STADSVENSTER Vernieuwende geest in werk van Ploegh-leden Apeldoorn herbergt goede tentoonstelling Groot athletiekfestijn van de Federatie Noteert U even TOEN IK EEN KIND WAS Nieuwe lichting van de Huzaren arriveert in Amersfoort WEK DE GAL IN UW LEVER OP Misleidende reclame Hoeveel kamers nog vrij KERKNIEUWS Dinsdag 3 Juli 1951 (Van een onzer medewerkers) De kunstenaarsgroep De Ploegb exposeert momenteel in het kunstzaaltje van de ceramist Ben Weber te Apeldoorn. Nu in Amersfoort het exposeren, door gebrek aan zaalruimte vrijwel niet meer mogelijk is, grepen de leden van De Ploegh het aanbod om in Apeldoorn hun werken tentoon te stellen gretig aan. Over het geëxposeerde werk spreekt men in Apeldoorn zeer waarderend. Men waardeert er vooral de vernieuwende geest in. Meisje met witte hoed, dat enigs zins Frans aandoet. In Stokstraat Maastricht is de kunstenaar weer geheel zichzelf; hoe knap is het fi guurtje geplaatst. Tom Kurvers is op de goede weg in zijn Havenbuurt, waar rechts de huizen spookachtig vervagen in een dreigende lucht. Avond in de pol der lijkt ons minder geslaagd, hoe wel groots van opzet. Prachtig van kleur is no. 11 Strand en Kolkje. In Witte gevels waarde ren wij de rijzende gedachte. Geen expositieruimte in Amersfoort Groots en breed van allure is dan ook het werk van Joop Traarbach; die in zijn doek Koren een sterk creatief vermogen toont, evenals in zijn Landarbeider en Meisje met ballon. Traarbach's kunst is boeiend, vooral door de laaiende gloed, waar. van zijn werk doortrokken is. Inzonderheid zijn Landarbeider is machtig. Deze kunstenaar verdient alle aandacht. Anton Tieland geeft het beeld van een broodprocessie, waarin hij zijn figuren kinderlijk devoot ge stemd doel voorbijtrekken. Kruisbeeld is goed geplaatst en Maaier rechts symboliseert de een heidsgedachte van deze mensen. Bloemstilleven is juist van composi tie werkelijkheid en droom ko men hierin tot uitdrukking. Ten aanzien van het werk van Pater Philip Pieck mag men niet bevooroordeeld staan. Met een ver eenvoudigde vormgeving, in fijne grijzen, verbeeldt hij situaties, wel ke een warmvoelend kunstenaar verraden. In Malle clowns bereikt hij met minimale middelen het beeld van aanval en grappige afweer, 't Is geen doorgewerkt schilderij, maai meer dan dat: het is een kunstwerk je, ontbloot van uiterlijke schijn, gelijkwaardig aan „Kunstminnende zusters. Uitgaande schouwburg is mooi van kleur en prachtig in zijn avond stemming. GEEN ISME Ton van Dolron's werk ademt een dichterlijke sfeer. Zijn Damespor tret en Maanlicht vallen niet op en hangen in een bescheiden hoekske Maar doze kunstenaar is genaderd tot een sublimatie en abstractie in zyn gegevens, welke soms bij de zwaarder gedragen tonen in werken op deze expositie niet steeds door schemeren. Van Dolron aller minst detaillist is evenwel knap in zijn technische vormgeving. Hij vertegenwoordigt geen enkel isme en is misschien juist daarom in zijn etherisch werk een persoonlijkheid, waarmede men rekening dient te houden. Met rasse schreden is Kees v. Eek vooruit gegaan. Vaster van vorm is zijn Zittend naakt, tegen blauw fond, dat met het gevoelige rood prachtig contrasteert. Carnaval is fijntjes in zijn kleurnuances, evenals Jubilea bij de N.S. Veertig jaar bij de N.S zijn deze maand de volgende personeelsleden: vervoer: G. de Goede, eerste sein huiswachter, Amersfoort, 1 Juli; Tractie en materieel: G. J. de Groot, wagenmaker. Amersfoort, 3 Juli. Vijfentwintig jaar bij de Spoor wegen zijn: W van den Brink, con ducteur. Amersfoort 24 Juli; J. A. Pol, rangeerder, Amersfoort 20 Juli; Centrale Inkoop- en Magazijndienst: H. Jager, magazijnbeambte. Amers foort, 20 Juli. Gevonden voorwerpen Gevonden voorwerpen van 26 Juni lot 2 Juli. Overhemd, poes. sleutel, vulpot lood. twee schopjes, contactsleutel. Echa'ar. étui lnh. vulpen en vulpotlood, ceintuur, damestas met lnh., hoes van parapluie. sjaal. 2 postduiven, damestas je met inh.. polshorloge, handkar, twee muntbiljetten, sleutel, kilometerteller, sleutel, halsketting, bos sleutels, hooi vork. jongensjasje, ceintuur, jongensjas je. medaille, broche, passerdoos, doosje met lnh.. kantoorjas, autoped, nagel schaartje. hercnrljwlcl, poppenwagen, damesrijwiel, riem, contactsleutel, por tefeuille met inh.. zwart hondje. Llps- slcutcl, 4 wicllge kar. zadeldek, autoped, herdershond, autoped, klnderwagenzcil- tje. tasje, bont. vulpen, poesje, hals kettinkje. autowlel, sjaal, schoolboeken. Gevonden ln de stadsbus" paar dames- handschoenen. hoed. baret, parapluie. étui met inh.. portemonnaie. shagdoosje. Burgerlijke stand Geboren - Lambertus. z. van L. Honse- laar en M. G. C. v. d. Ploeg Getrouwd: F. van Dijkhuizen en A. v. d. Hoek; P. Gorter en J. Venema; A. Welffenbach en M. Meijer. Overleden: Jacobus Andrics Woertman 78 jr.. gch met G. Vel: Geertrulda Ma ria Scheffers. 71 jr.. wed. van J. M Plagge. GRAND THEATRE. Snouckaertlaan 4. Van 29 Juni t.m. 4 Juli: „Draken- zaad". Speciale aanvangstijden- Zondag 1.45. 4.45 en 3 u. Overige dagen 2 en 7.30 uur. Toegang 18 jaar. Donderdag 5 Juli: ..Luchtbrug naar Pimllco". Aanv. 2.30, 6.45 cn 9 uur. Toegang 14 Jaar. CITY THEATER. Westsingel 7. Van 29 Juni t.m. 5 Juli- „Nacht van roem". Aanv. Zondag 6.45 en 9 uur. Ove rige dagen 2,30. 6.45 cn 9 uur. Toe gang 14 jaar. Vrijdag 29. Zaterdag 30 Juni en Woensdag 4 Juli 2, 3 en 4 uur. Zondag 1 Juli 2. 3. 4 en 5 uur. Uurvoorstclllngen t g.v. de verjaardag van Z K.H. Prins Bern- hard: 1. De 2e reis van Z.K.H. naar Zuid Amerika: 2. Het Koninklijk bezoek aan Luxemburg Toegang elke leeftijd. REMBRANDT THEATER. Langestraat. Van 29 Juni t.m 2 Juli „Storm over Texas" Aanv. Vrijdag en Zaterdag 2.30, 6.45 en 9 uur. Zondag 2. 4.15. 6.45 cn 9 uur. Overige dagen 2.30 en 8 uur. Toegang 14 Jaar. Van 3 Juli t.m. 5 Juli: „Spookha- ven" (deel 2>. Aanv. 2.30 en 8 uur. Toegang 14 jaar. OPENBARE LEESZAAL Uitlening volwassen 25 en Dinsdag- en Vrijdagavond van 7—9 uur. Voor kinderen Woensdag- en Zaterdag middag V 304 30 uur R.K. OPENBARE LEESZAAL; Uitle ning tl 12.30 en 2 30—5 45; en Maandag- en Vrijdagavond 79 u. Voor kinderen Woensdag 35 en Vriidag 45 uut OPENBARE LEESZAAL filiaal Soes- terkwartier (Zonnebloemstraat 67 Uitlening Dinsdag, en VrUdagavonn van 1—8 uur AVONDDIENST APOTHEKEN- Key- ser. Langestraat 9, tel. 6307; Kraan, Oude Soesterweg 89. tel 4893. woordigd met knap werk. Zijn Land- schapgroet in winterstemming is important in zijn brede opzet. Hoe gevoelig van toon is het blauw-groen in de lucht, dat de waarde van dit kunstwerk bepaalt. Etude, meisje in tuin, is uniek en mooi van kleur en proportie. Gèrard van Wijland zond slechts twee werkjes in. Hij is vlotter van toets geworden en nog gaver van kleur. Zijn jongensportretje Erik ls prachtig gehouden in de sfeer van het kind. Meesterlijk is de rustende houding, die een eigen wereldje be paalt. Van Wijland is een zeer be langrijk kunstenaar, hetgeen vooral blijkt uit het Meisjesportret su bliem in zijn kleurschakeringen. TOPPRESTATIE Jo KruyderBouman's aquarel len zijn gevoelig van kleur. In De wachten in 't bos bereikt deze kun stenares een topprestatie door haa: verfijnde kleurnuances, de suggestie van de stilte van het woud en haar j technisch kunnen. Haar Kippen in de sneeuw verbeeldt een sprookje, dat hiervoor niet onderdoet. Zie haar Bloeiende cactus, alsook haar geestige Muizen. Jo KruyderBouman heeft ons iets te zeggen en zjj heeft een voor name voordracht. Court C. Veldkamp is vertegen- APV „Pro Patria" Wedvlucht van Vlerzon. Afstand 598 k m. Duiven in vrijheid 6 uur. Wind Zuid. Aankomst le prijswinnende duif 4.2 5 uur; idem laatste 6.2.6. uur. De aan gewezen 10 cent werd gewonnen door Joh. Kaspcrts met no. 4. Idem 25 cent door W. Kiuse met no. 1; speciaal 10 ct. no. 1. W. Krusc 1, W. B. A. dc Graaff 2. 7; R. Lammens 3; Joh. Kasperts 4. 6: J D. P. van Garderen 5: H. J. Diekcrhof 8, 10. W. Chr. Ruitenberg 9. Voetmijn gevonden Op het politiebureau ln Amersfoort werd een voctmbn gebracht, die was gevonden ln ccn schuilkelder, gelegen aan de spoorlijn van Amersfoort naar Soestduincn. Aangezien dit 6oestcr grondgebied ls. zal de politie van deze Koopt zwavelstokjes Men schrijft ons: In de periode van 2 tot 15 Juli wor den door „Hulp aan Gerepatrieerden" aan huis en op straat lucifersboekjes ten verkoop aangeboden. Door deze ..zwavelstokjes' te kopen, kunt U mede- helpen de nooo en het leed van duizen den gerepatrieerden van Nederlandse nationaliteit, onder wie talloze kinderen, die het aan zoveel ontbreekt te lenigen. Wie echter onbewogen voorbijgaat aan deze „zwavelstokjes" kan mede schuldig staan aan de geestelijke, morele of lichamelijke ondergang dezer noodlij dende landgenoten. 1627. In snelle vaart raast de motorboot over het meer. Rob voelt zich honderd pond lichter, nu het einde van dit avontuur nadert. Maar dan ziet hijplotseling recht vooruit twee mon sters in hevig gevecht gewikkeld. Ook de vis sen zijn veel sneller -ze- groeid, dan volgens Lu- pardi's plannen en nu slaat hij een gevecht na- de tussen een octopus en een zwaardvis, beide van ongekende afmetingen. Rob probeert de vech tende vissen le ontwij ken. maar opeens laat de octopus zijn tegenstander los en werpt zich op de motorboot. Zal Rob nu toch nog op het laatste ogenblik de strijd DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB tegen de natuurkrachten, die hij zelf hier tot leven heeft gebracht, moeten verliezen? Door de politie is aangehouden een zekere W. verdacht van diefstal van een hoeveelheid koper. De politie heeft de zaak in onderzoek genomen. Herinneringen van een geneesheer „Ja. ik durf haast niet binnen te komen, dokter! 's Is zó gek!" „Hoe dat zo! Zeg 't maar!" Ik kende haar sinds jaren, deze jonge volksvrouw en kon me niet indenken, wat er aan de hand was, toen ze met haar jongen van een jaar of zes. met zo'n meewarig ge zicht de spreekkamer binnen kwam. „Geef mcheer dokter maar 'n haantsie!" „Nu- zeg 't nu maar gauw". „Moet u weten, cat ik Japie van morgen z'n bed uithaal, en 't eerste wat ie zegt is: „Moeder ik wil naar Vier avonden nodig om uitvoerig programma af te werken Tot de belangrijkste onderdelen van de, door dc Federatie van Amers- foortse Personeelsverenigingen georganiseerde Bedrijfssportweek 1951 be horen ongetwijfeld de, ook dit jaar weer groots opgezette Athletiek- wedstryden. Deze wedstrijden zjjn gisteravond op het terrein aan de Rubensstraat begonnen en men heeft vier avonden nodig om het uitvoerige programma af te kunnen werken. Bij eerste treffen al veel strijd De belangstelling op. deze eerste avond was zeer groot, niet alleen van de zijde der deelnemers, doch ook velen kwamen hun favorieten r8 aanmoedigen Men kreeg spannende oorlogstuig bevindt. 1 wedstrijden te zien. zowel bij hard- (Van een onzer verslaggevers) Daar stonden ze dan weer bij het station vanmorgen, jongens met koffer tjes en tassen; een beetje onwennig nog door het plotselinge militaire ge zag. d3t wel wat rauw op de maag viel na het vrije burgerleventjc. Dc lichting 1951-11 van de Huzaren kwam onder de wapenen, en Amersfoort is weer een aantal soldaten rijker; in totaal zeshonderd recruten. Grote schoolborden voor de sta tionsuitgang maakten het dc nieu welingen al heel gemakkelijk: „Hu zaren Prins Alexander dóór" ver telde een kolossale pijl. En voor de genen. die het nog niet door hadden, waren er altijd nog heel wat officie ren en onderofficieren aanwezig om de weg te wijzen. De twee esca- drons van het Regiment Huzaren van Prins Alexander, die vandaag zijn opgekomen, werden met vracht auto's naar het Kamp Waterloo ver voerd, waar ze voorlopig onderdak zullen vinden De overige jongelui, die tezamen een escadron Huzaren van Boreel zullen vormen, worden ondergebracht in de Willem III ka zerne. Ook gistermorgen arriveerden er recruten in Amersfoort. Die blijven hier echter maar kort. Her waren medische studenten, dit in de zo- mervacantie hun eerste opleiding van drie maanden krijgen. Zij zul len later dienst doen als Officier van Gezondheid. Deze studenten, 250 in totaal, worden in de kazerne aan de Leus- derweg in uniform gestoken; ook ontvangen ze hier hun eerste keu ring. Na vijf dagen worden ze dan verdeeld over verscheidene Neder landse garnizoenen. (Advertentie 1. M.) U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal In uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES em die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en etoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal to doen stromen. Eist Carter's Leverpillctjes. lopen, kogelstoten, verspringen als bij het nummer hoogspringen voor veteranen. Wij hadden respect voor deze „oudjes". Zij sprongen dat het een lieve lust was en er waren er bij die zelfs tot 1.25 meter kwamen. En dat op een leeftijd, waarbij anderen zelfs moeite hebben op hun fiets te klim men. Op de andere nummers haalde men spoedig de athleten er uit. die deze tak van sport ook in vereni gingsverband beoefenen. Van enkele nummers worden vanavond de fi nales gehouden, dit zijn: 80 meter dames, die zeer spannend belooft te worden en waarin zich o.a. de da mes Fabricius (Sova). Walraven (Enveha) en Malestein (Sova) heb ben geplaatst, die de behoorlijke tij den van resp. 11.7, 11.6 en 118 sec. haalden. Voor do finale honderd meter heren plaatsten zich o.a. Jim- mink (Erdal). Appel (Wolos) en Jonkman (Noach). Op dit nummer is laatstgenoemde, die in de goede tijd van 12.1 sec. liep, wel de favo riet. Bij de honderd meter veteranen waren Van de Brug (Ehma), Weiter (Erdal) en Smeekes (Ehma) in hun serie de sterkstcn en zij zullen in de finale moeten uitmaken wie win naar wordt. Alvorens wij hieronder de uitsla gen van de andere nummers geven, willen wij de Amersfoortse Athle- tiek Vereniging, die met de tech nische verzorging was belast, een pluim voor de uitstekende organisa tie niet onthouden. Verspringen dames: 1. A. Male stein (Sova) 4.20 m.; 2. T- Postma (Erdal) 4 01 m.; 3. A. Hengstmengel (Polynorm) 3.99 m.; 4. D. Fabricius (Sova) 3.97 m. Kogelstoten heren: 1. Lindeboom (Ehma) 10.25 m.; 2. Koens (Ehma) 999 m.; 3. v. Uchclen (DHV) 9.80 m 4. Van Doorn (Ehma) 9.70 m. Hoogspringen veteranen: 1. Mar kus (Erdal) 1.25 m.; 2. Van de Brug (Ehma) 1.25 m.; 3. Langgras (Erdal) 1.20 m.; 4. De Wilde (Erdal) 1.20 m.; 5. Vermeer (Erdal) 120 m. de dokter? i'- zeg. ben je heel gek! ■Te ben toch niet ziek? Ik wil toch naar de dokter! Nou wat dat be treft is ie krek as ze vader. As die 't in z'n hoofd heb, dan heb ie 't niet ergens anders. Afijn, de dokter begrijpt me wel! En ik wil tóch naar de dokter, zei ie. En daar zet ie m«j een keel open. dat je horen en zien verging Nou, dat doet ie wel es meer en ik dacht, dat -al wel afzakke. Zo goed en zo kwaad als 't ging klee ik 'm an, en toen ie door bleef griene. gaf ik hem een paar flinke patse voor ze broek. Maar 't gaf niks. En daar gaat me dat jong ineens op de grond legge schreeuwe van heb ik jou daar! En 't hield maar niet op. Ik dacht: zou ie nou toch wat hebben? En anders krijg ie er misschien wat van! Voor uit dan maar, zei ik, haal je pet en jas. Meteen hield ie ze mond. Ik dacht, kom ik loop maar een straat je met 'em om en dan ga ik maar weer naar huis. Maar mis, hoor! Gaan we nou naar de dokter? Ja hoor. Ja. maar zó gaan we niet naar de dokter En daar had je 't weer aan de gang. En nou moet u maar niet boos zijn dokter, dat ik met 'm kom en ie niks het. U weet wel. dat ik nooit niet voor niks kom." „Wel nee, het hindert niets hoor! Maar ik begrijp het best. Japie heeft niets, dat is waar, maar hij wil wat hebben: ik denk net zo'n plaatje als hij vorige keer op 't spreekuur gehad heeft". T. D. EXAMENS Aan het Oud-Kath. Seminarie. te Amersfoort, slaagden voor het propae- deutlsch examen ln de theologie de heer G. J Blom, student van het bisdom Haarlem, en voor het candidaatsexamen B in dc theologie dc eerwaarde heren M. J. Aarents, diaken van het bisdom Haarlem en T. Horstman, diaken van het aartsbisdom Utrecht. Verlangen O, U kent even als wij het verlangen naar de stilte. Dc stilte, die toch het ruisen kent van de zee. De stilte, die toch de lach kent van een kind, dat zich for ten bouwt aan 't strand. Vandaag brandt dat ver langen sterk in ons. Van daag zouden wij daar wil len zijn waar wij weten, dat goede vrienden toeven. Van daag zouden wij met hen van de stilte willen genie ten. De stilte, die met het vallen van de avond over het land glijdt. In de nevel banken, die over de pol ders liggen, is het alsof het vee wegdrijft naar onbeken de horizont. Dan zien mij plotseling de glimmende toetsen van de schrijfmachine voor ons. De harde realiteit van de ma chine, waaruit altijd maar weer dat verhaaltje moet komen .soms.goed. soms er barmelijk slecht. Maar een verhaaltje moet er zijn. Vandaag weten we, dat het ditmaal moet gaan over dat verlangen naar stilte. Dat verlangen om er uit te ijn. Ver weg van alle be slommeringen. Vandaag zou den we op een hoog duin willen st(K i om ver over de zee te turen. Ginds gaat een boot voorbij. Daar zyn men sen bijeen- misschien wel emigranten. Ook al mensen met een verlangen. Een ver langen naar een nieuw land, naar een nieuw bestaan. W(j tellen die dagen. Straks is 't ook voor ons vacantie. Dan gaat die schrijfmachine opzij. Dan gaan wij op zoek naar de stilte, die wij zeker zullen vinden. Misschien wel aan de oever van de Lege in 't schone Vlaanderen Het land van Gezelle, het land van De Smet en Permeke! Vacantie I Ja. nu we het toch over ons verlangen naar vacantie hebben, denken we aan de mensen, die dagelijks door onze stad trekken. Soms zijn het trekkers, die Amers foort nauwelijks bekijken, soms zijn het mensen, die een dagje uit zijn: Vrolijke lui meestal. Ze nemen 't er es echt van. Op het parkeerterrein bij Amicitia kan men die tafe reeltjes in deze zomerse da gen maar al te vaak zien. Dan komen ze stuk voor stuk de bus uit. Sommige met feestmutsen op. Soms zijn er ook vrouwen met een bloem in 't haar. Dan wandelen ze Amers foort in. „Aardig stadje", zeggen ze dan. Ze kijken naar de Koppelpoort, vin den Monnikendam lief en zijn verbaasd over dat druk ke verkeer in Amersfoort. Maar buiten Amersfoort is het stil. De bossen zijn ver laten. Birkhoven ziet deze vacantiegangers niet. Dat is jammer. Jammer voor de mensen en jammer voor Birkhoven. Wij hebben de statistie ken niet bekeken. We we ten zelfs niet of er al cij fers zijn over het toerisme in Amersfoort. En waarom zouden we gaan cijferen. Voor ons staat toch vast, dat Amersfoort meer en meer bezocht wordt dooi vacantiegangers.. Men wil wel eens weten wat er alzo in dat oude stadje aan de Eem gaat gebeuren. Schre ven de kranten indertijd niet, dat er grachten zouden worden gedempt? Schreven de kranten niet, dat er een grote rondweg zou komen cn een tunnel en nog een tunnel? Maar nog vinden al deze mensen dat rustige oude Amersfoort terug. Ergens op het gemeentehuis staat de maquette van het nieuwe Amersfoort. Ergens hangen platen en mooie statistieken over de plannen, die naar wij hopen verwezenlijkt zullen wor den. Maar de vacantiegan- ger komt daar niet aan toe. Die weet niet waar hij het nieuwe Amersfoort zoeken moet. Is het dan een malle ge dachte om alsnog de ma quette en al die andere plannen in het volle dag licht te zetten. Ergens zo maar in een zaal. En dan trekt gemeentewerken er op uit om overal pijlen te plaatsen waar de mensen de plannen voor het nieuwe Amersfoort kunnen vinden. Waar ze hun ogen kunnen uitkijken naar het kranige stuk werk dat door de ijverige stedebouwkundige dienst is gewrocht. Als we zo'n tentoonstelling in Au gustus nu eens voor elkaar konden l-v:irten. Veel recla- Vacantie II mc is er niet voor nodig. Alleen maar pijlen en wat mensen, die met kennis van zaken de kijkers kunnen voorlichten. Dat is goodwill kweken voor Amersfoort. En als wc het van het jaar niet doen dan zeker volgend jaar. Afgesproken? Leveranciers Er zijn gelukkig nog heel wat stille lanen en straten in onze stad, die door het ver keer maar weinig beroerd worden. Van die straten en lanen, waar de buurtkinde ren nog kunnen spelen, zon der dat ze bedreigd worden door motorrijwielen of au to's. Een enkele venter laat er zijn geroep horen en de kreet: „Wie heeft er nog wat op te ruimen?", wordt na tuurlijk ook daar vernomen Toch. als overal, treft men er de „leveranciers aan de deur". Typisch, maar ge noeglijk Hollands verschijn sel dit instituut der leve ranciers bij u aan huis. Ge woon verschijnsel ook in dit land. maar daarom waar schijnlijk niet voldoende ge waardeerd. De niet-Hollandse huis moeder kent, afgezien van de melkman, deze vorm van service haast nooit. Bij ons zijn ze een bijna integrerend deel van het leven gewor den. Een van die vormen,' waarin zich het Nederland se leven openbaart en die een zeldzaam overblijfsel zijn van de welvaart uit vroeger dagen. Wij zien ze graag: de op gewekte en bedrijvige melk bezorger. de goedgeluimde slagersjongen, de groente boer met z'n smakelijke uit stalling op de blinkende wa gen, de bakker, die in onze straat z'n nadering altijd aankondigt met een schel gefluit der laatste radio- successan. niet te vergeten ook de fietsende kruidenier, met een mand zo vol bela den bij het begin van zijn ronde, dat men niet be grijpt. hoe hij het klaart. En dan is daar nog de pe- troleumman, dooanuchter, maar toch steeds in de olie. Stellig hebben we nog en kele van deze nijvere me deburgers vergeten, zoals b.v. de krantenbezorger en vooral ook de brievenbe steller. In de oorlogsjaren was cr nog een huis-aan- huis leverancier en onze dienstbode kondigde hem aan als „de smokkelaar" of „de zwarte boer" Hij reed met een grote mand op z'n fiets, gevuld met rogge brood. gerookte paling, pak jes margarine, maar ver kocht ook tabak (eigen bouw' en slechte sigaret ten. Gelukkig is htj verdwe nen. Maar in die dagen had den we hem nodig en hij wist het. Of hij het wtet! Hij had niets van de vro lijke zakelijkheid onzer da gelijkse leveranciers, die op gewekte en prettige mensen zijn, die weten wat ze aan hun klanten verschuldigd zijn. Maar hij had wel een zware portefeuille vol bank papier en zei van z'n on mogelijke prijzen, dat ze nog erg laag waren. Wij min nen hem niet. Als we hem nog eens terugzien, dan is 't niet meer in de rij der dagelijkse bezorgers. Maar die laatstcn zien we altijd graag en met hen ma ken we vaak een genoeg lijk praatje. Hen waarderen wij. om dc flinkheid, waar mee ze hun werk verrichten en de dapperheid, waarmede ze de harde strijd om het bestaan voeren. Ja. laten wij onze leve- ranciers-aan-de-deur in ere houden. En dankbaar zijn, dat zelfs verminderde wel vaart van ons volk, deze vorm van dienstbetoon niet heeft kunnen uitroeien. Door de provincie Utrecht toert op het ogenblik een aantal leden van de zwemclub „Frem" uit de Deense stad Odense. Deze voor het meren deel jeugdige zwemmers hebben in enkele plaatsen de strijd aangebon den tegen zwemploegen van de Kring Utrecht van de K.N Z.B. Zij hebben Zaterdagavond in Soest van de zwemmers uit onze provincie ver loren en gisteravond in Zeist op nieuw. Dat is geen wonder. De Denen komen immers uit een betrekkelijk klein stadje, dat niet eens zijn sterkste zwemploeg kon af vaardigen, omdat een dergelijke reis naar ons land veel geld kost en vele zwemmers (sters). die krachtens hun prestaties er toch wel recht op had den het reisje mee te maken, daar niet toe in staat waren. Niettemin kunnen zwemwedstrij den als deze in Soest en Zeist een grote propagandistische waarde voor de zwemsport hebben. We betwijfelen echter of dit nu inderdaad zo is geweest. Zeer bewust is door middel van reclame-affiches de indruk gewekt, dat de nationale Nederlandse en Deense zwemploegen elkaar gister avond in „Mooi Zeist" zouden ont moeten. Immers, met grote in het oog springende letters stond er op de affiches: „Internationale zwem wedstrijden NederlandDenemar ken". "Enkelen der deelneemsters werden zelfs aangekondigd als „kam pioenen". maar er stond niet bij, dat zij allen slechts in de Kring Utrecht van de K.N.Z.B. als zodanig geklassi- ficeerd zijn. Als men bovendien nog weet, dat de (echte) nationale Deen se dames-zwemploeg ook in ons land is, begrijpt men. dat de ^verwarring nog groter wordt. Wij menen, dat men door tè hoge verwachtingen te wekken bij het pu bliek schade doet aan de ontwikke ling van de zwemsport. Vooral in Zeist, waar het clubzwcmmen de laatste jaren dank zij propaganda- demonstraties en vele acties met moeite enigszins populair begint te worden, kan dit funest zijn. Als werk-object voor een 10 tal oudere werkloze hoofd-arbeiders. stellen B. en W. voor, deze een on derzoek in te laten stellen naar de woning-bezetting m deze gemeente. Uit sociaal oogpunt is deze tewerk stelling zeer belangrijk, terwijl de gegevens omtrent de wóning-bezet- ting noodzakelijk zijn voor een juis te verdeling van de woonruimte. De beloning voor deze mensen bedraagt f 41.10 per week en men schat dat er 90 man-weken voor nodig zijn. Bij goedkeuring van de minister van sociale zaken, wordt 75T<- van het loon door het Rijk vergoed. Deense zwemsuccessen in Zeist Maandagavond werden te Zeist zwemwedstrijden gehouden, waaraan door de verenigingen Neptunus (Amersf.). Zwemlust (Utrecht). UZ- SC (Utrecht), „Mooi Zeist", zwem club „Zeist" en de Deense club „Frem" uit Odense werd deelgeno men. Ditmaal kwam-an de Deense dames beter voor de dag dan in Soest. „Frem" wist in de nummers 100 meter schoolslag dames, zowel als op de 100 meter vrije slag da mes en op de 3 x 100 meter wissel en vrije slag de eerste plaats te be zetten. De voornaamste uitslagen luiden: 100 m. rugslag dames: 1. Ida de Gans (Nept.) 1.24.8; 2. Grethe Han sen (Frem» 1.268. 100 m. rugslag heren: 1 M. Demuth (Zwemlust) 1.22.4; 2. J. Langelaar (UZSC) 1.30.5. 100 m. schoolslag dames: 1. A. Pe tersen (Frem) 1.35.8; 2. M. de Kort (Nept.) 1.36.6. 100 m. schoolslag he ren: 1. W. Evertse (Nept.) 1.20.8; 2. O. Fischer (Frem) 1.34. 100 m. Vrije slag dames: 1. Gots Kcssen (Frem) 1.14.8; 2. Kathe Nielen (Frem) 1.16.8. 3 x 100 m- wisselslag est. dames: 1. Frem 4.19.8; 2. Zwemlust-UZSC- Ncpt. comb. 4.34.8. 4 x 100 m. schoolslag heren: 1. Zwemlust-Nep- tunus comb. 6.24.4; 2. Frem 6 58.9. 3 x 50 m. vrije slag dames: 1. Frem 3.11.6; 2. Nept.-zwemclub Zeist com'o. 3.20.6. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tolert J. Sperna Weyland. cand. tc Assen te 's-Grevelduln Ca- pelle J. Koele te Dlrksland. Aangenomen naar Voorhout (toez.) E. H. Kalkman, cand. te Amesterdam. Bedankt voor Amersfoort (vac. J. Vermaas) W. Vroegindewcy te Huizen (N.H.): bedankt voor Klundert J. Koe le te Dlrksland. BAPT. GEMEENTEN Drietal te Groningen (vac. wijlen L. Drietal te Groningen (vac. wijlen L. de Haan) J. Reillng te Haulerwljk H. Jut tc Nieuwe-Pekela en N. v. Beek te Aangenomen naar Rotterdam-Z.-Per nis R. Relling te Hoogezand. Doopsgez. Broederschap Aangenomen naar Bovenknljpe ds T. G. Slccama te Twlsk-Medembllk. Beroepen te Edam-Monnickendam. S. L. Verheus. prop. te Haarlem. Bedankt voor Midwolda, J. P. Nielsen, prop. tc Harllngen. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Rottcrdam-Z. J. I. van Wijck te Gouda. Motorrijder slipt en maakt lelijke val Op dc Amersfoortscstraat te Soester- berg slipte een motorrijder en werd inet zijn duo-rijder tegen het wegdek gesmakt. De onfortuinlijke bestuuider kreeg een ernstige kneuzing aan het lin kerbovenbeen en hij brak zijn middel- voetsbeen. De duo-rijder kwam er met schaafwonden af. Het bleek dat een lek kende cardan van een aldaar gepasseer de auto olie op het wegdek had laten lopen. De politie zorgde door 't strooien van zand, dat het slipgevaar werd ver holpen. Centrale slachtplaats niet naar gemeente over In de vacature J. Nooder. com missaris van de N.V. Centrale Slachtplaats is door B. en W. voor de verkiezing van een gemeente raadslid in deze N.V. de volgende voordracht opgemaakt: 1. G. Kruyff, 2. C J. Schaddelee en 3. W. Schim- meld. Do onderhandelingen welke de Slachtplaats met het gemeentebe stuur heeft gevoerd, omtrent een overname van deze instelling door de gemeente, zijn op niets uitgelo pen. Meisjesschool wil een nieuwe waterleiding Het R.K. Schoolbestuur heeft bij het gemeentebestuur een verzoek ingediend tot wettelijke medewer king, voor de vernieuwing van do waterleiding van de R.K. Meisjes school. B. en W. stellen de raad voor deze medewerking niet te ver lenen. daar hier sprake is van een normale slijtage. Een geasphalteerdo ijzeren leiding is tenslotte na 40 jaar voor vernieuwing vatbaar, menen B. en W. terecht. TWEE HUIZEN ONBEWOONBAAR De woningen Nieuwstraat 32 en Van Weedestraat 18 zijn niet meer voor bewoning geschikt cn niet meer geschikt te maken, zo heeft de directeur van de Wederopbouw en Volkshuisvesting te Utrecht aan het gemeentebestuur gerapporteerd. Aan de raad wordt voorgesteld, deze woningen onbewoonbaar te verkla- SUCCESSEN VAN DE SOESTER TURNCLUB De dames-senioren van de Soes- ter Turn-Club hebben met de dames van „Longa" uit Jutphaas en „Unitas" uit Doorn een trial- meet gehouden, welke enige weken heeft geduurd. De Soester dames legden beslag op de le prijs, terwijl Mevrouw J. v. Zwieteren, de le prijs verkreeg voor de beste persoonlijke prestatie. GEVONDEN VOORWERPEN Bruine actetas met inhoud, pet, kip, autoped, zilveren lepeltje, militaire pet, kinderluchtbuks, le deren voetbal, rubber kinderlaars, bosje sleutels, standaard met bor stels, ceintuur van regenjas, bood schappentas, ring met sleutels, boodschappentas, loonzakje met inhoud, halsketting met kruisjes en halsketting met camee, damesring, I sigaretten-etui, rechter gebreide I handschoen en grijze kat. SOEST Overweg weer niet gesloten De afsluitbomen van de overweg, na bij het slation Soestdulnen. zijn weer eens niet dicht gegaan, toen de trein naderde. Een automobilist is aan de dood ontsnapt, toen hij net over de overweg was en een clectrlsche trein achter zich 2ag passeren. Van dc andere zijde kwam een goederentrein en deze passeerde de overweg ook zonder dat de bomen werden gesloten. Dit ls (ie vierde maal dat dit gebeurt. De politie maakte proces-verbaal op tegen de des betreffende ambtenaar Foto's maken verboden Het blijkt dat de verordening uit de tijd van dc mobilisatie, welke Inhield dat het verboden was foto's te maken op en om het vliegveld Soesterberg. nog van kracht ls Voor het examen Brandverzeke ring slaagde P. A. Riksen; voor het eind-examen gymnasium R. Hoksbergen. A: WOUDENBERG Koperafval ontvreemd Waarschijnlijk door gebruik te maken van een valse sleutel, heb ben onbevoegden zich toegang verschaft tot de opslagplaats van koperafval in de fabriek van R. en v. d. W. aan de Stationsweg. Uit de opslagplaats hebben de dieven enige zakken met koperafval, in totaal ongeveer 400 kg, tot een waarde van c.a. 1000 weggeno men. Van de daders ontbreekt ieder spoor. Wel kon worden vast gesteld dat het gestolene per vrachtauto is vervoerd. Paard slaat op hol Op de Voorstraat sloeg 't paard van de landbouwer Van de Pol uit uit Moorsbergen, dat gespannen was voor een hooischudder, op hol. Onder groot lawaai, want de hooischudder was in werking ge raakt, ging het in de richting de Poort de Maarsbergse weg op. De bestuurder G., die de grootste moeite had op de schudder te blijven zitten, kon het paard niet meer houden. De wachtmeester der Rijkspolitie V. en een burger gelukte het eindelijk het paard tot stilstand te brengen. Aan de hooi schudder werd schade toegebracht terwijl de bestuurder er zonder letsel afkwam. GEEN SPREEKUUR Dé burgemeester van Woudenberg en Renswoude zal in de week van 1 tot 7 Juli geen spreekuur houden.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2