iTABSVENST ER Vanavond jubileum-zitting van de Raad Fenny Heemskerk naar Venetië R E Middeloo toont wat handenarbeid is Ook hier bracht Gemeentewet in 1851 veranderingen Groter invloed van burgerij Noteert U even DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB In terzonaal-schaaktournooi met sterke bezetting l KOFFERS in alle soorten Met eenvoudige middelen kan veel bereikt worden Luchtbrug naar Pimlico" GRAND THEATRE oetUeeni hóren! Grote zege van Neptunus Lustrumviering van „Olympia'' 2 Donderdag 5 Juli 1951 (Van een onzer verslaggevers). De Amersfoortse raad, die vanavond bijeen komt, krijgt het ditmaal wel heel gemakkelijk. De „vroede vaderen" kunnen er eens rustig bij gaan zitten, zonder dat ze zich moeten men gen in langdurige besprekingen en spitse debatten: zoals in alle Nederlandse gemeenten wordt ook hier in een bijzondere zitting het tot stand komen van de Gemeentewet, nu honderd jaar geleden, herdacht. Men zal luisteren naar een radio-rede van de minister van binnenlandse zaken, mr J. H. van Maarse- veen, en het antwoord hierop van Rotterdams burgemeester, mr P. J. Oud, die voorzitter is van de Vereniging van Neder landse gemeenten. Bovendien zal burgemeester H. Molendijk wat vertellen over de werkzaamheden van de Amersfoortse Raad in het jaar 1351. Want ook voor onze stad heeft de Ge meentewet de nodige veranderingen meegebracht. Op 21 Juli 1851 was er voor de Amersfoortse Raad een vergadering uitgeschreven. Toen echter de leden hun plaatsen hadden ingenomen in dezelfde zaal. waar ook nu nog ver gaderd wordt, gaf de voorzitter te kennen, dat het maar de vraag was of de bijeenkomst door zou kunnen gaan. Men was steeds in besloten zitting bijeen geweest, maar sinds 29 Juni van dat jaar was er een nieuwe wet van kracht, die bepaalde dat Raadsvergaderingen openbaar moesten zijn. We kunnen in de oude notulen nalezen, dat de wet. „rege lende de Zamenstelling. inrigting en bevoegdheid der Gemeente Besturen met d1 n dag harer afkondiging bin dende was verklaard". Kort en goed; de vergadering beraadslaagde en be sloot „geene zaken te behandelen", maar ze te laten rusten tot een vol gende bijeenkomst, die dan openbaar zou zijn. De gevolgen van Thorbeckes Ge meentewet werden merkbaar. Zij schreef echter veel meer voor dan alleen openbaarheid van de vergade ringen. Dat bleek wel, toen de Raad tien dagen later opnieuw bijeen kwam. nu met open deuren. Een van de agendapunten luidde toen: Aan koop van olie voor stadsverlichting. Tot die tijd was de levering van lijn en patentolie voor de stadsvcrlich- ting steeds onderhands aanbesteed, bij inschrijving van enige handela ren. Dit kon nu niet langer; voor taan zou de aanbesteding plaats vin den bij openbare inschrijving. VERKIEZINGEN Volgens het Stedelijk Reglement van Amersfoort, dat in 1824 stamde, werd hel stadsbestuur uitgeoefend door dertien Raadsleden, waartoe ook de burgemeester en twee wet houders behoorden. Het was in die dagen burgemeester A. D. Methorst, die aan het hoofd van de groene ta fel troonde. De Methorststraat her innert nu nog aan hem. De nieuwe Gemeentewet schreef een aantal van vijftien raadsleden voor; nieuwe ver kiezingen werden in October gehou den. Deze verkiezingen van honderd jaar geleden mogen in onze ogen niet zo bijster ..algemeen" geweest zijn van de 12.000 Amersfoorters hadden er maar 554 stemrecht voor die tijd betekenden ze al een grote verandering. Ze waren gere geld bij de Kieswet van 1850, ook al een product van Thorbecke. Deze liberale staatsman, die een zeer be langrijk aandeel heeft gehad in de grondwetsherziening van 1848, met haar hoofdbeginselen „openbaarheid van bestuur" en „medezeggenschap van de burgerij", werd in 1849 be last met do vorming van een nieuw ministerie. Zelf werd hij minister van binnenlandse zaken, en in die functie heeft hij verscheidene be langrijke hervormingen tot stand gebracht. In de Raadsvergadering van 21 October 1851 deden de nieuwe leden GRAND THEATRE. Snouckaertlaan 4. Van 29 Juni t.m. 4 Juli: „Draken- zaad" Speciale aanvangstijden: Zondag 1 45. 4 45 en 8 u. Overige dagen 2 en 7.30 uur. Toegang 18 jaar. Donderdag 5 Juli: ..Luchtbrug naar Plmlico". Aanv. 2.30, 6.45 en 9 uur. Toegang 14 jaar. CITY THEATER. Westsingel 7. Van 29 Juni t.m. 5 Juli: „Nacht van roem". Aanv. Zondag 6.45 en 9 uur. Ove rige dagen 2.30, 6.45 en 9 uur. Toe gang 14 Jaar. Vrijdag 29. Zaterdag 30 Juni cn Woensdag 4 Juli 2. 3 en 4 uur. Zondag 1 Juli 2. 3. 4 en 5 uur. Uur voorstellingen t.g.v. de verjaardag van Z.K.H. Prins Bern- hard: 1. De 2e reis van Z K.H. naar Zuid Amerika: 2. Het Koninklijk bezoek aan Luxemburg Toegang elke leeftijd. REMBRANDT THEATER. Langestraat. Van 29 Juni t.m. 2 Juli „Storm over Texas". Aanv. Vrijdag en Zaterdag 2.30. 6.45 en 9 uur. Zondag 2. 4.15. 6.45 en 9 uur. Overige dagen 2.30 cn 8 uur. Toegang 14 Jaar. Van 3 Juli t.m. 5 Juli: „Spookha- ven" (deel 21. Aanv. 2.30 en 8 uur. Toegang 14 jaar. GRAND THEATRE ..Louise Lotte" El ke leeftijd. Zondag 2 4.15 6.45 en 9 uur. Ov dagen 2 30 6.45 cn 9 uur. „Donderdagcyclus". 12 Juli 2.30 6.45 en 9 uur ..It always rains on Sun day" 18 jaar CITY THEATER „The blue lamp" 14 jaar Zondag 2 4 15 6.45 cn 9 uur. Ov. dagen 2.30 6.45 en 9 uur. REMBRANDT THEATER Van Vrijdag t/m Maandag. .Noodlottige lading" 14 jaar. Van Dinsdag t/m Donder dag „De Vrijgezel en het bakvisje" Elke leeftijd Vrijdag en Zaterdag 2.30 6.45 cn 9 uur. Zondag 2 4.15 6.45 en 9 uur Ov, dagen 2 30 en 8 uur. CITY THEATER SOESTDIJK Van Vrij dag t/m Maandag ..13 Stoelen". El ke leeftijd. Van Dinsdag t/m Don derdag „Tromba" 14 jaar. Vrijdag 8 uur Zaterdag 2.30 6 45 en 9 uur. Zodag 2 4.15 6.45 en 9 uur. Ov. da gen 2.30 en 8 uur. OPENBARE LEESZAAL Uitlening volwassen 25 «n Dinsdag- en Vriiaagavona van 7—9 uur Voor kinderen Woensdag- en Zaterdag- midrtne v 304 30 uur RK OPENBARE LEESZAAL Uitle ning 1112 30 en 2 305 45: en Maandag- en Vrijdagavond 7—9 u. Voor kinderen Woensdag 35 en Vrijdag 45 uur OPENK/. Kt i.KtSZAAL filiaal Soes- tcrkwariiei iZonnebloemstraat 671 Uitlening Dinsdag, en Vrijdagavond van 73 uur AVONDDIENST APOTHEKEN: Key- st. Langestraat 9. tel. 6307; Kraan. udc Soesterweg 89. tel 4893. Onleesbare notulen Ter gelegenheid van de her denking van het tot stand komen der Gemeentewet, in 1851, is voor de Raadsleden en eventu ele andere belangstellenden in ie Raadzaal een kleine histori sche expositie ingericht. Zij be staat uit afbeeldingen van het Amersfoort van honderd jaar ge leden, portretten en een platte grond van ae oude stad, en ook zal men hier het oude notulen boek uit 1S51 kunnen zien. waar in de toenmalige gemeente-se cretaris. mr A. G. Wijers, eigen handig de verslagen der Raads zittingen schreef. Zijn schrift is soms vrijwel onleesbaar. Een aardige bijzonderheid fs, dat mr Wijers burgemeester A. D. Met horst in 1852 opvolgde als eerste burger der stad. Hun beider na men worden in Amersfoortse straatnamen herdacht. sJ hun intrede; de hele Raad werd toen opnieuw beëdigd. Tweemaal moes ten allen twee vingers opsteken: eenmaal voor de zuiveringseed, voorgeschreven door de grondwet, en daarna nog eens voor de ambts eed. die in de nieuwe gemeentewet was opgenomen. Deze laatste wet bleef haar invloed uitoefenen: het volgende agendapunt van de vergadering vermeldde de verkiezing van twee wethouders, en toen de voorzitter hun vroeg of ze hun benoeming aannamen, ant woordde een van hen, dat hij ge bruik wenste te maken van het „regt van beraad", op grond van artikel 85 van de Gemeentewet. ONVERENIGBAAR De burgerij kreeg meer invloed op het stadsbestuur; dat bleek in een volgende vergadering, toen er een ingezonden stuk werd behandeld, waarin bezwaren werden gemaakt tegen het zitting hebben als Raadslid van een zekere C. B. Kok. Niet om dat hij niet voor zijn taak berekend zou zijn, maar omdat hij tevens me dicijnen aan de armen leverde, wel ke geneesmiddelen uit de stadskas werden betaald. Gedeputeerde Sta ten. die dit geval kregen voorgelegd, beslisten ongunstig, en de heer Kok A. D. Methorst, burgemeester van Amersfoort van 1848 tot 1852. (Archief Flehite) nam zijn ontslag. Inderdaad, ver scheidene ambten waren volgens Thorbeckes wet niet meer verenig baar met de functie van raadslid. Een van de middelen om corruptie en bevoordeling van bepaalde groe pen te voorkomen. Dan schreef de nieuwe wet ten slotte voor. dat B. cn W. ieder jaar in April een verslag over de gemeen te aan de Raad moesten voorleggen Bovendien moest de stedelijke be groting en de stedelijke kasrekening enige tijd voor iedereen ter inzage gelegd worden op de secretarie. We hebben maar een greep gedaan uit de veranderingen, die Thorbec kes wet heeft gebracht. We zouden er honderden kunnen noemen. Het beste bewijs voor de belangrijkheid van de nu jubilerende wet is wel dat zij, zij het dan enigszins gewijzigd, ook nu nog volledig gehandhaafd is. 1629. Rob zoekt direct radiografisch conta ;t met Lupardi en vertelt hem, wat er is gebeur'J „Laat Brutus aan zijn io\ over", beveelt Lupardi. „en start onmiddellijk met de schotel. Wij mo gen geen minuut verlie zen!" Ofschoon Rob tieel goed weet, dat Bru:us maar een kunst-mens in gaat het hem toch ter harte, dat hij zijn vneua in de steek moet laten 1 aar ja, waarschijnlijk heeft de octopus de ro bot al vernietigd Rob start de motoren «*n blijft voortdurend In con tact met Lupardi, die hem zijn positie op aarde zo nauwkeurig mogelijk opgeeft. Kruispunt wordt beveiligd Onlangs heeft de Toeristenbond A.N.W.B. dc Rijkswaterstaat verzocht de begrenzing van de rijksweg Amers foortZwolle, waar deze de Dorps straat te Putten kruist, door middel van een zware bloklijn te markeren. Hier hebben zich namelijk reeds enige malen ongevallen voorgedaan, doordat het verkeer dc wegkruising niet op merkte. De Rijkswaterstaat heeft thans bericht, dat aan het A.N.W.B.-verzoek gevolg zal worden gegeven. Examens Industrie- en Huishoudschool Het aanvullingsgetuigschrift op de acte N VII behaalden: A. Bade. D H. Y. Dclachaux. H. C. B. Heij. F G J. van der Hulst. N. J. de Kogel. J. M. Piso. B J. van Rappard, A. C'. Renes, J. Slomp. Het aanvullingsgetuigschrift op de actie N VIII werd behaald door- A H. Bitter. A. H. Heerspring, Zr M. Ma- thilde, C. A. Bos, M. E Peters. M. A F Vcrbrugh, A. C. Weeda. M. A. de Vries. (Eigen bericht) Onze stadgenote en Nederlands schaakkampioene Mevrouw Fenny Heemskerk is hedenmorgen in alle vroegte naar Italië vertrokken waar zij in Venetië met een achttal concurrenten zal strijden voor een plaats in het Candidatenschaaktournooi voor Dames. Het tournooi vindt plaats van 8 tot en met 16 Juli en de deelneemsters zjjn dc volgenden: Miss R. M. Bruce (Engeland), F. Heemskerk (Nederland), Mej. Busscrs (België), Gloria Velat (Spanje), Verica Jonavic (Joegoslavië) Friedel Rindcr (West Duitsland), Gertrud Nusken (Oost Duitsland), Mej. Bcnini (Italië) en tenslotte mevr. Roodzandt uit Rotterdam, die op eigen gelegenheid zal deelnemen. Mevr. Heemskerk wordt nl. uitgezonden door de Koninklijke Nederlandse Schaakbond. Landskampioene niet kansloos Ongetwijfeld zal er vinnig ge streden worden. De winnares van het Interzonaal tournooi krijgt een plaats in het Candidatentournooi clat op een nader te bepalen tijdstip en plaats zal worden gehouden. De winnares van 't candidatentournooi komt ten slotte uit in een twee kamp tegen de wereldkampioene Rudenko (Rusland). Fenny heeft reeds eerder haar krachten geme ten in Spanje met de Italiaanse Benini, mej. Bussers en de Spaan se Velat. Deze laatste is niet zo sterk doch voor Eenini zal mevr. Heemskerk geducht op haar tellen H F! W F V C I N k' I moeten passen. Ditzelfde geldt L IN o 1 IV h voor de Belgische schaakkampioe- Langcslraat 105 - Tel. 5071 ne. precies t.o. de Groenmarkt Wat Fenny's verwachtingen zijn? (Advertentie l.M.) TASSEN in linnen en leder NÉCESSAIRES in zéér vele uitvoeringen PANTOFFELS in étui's ETUI's voor makc-up De oudste speciaalzaak in Amersfoort (Van een onzer verslaggevers) Wist U, dat van aardappels stempels kunnen worden gesneden, waarmee alleraardigste versieringen op papieren en kartonnen voorwerpen kunnen worden gedrukt? Nee? Wel, wjj hadden er ook nooit aan gedacht vóór gistermiddag toen we een bezoek brachten aan Middeloo in dc Koningin Wilhelminalaan. waar dezer dagen een tentoonstelling wordt gehouden van handenarbeid-producten, vervaardigd door de aanstaande jeugdleid sters en -leiders, die daar hun opleiding hebben ontvangen. ven: ga zelf eens kijken! De exposi- Tentoonstelling tot en met Zaterdag De tentoongestelde voorwerpen zijn proefstukken van de leerlingen. Ze zijn beoordeeld door een exa mencommissie, maar het is een uit stekend idee geweest om ook an deren eens te laten zien wat op het gebied van handenarbeid met een voudige middelen bereikt kan wor den. We vertelden U al over de aard appelstempels; kan het eenvoudi ger? Wat te denken van een sierlijk paardje, vervaardigd uitstro" En heeft U er ooit aan gedacht een „schilderijtje" te maken van kleine oude lapjes? We kunnen U verzeke ren, dat het resultaat beslist leuk is, net als bij de reclamebussen, die met een eenvoudig verfje veranderd zijn in mooie gebruiksvoorwerpen. Er is veel meer tentoongesteld dan we met de beste wil van de wereld zouden kunnen noemen. Wc kunnen U alleen maar de raad ge- tie is nog tot en met Zaterdag 7 Juli geopend, iedere avond van 7 tot 9 uur. Wat we U nog wel wil len vertellen is, dat de makers van al deze aardige dingen leerlingen zijn van hel Opleidingscentrum voor sociale jeugdzorg. Ze hebben een cursus van een jaar achter de rug en gaan nu nog een jaar praktijk opdoen. Voldoen ze ook daarbij, dan krijgen ze het diploma van de school. Tot de vele vakken, die op Middeloo onderwezen worden, be horen handenarbeid, muziek, en sport en spel. In een van deze drie onderdelen moeten de cursisten zich specialiseren. Het werk op de ten toonstelling bestaat echter niet al leen uit voorwerpen die door de specialisten zijn gemaakt. We heb ben kunnen zien, dat ook de ande ren van hun leraar, de heer A. Mei link, een degelijke opleiding in han denarbeid hebben ontvangen. Wan neer ze over twee jaar leiding zul len geven aan enige vorm van jeugdwerk weten ze wat ze kunnen gaan doen, ook wanneer de midde len maar bescheiden zijn. We vroegen er gisteravond naar toen we even bij haar binnenlie pen in de Lorentzstraat en haar sterkte toewensten in de komende strijd. Fenny's bescheidenheid al te goed kennende konden we het ant woord wel raden. „Och er valt zo weinig van te zeggen, we zullen er maar het beste van hopen" was 't antwoord. Volgens dr Max Euwe zijn de Duitse schaaksters behoor lijk sterk evenals Jonavic van Joe- go-Slavië doch omgekeerd dienen deze dames op haar beurt mevr. Heemskerk niet te onderschatten Voor ons betekende het oordeel van Euwe dat Fenny lang niet kansloos is. Dinsdagavond speelde zij nog tot 's nachts één uur tegen een dertigtal hoofdklassers in Schiedam en boekte een prima re sultaat. Wanneer U dit leest is zij alweer een vermoeiende reis aan gevangen naar het Italiaanse al penland Voorwaar, onze natio nale kampioene zit niet stil! Nog maals Fenny, veel succes en veel geluk. Burgerlijke stand Geboren: Kasper zoon van J. H. Oosterhuls en J. S. v. d. Stok. Getrouwd: A. Nagel Josph en J. Go- ris: S. Machielse en P. H. Boers: J. v. Eijk en J. S. M. Robicns; W. B. Steen beek en K. G. v. d. Laan; E. P. Schuin en F. Mazenler. Overleden: Roelof Rijnier van Ooster hout 78 jaar geh. met M. S. Cordlnou de Goubervllle; Adrianus Bouwman 5 mnd. Generale Synode der Ned. Herv. Kerk Op de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk op „Woudschoten" te Austerlitz. werd goedgekeurd dat ds J. M. v. d. Linde, Zeist, die als predikant beroepen is bij de Evang. Broedergemeente te Para maribo, tegelijk predikant voor buitengewone werkzaamheden blijft in de N.H. Kerk met binding aan de classis Amersfoort. Hetzelf de geldt voor ds G. J. Graafstal, leraar aan het lyceum te Zeist, echter met binding aan dc Gene rale Synode. AUTOMARKT Op de Woensdag gehouden auto markt werden 111 motorvoertuigen aangevoerd. (Advertentie I. M.) HEDENAVOND in Aanvang 6.45 cn 9 uur. Geestig en amusant!! opnieuw een evenement van een dergelijke omvang a Is „Huis en Hof" te organise ren. Maar voor een stad, die jaarlijks een steeds toene mend aantal bezoekers trekt, lijkt het toch wel wenselijk naast de steeds aanvjezige attractiesdie stad en om geving bieden in het druk ste van het reisseizoen, iets te organiseren, dat de toe risten kan boeten. We vragen hier een sug gestie, die geopperd werd, toen ze Zaterdagmiddag j.l. aanwezig waren bij de ope- de Zo op het eerste gezicht, zeggen wij: Hier zit wat in! Zou de sectie „Beeldende Kunst" van de Amersfoort se Gemeenschap hierover haar gedachten eens willen laten gaan? Dit is de vraag, welke wij dan ten slotte stellen. tijn voor de Amersfoortse jeugd wordt georganiseerd, dit-Mh.nl van 23 Juli tot en met 10 Augustus. Het organiserend comité is er ook ditmaal in geslaagd een aantrekkelijk program ma samen te stellen. Men Raad. vanavond eens om 'n hoekje van de Raadzaal konden kijken, dan zouden ze zeggen: „zo, is het hier tegenwoordig een dolhuis!" Zitten me daar al die raadsleden naar de radio te luisteren. Mens, mens. wat een tijd. wat een tijd. Hon derd jaar geleden deden we dat allemaal anders. Toen babbelden we rustig' over olielampen en meer van die Jlld MIUCII ic jvtutu. «ivu TI grijpt natuurlijk wel terug verlichte onderwerpen Hon- op de ervaring van vorige ^erd )aar geleden zaten er Zilvervloot jaren, doch er zijn ook eni- nletrovee! van *e pot- toonstelling in de Academie U1' om zilverpapier in te zamelen. Nu, ze zijn met schilderijenten- Een suggestie Lf'JIS EN verleden HOF" was jaar toch maar een grote attractie. Heel wat vreemdelingen zijn er opzettelijk voor naar Amersfoort gekomen en tal rijke pensiongasten, die, aangelokt door onze fraaie omgeving of bekoord door de schoonheid der binnen stad een deel van hun va cantia in Amersfoort door brachten, hebben vah de ge legenheid gebruik gemaakt, om de prachtige tentoon stelling in 't Stedelijk Gym nasium te bezoeken. Een trekpleister was deze expo sitie en ze heeft de naam van onze stad goed gedaan. Hei spreekt vanzelf, dat het niet mogelijk is elk jaar ter sprake. v. Beeldende Kunsten. „Zou het niet mogelijk zijn," vroeg ons een daar aanwezige stadgenoot, „naast de mo derne kunst, die wij hier gelukkig nog al eens te zien krijgen, ook eens een tentoonstelling in te richten van klassieke schilderkunst? Zou, met name, de burgerij van Amersfoort, er niet toe te bewegen zijn, haar bezit aan waardevolle oude schil derijen eens in het publiek te exposeren. En zou zo'n expositie van Amersfoorts kunstbezit, bijeengebracht in Bloklandof in de Aula van het Gymnasium, niet een grote aantrekkings kracht bezitten?" Zo waren de vragen, die ons gesteld werden. Wij ver mogen ze niet te beantwoor den, maar brengen de sug gestie die er in besloten ligt, gaarne in het „Stadsvenster" ge nieuwe attracties aan 't veelzijdige programma toe gevoegd. De jeugd zal ook dit jaar wel niet op het appèl ont breken. Alles moet echter goed marcheren. Zonder goede leiding doet men dus weinig. Het comité doet een flinke buit bij onze daarom een beroep op de Vandaag komt de vloot weer uit de richting Nij- kerk. Albert en Hendrikus Versteeg, die samen 12 jaren tellen trokken er op vriend Veer in 't Veen aan gekomen. Dank voor al dat zilverpapier en die partij capsules. Ook dank aan Adrie en Alie Goed hart, ook al uit Nijkerk, die opnieuw met een par tijtje capsules kwamen. De zusjes en broertjes Prins, die in Nijkerker- veen op Keulen wonen, weten er ook weg mee. Een kistje vol zilverpa pier is het resultaat. Goed zo, kinderen. Lubbert en Arie Veer zamelden ook een sigarenkistje vol zil verpapier in. Heel veel dank, jongens. Jeugd van de straat Het is nu al voor de zes de maal dat uit vacantiefes- Amersfoorters. die mede willen werken om de actie jeugd van de straat te laten slagen. Zij roept daartoe leiders en leidsters op voor een bij eenkomst op Donderdag 12 Juli in het bureau van de Amersfoortse Gemeenschap aan de Zuidsingel. Deze ver gadering vangt om acht uur aan. Het comité verwacht een grote opkomst. Er zijn veel. heel veel leidsters en leiders nodig. Jubileum Er is in die honderd jaar gemeentewet, die de Raad vanavond gaat herdenken, veel gebeurd. Als de waar dige burgers, die in 1851 lid waren van de Amersfoortse tenkijkers, die alsmaar ijve rig opschrijven wat de man nen van de Raad te vertel len hebben. Tja. zo is het. Honderd jaar geleden ontbrak de Pers in de Raad. Nu is er altijd een legertje van deze pen- ridders aanwezig. Of ze het altijd even leuk vinden0 Dat moet U niet aan ons vra gen. We kunnen moeilijk uit de school klappen. Melkweg „Laten we na die ontdek king de Melkweg maar Gas- laan noemen, dan zijn we dichter bU huis", zei 't man neke vanmorgen. Klop even aaD Stadsven ster. Tel. 4291: Iedere morgeD van tien tot twaalf aur. Bloemkelken op de oorlogsgraven Ondergetekende moet steeds con stateren, dat de bloemkelken, welke zij op de door haar geadopteerde graven gebruikt, verdwenen zijn. Dezer dagen moest zij naar huis te rug om voor haar bloemen een jampotje te halen. Het plaatsen van jampotje of dergelijke op de oor logsgraven is uit een aesthetiseh oogpunt verboden. Zij was nu haar tweede bloemkelk kwijt. Na enige uren zoeken heeft zij beide kelken op andere oorlogsgraven teruggevon den. Eén van deze kelken is ruim een jaar zoek geweest. Daar zij niet van plan is opnieuw enige uren naar haar eigendom te zoeken, rest haar niets anders dan haar kelken van de begraafplaats „Rusthof" mee naar huis te nemen. In de toekomst kan zij dus geen verse bloemen meer op de door haar geadopteer de graven plaatsen. Zij vindt het wegnemen van bloemkelken van graven welke men niet geadopteerd heeft een vorm van grafschending. Laat de dode, datgene behouden wat de verzorger (ster) op zijn rust plaats brengt. Hopende, dat dit stukje het zijne er toe moge bijdragen verandering van mentaliteit van de schuldigen te verkrijgen, tekent zij, de redactie dankende voor de plaatsing. Mevr. W. A. H. Esveld-Licher Borneoplein 19, Amersfoort. Onzerzijds tekenen wij hierbij aan, dat het personeel van „Rust hof" aan deze gang van zaken geen schuld heeft. Men deelde ons mede, dat het oorlogsgravencomitié aan verzorgers van oorlogsgraven bloem kelken in bruikleen verstrekt. Deze worden van de graven weggenomen als de bloemen verwelkt zijn. De verzorgsters of verzorgers kunnen altijd nieuwe kelken bij het perso neel van „Rusthof" krijgen. (Red.). Als het eerste damesteam van Neptunus met 90 van DKR I weet te winnen, dan ligt het voor de hand, dat er in zo'n wedstrijd niet veel spanning zit. Dat was gisteravond in het Sportfondsen- bad dan ook niet het geval. De Amersfoortse dames combineerden uitstekend en haar spel was zo ac tief dat DKR er zelfs niet aan te pas kwam. Dit blijkt wel uit de rust die de doelverdedigster Nep tunus genoot, want zij moest slechts viermaal in actie komen voor schoten, die van enige bete kenis waren. De rust ging dan ook in met een 40 voorsprong voor de rood-witten. De doelpunten kwamen van de dames De Jong, De Gans (2x) en T. de Wilde. Na de rust zagen de Amers foortse zwemsters kans nog vijf doelpunten te scoren. Dat gebeur de door de dames Ina de Gans (2x), J. de Jong (2x) en J. de Vries. De stand in deze afdeling is nu: Neptunus 6 4 11 HZZ AZ PC Zwemlust UZSC DKR WOUDENBERG 5 4 1 5 3—2 3 1—2 GEVONDEN VOORWERPEN Als gevonden voorwerpen zijn aange geven: l boodschappentas, rubber dek- kleedjc. grijze herensjaal, 1 hoofddoek. Openbaar verloren id.: 1 boek van de schoolbibliotheek getiteld Gerda, blau we regenjas, 2 portemonnaics met in houd. 1 gummi regenjas. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. PREDIKBEURTEN Ned. Herv Kerk vm 8.30 uur ds heer Mouw van Driedorp nm 6.30 uur ds de Hartog van Scherpenzeel. Ver. Vrijz. Herv. lokaal Bcrkel vm 10 uur ds Weber van Utrecht. Oud Gercf. Gem vm 9.30 uur en nm 6.30 uur leesdienst. SOEST De Chr. Gymnastiekvereniging „Olympla", die dit jaar haar eerste lustrum vierde, gaf Woensdagavond in het openluchttheater aan de Socsterbcrgscstraat een zeer goed geslaagde lustrum-uitvoering. Vooraf werd een mars van onge veer 400 gymnasiasten door de ge meente gemaakt, met begeleiding van het tamboers- en pijperscorps „OdSllo" uit Hilversum. Het openluchttheater was gch«el uitverkocht. De voorzitter der vereniging, de heer Joh. Tak, opende met gebed en sprak een welkomstwoord tot de Kerkeraden van de Herv. cn Geref. Kerken, de plaatselijke zus terverenigingen, het Bondsbestuur, de Gewestelijke Commissie, de Bonds Technische Commissie en de vele ouders der leden. Spr. was dankbaar dat de vereniging was uitgegroeid tot de grootste gymna- stiekorganisatie van Soest. Na de opmars werden talrijke interessante nummers uitgevoerd, w.o. vooral in de smaak vielen het optreden van de allerjongste leden van de vereniging. Ook de dames afdeling leverde prima werk en vooral deze afdeling is goed voor uitgegaan onder leiding van haar directeur, de heer G. M. Haars uit Utrecht. Het boerendansje, uitgevoerd door meisjes van 78 jaar, viel bij zonder in de smaak. Na de pauze kregen we de num mers van de oudere leden aan de brug. rekhoogbrug, kastspringen, hoepel en paardspringen. Al deze nummers werden op sublieme wij ze uitgevoerd. Als bijzondere attractie kondig de de voorzitter aan, dat het comité tot vorming van de kas voor een tamboers- en pijperscorps ten volle is geslaagd en dat de instrumenten reeds zijn aangeschaft. Olympia be schikt echter nog niet over inge studeerde uitvoerders, doch het corps „Odillo" uit Hilversum was zo bereid, de nieuwe instrumenten, op deze lustrumavond te tonen „Odillo" marcheerde daarna met de nieuwe instrumenten van „Olympia" het podium op. luid begroet door de aanwezigen. Met dit tamboers- en pijpers corps is „Olympia" de eerste ver eniging in Soest op dit gebied. Na afloop van de uitvoering reik te de voorzitter aan de directeur, de heer Haars, uit dankbaarheid voor het vele en uitstekende werk een enveloppe rnet inhoud uit. Ds Lambers Heerspink. Ger. pre dikant te Soest, sloot de goed ge slaagde avond. .Volleybal-competitie vangt aan De volleybal-sport, welke grote be langstelling in den lande ondervindt zal ook in onze gemeente niet langer tot de onbekende sporten behoren. Sinds vorig jaar zijn verschillende ver enigingen en teams ontstaan en na een Jaar van oefenen, komen zij tegen el kaar uit, om het kampioenschap van Soest. Vrijdag zal deze competitie een aanvang nemen op het terrein van El- theto te Soest Zuid. De finales worden gespeeld in do sportweek. NON-STOP RADIO-SfffOW IN OPENLUCHT-THEATER Het Openluchttheater opent het sei zoen op Dinsdagavond 10 Juli met een Non-stop-radio-show. De conference wordt verzorgd door Sylvaln Poons. Jan de Cler, de man van Negen heit do Klok, cn De Wama's zullen dc leut er wel inbrengen. Elly Rexon en Char les Aerts treden met zangnummers op. De komieken Flick and Flack. de ac- cordconnlst Freddy Ferdo benevens do hogc-school-acrobaten van Het Hol- born-trio zorgen dat het programma wel zal bevallen. MEDISCHE DIENST Zondagsdienst dokter voor Wouden berg. Maarn en Maarsbergen dr A. J. van Kekem te Maarn. BURGERLIJKE STAND Geboren- Hendrik, z. v. A. ten Ham en Cornelia Vonk: Gijsbertus. z. v. G. Donselaar en M G. van Dam. Ondertrouwd: K. Altink en J. A. Hóster. Overleden- Christina G. Wagensveld. 11 dagen. HOEVELAKEN GESLAAGD Voor het toelatingsexamen aan het Christelijk Lyceum te Amersfoort slaag de onze plaatsgenoot E. van Dcuvcren GEVONDEN VOORWERPEN Gevonden: een portemonnaie inhou dende enig geld; terug le bekomen bij H. van Soeren, bij de kerk. INTOCHT OUDEN VAN DAGEN Het Fanfare corps „Te Hoevelaken" zal de oudjes, die vandaag uit zijn op wachten bij het gemeentehuis. Dan gaat men met muziek voorop naar het Ver enigingsgebouw. Deze aankomst zal on geveer om half acht zijn. RIJWIEL PUZZLE-RIT VAN DE BRANDWEER Dc leden van de Vrijwillige Brand weer hielden gisteravond een rijwiei- puzzlc-tocht over een parcours van 12 kilometer lang door Soest en Soest- Zuid. De deelnemers moesten hierbij niet alleen dc juiste weg vinden doch ook de brandkranen welke zich op die goede wegen bevinden noteren. Het werd een zware opgave. Dc uitslag was: 1. H. Bos. 19 str.p. 2. G. Rndstok 92 str.p 3 A. Radstok 129 str.p. 4. C. v. d. Horst 154 str.p. 5. J. Wonder 165 str.p. 6. T. Bijsterbosch 171 str.p. De prijzen werden uitgereikt door de commandant W. Groart. waar bij de wisselbeker in het bezit kwam van H. Eos Eén der vermisten gevonden (Van onze correspondent) HARDERWIJK. Dinsdagmiddag ontdekte de Marine-vliegdicnst een drij vend lijk op het IJsscImeer onder Doornspijk. De politie stelde onmiddel lijk een onderzoek in. Het bleek een der belde opvarenden te zijn van de zeilkano die sedert 24 juni vermist wer den. n 1. F. Boesveld uit Doetlnchem. Het stoffelijk overschot werd te Doorn spijk geborgen. Engels muzikaal project KENNISGEVING De Gedeu -rde Staten van Utrecht maken bekend, dat zij op 10 Juli 1951 te i uur. in het Pro- 1 vinciehuis zullen behandelen het door A. Pijpers inge -»ld beroep te gen het besluit van Burgemeester en Wethouders van Hoog'md tot in trekking van zijn verlof A voor het perceel Bunschoterstraat 43 aldaar. Het eerste gedeelte van een groot Engels muzikaal project, waaruit moge lijkerwijze standaard-edities van de En gelse klassieken van de zestiende eeuw tot 1900 zullen voortkomen, wordt hedenavond om 18 uur door de B.B.C, uitgezonden. Het betreft hier een Instrumentale en vocale uitvoering van het eerste deel van de „Musica Brlttanica" een collectie van muziek met klavierinstrumenten, s-imengcsteld door Thomas Mulliner. een zestiende eeuwsc organist: een bloem lezing uit Tudorpcriode. die bekend staat als Engelands gouden eeuw wat de muziek betreft.

Dagblad voor Amersfoort | 1951 | | pagina 2