QLCHIEF WHIP "STADS VENSTER Bouwarbeidersbond herdenkt 55 jaar van strij ijd Voorzitter Brussen brengt hulde aan pioniers Waarderende woorden voor jubilerend ANBB N.J.V. eert slachtoffers uit de oorlogsjaren Academie exposeert werk van Ph. Banknecht w Eindspel in Korea Grepen uit rijke geschiedenis Noteert U even de beste sigaret voor uw gezondheid/ ..De Ploegh" exposeert opnieuw te Apeldoorn 9 Maandag 2 Juli 1951 (Van een onzer verslaggevers) Bij de. door de afdeling Amersfoort van de Algemene Nederlandse Bouw- arbeidersbond, Zaterdagmiddag in de foyer van Amicltia gehouden receptie ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan, is wel gebleken, dat er heel veel is veranderd, sinds een klem groepje arbeiders de koppen bij elkaar stak om een timmerliedenorganisatie te stichten. Deze initiatiefnemers zouden vermoedelijk verbaasd zijn geweest over de grote belangstelling, de vele bloemen en schriftelijke gelukwensen, de vooruitgang van deze Amersfoortse afdeling, maar bovenal zouden zij vreemd hebben opgekeken, als zij de vriendelijke en waarderende woorden zouden hebben gehoord van de vertegenwoordigers van patroonsorgani saties. Zij zouden ook hebben kunnen constateren dat hun pionierswerk grote vruchten heeft afgeworpen voor de arbeidende klasse, maar. wat bovenal belangrijk is. zij zouden hebben kunnen horen dat de georgani seerde patroons de verkregen sociale rechten van de arbeiders thans als iets vanzelfsprekends aanvaarden en zich daarover verheugen. ontslagen werden en lange jaren werkloos bleven. Dit vond zijn te rugslag bij de afdeling, die van 129 tot 58 leden terugviel. Ook in 1920 maakte de bond moei lijke tijden mee. Door een toen ge voerde actie werden alle modern ge- organiseerden bij de werkgevers op de zwarte lijst geplaatst. Ook dit had een grote terugslag in het ledental tengevolge. Na de grote crisisjaren, rond 1930, begon de bond gestadig te groeien. Door de tweede wereld oorlog kwamen er grote moeilijk heden, doch direct na de bevrijding werden de zaken energiek aange pakt. Men ondervond hierbij echter grote concurrentie van de E.V.C. Dit duurde echter niet lang en sinds 1946 ging het sterk crescendo. In 1946 140, 1947 176. 1948 214, 1949 276. 1950 326 en nu, bij het 55-jarig bestaan, 396 leden. <i.9!!niiüoiiino;inme!ïjiiiiiu8iiii!riniïn3srHffiBUi!OtfïEiïïï5ir''iiïï*winiiii!aranfHa>! Hoe heel anders was het vroeger. Sommige sprekers hebben op deze receptie oude geschiedenis opge haald, waaruit duidelijk bleek, dat er vroeger geen sprake was van sa menwerking en dat toen de arbeider dikwijls „illegaal" moest vechten om een klein beetje verlichting te krij gen in het zo moeilijke bestaan. Vooral de voorzitter van de plaat selijke afdeling, de heer H. J. H. Brussen stond in zijn openingswoord lange tijd stil bij de periode, waarin de bond het leven zag en vooral ook in de bijzonder moeilijke eerste ja ren. Spreker begon met hulde te brengen aan oude strijders als Her man Hulst. Gerard van Wijland. Jan Hendriksen, P. Helmerhorst en Jan Pot, waarvan enkele op de receptie aanwezig waren. ,,De totstandkoming van onze af deling der Bouwarbeiders Bond is." aldus de heer Brussen. „voortge vloeid uit een fusie tussen organisa ties uit het bouwbedrijf en wel de Nederlandse Timmerlieden Bond, de Centrale Bond van Bouwvakarbei ders en de Nederlandse Schildersge zellen Bond. Deze afdelingen zijn in het jaar 1596 opgericht. In 1920 fu seerden de Timmerliedenbond en de Centrale Bond, die tezamen de Alge mene Nederlandse Bouwarbeiders Bond. afdeling Amersfoort, vormden. In 1942 werd ook de Schildersgezel len Bond hierbij ondergebracht." Spreker vertelde hoe, zo omstreeks de eeuwwisseling, altijd grote strijd moest worden gevoerd voor een lichte lotsverbetering in het sombere bestaan van de arbeidende klasse en dat men daarbij, wilde men niet op straat komen te staan, vooral moest vermijden op de voorgrond komen te staan. Zo werd bijvoorbeeld een ac tie voor meer loon bij een patroon aangekondigd, door op een plankje een cent verhoging te vragen. Hand tekeningen werden dan niet gezet, omdat niemand bovenaan durfde te staan. Daarom zette iedereen een kruisje. MOEILIJKE JAREN Vooral bij de algemene werksta king in 1903 vielen slachtoffers on der deze voorvechters, doordat zij Jongen veroorzaakt een verkeersongeval Toen Zaterdag een wielrijder, de heer J. C. S. P uit de Langestraat op het rijwielpad langs de Barch- man Wuytierslaan reed moest hij plotseling stoppen voor een jongen. De heer P. zwenkte naar de straat, waar juist een luxe auto passeerde. De bestuurder probeerde door krachtig remmen een botsing te voorkomen doch kon hierin niet Slagen. Met ontvellingen aan het gelaat en de knieën kon de wiel rijder naar huis worden gebracht. Bocht te scherp genomen De bestuurder van een driewielige autobestelwagen nam Zondag de bocht Laan 1914-Utrechtseweg te scherp, waardoor de wagen kantel de. Drie tonnetjes consumpties rolden over de straat waartussen de bestuurder kwam te liggen. Deze kreeg echter geen lichamelijk let sel. De driewieler werd aan de carrosserie beschadigd. Ook Dinsdag Raad ook op Dinsdag 3 Juli 1951 te 19 00 uur in openbare vergadering bijeen. Het enige voorstel is het aangaan van een nieuwe rekening-courant- overeenkomst met de N. V. Bank voor Nederlandse gemeenten. GRAND THEATRE. Snouckaertlaan 4. Van 29 Juni t m. 4 Juli: ..Draken- zaad" Speciale aanvangstijden: Zondag 1.45. 4.45 en 8 u. Overige dagen 2 en 7.30 uur. Toegang 18 Jaar. Donderdag 5 Juli: ..Luchtbrug naar Plmlico". Aanv. 2.30, 6.45 en 9 uur. Toegang 14 Jaar. CITY THEATER. Westsingel 7. Van 29 Juni t.m. 5 Juli: „Nacht van roem". Aanv. Zondag 6.45 en 9 uur. Ove rige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. Toe gang 14 Jaar. Vrijdag 29. Zaterdag 30 Juni en Woensdag 4 Juli 2. 3 en 4 uur. Zondag 1 Juli 2. 3. 4 en 5 uur. Uurvoorstellingen t.g.v. de verjaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard: 1. De 2e reis van Z K.H. naar Zuid Amerika: 2. Het Koninklijk bezoek aan Luxemburg Toegang elke leeftijd. REMBRANDT THEATER. Langestraat. Van 29 Juni t.m. 2 Juli „Storm over Texas" Aanv. Vrijdag en Zaterdag 2.30. 6.45 en 9 uur. Zondag 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. Toegang 14 Jaar. Van 3 Juli t.m. 5 Juli: „Spookha- vcn" (deel 2). Aanv. 2.30 en 8 uur. Toegang 14 Jaar. OPENBARE LEESZAAL Uitlening volwassen 25 en Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag- eD Zaterdag- midrtac 2 304 30 uur R.K. OPENBARE LEESZAAL: Uitle ning 11—12.30 en 2 30—5.45; en Maandag- en Vrijdagavond 7—9 u Voor kinderen Woensdag 35 en Vrlldag 45 uur OPENBARE LEESZAAL filiaal Soej- terkwartler (Zonnebloemstraat «71 Uitlening Dinsdag- en Vrlldngavono van 7—8 uur AVONDDIENST APOTHEKEN: Key- ser. Langestraat 9. tel. 6807; Kraan. Oude Soesterweg 89. tel 4893. Veertig jaar bij N.V. Wolter en Dros Voor de heer G. Mattheij, tech nisch vertegenwoordiger van de N.V. Wolter D-os is de Zaterdag een onvergetelijke dag geworden. Hij vierde zijn veertig jarig jubi leum bij de firma en directie, vrien den en zakenrelaties hebben er een groot feest van gemaakt. Het begon 's middag met een re ceptie bij de jubilaris thuis, waar de heer Mattheij o.a. in de bloemetjes werd gezet door de di recteur, de heer A. Dros die het echter niet bij bloemetjes liet, maar ook nog een gouden horloge met inscriptie aanbood. Voor het 125 man sterke personeel van het be drijf was het huis van de jubilaris veel te klein; daarom kwam men 's avonds bijeen in zaal Kamperman", waar het opnieuw toespraken, bloe men en geschenken regende. Na mens het gezamenlijke personeel werd hier het woord gevoerd door de heer H. P. J. Kole. Van de vele caudeaux die de heer Mattheij ont ving noemen we een vulpen en -potlood, en een encyclopaedie. De jubilaris is door de Maat schappij voor Nijverheid en Handel voor zijn verdiensten onderscheiden met de gouden draagpenning met bijbehorend getuigschrift. DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB 1626. Ja, Lupardl be vindt zich in ernstige moeilijkheden. De „Vrij heid" dreigt te stranden en hij weet niet. wat hij nu moet doen. Maar ge lukkig is het contact met Rob hersteld, die hem de raad geeft zo snel mogelijk een anker uit te brengen. Lupardi's ro bot knapt dat karweitje op en op het nippertje wordt de „Vrijheid" voor ondergang behoed. Rob vertelt Lupardi, dat het voor een mens on mogelijk is op Julia te verblijven, omdat de die ren hem over het hoofd groeien. Lupardi geeft Rob dan opdracht zo spoedig mogelijk met de l en zich vooral niets aan te trekken van tegen-1 ontvangen vliegende schotel terug te keren naar de aarde I strijdige orders, die hij via Yoto zou kunnen Eindexamens RHBS Voor de eindexamens Rllks H B.S. te Amersfoort zijn van de laatste groep geslaagd: mej. J. M. van Zuilen. Amersfoort. De heren- D. L. San ders. G. Schwab, H W. Talsma. H Veen. G. J. Vcrhoof. L. van Vliet, alle Amersfoort. A. Wolswinkel. Wou denberg. De examens zijn geëindigd. Veel bloemen, gelukwensen en een gezellige feestavond (Van een onzer verslaggevers) Na het historisch overzicht, dat de voorzitter van de Algemene Neder landse Bouwarbeiders Bond, afdeling Amersfoort, de heer H. J. H. Brussen, in z^n openingswoord gaf, hebben vele sprekers het woord gevoerd. Als eerste in de lange ry bracht dc heer Th. van Oort, namens de Beeturen- bond van het N.V.V. en de besturen van de afdelingen, aangesloten by het N.V.V., gelukwensen over. „IJ moet toch," aldus spreker, „het gevoel hebben van Eendracht maakt Macht. Immers. U heeft de kleine groepjes arbei ders, die voor lotsverbetering streden, verenigd tot één grote groep, die gerekend mag worden tot één van de actiefste afdelingen van het N.V.V." De heer Vermeulen van de afde ling Woudenberg der A.N.B.B.. her innerde hoe Amersfoortse arbeiders de afdeling Woudenberg hebben op gericht en dat ook thans nog een hechte band tussen beide afdelin gen bestaat. De heer Eigenraam bracht na mens de Nederlandse Christelijke Aannemers Bond de gelukwensen over. Deze spreker zag het bestaan van de afdeling der A.N.B.B. in drie perioden, nl. a. De periode waarin men in strijd was tegen de patroonsbonden, daarna een periode van .Staakt het vuren" en nu de periode van samenwerking. Namens de afdeling Amersfoort van de V.A.R A. sprak de heer J. B. Corlissen. die de strijd van de vakbond vergelijkt met de strijd van de V.A.R.A. en daarin de over eenkomst vond dat beide organisa ties streden voor de verheffing van de arbeiders. De heer Leewis. vertegenwoordi gende de Partij van de Arbeid, be treurde het. dat de banden tussen de P. v. d. A. en de moderne vak arbeider niet zo hecht zijn als die tussen de oude S.D.A.P. „Velen zou den gaarne deze banden weer ver stevigd willen zien", sprak de heer Leewis. Spreker besloot met de wens dat er een hechte en vrucht bare samenwerking zou komen om de levensvoorwaarden voor de ar beider op een nog hoger plan te brengen. „Uw organisatie is opgericht in een tijd. dat zeer moeizaam werd voldaan aan dikwijls zeer gerecht vaardigde eisen van de arbeiders", aldus de heer Droog, die sprak na mens de afdeling Amersfoort van de Algemene Nederlandse Aanne mers Bond. Spreker ging verder: „U bent gelukkig geslaagd. Het is vooral gelukkig dat tussen de werk gevers en werknemers een goede verhouding is gekomen. De par tijen hebben elkaar gevonden en werken nu samen om het bouw plan op een hoger peil te brengen. Wij hopen dan ook dat er een ver dere uitbouw zal komen van de onderlinge goede verstandhouding". De heer M. van Ingen vond zijn afvaardiging namens de Directeur van de Dienst van Sociale Zaken een bewiis van erkenning die de jubilerende afdeling voor een ge zond maatschappelijk leven heeft. De heer Hogendoorn, voorzitter van de Christelijke Bouwvakarbei ders Bond, afdeling Amersfoort, herinnerde aan de belangrijke ver beteringen die zijn behaald voor de arbeiders en noemde speciaal enkele sociale verzorgingen. De heer H. van Weeren, districts bestuurder van de grote bond, bracht dank voor de wijze waarop de afdeling heeft medegewerkt aan de opbouw van de organisatie, die thans bijna 50.000 leden telt. Spre ker noemde het op 1 Juli ingaande pensioenfonds voor de bouwarbei ders een prachtig jubileumgeschenk. Sprekende over het woningruimte probleem. viel de heer Van Weeren de door de gemeente Culemborg voorgestelde werktijdregeling fel aan en beschouwde dit als een rechtstreekse aanval op de werk tijdregeling voor de arbeider. Vol gens de heer Van Weeren zouden de arbeiders, die aan deze oplossing van het woningprobleem meewer ken, vier jaren lang minstens twin tig uren per week moeien over werken. UIT VERZET GEBOREN De hey G. van Wijland noemde de grote verscheidenheid van men sen die hun gelukwensen kwamen aanbieden een verheugend ver schijnsel „Het was", sprak de heer Van Wijland. „in den beginne niet makkelijk, ook al omdat het niveau van de arbeider heel wat lager stond dan nu. De organisatie is ge boren uit verzet tegen de ellende, waarin de arbeiders verkeerden. Eerst later kon pas een geordende strijd worden gevoerd, waarbij men dan ook heeft bereikt, dat de ar beiders een menswaardig bestaan hebben gekregen". Verder voerde nog het woord de heer E. Veenvliet (Stem des Volks); en de heer Buschenhenke namens de Landarbeiders Bond. Berichten van verhindering ver gezeld van gelukwensen waren binnengekomen van het bestuur van de Amersfoortse Gemeenschap, Ver eniging „Het Volksgebouw", Bureau van Arbeidsrecht, de heer Meijer, oud-hoofdbestuurslid van de Alge mene Nederlandse Bond van Han dels- en Kantoorbedienden „Mer- curius". Voor de Zaterdagavond in „Ami- citia" gehouden feestavond bestond een zeer grote belangstelling. Geen plaats was onbezet toen de voor zitter van de feestcommissie, de heer H. van der Molen, het wel komstwoord sprak. Hierna kwam het hoogtepunt van deze feestdag want de jubilerende afdeling Amersfoort van de Algemene Ne derlandse Bouwarbeidersbond kreeg van haar leden een prachtige vlag aangeboden. Bij deze aanbieding declameerde de heer G. van Welzenis een door Henk Meyer gemaakt gedicht, dat over de strijd en idealen van de bond handelde. De talrijke aanwezigen hebben zich kostelijk geamuseerd met het programma dat het radio-ensemble Elly Rexon en Charles Aerts ten beste gaf. Men heeft genoten van uitstekende zang. accordeonmuziek, hawaiianmuziek en ook van acroba tiek van het Holborn Trio. Dat de stemming er goed in was bleek wel Stoffelijk overschot van jhr De Brauw in vaderlandse bodem herbegraven (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT. Op dc algemene begraafplaats „Rusthof" te Amers foort is Zaterdagmiddag het stoffciyk overschot herbegraven van de in Duitse gevangenschap overleden jhr. mr W. M. de Brauw, in leven alge meen secretaris van het Nationaal Jongeren Verbond. Jhr. De Brauw maakte deel uit van de verzetsgroep „Oranjcwacht", en werd al in Decem ber 1940 door de bezetter gearresteerd. Hü stierf drie jaar later aan long- tuberculosc in Bonn. Door de gedenksteen, die na de teraardebestelling door de voorzitter van het N.J.V. aan de familie De Brauw werd over gedragen, heeft men alle leden van het Verbond willen eren, die tydens de oorlogsjaren het leven voor het vaderland hebben gegeven. Monument in 't hart van ons land Tijdens een plechtigheid in de aula van de begraafplaats, die aan de be grafenis voorafging, werd o.m. ge sproken door ds E. J. Beens, Ned. Herv. predikant te Hillegersberg, die getuigde van de hechte vriendschap, die er tussen Maurits de Brauw en hem in het concentratiekamp Amers foort was ontstaan. Namens de N.V. „De Nederlandse Spaarkas", waarbij de overledene se cretaris der directie was, werd het woord gevoerd door de directeur, mr J. H. P. V. Haitsma Muiier; als ver tegenwoordiger van het regiment veldartillerie, waarbij jhr De Brauw als reserve le luitenant diende, sprak de oud-regimentscommandant, de kolonel b. d. G. Doorman. Ook de manschappen van de 16e batterij "6-veld" waren vertegenwoordigd. Een van de onderofficieren vertolkte de gevoelens van grote verering, die allen steeds voor hun battcrijcom- mandant hebben gehad. Jongeren van het Verbond droe gen de baar. die was gedekt door de nationale kleuren, naar het graf. Zij werd gevolgd door een lange stoet N J.V.-leden, vrienden en oud-mili tairen, en een groot aantal kransen en bloemstukken werd er in mee gedragen. Aan de groeve bad ds Beens het „Onze Vader". In overleg met de familie van de gestorvene is jhr. De Brauw in Amersfoort, in het hart van ons land, begraven. Op zijn graf zal een ge denksteen worden geplaatst ter na gedachtenis aan alle leden van het rtiuiiiiiiiiniiiiitiiisii'jiiouïïitiG&iDDiöTüiiaaffliinientoiiiiuiiaiiuiaiBraiiiiEr.innriaiiiRi Nationaal Jongeren Verbond, die in de jongste oorlog in Europa of in het verre Oosten het leven voor het vaderland hebben gegeven. De voor- j zitter van het Verbond, de heer E. H. de Brey, droeg deze steen Zater dagmiddag aan de familie De Brauw over, waarna de namen van de bijna honderd slachtoffers werden voor gelezen. Een oom van de overledene dankte tenslotte voor het gedenkteken en voor de vele blijken van belang stelling. bij de verzoeknummers, die, zo mo gelijk, werden meegezongen. Na de pauze sprak de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer G. Klein, die herinnerde aan de moed van de initiatiefnemers, die dikwijls door hun strijd in de meest moei lijke omstandigheden kwamen. Spreker noemde het Bedrijfspen sioenfonds een goede waarborg voor de oude dag en een belangrijke stap in de richting van de rechtspositie van de arbeiders. HULDIGING De heer Klein huldigde daarna de heer Brussen, die al meer dan der- Pseudo-vogelpest in Nij kerkerveen NIJKERKERVEEN Op het be- drijf van een poelier en kippen- handelaar aan de Van Dijkhuizen- straat te Nijkerkerveen is Zaterdag pseudo-vogelpest geconstateerd. De gehele pluimveestapel is vernietigd. Er is een ophokverbod voor Nij kerkerveen afgekondigd terwijl honden en katten moeten worden vastgehouden. (Advertentie l. Af.) In aanwezigheid van enkele tientallen belangstellenden is Za terdagmiddag in Potterie Wcber Raadhuisplein 4b te Apeldoorn ee.i groepstentoonstelling geopend van de Kunstenaarsgroep De Plocgh. Het ls niet de eerste maal, dat deze groep haar werk in Apel doorn toont en dc voorzitter, dc heer C. Frauenfelder, stemde het dan ook tot verheugenis, dat de eerste kennismaking door een weerzien is gevolgd. Het is wel niet allemaal gloed nieuw werk aldus spr. wat hier is tentoongesteld, maar toch het bezichtigen alleszins waard. Hij hoopte dan ook, dat het bezoek zodanig zou zijn, dat de exposan ten achteraf met blijdschap op de ze tentoonstelling zouden mogen terugzien. Daarna was het woord aan de letterkundige Nico Verhoeven, uit Epe, die, liever dan een nauwkeu rig exposé te geven van het ten toongestelde werk, zijn toehoor sters en -hoorders mee wilde voe ren in de problematiek van de mo- (Van een onze medewerkers) De Expositiezaal van de Academie voor Beeldende Kunsten staat maar weinig ongebruikt. Nauweiyks is de uit historisch oogpunt zo belangrüke tentoonstelling der „Frankische vondsten" gesloten, en reeds is er een nieuwe expositie ingericht. Van schilderijen ditmaal, werk van de over leden kunstenaar Philipp Bauknecht. Met het terbeziehtigingstellen van deze schilderüen zet Martin Brink een taak voort, die hU sinds de opening van zUn instituut op zich heeft genomen: Het Amersfoorts publiek kennis te laten maken met het artis tieke werk van zeer verschillend geaarde beeldende kunstenaars. Het werk, dat thans aan de wan den der tentoonstellingszaal prijkt, wijkt in uiterlijke verschijning weer belangrijk af van wat we bij vorige gelegenheden zagen. Grote doeken in felle kleurcontrasten, trekken de aandacht; daarnaast zyn er talrijke aquarellen, tekeningen en hout sneden. Mevrouw Bauknechtv. Blomme- stem gaf bij de opening dezer expo sitie een korte levensschets van wij len haar echtgenoot en een karakte- tig jaren strijd heeft gevoerd voor i ristiek van diens werk. Zij begon lotsverbetering van de arbeiders. me* er °P *e wlJzen, dat het werk Spreker bood eén bock met op dracht van de bond aan. Na afloop van het gezellige caba retprogramma kregen Jan van Loo en zijn muzikale medewerkers kans de danslustigen te begeleiden. De heer Snijders zorgde voor een uit stekende balleiding. Rest ons nog te vermelden dat 's middags, tijdens de receptie, de Arbeiders Muziekvereniging „H. J. Hegeraat" 'n muzikale hulde bracht, die zeer veel belangstelling trok en door het plaatselijk bestuur op hoge prijs werd gesteld. met er op te wijzen, dat van Bauknecht bij deze gelegenheid voor het eerst in Nederland werd geëxposeerd. Zij dankte de heer Brink, die dit mogelijk had gemaakt. Want het werk van de schilder Bau knecht is in Nederland nog onbe kend. terwijl het zich in Duitsland. Oostenrijk en Zwitserland in ver schillende verzamelingen bevindt. Bauknecht is een in Barcelona ge boren Duitser. Hij studeerde binnen huisarchitectuur in Stuttgart, maar moest deze studie opgeven om ge zondheidsredenen, die hem nood zaakten van 19141933 (het laatste j'aar, dat van zijn overlijden) verblijf te houden in Davos. Hier legde hij zich op de schilderkunst toe. De on derwerpen voor zijn schilderijen en tekeningen leverde hem de omgeving van de berghut, waarin hij woonde. Na de machtsovername door Hitier werd Bauknechts werk geplaatst op de lijst van „entartetc Kunst". Dien tengevolge is veel van het werk, dat zich in Duitsland bevond, verloren gegaan. Voor Nederland zijn deze schilde rijen misschien fel van kleur, want kenmerkend voor Bauknecht was zijn kleurbezetenheid. Hij ontving zijn indrukken van buiten, maar in nerlijk werden zij in hem tot visioe nen, die hij trachtte vorm te geven in zijn schilderijen. Zijn aquarellen zullen onze land genoten wel gemakkelijker aanspre ken, ze zijn fijner en zachter van tinten. Ons troffen ook enkele mooie tekeningen en krachtige houtsneden. Onze lezers wekken wc op eens een kijkje te gaan nemen in de ..Academie". Ze zullen er kennis ma ken met het merkwaardige oeuvre van een stellig bewogen kunstenaar. r~ begint dan een feest voor werd door de omstandig- heel wat nobele volks- het bijenvolkdat in deze heid, dat hij zich wel heel kunst. Het trekt niet ge- bloesems een zo rijke ho- dicht bij het huis bevond, makkelijk én daarom wor- ningoogst gaat vinden. Gaat er eens op uit den heel wat tekenborden Voor de mens is er dan de stadgenoten. Let eens goed van dit hout vervaardigd, zachte streling van een jij- op, wanneer gij, aangetrok- De blank geschuurde to ne geur en de lieflijke ken door de wonderlijke felbladcn onzer voorouders aanblik dezer poëtische bo- sfeer, die er op een stille bestonden uit lindenhout. men. Want wel wekt de zomeravond heerst, dwaalt Het had echter één nade- Klop even aan 't Stadsven- «ter. TeL 4291; Iedere morgen van tien tot twaalf aur. linde dichterlijke gedach ten! Hoe vaak is zij niet be- - zongen? Met recht. Ver- zult nog menig huis ont- getast. Maar de volmaakt- verdroomde grachten. Gij ucht door houtworm aan binden wij niet de linde- dekken boom met het beeld van er voor. Wij kennen ver. met een lindeboom heid kunnen wij ook van Wil Lrpinipn npr. j j,*„ r»«.« Lindebomen ANNEER het weer zo een vredige mensenwoning, waarvoor zulk een linde prijkt stoer en bescher mend, schaduwbrengend op hete zomerdagen? Als Joannes Reddingius het verlangen naar de rust, die de gedachte aan Moe der bij ons opwekt, in een Pracht resultaat door de oude straten van Hge eigenschap: duurzaam De collecte van de sa- uw stad, of langs haar js het niet en het wordt menwerkende bllndenorga- nisaties ..De Fakkels Bij een" is een succes gewor den In Amersfoort droeg men de laatste dagen dan ook algemeen het bekende speldje van deze organisa tie. Er is dan ook niet min der dan f 1917,58 door de Amersfoorters geofferd. Amersfoort is dus wel goed uit de bus gekomen. Daar voor dank! schillende van zulke plek- de linde niet vergen. Dus zal de lindeboom bij ons jes. Maar wij verklappen altijd hoog staan aange ze u niet. De vreugde van schreven, al was 't alleen een eigen ontdekking moet maar om de zachte ge- men leren smaken. Lindebomen II Een nuttige boom is hij dachten, die hij wekt in ons hart. Goed zo, Juliana ui au "w/v «uw, uK vu,* Goed concert -f allereerste Julidanpn zwi qeestesKina Linde- honing spraken wij reeds. Het Soesterkwartiér werd De Harmonie, het goede "kan het nieflang meer du'. bLcn';. Aldus ie,in, :,jn En Je 1 inde bl.es™^rdagav°nd In^.en echt £™d.Am^s, mooi blijft als in de- gedicht uit, noemt hij dit, ook nog, de linde. Van de ii ,7 r jnnriinn cnrnl.-cn inti rppnc ze allereerste Julidagen, zijn geesteskind^ kan het niet lang meer du- boi renof de linde gaat bloei- P<-c en. Wie nu langs de B.W. Lindebomen, zon-besche- laan wandelt of door la- nen, nen trekt, die een linden- Staan voor 't oude huis. beplanting hebben, kan liet Moeder, dat ik uit mocht trekken tegen de narlg- 1 «in,, ii/i-I -min. droogd met schutblad, feestelijke stemming ge- werd van oudsher door bracht door het Tamboeis- moeder de vrouw bewaard, om er een thee van te heid van griep of verkoud en pyperscorps „Juliana dat een muzikale wande ling hield als inzet van de de jubileummarsen door wónder der lindenbloei rusten zien aankomen. Tussen het In uw veilig thuis, reeds donkere groen van De rustende landr de mooi gevormde, zijde- van oudsher in de scha- r achtige bladeren glanst duw der linde voor zijn tn hun pharmaceutiscn ar- reeds het fijne geel van woning. Maar ook de ste- senaal opgenomen, de schutbladen, die de deling plantte haar graag Het prachtig wt steel van de bloeiwijze ge- aan bü zijn huis. In ons heeft van heel vroege tij- deeltelijk in zich hebben oude Amersfoort vindt gij den tot op heden onze ---- opgenomen. En daarboven nog menige woning, waar- houtsnijders tnooi materi- toch maar mets prijken dan de donkere voor de linde zich verheft, aal opqeleverd. Het ts ge- iijke marsente -ëton- knopjes, die zich aan- Dikwijls is dc boom dan makkelijk met het mes te „p<.tplri Het stonds tot lindebloesems gesnoeid in de vorm, wel- bemerken en^ zo is het al- den - IICIU C/UII UMCU UI UtlllUUü- - i J-., 1 i _J heid. De drogist en de Amersfoort. Ook hetjeugd- apotheker hebben overi- corps „Irene verraste gens de lindebloesem ook het Soesterkwartier me» - -• bhjde klanken. Achter bei- .cuut w-»-. d.e, corpsen, die afzonder- Het prachtig witte hout lyke routes liepen, trokken tij- spoedig veel jonge mensen onze en ook ouderen mee om SiUiLUo lui iiiiul uiuiocT'io gesnoeia m ue- cjuiih, tuti_ uuun.!»^»» /ion rrrip— gaan ontplooien. Daarmede ke noodzakelijk gemaakt tijd grondstof geweest Voor was ongetwijfeld politie, liet zich Zaterdag avond in de lommerrijke omgeving van de Monni kendam van haar beste zij horen. Dirigent Theo Hulleman leidt zijn man nen op uitstekende wijze. De verschillende nummers werden dan ook vlekkeloos gespeeld. Het publiek toon de zich dankbaar voor het gebodene. Ook nu bleek weer dat de muziekbeoefe ning in Amersfoort op een steeds hoger plan komt Zomer „Ik koop tóch maar een zomercostuum", zei het manneke vanmorgen derne kunstenaar. Hij wees er op, dat de scheppingen van de ware kunstenaar steeds een weerspiege ling vormen van het tijdvak waar in hij leeft, doch dat ook de tradi tie enerzyds en het irrationale van de toekomst anderzijds daarop hun invloed uitoefenen. Om dat in zijn eigen, dichter lijke taal duidelijk te maken, meende spr. niet beter te kunnen doen, dan het door hem gemaakte gedicht „De brokaten mantel" voor te dragen, dat aldus spr. uit drukking geeft aan het voor de kunstenaar verlossende woord, zo als ook in overdrachtelijke zin, ieder goed beeldend kunstwerk moet doen. Nadat de opening hiermede een feit was geworden, bezichtigden de aanwezigen .de expositie. Burgerlijke stand Geboren: Lambcrtus. z. v. L Hon- sela.-ir en M. G. C. v. d. Ploeg. Getrouwd: F. v. Dijkhuizen en A. v. d. Hoek; P. Gorter en J. Vcnema: A. Weiffenbach en M. Meijer. Overleden: Jacobus A. Woertman, 78 Jr. geh. m. G. Vel: Geertruida M. Scheffers. 71 jr. wed. v. J. M. Plagge. GESLAAGD Geslaagd voor het propaedeutlsch examen voor bouwkundig ingenieur: A. van Lent. Amersfoort. Propae deutlsch examen voor scheikundig ingenieur: H. J. Kroes. Amersfoort. Mej. E. Nagengast uit Amers foort is benoemd tot onderwijzeres aan de school voor Chr. B.L.O. in Den Haag. Vervolg van pag. 1' berde zouden worden gebracht. De Russen en ook de Chinezen heb ben opgepast, dat dit levende vlees van de internationale spanning niet geraakt werd. De wapenstil stand. zo verklaarden zij, moest met de Koreanen worden gesloten. Zo bleven vanzelf China's voor waarden buiten bespreking. Daar voor was het nodig, dat ook Pe king er niet bü betrokken werd. Dit liet de deelneming aan de aan voerder van de Chinese „vrijwil ligers" over. Zou deze Formosa en Lake Success er toch bij te pas brengen, dan werd Peking duide lijk deelnemer aan de onderhande lingen. Dit zullen nóch Moskou nóch Mao onder deze omstandig heden willen. De onzekerheid, of Moskou zy'n satellieten mee zou krijgen, heeft bij degenen, die eraan twyfelden, niet lang kunnen duren. Het ant woord der „Noord-Koreanen" is spoediger gekomen dan men mocht verwachten. Het was haast ondenkbaar, dat de tegenpartij besprekingen op een geallieerd schip, ver naar het Noorden, zou aanvaarden, ook al was het geen oorlogsschip. In die wereld is men nauwlettend tot m het microscopische op „gezicht'Er is reeds gezicht genoeg verloren in dit conflict, na alle grootspraak waarin de Koreanen cn Chinezen tegen MacArthur opkonden. Be sprekingen op een vijandelijk schip zouden al te zeer geleken hebben op de ontbieding der Japanners op de Missouri, in een Japanse haven, ter ondertekening van de wapen stilstand. Dit was dus onmogelyk. Wat het uitstel der onderhande lingen betreft, ook dat kan red ding van gezicht ten doel hebben. Aanvalsplannen c.d. zijn een denk bare reden, maar niet waarschyn- lyk. De Noord-Koreanen en de gene raal der „vrywilligeis" willen niet enkel over wapenstilstand, maar ook over vrede in Korea spreken. Dit kan een goed teken zijn en ook een kwaad. Het kan betekenen.dat Rusland niet rechtstreeks meer ge mengd wil zyn in de regeling van de toekomstige toestand in Korea, dat het genoeg heeft van de fnuikend gebleken gewelddadig-- bolsjewisatie van het land en aat het op een vreedzame penetratie wil terugvallen. Daaimec*e zou veel gewonnen zyn ruft en tijd. Maar het is ook mogelijk, dat op deze wijze toch weer netelige kwes ties en listige opzet in de onder handelingen binnengesmokkeld worden, waartegenover Amerika aarschijnlyk onhandelbaar bly- ken zou. Maar men mag aannemen, dat Moskou niet een wapenstilstand zou hebben voorgesteld als het die niet ernstig wenste. En wij weten uit vele voorbeelden: het kan schoon schip maken. Wat zal de volgende onderneming zyn, na deze mislukking?

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2