken zal lk het werk van moderne probleemcomponisten de revue laten passeren, waarbij elke rubriek gevuld wordt met een deel van het oeuvre van iedere problemist Deze rubriek dan is gewijd aan enig work van de bekende Rotterdamse pro blemist J W. Konlngs. Het eerste vraag stuk Is een lokzet: wit nodigt zwart door een voor het oog zwakke zet uit tot ern sterke tegenzet, die echter on middellijk wordt afgeslraft Het tweede probleem Is minder lastig en heeft een voor beginners nog leerzaam afspel Het derde vraagstuk Is vrij.eenvoudig cn /al dus alleen de beginnende dammer hoofdbrekens bezorgen. j S 3 4 'm s> 3 3 m iiM p O m - Wit 11 st. op 1G-25-27-29-31-33/35-38- 40-47. Zwart 12 st. op 3-7-8-14-15-17/20-22- 21-36. a :j Si «'5 £3 O f'l 3. Sa t* O. ,0 43/45' 10 stukkcn op 16-21-32/34-38-41- Zwart 10 stukken op 1-7/10-10-19-23-24 -27. Derde PROBLEEM Stand in cijfers: Wit 8 stukken op 26-28,30-34-37-.V> >1 Zwart 8 stukken op 10-l2/14-18'20-.'(2 PIIILIP DE SCHAAP.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 7