MODERN KLASSIEK BALLET Nederlandse ballon op Deens schip gedaald Daverendvliegfeest op Le Bourget (Parijs) Nikijuluw beschuldigt de Nederlandse regering Britse Don Quichot doolt rond in Bloemendaal SOLEX RIJDERS HUIB HOLSTEYN Terugblik in schaaksport Yan romantiek naar abstracte autonome kunst Bommenwerpers van VS boven ons land Motor over de kop; één dode Maandelijkse export naar Duitsland 20 millioen dollar Venizelos zal zuiver liberaal kabinet vormen Lt-gen. Von Frijtag Drabbe overleden rs Kunstcritici bijeen in congres Mr. M. F. Fokkema 2 KAMERS Zaterdag 7 Juli GESLOTEN Dinsdag 3 Juli 1951 5 door LOD. PRINS T NTERNATIONALE tournooien te Cheltenham-Birmingham, Madrid en New York hebben vry gelijk tijdig in Mei—Juni alle meesters voor het voetlicht gebracht, die als voorgangers gelden van het schaak leven buiten Rusland en zijn in vloedssferen. Zo'n opvallende de monstratie kan licht de indruk wek ken van geënsceneerd te zijn. maar zij berust op niets dan samenloop van omstandigheden. In beginsel zou hetzelfde kunnen worden beweerd van Reshevky's overwinning te New York, die van Gligoric in Cheltenham-Birmingham, en de mijne te Madrid. Maar vooral het succes van de eerstgenoemde twee heeft zozeer voldaan aan de verwachtingen, dat het niet anders kan worden gezien dan als bekrach tiging van gevestigde reputaties. Toch kunnen aan die resultaten niet meer dan oppervlakkige ge volgtrekkingen worden vastge knoopt. Het krasse optreden te Ma drid van de 69-jarige grootmeester dr Ossip Bernstein (234 met Pilnik en H Stèicer) is te danken aan een heldere, gemakkelijke en efficiënte manier van schaken, die althans op papier meer belooft dan het geringe aantal punten, dat de ve teranen Bogoljoebow en Tartacover in Engeland behaalden. Dat de drie spitsgroepen van laat ons zeggen elk vier*) in deze tournooien slechts een persoon bevatten die na 1921 is geboren (Gligoric). kan natuurlijk niet aan toeval worden geweten. Het schaakleven der democratieën vindt te weinig weerklank, onder vindt te weinig stuwing dan dat een toch al gepraeoccupeerde jonge generatie de ambitie en volharding zou kunnen opbrengen waarzonder - het meesterschap een illusie blijft. Ziedaar een boekstaving waar voor niet eens aanleiding zou zijn als onze houding consequent re presentatief was voor de opvatting „hot schaakleven te gronde: wat dan nog?" Maar zo zijn wij niet Van tijd tot tijd roepen wij luid keels „schaken!" en menen dan dat onze incidentele geestdrift zich voet stoots omringd zal vinden door rij ke organisatiefondsen en een uitge lezen schare meesters, hunkerend naar schaakgenot Zoals in Joego slavië. waar aanmoediging en fond sen van staatswege worden onder houden. Slechts één meester (Joegoslaaf) jonger dan dertig jaar bij de eerste vier in elk der laatste drie tour nooien. tezamen de voltallige schaakélite buiten Rusland. Spre ken die gegevens niet voor zich zelf? EDERLAND was alles dooreen- genomen met ere vertegenwoor digd Euwe's tweede tot derde plaats bewijst, dat dertig jaren intelligent beoefende tuornooipractijk. alle in zinkingen ten spijt, vele waarborgen bieden voor een eens bereikt peil of daaromtrent. Met overwinningen op Reshevsky en Fine heeft de Ne derlandse kampioen zich weer een geducht tegenstander van grote meesters betoond. Euwe's déveine sinds 1947 is vooral opmerkelijk, omdat in gelijkmatigheid altijd zijn grootste kracht heeft gescholen. Men vraagt zich af of cn zo ja. hoever de opgaande lijn door zijn herstel gesuggereerd zich nog zal voortzet ten. Dat J. H. Donner cn T. D. van Scheltinga te Cheltenham-Birming ham in de onderste helft belandden, behoeft niemand te verontrusten. Donner. op wie vele schakers in ons land nog steeds hun hoop ge vestigd houden, zal weer successen gaan boeken zodra hij bestand is tegen de psychische problemen door het schaakspel aangeslagen. En bij Van Scheltinga, die overwerkt en half ziek naar Engeland was geto gen. zal juist de lichamelijke condi tie de doorslag geven. Als ik mijn Madrileense reeks van tien overwinningen, iets dat zelden voorkomt, kon verklaren zou ik het geheim misschien niet eens willen verklappen. Maar ik weet nergens van. Ik was goed gedispo neerd en de tegenzin, die zich soms baan breekt bij meesters af komstig uit een milieu, waarin schaken ten onrechte als luxe wordt beschouwd, die tegenzin kwam ditmaal pas tot uiting, toen mijn voorsprong al te groot was om ongedaan te kunnen worden ge maakt. De verantwoordelijkheid en de spanning hebben mij wel eens uit de slaap gehouden, maar zeker niet alleen zij. O. een rustige slaapka mer na de vermoeienissen van tournooischaak! Dat alle schaakor ganisatoren zich dit ter harte mo gen nemen: een passende kamer voor hun gasten. Schaakmeesters hebben hun speciale behoeften, maar zij zijn niet veeleisend. Dat is in Kecskemet. 1927, wel geble ken waar het luxe-hotel van de schaakmeesters niet vrij bleek te zijn van ongedierte. Ook alle an dere hotels waren vol (en wel m-»t vakantiegangers). Tenslotte werd ïH?m5ee!i Vai1 he/ armenhuis ont- JEKln éva,cué's leefden enige veken als vorsten in het luxe-hotel en de meesters waren zielstevreden in het armenhuis, een eenvoudig maar goed en proper onderdak ten heil van hun lichamelijk en geeste lijk welzijn. Vele malen heb ik de roerende Spaanse gelukwens „en buena ho ra!" in ontvangst genomen. Op weg naar huis bezocht ik op verzoek een club in Huesca, waar ik door een afgrijselijk Pyrenees onweer, langs ontwortelde bomen dwars over de weg 's avonds te elf uur per taxi was gearriveerd. Bij mijn aankomst sloeg de bliksem in de electrische centrale. Tot midder nacht wachtten wij in het duister. Er werd besloten tot simultaan- spelen bij kaarslicht Vier uren la ter waren de 26 partijen ten einde. Mijn hotel was dicht en ik had geen sleutel. Tot zes uur heb ik aoor dat vijfde-eeuwse dorp ge- dwaald Toen slaakte een portier oe hofpoort. Om acht uur ging in Sn an-n' ueen- 0Ver te Vecl SlaaP had lk geen klaSen ge- HSL***™»' in Cheltenham-Bir- /f"8h.in was bedoeld als her- denking van zijn eerste Engelse voorganger ,n 1851. Dat is eigenlijk maar bijzaak, want het eerste in ternationale schaaktournooi te Ma drid dateert al van 1575 (1. Gio vanni Leonardi uit Italië, vóór ziin landgenoot Paoli Bol en de beroem de Spanjaard Ruy Lopez). Hoofd zaak is. dat Cheltcnham-Birmine- ham. Madrid en New York teza- men een propaganda voor het schaakspel hebben gemaakt, zoals sinds mensenheugenis niet is voor gekomen. (Nadruk verboden.) Cheltenham-Birmingham (16 deel nemers i; Gligoric. Plrc—Stühlberg— Trifunovlc. Madrid (18): Prins. Bern stein: Pilnik—Steiner; New Yórk (12): Reshevsky. Euwe—Najdorf. Fine. GELIJKTIJDIG met de toegenomen belangstelling voor de dans kunstgaat men zich meer en meer rekenschap geven van wezen en ontwikkeling van de dans. Men vindt dans mooi vaak zonder goed te beseffen wat men mooi vindt. Is 't het gebeuren, het drama, de comedie, het voorval, het „gegeven" dat uitgebeeld wordt? Is het een soort illustratie van de muziek? Of een symbolisch-pantomimische aan vulling van opera of tragedie? Of is dans evenzeer een autonome, zelf standige kunst, met eigen wetten en eigen ontroeringen, als iedere andere kunst? De nieuwste ontwikkeling van 't zgn. „klassieke ballet" geeft daarop een duidelijk antwoord. In de Ro mantische tijd. die begon met Ta- glioni in „La Sylphide" en een hoogtepunt bereikte in „Giselle", werd van de danseres verlangd dat zij de toeschouwer een onaards we zen voortoverde. Bosnymphen, fee- en. zielen van afgestorvenen, edele prinsen en ongure bedriegers kwa men dan ook frequent in de ro mantische balletten voor. Om de danseres een licht en zwevend ka rakter te geven, kwam de witte gazen rok (lange tutu) in zwang en werd het dansen op de teenspitsen (pointes) uitgevonden. De manne lijke danser betekende niet veel en ook het corps de ballet vervulde in die tijd geen andere rol dan een omlijsting van de solodanseres. De bekende Russische choreograaf Fokine bracht hierin reeds in zijn vaderland, maar daarna vooral in West-Europa onder Diaghilew. ver andering. Hij voerde een grotere in dividualiteit in voor alle danseres sen en ook het gebruik van de mannelijke danser nam weer toe. Zo was het in het beroemde ballet ..Petrouchka" de nadrukkelijke be doeling dat alle dansers en danse ressen een eigen rol vertolkten, een eigen „gezicht" toonden, een eigen karakter. Ook décors en costumes werden meer op de voorgrond ge schoven. vooral bij Diaghilew vaak tot schade van de zuivere dans. zo als in „Schéhérazade". De meeste balletten uit deze tijd kan men thans dan ook moeilijk meer ap preciëren: ook „Petrouchka" viel dit lot ten deel: Strawinsky's prachtige muziek beluistere men liever in de concertzaal. Een grote verandering prak zich baan na de eerste wereldoorlog met de richting van de zgn. Duitse school van Laban, Mary Wigmann en Kurt Jooss- In de sociaal bewo gen na-oorlogse tijd werd iedere kunst ondergeschikt gemaakt aan de expressie der grote maatschappelij ke stromingen. Het romantische bal let en zijn uitlopers hadden afge daan. de zgn. expressieve dans won terrein. De dans werd weer aard ser, de tutu's werden afgeschaft, men zweefde niet meer. maar stond en liep krachtig op de grond, zodat voor het dansen op de pointes geen plaats meer was Het onovertroffen meesterwerk van deze periode i9 nog altijd „De groene tafel" van Kurt Jooss. zoals ik in een vorig artikel reeds schreef. Na de tweede wereldoorlog echter is er van maatschappelijk idealisme en sociale vernieuwingsdrang wei nig te bespeuren. De kunst is noch middel tot. noch uiting van het streven naar een betere wereld. De expressieve Duitse dans, in de twin tiger en dertiger jaren ook in Ne derland veelvuldig beoefend, beant woordt in geen enkel opzicht meer aan wat er onder de mensen van vandaag leeft. Meer dan ooit heeft men zich weer tot het klassieke bal let gewend en daarin een techni sche perfectie bereikt als nog nim- Improvisatieconcours in Haarlems St Bavo In het kader van het Holland Festival werd gisteravond op het eerbiedwaardi ge oude orgel van de Grote of St. Bavo- kerk te Haarlem een wedstrijd in het improviseren gehouden, waarvoor een enorm grote belangstelling bestond Er steekt dan ook stukje IJde le sensatie in de vraag, wat zal hij of zij beginnen met het door de Jury opgegeven thema; Natuurlijk niet in 't wilde weg fantaseren. Dat mocht alleen in het middendeel als intermezzo van en sonate volgens bepaalde vormsche ma's. Die vrijheid bleek de meeste spe lers niet eens zo goed te liggen. Compo sitorisch en qua sfeer vielen de inter mezzi vaak uit de toon bij de gegeven thema's. Het Intermezzo van no V kon den wij het meest waarderen. Wc spre ken van no V. omdat de namen der vijf deelnemers wel bekend zijn, doch de volgorde bij loting en geheim ge schiedde de gegeven thema's waren niet gemakkelijk. Vooral het tweede thema wa6 kort. tegenover het eerste, en meer geschikt voor contrapuntlscho verwerking dan als zangthema. Het verwonderde ons dat alleen no V er een fuga opmaakte. Over 't algemeen is er knap werk geleverd Bijzonder brillant maar minder bedeeld met vormfantasie was no III, doch laten w« liever niet vooruit lopen op de beslis sing. Op 4 Juli zal in de hal van het stadhuis de burgemeester van Haar lem de wisselprljs uitreiken. Die jury bestond uit Jeanne Demessleux (Parijs), prof. Ludwlg Daxspergen (Linzj\ cn dr Anthon van der Horst. De deelnemers waren. Janine Corajod (Genève). Lio nel Dakcrs (Windsor). Paul Eraly (Brussel). Plet Koe (Zaandam) en Louis Toebosch (Breda). De uitslag zal zeker afhankelijk zijn van het feit of de Jury het element ..sport" (de helaas overwegende factor van dit concerti) of de muzikale idee en schoonheid het belangrijkst zal vin den Het Is wel een heel bijzonder ge val. waarin deze twee zaken voortdu rend samengaan. Dat kon bij een Bach, een Beethoven, dat kon bij de deelne mers van dit concours slechts bij ogen blikken. PIET MöHRINGER. mer tevoren. Is het een vergetelheid die men zoekt? Of heeft men ein delijk meer oog gekregen voor de schoonheid van de dans zelve? MODERN. NEO-KLASSIEK BALLET Op de basis van de beproefde klassieke techniek, die men be vruchtte met de acrobatie en met bewegingen en houdingen uit de Duitse school, hier en daar gemengd met lichte invloeden van Ameri kaanse Negerdans, ontstonden nieu- TAM AR A TOD MAN OVA in een klassiek romantisch ballet T EDEN VAN HET Grand Bal- let du Marquis de Cuevas in Dessin pour jes six", een modern klassiek ballet. we vormen in de balletkunst in Frankrijk. Engeland en de Vere nigde Staten. De zuiverste en verst ontwikkelde vorm van dit neo klassieke ballet vindt men onder de naam van „abstracte balletkunst" bij George Balanchine (De Russische choreograaf in New York, leider van het New York City Ballet) en zijn leerlingen. Van hem kennen wij in ons land reeds „Concerto Baroc- co", „Pas de trois classique" en „Theme and variations", van zijn leerling John Taras „Dessins pour les six", en het onvergetelijke ..Inter play" van Jerome Robbins. In ons land is de leidster van „Ballet Re cital". Sonia Gaskell. mede een ver tegenwoordigster van deze abstracte, zuivere danskunst met haar ballet ten: „Rhythme en Klank" op mu ziek van Bartök en „Ballet suite" op muziek van Gluck. De costumering in al deze ab stracte balletten is soms dc korte tu tu (wit of gekleurd), soms slechts het aaneengesloten tricot (maillot). Een uitgewerkt décor wordt door de meeste dezer choreografen onbe langrijk geacht: een effen achter doek. soms met enige lijnen of een enkele kleur, is voldoende. Het is immers de dans die belangrijk is en alle aandacht opeist. Merkwaar digerwijze vormt Balanchine hierop vaak een uitzondering: dikwijls be zigt ook hij geen décor, doch som tijds zet hij, achter de danseressen in de korte tutu een pompeus, barok décor, waarmede een eigenaardige tegenstelling wordt bereikt. De Nederlandse toeschouwer en vaak ook de Nederlandse criticus moet veelal nog leren dans om der wille van de dans te zien en te ge nieten. Men moet ae danskunst er varen als een verrukkelijk spel van lijnen, opgeroepen door het tech nisch volmaakt beheerste menselijk lichaam, en de emoties geheel vrij maken van de „inhoud", van het verhaaltje, en zelfs in hoge mate van de muziek. H. HORNSTRA DEN HAAG. Elf vier-motorige Boeing B-50 middelzware bommen werpers en drie tienmotorige Con solidated Vultee B-36 zware bom menwerpers van de zevende Ame rikaanse „Air Division" hebben Zondagmiddag boven een groot deel van Zuid West-Nederland ge vlogen. De veertien vliegtuigen, waar van de B-36's voor het eerst bo ven ons land waren te zien, had den een kleine rondvlucht achter de rug. Ze hadden Zondag eerder op de dag een begroetingsvlucht over Londen gemaakt ter gelegen heid van het „Festival of Britain", waren vervolgens naar het bij Pa rijs gelegen vliegveld Le Bourget gevlogen en zetten via Brussel en Den Haag hun rondvlucht voort om tenslotte weer naar Engeland te gaan. BAARN. Op de Amsterdamse straatweg te Baarn is Zaterdagmor gen de 61-jarige heer P. C. W. uit Amsterdam bij een ongeval om het leven gekomen. Samen met het echt paar B. was de heer W. een veertien daagse vacantietocht begonnen. De drie personen reden in een motor met zijspan, die door de heer B. werd bestuurd. Bij het passeren van een vrachtwagen werd het stuur van de motor door een in dezelfde rich ting rijdende auto gegrepen. De motor sloeg over dc kop. De heer W. over leed onmiddellijk. De heer cn me vrouw B. zijn in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis te Baarn vervoerd. Echtpaar Boesman komt op eenzaam eiland in de Sont terecht KOPENHAGEN. Voor de eerste maal In de geschiedenis van de ballon vaart heeft een ballon een geslaagde landing op het dek van een varend schip gemaakt. Het was de Nederlandse ballon „Delia Mouton" met de Nederlandse ballonvaarder Dc Vos Klootwijk, die In Kopenhagen was op gestegen voor een tocht over de Sont. Aan deze tocht werd ook deelgeno men door bet Nederlandse echtpaar Boesman, dat met de ballon Henri Dunant" dc lucht in ging. Toen de heer De Vos Klootwijk boven water was gekomen, raakte hij in een moeilijk parket, doordat er plotseling een windstilte viel. Omdat het gevaar niet denkbeeldig was. dat hü op zee zou moeten dalen, greep de heer De Vos Klootwijk onmiddellijk z(jn kans toen een In de nabijheid patrouillerende politicboot hem daartoe de gelegenheid bood. Het echtpaar Boesman, dat twee Deense journalisten aan boord had. wist een eenzaam eiland in de Sont te bereiken, dat een natuurreservaat is en slechts door enkele vissers wordt bewoond. De ballontocht werd gehouden ter gelegenheid van een grote land bouwtentoonstelling in de Deense hoofdstad. De belangstelling voor deze vaart over de Sont. waarbij dc „Henri Dunant" op de veel klei nere „Delia Mouton" „jacht" zou maken, was buitengewoon groot. Precies op tijd werd onder uiterst gunstige weersomstandigheden ge start. Duizenden toeschouwers zagen de twee Nederlandse ballonnen op geringe hoogte boven het Deense koninklijke paleis in dc richting van de Sont zweven. De ballon van het echtpaar Boes man kreeg flinke vaart, maar de kleine „Delia Mouton" kwam al gauw in moeilijkheden. Juist met het oog daarop had de Deense kust- politie een kleine boot in gereed heid gehouden. Het kunststukje, dat de heer De Vos Klootwijk uithaalde kon het Fantastisch slotstuk: 250 jagers vormen „vliegend vuurwerk" (Van onze correspondent) PARIJS. Met stralend zomerweer zijn vliegtuigdemonstraties op en boven Le Bourget gehouden. Er waren meer dan 200.000 toeschou wers, waarvan het grootste gedeelte zich langs de startbanen had ge schaard. In tegenstelling tot vorige demonstraties was dit keer niet de nadruk gelegd op de conventionele luchtacrobatiek, maar op het de monstreren van de modernste typen. Er waren er meer dan 400, die gedurende drie en een half uur over ons hoofd gierden, alle op tijd, alsof het een spoorboekje gold. Houding ten opzichte van de Ambonezen zou in strijd met mensenrechten zijn DEN HAAG. - Bij het van 19 tot 30 Juni te Bonn gevoerde Duits-Nederlandse overleg is een bevredigende oplossing bereikt, waardoor het te Parijs overeenge komen schema in concrete afspra ken ten aanzien van het goederen verkeer tussen Nederland en Duitsland kon worden vastgelegd. Voor de Nederlandse uitvoer be tekent dit, dat per maand voor een bedrag van ruim 20 millioen dollar naar Duitsland kan worden geleverd. De thans getroffen re- geiing zal gelden tot 31 Decem ber 1951 als minimum regeling. Mochten zich in de komende maanden belangrijke wijzigingen voordoen In de Duitse positie ten opzichte van de Europese Beta- talings Unie. dan zal de thans ge troffen regeling daaraan worden aangepast. Als een der eersten ging een Fokker lesvliegtuig S 11 de luent in, door Gerben Sonderman be stuurd. Andere kleine vliegtuigen volgden, maar weldra werden alle indrukken verdrongen door de komst van de jets, de Hellcats, Mistral Ouragans en Marauders. Grote indruk wekte de Mystère, de snelste Franse jager, die meer dan duizend kilometer per uur maakt. Marinevliegtuigen demonstreer den hoe van een vliegtuigmoeder schip opgestegen cn hoe erop ge land kan worden. Gesimuleerde luchtaanvallen werden gevolgd door parachutages van mensen en materiaal. Een ogenblik beheers ten de Angelsaks de lucht. Drie majestueuze bommenwerpers, de Amerikaanse B 36, dreven drei gend voorbij, toen opeens de Bar bizon, het reuzenvliegtuig dat 200 passagiers zonder tussenlanding van Londen naar New York kan ATHENE. Venizelos hééft Maandagavond medegedeeld, dat hij voornemens is een kabinet uit louter liberalen samen te stellen dqor liberalen aan te wijzen voor de zetels, welke door de sociaal democraten zijn opgegeven. Een li beraal kabinet zou volgens Venize los verzekerd zijn van de parle mentaire steun van de Epck het uit drie partijen bestaande pro gressieve centrum-bloc onder lei— ding van Piastiras en de rechts georienteerde Populisten onder Tsaldaris, totdat de nieuwe Kies wet zou zijn aangenomen en ver vroegde verkiezingen zouden zijn uitgeschreven. Pokkenpatiënte in Geleen maakt het goed HEERLEN. Het pokkengeval te Geleen kan als een licht geval v/orden aangemerkt en er is volgens de Inspecteur van de Volksgezond heid geen enkele reden tot onge rustheid. De toestand van de pa tiënte, die in het Sittardse zieken huis werd opgenomen, is goed. Vei ligheidshalve werden achttien con- tactgevallen, in quarantaine ge bracht. In de loop van Zaterdag en Zondag heeft zich in Geleen éen groot aantal personen laten inenten. brengen, verscheen. Langzaam schoof het gevaarte over ons hoofd en een ogenblik scheen het alsof het alleen de hemel vulde. Enkele minuten werd het pu bliek, gefascineerd door de vlucht van vier Vampires van de lucht- vaartschool van Dijon, die vlak bij elkaar, als het ware één groot ap paraat vormden, zonder een ogen blik hun formatie te veranderen door de lucht cirkelden, doken en loodrecht voorbijschoten. Toen kwam het slot: 250 jagers van verschillende nationaliteiten waaronder Nederlandse Gloster Meteors met rcactiemotoren, kwa men van drie zijden aansnellen, vonden elkaar a la minute boven het vliegveld: even defileerden zij voorbij, hoog in de lucht, en waaierden toen uit elkaar, als vuurwerk. De president van de Republiek, de ministers van Oorlog, Lucht vaart en Productie, bleven tot het einde. Zij hebben een zware toer gehad om de terugweg te vinden, want de tien kilometer lange straatweg Le Bourget-Parijs was in enkele minuten een wriemelen de stroom van auto's. NEW YORK. De Nederlandse regering heeft verleden week ge dreigd de vertegenwoordigers der z.g. Republiek der Zuid Molukken uit het land te zullen zetten, indien zij door hun optreden nog langer de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië zouden schaden. De heer Nikijuluw heeft in een interview te New York de houding van de Neder landse overheid „een aanval op dc democratie en de vrijheid" genoemd. „Het is volkomen logisch," zo ver klaarde hij, „dat mensen, die ge dwongen worden in een ander land dan het hunne verblijf te houden - min of meer als verdreven personen - contact zoeken met hun eigen land genoten." „De Nederlandse regering," zo ver volgde de heer Nikijuluw, „had dc in Nederland verblijvende Ambone zen niet moeten bevelen hun activi teit te staken. Zij had dit zelfs niet moeten doen terwille van haar war me vriendschap met de Republiek Indonesië. De Ambonesc soldaten kunnen het niet helpen, dat zij in Nederland zijn. De juiste oplossing zou zijn geweest hen terug te bren gen naar Ceram of hen naar Nieuw Guinea over te brengen." De Nederlandse bewering, dat tus sen de Ambonezen en de bewoners van Nieuw Guinea een „traditionele vijandschap" bestaat, noemde Niki- DEN HAAG. Gistermorgen is in alle stilte op de oude R.K. be graafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhagc in het familie graf bijgezet het stoffelyk over schot van de luitenant-gene raal der mari niers (bd.) Hu- bert F. J. M.A. Von Frijtag Drabbe. die op 29 Juni op 59-jarige leeftijd Den Haag overleed. Luiter.ant-generaal Von Frijtag Drabbe werd in 1914 officier bij de infanterie. In 1920 ging hij over naar de mariniers als eerste luitenant. Na verscheidene promoties werd hij in November 1946 tot generaal-majoor dor mariniers bevorderd en in Mei 1948 tot luitenant-generaal, waarna hij werd gepensionneerd. In October 1948 werd hij tot voorzitter van de centrale commissie voor de film keuring benoemd, voor welke func tie hij later weer bedankte. De overledene was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en ridder in de orde van Oranje Nas sau met dc zwaarden. juluw onwaar. Eeuwenlang, zo zeide hy, zijn de Ambonezen de opvoeders van Irian geweest, in het bijzonder als verkondigers van het Evangelie. De bewoners van Nieuw Guinea plachten dc Ambonezen „bapa" (va der) te noemen. „De tegenwoordige houding van de Nederlandse regering jegens de Am bonezen en hun leiders in Neder land". zo besloot de heer Nikijuluw. „is een ernstige schending van de beginselen der rechten van de mens." echtpaar Boesman met zijn „Henri Dunant" niet nadoen. Het koerste daarom op het één kilometer lange eiland Saltholm af, welks bewoners tot hun groot enthousiasme voor de eerste maal van hun leven een ech te luchtballon vlak voor hun ogen zagen dalen. Ook deze landing liep zonder ongelukken af. Kleuter op motorstep tegen auto gereden MEPPEL. Op één Nederlander heeft de veilig-verkeer actie kenne lijk geen vat gehad: in Meppel is de bestuurder van een door een 60 cc motor aangedreven., „step" tcg*en een stilstaande auto opgereden. De bestuurder telde drie lentes. De kleuter werd met een gescheurde lip ter observatie in het diacones- senhuis opgenomen. De „motor-step" behoorde aan de 13-jarige H B Deze mocht er na tuurlijk niet mee op de weg ver schijnen. Hij had het ding aan de dreumes geleend. Grasdrogerij in brand; blussers gewond (Van onze correspondent) EMMELOORD. Zondagmorgen om half vier ontstond door onbeken de oorzaak brand in een grasdroge rij aan de Zuidervaart in de Noord- Oostpoldcr. De brandweerploeg uit Emmeloord rukte uit om het gevaar te bezweren. De blussingswcrkzaam- heden hebben de gehele Zondag geduurd. De schade wordt geschat op 70.000. Twee brandweerlieden werden gewond; de een kreeg een raam op het hoofd, de ander een verstuikte enkel. Young Vic geeft geestige vertolking van 340 jaar oud blijspel BLOEMENDAAL. Het Holland Festival betrekt ook het Openlucht theater van Bloemendaal in zijn bemoeiingen, het mooiste van die aard wellicht, dat ons land, naast Valkenburg als liet meest romantische, bezit. Gebruik van geluidsversterking Is niet nodig cn toch zijn de afstanden en ruimteverhoudingen verre van gering, terwijl het oog. als het eens af dwaalt, niets dan stijgende bossen ziet en de hemel daarboven! Dc Young Vic. in den vreemde blijkbaar meer geeerd dan in eigen land hoe is het anders mogelijk. m S JÊ. mm De Boerenwagenclub, die door het regelmatig organiseren van een boerenwagendag. pogingen in het werk stelt de belang stelling voor de oude boeren wagens gaande te houden, hield Zaterdag haar boerenwagendag in Gorinchem. Vijftien wagens waren op de Grote Markt ge ëxposeerd. De oudste wagen die op deze expositie aanwezig was, dateerde van 1S43. Bovendien was er voor het stadhuis nog een expositie ingericht van on derdelen van oude boerenwa gens. Des middags arriveerden vele leden van de Boerenwagen club, na een rondrit door de Al- blasserwaard en vond de keu ring plaats. dat Old en Young op het punt staan te verdwijnen heeft op de ze ideale plek een stuk van Beau mont en Fletcher gespeeld, „The Knight of the Burning Pestle" (dc- Ridder van de gloeiende vijzel), dat bij zijn eerste vertoning in 1611 is gevallen, maar er in 1635. na de dood van de auteurs, bij een her haalde opvoering inging als koek. Dc 25-jarige Beaumont door sommigen wordt hij als de enige auteur versleten was kennelijk zijn tijd vooruit en experimenteerde op een manier, die zelfs het op 't punt van toneel verwende en in hét gevlij gekomen Elisabcthnans publick niet meer beviel- Vermoe delijk wel. omdat hij dat burger lijke publiek zelf in het ootje nam, door op het voortoneel een welge stelde grutter en diens vrouw te zetten, die bij alle mogelijke gele genheden ingrijpen en zelf de gang van het stuk konden bepalen. In de tyd van Molière staken tot ergernis van dezen de opschepperige markies- jes een spaak in het wiel. in het burgerlijke Engeland geschiedde dit door onmondige en alwetende Lon- dense middenstanders. Voor de letterkundige historie is dit blijspel ccn schone kluif De inleiding van Gerard Koning in het programma vertelt al waarom. Het ls de eerste burleske parodie op het Britse toneel, ccn hekeling van de romantische be lustheid van het theaterpubliek, wa?»- aan de schrijvers overigens zelf maar al te graag tegemoet kwamen en een belangrijk clement In deze bonte revue vormen de lotgevallen van een dolen de ridder A la Don Quichot, de eerste maal, dat deze figuur ook op het En gelse toneel gestalte kreeg. Aan dc Shakespeare van dc beste blijspelen komen Beaumont en Fletcher wel zelden toe. al proeft men meerma len lets van diens geest en lyrisch sen timent en staat het vast dat Shakespea re zelf ln zijn rijpste (vermoeide) tijd, zich door zijn collega's liet beïnvloe den Bij het lezen van het stuk bekruipt Iemand wel eens het gevoel, hoe kan dit ooit ln deze tijd nof geestig wor den gespeeld? Welnu dc Young Vlc heeft gisteravond met Hollands duin als getuige het bewijs hiervan wettig cn overtuigend geleverd Met wat schotten en doeken ln 't gras, dlc op kunstige wijze op cn neer tui melden of heen cn weer schoten (VI- vlennc Kernot tekende hiervoor, even als voor dc geslaagde costumes kon men de tientallen taferelen honoreren, dlc elkaar steeds maar weer afwissel den. En ln een beheerst, maar zeer geestig doorgevoerde parodistische stijl ccn Don Quichot op een hobbel paard en de barbier Barbarossa op Kothurnen hebben de Jonge mensen In de puntige regie van George Dcvino uitstekend werk geleverd In dc eerste plaats wel Charmlan Eyre als de bedil lerige gruttersvrouw. vervolgens June Brown als de vecl geschaakte schone. Alan Edwards als de afgewezen ijdclc minnaar. Duncan Ross als Host, John Garlcy als de Quichot cn Peter Rctey, dc barbier Barbarossa, cn niet te vergeten Keith Mitchell als een soort zingende Falstaff. dlc alle zorgen des levens volkomen laat waaien. Ei genlijk speelden ze allemaal goed cn het fijne muziekje van Clifton Parker deed de rest. C. A. S. (Van een speciale verslaggever)) Driehonderd kunstcritici en kunst historici uit twintig landen zijn in Amsterdam bijeengekomen om er het derde congres bij te wonen van de A J.C.A., oftewel dc Association In ternationale des Critiques d'Art. Van morgen vond de officiële opening plaats in de Stadsschouwburg waar vecl vriendelijke woorden werden gesproken. Dr. G. Knuttel, voorzitter van de Ned. afdeling hield een hartelijke welkomstrede en daarna was het woord aan dc president van de AJCA, Paul Fierens, die wees op de betrekkingen met de Unesco. Hij dankte de Ncd. regering en de gemeente Amsterdam die vertegen woordigd waren door staatssecreta ris Cals en de burgemeester d'Ailly. Nadat de laatste een welkomstwoord had gesproken opende mr. Cals het congres. CALCUTTA. Pannalal Dasgupta, de leider van de Indische revolu tionaire communistische partij is Maandag tijdens een wandeling in de stad gearresteerd. VERHUISD: van VAN MARNIXLAAN 57 naar Dr. ABR. KUYPERLAAN 21 Telefoon 5453. Door werkzaamheden gevr. met gebr. v. keuken, voor ca. 3 mndvanaf 8 Juli a s. Br. J. v. d. Boogaard, le Jan v. d. Hcydestraat 122III, Amsterdam-Z. Wij gaan naar de TT races in Assen en zijn derhalve UTR.STRAAT 28 AMERSFOORT.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 5